Duitse maatregelen tegen alcohol bij snelverkeer y°' FRIEZEN OM UTENS Massale exodus uit Parijs naar wintersportcentra NeUS N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken Drachten UNO-procedure tijdrovend en zeer omslachtig DAM PO Minister zou straf punten overwegen om rijbewijzen te kunnen intrekken Na Kerstmis weer over leg tussen Parijs en Tunis Persbreidel in Frankrijk bij radio en televisie Kerstwapenstilstand van de OAS in Algerije Socialisten in Z.-Korea opgehangen Guerilla's opereren in Noord-Vietnam Manlju mei gefoel foar technysk wurk Belgische premier gispt Vlaamse studenten Cubaanse ballingen melden invasie Mongi Slim wenst hervormingen Overuren bij PTT op de kortste dag ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 5 Kerfstok NAAIMACHINES Snoepje Kerstkaarten Ontwapeningscommissie gaat van start Protest van de bond van journalisten Bloemendaler in Duitsland uit rijdende trein gevallen Met gelijke munt Hoofdindustriegroep Huishoudelijke Apparaten Gans binne yn 1961 nei Fryslan werom kaem om't wy fêst wurk en in goede wente biede koenen Wy hawwe op 'e nij gaedlik wurk foar en der komme ek wer nije wenten (GJIN FLATS). Drachten is ek as wenplak foar hüshaldings mei opgroeiende bern tige gaedlik, hwant der is great forskaet fan (iepenbiere sawol as bysündere) skoalien foar fuortset ünderwiis. Wy hawwe yn üs bidriuw de foarkoarte wurkwike. Hwat de omkriten fan Drachten oanbilanget, binne der de marren, de bosken, heide en dunen. Skriuw ris in brief oan: N.V. Philips Ofd. Personiel Drachten Over wellevendheid zal ik hier niet spreken' Vreemde politiepraktijken in Zuid-Afrika 'Atlantisch OceaanS V erkeersknopen verkouden Kardinaal Dalla Costa te Florence overleden 0 (Van onze correspondent) BONN Vele Westduitse automobi listen houden hun hart vast voor scherpe maatregelen, die minister van Justitie Stammberger op stapel heeft staan om alcoholmisbruik bij snelverkeer de kop in te drukken. Volgens de minister zal het nodig zijn het toelaatbare gehalte alcohol dat een autobestuurder in zjjn bloed mag hebben, van 1,5 per mille op 0,8 terug te te brengen. Stammberger acht dit nodig, omdat het aandeel van dronken automo bilisten aan het totaal van verkeersonge lukken steeds groter wordt. In 1953 bedroeg dit aantal 6,1 percent, in 1958 al 7,3. Het aandeel aan zware ver keersongevallen steeg nog sterker: van 7,8 in 1953 tot 13,3 in 1959. Het aantal mensen dat hun rijbewijs wegens dronkenschap achter het stuur werd afgenomen, steeg tussen 1953 en 1960 met 44,1 percent. Stammberger acht een bepaling, dat een automobilist niet meer dan 0,8 per mille alcohol in zijn bloed mag hebben een grote vooruitgang. Hij wijst daarbij op de goede resultaten, die Oostenrijk en de Scandinavische landen met een dergelijke maatregel hebben bereikt. De weggebruikers denken er echter heel anders over. Zij achten 0,8 per mille vol maakt belachelijk en wijzen er daarbij op, dat' het vaststellen van het alcoholgehalte in het bloed nooit met honderd percent zekerheid kan geschieden. Een 0,8 per- milleregel zou dan ook heel ruim moeten worden toegepast, zo zeggen zij. Medici en juristen, die door televisie reporters, journalisten en radioverslag gevers over deze kwestie worden onder vraagd hebben vaak sterk afwijkende meningen over het probleem. Allen zijn het erover eens, dat er iets moet worden gedaan, opdat het verkeer veiliger wordt Of men echter tot een 0,8 permilleregel moet overgaan, betwijfelen velen. Een ander ministerieel plan, dat vele automobilisten de Stuipen op het lijf jaagt, is dat van de strafpunten. Stamm berger zou overwegen elke automobilist voor een overtreding strafpunten