Kabinet beslist: internationale besprekingen over N.-Guinea Telegram aan Oe Thant HET WEER Amateurvoetbal afgelast Ministerraad van E.E.G. wacht met nemen van een beslissing Fransen blokkeren overgangen naar de tweede etappe Ö.Tli.dariUuria Skoda ƒ5250- W MORRIS^W you êuy! VS V-Excelsior COIFFURES DE VRIES Indonesische leger wil kernwapens gebruiken Italië wi! Amerikaanse andingsrechten beperken HET KIJKSPEL DER WERELD Volgende week vervolg van zitting Vereniging havenbelangen IJmuiden opgericht Het kerstmannetje Tentoonstelling Pastoe-1962 A. J. Rotteveel's DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 N.V. Garage VERBEEK Toch winterse kerstdagen? Matige tot strenge vorst °P A MERRY CHRISTMAS DE JAGER In de krant van heden: VSV—STORMVOGELS N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI AANSE UITDEUKEN REPAREREN Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 STEEDS IETS APARTS Automobielbedrijf „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. Astma-patiënten vonden geen baat bij verblijf in grotten van Valkenburg Het woord is aan 47e JAARGANG NUMMER 44 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Het voltallige kabinet (op de nog niet herstelde minister Cals na) heeft heden morgen tweeëneenhalf uur beraadslaagd over hetgeen er thans moet gebeuren in de kwestie-Nieuw-Guinea. Na afloop van de vergadering werd het volgende officiële communiqué uitgegeven: ,,Het kabinet heeft zich vrijdag en hedenochtend diepgaand beraden over alle aspecten van de Nieuw-Guinea- kwestie. Het heeft daarbij in het bijzon der aandacht geschonken aan de situa tie, ontstaan na de behandeling van dit vraagstuk in de algemene vergadering der Verenigde Naties, alsmede aan de resultaten van de sedertdien onmiddel lijk plaats gehad hebbende besprekingen en verkenningen op internationaal ni veau. Op grond van dit beraad is het ka binet tot een beslissing gekomen, ter uit voering waarvan DJAKARTA Het Indonesiche leger heeft het voornemen aangekondigd van de oprichting van een afdeling kernwapens. „Dit is, aldus een woordvoerder, „in over eenstemming met de regeringspolitiek van „confrontatie" met de Nederlanders in West-Nieuw-Guinea". Het Indonesische ministerie van Marine heeft de schepen van de koopvaardijvloot gelast, in doorlopend radiocontact te blij ven met Djakarta. De regeringsdienst van de coöperaties biedt in advertenties in de dagbladen te Djakarta, betrekkingen aan in plaatsen op Nieuw-Guinea. Sollicitanten moeten in staat zijn, een toestand van oorlog te door staan, aldus deze advertenties. De Indonesische regering heeft medege deeld, dat zij aan de bevolking op de af gelegen Indonesische eilanden rondom Nieuw-Guinea 1000 transistor-radio-ont- vangers zal verstrekken, opdat deze be volking -zal worden ingelicht over de ac tuele stand van zaken. President Soekarno heeft het opperste militaire bestuur opgedragen een nationa le mannequin-wedstrijd af te gelasten. „Zulk een wedstrijd past niet in de atmos feer van de strijd om West-Irian en in de geest van bevrijding onzer broeders van de Nederlandse kolonialistische onder drukking", zei hij. Soekarno heeft ook een beroep gedaan op de Indonesische vrouwen om hem haar zonen en dochters te zenden, die in oefen centra zullen worden voorbereid op de taak Nieuw-Guinea te bevrijden en te voorkomen dat er een Papoea-staat opge richt wordt. „Als u geen kinderen heeft zendt uzelf", zei hij. De Indonesische autoriteiten hebben een schip van een Deense wetenschappelijke expeditie geen toestemming verleend om wetenschappelijke onderzoekingen te ver richten nabij de Sangihe- en Talaud eilanden aan de noordkust van Celebes. (UPI) Diplomatieke kringen in Was hington verwachten, dat de Italiaanse re gering spoedig „drastische maatregelen" zal nemen om de verlening te bespoedi gen van een vergunning voor de Italiaanse luchtvaartmaatschappij voor een lijn van Rome naar Los Angeles. Verwacht wordt, dat de regering in Rome binnenkort aan de Amerikaanse regering zal meedelen, dat slechts een van de twee Amerikaanse maatschappijen, die op Rome vliegen, van deze haven gebruik mag blijven maken in afwachting van de Los Angeles-route voor Alitalia. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken gaf reeds een jaar geleden in beginsel" toestemming voor deze lijn, maar de feitelijke vergunning werd nog niet afgegeven. Advertentie geheel compleet. Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 (Van ónze weerkundige medewerker) Juist vóór de kerstdagen zijn wij weer in een vorstperiode gekomen met lichte tot matige vorst. Op de meeste ijsbanen is nog een laag ijs aanwezig. Een vorst van énkele graden in een paar nachten is vol doende om de banen weer berijdbaar te maken. Winterse kerstdagen zijn vrij zeldzaam. In de laatste 30 jaar was er tijdens de kerstdagen alleen schaatsijs in 1938, 1944. 1946 en in 1950. Ook in 1956 vroor het licht Een witte kerst is nog veel zeldzamer. Wel kunnen er in de nu binnengestroomde lucht enkele sneeuwbuitjes vallen, maar dat er een flink pak sneeuw zal komen is onwaarschijnlijk. Ook ziet het er niet naar uit dat het hogedrukgebied, dat nu boven Scandina vië ligt en koude lucht naar ons land blaast, een blijvertje is. Hierdoor is er na zondag nog alles mogelijk, zowel lichte sneeuw als regen als ook vorst en dooi. Overwegend droog en zonnig weer met matige en in de ko mende nacht plaatselijk strenge vorst. Matige tot zwakke wind, overwegend uit oostelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee korte termijn een e besprekingen aantal vertrouwelijke besprekingen in internationaal verband nodig zijn. De aard dezer besprekingen maakt het niet mogelijk hierop op dit ogenblik nader in te gaan. De regering beoogt, zo spoe dig als zij dit verantwoord acht, nadere mededelingen te doen." De regering zal hedenmiddag aan de secretaris-generaal van de V.N.. Oe Thant, telegrafisch mededeling doen van de door haar genomen besluiten. In dit telegram zal tevens worden geantwoord op het door de secretaris-generaal aan de Nederlandse regering gezonden telegram. United Press verneemt in Den Haag van bevoegde zijde, dat geruchten als zou mi nister Luns aftreden ongegrond zjjn. Er komt veel show te pas aan de dingen van alle dag. Het ligt er maar aan hoe men het bekijkt. Kennedy en Macmillan vatten de zaken ernstig op. Zij wensen dat wij hen zien als één man: ze zijn het eens. Toon Hermans wil niet anders dan als één man gezien worden. Dat hij op eerste kerstdag 's avonds voor de t.v. veel bekijks zal trekken, daarover zijn we het allemaal wel eens. En minister Luns Houdt hij vast aan zijn standpunt inzake Nieuw-Guinea en blijkt dat zijn one-man-show? De KNVB heeft in verband met de weersomstandigheden besloten het gehele amateur-voetbalprogramma voor zondag en tweede kerstdag af te gelasten. Ook in j de afdelingen wordt er niet gespeeld. Bij het betaalde voetbal wordt de keuring van de terreinen overgelaten aan de consuls en de scheidsrechters. Dat geldt ook voor de bekerwedstrijden van dinsdag tweede kerstdag. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap, sedert maandagmiddag in een soort marathon-zitting bijeen, heeft vannacht om even voor drie uur besloten op 29 en 30 december aanstaande wederom te zul len bijeenkomen in zogenaamde permanente zitting. Met een onderbreking van oud- en nieuwjaar, zal die dan voortduren totdat men het eens is geworden over verscheidene landbouwproblemen. Daarna zal de Executieve Commissie, zoals artikel 8 van het Verdrag van Rome dat vereist, advies uitbrengen over de even tuele overgang naar de tweede etappe. Het zou waarschijnlijk nog wel mogelijk zijn geweest, gisteren tot overeenstemming te komen, wanneer niet de Fransen zo'n star standpunt zouden hebben ingenomen. Dat bleek reeds dadelijk gistermiddag, toen de ministers in zogenaamde interne