Nederland zoekt andere wegen voor oplossing N .-Guinea - conflict HET WEER E Elfstedentocht 30 december? Us en weder dienende... Egypte breekt met Jemen Soekarno vraagt vrijwilligers ^OTEN Akkoord bereikt over nieuwe haven-CAO Telegram van premier De Quay aan Oe Thant Nasser acht de Islam socialistisch BOOT 47e JAARGANG NUMMER 45 WOENSDAG 27 DECEMBER 1961 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING - Koudste kerst van deze eeuw Kans op bewolking Stad onder een kap van plastic aan noordpool Het woord is aan èeë MORRIS "éefore you êuy! SUËDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden: Weerrapporten1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Horen en Zien4 Kunst 4 Kerstrede van de Koningin4 Uit stad en omgeving5, 6 Sport5,11, 13 In de Vishal en op zee6 Panda en andere beeldverhalen 7 Feuilleton 7 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's BOOT Bankstellenshow bij VOOR OUDEJAARSAVOND Oudejaarsavondschotel, 2—3 pers. 4.50 HAZENBERG - TELEF. 6479 PASTOE bij DE JAGER Alle soorten t|!een bij .MARCEL IS" Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jas L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De Scheepvaartverenigingen Noord en Zuid en de drie met haar samenwerkende werknemersorganisaties hebben overeen stemming bereikt over de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomsten in de haven bedrijven te Amsterdam en Rotterdam. Deze zal gelden voor de jaren 1962 en 1963. De nieuwe regeling houdt onder meer in, dat de thans geldende lonen met zeven percent zullen worden verhoogd. De ar beidstijden en de werktijdregeling gedu rende het weekeinde zullen geen verande ringen ondergaan. Voor het stuwadoorsbedrijf zal een gewij zigde loonopbouw worden ingevoerd, waar bij meer dan tot dusverre rekening zal worden gehouden met de nieuwe oplei dingsmethoden in de havens en het grote re vakmanschap en de in dit beroep zo be langrijke ervaring beter zullen worden be loond. De resultaten van het overleg tussen de Scheepvaartverenigingen en de werkne mersorganisaties zullen nog ter goedkeu ring moeten worden voorgelegd aan de le denvergaderingen van de vakbonden. Daarna zal ook nog de goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars nodig zijn. Partijen vertrouwen er echter op dat de nieuwe voorwaarden reeds in de eerste helft van januari 1962 van kracht zullen worden. In de secundaire arbeidsvoor waarden zijn een aantal ondergeschikte wijzigingen aangebracht. Velen hebben gedurende de kerst dagen de warme kachel en bran dende kerstboom gelaten voor wat zij waren en de voorkeur gegeven aan een frisser verblijf op ijsbanen of dichtgevroren singels, vaarten en plas sen. Mede dank zij het prachtige weer is er naar hartelust geschaatst. Deze foto geeft een beeld van de gezellige drukte op de Delft langs de Delftlaan tussen Haarlem en Santpoort. De Nederlandse regering heeft zaterdagmiddag een telegram gezonden aan de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, waarin gezegd wordt dat de regering zich actief bezig houdt met het onderzoeken van andere wegen en middelen om een oplossing van het Nieuw-Guinea-probleem te vinden, die verenigbaar is met de Nederlandse verantwoordelijkheden en zo mogelijk ook aanvaardbaar voor Indo nesië. „Uit deze bereidheid en in feite uit de standvastige politiek van de regering, gericht op een billijke en vreedzame oplossing van het probleem, vloeit voort, dat wij bereid zijn ons te onthouden van alle daden die de toestand zouden kunnen verergeren". Het telegram was een antwoord op een mededeling aan de premier, prof. J. E. de Quay, gedateerd 19 december, waarin de secretaris-generaal van de Verenigde Naties er zowel bij Nederland als Indone sië op had aangedrongen samen te komen voor besprekingen om het geschil over Nieuw-Guinea