Situatie niet direct dreigend AGENDA 3 Ik heb alleen vertrouwen in <2 en bondig Geen inreisvisum voor „onofficiële afgevaar digde" van Djakarta Een aanval zou voor Indonesië een hachelijk avontuur zijn Vijf doden in het verkeer „Militair commentaar" niet beledigend voor pacifisten Geen akkoord over CAO-metaalbeambten Rinse Hofstra overleden Geen beslissing voor F. H. van der Putten Moordenaar van taxichauffeur krijgt 18 jaar Vorst neemt nog toe ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 2 Niet toegelaten Kerkelijk nieuws GOUVERNEUR VAN NIEUW-GUINEA: Haarlem 35 jaar ervaring TH. KAMPERMAN Bontwerker Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk rfe iif, gfc $tj. Sfc Sfe MEER DAN 40 JAAR ERVARING NIET DUURDER DAN WASBAAR VERBAND; gebruik 't hygiënische Nefa wegwerp-verband Minister aan Kamerlid: Lnt.-kol. Spits mag poli tieke uitlatingen doen Ned. luchtvaartpionier „Concurrentie" van ziekenfondsen WEEKABONNEMENTEN WEERRAPPORTEN cl Volgens een UPI-bericht uit Den Haag is een onofficiële afgevaardigde van de Indonesische regering, de D.iakartase uit gever Oe Jeng, onverrichterzake uit de Duitse stad Kleef (bij Nijmegen) vertrok ken na vergeefs te hebben getracht een inreisvisum te bemachtigen teneinde be sprekingen te voeren met Nederlandse Kamerleden. Hij vernam daar dat de Ne derlandse regering afwijzend had beschikt op zijn aanvraag om een visum. Voor zijn vertrek verwittigde hij ver scheidene Kamerleden, waarmee hij af spraken had, dat hij Nederland niet mocht binnenkomen. De heer Oe Jeng is eerder in Nederland geweest om verkennende gesprekken met Nederlandse politici en zakenlieden te voeren over de Nederlands-Indonesische verhoudingen, aldus UPI. De Vereniging van Papoea-Jongeren in Nederland „Kobe Oser" heeft een tele- grarft gezonden aan de ministerraad waar in o.m. gesteld wordt dat, ingeval de re gering mocht besluiten tot een gesprek met Indonesië, onder alle omstandigheden dient te worden vastgehouden aan het zelfbe schikkingsrecht, dat aan een dergelijk ge sprek leden van de Nieuw-Guinearaad die nen deel te nemen en dat eventueel de verdediging van Nieuw-Guinea niet slechts symbolisch doch doeltreffend en in volle ernst dient te geschieden. Ook de Federatie van Nederlandse Oud- strijders-Organisaties heeft een telegram gezonden aan de ministerraad. Daarin wordt o.m. gezegd dat zij „het volste ver trouwen stelt in het beieid van minister Luns en met kracht ieder defaitisme, dat uitlevering van de Papoea's beoogt, ver werpt." Chr. Geref. Kerken Beroepen te Papendrecht A. C. Noort te Groningen. Tweetal te Almelo A. W. Drechsler te Vlis- singen en M. W. Nieuwenhuijze te Amster dam-West. Beroepen te Gorichem M. van der Klis te Zierikzee. Aangenomen naar Hasselt (als schippers- predikant) W. de Graaf te Broek onder Ak- kerwoude. Bedankt voor Ouderkerk a. d. Amstel P. N. Ribbers te Noordscheschut. De Indonesische regering is van me ning dat het slechts enkele dagen zal kos ten om met de Nederlandse strijdkrach ten op westelijk Nieuw-Guinea „af te re kenen". Dit heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Voorlich ting in Djakarta tegenover journalisten verklaard. Hij zei, dat het aan Indonesië en andere landen bekend is hoe zwak de Nederlanders op Nieuw-Guinea zijn. „De Nederlanders denken, dat een paar dui zend met verouderde wapens uitgeruste militairen, over een zo groot gebied als West-Irian verspreid, een grootscheepse Indonesische aanval zullen kunnen weer staan". De woordvoerder verklaarde voorts, dat wanneer