„Zet levens der mensen niet op het spel door wederzijds wantrouwen" Coöfe Minister betreurt honende reacties op BB-wenken Plan tot de stichting van een christelijk dorp in Israël OP EN OM HET BINNENHOF 3.aal-lawa- OSRAM Paus tot de leiders van de wereld Schuilkelders alleen bij verkeersknooppunten Rijkswerklieden voor 86 onder werkclassificatie LIMONADE CAZEUSE per fles ƒ0.35 smaak! naar meer; ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 15 Beslagen autoruiten Aanwijzingen voor het slachten van wild en gevogelte Poos, Slagter en Krom mogen niet in Den Haag gaan wonen REUZE FLESSEN TONIC - 40 cent LIMONADE-SIROOP ZES SMAKEN DOEL: VERBETERING JOODS- CHRISTELIJKE BETREKKING INLICHTING WET KISTJE IJS BIJVERDIENEN Paus Joannes XXIII heeft donderdagavond in zijn kerstboodschap aan de wereld gezegd dat het „wederzijdse wantrouwen leidt tot een verslechtering wan de inter nationale toestand". Het tachtigjarige hoofd der Rooms-Katholieke kerk vervolgde: „Laat ons slechts denken aan de staat van vrees, waarin de mensen leven ais gevolg van het overmatige geweld en de gekoesterde vijandschap. Het is duidelijk dat dit moet leiden tot een steeds verder gaande verkoeling in de betrekkingen tussen de mensen en tot een toeneming van wantrouwen en vrees". De Paus verklaarde „dat de oproep tot vrede, die uitgaat van de kribbe te Bethlehem, dit jaar moet worden opgevat als een beroep tot goedheid, het betonen van waarachtige broederschap en het vermijden van kuiperijen en van al die verstorende elementen, die wij reeds eerder hebben genoemd en nu weer, zonder het gebruik van verhullende termen, zullen noe men, namelijk trots, begeerte, hardheid en zelfzucht". De Paus sprak over de „verbeten hard heid, die de mensen in hun onderlinge be trekkingen aan de dag leggen". Hij voeg de hieraan toe: „Indien wij acht slaan op hetgeen er thans gebeurt, kunnen wij zeg gen dat in onze dagen vrees en schrik het aanzijn geven aan een onderlinge ver vreemding, die als een verschroeiend vuur de betrekkingen tussen de mensen aan tast. In vele facetten der menselijke sa menleving treedt dit nog niet zozeer aan de dag. Doch het komt vooral naar voren in de manier, waarop wij elkander behan delen en het leidt tot voortdurende versto ring van onze betrekkingen op binnen- en buitenlands gebied en bij onze omgang op maatschappelijk terrein en, in het alge meen, bij ons onderlinge burgerlijke ver keer", aldus de Paus. Sprekend over de betrekkingen op natio naal en internationaal gebied verklaarde de Paus: „Alle onderwijzingen van Chris tus vormen een uitnodiging om de vrede te bewaren en te bevorderen. Doch zie, het is meest het tegendeel, dat geschiedt. On der de dekmantel van mooie woorden wanneer althans de uiterlijke schijn wordt gehandhaafd, hetgeen helaas ook nog niet eens altijd het geval is heerst vaak een geest, die tegengesteld is aan die van de vrede". De Paus deed een hartstoch telijk beroep op de nationale leiders, op de afzonderlijke gezinnen en op instellinge als de pers om in hun handelingen blijk te geven van goedheid. „Wij doen een be roep op de heersers der naties, die thans kunnen beschikken over het lot van het mensdom. Laat alle gedachten aan ge weld varen en denkt aan het drama, waar toe het doen ontstaan van een kettingreac tie van bepaalde, gedeeltelijk door haat in gegeven handelingen, die weer kunnen lei den tot overijlde en onherstelbare beslui ten, zou kunnen leiden. Schuw elke gedach te aan geweld. Denk aan de tragedie van het veroorzaken van een kettingreactie van daden, besluiten, haat en wrok, welke zouden kunnen uitbarsten tot overijlde en Advertentie onherstelbare