Westelijke voorbereiding voor kernproeven Strauss wijst Vopo's op hun verantwoordelijkheid MODEHUIS „JEDO" van noegen Dit jaar is er plaats in Bethlehem s herbergen Bonn en Praag ruilen drie ex- generaals tegen twee spionnen Wereldnieuws Kennedy en Macmillan besluiten in Hamilton tot „behoedzaam beleid Russische ambassadeur in Toerés Guinee is uitgewezen Oostduits protest te^en het Oostzee-commando Sinds de oorlog 12.715 ex-nazi's aangeklaagd Treinramp in Italië Weinig toeristen in Heilige Land Russische waarschuwing aan België Achtste Amerikaanse kernexplosie Handelt naar uw eigen geweten Acht Westduitse legerdivisies ^Praatótoel ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 3 Prinses Paola van België in blijde verwachting Twaalf doodvonnissen en 68 maal levenslang Amerikaanse kapitein van spionage verdacht Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigens..... rookt u al Arsenal? Documenten tegen Heusinger in Oekraine gepubliceerd de I Maps Valk I tf HAMILTON (Bermuda-eilanden) (Reu ter) President Kennedy en de Britse premier Macmillan hebben vrijdag te Ha milton, de hoofdstad van de Bermuda eilanden, een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat besloten is de Amerikaanse ambassadeur te Moskou op te dragen zich opnieuw met het Krem lin in verbinding te stellen, opdat hij er zich op de hoogte kan stellen of er een redelijke basis kan worden gevonden voor overleg tussen Oost en West over Berlijn. Oe president en de eerste minister heb- hebn verder besloten dat het, uit een oog punt van een behoedzaam beleid, geboden is voorbereidingen te treffen voor het ne men van kernwapenproeven in de damp kring, waarbij nog nader zal worden be slist of de proefnemingen werkelijk zullen worden uitgevoerd. In de bekendmaking wordt met voldoe ning vastgesteld dat te Kitona een nutti ge ontmoeting tussen premier Adoula en president Tsjombe heeft plaats gehad, het geen beschouwd wordt als een „bemoedi gende stap in de richting van overeenstem ming". In het communiqué wordt gezegd dat de president en de eerste-minister in de eerste plaats hun aandacht hebben geschon ken aan het probleem-Berlijn, de kern wapenvraagstukken en Kongo. „Het over leg vormt de basis voor de Amerikaans- Britse samenwerking in de komende maan den. Het is een waardevolle gedachtenwis- seling geweest", aldus de bekendmaking. Verder wordt gezegd dat Kennedy en Macmillan het eens zijn dat „werkelijke vorderingen op de weg naar ontwapening de enige mogelijkheid vormen om het ge vaarlijke geschil uit de weg te ruimen, dat door het optreden der Sovjet-Unie der gelijke scherpe kanten heeft gekregen". Premier Macmillan heeft over het Ber- lijnse vraagstuk verklaard dat de Britse ambassadeur te Moskou „beschikbaar is voor het vervullen van elk nuttig aandeel in een hernieuwd overleg tussen Groot- Brittannië en de Verenigde Staten ener- en de Sovjet-Unie anderzijds. Nog geen proeven De Britse woordvoerder Russell ver klaarde tegenover journalisten dat een eventueel gebruik van het Christmas- eiland dat officieel deel uitmaakt van de kroonkolonie Singapore, doch ten zui den van West-Java is gelegen voor het uitvoeren van nieuwe kernwapenproeven door het Westen „een door de Britse re gering overwogen mogelijkheid is". Noch Russell, noch secretaris voor perszaken van het Witte Huis, Salinger, wilde in gaan op vragen, of een eventuele hervat ting der Westelijke kernwapenproeven door de Verenigde Staten alleen of door beide landen tezamen zou geschieden. Russell verklaarde dat „deze hele aan- Advertentie GEN. CRONJÉSTRAAT 48 TEL. 61790 - HAARLEM wenst zijn geachte clientèle PRETTIGE KERSTDAGEN en een VOORSPOEDIG 1962 BRUSSEL (UPI) Prinses