president Soekarno zijn troepen het bevel zou geven de Ne derlanders van westelijk Nieuw Guinea te verdrijven, dit slechts enkele dagen zou kosten. Het feit, dat dit bevel nog niet is gegeven, toont aan dat de Indonesische regering nog steeds hoopt, dat Nederland door middel van onderhandelingen Nieuw- Guinea op een vreedzame wijze aan Indo nesië zal overdragen, aldus de woord voerder. De voorzitter van de Nieuw-Guinearaad, de heer Sollewijn Gelpke, die momenteel in Nederland vertoeft, is echter van me ning dat een gewapende aanval op Nieuw- Guinea een riskant avontuur zou zijn. „Nieuw Guinea heeft zijn verdediging van de natuur gekregen: ondoordringbare oerwouden, miljarden muskieten en een funest gebrek aan drinkwater". Hij illus treerde dit in militair-technisch opzicht zo moeilijke probleem met een voorbeeld uit 1944. Toen waren 40.000 Japanners vanuit Hollandia voor de Amerikanen gevlucht. Zij moesten te voet een afstand van 250 km. door het binnenland afleggen naar een andere kustplaats en kwamen tijdens deze verschrikkelijke tocht bijna allemaal om het leven. Slechts 300 man bereikten hun doel. Over de stemming in Hollandia meldt het A N.P.. dat het in de stad ogenschijn lijk even kalm is als anders. Toch heerst er een vrij sterke spanning, die zich uit in de wildste geruchten en speculaties. Het uitblijven van enige bekendmaking of me dedeling van overheidswege, hetzij door Den Haag hetzij door Hollandia, was de c Stadsschouwburg, vandaag en woensdag 20 u.: Nederlandse Comedie met „Caro line", blijspel van W. Somerset Maugham; regie Jan Teulings. Maandag 20 u.: Neder landse Comedie met „De getatoueerde roos", van Tennessee Williams; regie Ko van Dijk. Dinsdag 20 u.: Haagse Comedie met „Het prieel", komische thriller van Alec Coppel; regie Bob de Lange. Minerva Theater, vandaag en maandag 20.15 u.: Toon Hermans One man show 1960. Concertgebouw, dinsdag 14.30 u.: Uit voering van het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach door het Haarlems Gemengd Koor, o.l.v. Anton de Beer, m.m.v. het N.Ph.O. en zangsolisten. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14. 19 en 21.15 u., zon en feestdagen ook 16.15 u.: „Jerry als Pic colo". a.l. Frans Halstheater. 14, 19 en 21.15 u., zon- en feestdagen ook 16.30 u.: „Eén pyja ma voor twee", 14 j. Lido Theater, 14. 19 en 21.15 u., zon- en feestdagen ook 16.15 u.: „Daar droomt elk meisje van", a.l. Zondag en dinsdag 11 u.: „Melodie zonder einde", 14 j. Maandag 23.30 u.: „Trottoirmeisjes van Parijs" 18 j. Luxor Theater. 14. 19 en 21.15 u., zon en feestdagen ook 16.15 u.: „De eerste man op de maan", a.l. Minerva theater, zondag 19 u., dinsdag 19 en 21.15 u. en woensdag en donderdag 20.15 u.: „Meneer Hulot met vakantie", a.l Zondag en dinsdag 14 en 16.15 u. en woens dag en donderdag 14.30 u.: „Hoe langer hoe zotter", a.l. Rembrandt Theater. 14, 19 en 21.15 u.. zondag en dinsdag ook 16.15 u.: „Van de brug af gezien". 18 j. Zondag en dinsdag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u., zon en feestdagen 14. 16.15, 19 en 21.15 u.: „De jacht op de verborgen goudschat". 14 j. Van maandag af „De hel van het smokkel- eiland", 14 j. Studio Theater, 14.15. 19 en 21.15 u., zon en feestdagen 14. 16.15. 19 en 21.15 u.: ,.1'Amérique insolite". 14 j. Zondag en dinsdag 11 u.: „Aida", a.l. Theater Monopole (Zandvoort) vandaag en zondag 20 u.: „Klokslag pniddernacht", 14 j. Zondag 14.30 u.: „De zee der verloren schepen", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.; „De lijntrekker van het regiment". 