daden. U is grote macht ge geven niet om te vernietigen, maar om te bouwen, niet om te scheiden maar om te verenigen, niet om oorzaak te zijn dat tra nen worden vergoten, maar om werkgele genheid en veiligheid te bieden". De Paus vervolgde: „Wij kunnen niet geloven dat de verschrikkelijke kracht, die thans door de mens wordt beheerst, zal worden gebruikt voor de vernietiging van de wereld. Want naast de waarneembare gevoelens vari vrees zijn er positieve teke nen van goede wil, die in zichzelf van op bouwende aard zijn en kunnen leiden tot het aan de dag treden van het goede. Ter wijl wij God, de bron van goedheid, dan ken, doen wij tevens uit de grond van ons hart een beroép op allen, die de eco nomische krachten beheersen, om alles op het spel te zetten doch niet.de wereld vrede en de levens der mensen tenein de te verzekeren dat de moderne techniek wordt aangewend om de welvaart en de veiligheid van de wereld te vergroten en niet om onderling wantrouwen te zaaien", aldus het hoofd der R.K. Kerk. De Paus deed een beroep op „hen die, zij het in een beperkt gebied, verantwoor delijk zijn voor de vorming van de open bare mening, om hun taak te vervulen in beduchtheid voor het strenge oordeel van God en de geschiedenis." Hij sprak de hoop uit dat zij hun voorlichtingstaak behoedzaam en met gevoel voor even wicht" zullen uitoefenen. „Ik moet openlijk en met leedwezen vaststellen dat de pers in onze tijd niet zelden heeft bijgedragen tot het ontstaan van een geest van weder zijdse afkeer, vijandigheid en tweedracht". „De mensen aldus de Paus moe ten het plan van de Schepper uitvoeren door broederlijke samenwerking, het teza men en geduldig uit de weg fuimen van geschillen en door een ieder een rechtvaar dig deel te geven van het goede der aar de". De Paus besloot: „Elk mens moet goed zijn, daar hij in zijn handelingen de weer spiegeling moet zijn van een zuiver gewe ten, dat geen dubbelhartigheid, list of hardvochtigheid toelaat. Hij moet goed zijn door zich in zijn gedachten en bij zijn onderhandelingen steeds te laten leiden door innerlijke zuiverheid en ware vervol making". De toespraak van de Paus werd door radiostations in Italië, Frankrijk, België, Portugal, Luxemburg. Zwitserland en Ier land rechtstreeks uitgezonden. Radio-Vati- cana zal de boodschap in dertig talen uit zenden. Enkele uitzendingen zijn bestemd voor communistische staten. Tegen het hinderlijke beslaan van autoruiten is er een heel eenvou dige en afdoende oplossing Neem een schone stofdoek, drenk deze in onverdunde (u welbekende) Lodaline en laat hem daarna rus tig opdrogen. Zo krijgt u een „ge prepareerde" doek, die u gemakke lijk in de auto kunt meenemen. Reeds aangeslagen ruiten veegt u met deze doek schoon. U zult wel wat schuimbelletjes zien ontstaan, maar laat deze rustig zitten. Uw ruit blijft lange tijd helder, voor uw eigen veiligheid en die van het overige verkeer. Bij het naderen van de feestdagen maant de dierenbescherming degenen, die van zins zijn eigenhandig wild of gevogel te te slachten, hierbij op de voor de die ren minst pijnlijke wijze te werk te gaan. Men kan voor het doden van dieren overi gens bij de poelier terecht. Wil men het toch zelf doen, dan zijn hier enkele richt lijnen en handgrepen: De instrumenten voor het slachten (mes hakmes, bijl) moeten scherp zijn. Gevo gelte bedwelme men, wanneer de kopvorm dat toelaat, door een krachtige slag met. een houten kamer op de door een tafel gesteunde kop toe te dienen. De kop wordt daarna afgesneden. Konijnen dienen bij de lendenen te wor den vastgehouden zodat de kop naar bene den hangt en moeten vervolgens met een stevig stuk