Kunstijsbaan Jaap Eden nu ook officieel open voor schaatsers Curling: geen sport voor oude heertjes De opstellingen Termijn inzending toto verlengd Kersttoernooi van The Blue Stars Simon Heemskerk naar EHS Zwemstadion in Naarden met 50-m banen Tennisranglijst afgelopen jaar Antieke meubelen houden waarde Koreanen waren te sterk voor „Anton Geesink" ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 Russische ijshockeybond bestraft spelers BETAALD VOETBAL BEKERVOETBAL Semi-profs A mateurs LI O C KEY WA TERPOLO ZAALHANDBAL A parte hoek ,Bringerde' Teamsport Oeen smijtspel „IJsgeven' Jan Dassen t ge- i/an Vile ler- elfs liet aar aak gen sen zen n.v. in ode stig elf- ge- een dit di- ans agd dit mst >re- de- :eer hij >m- ien. ien, 'ge- ou- het )m- van vijf be- oe- tish :len 1 is Ier- Jen ijde Jen Ion ïrs- bij op ■oor nee. :ver 50). aag gen ou- iers iter ken dag een KU Ion. fing 5,- la- de een ling rin- :er- lus- aay een tro- ,ue- !W- akt ge- inst de >nt, »co. igs. een an ger sen aar de lis- dio lith in Ja- ïen an- ge- m- en. er ge- dat en .35 „Hiermee geef ik deze ijsbaan de naam van mijn grootvader Jaap Eden". Parmantig sprak de 10-jarige Jaap Eden deze woorden bij de officiële opening van de nieuwe Amsterdamse kunstijs baan, die sinds 9 december al 70.000 schaatsliefhebbers beeft getrokken. On der het gehoor van de kleinzoon van Jaap Eden bevonden zich de staatssecre taris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, de burgemeester van Amsterdam, mr. C. van Hall, vertegenwoordigers van de Nederlandse Sportfederatie, het Neder lands Olympisch comité, van de ijssport- bonden en enkele duizenden toeschou- Nadat de burgemeester van Amster dam de sleutel van de kunstijsbaan had aanvaard gaf Jaapje Eden de baan een naam; burgemeester van Hall kijkt en luistert belangstellend toe. Wim de Graaf, die over de 500 meter een tijd van 50. seconden had genoteerd, als eerste met 102,100 punten. Na hem kwa men Rozendaal met 102.133 punten en Lou- rens met 102.200 punten. In verband met Kerstmis en Nieuwjaar is de termijn van inzending van de toto formulieren van prijswinnaars in de sport- toto met twee dagen verlegd. De formu lieren moeten dus niet uiterlijk woensdag om 12 uur bij de sporttoto in Den Haag binnen zijn, doch vrijdag om 12 uur. Het Amsterdamse Blue Stars heeft bij de voorbereidingen van 't jaarlijkse kerst toernooi weer niet veel geluk gehad. Van de oorspronkelijke opzet twee Ameri kaanse legerteams, het sterke Antwerpse B.C. en een Nederlands team te laten deel nemen moest worden afgeweken, daar de Amerikanen op het laatste moment geen toestemming kregen, om hun bases te verlaten. Daar dezer dagen ook in Brussel een in ternationaal toernooi wordt gehouden, heb ben de Blue Stars zich tot Brussel ge wend, om de Tsjechische kampioensploeg twee dagen te kunnen „lenen". Vrijdag avond laat was alles in kannen en krui ken, maar vanmorgen ging het weer niet door. In het toernooi komen nu uit: een Nederlands-Antwerps team, een Belgisch team (met 4 internationals), een Ameri kaanse selectieploeg en het Nederlands team. Er wordt gespeeld op eerste kerstdag (aanvang half twee) en tweede kerstdag (aanvang acht uur) in de Apollohal. De ijshockeyploeg van het Russische le ger is na intensieve besprekingen en on derzoekingen van de zijde van de Russi sche IJshockey Bond beschuldigd van ruw spel en onsportief gedrag in het bijzon der in de onlangs tegen Zweden gespeel de wedstrijd. De ijshockeybond heeft de captain G. Pinaichev aan de dijk gezet, alsmede de befaamde trainer Evgeny Babch en de speler Yoeri Baulin. Ivan Tregoelov werd voor de tijd van een jaar geschorst. De eerste overschrijvingen bij de honk ballers zijn bekend geworden. Voor de Haarlemse clubs is de overgang van inter nationaal Simon Heemskerk van