14 j. Woensdag en donderdag 20 u.: „De zwarte sperwer". 14 j. Maandag 14.30 u.: „Revol verhelden". a.l. Dinsdag 14.30 u.: „Bomba, de zoon van Tarzan", a.l. TENTOONTELLINGEN „Chez Nous" (Spaarnelaan 25): Exposi tie van Catalaanse aquarellen van Frans Funke. Tot 28 december. Kunstzaal „In "t Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen van Dick Breed: 10-22 u. Tot 7 januari. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van ds. R. H. Oldeman en siersmeedwerk van C. A. Jaspersen: 9-17 u.: ma., wo. en vr. ook 18-20 u. Tot 5 jan. „Bloemenheuvel" (Bloemendaalseweg 158. Bloemendaal): Expositie van werken vari de schilder-glazenier Joep Nicolas; 10-17 u.; zondag 14-17 u. Tot 25 december. Museum „Het huis Van Looy" (Kamper laan): Groepstentoonstelling van „Kunst Zij Ons Doel": 10-12 u. en 13.30-17 u., zondag 14-17 u. Tot 8 januari. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 22 december). Advertentie Wagenweg 11 Haarlem tel. 12924 ZATERDAG 23 DECEMBER City theater, 19 en 21.15 u.: „Vera Cruz". Rex-theater, 20 u.: „Een taxi naar Tobroek". Ichthuskerk, 20 u.: Orgelconcert Piet van Egmond. Felison, 1417 u.: Expositie W. Steyn. ZONDAG 24 DECEMBER City-theater, 14.30 u.: „Plunderaars van de woeste vlakte"; 19 en 21.15 u.: „Vera Cruz". Rex-theater, 15 u.: „De vluchteling van de Alamo"; 20 u.: „Een taxi naar Tobroek". Felison, 1417 u.: Expositie W. Steyn. MAANDAG 25 DECEMBER City-theater, 14.30 u.: „De vlucht van Captain Blood"; 19 en 21.30 u.: „White Christmas". Rex-theater, 15 u.: „De strijd om de Apachepas", 20 u.: „De professor wil er uit". Felison, 1417 u.: Expositie W. Steyn. DINSDAG 26 DECEMBER City-theater, 14.30 u.: „Stan Laurel en Oliver Hardy als zeebonken"; 19 en 21.30 u.: „White Christmas". Rex-theater, 15 u.: „De strijd om de Apachepas"; 20 u.: „De professor wil er uit". Felison, 1417 u.: Expositie W. Steyn WOENSDAG 27 DECEMBER City-theater, 20 u.: „White Christmas". Rex-theater, 20 u.: „De professor wil er uit". Felison, 1417 u.: Expositie W. Steyn. Pieter Vcrmeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. ZATERDAG 23 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Fanny". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Vrijdag 13 uur." W.B. Theater, 20.00 u.: „Vrouwen als koopwaar". ZONDAG 24 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 u,: „Overval in de Pacific", 16.30, 19 en 21.15 u.: „Fanny". Luxor Theater, 14.30 u.: „Alles draait om Connv", 16.30, 19 en 21.15 u.: „Vrijdag 13 uur." W.B. Theater, 14.30 u.: Danny Kaye in 5 penny's, 16.30 en 20 u.: „Bloedbad in Sid- nystreet". Dennestraat 5, 14.3017.30 u.: Tentoon stelling Unicef nieuwjaarskaarten. MAANDAG 25 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „Overval in de Pacific", 16.30, 19 en 21.15 u.: „Fanny". Luxor Theater, 14.30 u.: „Alles draait om Conny", 16.30 u.: „South of the Bor der", 19 en 21.15 u.: „Vrijdag 13 uur". W.B. Theater, 14.30 u.: „George Formby wint op alle fronten", 16.30 en 20 u.: „Bloedbad in Sidneystreet". DINSDAG 26 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „Overval in de Pacific", 16.30 en 20 u.: „Fanny". Luxor Theater, 14.30 u.: „Watt en half Watt in de penarie", 16.30, 19 en 21.15 u.: „Misdaad na schooltijd". W.B. Theater, 14.30 u.: „De drie muske tiers in bliksemflits", 16.30 en 20 u.: „Kop op, handen thuis". ZATERDAG 23 DECEMBER Marquette Theater, 20 u.: „De rode ka perkapitein". ZONDAG 24 DECEMBER Marquette Theater, 14.30 en 20 u.: „De rode kaperkapitein". MAANDAG 25 DECEMBER Marquette