Paola van België verwacht in het komende voorjaar haar tweede kind, zo is officieel in Brus sel bekend gemaakt. Een woordvoerder yan het paleis zei „een blijde gebeurte nis wordt verwacht op „Belvedère", resi dentie van prins Albert en prinses Paola. Het prinsenkind wordt verwacht tegen het eind van mei of het begin van juni. Prinses Paola, die van Italiaanse afkomst is, is 24 jaar. Hun huwelijk had plaats in 1959. Het echtpaar heeft een zoontje, Phi lippe, dat nu twintig maanden oud is. Hij werd geboren op 15 april 1960, Als het tweede kind een jongen is, zal hij de derde in rechte lijn zijn, die aan spraak kan maken op de Belgische troon. Hij volgt zijn vader en zijn oudere broer Dat zal zo blijven zolang Koning Boude- wijn en koningin Fabiola geen mannelij ke nakomelingen hebben. PARIJS (Reuter) De regering van Guinee heeft de Russische ambassadeur in Conakry, die zaterdag naar Moskou is gegaan, „om persoonlijke redenen" verzocht het land te verlaten, zo heeft de ambassa deur van Guinee in Parijs, Tiboor Toen kara, woensdag meegedeeld. De regering van zijn land. onder leiding van Sékoe Toeré, had Moskou gevraagd ambassadeur Danil Solod te vervangen. Een Londense krant had bericht dat Solod bevel had ge kregen Guinee te verlaten in verband met linkse betogingen in dit land. Ambassadeur Toenkoera zei echter, dat het verzoek om het land te verlaten geen verband hield met deze betogingen. Solod is een van de bekendste organisa toren van communistische cellen in de Afrikaanse en Arabische wereld. Het bewind van Sékoe Toeré is sinds zijn optreden door de westelijke wereld als een van de meest communistisch-ge- zinde regimes van Afrika beschouwd Thans lijkt het er op, dat men deze me ning zal moeten wijzigen. Kortgeleden gaf Toeré zelf reeds een aanwijzing, dat er een (lichte?) koersver andering op til was. Hij meldde namelijk de ontdekking van een communistisch complot tegen zijn regering. gelegenheid het onderwerp vormt van Brits-Amerikaans overleg". Hij voegde hieraan toe, dat, voor zover hem bekend iet is besloten de proeven met kern wapens te hervatten. Geen tapgesprek In antwoord op de vraag of Kennedy en Macmillan over de mogelijkheid van een ontmoeting tussen de Amerikaanse president en de Russische eerste-minister en partijleider Kroesjtsjev hadden gespro ken, antwoordde Salinger dat hierover in het geheel niet van gedachten is gewis seld. Hij voegde hieraan toe „Voor zover mij bekend is ook niet gesproken over de mogelijkheid van besprekingen tussen Kroesjtsjev en Macmillan". Salinger wei gerde te zeggen of Kennedy en Macnrv.l- lan hadden gesproken over de mogelijk heid van een conferentie door de ministers van Buitenlandse Zaken van Oost en West. Pravda: geen verzachting MOSKOU (Reuter) In een commen taar op het overleg tussen Kennedy en Macmillan. schrijft de Pravda, het orgaan van de Russische communistische partij, dat de gedachten van de twee westelijke leiders niet gericht waren op verzachting van het internationale klimaat, doch op verergering van de situatie. BERLIJN (UPI) Oost-Duitsland heeft een protest tegen het gezamenlijke Dëens- Westduitse Oostzee commando ingediend bij Denemarken en, niet nader aangedui de. veiligheidsmaatregelen in het Oostzee gebied genomen. In de nota wordt gezegd: Het is niet te geloven, dat juist Dene marken zijn gebied zou open stellen voor Westduitse militairisten, voor nieuwe agressieve avonturen in de Oostzee". „De instelling van het zogenaamde gezamen lijke Deens-Westduitse Oostzee commando vergemakkelijkt de bezetting van Dene marken, wat de op wraak beluste mach ten in West-Duitsland wensen",. Hoewel de Oostduitse regering goede be trekkingen met Denemarken verklaart