Ing. F. W. E. Spies nam afscheid Gouden eremedaille van de maatschappij aangeboden Vragen over aanleg nieuwe havens in IJmuiden INDE +EN OP ZEE Nieuwe inzichten over de verkoop van bollen in V.S. speciale kerstaanbieding Begroting Provinciale Staten Haarlem werkt mede aan algemene u.t.s in IJmondgebied Westduitse visvangst in 1961 weer teruggelopen mantels, mantelcostuums en jacks I Nederlandse kustvaarder bij Zweedse kust in nood DAG 21 ÜbütMKtR 1961 Ir. Ingen Housz: „Ge zijt vriend van ons allen geworden" Musical van o.l.s. in Heemskerk Nieuwjaarsrecepties van IJ mond-burgemeesters Heemskerk gaat plan Kerkbeek bouwrijp maken Aanvaring hij Biarritz tegoedbon van 1/3 gedeelte van het bestede bedrag •jmuiden Van verkopende producent naar adviserende leverancier „Ik heb bewondering voor uw vakkennis. Ge was een ideale bedrijfsdirecteur. U toonde groot leiderschap, niet alleen door hartelijkheid, maar ook door zelf het voorbeeld te geven. U hebt van uzelf het uiterste gevergd in het be drijf. Ze zijt een vriend van ons allen geworden", aldus de oud-president-directeur van Hoogovens, de heer ir. A. H. Ingen Housz tot de heer F. W. E. Spies tijdens een bijeen komst, waar men afscheid heeft genomen van Spies omdat hij met pensioen gaat. Uit handen van de heer Ingen Housz ontving de vertrekkende de gouden eremedaille van de maatschappij. Enkele honderden mensen waren bijeen gekomen in de prachtig versierde leerlingen werkplaats aan de Bessemerstraat in Velsen-Noord. Onder hen bevond zich de gehele directie van Hoogovens en aangesloten bedrijven. De heer Spies en zijn echtgenote zaten in het felle licht van speciaal voor deze gelegenheid aangebrachte schijnwerpers. De achterwand werd voor een groot deel ingenomen door een enorme foto van het bedrijf in IJmuiden het bedrijf dat in genieur Spies acht en dertig jaar heeft ge diend. Er waren nog meer speciale voor zieningen getroffen door de ijverige propa- ganda-chef Leo van Kuyk. Om de honder den jassen te kunnen bergen was in aller ijl van hout en doorschijnend plastic een grote garderobe gemaakt. Leden van de terreinpolitie «hadden de handen vol met het regelen van het verkeer voor de aan vang van de indrukwekkende afscheids bijeenkomst. Onder de aanwezigen bevonden zich le den van de directie van de DEMKA en de Steenwolfabriek. Het deed de heer Ingen Housz groot genoegen onder de velen ook mevrouw Wehrheim te zien, de vrouw van wijlen de heer Wehrheim die de rechter hand was van de stichter van het hoog- ovenbedrijf de heer Wenckebach. De heer Ingen Housz die hier sprak als voorzitter van de raad van commissaris sen van de K.N.H.S., haalde enkele her inneringen uit de eerste jaren van het be drijf op. Hij zei dat de heer Wenckebach destijds zeer meewarig werd aangekeken toen hij als Duitser een hoogovenbe- drijf naar Amerikaans voorbeeld wilde stichten op de noordelijke oever van het Neordzeekanaal. Wehrheim trok de jonge Spies aan en toen bleek dat hij een zwager was van eerstgenoemde zei iedereen: „Zie je wel hij haalt familie in het bedrijf". De heer Ingen Housz was het die eind 1922 de heer Spies in Duitsland ontmoette. Deze zag er bleek uit en hij was mager. Duitsland be leefde toen slechte jaren. De heer Ingen Housz bracht dank aan mevrouw Spies die haar man zo vaak heeft moeten afstaan, omdat de plicht de heer Spies gebood in het bedrijf aanwezig te zijn. Bij storingen en moeilijkheden was de heer Spies altijd aanwezig. „Beste daad". Directeur Ir. P. van Delden begon ook enkele herinneringen uit de begintijd van het bedrijf op te halen. De aanstelling van de heer Spies door de heer Ingen Housz noemde spreker een van „Ingen Housz' beste daden". Dank bracht de beer Van Delden aan de man die alles heeft gege ven aan het bedrijf. Ook diens vrouw werd dank gebracht voor haar