Theater, 14.30 en 20 u.: „Hondo". DINSDAG 26 DECEMBER Marquette Theater, 14.30 en 20 u.: „Je bent nooit te jong". Hervormde Kerk, 15 u.: Oecumenische kerstbijeenkomst met Nederlands Kamer koor. voornaamste oorzaak daarvan. Maar gis teren heeft gouverneur Platteel in een ra diorede de maatregelen bekend gemaakt, die genomen zijn, of genomen zullen wor den om aan de huidige situatie het hoofd te bieden. Gouverneur Platteel zei volgens UPI dat de voorraden zodanig zullen wor den opgevoerd, dat men maanden vooruit kan, dat een distributiesysteem gereed ligt, dat voorbereidende maatregelen zijn getroffen voor een eventuele evacuatie van inwoners van gevaarlijk gebied naar elders en van buitenposten naar de ste den, en dat het Rode Kruis paraat is met noodhospitalen en met vrijwilligers die het diploma E.H.B.O. hebben behaald. De gouverneur legde er de nadruk op, dat de situatie niet direct dreigend was. „Maar zo er al geen reden is tot bezorgd heid, het gaat ook niet aan te doen of er geen vuiltje aan de lucht is". Hij ver klaarde dat hij vertrouwen had in de strijdkrachten, de politie en de combina tie van strijdkrachten, politie en bevol king, wier medewerking in het verleden reeds herhaaldelijk gebleken was. De gouverneur gaf de verzekering, dat de Nederlandse regering niets zal doen zonder de Papoea's er in te kennen. Hij verklaarde dat de leden van de tweede delegatie van de Nieuw-Guinearaad, die pas een bezoek brachten aan Nederland, zeer openhartige gesprekken hadden gehad met de Nederlandse regering en volledig ingelicht waren over de plannen. De Nederlandse regering heeft goede hoop dat met inschakeling van de V.N.- organen en derde mogendheden een ge sprek tussen Nederland en Indonesië mo gelijk zal blijken. Zonder twijfel wordt West-Papoea op passende wijze bij het overleg betrokken". Ook zei de gouverneur dat de Neder landse regering alles zou doen wat in haar vermogen lag om een gewapend con flict te vermijden, zonder echter de we zenlijke belangen van de Papoea-bevolking te schaden. „Wat thans gaande is is een zenuwenoorlog met het doel ons te ver blinden en onbeheerste daden uit te lok ken", aldus de gouverneur. Dr. Platteel gaf vervolgens een over zicht van de betekenis van de rol die de inheemsen thans spelen in alle rangen van het gouvernement, in de streekraden, de Nieuw-Guinearaad en in de politieke or ganisaties. „Soekarno heeft hier geen lof voor", aldus de gouverneur. „Hij noemt de Papoea's marionetten, hetgeen onjuist is, gezien de onafhankelijke aard van de papoea's." De gouverneur merkte op, dat de aan sporing van president Soekarno aan de Indonesisch gezinde Papoea's in Nieuw- Guinea, tot actie over te gaan, zonder ge volg was gebleven. Vooral de ambtenarenbonden op Nieuw- Guinea hadden er bij de gouverneur op aangedrongen een toespraak te houden om de bevolking gerust te stellen. De gou verneur deed daarop de toezegging direct telefonisch contact op te nemen met Den Haag. Door een storing echter was de verbinding pas donderdag tot stand ge komen. De ambtenarenbonden hadden laten blij ken, dat zij vooral ongerust waren van wege het feit, dat de rechtspositie van de ambtenaren nog niet was vastgelegd. Zij vroegen de speciale medewerking van de regering wanneer ambtenaren hun gezin nen naar Nederland vooruit wilden zenden uit veiligheidsoverwegingen. Dit vooruit zenden is thans niet mogelijk, zo werd ge zegd. Naar de correspondent van het A.N.P. in Hollandia vernam, heeft een dertigtal personen te Sorong aan Koningin Juliana en