te beogen, is zij gedwongen gevolgtrekkingen te maken uit de instelling van het com mando. De Oostduitse regering zal derhal ve deelnemen aan alle activiteiten van Oostzeelanden die gericht zijn tegen de agressieve politiek van West-Duitsland, al dus de nota. BONN (DPA) Sedert het einde van de oorlog tot 31 maart 1961 zijn in West- Duitsland 12.715 personen wegens mis drijven tijdens de nazi-tijd aangeklaagd, aldus een jaarrapport van het ministerie van Justitie in Bonn. Er werden twaalf doodvonnissen uitgesproken (tot het in werking treden van de nieuwe grondwet in 1949 die geen doodstraf meer kent), 68 levenslange gevangenisstrafen en 5.178 tijdelijke vrijheidsstraffen. CATANZARO, (Italië), (UPI) Een stampvolle passagierswagon van de lokaal spoortrein van Soveria Mannelli naar Ca- tanzaro (Italië), is vandaag uit de rails ge lopen en van een dijk gerold. De trein naderde een brug over de Fiumarella, toen door nog niet bekende oorzaak de achterste wagon losgekoppeld raakte. De wagon ont spoorde en rolde van de dijk af. Volgens officiële cijfers zou het aantal doden 33 bedragen. Gezegd werd. dat het een van de ernstigste treinrampen was in jaren. BONN (Reuter) Een kapitein van de Amerikaanse luchtmacht, de 43-jarige Jo seph Kauffman, is in West-Duitsland we gens spionage gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd in oktober 1960 Ameri kaanse defensiegeheimen aan buitenland se agenten te hebben prijsgegeven. Een woordvoerder van het hoofdkwar tier van de Amerikaanse luchtmacht in Wiesbaden zei dat de datum van zijn be rechting nog niet is vastgesteld. Hij wei gerde de naam van het betrokken land te noemen. Volgens welingelichte kringen zouden de inlichtingen die Kauffman heeft gegeven, betrekking gehad hebben op het personeel en de installaties van de lucht machtbasis op Sondrestrom (Groenland) Advertentie JERUZALEM (Jordanië) (UPI) De steden Jeruzalem en Bethlehem zullen za kelijk gezien een van de rustigste kerst vieringen sinds jaren beleven. Er is zelfs nog pleats in de herbergen. Hoteleige naars en reisbureaudirecteuren bezien hun lege kamers en bureaus en schudden het hoofd. In Jordanië, een land dat grotendeels van toerisme bestaat, zal er, zakelijk ge zien, van een gelukkig kerstfeest dus geen sprake zijn. „Het is Berlijn", zegt een van de reisbureaudirecteuren. „De groot ste groepen toeristen zijn altijd Amerika nen; daarna volgen de Duitsers. De Ame rikanen zijn veelal militairen of regerings ambtenaren met hun gezinnen. Met die kwestie Berlijn komen ze dit jaar niet, ook de Duitsers niet. Zelfs de Fransen en Skandinaviërs blijven weg". Ook in Engeland ziet het ernaar uit, dat men het dit jaar met minder zal moeten doen, tenminste voor zover het de tradi tionele versiering en de dranken betreft die de kerstdagen luister bijzetten. Het is namelijk bijna onmogelijk om aan hulst met bessen te komen. Tegen het midden van het jaar werden in Engeland bovendien de prijzen van sterke dranken verhoogd. Verwacht wordt dan ook, dat de Engelse huisvrouw een beetje minder scheutig zal omspringen met de brandewijn waarmee de kerstpud ding wordt begoten. De Parijse slagers hebben intussen uit wraak tegen het vaststellen van hun prij zen door de regering besloten hun winkels op eerste kerstdag gesloten te houden. Wens vervuld Vrijdag vervoegde zich aan een politie bureau in de Franse stad Nancy een man „halfdood van kou", met de mededeling dat hij een café had beroofd om Kerstmis in de gevangenis te kunnen doorbrengen. De politie ging het verhaal na, vond uit dat de man 150 nieuwe franks uit de kas van het café had gestolen, en vervulde zijn wens. Religieus accent In Washington is vrijdag meegedeeld dat