hout een krachtige slag achter op de kop achter de oren ontvangen. Daar na late men de dieren verbloeden. Schaaldieren (kreeften, krabben, garna len) moeten in kokend zout water worden ondergedompeld en worden ondergehou den tot ze levenloos zijn. Levende dieren behoren niet als prijzen op bazaars aan wezig te zijn. zegt de dierenbescherming Tenslotte wordt gewaarschuwd voor de grote angst die vuurwerfc bij huisdieren kan veroorzaken. Voor grotere vogels, zoals ganzen, ver dient het aanbeveling deze van te voren in een zak te doen, op zodanige wijze dat alleen de kop er uit steekt. Is bedwelming onmogelijk dan snijde men met een scherp mes snel de kop af. De minister van Justitie heeft op ad vies van de Haagse politie een beperken de bepaling toegevoegd aan zijn bevel tot voorwaardelijke invrijheidstelling van de oorlogsmisdadigers Poos, Slagter en Krom. Dit drietal voormalige Haagse po litiemannen zal een verbod worden opge legd zich in Den Haag te vestigen. Advertentie fijobj 0 Sinaasappel 0 Frambozen 0 Grenadine 0 Citroen 0 Ananas 0 Reine Claude 0 Ringfles 0.6 Itr. ƒ1.05 De minister van Binnenlandse Zaken verklaart in de Memorie van Antwoord bij de begroting 1962 nadrukkelijk, dat het vrijwillige element ook in de toekomst een hoeksteen zal blijven van de orga- satie Berscherming Bevolking Slechts waar onvoldoende vrijwilligers zijn, zal noodgedwongen voor de bemanning van de overheidsdiensten de noodwachtplicht moeten worden toegepast. Het is het streven van de regering dat ieder in de sfeer van zijn gezin en wo ning zoveel mogelijk voorzorgen treft. Het is onmogelijk voor de gehele bevolking openbare schuilgelegenheden te bouwen. Afgezien nog van de buitensporige hoge kosten, zouden dergelijke projecten ja renlang de bouwcapaciteit ten nadele van De minister van Binnenlandse Zaken deelt ten aanzien van de invoering van de werkclassificatie en de verdienstebeloning mede, dat deze methodieken per ultimo 1961 voor circa 49.000 man, zijnde circa 86 pet van het totaal aantal werklieden in de rijksdienst (inclusief de P.T.T.) toe passing zal vinden. In de Memorie van Antwoord op de begroting 1962 wordt over de resultaten bij de lagere publiekrech telijke organen opgemerkt, dat de gemeen ten, die niet meer dan twintig werklieden in dienst hebben, zijn vrijgelaten de werk classificatie en de verdienstebeloning al dan niet in te voeren. In het algemeen zijn dit de gemeenten met minder dan 10.000 inwoners. Van de bij de overige ge meenten in dienst zijnde circa 52.000 werk lieden, vinden thans voor ongeveer 45.000 man deze loonmethodieken toepassing. Ongeveer 38 pet van het rijkswerklie- denpersoneel (inclusief de P.T.T.) wordt ten gevolge van de invoering van de werkclassificatie volgens een hogere loon- groep bezoldigd. Voor 55 pet, heeft de werkclassificatie niet geleid tot een ver schuiving in de loongroep, terwijl voor ze ven pet. de uitkomsten van de werkclassi ficatie inpassing in een lagere loongroep van personeel betekenden. De achteruit gang in inkomen en terugval in rang zijn door garantiebepalingen voorkomen. Per ultimo december zal circa 86 pet. van de rijkswerklieden verdienstebeloning genieten en ongeveer een overeenkomstig percentage van werklieden in dienst van gemeenten met meer dan 10.000 inwoners. Advertentie Ingegeven door het oprechte verlan gen tot het openslaan van een nieuwe bladzijde in de joods-christelijke betrek kingen, heeft een onlangs in Nederland opgericht comité zich ten doel gesteld een christelijke nederzetting te stichten in Israel. Het is stellig niet zo dat. men zending in Israel wil bedrijven; men wil daarentegen met daden de jonge