aan het gouvernement van Nieuw-Gui nea gevraagd, hun gezinnen te doen eva cueren. Men maakt zich steeds meer zorgen over het uitblijven van definitieve garan ties en toezeggingen inzake de positie der ambtenaren door gouvernement en re gering. Velen hebben alles wat zij bezit ten, reeds afgeschreven, maar zij zijn be ducht dat materiële compensatie zal uit blijven. Hoewel men algemeen van gevoelen is, dat Indonesië geen aanval op Nieuw-Gui nea zal doen, verkeren velen in het land toch in een gespannen afwachting van een volgende stap van Soekarno, die volgens hen zonder twijfel zal komen. Op het Rokin in Amsterdam is de 81- jarige mevrouw J. M. Faber aangereden door een tram. Zij stond bij het Spui op de vluchtheuvel achter een verkeerzuil en stapte toen de tram naderde plotseling op de trambaan. Bij aankomst in het Binnen gasthuis bleek zij te zijn overleden. In Bellingwolde is de 65-jarige G. Bid ding, uit Bellingwolde, die met zijn fiets aan de hand op de rechterhelft van de weg liep, door een achteropkomende auto aangereden. De man overleed ter plaatse. In Den Ham (bij Boskoop) is de 33-jarige houthandelaar R. Pels uit Gouda met zijn auto tegen een onder een lantaarn staan de vrachtanto gereden en in de Gouwe geraakt. Zijn mede-inzittende wist de wal te bereiken. De heer Pels kon de wagen niet meer verlaten en verdronk. Op de weg RotterdamDen Haag is de 47-jarige autohandelaar N. J. J. Lorjé uit Den Haag met zijn auto de berm inge reden. De wagen kantelde enkele malen en bleef zwaar beschadigd liggen. De be stuurder werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Rotterdam gebracht, waar hij korte tijd later is overleden. In Duitsland verongelukt Gistermiddag is de 71-jarige R. Hofstra uit Amsterdam op de autobahn Stuttgart- Ulm om het leven gekomen toen hij met zijn auto een vrachtwagen inhaalde en bij het naar rechts gaan tegen deze vracht wagen reed. Onderweg naar het ziekenhuis is hij aan de verwondingen bezweken. NIVA. In de jaarvergadering van het Nederlands Instituut van Accountants is de heer H. C. Treffers te Amsterdam tot voorzitter van het instituut herbenoemd. In de plaats van prof. G. Diephuis, mr. J. P. de Korte en P. Wisse zijn benoemd de heren A. C. Bakker jr. te Amsterdam, B. A. E. van Doorne te Rotterdam en W. Schmidt te Den Haag. Tot accountant-lid van de Raad van Beroep werd benoemd de heer K. Baarsen te Heemstede. Advertentie OiOSiQOioaioo:OOion\oo:6oi6a:6a-.oi)ï60ioaiC-air..tc.^:r^i^-.r.oir Vanzelfsprekend.^^ Want alleen de specialisten, die Nefa damesverband creëerden, weten precies wat de moderne vrouw eist. Zekerheid in kwaliteit, dus zekerheid in het gebruik Nefa, het allerbeste maandverband! betrouwbaar donszacht absorbeert over hele tampon zuivere celstof vast in vorm door planoform volkomen oplosbaar in stofvrije dozen voortdurend onder medische en chemische controle Nefa-Üranje Nefa-Groen Planoform: Nefa-Blauw Nefa-Lila Nefa-Rood 85 ct 95 ct 105 ct anoiorm J-QO'Q De minster van Defensie heeft geant- woorl op vragen van het Tweede-Kamer lid Lankhorst (P.S.P.), die had gevraagd of het juist is dat luitenant-kolonel F. C. Spits in een van zijn wekelijkse radio praatjes „Militair commentaar", heeft be weerd, dat „Derde-Weggers, pacifisten e.d. een zesde colonne vormen, die gereed staat ons in de rug aan te vallen", of een uitlating van gelijke strekking. Hij wenste van de minister te vernemen, of dit niet als een belediging moet worden- beschouwd van dat deel van ons volk, dat op principiële gronden van inzicht