de Stem van Amerika negentig spe ciale kerstprogramma's gedurende dit .weekeinde op de landen achter het ijzeren 'gordijn zal richten. De nadruk bij deze programma's zal liggen op het religieuze karakter van het feest, zo werd gezegd. Daarnaast zullen berichten over Kerstmis in het West^p en de gewone nieuwsberichten gegeven wor den. De kerstprogramma's zullen worden gegeven in achttien talen. LONDEN (UPI) De Russische onder minister van Buitenlandse Zaken, Vassily Koeznetsov, heeft de Belgische ambassa deur in de Sovjet-Unie, de heer H. Cools, donderdag gewaarschuwd voor de gevol gen, die het toelaten van Westduitse mi litaire basis op Belgisch grondgebied zou kunnen hebben. De regering van de Sovjet-Unie hoopt, aldus Koeznetsov, dat de Belgische rege ring deze waarschuwing in alle ernst ter harte zal nemen. „De Sovjet-Unie wil al leen voorkomen dat de revanchistische plannen van West-Duitsland worden uitge voerd en zodoende bijdragen aan het be houd van de vrede en de veiligheid van de volken", zo luidt de Russische ver klaring. WASHINGTON (Reuter) Op het proefterrein in Nevada is vrijdag de acht ste door de Amerikaanse commissie voor kernenergie bekendgemaakte ondergrondse kernontploffing teweeg gebracht. Zij had een geringe kracht. BONN (Reuter, UPI) West-Duitsland heeft met Tsjechoslovvakije twee veroor deelde Tsjechische spionnen tegen drie voormalige Duitse generaals, die in Tsje- choslowakije tot levenslang waren veroor deeld, uitgewisseld In bijzijn van een ver tegenwoordiger van het Westduitse Rode Kruis. De uitwisseling geschiedde bij Waidhaus (Beieren) aan de grens tussen West-Duitsland en Tsjechoslowakije. De generaals zijn de 73-jarige Ernst Hit- zegard, de 71-jarige Rudolf Toussaint en de 67-jarige Richard Schmidt. De twee Tsjechoslowaken waren Ernst Langer, die dit jaar tot vijf jaar en Franz Altmann. die tot zes jaar gevangenisstraf waren veroordeeld. Tijdens de tweede wereldoorlog stond Hitzegard aan het hoofd van de Duitse politie in het bezette Bohemen en Mora- vië. Toussaint was bevelvoerend generaal van het Duitse leger in hetzelfde gebied en Schmidt was een divisie-commandant. De drie generaals waren na de tweede we reldoorlog ter dood veroordeeld door een gerechtshof te Praag. Later werden deze vonnissen veranderd in levenslange gevan genisstraf. De uitgewisselde spionnen waren betrok ken bij de zaak Adolf Frenzel. De 61-ja- rige Frenzel, een lid van de Bondsdag, werd in april tot vijftien jaar gevange nisstraf veroordeeld omdat hij Westduitse en N.A.V.O.-geheimen had verraden. Volgens het Westduitse ministerie van Justitie zitten in Tsjechoslowakije nog een veertig Duitsers gevangen. De meesten hunner hebben bij het leger gediend en zijn na de oorlog tot levenslange gevan genisstraffen veroordeeld. BONN De Westduitse minister van Defensie. Franz Jozef Strauss, heeft de soldaten van de Oostduitse volksarmee en de volkspolitie opgeroepen te handelen zo- ais hun geweten hun ingeeft. „Denk eraan dat ge eens voor een men selijke rechter en in elk geval voor een goddelijke rechter verantwoording zult moeten afleggen voor uw daden", aldus de minister. Voorts zei hij, dat de SS-sol- daten onder Hitier net zo misbruikt wer den als de volkspolitiemannen nu door de Oostduitse communistische regering: de oostelijke propaganda poogt wijs te ma ken dat vaderlandsliefde gelijk staat met haat tegenover de Duitse landgenoten in het Westen. Strauss verklaarde, dat tot 13 augustus van dit jaar, de dag dat Oost-Berlijn werd afgegrendeld, 17.000 manschappen van de gewapende Oostduitse organen naar het westen waren gevlucht. Sinds de 13e augus tus hebben soldaten tot een sterkte van drie compagnieën zich nog