opoffering. Na mens de directie bood de heer Van Delden de scheidende en diens vrouw een reis aan. De opvolger van ing. Spies, de heer ;r. J. van der Woude prees de scheidende m vele bewoordingen. Hij toonde grote waar dering voor de dienende taak die «ing. Spies zichzelf gesteld had. „Onder dienen verstaat Spies, zichzelf dienstbaar maken." Spreker noemde hem een man met tem perament, een man in wiens binnenste een weldadig vuur brandt, maar dat ook wel eens fel kon oplaaien en soms zelfs tot een explosie leidde. De heer Van der Wou de noemde enkele initiatieven die de heer Spies had genomen, zoals het instellen van de ideeënbus. „Maar zelf heeft hij daar door nooit een aanmoedigingspremie ont vangen." Denken en laten denken. Vandaar dat de spreker de scheidende adjunct-directeur een tinnen vaas overhan digde, waarin de volgende woorden zijn gegraveerd: „voor 38 jaar denken en la ten denken". Wegens het vele werk dat de heer Spies heeft verricht voor de werkvei- ligheid in het bedrijf bood de heer Van der Woude hem een bronzen plaquette aan met diens beeltenis. Meerdere plaquettes zullen worden vervaardigd om uitgereikt te worden aan de winnaars van de jaar lijkse „Goed Huishouden"-wedstrijden. Het hoofd van de afdeling maatschappe lijk werk, mevrouw J. C. Deinum-Koo- man, hield een gevoelige toespraak tot de heer en mevrouw Spies, die daar op het podium uiterlijk heel kalm schenen. „Uw hart zal voor ons blijven kloppen en onze gedachten zullen u blijven volgen", zo zei de spreekster. Namens het gehele personeel van Hoog ovens en aangesloten bedrijven, sprak i-1 heer P. J. Mulder, de secretaris van de ondernemingsraad. Hij wees erop, dat de heer Spies de „vader van het bedrijf" De oud-president van Hoogovens, ir. A. H. Ingen Housz overhandigt ing. F. W. E. Spies de gouden eremedaille van de maatschappij ter gelegenheid van diens afscheid als adjunct-direc teur van Hoogovens. werd genoemd. „Dit is een term die toch wat moet betékenen voor de Nederlandse Captains of Industry", zo zei hij. Namens het personeel werden de heer Spies twee antieke zilveren kandelaars uit het jaar 1795 aangeboden. De he%r Spies was en thousiast, stak beide armen in de hoogte, waarop de aanwezigen begonnen te ap plaudisseren. De heer Mülder hoopte tenslotte dat net de heer en mevrouw Spies gegeven mag worden in hun nieuwe woning te Beverwijk nog jaren te leven, .„totdat de woning op de monumentenlijst zal worden geplaatst." Als laatste sprak de heer P. J. Rijken namens de beambten en het zogenaamde collegiaal gebruik, zijnde een instelling om vertrekkende collega's een geldbedrag mee te geven. De heer Rijken zei dat de ontwikkeling van het bedrijf in zeer snel tempo verloopt. Over drie jaar, zo ver wachtte hij, zal twintig miljoen ton ruw- ijzer geproduceerd zijn sedert de inge bruikneming van de eerste hoogoven. Na mens de beambten werd de heer Spies een volautomatische dia-projector aangeboden. In zijn dankwoord zei de heer Spies zien gelukkig te voelen. De dankbaarheid gaat in de eerste plaats uit tot God, vervolgens tot zijn vrouw en de vele honderden vrien den en kennissen. De scheidende adjunct directeur zei het opmerkelijk te vinden, Herhaalde malen hebben de leerlingen van de openbare lagere school te Heems kerk zich naar kasteel „Assumburg" be geven om daar te werken aan een musi cal. Daar waren dan ook aanwezig vele ouders, leden van de oudercommissie en onderwijzend personeel. Talloze decorstuk ken werden vervaardigd door de heren M. J. de Groot en P. van Schijffelen. De mu sical werd geschreven door het hoofd van de school, de heer A. van der Laan. Het is een gezongen en gespeeld verhaal van een onderwijzer, die in zijn droom ziet wat er van zijn vroegere pupillen is terechtge komen. Wanneer hij voor de klas staat, komen ze hem opzoeken en aan de