Zestien doden in het verkeer tijdens de kerstdagen Chefarine ..4 A G E N O A 3 IJsbreker „Jacoba 2" brak dinsdag Noorder Buiten-Spaame open Drie Rode-Kruisfunctionarissen in Katanga gedood KREMER KENT ENT KENT en bondig 4-voudige werking... extta geneeskracht! Vijf verdrinkingsgevallen op het ijs in Friesland Nederlander in de Oostenrijkse bergen verongelukt Branden tijdens de •kerstdagen IJs was tien centimeter dik Een Nederlander bij de slachtoffers Dieren stierven in de kou Mr. W. C. Wendelaar tachtig jaar Weer een schoolmeisje in België verdwenen Vorst houdt nog aan WOENSDAG 27 DECEMBER 1961 2 Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Ijsgang legt scheepvaart op IJselmeer en Friese kanalen geleidelijk stil Overspannen man wurgde zijn vrouw Kerkelijk nieuws Brandkast met 8000 weggehaald bij poelier Winkelier in Venlo haalde Duitse opschriften weg Nederlandse speurhond Roy land naar Kortrijk 2 e SJ - Het verkeer heeft tijdens de kerstdagen talrijke slachtoffers geëist. Een zeer ernstig ongeluk gebeurde in de kerstnacht bij Siebengewald (gemeente Bergen, Lim burg), waarbij twee mensen het leven heb ben verloren. Een auto reed van achteren op een een aantal mensen in dat op weg was naar de nachtmis, welke in het Duitse klooster Gaesdonck, even over de grens, zou worden opgedragen. In de groep liepen de 34-jarige arbeider W. Ehren uit Sieben gewald, zijn echtgenote en zijn broer, de heer G. Ehren met zijn twee dochtertjes, de 7-jarige Gerrie en de 11-jarige Mientje. De heer W. Ehren en het meisje Gerrie waren op slag dood. De echtgenote van de heer W. Ehren en zijn broer werden zwaar gewond. Het 11-jarige meisje liep een beenbreuk op. De besturder van de personenwagen die op de voetgangers inreed was een inwoner van Gennep (L.), die met zijn verloofde in de auto zat. Hij verklaarde verblind te zijn geweest door een tegenligger. In de nacht van zaterdag op zondag is een 21-jarige jongeman uit Rotterdam op het viaduct bij het stadion Feijenoord met zijn auto, waarin hij op weg was naar Papendrecht, plotseling op de linkerrijbaan gekomen en tegen een tegenligger gebotst. Een 17-jarig meisje, E. van Weizen uit Papendrecht, dat door de jongeman naar huis zou worden gebracht (hij had haar die avond op de ijsbaan leren kennen) werd uit de auto geslingerd. Zij werd zwaar gewond en overleed enkele minuten later. De jongeman brak beide enkels en werd vrij ernstig aan het hoofd gewond. Ook de bestuurder van de tegenligger, een 22-jarige koopman uit Rotterdam en twee van zijn inzittenden werden gewond. Bei de auto's waren zeer zwaar beschadigd. In de nacht van zondag op maandag is te Epe een auto met vier inzittenden tegen een boom gereden. Daarbij is de 23-jarige me vrouw A. van der Vegte-Van Loenen uit Deventer om het leven gekomen. Haar man, de 21-jarige C. van der Vegte. die de wagen bestuurde, werd vrij ernstig ge wond, evenals de 23-jarige mej. R. van Norel en de 18-jarige heer Visser, beiden uit Epe. Het echtpaar Van der Vegte was pas een week getrouwd. Op nog onverklaarbare wijze is op eerste kerstdag de 53-jarige chemicus dr. J. W. Holleman uit Rotterdam op de rijksweg Rotterdam-Dordrecht in de gemeente Rid derkerk met zijn auto van de weg geraakt en met grote snelheid tegen een boom ge botst. De boom drong in het voertuig, waardoor de chemicus op slag werd ge dood. Zijn hond, die op de achterbank lag, was zwaar gewond. De politie heeft het dier moeten dootjschieten. De 84-jarige M. J. Hogerboom uit War mond is om het leven gekomen als gevolg van een verkeersongeluk in Den Haag. Hij zat als passagier in een personenauto, die tegen