als vluchtelin gen in de bondsrepubliek of West-Berlijn gemeld. Premie Als een gruwelijk misbruik schetste Strauss het Oostduitse bevel aan de volks politie te schieten op vluchtende mannen, vrouwen, kinderen en grijsaards. De le den van de volkspolitie ontvangen zelfs een speciale premie voor elke vluchteling MOSKOU (Reuter) Het Russische persbureau Tass meldt, dat een met name genoemd Oekrains dagblad nieuwe docu menten heeft gepubliceerd over Duitse oorlogsmisdaden in de Oekraïne, waar toe generaal Heusinger, de huidige voor zitter van de militaire NAVO-commissie in Washington, tijdens de Duitse bezetting opdracht zou hebben gegeven. Het blad publiceerde volgens het persbureau een ooggetuigeverslag van een massa-execu tie in Kramatorsk waarbij zesduizend bur gers de dood zouden hebben gevonden. (De Sovjet-Unie heeft onlangs van de Verenigde Staten de uitlevering van Heu singer geëist. De Russische regering be schuldigt de generaal van oorlogsmisda den tijdens de Duitse overheersing.) ft die zij arresteren en een extra hoge pre mie voor een vluchteling, die gedood wordt, aldus Strauss. Hij zei verder tot de Oostduitse soldaten niet de hoop te verlie zen op een vrije staat zonder gewetens nood en zonder onderdrukking. Strauss wenste in zijn boodschap over de muur de volkspolitiemannen een gezegend kerst feest en persoonlijk het beste. Hij vroeg hun de regering van de Bondsrepubliek, als enige verantwoordelijke vertegenwoor digster van Duitsland, te helpen bij het behouden van de vrede en bij het streven naar vrijheid voor de zestien miljoen Duit sers achter het ijzeren gordijn. BONN (DPA) De Westduitse Bonds republiek heeft tot dusver acht legerdivi sies, zeven luchtmachteskaders en tien marineëskaders ter beschikking van de NAVO gesteld, aldus blijkt uit het jaar verslag van het ministerie van Defensie te Bonn. De legerbijdrage omvat vier pantser- grenadiersdivisies, twee pantserdivisies een divisie bergtroepen en een lucht landingsdivisie, alsmede verscheidene eenheden vliegtuigen, die in nauwe sa menwerking met het leger opereren. De bijdrage van de luchtmacht bestaat uit vier eskaders jachtbommenwerpers een eskader jachtvliegtuigen, een eskader verkenningstoestellen en een eskader transportvliegtuigen. Voorts zijn er ver scheidene grote radarinstallaties en lucht- afweereenheden. De Westduitse marine beschikt over twee groepen torpedoboot- jagers, drie groepen snelboten, vier mij nenveegformaties, een landingseskader en verscheidene escadrilles van de marine luchtvaartdienst. Volgens het jaarverslag heeft de Westduitse luchtmacht thans de eerste fase van haar opbouw afgesloten. Bijna drie miljoen WASHINGTON (AFP) Volgens een mededeling van het Amerikaanse ministe rie van Defensie bedroeg de sterkte der gezamenlijke Amerikaanse strijdkrachten op 30 november jl. 2.780.975 man; 56.400 meer dan per eind oktober. Eind novem ber was de samenstelling der strijdkrach ten: grondstrijdkrachten 1.062.582 man, marine 657.899, mariniers 189.728 en lucht macht 870.766. Gloria in excelsis Onze kleine dochter zingt in een kinder koortje. Ze heeft een zuiver stemmetje en de ademtechniek baart haar geen moei lijkheden. In het koor zingt ze met een sereen gezichtje en regelvast stroomt haar adem. Thuis, onder het lezen of tekenend aan haar eigen tafeltje, kan plotseling die kin derstem op zingen. De kamer staat er vol van. Altijd zingt ons dochtertje 's morgens, wanneer zij als eerste van ons allen op staat. Alle kinderen zingen 's morgens als voor hen de geheel nieuwe dag aanbreekt. Nu, om deze tijd van het jaar, zingt ze de kerstliedjes. Die van het naïf beleven als „Krijt niet, Kindeke" en van het re gelrecht gebeuren „Daar