kinde ren vertellen wat zij van de verschillende hedendaagse toestanden en onderwijsme thoden denken. Het geheel is opgebouwd rond elf liedjes en de centrale figuur, de onderwijzer, is de heer D. Schermer. Met deze uitvoering op woensdagavond, die een groot succes werd, trad de school voor de vierde keer in haar zevenjarig be staan voor het voetlicht. De laatste uitvoe ring vond drie jaar geleden plaats. Van avond (donderdag) vindt de herhaling plaats. De burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma en diens echt genote zullen op dinsdag 2 januari aan staande vanaf half acht des avonds in het stadhuis een nieuwjaarsreceptie ge ven. Burgemeester mr. J. C. Bührmann en zijn echtgenote zullen ter gelegenheid van het nieuwe jaar op maandag 1 janu ari recipieren in het raadhuis van 15 tot 17 uur. Bij het onderzoek in de afdelingen van de provinciale staten van Noord-Holland van de begroting der provincie voor het jaar 1962 is de vraag gesteld, of Gede puteerde Staten kennis hebben genomen van de onder meer door de directeur van de dienst van de havens en de Tiandels- inrichtingen te Amsterdam in een inter view naar voren gebrachte plannen voor nieuw aan te leggen havens ten zuiden van de havenmond van IJmuiden. Het betreft hier een interview, dat toegstaan werd aan een redacteur van de „IJmui- der Courant". Aan G.S. werd gevraagd, of meege deeld kan worden in welk stadium deze olannen voor het aanleggen van nieuwe havens verkeren. Het lid, dat dit wenst te weten, zou ook willen vernemen of G.S. kunnen meedelen, of verwezenlijking van de plannen mogelijk zal zijn zonder dat wijziging van het streekplan voor Zuid-Kennemerlartd nodig zal Zijn. En ook werd gevraagd of G.S. realisering van de plannen mogelijk achten terwijl tóch de gevaren voor het geleidelijk aaneen groeien van Haarlem en IJmuiden waartegen het streekplan, mede door af wijzing van een tweede basisindustrie wil de waken .worden voorkomen. In het algemeen is aan G.S. om inlich tingen verzocht over de stand van zaken met betrekking tot de aanleg van haven en industrieterreinen langs het Noord zeekanaal. Er wordt op gewezen, dat een structuurplan voor het gehele gebied werd afgewezen omdat reeds enkele commis sies op dat gebied werkzaam zijn. Een lid van provinciale staten wil graag we ten, wat de overwegingen zijn geweest voor deze afwijzing. De toekomstige ont wikkeling van Amsterdam gaf ook aan leiding tot vragen. Een lid heeft ver zocht om een beeld van de ontwikkeling der besprekingen in 1961 van de Commis sie toekomstige ontwikkeling Amsterdam, omdat hij wenst te weten of in deze commissie ook reeds plannen aan de or de zijn voor havens, c.q. industriële ves tigingen op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal buiten het gemeentelijk gebied van Amsterdam. dat juist in de moeilijke jaren de mensen hun beste krachten aan het bedrijf hebben gegeven. De heer Ingen Housz noemde hij de man die steeds een onwankelbaar ver trouwen had in de toekomst van het be drijf. Vervolgens richtté de kalm sprekende heer Spies zich tot ieder van de leden van de directie van het bedrijf en tot slot tot „jullie allemaal". Hij was ervan overtuigd dat de kameraadschap behouden kan blij ven door onderlinge aanpassing, door het sportief („Beken eens het eigen falen") en het oprecht zijn. „Ik ben vol goede verwachtingen voor de toekomst. Ik sta hier als een dankbaar mens. God wake over ons allen", zo be sloot de heer Spies. Gistermiddag vormden de heer en me vrouw Spies wederom het middelpunt van de belangstelling. Honderden mensen uit het bedrijf, maar ook daarbuiten drukten hem en zijn vrouw de hand ten afscheid in de leerlingenwerkplaats. Hedenmiddag zal de scheidende adjunct-directeur een re ceptie worden aangeboden in het Amstel- hotel te Amsterdam. De Haarlemse