lands kampioen Schoten naar EHS wel de voor naamste. Ook Fred Nonnekens gaat Schoten ver laten: hij gaat terug naar zijn oude liefde, HFC Haarlem. Martin Rosenkrantz en Ni co de Wilde zorgden in Amsterdam voor een verrassing door resp. O VVO en Me teoor te verlaten om hun eerste club, De Volewijckers, weer op te zoeken. Het Rot terdamse Sparta zag werper Corpeleyn naar HHC vertrekken, maar kreeg daar voor Bouwen (ex-ADO) terug. De Gooise zwemmers zijn prettig verrast met het bericht dat het gemeentebe stuur van Naarden bezig is met de be studering van een plan voor het verbou wen van het Naardense zwemstadion, zodanig dat het een nieuw overdekt bad en dan met 50 meter-wedstrijdbanen zou krijgen. Voor dit doel had de Nederlandse Sport federatie onlangs reeds een voorschot ten bedrage van 2 ton in het vooruit zicht gesteld. Bij het college van B. en W. is thans een plan in studie, van het architectijbureau Wesseloo en Van Voorst uit Bussum, bekende experts op het gebied van het bouwen van zwem baden. Het plan behelst het bouwen van een ge heel nieuw bad met 50 meterwedstrijd- banen achter het bestaande bad. Dit laatste zou dan zodanig worden veran derd, dat het groepen kleedcabines en een kleiner instructiebad zou gaan be vatten. Ook heeft men een nieuwe ingangspartij gedacht met een snufje, dat waarschijn lijk wel als een primeur voor Nederland mag gelden: men wil hier n.l. entree automaten plaatsen. Dit betekent, dat geen controle-personeel meer nodig is, maar dat de zwemmers en zwemsters zichzelf, met behulp van gekochte pen ningen, toegang tot het bad kunnen ver schaffen. Het abonnementsstelsel zou daarmee echter komen te vervallen. Het nieuwe bad wordt omgeven door per rons ter breedte van 3 meter, waarop tribunes opgesteld zouden kunnen wor den. Het ligt in de bedoeling van het gemeen tebestuur van Naarden in de loop van de maand januari over dit plan, waar van de kosten globaal op 9 ton zijn ge raamd, nadere mededelingen te doen. Sport tijdens het weekeinde Zondag wordt er in voetbalcompetitie een volledig programma afgewerkt. In de eerste divisie A trekt Stormvogels, dat vorige zondag plotseling enorm produktief bleek, naar Deventer om de krachten te meten met Go Ahead, terwijl Haarlem een thuiswedstrijd heeft tegen het zeer hoog gerangschikte SVV. Een overwinning liikt ons niet waarschijnlijk, of de terugkeer van Doornbos op de midvoorplaats moet de produktiviteit ten goede komen. In de eerste divisie B ontmoet VSV op eigen veld Excelsior, dat niet zo heel veel sterker geacht moet worden. De standen zijn op het ogenblik: AGOW 16 22 Heracles 16 24 DHC 16 21 Elinkwijk 16 23 SVV 16 21 Heerenveen 16 20 Sittardia 15 20 Limburgia 16 19 Eindhoven 15 20 ZFC 16 18 Fortuna (VI.) 15 20 Ensch. Boys 16 18 DFC 16 20 RBC 16 18 Go Ahead 16 18 SHS 16 17 KFC 16 18 HDVS 16 17 Vitesse 16 18 NOAD 16 17 Leeuwarden 16 17 Be Quick 16 16 Veendam 16 17 Hilversum 16 15 't Gooi 16 12 Excelsior 16 14 Alkmaar 16 12 HVC 16 14 Stormvogels 16 8 Wageningen 16 12 Haarlem 16 8 VSV 16 12 BW 15 6 Wilhelmina 16 11 Helmond 16 6 EBOH 16 3 In de tweede divisie hebben RCH en EDO uitwedstrijden tegen respectievelijk NEC en Zwartemeer. De Racing moet in staat worden geacht de Nijmeegse ploeg de baas te blijven, terwijl EDO alle krach ten in zal moeten spannen om de zware uitwedstrijd tot een goed einde te bren gen. Doelman Amama zal vooreerst niet kunnen spelen, maar speelt Van der Berg even goed als verleden week, dan is een overwinning mogelijk. Hier is de stand: Helmondia 14 19 RCH 13 12 Baronie 13 17 Graafschap 13 12 Roda Sport 12 16 UVS 13 12 Velox 13 15 PEC 12 10 Oldenzaal 13 15 LONGA 13 10 Tubantia 13 13 NEC 13 9 Zwartemeer 13 13 Zwolse Boys 13 8 EDO 13 13 Op tweede kerstdag zal de bekerwed strijd (tweede ronde) tussen Haarlem en HFC veel