op te lossen. De letterlijke tekst van het telegram is als volgt: „Ik heb de eer u de ontvangst te be richten van uw boodschap van 19 decem ber waarin u met nadruk grote bezorgd heid uitsprak over de mogelijkheid van het ontstaan van een ernstige situatie tus sen Nederland en de republiek Indonesië en waarin gij de hoop benadrukte dat de betrokken partijen samen zouden ko men om een vreedzame oplossing van het probleem te zoeken. Ik heb er kennis van genomen dat een gelijkluidend beroep is gedaan op de republiek Indonesië. De Ne derlandse regering is u dankbaar voor uw initiatief. Mijn regering deelt uw bezorgd heid in deze aangelegenheid, zowel als uw hoop op een vreedzame oplossing. Juist met dit doel voor ogen en ons ver- Van onze weerkundige medewerker De Kerstdagen van dit jaar zijn in een noot deel van ons land de koudste van de laatste 100 jaar geweest. Het dieptepunt van deze kou werd op Tweede Kerstdag bereikt toen in Twente 15, in Eelde 14 en in de Noordpolder 13 C werd ge meten. Tot dusver was de Kerst van 1938 nog de koudste van deze eeuw. Toen werd in De Bilt op Eerste Kerstdag 10, op Tweede Kerstdag 11 en in Twente 14 graden vorst gemeten. Alleen op Tweede Kerstdag in het jaar 1876 werd een nog iets lagere tempera tuur gemeten. Voor de meeste provincies zal het echter wel de koudste Kerst van de laatste 100 jaar zijn geweest. Na 1944 waren de Kerstdagen echter niet meer zo zonnig geweest. Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht en morgen ochtend matige tot strenge vorst, morgenmiddag over het alge meen matige vorst. Plaatselijk bewolking of mist, maar over wegend droog weer. Matige tot zwakke wind uit oostelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina rwee der bewust van onze verantwoordelijkhe den jegens de bevolking van westelijk Nieuw-Guinea heeft Nederland, dat altijd volgens artikel 73 verslag heeft uitge bracht aan de Verenigde Naties, onlangs aan de zestiende algemene vergadering verstrekkende voorstellen gedaan wat be treft de toekomst van het gebied. De welbekende ontwerp-resolutie die door de Brazzaville-landen was ingediend werd door ons geacht verenigbaar te zijn met de kern van onze voorstellen. Wij heb ben derhalve die resolutie ondersteund. Al hoewel meer dan de helft van alle leden van de vergadering voor deze resolutie stemde, kon zij niet de vereiste twee-der de meerderheid verkrijgen. In weerwil hiervan is 'mijn regering ac tief bezig met het zoeken naar andere we gen en middelen om een oplossing te vin den die verenigbaar is met onze verant- Oe Thant woordelijkheden en, zo mogelijk, ook aan vaardbaar voor Indonesië. Uit deze bereidheid en in feité uit de standvastige politiek van mijn regering, gericht op een billijke en vreedzame op lossing van het probleem, vloeit voort, dat wij bereid zijn ons te onthouden van alle daden die de toestand zouden kunnen ver ergeren." WASHINGTON (UPI) De woordvoer der voor het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft verklaard, dat het er naar uitziet, dat „Nederland en Indonesië het punt naderen dat zij bereid zullen zijn besprekingen te houden over de kwestie Nieuw-Guinea." Hij legde er de nadruk op, dat de V.S. formeel geheel buiten het geschil stonden, maar informeel al het mogelijke deden en zouden doen om de twee partijen er toe te brengen het geschil op vreedzame wij ze op te lossen. White zei dat er op dit punt vrij positieve berichten uit Den Haag waren gekomen en iets minder duidelijke verklaringen uit Djakarta, omdat Djakar ta blijkbaar meer bewegingsvrijheid wens te te houden. Interview met mr. Luns Het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" heeft een vraagge sprek met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken gepubliceerd. Op de vraag of Nederland Nieuw-Guinea al dan niet zou