gemeenteraad heeft woensdag op verzoek van het adviescolle ge voor het IJmondgebied besloten mede werking te verlenen aan de stichting van een intergemeentelijke samenwerkings school voor uitgebreid technisch onder wijs voor het IJmondgebied. In het be sluit is de voorwaarde opgenomen, dat de school zal worden gesticht in Haarlem of in het zuidelijke gedeelte van de gemeen te Velsen. In het principieel getinte, langdurige debat, dat de gemeenteraad aan het ver zoek wijdde, stonden twee meningen scherp tegenover elkaar. Die van de socialisten, liberalen, pacifistisch socialisten en het enige communistische raadslid, die zich op het standpunt stelden, dat er in het gebied van IJmond en Haarlem een intergemeen telijke samenwerkingsschool zal moeten komen, nu de minister van oordeel is dat er in dit gebied voorshands slechts één uts kan worden gesticht. En die van de con fessionele fracties, die zich met een min derheid in het college van B. en W. slechts konden verenigen met de oprich ting van een intergemeentelijke openbare uts indien het niet mogelijk zou zijn con fessionele scholen op te richten. Een mo tie door de heer K n a p e (K.V.P.) inge diend en mede-ondertekend door leden van de prot. chr. groepering, waarin een uit spraak van de raad in deze richting werd gevraagd, werd met 22 tegen 14 stemmen verworpen Een socialistische motie, waar in B. en W. werden uitgenodigd ter ken nis van de minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen en van de Staten Generaal te brengen, dat de raad van Haarlem van oordeel is, dat er in het IJmondgebied een intergemeentelijke sa menwerkingsschool moet komen en dat de susidiëring daarvan bij voorrang zal die nen te geschieden werd met 21 tegen 15 stemmen aangenomen. Tenslotte verenigde de raad zich met 22 tegen 14 stemmen met het voorstel van de meerderheid in het college van B. en W. om de gevraagde medewerking te verlenen. Hedenavond komt de raad van Heems kerk in openbare vergadering bijeen ter behandeling van een agenda van twaalf punten. Het belangrijkste voorstel is on getwijfeld dat tot het verlenen van een krediet van 3.216.000,- voor het bouw- rijpmaken van het plan Kerkbeek. De raad wordt teverts voorgesteld in te stem men met een herziening van het uitbrei dingsplan Oosterwijk. De vergadering be gint om half acht. Tevens zal de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1962 worden aangeboden. Aanvoer van woensdag 3620 kisten vis werden woensdag in IJmuiden aangevoerd, waarvan 62 tong en tarbot, 29 schol, 4 schar, 1 bot, 2694 haring, 275 schelvis, 345 wijting, 144 kabeljauw en gul, 10 haai, 7 poon, 32 koolvis, 17 diversen. Prijzen van woensdag Per 1 ilo: Heilbot 3.90, grote tong 4.80, grootmiddel 3.90, kleinmiddel 3.103, kleine tong 1 2.602.20, kleine tong 2 1.75 —1.66, tarbot 1 5.60—5.40, zalm 7. Per 50 kilo: Tarbot 2 194, tarbot 3 154, tarbot 4 12472, tongschar 36, grote schol 29, grootmiddel 27, kleinmiddel 30, kleine 1 36, kleine 2 47—36, schar 38—32, bot 35, verse haring 1411, grote schelvis 6762, grootmiddel 6662, kleinmiddel 61, kleine 1 6555, kleine 2 5024, wijting 3113, grote gul 5144, middel gul 4440, kleine 4032, kleine haai 34—26, poontjes- 34 29, kleine koolvis zwart 4740. Per 125 kilo: Grote kabeljauw 208114, grote koolvis zwart 140108, grote koolvis wit 144. Besommingen van woensdag IJM 56 9900. Aanvoer van donderdag Twee trawlers, vier loggers en 25 kotters zorgden vanmorgen in IJmuiden voor een aanvoer van 5530 kisten vis, waarvan 120 schelvis, 215 wijting, 20 gul en'kabeljauw, 50 koolvis, 2610 westkustharing, 1420 span- haring, 350 schol. 