te geven op een speciale bekeuringslijst. Voor zware overtredingen zouden bijvoorbeeld vier punten gegeven worden, voor minder ern stige drie enzovoort. De automobilist, die acht strafpunten op zijn kerfstok heeft, zou met intrekking van het rijbewijs ge straft moeten worden. Het strafregister zou zich over een periode van ruim twee jaar moeten uitstrekken. Sombere heren hebben nu al uitgere kend, dat men door viermaal m twee jaar te snél te rijden in de bebouwde kom zijn rijbewijs kan kwijtraken. Voor dit ver grijp zou men namelijk twee strafpunten krijgen. Daar vele Westduitse wegen door kleine plaatsjes leiden, waar men niet harder dan vijftig kilometer mag rijden, Advertentie alle merken dus ruime keuze - HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 181 en waar politiewagens met radar achter struikgewas snelle rijders ongemerkt ver schalken, hoort dit vergrijp tot de meest voorkomende in het Westduitse verkeer. Het enige snoepje, dat minister Stamm berger voor de automobilisten op het pro gramma heeft staan, is een regeling, waar bij vele overtredingen in het verkeer als daden in strijd met de regels" zullen worden beschouwd. Voor dergelijke daden krijgt men wel een fikse boete, maar komt geen aantekening in het strafregister. BONN (UPI) De politie van Bonn, berucht om haar hardhandige aanpak van mensen die de snelheidslimiet overschrij den, hun wagens op verkeerde plaatsen neerzetten of zich in beschonken toestand achter het stuur bevinden, heeft kerst kaarten verspreid onder degenen, die zich niet als heren in het verkeer gedragen. In plaats van een bekeuring, kregen de autobestuurders die hun wagens buiten de parkeerzone hadden neergezet kerstkaar ten. Op deze kaarten stonden een engel, een paar hertjes en een kerstster. De af beeldingen waren vergezeld door de vol gende vermaning: „De politie van Bonn betreurt het u erop 'te moeten wijzen, dat u zich niet aan de parkeervoorschriften heeft gehouden. Wij verzoeken u beleefd de verkeersregels in de toekomst op te volgen. Wij wensen u een gelukkig kerst feest." TUNIS (Reuter) Het Frans-Tunesi- sische overleg over Bizerta zal na Kerst mis in Rome worden hervat. De beraad slagingen beginnen op 27 december. De Tunesische afvaardiging zal worden ge leid door Taieb Sahbani, secretaris-gene raal van het Tunesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Frankrijk en Tunesië onderhandelen over de toekomstige status van de mari nebasis Bizerta en over een hervatting der diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen. Er is reeds, van 7 tot 9 december, in leidend overleg gehouden dat, volgens Franse bron, „bemoedigende resultaten" heeft opgeleverd. Bijzonderheden van dit overleg zijn geheim gehouden. NEW YORK (AFP) De UNO-Assem- blee heeft woensdag eenstemmig een re solutie aangenomen waarbij een nieuwe ontwapeningscommissie wordt ingesteld, die belast wordt met het onmiddellijk openen van onderhandelingen voor een overeenkomst tot algemene en algehele ontwapening onder internationale contro le. De commissie zal worden samengesteld uit de tien landen vijf westelijke en vijf communistische van de commissie van Genève, aangevuld met Birma, Bra zilië, Ethiopië, India, Mexico, Niger, Egyp te en Zweden. PARIJS (Reuter) De bond van jour nalisten bij de Franse (staats-) radio- omroep en televisie heeft protest aangete kend tegen het feit, dat het aan nieuwsle zers verboden werd melding te maken van een protest van de politie tegen het re geringsverbod op anti-extremistische de monstraties. Dit betekent volgens de bond een inbreuk op de gegeven garantie voor onpartijdige verslaggeving. Radio en tele visie ressorteren