is geboren een goddelijk Kind". En steeds horen we, in de opklimmende jubel var^ de melodie, het „Gloria in excelsis" weerkeren. Soms wordt er een ander lied voor afgebroken en vloeit moeiteloos het „Gloria" de don kere ochtend in. Gloria in excelsis, het herinnertmij aan de romaanse ekrk uit mijn jeugd, aan het koor dat achter onze ruggen, boven onze hoofden, de ronde gewelven vulde met de invallende stemmen totdat de gehele lucht leek te trillen van het gloria, gloria in excelsis. Ons dochtertje heeft een kerstboom gete kend en gekleurd. Ze laat ons haar werk stuk zien. Terwijl wij het bekijken wipt ze vreugdevol van het ene been op het andere en ineens opent de kindermond zich, „Glo ria" zingt ze. De takken van de kerstboom wijzen alle in een schuine hoek naar boven. Op het uiteinde van elke tak balanceert een ster of bol, slechts met zijn laagste punt de tak rakend. Ze lijken erdoor omhoog ge heven te worden. Men zou een gotisch raam om de tekening kunnen trekken. En de stam Ik moet aannemen dat ik in de lente van dit eindigende jaar mijn dochtertje heb verteld wat zich afspeelde in de stam van de boom. Van het sap dat, aangevoerd door de fijnste haarwortels, opstijgt tot in de kleinste knop, tot in de verste twijg. Het sap dat de bloedstroom van de boom is. Ik zal het haar met een doorsnedete- kening verduidelijkt hebben. Want de stam van haar kerstboom was in lengte-doorsnee getekend, met vele ge kleurde banen. Ik wees erop en vroeg wat dat waren. „Dat is het sap van de kerstboom" zei ze. „Waarom heeft dat zoveel kleuren?" vroeg ik. „Natuurlijk omdat de kerstboom blij is" antwoordde ze, „Natuurlijk. Gloria", zong ze meteen weer verder. Daarom was zijn sap gekleurd. Omdat zij blij was had de bloedstroom van de kerstboom alle twaalf kleuren van de potloden uit haar kleurdoos. „Gloria in excelsis". Advertentie ;-c«; Kabinetscrisis op Cyprus. Op Cyprus is donderdag een regeringscrisis ontstaan, nadat Griekse en Turkse leiders op het eiland elkaar beschuldigingen hadden toegevoegd. De crisis heeft de belasting wetgeving op dood spoor doen geraken en de rijksinkomsten doen stoppen. Het parlement slaagde er namelijk niet in een wetsontwerp op de inkomstenbelas ting goed te keuren, omdat de Turken erop stonden dat de wet elk jaar zou worden vernieuwd. Chaos op de Rijn. De stremming van de scheepvaart op de Rijn tussen Koblenz en Andernach, die vrijdag ontstond doordat als gevolg van plotseling opko mende mist een 45-tal boten vastliep, heeft zeven uur lang geduurd. Naar na der gemeld wordt zijn twee-en-twintig schepen zwaar beschadigd bij de ver oorzaakte aanvaringen. De waterpolitie heeft met vijf radarboten de chaos weten te klaren. Verdovende middelen. Bij de Nederlands- Duitse grens in de omgeving van Vaals zijn vrijdag drie smokkelaars van ver dovende middelen gearresteerd. Het zijn drie Grieken, die werkzaam zijn in Düsseldorf. Zij waren op weg van de Belgische plaats Luik. Bij de grenscon trole bleek dat een van hen honderd gram hasjisj in een krant verpakt in zijn broekzak over de grens wilde smok kelen. Hij gaf voor zelf aan het middel verslaafd te zijn en het voor eigen ge bruik te hebben meegenomen. Geheime satelliet. De Amerikaanse lucht macht heeft vrijdag in Point Arguello, Californië, een satelliet gelanceerd door middel van een Atlas-Agena-b-combi- natie. Er werd niets anders over mee gedeeld dan dat de satelliet voor een aantal proeven diende. Verslaggevers nemen aan dat het een militaire kunst maan is. Men merkt op dat van de ba sis reeds eerder spionagesatellieten zijn gelanceerd die in een baan moeten ko men welke over de Sovjet-Unie gaat.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3