belangstelling trekken. Men weet het: HFC bereikte de tweede ronde door een overwinning op RCH en het staat wel vast dat de Good Old ook dinsdag alle krachten zal inspannen om haar tegen stander van vroeger een zo krachtig moge- Haarlem (thuis tegen SVV en HFC): Van 't Kruys; Maas en Duyster; Boom, Sybrandi en Dinkelberg; Vree ken, Goedhart, Doornbos, Van Daal en Berendregt. VSV (thuis tegen Excelsior): Stuy; Jager en Pieterse; Belfroid, Kort en Brederveld; Farenhorst, Malestein, Reijnders, Van Dolder en Brom Stormvogels (uit tegen Go Ahead): Graaf; Smits en Janssen; Haverkamp, Pirovano en S. de Graaf; Degenaar,' Noomen, Snoeks, Van der Waal en Doomeveld SDO (uit tegen Zwartemeer): V. d. Berg; v. d. Oord en Berends; Nijman, Koster en Spiers; Van Berkum, Peters, Leon- hard, Koek en Breeuwer. RCH (uit tegen NEC): Van der Schil den; De Vries en Spaan; Poerwo, Ko ning en Liefhebber; Honout, Hen driks, Kruyer, Peper en Van Egmond. HFC (uit tegen Haarlem): Veltman; Winter en Van Baasbank; E. Thole, Wijhuizen en Drijver; Jasper, Mole naar, Jansen, Honnef en Lindeman. lijke tegenstand te bieden. De winnaar in deze wedstrijd komt op Oudejaarsdag tegenover de eredivisieclub DWS A. Ook in Velsen is er een plaatselijke wed strijd: die tussen Stormvogels en VSV. Ook hier lijkt onvervalst bekervoetbal waar schijnlijk. De winnaar in deze match speelt tegen Volendam, ook op Oudejaars dag. Deze bekerwedstrijden leveren in ieder geval een winnaar op. Bij gelijke stand aan het einde van de normale speeltijd kan de match maximaal vier maal zeven- enhalve minuut worden verlengd. Wordt er door een van beide partijen een doel punt gemaakt, dan is de match afgelopen; is er na maximaal een half uur verlen ging nog geen winnaar dan gaat iedere partr een serie van vijf strafschoppen ne men net zo lang tot er een winnende partij is. In de eerste klasse van de hockeycom- petitie is voor zondag alsnog een program ma ingelast. BMHC staat een thuiswed strijd tegen Laren te wachten. De overige wedstrijden zijn: HilversumTOGO, AmsterdamLeiden, Delftse Studenten HDM en KampongSCHC. De dameswedstrijd DWTHaarlem is vanavond om acht uur de eerste match van het wekelijkse waterpoloprogramma in het Sportfondsenbad in Haarlem. Verder zijn er herenwedstrijden. De reserves van HVGB krijgen Hillegom op bezoek en ver volgens gaan de reserves van HPC tegen Njord in het water. Als laatste wedstrijd staat genoteerd de ontmoeting NV A Haarlem. In de nieuwe Badmintonhal nabij het gemeentelijke honkbalveld in Haarlem worden zondagmiddag voor de districts- comnetitie twee aantrekkelijke wedstrij den gespeeld. De herenploeg van De Blinkert, de laatste weken voortreffelijk op dreef, zal om één uur tegen het hoofd stedelijke Amstel trachten zijn opmars naar de eerste plaats voort te zetten. Hier na om tien over twee duelleren IJmond en Sport Vereent, twee ploegen die in de veldhandbalcompetitie in de overgangs klasse uitkomen. De Utrechtse gasten starten als favorieten. Voor de afdelingscompetitie, waarvoor van 's morgens tien uur tot 's avonds elf uur gespeeld wordt, zijn de belangrijkste wedstrijden om twintig over drie de Blinkert 2Concordia, om acht uur Rapi- ditasConcordia en om twintig voor tien Rapiditasde Blinkert 2. De Haarlemse verenigingen De Blinkert, Concordia en Rapiditas zijn tweede kerst dag de gasten van het hoofdstedelijke Blau Wit, dat in de Sporthal-Zuid (de Oude RAI) in Amsterdam een uitstekend bezet zaalhandbal-toernooi houdt. De Blinkert-teams zijn ingedeeld bij de sterk ste nationale ploegen. IJmond neemt deel aan een kersttoer nooi van Quintus in Kwintsheul, nabij Den Haag, met Micrometers uit Arnhem en twee Duitse ploegen als tegenstanders. Op de tennisranglijst van de KNLTB over het jaar 1961 nemen de Nederland se kampioenen Piet van