ver schilt rtiet hen, die een militaire defen sie voorstaan. Naar de minister in zijn antwoord mee deelt, spreekt de gewraakte uitlating van een onverantwoordelijk pacifisme en kan zij dus niet als beledigend worden be schouwd voor hen, die op principiële gronden afwijzend staan tegenover een militaire defensie en bereid zijn de gevol gen daarvan onder ogen te zien. De mi nister zegt dat de heer Spits over een zich van zijn verantwoordelijkheid bewust en realistisch pacifisme gesproken heeft als van een aanvaardbare levensovertui ging. De heer Lankhorst had ook gevraagd of de minister niet van oordeel was, dat dit „militair commentaar" doorgaans meer een politiek dan een militair ka rakter heeft. Het antwoord van de mi nister hierop luidt, dat de bedoeling van het commentaar is de noodzaak van de Nederlandse defensie-inspanning in 't ka der van de NAVO te verduidelijken en toe te lichten. Aan een behandeling van de internationaal-politieke grondslagen, waarop deze inspanning berust, kan uiter aard niet worden voorbijgegaan. Deze voorlichting is uitdrukkelijk aan een ter zake kundig officier opgedragen en de minister acht dit niet in strijd met zijn opvatting, dat officieren in actieve dienst zich van politieke uitlatingen hebben te onthouden. (Speciale berichtgeving) Gisteren is geen overeenstemming be reikt over de nieuwe C.A.O. voor de be ambten in de metaalindustrie. Het over leg is verdaagd tot 26 januari en men heeft besloten de huidige C.A.O., die 1 januari afloopt, met een maand te verlen gen. De geschilpunten bleven: de salaris sen voor het jeugdig administratief perso neel en de vakantieregeling. De werknemersvakbonden zullen zich thans in eigen kring beraden en uiterlijk 10 januari hun standpunt bepalen. Op het vastlopen van het overleg is ongetwijfeld van invloed geweest, dat de machtsverhou dingen heel anders liggen dan bij de me taalbewerkers. Van de beambten in de metaalindustrie (administratief, technisch en toezichthoudend personeel) is slechts 23 percent georganiseerd. Dit percentage ligt voor de beamtben, die onder een C.A.O. vallen, tien percent hoger. Op 71-jarige leeftijd is gistermiddad de Nederlandse luchtvaartpionier Rinse Hof stra, die in 1921 samen met Geysendorf- fer als eerste burger-verkeersvlieger bij de K.L.M. werd aangesteld, plotseling overleden. De heer Hofstra, die met zijn echtgenote per auto op weg was naar vrienden in Duitsland waar zij de kerst dagen zouden doorbrengen, kreeg in de buurt van Stuttgart een hartverlamming. De directeur van de luchthaven Schiphol, mr. Van Stapele is vanmorgen naar Stutt gart vertrokken. De vlaggen op Schiphol hangen vandaag halfstok. De voorzitter van het Ambtenarenge recht in Amsterdam, mr. C. J. C. M. Schneider, heeft zich onbevoegd verklaard ten aanzien van het verzoek van de ont slagen defensie-ambtenaar F. H. van der Putten, die hem dinsdag had verzocht bij voorraad te beslissen dat het ontslagbe sluit van de minister van Defensie wordt opgeschort en dat hangende de beroeps zaak tevens normaal het loon moet wor den doorbetaald. Deze onbevoegdverkla ring baseerde mr. Schneider op de over weging dat het beroep tegen het ontslag als hoofdzaak moet worden gezien en niet het ernstige nadeel dat de heer Van der Putten voor zijn persoon vreest door be paalde uitlatingen van minister Visser tij dens diens beide persconferenties. De heer Van der Putten zal zich nu voor de hoofdzaak moeten wenden tot het Ambtenarengerecht in Arnhem, omdat volgens de ambtenarenwet beroepsschrif ten