staat bijstaan en werken aan het opbouwen van wederzijdse goede wil en begrip. Het comité heeft een stichting in het leven geroepen onder de naam „Nes Ammim" (Banier der natiën) welke naam is ontleend aan Jesaja 11. Ter verwezenlijking van de plannen heeft men van een sheik een stuk grónd gekocht van 150 hectaren, 25 kilometer van Haifa, waar grote landbouwkundige mogelijkheden bestaan. Met de aankoop is ongeveer een miljoen gulden gemoeid, waarvan tot dusver 200.000 gulden bijeen is. De rest van het geld hoopt men met giften van de christelijke bevolking van Nederland en Zwitserland bijeen te krij gen. Er zal een dorp moeten verrijzen met gezinswoningen, een school, werk- en opslagplaatsen enz. Het gemeenschaps centrum zal plaats moeten bieden aan gasten en kortetermijn-werkers. Voor deze opbouw is ongeveer 4 miljoen nodig. Alle bestuursleden van de stichting beho ren tot de protestants-christelijke groepe ringen, maar men hoopt ook medewer king van rooms-katholieke zijde te krij gen. Uit voorbesprekingen met de Israëlische regering is gebleken dat die op een der gelijke nederzetting zeer veel prijs stelt. Het verwezenlijken van het miljoenenpro ject zal echter niet uitsluitend door Neder land kunnen worden uitgevoerd. Bij inter nationale contacten is echter reeds grote belangstelling gevonden in Zwitserland, terwijl men voorts symphatie en steun verwaent in West-Duitsland, de Verenigde Staten, de Scandinavische landen en Frankrijk. Hef is de bedoelin^, de neder zetting te doen opbouwen, beheren en ex ploiteren door de n.v. Nes Ammim, die Zwitserland tot zetel heeft. De n.v. wordt gefinancierd door uitgifte van aandelen. Aangenomen wordt dat de gezamenlijke nationale stichtingen minstens 51 percent van de aandelen zullen houden. De natio nale stichtingen vormen tesamen een fe deratie, die Nederland- als zetel zal krij gen. Bij de Nederlandse initiatiefnemers is het optimisme om het christelijke volks deel voor dit doel in beweging te krijgen, zeer groot. In de nederzetting wil men eerst de in Israel gangbare gewassen ver bouwen en daarnaast een proeftuin in richten. Geleidelijk zal het gehele stuk land moeten worden bebouwd met pro- dukten die het meest voor export zijn ge schikt. Er zijn plannen voor een kippen fokkerij met export van broedeieren en eendagskuikens per vliegtuig. Voorts zal worden getracht enige industrieën aan te trekken. Meer dynamiek vereist Op de dag. waarop de Tweede Kamer met een zeer kórt kerstreces naar huis ging op 2 januari komt zij immers weer bijeen was voor de goede waarnemer een aanmerkelijk toegenomen en vermoe delijk nog verder toenemende spanning bij en binnen verschillende fracties merkbaar. Na Goa zijn ook van velen, die nog lang met oogkleppen rondliepen, de ogen wijd open gegaan. Zij zien nu in, dat het de allerhoogste tijd is voor Nederland om zich bereid te tonen met Indonesië aan de onderhandelingstafel te gaan plaats ne men ter beëindiging van de Nederlands- Indonesische conflictsverhouding. Dat wil dus zeggen, dat de wens in de richting van bereidheid van Nederlandse zijde tot een open gesprek over Nieuw-Guinea, aan merkelijk meer aanhang is gaan krijgen. Een open gesprek betekent, dat Indone sië niet bij voorbaat afwijst op enigerlei wijze óp het daarvoor juist te achten ogen blik op gepaste manier met de rechten van de bewoners van wat nu nog Neder lands Nieuw-Guinea heet, rekening te hou den en dat anderzijds Nederland het stand punt laat varen alleen een gesprek te wil len beginnen, indien erkenning van het zelfbeschikkingsrecht van de Papoeabevol king voorop staat. Verreweg doorslaggevend is, dat een ge wapende