in Frankrijk onder het ministerie van Voorlichting. ALGIERS (Reuter) De O.A.S. heeft vrijdag een pamflet uitgegeven, waarin wordt gezegd dat een „kerst wapenstil stand" van vijf dagen zal worden gehou den. De O.A.S. wordt verantwoordelijk ge acht voor het grootste deel van de aan slagen met kneedbommen in Algerije en voor de meer dan tweehonderd ontploffin gen, die dit jaar in Parijs zijn voorge komen. (UPI) In Algerije zijn vrijdag bij ter roristische aanslagen twaalf mensen om het leven gekomen en negenentwintig ge wond. Donderdag kwamen elf mensen om het leven en werden er zeven gewond. PARIJS (AFP, Reuter) De Franse regeringswoordvoerder, Terrenoire, heeft vrijdag na een kabinetsvergadering bekend gemaakt dat de regering vastbesloten is de organisatie, die bekend staat als de organisatie van het geheime leger (O.A. S.), met alle haar ten dienste staande mid delen te bestrijden. Sommige demonstra ties die tegen de O.A.S. gericht zouden geweest zijn, zijn in werkelijkheid gevoerd met de bedoeling de regering te verzwak ken en in de war te brengen, zo zei hij. De botsingen tussen de politie en demon stranten in Parijs zijn door linkse kringen gecritiseerd. Volgens hen is de regering in een positie gekomen waarin zij de no- litie tegen een anti-fascistische demonstra- moet laten optreden. Een functionaris van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gezegd dat de botsingen door com munisten waren georganiseerd en geïnspi reerd. NICE (UPI) De Franse politie heeft te Nice twee radiomonteurs gearresteerd, die ervan verdacht worden op 25 novem ber en 9 december clandestiene radio uitzendingen van de O.A.S. in Zuid-Frank rijk verzorgd te hebben. Aan de Franse Rivièra zijn tot dusverre 22 personen ge> arresteerd op verdenking van O.A.S.-acti- viteiten. KARSRUHE (DPA) Vrijdagmiddag is een 45-jarige inwoner van Bloemendaal tussen Karlsruhe en Durlach uit een rij dende trein gevallen. Het slachtoffer is met een hersenschudding, schaafwonden en ontvellingen aan armen en benen op genomen in een ziekenhuis te Karlsruhe. Zijn echtgenote en drie kinderen, die in dezelfde trein zaten, hadden niets van het ongeluk gemerkt. Volgens mededelingen van de politie te Karlsruhe heeft de Bloemendaler bij het verlaten van het toilet door het slingeren van de trein waarschijnlijk met zijn schou der het niet goed gesloten portier ge raakt, waardoor dit openvloog. De Bloe mendaler, die directeur is van een jon gensinternaat was met zijn gezin op weg naar St. Moritz voor een wintersportva kantie. Advertentie SEOEL (AFP) In de gevangenis van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel zijn vijf personen, die beschuldigd waren van te gen de regering gerichte en contra-revo lutionaire activiteiten, donderdagmiddag opgehangen. Het zijn Cho Young Soe, re dacteur van een socialistisch blad. Choi Bak Koen, leider van de socialistische par tij, Choi in Kyoe, oud-minister van Bin nenlandse Zaken. Kwak Yang Joe. voor malig kolonel bij de politie en lijfwacht van oud-president Syngman Rhee en iemand wiens naam niet genoemd werd. Kyoe was ervan beschuldigd de ver kiezingsuitslagen van 1960 te hebben ver valst. HONG KONG (UPI) Volgens welin gelichte kringen in Hong Kong hebben en kele zeer goed geoefende anti-communis tische guerillastrijders een geslaagde luchtlanding uitgevoerd in het bergachtige gebied van communistisch Noord-Viet- nam. In een bericht heeft een officiëe com- lmunistisch-Vietnamese krant toegegeven, dat op verscheidene plaatsen in Noord- Vietnam ongeorganiseerd verzet is gesig naleerd. Thai en Meo Volgens genoemde kringen hebben deze agenten, die in Zuid-Vietnam zijn opge leid