uitsluitend kunnen worden ingediend bij hetAmbtenarengerecht binnen welks rechtsgebied de standplaats van klager valt. Mr. J.' N.Geleljnse.de raadsman van de heer Van der Putten, -heeft nu een soortgelijk verzoekschrift bij de voorzitter van het Ambtenarengerecht in Arnhem ingediend. Conform de eis heeft de rechtbank in Utrecht de 21-jarige etaleur R. van de V. uit Bunschoten wegens het plegen van moord met voorbedachten rade op de Amersfoortse taxichauffeur W. van Vee- nendaal tot 18 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Bij de uitspraak overwoog de rechtbank dat de verdachte in verminderde mate toerekeningsvatbaar moet worden geacht, In de nacht van 18 op 19 juni wurgde hij met een touw de chauffeur, die hem van Amersfoort naar Bunschoten had ge bracht, op een eenzame plek aan de Eem- dijk in Bunschoten. Hij beroofde zijn slachtoffer van een portemonnaie en maakte zich ook meester van de auto, waarmee hij enkele doelloze ritten maak te. Tenslotte liet hij de wagen in de Haarlemmermeer staan toen de benzine op was. Hij liftte daarna naar Amersfoort. De dag na de moord werd hij in Barne- veld gearresteerd. De Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen is verontrust over de omstandigheid dat het r.k. Ziekenfonds St. Liduina, zonder daartoe gerechtigd te zijn, verzekerden is gaan inschrijven in de Noordoostpolder. De Ziekenfondsraad heeft dit ziekenfonds tot de orde geroepen maar St. Liduina zet haar activiteiten in de Noordoostpolder voort. Het fonds heeft bij de minister be roep aangetekend tegen de beslissing van de Ziekenfondsraad. De C.B.O.Z. heeft in een buitengewone algemene vergadering als zijn oordeel uitgesproken, dat het hek van de dam zou zijn indien de minister het beroep zou toewijzen. Dit zou er na melijk toe kunnen leiden dat de verschil lende soorten ziekenfondsen elk voor zich nieuwe werkgebieden gaan betreden. Een dergelijke „vrije concurrentie" heeft wel iswaar in de ogen van de C.B.O.Z. aan trekkelijke kanten, maar men zou er toch de voorkeur aan geven indien de thans geldende indeling van werkgebieden van kracht bleef. Naar de bondsvoorzitter, de heer J. van Lienden, mededeelde zal het gemeenschappelijk overleg van zieken fondsorganisaties (G.O.Z.) over deze kwes tie een adres zenden aan de minister van Socjale Zaken en Volksgezondheid. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Ambassade. Het Nederlandse gezant schap te Khartoem is verheven tot ambas sade. Dr. J. C. Kruisheer, ambtenaar van de buitenlandse dienst der derde klasse is benoemd tot ambassadeur in de repu bliek Soedan. Ongeval op boerderij. In de schuur van een boerderij in Gasseltenijeveen- schemond is de 49-jarige arbeider H. van de Veen getroffen door een omvallende korentransporteur die men aan het ver plaatsen was. De man was vrijwel op slag dood. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Kerstboomdieven. Twee Tilburgers zijn door de politierechter te Breda wegens diefstal van kerstbomen veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met bevel tot on middellijke gevangenneming. Beide man nen hadden een bosperceel onder Berkel kaalgehakt en 35 fijnsparren meegenomen op een bakfiets. Zij hadden de bomen op de markt verkocht. Algerijn veroordeeld. Een Algerijn uit Limoges in Frankrijk, die voor de recht bank te Breda terecht heeft gestaan wegens diefstal, is conform de eis veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De Algerijn had in een tabakswinkel in Breda een pakje sigaretten gekocht en dit met een