verdedigen ingeval het door In donesië zou worden aangevallen, ant woordde minister Luns: „De Indonesiërs zijn tamelijk sterk, mi litair gezien. We hebben enkele zeer be scheiden maatregelen genomen om onze defensie op te voeren, teneinde een mili tair vacuüm te vermijden. Wij vertrouwen er evenwel op, dat de Indonesiërs niet hun toevlucht zullen nemen tot agressie". De minister zei dat dat wat Nieuw-Gui nea belangrijk voor Nederland maakte, het principe van zelfbeschikking was. „Dat be let ons een volkomen andere bevolking over te geven aan Indonesisch gezag." Minister Luns betoogde, dat de Papoea's wat ras betrof, evenveel verschilden van de Maleiers als de Chinezen van de Ar gentijnen en dat hun zou moeten worden gevraagd of zi.j al dan niet bij Indonesië wensten te behoren. Voorts verklaarde de minister dat de Papoea's, wat de beschaving betrof, nog onderontwikkeld waren en de hulp nodig hebben, die Nederland hun zou kunnen ge ven. Mr. Luns verklaarde, dat de aanspra ken van Indonesië op het gebied waren ge baseerd op de theorie dat zowel Nederlands Nieuw-Guinea als Indonesië onder Neder lands gezag had gestaan. Daarom diende Nieuw-Guinea thans onderdeel van Indone sië te worden. In dit verband wees de mi nister er op, dat Nieuw-Guinea nooit door Indonesiërs was bestuurd en dat het om streden gebied geologisch en geografisch een deel van Australië is. Onze correspondent te Washington meldt dat Francis Walter, een conservatief-de- mocraat uit het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden een brief heeft gericht tot de minister van Buitenlandse Zaken der Ver enigde Staten, Dean Rusk, waarin hij erop aandringt dat Amerika de Verenigde Naties van middelen zal voorzien om een even tuele Indonesische invasie op Nieuw-Gui nea tegen te gaan. De „New York Times" heeft op eerste kerstdag een hoofdartikel aan de kwestie Nieuw-Guinea gewijd. Aan het slot van de beschouwing duidt de schrijver aan wat volgens hem de beste oplossing zou zijn: „Een Nederlands-Indonesische conferentie zou Indonesië misschien kunnen betrekken bij de politieke evolutie van de Papoea's, maar wat voor rol Indonesië ook op zich zou nemen, de bemoeienis zou gebaseerd moeten zijn op het recht, de Papoea's vroeg of laat te laten kiezen tussen Indo nesië en de eigen nationaliteit." Verklaard wordt dat het communisme in Indonesië aan kracht zou winnen, indien de Indonesische strijdmacht voor een groot deel naar Nieuw-Guinea zou worden gezon den. Bovendien zou Indonesië's neutrale positie in de wereld naar de communisti sche richting verschuiven, daar de Weste lijke mogendheden oppositie zouden aante kenen tegen een Indonesische aanval, ter wijl de communistische staten die zouden toejuichen. Voor Soekarno zou een en an der een sterk argument moeten zijn tegen een eventuele aanval op Nieuw-Guinea. Hij zou een militair risico moeten nemen, het Handvest der Verenigde Naties schenden en de betrekkingen met Australië gespan nen maken. MOSKOU (UPI) Radio Moskou heeft bekend gemaakt dat plannen bestaan voor de bouw van een complete stad in het noordpoolgebied, met kunstmatige verwar ming onder een enorm grote, doorschij nende kap van Diastic. Prof. de Quay Het bestuur van de Vereniging de Frie- sche Elf Steden, dat dinsdagavond in Leeuwarden vergaderde, streeft ernaar om de Elfstedentocht op zaterdag aan staande te houden. Een definitief be sluit zal echter nog moeten worden ge nomen. Dit zal vooral afhangen van de gedragingen van het weer op de meeste plaatsen is het ijs in Friesland reeds betrouwbaar, maar nog niet over al. Dat is onder meer gebleken uit het feit. dat het ijs op de beide kerstdagen alleen al een vijftal slachtoffers geëist. „Als er enkele duizenden rijders van start gaan", aldus de voorzitter van de Elfstedenvereniging, de heer J. L. Hoog