krachtens een Amerikaans guerilla- schema, de bergachtige streken ten noor den en westen van Hanoi geïnfiltreerd. Enkelen hebben zelfs contact weten op te nemen met anti-communistische elemen ten onder de minderheidsgroepen van niet-Vietnamese oorsprong. Het behoort niet tot hun taak om inci denten uit te lokken, iets wat door waar nemers wordt beschouwd als zelfmoord gezien de grootte en de loyaliteit van het Noordvietnamese leger. De guerilla's moeten echter ontevredenheid opweikken en op deze wijze doeltreffende tegenstand trachten te bieden tegen het regime ir Hanoi. De agenten, die de infiltratie onderne men, zijn geharde mannen van de donke re Thai- en Meo-stammen, die de bergen bij de vallei van de Rode rivier bewonen De mannen werden 's nachts dicht bij de Laotische grens en in de provincie van Thai Nguyen ten noorden van Hanoi per parachute neergelaten. P. LORILLARD - NEW VORK met de lichtblauwe micronitefilter 'Advertentie BRUSSEL (ANP) „Ik beklaag ons kleine volk, dat door zo'n elite moet wor den geleid". Deze verzuchting slaakte de Belgische minister-president, Lefèvre, maandagavond tijdens een toespraak tot Vlaamse studenten te Leuven. De Belgische regeringsleider kon zich na melijk bijna drie kwartier nauwelijks ver staanbaar maken in zijn rede tot een vijf honderd studenten, die hij toesprak over de rol van het wetenschapsbeleid bij de voorbereiding van de Belgische jeugd op zijn taak in de maatschappij en in het bij zonder over het aandeel daarin van de jonge Vlamingen. Zijn toespraak werd herhaaldelijk door gejuich en gejoel onderbroken en de rooms katholieke premier werd het enkele keren vrijwel onmogelijk gemaakt verder te spreken door de kreten: „Socialist". Aan het einde van zijn rede zei Lefèvre: „Over wellevendheid zal ik hier niet spre ken. U hebt bijna evenveel het woord ge had als ik. Met onbeleefdheid komt men nergens, zelfs indien men er met tweehon derd man in slaagt één persoon het spre ken te beletten". De vergadering kreeg aan het slot nog een extra rumoerig karakter, toen de ma nifestanten trachtten televisietechnici te beletten verder opnamen te maken. NEW YORK (UPI'Reuter) Een leiden de figuur onder Cubaanse revolutionairen in New York heeft woensdagavond gezegd, dat een nieuw gueriilaleger in Centraal- Cuba optreedt tegen de militie van pre mier Fidel Castro. Dr. Armando Fleites, secretaris-generaal van het zogenoemde „tweede nationale front van Escambray", zei dat zijn mannen voorts slag leveren in de provincies Pinar del Rio en Oriente. In een in Miami opgevangen radio-uit zending uit Havana is inmiddels gezegd dat de berichten over zware gevechten op Cuba leugens zijn. De vroegere majoor uit Castro's leger Eloy Gutierrez Menoyo, zei op de perscon ferentie, dat de actie op 10 november was begonnen. Menoyo is een veteraan uit de Spaanse burgeroorlog. Hij voerde Castro's stoot troepen aan in de strijd tegen de voor malig? dictator Batista. Van de zijde van Cubaanse ballingen werd nader vernomen dat eenheden, die landingen op Cuba uitvoerden, onder bevel staan van Bernardo Salas en Leio Bal- maseda. DURBAN (UPI) De vereniging van journalisten van Durban heeft de Zuidafri- kaanse minister van Justitie een scherp protest gezonden, tegen het feit, dat een politieman, vermomd als fotojournalist, fo to's maakte van blanken tijdens een mas sabijeenkomst te Durban, ter ere van No belprijswinnaar Albert Loethoeli. Een jon ge verslaggever, die de agent ontmasker de, werd naderhand anderhalf uur lang aan eën intensief verhoor onderworpen. (Van onze correspondent) WASHINGTON De UNO telt nu hon derd en vier leden. Sterker dan ooit ge voelt men dit jaar de behoefte