25 tarbot, 210 varia, 10 makreel. Voorts waren er 215 stuks kabel jauw en 30.000 kilogram tong. De VL 131 had 1150 kisten aan boord, de VL 110 1500, TX 4 400, UK 69 350, UK 106 470, IJM 33 400. Prijzen van donderdag Regels grote kabeljauw 9678, regels middel kabeljauw 4438, kisten grote ka beljauw 96, kisten middel kabeljauw 100, grote gul 48, middel gul 4441, kleine gul 4430, grote schol 2927, grootmiddel schol 28, kleinmiddel schol 3027, kleine schol I 3831, kleine schol II 3631, grote zwarte koolvis, kleine zwarte koolvis 36 31, kleine witte koolvis 4736, ham 144, verse haring 1811, makreel 4640, heil bot 4,50, tarbot 5,504.40, grote tong 5 4,50, grootmiddel tong 4,103,50, kleinmid del tong 2,802,20, tong I 21,70, tong II 1,66—1,36, tarbot II 250—208, tarbot III 190—172, tarbot IV 116—57, jumbo's 59, grote schelvis 6157, grootmiddel schelvis 6051, kleinmiddel schelvis 5453, schel vis I 5452, schelvis II 5044, wijting dicht 2214, wijting gestript 4323, poon tjes 39, haai 26—19, bot 20, schol III 49—35. Besommingen van donderdag KW 160 f 5.950, KW 166 7.080, IJM 54 12.000. Op zee Het weer was goed om de noord, maar de visserij was behalve slecht ook zeer onge- rïianden koolvis en wijting. De „Delft" meldde een trek van 50 manden haring en makreel. De „Polderman" deed een trek van 25 manden schelvis, gul en wijting. De loggers en kotters om de oost en bij' de Witte Bank vingen per etmaal van 500 tot 400 kilogram tong, 20 tot 25 kilogram tarbot en 7 tot 8 manden vis. De kustlog- gers en kotters vingen per etmaal tot 700 kilogram tong, 10 tot 15 kilogram tarbot en 10 tot 12 manden vis. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer vanmorgen 150 kisten schelvis, 40 wijting, 20 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 14.000 kilo gram tong en 4600 kisten westkustharing. Voor vrjjdag Voor de vrijdagmarkt worden verwacht de VL 7 met 1250 kisten, KW 99 met 1250, SCH 171 met 1800 en KW 8 met 400 kisten. BREMERHAVEN (UPI) De Westduit se visvangst op zee is, zoals in vorige ja ren, ook in 1961 teruggelopen, zo heeft de Westduitse vereniging voor de grote vis serij in Bremerhaven bekendgemaakt. Op zijn gunstigst zal de totale visvangst ge durende 1961 288.500 ton bedragen, onge veer vijftien percent minder dan in 1960. De vereniging heeft in haar moeilijkheden een tijdelijke staatssubsidie gevraagd. Zij wijst erop dat behalve de verlegging van de visserij grenzen door andere landen en de steeds toenemende mate van uitputting van de traditionele visgronden, ook maat regelen van politieke aard de zeevisserij' dwarsbomen. De grote subsidies die de visserij in het buitenland krijgt en de liberalisering van de invoer in het eigen land hadden de vissers parten ge speeld. hoewel de vangcapaciteit van de vissersvloot dezelfde is gebleven. De 500 ton metende Nederlandse kust vaarder „Ida Pieter" is gisteren in de Golf van Biskaje, twee mijl ten noordwesten van Biarritz, in aanvaring gekomen net een Britse kotter, geregistreerd in Gibral tar. De Britse kotter werd zwaar bescha digd. De „Ida Pieter" heeft de vijf Spaan se opvarenden aan boord genomen en de kotter naar de haven van St. Jean de Luz gesleept. MAN VAN VRACHTAUTO GEVALLEN. Een zeventienjarige man, die gisteren bezig was met het lossen van balen stro van een vrachtauto in Beverwijk, is op zeker ogenblik komen te vallen. De haak waarmee hij de balen wegnam, zat niet goed vast, waardoor de man heteven wicht verloor. Hij viel op de rug en klaag de over inwendige pijnen. Bovendien liep hij een hersenschudding op. Hij is opge nomen in het Rode-Kruisziekenhuis. Advertentie Wegens de bijzonder grote belangstelling voor onze (zowel voor dames, als voor kinderen) zal deze aanbieding nog gelden t/m zaterdag a.s. Bij CONTANTE aankoop van bovenge noemde artikelen ontvangt u een Deze tegoedbon kunt u t/m zaterdag a.s. in één van onze zaken geheel naar eigen keuze besteden. 