biljet van honderd gulden betaald. Toen de winkelier een geldkistje erbij haalde om het biljet te wisselen, ging de Algerijn zeer actief aan het wisselen. Na zijn ver trek miste de winkelier 370 gulden. In Prov. Staten. De heer H. van der Houwen te Dordrecht, die sinds 28 mei 1959 lid was van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft ontslag ge nomen. In deze vacature is benoemd de oud-minister van Defensie, de heer S. J. van den Bergh te Wassenaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiüii'üir :i Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied, waardoor in West- Europa een nieuwe koude-inval plaats had, trok langs de Noorse bergen naar het zuiden. Het hogedrukgebied neemt in om vang af en komt zondag boven midden- Europa. De noordoostelijke tot oostelijke stroming, die de zeer droge en koude continentale lucht aanvoert, zet zich over de Britse eilanden voort naar de Atlan tische oceaan. Drukdalingen in de Middel landse zee en het Iberisch schiereiland zorgen er voor, dat de oostelijke stroming zich handhaaft. De vorst, die de afgelopen nacht reeds matig was Twente meldde min 8 graden zal hierdoor de komende nacht nog toenemen, temeer omdat de aan gevoerde lucht boven Duitsland over een sneeuwdek strijkt. Bij de Noorse kust en bij IJsland komen storingsgebieden voor, polaire depressies, die mogelijk van be lang zijn voor het weer gedurende de Kerstdagen. Maar of deze sneeuw zullen veroorzaken is nu nog onzeker. Morgen blijft het overwegend zonnig en droog. Maximum-temperaturen M binnen- en buitenland. i a Neerslag: laatste 24 uur. 3 J SS E S Den Helder onbewolkt 0 6 0.1 Ypenburg onbewolkt ono 8 1 Vlissingen licht bew. ono 6 0.3 Eelde onbewolkt ono 5 2 De Bilt onbewolkt ono 5 0.2 Twente onbewolkt ono 4 1 Eindhoven onbewolkt ono 4 0.3 Zd-Limburg licht bew. ono 3 0.2 Helsinki onbewolkt nnw -8 0.1 Stockholm onbewolkt wnw -5 2 Oslo onbewolkt nw -6 0 Kopenhagen onbewolkt n -2 0 Aberdeen geheel bew zzo 5 4 Londen geheel bew. ono 5 0.2 Amsterdam onbewolkt ono 6 Oil Brussel geheel bew. 0 3 0.2 Luxemburg geheel bew. ono 4 0 Parijs geheel bew. no 4 0 Bordeaux zwaar bew. zw 5 5 Grenoble geheel bew. windstil 3 0 Nice regen z 12 0.1 Berlijn onbewolkt n 1 2 Frankfort geheel bew. no 3 0 München sneeuw nno -0 0.1 Zürich geheel bew. nno -3 0 Genève geheel bew. nno 1 0 Locarno zwaar bew. wnw 4 0 Wenen sneeuw n 2 1 Innsbruck geheel bew. windstil 2 0 Belgrado sneeuw windstil 2 0.1 Athene onbewolkt no 10 0 Rome zwaar bew. zzo 13 0.1 Ajaceio regen ono 14 8 Madrid geheel bew. w 3 4 Mallorca zwaar bew. nw 16 0 Lissabon regen zzw 17 4 Zondag 24 december Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 19.15 uur, onder 10.16 uur. Maandag 25 december Zon op 8.48 uur, onder 16.32 uur. Maan op 20.17 uur, onder 10.51 uur. Dinsdag 26 december Zon op 8.48 uur, onder 16.33 uur. Maan op 21.19 uur, onder 11.21 uur. Woensdag 27 december Zon op 8.48 uur, onder 16.34 uur. Maan op 22.23 uur, onder 11.47 uur. Maanstanden 30 dec. 4.57 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 23 december Hoog water 4.33 uur en 16.43 uur. Laag water 0.08 uur en 12.29 uur. Zondag 24 december Hoog water 5.10 uur en 17.22 uur. Laag water 0.48 uur en 13.09 uur. Maandag 25 december Hoog water 5.48 uur en 18.00 uur. Laag water 1.26 uur en 13.44 uur. Dinsdag 26 december Hoog water 6.24 uur en 18.38 uur. Laag water 2.01 uur en 14.20 uur. Woensdag 27 december Hoog water 7.01 uur en 19.17 uur. Laag water 2.35 uur en 14.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2