botsing tussen de twee landen achterwege moet blijven en het geschil ten snelste vreedzaam uit de wereld moet worden geholpen. De door Amerika in ver band met India's optreden tegen Portugal aangenomen houding wijst er duidelijk op, dat men zich in Den Haag heus niet diets moet maken, dat de Verenigde Sta ten zich tegen president Soekarno en diens republiek zouden keren, zo men van die kant met geweld te werk zou gaan. Voor alles geen verwikkelingen van die aard in het Stille Zuidzeegebied: dat is voor Washington punt nummer één. En dit is het ook zozeer, dat men ginds waar lijk niet aan de zijde van Nederland zou staan, zo dit uitsluitend vanwege bedoeld zelfbeschikkingsrecht zou weigeren met In donesië te gaan praten. Ziet daar, heel kort samengevat, de op vatting. zoals die voorhanden is bij de fractie van de Partij van de Arbeid, bij de anti-revolutionairen en kennelijk ook bi een deel van de Christelijk-Historischen. Gesteld dus, dat er op 2 of 3 januari bij afsluiting van het dan te houden Ka merdebat over het vraagstuk Nieuw-Gui nea, een motie ter tafel zou komen, de wenselijkheid van een open gesprek uit sprekende, dan is het zo goed als zeker, dat zich daarvoor bij een voltallige Ka mer tenminste al 71 leden zouden uit spreken, te weten: 48 socialisten, 2 paci fistisch socialisten, 3 communisten, een dertiental anti-revolutionairen (mogelijk zou één lid dier fractie daaraan niet mee doen) en ten minste 6 van de 12 christe- lijk-historischen. De kans, dat zich nog vijf andere afgevaardigden bij dat gezel schap zouden voegen en zulk een motie een meerderheid zou krijgen is niet ge ring. Maar zelfs ingeval van verwerping van een dergelijk voorstel, bij een stem ming, die zou laten zien, dat „een belang- V rijk gedeelte van de anti-revolutionairen" zich zou keren tegen een eventueel willen vasthouden van het kabinet aan een poli tiek, gelijk nog werd voorgestaan in de op 8 december jl. door de minister-president aan de voorzitter van de Tweede Kamer geschreven brief, zou fnuikend voor het kabinet zijn. Toen op 22 december van het vorige jaar een aan de anti-revolutionaire minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid onwelgevallige motie was inge diend, deelde de minister-president al me de, dat het kabinet zou aftreden, als „een belangrijk gedeelte van de anti-revolutio nairen" voor die motie zou stemmen. Ook, daarop kwam het neer, indien zij verwor pen mocht worden. Door zulk een gang van zaken toch zou de grondslag aan het kabinet ontvallen zijn, want één der groe pen, waarop het steunt, zou het gezelschap in de steek hebben gelaten. Me dunkt, dat de kwestie, waarom het nu gaat, nog altijd aanmerkelijk belangrijker is dan het me ningsverschil van december 1960 over een paar duizend woningen meer bouwen. Zie ik het wel, dan blijft het kabinet- KerstrecèsIedereen loopt maar weg, schijnt minister Toxopeus te willen zeggen: En de problemen blijven! de Quay in de gegeven omstandigheden werkelijk niet veel anders over dan nog een beetje meer dynamiek aan de dag leggen dan het in een jaar tijds al te zien heeft gegeven. Zo niet, dan zal het een heel grote kans lopen begin januari op het Binnenhof het onderspit te delven. Vrij baan Intussen, het behoeft nog helemaal niet zulk een vaart te lopen. Denkbaar toch ware, dat de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken zelf niet langer be reid zou zijn de uiterst zware last, die er op zijn schouder rust, te blijven tor sen. Hij heeft naar eer en geweten zijn uiterste best gedaan om een plan door de Algemene Vergadering van de V.N. aangenomen te krijgen, dat ongetwijfeld verschillende aantrekkelijke