land, „dan moeten we zekerheid hebben dat er geen ongelukken gebeuren". Van daag hoopt het bestuur zich nader te oriënteren omtrent de toestand van het ijs. De route van de tocht zal in grote trek ken overeenkomen met die van 1956. Al leen in het noorden tussen Harlingen en Dokkum worden enkele wijzigingen overwogen. Het zal de elfde Elfsteden tocht zijn. Aan de laatste tocht in 1956 namen ruim 6000 rijders deel. Isolde Kurz: De mystiek beheerst ons leven; het is een samenhang die wij voelen zonder hem te begrijpen. Ónze weerkundige medewerker bericht ons het volgende: Inmiddels is het hogedrukgebied, dat ons zulke felle winterkou bracht, grotendeels verdreven en doet zachtere lucht met sneeuw en ijsregen van Frankrijk uit aan vallen op de vorst. Ook boven de Noord zee is de wind naar noordelijke richting gedraaid met minder koude lucht. Een langzame afneming van de vorst is hier door te verwachten, al zal de kou zich niet snel laten verdrijven. De mogelijkheid van wat sneeuw blijft deze laatste dagen van het jaar aanwezig. LONDEN (Reuter) Egypte heeft be sloten de band met het koninkrijk Je men te verbreken. Dit is dinsdagavond meegedeeld door de Egyptische minister van staat, Abdel Kader Hatem. Een unie tussen beide landen was in maart 1958 tot stand gekomen, vijf we ken nadat Egypte en Syrië de Verenigde Arabische Republiek hadden gesticht. Sy rië is in september jl. uit de unie getre den. Minister Hatem zei dat Egypte tot het inzicht is gekomen, dat de unie met -Je men geen geschikt instrument was om de Arabische zaak te dienen. Beide landen bleken er verschillende standpunten op na te houden. Egypte is van oordeel, dat al leen het socialisme de Arabieren kan ver enigen. In de te Cairo uitgegeven officiële be kendmaking wordt nog gezegd dat Egyp te erop gesteld is goede betrekkingen met Jemen te blijven onderhouden. „Egypte zal niet aarzelen Jemen de politieke, eco nomische en militaire hulp te verlenen, die ten voordeel zou kunnen strekken van de Jemenieten", aldus de bekendmaking. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 DJAKARTA (ANP-Reuter) Op tweede kerstdag heeft Soekarno in een toespraak gezegd dat Indonesië van plan is weste lijk Nieuw-Guinea aan Nederland te ont rukken. Hij opende het congres van de nationale partij, die de regering steunt, en zei o.m. terwijl hij wees op een groep aanwezige buitenlandse ambassadeurs: „Zeg aan uw regeringen dat het bevel aan het volk ten doel heeft westelijk Iriap aan de Nederlanders te ontworstelen. Ik heb onze Raad van Nationale Defensie last gegeven overal in Indonesië kantoren op te richten voor de inschrijving van vrij willigers. Zij zullen getraind worden tot soldaten en naar westelijk Irian worden gezonden". Soekarno zei voorts: „Ik bén niet vol daan over de resoluties welke mijn bevel ondersteunen. Ik heb nu bewijzen van u allen nodig, bewijzen doordat gij u laat inschrijven bij de oefencentra". Tot de ambassadeurs zei hij dat Indonesië niet bluft. „Ik ben geen leugenaar maar de spreekbuis van het Indonesische volk. Gij moet niet trachten ons over te halen met de Nederlanders te praten over zelfbe schikking. Wij willen alleen praten op de basis van overdracht van het bestuur aan ons door de Nederlanders", zei hij. Soekarno zeide voorts dat hij de Neder landers de hand gereikt had maar dat die was afgewezen. Wat Nederland van plan was in Nieuw-Guinea toe te passen als zelfbeschikking was neo-kolonialisme. De laatste luitenant-gouverneur-generaal van Nederlands Indië, Van Mook, had geschre ven dat het niet in de bedoeling lag wes telijk Nieuw-Guinea van de rest van Indo nesië te scheiden. Soekarno zei: „Ik heb de tekst van deze verklaring nog in mijn bezit". Soekarno deelde nog mee dat, naar hij vernomen had, Indonesische vlaggen in westelijk Nieuw-Guinea wapperden