Eysden en Jetty Baars-Wienese de eerste plaatsen in. Vo rig jaar deelde Van Eysden de eerste plaats met Hans van Dalsum die nu vier de staat. Madeleine Weurman, die vorig jaar eer ste was bij de dames, bezet nu samen met Fredy Marinkelle de gedeelde vierde plaats. Overigens komen op de ranglijst weinig nieuwe namen voor, hetgeen in houdt dat het aantal jeugdspelers, dat doorstootte naar de top klein was. Bij de heren is Jan Hajer een veelbe lovende debutant en bij de dames is Henny van Rijn, die vorig jaar nog niet geplaatst werd, opgeklommen naar de tweede plaats. De ranglijsten zijn: (de cijfers na de namen geven de plaats op de ranglijst 1860 aan): heren: 1. Piet van Eysden (1-2), 2. Henk Goris (3-5), 3. Willem Maris (3-5), 4. Hans van Dalsum (1-2), 5-6. Lex Kara- moy (3-5), Evert Schneider (6-9), 7-8. Hans van Gasselt (-), Rob Kuypers (10-17) 9-10. Peter Scholtz (10-17), Hans van de Weg (6-9), 11. Hans Hajer (-), 12. Tom Okker (10-17). Dames: 1. Mevr. Jetty Baars-Wienese (4-6), 2. Henny van Rijn (-), 3. Marjan Mo- ritz (4-6). 4-5. Fredy Marinkelle (8), Ma deleine Wuserman (1), 6-7. Jenny Seven (2), mevr. Berna Thung (4-6), 8-10. Pa tricia van den Heuvel (-), Anja Lepou- tre (-) Els Spruyt (9-10). De Koreaanse judoka's hebben vrijdag avond in het A.M.V.J.-gebouw in Amster dam hun kracht getoond. Kim U Tai, vier de bij de wereldkampioenschappen in Pa rijs, Han .Hosan, Kim Dong Bai en Kim Duk Yong zegevierden met 37-0 over het team van de Utrechtse club Anton Gee- sink, waarin de wereldkampioen niet was opgenomen. Een voorwedstrijd tussen een Noord hollands team en de ploeg van het CIOS uit Overveen eindigde in een 35-5 zege voor de Noordhollandse ploeg. IJSHOCKEY. Tsjechische sportjourna listen hebben Josef Mikulas, de doelman van het nationale ijshockeyteam. tot sport man van het jaar uitgeroepen. „Op de door schijnwerpers verlichte Amsterdamse kunstijsbaan spelen sinds enkele dagen drie avonden per week de curling-enthousiasten op 'n apart stuk ijs. waar ze hun sport kunnen beoefenen zon der de schaatsers te hinderen. „Gelukkig is die aparte hoek er, in Den Haag op de HOKIJ is curling ondanks herhaald ver zoek niet toegestaan, omdat curling het schaatsen zou hinderen". „Op het stuk ijs is een baan van onge veer 38 meter uitgemeten. Aan het begin van die baan is een ijzeren „hak" in het ijs gepriemd waar de spelers hun voet tegen zetten om bij het gooien steun te Zo geeft de skip, de aanvoerder van een curlingteam, met zijn bezem de richting aan waarin de werper moet gooien om zo dicht mogelijk bij de kegel te komen. Op de foto de heer F. Maarsen, een van de enthousiaste leden van CCA, de Curling Club Amsterdam, die op de nieuwe Amsterdamse kunstijsbaan zijn wintersport naar hartelust kan beoefenen. hebben. Ze pakken zo'n zware curling- steen vervaardigd van Schots graniet, nen zegt dat het spel uit Schotland stamt, hoewel ook beweerd wordt dat het oor spronkelijk uit ons land komt (de mensen die dit laatste beweren vergelijken cur ling met het „klootschieten" uit de 15e eeuw) bij de greep, een glad ijzeren handvat en gooien de steen in de richting van een kegel („Dolly"), die aari het an dere eind van de baan in het midden van enkele cirkels (het „Haus") staat. Er wordt gespeeld met twee teams van vier man, die elk twee stenen gooien. Elke ploeg heeft een aanvoerder, een „skip", die de taktische leiding heeft en precies aangeeft waar de stenen geworpen moe ten worden." „Hij stelt zich bij de kegel in het Haus op en gebaart met zijn bezem waar de eerste steen terecht moet komen. De wer per gooit in die richting. Zijn steen glijdt dan over de ijsvlakte en wordt na enkele meters begeleid door twee teamgenoten, die al of niet op het luid geroepen be vel „bringerde" (brengen) van de skip vlak voor de steen