kanten had. Maar ja de Algemene Vergadering wilde er niet aan. De vereiste meerderheid van 2/3 was op geen stukken na te verkrij gen. Zou het nu zo wonderbaarlijk zijn, als minister Luns zich gbestelijk niet langer bij machte zou gevoelen om, ge lijk de kaarten zijn gaan liggen sinds de mislukking van bedoeld plan, aan het hoofd van het ministerie van Buitenlandse Zaken te staan? En zou iemand hem ooit ten euvel kunnen duiden, wanneer hij, die zich zo geweldig voor wat hij als de goe de zaak zag, heeft uitgesloofd en nu reeds jaren lang. tot schade ook van zijn fy sieke toestand, al te veel werk heeft moe ten verrichten, eens even een beetje rust ging nemen? Het wil mij voorkomen, dat hij daarop het volste recht heeft. Met andere woorden, om een reeks van redenen zou hij er heel wijs aan doen, geheel en al eigener beweging zijn ont slag te nemen. Zou hij dat doen, dan wa re tevens de baan op het Plein vrij. Men zou daar dan iemand kunnen benoemen, die met een schone lei zou beginnen. Al dus zou meteen de baan ook vrij komen voor het kabinet als zodanig om het Nieuw-Guineabeleid nog weer enige ver andering te doen ondergaan. Te eerder zou dit ook staatkundig niets vreemds zijn, aangezien immers bekend is, dat het be leid, dat uitgelopen is op de mislukking ter Algemene Vergadering, slechts op een bij meerderheid van stemmen genomen besluit van de ministerraad berustte. De minister-president heeft zelf onlangs, bij de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer, voor de goede ver staanders helemaal niet verheeld, dat het zo was gelopen! Het ontbreekt binnen de ploeg de Quay allerminst aan figuren, die voor een be leidswijziging, zoals hier aangeduid, heel veel zouden gevoelen. De positie van minister Zijlstra Terwijl deze week tal van ministers de koppen bij elkaar konden gaan steken over het Nieuw-Guinea-probleem, gelijk het zich nu is gaan voordoen, ontbrak voor minister Zijlstra de gelegenheid aan dergelijk vooroverleg deel te nemen. Hij moest namelijk in de Eerste Kamer, daarna ook nog in de Tweede Kamer aan wezig zijn. In eerstgenoemde tak van de Staten-Generaal verdedigde-hij weer eens op uitermate knappe wijze het financieel beleid, waarvoor hij zich inspant. Op nieuw was zijn betoog uitermate indruk wekkend. Hij is dan ook een van de beste krachten van het kabinet Welnu, op en om het Binnenhof, en te vens elders, is hét allerminst een geheim dat minister Zijlstra tot diegenen behoort, die nu voorstanders van een open gesprek zijn. Daarom is het geenszins uitgesloten, dat hij in de ministerraad het nodige zal proberen om het tenslotte die kant te doen uitgaan. Of hij daarin zal slagen, valt moeilijk te voorspellen. In elk geval bestaat er al leszins reden om met spanning uit te zien naar verdere ontwikkelingen. Dr. E. van Raalte de woningbouw belasten. In dichtbebouw de steden zouden die schuilplaatsen bo vendien veelal ver van de woonwijken moeten worden gezet; dit zou tot gevolg hebben dat de bevolking bij acute oor logsdreiging of oorlog vrijwel permanent in de schuilplaatsen zou zitten. Dit zou het maatschappelijke leven geheel ver storen en een grote psychische druk op de bevolking leggen Men moet daarbij niet alleen denken aan de plaatsen die het doelwit van een atoomaanval zouden kunnen zijn, maar ook aan het veel gro tere gebied waar alleen gevaar bestaat voor radio-actieve neerslag van beperkte intensiteit en eventuele toevalstreffers. In dit gebied kan in de eigen woning een redelijke schuilplaats worden gescha pen. Voor gebieden waar een te sterke neer slag zou kunnen neerkomen, zal tijdige evacuatie moeten worden nagestreefd. Openbare schuilgelegenheden worden al leen gebouwd bij drukke verkeerspunten voor hen die niet tijdig eigen huis kun nen bereiken. Bij deze schuilplaatsen wordt gestreefd naar combinatie van zich hiertoe lenende bouwwerken. De minister deelt mee dat een bijdra geregeling voor door lagere publiekrech telijke lichamen te bouwen schuilplaatsen, binnenkort het licht zal zien. Ongeveer een vijfde deel van de bevol king heeft naar aanleiding van de B.B.