zitting waren bijeengekomen. Als eerste heeft daar Couve de Murville, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, zojuist teruggekeerd uit Parijs, waar de minis terraad over de kwestie had beraadslaagd, het woord gevoerd. Hij verklaarde dat Frankrijk het over gaan naar de tweede etappe als een be langrijke beslissing beschouwt. Frankrijk heeft echter van begin 1960 af eraan herin nerd, dat dit besluit afhangt van concrete resultaten in de landbouwsector en dat het bij reglementeringen over produkten een formele eindredactie eist. Hij meende dat het vaststellen van reglementen voor elf onderwerpen (onder andere negatieve hef fing, minimumprijzen, zuivel, vrijwarings clausules, restituties enz.) in de overge bleven dagen van december niet meer mo gelijk zou zijn. Franse juridische advi seurs beweerden bovendien, dat de tekst Van het verdrag zou toelaten, het besluit tot overgang ook nog in januari te nemen. De vijf andere ministers en de voorzit ter van de Executieve Commissie heb ben zich met klem tegen die Franse plan nen gekeerd. Ze hebben aangevoerd dat het ging om een grote politieke beslissing, Advertentie BAfiTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Vrij entree - 9—21 uur Gr. Houtstraat/hoek Raamvest en dat de publieke opinie een uiterst on gunstige indruk zou krijgen, wanneer de „zes" niet tot overeenstemming zouden kunnen komen. Van Nederlandse zijde is daarbij onder andere opgemerkt, dat het hier gaat om een politieke beslissing, en daar er toch reeds zo veel verdeeldheid is het goed zou zijn wanneer de „zes", al thans naar buiten, zouden blijk geven van eensgezindheid. Nederland meende dat er dan tussen Kerstmis en Nieuwjaar maar moest worden doorvergaderd. Daarna is eigenlijk van uur tot uur ge^ bleken, dat het niet meer mogelijk zou zijn, nog gisteravond of vannacht tot re sultaten te komen. De deskundigen konden het niet eens worden over de geschilpun ten. De voorzitter van de Raad van Mi nisters kende nauwelijks zijn dossiers. De voorzitter van de Executieve Commissie wijdde lang uit over zaken die niet direkt in verband stonden met de behandelde stukken. Er was geen figuur van enig for maat die de debatten kon leiden en van Beneluxzijde vernamen wij, dat eigenlijk alleen de beide Nederlandse ministers, De Pous en Marijnen, af en toe gehalte aan de discussies hadden gegeven. Nadat men had ingezien, dat dit door en naast elkaar behandelen van technische en politieke kwesties tot geen resultaat leidde, heeft men kort voor drie uur de knoop doorgehakt en besloten de 29ste de cember weer bijeen te komen. Daar de zitting dan permanent zal zijn, kan zij theoretisch toch nog als gehouden voor het einde van 1961 worden gezien, ook wan neer zij eerst in januari mocht eindigen, De Executieve Commissie meent dat over gang naar de tweede etappe dan wel mo gelijk zal zijn, nadat eerst meer eenheid is gekomen in de standpunten over de landbouwkwesties. Twee resultaten De urenlange debatten over de landbouw hebben in feite slechts twee positieve re sultaten opgeleverd. Overeenstemming werd bereikt over het systeem van richt prijzen in de Duitse Bondsrepubliek en over de institutionele aspecten van het landbouwbeleid, waarbij de Nederlandse delegatie er in slaagde de opvatting ie doen zegevieren, dat het laatste woord daarbij aan de Europese Executieve Com missie blijft. Andere hoofdproblemen, zo als de gemeenschappelijke financiële ver antwoordelijkheid en een algemene ont snappingsclausule ter bescherming onder bepaalde omstandigheden van de nationa le markt voor landbouwprodukten, bleven onopgelost. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 15 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 5 Horen en Zien 4 Kerkdiensten 6 Uit stad en omgeving .6, 7, 8, 9 Films 7 In de Vishal en op zee8 Scheepsberichten 9 Kunst 10 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws12 Beurs 12 Sport 18 Óp en om het Binnenhof15 Erbij17-23 Een wintersport-intermezzo 23 Puzzelpagina24 Opgave-puzzelpagina 25 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Advertentie Advertentie ZONDAG 14.30 uur: 2e KERSTDAG 14.00 uur: (Bekerwedstrijd 2e ronde) Advertentie Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie In Hotel Royal aan de Kennemerlaan in IJmuiden is vrijdagavond besloten tot op richten van een vereniging van belang hebbenden bij het stichten van een haven in IJmuiden. Er waren twee en dertig personen aanwezig. Onder hen bevonden zich vele directeuren van grote en kleine bedrijven in de IJmond. De aanwezigen hebben uitvoerige be sprekingen gehouden over alle facetten rondom het stichten van een nieuwe haven in IJmuiden. Met algemene stemmen be sloot men een vereniging op te richten Deze vereniging zal openstaan voor alle die belang hebben bij het stichten van een nieuwe haven. Er is een voorlopig bestuur gekozen, be staande uit de heren ir. F. Thiel, directeur van de VEM (visserijmaatschappij) als voorzitter, L. H. Bink, directeur van de Verenigde Scheepsagenturen van Halver hout, Zwart en Zurmühlen. als secretaris en M. Roos, directeur van de Rotterdamse Bank in IJmuiden, als penningmeester. Het voorlopig bestuur zal zich eerst gaan bezig houden met het opstellen van statuten en een huishoudelijk reglement, Tot degenen die de bijeenkomst bijwoon den, behoorden ook vertegenwoordigers van Hoogovens, de directeur van de pa pierfabriek, de heer J. H. Smidt van Gel der, de directeur van koelhuis IJsvries, de heer Allard en vele anderen. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, tel. 57.500-57.501 Advertentie BUREAU'S vanaf t 75.— HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Een paar jaar geleden verschenen in de pers berichten, die beweerden dat een verblijf in de grotten te Valkenburg een gunstige invloed zou hebben op astma patiënten. Ook bij de Duitse grotten zou zich iets dergelijks voordoen. Deze berich ten waren aanleiding voor het T.N.O. om een astmacommissie, waarin o. m. de Groninger hoogleraar prof. Orie zitting had, in te stellen teneinde na te gaan wat er waar was van deze geruchten. De ge meente Valkenburg betaalde de kosten. De kalksteengrotten in Valkenburg zijn geen natuurlijke grotten, zoals meestal in het buitenland het geval is. maar zijn in de loop der eeuwen ontstaan door het uit graven van kalksteen. Zodoende is er een uitgebreid gangenstelsel ontstaan, waarin een constante temperatuur van ongeveer 12 graden Celsius heerst, met een zeer vochtige atmosfeer. De patiënten-proefper sonen, 33 in getal, waren hoofdzakelijk af komstig uit Groningen en Zuid-Limburg, De patiënten werden gedurende zes weken ondergebracht in twee hotels te Valken- burg.De grot werd afwisselend twee dagen wèl, en twee dagen niét bezocht. Alle pa tiënten stonden dagelijks onder medische controle. Het verblijf in de grotten duurde van 10-12.30 en van 15.30-18.00 uur. De ervaringen met deze groep zijn niet gunstig gebleken. De doktoren noemen hun ervaringen zelfs ongunstig. Als er van gunstige symptomen sprake was, waren deze te danken aan verandering van mi lieu. Joh. 14 2: Vrede laat ik u, mijn vrede geef ik u; niet gelijk de wereld die geeft. Het valt tegenwoordig menigeen moei lijk, Kerstmis te zien als het feest van de vrede hetzij van de vrede op aarde of van de vrede des harten. Er is immers zo weinig vrede, in onszelf al even weinig als om ons heen. En het is dus veel een voudiger, Kerstmis maar te beschouwen als het feest van de cadeautjes, als een soort van tweede Sinterklaas, nu met het kerstmannetje in de rol van de goedheilig man en met kaarsen in plaats van neon licht. Via Amerika heeft het kerstmannetje elders de naam „Santaclaus" gekregen, een verbastering van het Nederlandse Sin terklaas en een overblijfsel uit de tijd waarin onze zeevaarders verre kusten ver kenden en daar kolonies stichtten. Helaas