het ijs vegen. Niet al leen om oneffenheden op het ijs weg te werken, maar ook om het ijs vlak voor de steen warm te wrijven, zodat de steen makkelijker zal glijden". „Als .je een goed stel vegers hebt", zegt de heer Maarsen, „kunnen die de steen zeven tot acht meter verder brengen dan hij zonder vegen gekomen zou zijn. Het is dus erg belangrijk om te weten of en hoe je moet vegen om de steen op de ge wenste plaats te krijgen". „Hoe dichter de geworpen steen nu bij de dolly tot stilstand komt, des te beter is de worp, want als alle acht spelers ge gooid hebben, brengt de dichtst bij de kegel gelegen steen een punt op. Liggen er meerdere stenen van één team het dichtsbij, dan verovert zo'n team in één beurt („end") meerdere punten. Een wed strijd bestaat uit 11 tot 15 „ends". Een spel van 11 ends duurt ongeveer twee uur. Als de eerste man van de ploeg A geworpen heeft is de eerste man van ploeg B aan de beurt en zo vervolgens om en om alle spelers van beide teams met als laatsten meestal de skips. „Het is niet maar simpelweg een steen in de richting van de „dolly" gooien", zo vervolgt de enthousiaste heer Maarsen, ..het is veel meer samen punten vergaren. Curling is een echte teamsport. Stel dat de eerste man om een eenvoudig voor beeld te noemen .een steen in de klein ste cirkel om de kegel plaatst. Zo'n steen levert meestal een punt op. De overige ploeggenoten moeten die ^teen dap „be schermen", omdat de tegenstanders na tuurlijk zullen proberen die steen uit het Haus te tikken en een van hun stenen er in te plaatsen. De tweede speler van het team krijgt dan ook de opdracht zijn steen zo te gooien dat hij vóór de eerst geworpen steen komt te liggen. Zo bouwt het team met de overige zeven stenen een muur op voor de winnende steen". „Curling is geen smijtspel. Een speler die met een harde worp de stenen van zijn tegenstanders wegwerkt zonder zelf te trachten een punt te scoren, speelt geen curling. Curling is een spel van vrienden. Een van de mooiste uitingen van deze internationale vriendschap is het bij elke wedstrijd uitwisselen van clubspeldjes. Twee Zwitserse dames het wordt ook door vrouwen gespeeld hadden zondag zoveel speldjes op hun muts, dat die nauwelijks te tillen waren. De aanvoerder, de skip, heeft in een wed strijd alles te vertellen. Discussies over zijn beleid tijdens de wedstrijd wordt in curlingkringen als zeer onsportief geken merkt. „Het is ondoenlijk in zo'n kort bestek alle taktische en technische facetten van dit spel op te noemen en te" verklaren. Ik heb bijvoorbeeld nog niets verteld over „meer of minder ijs geven". „Meer ijs" is het teken van de skip om de steen met een grotere curve naar de „dolly" te rich ten. Ook in het gooien zelf zijn verschil lende mogelijkheden. Geen enkele steen gaat recht op zijn doel af, er zit altijd een draaiing (curl) in. Geef je een gewor pen steen nu als je rechts gooit een draai naar rechts mee, dan noem je dat een „inhandle" en een draai naar links heet een „outhandle". „Onze club CCA met als promotor onze secretaris S. Waterman is nu een kleine twee weken oud. We hebben al on geveer 50 leden, die allemaal even en thousiast zijn. Er zijn mensen, die uit Eindhoven en Nijmegen komen om hier even een partij te spelen". „We hopen dat als er straks een kunst ijsbaan in Deventer en misschien ook in Eindhoven komt, de curlingsport erg po pulair zal worden. Het zal pas helemaal echt worden als we stedenontmoetingen kunnen spelen tegen Deventer en Eind hoven", zo besluit de heer F. Maarsen, die we tot laat in de avond enthousiast cur- linginstructies aan jonge beginners horen schreeuwen over dé nieuwe Amsterdamse kunstijsbaan. wers. Toen nog wel. Want nadat het programma zo'n klein uurtje aan de gang was, waren al honderden gevlucht voor de ijskoude wind, die