aan her vormingen. Mongi Slim, de huidige voor zitter van de Assemblee, heeft reeds en kele malen aan journalisten meegedeeld, dat hij een andere aanpak van de UNO- zaken noodzakelijk acht. Maar Slim is slechts voor een jaar voorzitter. Men moet hopen, dat Oe Thant, de tijdelijke secre taris-generaal, zijn aandacht aan deze kwestie zal wijden. Grijpt niemand in, dan dreigen de Assemblee's nodeloos lang en kostbaar te worden. Twee voorbeelden kunnen duidelijk ma ken, waarom een zittingsperiode zoveel tijd in beslag neemt: het is de gewoonte, wanneer in september een nieuwe Assem blee bijeenkomt, te beginnen met „alge mene beschouwingen". Vrijwel ieder land doet daaraan mee. Vele ministers van Bui tenlandse Zaken zijn in die beginperiode doorgaans in New York en vrijwel elke delegatie houdt in die eerste weken een speech. Nu er zoveel leden zijn, duren de algemene beschouwingen wel drie weken. Pas daarna kan men serieus beginnen om de agenda af te werken. De twee voor beelden, die ik op het oog had, zijn de behandeling van de dekolonisatie (waar ook Nieuw Guinea onder viel) en de Chi nese kwestie. Vele staten en met name de landen, die vroeger koloniën zijn geweest, hadden tijdens de algemene beschouwingen uit voerig gesproken over dekolonisatie. Maar toen het agenda-punt van de dekolonisa tie aan de orde kwam, werden er opnieuw vele speeches afgestoken over dat onder werp. Doorgaans worden er onder een be paald agenda-punt resoluties ingediend, maar voordat men daarover gaat debat teren, houdt men weer zoiets als een al gemeen debat over het onderwerp dat aan de beurt is. Hetzelfde geschiedde toen de Chinese kwestie aan de orde kwam. Eerst weer vele speeches over deze zaak, hoewel bij na alle landen tijdens de algemene be schouwingen reeds vele duiten in dat Chi nese zakje hadden gedaan. De fijne nuance Mongi Slim heeft de mogelijkheid geop perd, om een spreker te laten optreden voor een bepaalde groep landen. Dat zou zeker mogelijk zijn voor het communisti sche bloc. Wanneer men een communist heeft horen spreken over de kwestie Nieuw Guinea behoeft men naar zijn andere kor nuiten uit het Warschau-blok niet meer te luisteren. Die praten hun dertig of vijfen veertig minuten braaf vol, maar zeggen niets wal afwijkt van de rode lijn. Toch moet men zich afvragen of Slim zijn sug gestie wel serieus heeft bedoeld. Geen an dere groep is zo ongenuanceerd als de communistische en ieder die de kans kan krijgen om voor zijn land te spreken, wil ook werkelijk aan het woord komen. Al was het alleen maar om „thuis" in de krant te komen. (Van onze correspondent) Donderdag, de kortste dag van het jaar, is in Parijs de massale uittocht naar de bergstreken, vooral de Vogezen en de Al pen, ingezet. De temperatuur was, na een paar vinnige dagen, weer boven het vries punt gestegen, terwijl de sneeuw ook in de bergen nog altijd verstek laat gaan. Niettemin hebben de eerste vakantietrei- nen de hoofdstad al verlaten, volgestouwd met Parijzenaars, die hoopten hun ski's niet voor niets te hebben meegenomen. Ook de beoefening van de wintersport is de laatste jaren in Frankrijk ingrijpend gedemocratiseerd. Men rekent, dat deze laatste dagen van het jaar een klein mil joen Parijzenaars, onder wie tweehonderd duizend skiliefhebbers, ofwel ongeveer een vijfde van de bevolking, het hogerop zoe ken. Voor de dagen, die ons nog van het kerstfeest scheiden, heeft de directie der Franse spoorwegen ten behoeve van de wintersport meer dan 1200 extra-treinen ingelegd. Niettemin is de toeloop op die treinen zo overweldigend, dat tienduizen den Parijzenaars de reis wel weer staande en opgehoopt in de gangen zullen moeten