1 Hoek Lange Nieuwstraat - Plein 1945 - Tel. 7541 Speciaalzaak Dames- en Kinderconfectie Onze zaken zijn alleen vrijdag 22 december 's avonds geopend De Nederlandse kustvaarder „Cornelis" (300 ton) uit Zwartsluis heeft vanmorgen geseind zich op ongeveer tien mijl van het Zweedse eiland Oland aan de oostkust van Zweden, in ernstige moeilijkheden te be vinden. Het schip heeft om onmiddellijke bijstand gevraagd. Twee reddingboten zijn daarop uit gevaren. De „Cornelis" seinde aanvankelijk dat het schip zinkende was. Het had een gat in het voorschip opgelopen. Later heeft de kapitein meegedeeld, dat het schip niet in onmiddellijk gevaar verkeert. De „Corne lis" is nu op weg naar de Zweedse haven Kalmar. De kapitein meende dat het schip in staat zou zijn die afstand af te leggen. Uit Oskarsham is een loodsboot uitgeva ren om de kustvaarder hulp te bieden. De „Cornelis" was onderweg naar Zwijndrecht met een lading hout. Voor de Zweedse kust stormde het vanmorgen. BEJAARDE VOETGANGER AANGEREDEN. Een 75-jarige inwoner van IJmuiden- oost is woensdagavond omstreeks nalf zeven bij het oversteken van de Zeeweg door een personenauto aangereden. De be jaarde man, die nagenoeg blind is, stak de weg plotseling over. De automobilist rem de krachtig, maar hij kon niet verhinderen dat de man toch nog geraakt werd en op straat viel. De bejaarde man liep licht hoofdletsel op. Hij is naar zijn woning ge bracht door de automobilist. DEUR GEFORCEERD DOOR P.E.N.- AMBTENAREN. Onder toezicht van de politie hebben twee ambtenaren van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noordholland woens dagavond een deur van een woning aan de Van Wassenaerstraat te IJmujden ge forceerd. De ambtenaren moesten namelijk dringend een hoofdstop in de lichtkast vervangen. Doordat deze was gesprongen had men in het naastgelegen perceel geen licht. De bewoners van het panjl bleken niet thuis, zodat de P.E.N.-ambtenaren be sloten de politie te bellen, alvorens de deur te forceren. Twee dagen lang hebben tegen de tweehonderd exporteurs van bloembollen, hoofdzakelijk „op Amerika", geluisterd naar datgene wat prof. M. Brunk van de Cornell Universiteit in de Verenigde Staten en de heer F. W. Hering over hun be vindingen op de Amerikaanse markt wisten te vertéllen. Men heeft dat, gezien de soms felle debatten op de tweede dag. niet critiekloos gedaan. De kern van deze uiteenzettingen is terug te voeren tot de uitspraak van prof. Brunk „U bent be wonderenswaardige distributeurs geweest van bloembollen, die enorm veel werk heeft verzet". Deze beide heren zjjn echter van mening, dat de zaken nu anders moeten worden aangepakt. Men zal van verkopende producent de leverancier en adviseur van de wederverkopers moeten worden om het Amerikaanse publiek bloembollen te laten kopen. Deze bijeenkomst werd dinsdagmorgen geopend dóór de heer W. Roozen, direc teur van het Bureau Onpersoonlijke Recla me van het Centraal Bloembollen Comité. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Pro- duktschap voor Siergewassen, wees er nog eens op, dat de verkooporganisaties van de bloembollenfirma's te klein zijn om deze enorme markt te kunnen bewerken. Slechts door samenwerking zou men de export kun nen opvoeren. De collectieve reclame maakt het artikel bekend, de detaillist ech ter zal moeten verkopen. Jhr. mr dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden wees er op, dat het bloembol lenvak een flair heeft om van de nóód een deugd te maken. De export naar de V.S. loopt terug en nu duikt men in de proble men. Wel verzocht hij deze poging tot marktverkenning een eerlijke kans te ge ven. De voorzitter van de Bond van Bloem bollenhandelaren, de heer F. J. v. d. Kolk, duidde er op, dat ook in het Europa van morgen dergelijke ontwikkelingen als in de V.S. te wachten staan. Prof. Brunk zette uitvoerig uiteen, dat men om te kunnen verkopen, de kopers moet kennen. Men moet als het ware op de