deze feeste lijke openingsavond verstoorde. FEESTELIJK was het zeker. De baan was met lampionnen verlicht, in het midden prijkte een reusachtige kerstboom en op het ijs voltrokken zich diverse evenemen ten. Een fakkeloptocht, de aankomst van burgemeester van Hall en vooraanstaande figuren uit de Stichting Sportinitiatieven Amsterdam, die deze baan met steun van de Nederlandse Sportfederatie en de ge meente Amsterdam heeft verwerkelijkt, allen gezeten in arresleden en omringd door schaatsende paren uit alle provincies van ons land, hardrijders, ijshockeyers en Europese kunstrijkampioene Sjoukje Dijk stra. Burgemeester van Hall kreeg uit handen van de voorzitter van de SIA, de heer J. Jaspers, een grote sleutel als sym bolisch blijk van het aanbieden van de baan aan de burgerij. Daarna kregen alle takken van ijssport de gelegenheid hun kunnen te demonstre ren. Het bleef "eelal bij demonstraties, behalve bij de hardrijders. Zij werden in de gelegenheid gesteld op deze spiksplin ternieuwe baan records te rijden. Maar de krachtige wind was er wellicht de oor zaak van dat de snelste op de vijfhonderd meter, Lourens, met 48,2 seconden welis waar een nieuw baanrecord vestigde maar toch nog tweetiende seconde lang zamer was dan Egbert van 't Oever en kele jaren geleden op de sproeiijsbaan op dit complex. Na Lourens kwamen Pa ping en Neugel met 48,4 seconden het snelst uit de bus. De 1500 meter werd gewonnen door Wim de Graaf in 2 min. 36 sec. hetgeen ook 3,6 seconden sneller was dan het oude sproeibaanrecord van Egbert van 't Oever Op de tweede plaats eindigde Rozendaal in 2,40,0, derde werd Van 't Oever met 2.41.5. In het totaalklassement eindigde Advertentie Secretaires, chiffonnières, stoelen, ronde ta fels. ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout. Ook kleinmeubelen. Canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Te lefoon 12223. Groot Heiligland 64. A. Mudde Gasthuisvest 45. „Curling is wel degelijk een sport. Het vereist gevoel, taktisch begrip, exactheid, teamgeest, kracht en uithou dingsvermogen. Alleen door een inten sieve training word je een goede cur- lingspeler. In Canada bijvoorbeeld wordt deze sport door zo'n 400.000 mensen gespeeld. Daar hebben ze op de scholen zelfs curling-lessen". Dat zegt de 54-jarige heer F. Maarsen uit Amsterdam met groot enthousiasme. Gisteren is de Amsterdamse kunstijs baan officieel geopend, o.a. met een défilé van alle wintersportgroepen. Ook de leden van CCA (Curling Club Am sterdam) liepen mee met de bezems over de schouders en de zware curling- stenen op een slee meetrekkend. „Het is geen sport voor „oude heertjes". Daarvoor eist het te veel inspanning en oefening. Natuurlijk zou ik als ik zo'n jaar of twintig-dertig was liever skiën, maar als je om welke reden dan ook en dat hoeft niets met ouderdom te ma ken te hebben niet skiën kunt, dan is curling een sport die je helemaal in de ban houdt". „Zeven jaar geleden ging ik met mijn vrouw en dochter naar de wintersport plaats Grindelwald. Door een voetbal knietje kon ik niet skiën. Ik kwam toen in contact met enkele curlingenthousias- ten. Vanaf die tijd bestaat er voor mij maar één wintersport: curling". „Elk jaar leerde ik in het buitenland meer en.... hoe moeilijk het is om in deze sport naar een peil te groeien, waar op bijvoorbeeld de Zweden het spelen. Afgelopen weekeinde hebben we hier een internationaal toernooi gehad, waarin de Zweden lieten zien, dat ze de stenen over een afstand van ongeveer 38 meter tot op een halve centimeter nauwkeurig krijgen waar ze ze hebben willen. Vergeet niet, dat zo'n curlingsteen bijna 20 kilo weegt. Om dat gewicht over 38 meter precies te gooien waar je wilt, heb je veel kracht en zelfbeheersing nodig".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13