maken. Het gerucht wil, dat Parijzenaars van het omzichtigste soort nu al een zit plaats in de trein voor kerstmis 1962 heb ben gereserveerd. De kortste dag volgens de kalender was voor de ambtenaren van de posterijen gis teren ook de langste (werk)dag. Het An gelsaksisch gebruik magen, vrienden, be kenden, relaties, en zelfs onbekenden met Kerstmis en Nieuwjaar per post de beste wensen toe te sturen, heeft ook in Frank rijk een steeds grotere omvang aangeno men. Alleen al voor Parijs moesten gis teren zestien miljoen kerst- en nieuw jaarskaarten uitgezocht en verzonden wor den, terwijl er bovendien nog zo'n zeven honderdduizend pakketjes, met rode lint jes gestrikt, aan de loketten werden aan geboden. Voor het jaar verstreken is ver wacht de Franse P.T.T., dat die cijfers CANADA etv York Washmqton BERMU AFRIKA ZUID* AMERIKA De Bermuda-eilanden vormen een Britse kolonie. In 1940 en 1941 kregen de Verenigde Staten voor de tijd van 99 jaar enige gebieden van Bermuda van Groot-Brittannië in pacht als militaire steunpunten. De eilanden groep omvat een 360 eilandjes waar van slechts een twintigtal is bewoond. De totale oppervlakte bedraagt nog geen vijftig km2, waarop ongeveer 37.000 mensen wonen. Een derde onge veer van de bevolking is van Euro pese afstamming, de rest zijn afstam melingen van Afrikaanse negers. respectievelijk tot de duizelingwekkende hoogten van 130 en 7 miljoen nog altijd alleen voor Parijs zullen stijgen. De aderlating, die Parijs door de uit tocht van wintersportbeoefenaars onder gaat, nam gisteren toch niet weg, dat het in de winkels en warenhuizen nog weer wat drukker was dan gewoonlijk, waardoor de verkeersopstoppingen in de binnenstad onvoorstelbare afmetingen aannamen. Om tenminste dat laatste euvel ietwat te be teugelen is van sommige zijden al op het voorbeeld van Zweden gewezen, waar de dagen voor Kerstmis, de centra der grote steden voor alle autoverkeer verboden zijn. Een enquête heeft nu aangetoond, dat de Fransman in december gemiddeld een kwart van zijn maandsalaris aan kerstca deaus besteedt. Welk percentage hij uit geeft aan kalkoenen, ganzen en andere vaste, en vloeibare, ingrediënten voor de kerstdis is nog niet nauwkeurig vastge steld. Maar de prijzen en de gastronomi sche tradities in dit land in aanmerking genomen moet aan die post wel zo onge veer de rest van zijn maandsalaris op gaan. President De Gaulle schijnt zich met de Franse kersttradities minder vlot te kun nen verenigen. Toen hem dezer dagen door een minister werd gevraagd, waarom hij zijn aangekondigde rede op 29 inplaats van op 25 december zou uitspreken, was het antwoord: „Kerstmis is een Angelsaksisch feest, waar Frankrijk zich beter buiten kan houden." Advertentie FLORENCE (Reuter-UPI) De 89-ja- rige aartsbisschop van Florence, kardinaal Elia Dalla Costa, is vrijdag overleden. Hij was het oudste lid van het huidige college van kardinalen. Door zijn dood is 't aantal leden van het College tot tachtig teruggelopen. Kardinaal Dalla Costa stond erom bekend dat hij zelden zijn bisschoppelijke gewaden droeg. Het liefst vertoonde hij zich in een een voudige zwarte soutane. In 1931 wees hij op het gevaar van het fascisme. Hij was toen bisschop van Pa dua, waar de fascisten een campagne hadden ingezet tegen de rooms-katholieke beweging. Dalla Costa gelastte hierop de plechtigheden ter herdenking van de 700- ste sterfdag van St. Antonius af en ex communiceerde de fascisten. Het werd gezien als een blijk van waar dering, toen Paus Pius IX hem op 15 de cember 1931 aartsbisschop maakte van Florence en twee jaar later verhief tot kardinaal.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5