stoel van de koper gaan zitten. Een groot bezwaar van een verkopende produ cent is, dat hij te veel van het produkt weet en de wensen en verlangens van de kopers niet kan ontdekken, omdat hij van een verkeerde instelling uit redeneert. Bij zijn reis door de V.S. met de heer Hering, 22.000 km in drie maanden tijd, heeft hij respect gekregen voor wat de bloembol lenmensen hebben gedaan, als verdelers van het produkt over dit grote gebied. Men heeft echter niet het produkt geliefd ge maakt. Verpakking belangrijk. Hij, zowel als de heer Hering, heeft uitvoerig uiteengezet, welke grootse resul taten er te bereiken zijn door bijvoorbeeld de verpakking aaft te passen acn de Ame rikaanse markt. Men moet echter zeer pre cies weten aan welk type winkel men ver koopt. De koper in een bazaar wenst een andere verpakking dan die in een beter warenhuis, de bloemist behoeft helemaal geen verpakking te hebben. Het publiek, dat bij een bloemist koopt betaalt graag meer, omdat het daar voorlichting ver wacht en daarvoor ook geld wil neertellen. Stap voor stap werden de toeschouwers door de zeer gecompliceerde wereld van de verkoop in de V.S. gevoerd. Geen van de sprekers was de mening toegedaan iets nieuws te vertellen, maar wel de toehoor ders duidelijk te maken, waarom velen van hen al iets deden aan de voorlichting van de wederverkoper, maar ook welke fouten ze maakten. Zij noemden de vooruitzichten voor de Amerikaanse markt 'ïoopvol. De gemiddel de Amerikaan gaat -neer geld uitgeven voor zijn tuin, in 1940 besteedde men 160 miljoen dollar, groothandelsprijs, aan bloe men en planten en in 1970 verwacht men 720 miljoen dollar. Ondanks de waardeda ling in deze dertig jaar is dit toch een flin ke stijging. De Amerikaanse wederverkopers hebben respect voor het werk van de Onpersoon lijke Reclame in de V.S., die wel, in te genstelling tot heel wat exporteurs, be grijpt, dat bloembollen alleen kunnen wor den verkocht door plaatjes. Beide heren drongen er op aan, dat men in zijn ver pakking in ieder geval gaat beginnen met de woorden Holland en Bloembollen te ge bruiken. Het publiek wenst bloemen te ko pen, geen „lichtbolletjes". Bezwaren. Er zijn tegen de beweringen van de he ren bezwaren naar voren gebracht. Deze bezwaren hadden maar één basis: de Ame rikaan houdt niet van tuinieren, de Ame rikaanse vrouw werkt en heeft geen tijd voor de tuin, niemand is geïnteresseerd in bloembollen, als wij ze niet verkopen. Toen kwam prof. Brunk los. Hij doet al meer dan twintig jaar aan marktonder zoek op agrarisch en tuinbouw gebied. Hij ontkende dat men een dergelijk algemeen beeld van de Amerikaan kan ophangen. Het is eveh onjuist als de idee te 'vestigen, dat alle Nederlanders op klompen lopen. Hij is van mening, dat als men deze za ken pessimistisch bekijkt, dat men dan be ter niet kan gaan vechten. Hij, de heer Hering en de vertegenwoordiger van het C.B.C. in New York, de heer Gus Springer, die zeer goed Nederlands verstaat en voor prof. Brunk als tolk fungeerde tijdens de in het Nederlands gehouden uiteenzettin gen van de heer Hering, stonden soms voor een muur te praten. De voorzitter van de Amerikaanse Groep van de Bond van Bloembollenhandelaren, de heer H. Hylke- ma, sloot de bijeenkomst door te herinne ren aan de tijd van de opkomst van de kunstmest. Toen wilde men ook alles bij het oude houden en toch kan men nu niet zonder. Dit waren voorlopige indrukken, snél ge groepeerd. De heren beëindigden veertien dagen, geleden hun trip door de V.S. Als al het materiaal in alle rust verwerkt is en geordend dan zullen cursussen worden gegeven met het doel om van een onder linge prijzenconcurrentie te komen tot een dienstverlening aan de wederverkoper. Volgens de heer Hering zal dat het vol gend voorjaar zijn.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9