na zijn „bevrijdings-order" van 19 december. „Nederlandse soldaten namen ze weg, maar de volgende dag waren ze opnieuw gehesen". Soekarno heeft ook een kerstrede gehou den. waarin hij zei dat „terwijl de volken bloeden onder het kolonialisme, Indonesië de strijd zal voortzetten. Tot de een mil joen leden tellende christelijke gemeen schap in Indonesië zei hij: „Vrede en wel vaart hebben niet gezegevierd omdat er nog steeds volken zijn die niet gehoorza men aan de wensen van God. Wij kunnen zelf zien dat er nog steeds onrecht in de wereld gebeurt, dat er nog steeds volken zijn die zich bezighouden met het uitzuigen van andere volken en dat er nog steeds mensen zijn die in rijkdom leven ten koste van hun medemensen" Het Indonesische leger heeft bekend ge maakt, dat in overeenstemming met het beroep van president Soekarno op de be volking om zich voor te bereiden op alge mene mobilisatie, de voedselproduktie en distributie onder controle zullen worden gesteld. In het afgelopen jaar heeft de voedselproduktie in Indonesië ernstig van droogte te lijden gehad. In Djakarta is rijst schaars. Soekarno De gouverneur van het eiland Bali heeft een gedeeltelijke mobilisatie van de bevol king gelast. De gouverneur heeft alle amb tenaren, werknemers van particuliere on dernemingen en studenten op Bali opge dragen aan militaire oëfeningen deel te ne men. De Londense „Sunday Telegraph" heeft geschreven dat Soekarno in staat is be gin volgend iaar Nieuw-Guinea binnen te vallen, omdat Rusland steeds meer mili tair materiaal stuurt. De laatste Sovjetrus- sische zending zou hebben bestaan uit twaalf landingsvaartuigen. Militaire experts in Londen schatten de huidige sterkte op 25 Tupolev-16 straal- bommenwerpers en ongeveer 95 MIG- straaljagers. De twee kruisers, welke de Russen be loofden aan Indonesië te zullen verkopen, zijn er nog steeds niet. De toenemende financiële ontreddering van Indonesië zou de oorzaak van deze vertraging zijn. Het deficit zou, volgens een vertrouwelijk rap port van de Nationale Bank, twee mil jard gulden bedragen. Beweerd wordt dat de Indonesische militaire missie in Mos kou bezig is de bepalingen van de wapen- leveringsovereenkomst ten bedrage van een miljard gulden te herzien. Het aantal Russische militaire en technische advi seurs in Indonesië neemt gestadig toe, vol gens de „Sunday Telegraph". President Nasser heeft in een zaterdag jl. door hem te Port Said uitgesproken radiorede de Imam van Jemen belachelijk gemaakt. Hij zei dat de toestanden in Je men en Saoedi-Arabië in strijd zijn met de wetten der gerechtigheid en de voor schriften van Allah. „De islam is een so cialistische godsdienst, doch de Imam van Jemen en koning Saoed zijn reactio nairen", aldus Nasser. (AFP) Volgens de Egyptische pers heeft zowel de Sovjet-Unie als Tsjechoslo- wakije schepen aan de Egyptische marine geleverd, met name onderzeeboten, torpe- doboten en torpedobootjagers. Het blad Al Massa schreef dat door de ze leverenties de Egyptische marine de krachtigste strijdmacht in het oostelijk deel van de Middellandse Zee is gewor den. Advertentie Sedert 1849 V^=p// Gierstraat 52 - 54 - 56 Haarlem de grootste speciaalzaak in meubelen Advertentie Huzarensalade p. p. ƒ0.50 en ƒ1.00 Zalmsalade p. p. 2.00 Russische eieren p. p. 2.00 Hors d'oeuvres p. p. 4.50 SPECIAAL AANBEVOLEN Saucijzebroodjes 35 ct Pasteitjes, ongevuld 25 ct gevuld 60 ct Echte kalfsvleescroquetten 35 ct Appelflappen 28 ct Appelbeignets 28 ct Appelbollen 35 ct Sneeuwballen m. slagroom 35 ct Zoute koekjes, zoute noten Bitterschotels f 4.5ti Kaas- en hamsoesjes, 100 gr. 95 ct ZIET DE ETALAGE Advertentie tentoonstelling 1962 collectie vrij entree 9—18 uur. GROTE HOUTSTRAAT HOEK RAAMVEST Advertentie TROMPSTRAAT 14 TELEF. 4177

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1