- voorlichting over kernexplosies en fallout, maatregelen genomen. Tot deze conclusie is de minister gekomen na een deskun dig opinieonderzoek. Een ruime meerder heid van de bevolking heeft in eigen wo ning nagegaan hoe het best een schuil plaats kan worden ingericht. Men heeft een inzicht gekregen in de bescherming tegen fallout. De meerderheid van de bevolking zowel mannen als vrouwen heeft wenken en toelichting gelezen en begrepen. Van paniek is geen sprake geweest. Wrevel over honend commentaar Minister Toxopeus betreurt het, dat sommigen zich over deze aangelegenheid denigrerend hebben uitgelaten en daar mee voedsel hebben gegeven aan defaitis me. De minister is van mening dat bij degenen die afwijzend of honend staan tegenover de geboden voorlichting, niet steeds alleen maar onkunde in het spel is. Hij heeft bij verscheidene menings uitingen naar aanleiding van de door hem gegeven voorlichting niet de gedachte van zich af kunnen zetten, dat welbewust een onjuiste voorstelling van zaken werd gegeven. Over de mening van het Nederlandse Pughwashcomité, dat de aanbevolen be schermingsmaatregelen nuttig kunnen zijn aan de rand van een getroffen gebied, maar ontoereikend zijn bij explosies van enige waterstofbommen boven oris land, zegt de minister dat men zijn fantasie uiteraard de vrije loop kan laten en ons land een zodanig aantal H-bomexplo- sies kan toedenken, dat beschermings maatregelen illusoir zouden worden. Zin voor werkelijkheid doet de regering het gefungeerde oordeel van de hoogste NAVO-instanties stellen boven dat van hen, die in hun prijzenswaardig streven de waanzin van een kernoorlog te lichten en een dergelijke kernoorlog te belichten en een dergelijke kernoorlog on mogelijk te maken, klaarblijkelijk bereid zijn met drogredenen propaganda te voe ren tegen de zelfbescherming die tal loos velen voor verwondingen, ziekte of dood kan behoeden aldus de minister van Binnenlandse Zaken. Over de nieuwe Cambier van Noo- tenschool doet de Tielse Cou rant mededeling van „de naam, die in letters op het gebouw is aangebracht". Dit ter inlichting van hen die wel licht gedacht zouden hebben dat de naam in cijfers zou zijn aangebracht. De Wassenaarder in het ge- meenteraadsverslag: „De heer Koersen vroeg nog of de wet nu wel of niet zou worden ge handhaafd ten aanzien van het tramhuisje, waarop de burgemees ter antwoordde, dat dit inderdaad het geval was". En waaruit ik dus opmaak, dat de wet wel en niet zal worden gehand haafd. DeHaagscheCourant daaren tegen maakt melding van een eigen aardig geldkistje. Boven het bericht over een winkelrover het blad het kopje: „Haalde telefonerend geldkistje leeg". Met wie het geldkistje telefoneerde wordt niet vermeld. Kok H. Schippers, in Tubantia zijn snelbuffet aanprijzend, vertelt: „Onze croquetten zijn niet te over treffen. Heeft u onze vruchten ijstaarten al geprobeerd? Wij be zorgen alles warm aan huis." Houdt een warme ijstaart het zó lang? Over nevenverdiensten van journa listen gesproken de Haagsche Courant komt er rond voor uit in het kopje: Rechter verbiedt vrouw op krediet te kopen van onze rechtbankverslaggever Talarius

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15