is er in die verre landen weinig overge bleven dat herinnert aan de Nederlandse cultuur van deze grote periode in ons na tionaal verleden, behalve., die Sinterklaas figuur, die dan nog abusievelijk wordt ge bruikt ter opvrolijking van het kerstfeest! Sint Nicolaas is daarbij ook nog ontdaan van zijn voor ons traditionele attributen en veranderd in een oubollig en rood wangig manneke, dat per slede, getrokken door rendieren, van de Noordpool komt om de zoete kindertjes en tevens hun ondeugende ouders met cadeautjes te overladen, cadeautjes die kunnen varië ren van de duurste bontmantels tot de goedkoopste en natuurlijk o zo vredelie vende tinnen soldaatjes. Deze „Santaclaus" is ontegenzeglijk bui tengewoon geschikt om de gedachten af te leiden van de werkelijke betekenis van het kerstfeest, vooral de gedachten van hen die liever niet aan die werkelijke be tekenis willen worden herinnerd. De mo derne psychologen zullen er dus vermoede lijk een „escape" in zien, en men kan er nauwelijks een juister en treffender woord voor bedenken. Een „escape", franco huis geleverd door de „verborgen verlei ders", zoals de reclame-deskundigen te genwoordig heten. Onder „escape" zelf-ontvluchting verstaat men elk middel dat de moderne mens gebruikt óm de „werkelijkheid", dus de feitélijke toestand waarin hij zich innerlijk of maatschappelijk bevindt, al thans tijdelijk te vergeten. (Want geen enkele vorm van „escape" heeft een blij vende werking.) En het ligt voor de hand dat een groot deel van de mensheid juist in de kersttijd de behoefte voelt om ver getelheid te zoeken, te ontkomen aan de pijnlijke gedachte dat noch de wereld om ons heen, noch de wereld binnen-in ons ook maar in het minst lijkt op wat ze zou den moeten zijn. Om ons heen kijkend zien wij nergens „vrede op aarde", maar op tal van plaatsen oorlog of burgeroorlog en op andere plaatsen de dreiging van mili taire agressie of de demonstratie van de afschuwelijkste, meest mens-onterende wa pens voor massaverdelging die de wereld ooit gekend heeft. En kijken we niet naar de stoffelijke maar naar de geestelijke om standigheden waarin de mensheid zich be vindt, dan krijgen we een beeld te zien dat ook niet bepaald beantwoordt aan het „in de mensen een welbehagen". Als we eerlijk zijn en er de moed toe kunnen opbrengen, zien wij daarbij dat ook in ons eigen binnenste heel veel ontbreekt wat no dig is om die bijbelse woorden waar te maken; het zijn niet alleen „de anderen", die ons dat verhinderen. Wat ligt er dus méér voor de hand dan nee, niet in vredesnaam, Vnaar juist in naam van d( onvrede de mogelijkheid tot „escape maar aan te grijpen en met luid gejoe het kerstmannetje, de tweede editie vai Sinterklaas, binnen te halen? De verborgen verleiders hebben he goed geschoten: het kopen van cadeauti> en kerstboomversierselen, het toebereid van kerstdiners en het uitzoeken en schri ven van kerstkaarten eisen volledige co: centratie en daaraan geeft men zich ge makkelijker over dan aan de concentrat die er nodig is om onszelf en de buiten wereld te toetsen aan het „vrede op aai de, en in de mensen een welbehagen". Hur succes is dus onbetwistbaar. En als de ver borgen verleiders na de feestdagen hur balans opmaken, komt daar geen debet- post op voor, die „morele kater" heet. Df morele kater hebben alleen wijzelf, de ver leide massa. Verkleed als kerstmannetje kan de ver borgen verleider ons inderdaad wel eer vrolijk kerstfeest bezorgen. Maar hij geefi ons geen antwoord op de vraag, of he" kerstfeest nu wel zo nodig vrolijk moef zijn of er wel voldoende reden aanwe zig is om de woorden „kerstfeest" en „vro lijk" met elkaar te verbinden. Misschien zou het raadzaam zijn, er tij dens de komende vrije dagen eens ove na te denken of we er niet verstandig aai zouden doen, elkaar in het vervolg eet „ernstig kerstfeest" toe te wensen. Simon Koster

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1