een lichtmast botste, doordat de be stuurder door de beijzelde voorruit te wei nig zicht had. De 54-jarige zoon van het slachtoffer, die de auto bestuurde, en zijn 48-jarige echtgenote liepen verwondin gen op. Advertentie Vier middelen in één tablei werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 In Posterholt (L.) is de tienjarige jongen P. Zegers tijdens het spelen op de rijweg aangereden door een personenwagen. De jongen was terstond dood. In Barnflair (gem. Vlagtwedde) is op de avond van de tweede kerstdag de 10-jarige Fenny Brinks aangereden door de motor rijder I. de J. uit Munnekemoer. Het kind was op slag dood. De motorrijder botste tegen een boom en werd daarna op het ijs in een kanaal geslingerd. Hij is met zeer ernstige verwondingen naar een zieken huis vervoerd. Op de Zwolseweg te Apeldoorn is de 2-jarige Robert van Ommen uit Amster dam aangereden door een personenauto. Het ongeluk gebeurde doordat het kind plotseling de weg overstak. Het was op slag dood. Het logeerde met zijn ouders bij zijn grootouders in Apeldoorn. De 60-jarige veehouder J. Pieterse uit Naarden is daar op de rijksweg Amster- dam-Amersfoort op de bromfiets tegen een auto gereden. Hij was terstond dood. De man stak de weg over om zijn koeien te gaan melken en lette blijkbaar niet op het verkeer. Op de eerste kerstdag Is de 21-jarige kok J. Kuipers uit Apeldoorn, werkzaam bij het motel „Hazepad" te Arnhem bewuste loos naast zijn scooter gevonden op de rijksweg Arnhem-Apeldoorn. Hij is dins dag in een Arnhems ziekenhuis overleden. Vermoedelijk is hij in botsing gekomen met een hert. Haarsporen wijzen in deze richting. Op de weg ZutphenHengelo ter hoogte van Markelo zijn zaterdagmorgen de 19- jarige Duitser E. W. Schneider en zijn 17- jarige echtgenote met hun auto in het Twente-Rijnkanaal gereden en verdron ken. Zij waren zes weken getrouwd. De auto werd pas 's middags opgehaald. Cen automobilist verklaarde dat de Duitser hem met grote snelheid passeerde en daar na de macht over het stuur verloor. De ai^to sloeg over de kop en belandde in het kanaal. In een kliniek in Wassenaar is de 70- jarige G. Weyermans uit Den Haag over leden, die daar enkele maanden geleden was opgenomen, nadat hij op fiets in Den Haag was gesneden door een auto en ern stig gewond was geraakt In Nijmegen is in de nacht van zater dag op zondag de 41-jarige wielrijder W. J. van Gent uit Nijmegen door een per sonenauto aangereden. Hij kwam te val len en was op slag dood. De bestuurder van de auto, een in Duitsland woonach tige Nederlander, verkeerde onder invloed van sterke drank. Hij is in het politie bureau ingesloten In Surhuisterveen is in de afgelopen nacht de 19-jarige A. Hoekstra om het le ven gekomen toen het door hem bestuur de autobusje dopr onopgehelderde oorzaak begon te slingeren en over de kop sloeg. De jongeman was op slag dood. Zijn meis je, dat naast hem zat, bleef ongedeerd. Op de ochtend van de eerste kerstdag zijn de 6-jarige Sjouke Remery en de 12- jarige Wolter Bijl, beiden uit Sneëk, samen met een 12-jarig vriendje in een wak in de Geeuw geraakt, toen zij met een- slede speelden. Toegeschoten schaatsenrijders slaagden er in het vriendje op het droge te brengen. Voor de eerste twee kinderen kwam de hulp te laat; zij bleken reeds te zijn overleden toen zij uit het water werden gehaald. Op de Oudegaaster Brekken in de om geving van Oudega (Fr.) is op tweede kerstdag de 9-jarige W. van der Kamp uit Blauwhui's in een wak geraakt en ver dronken. Dinsdag is de 17-jarige J. Bruinsma uit Woudsend (Fr.) bij het schaatsen met een vriend op het Heegermeer in een wak ge reden en verdronken. Zijn vriend kon op het nippertje worden gered. In het Sneekérmeer is dinsdag de 21- jarige E. Stoker uit Luinjeberd verdron ken. Van een tiental jongelui die het meer overtrokken zakten er twee op de rand van een diepevaargeul door het ijs. Met aan elkaar gebonden sjaals konden de jongelui een van de drenkelingen weer op het ijs trekken. De andere schoot onder het'ijs en is nog niet gevonden. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Neder landse Comedie met „Caroline", blijspel van W. Somerset Maugham; regie Jan Teulings. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14. 19 en 21.15 u.: „Jerry als Piccolo", a.l. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u.: „Eén pyjama voor twee", 14 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Daar droomt elk meisje van," a.l. Luxor Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De eerste man op de maan," a.l. Don derdag 14, 19 en 21.15 u.: „Koude drukte," a.l. Minerva theater, vandaag en donderdag 20.15 u.: „Meneer Hulot met vakantie," a.l. Donderdag 14.30 u.: „Hoe langer hoe zotter," a.l. Rembrandt Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Van de brug af gezien," 18 j. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De hel van het smokkeleiland," 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „L'Amerique insolite". 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 20 u.: „De zwarte sperwer," 14 j. TENTOONSTELLINGEN „Chez Nous" (Spaarnelaan 25)i Exposi tie van Catalaanse aquarellen van Frans Funke. Tot 2 januari; dagelijks geopend van 1017 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen van Dick Breed: 10—22 u. Tot 7 januari. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1—3): Tentoonstelling van schilderij en en aquarellen van ds. R. H. Oldeman en siersmeedwerk van C. A. Jasperen: 917 u.: ma., wo. en vr. ook 18-20 u. Tot 5 jan. Museum „Het huis Van Looy" (Kamper- laan): Groepstentoonstelling van „Kunst Zij Ons Doel": 10-12 u. en 13.30-17 u., zondag 14-17 u. Tot 8 januari. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 22 december). WOENSDAG 27 DECEMBER City-theater, 20 u.: „White Christmas". Rex-thcater, 20 u.: „De professor wil er uit". DONDERDAG 28 DECEMBER City-theater, 20 u.: „Mensen zoals jij en ik". Rex-thcater, 20 u.: „De professor wil er uit". Felison, 14-17 u.: Expositie W. Steyn. Pietcr Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 uur. WOENSDAG 27 DECEMBER Kenncmer Theater, 19 en 21.15 u.: .F'an- ny". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Misdaad na schooltijd". DONDERDAG 28 DECEMBER Kenncmer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Misdaad na schooltijd". In Oostenrijk is zondag tijdens een berg- beklimming de 49-jarige toerist M. M. van der.Hoek uit Barendrecht verongelukt. Het ongeval geschiedde op de Alpkogelspitze bij het plaatsje Bergwang. De heer Van der Hoek, die met vakantie in Oostenrijk verbleef, had met zijn echtgenote vanuit Bergwang een tocht ondernomen naar de Hochalm. Daar liet hij zijn vrouw achter om alleen de Alpkogelspitze te beklimmen. Toen hij van deze tocht niet terugkeer de, daalde zijn vroöw weer naar Berg wang af en verwittigde de politie. Een reddingsploeg, die daarop naar boven ging vond het stoffelijk overschot van de heer Van der Hoek en bracht het naar Berg wang. Verondersteld wordt dat de heer Van der Hoek bij het afdalen van de Alp kogelspitze de weg is kwijtgeraakt en in een 300 meter diepe afgrond is gevallen. In Brummen is zaterdag een grote bun galow ter waarde van f 50.000 door een explosie van een kolenhaard volkomen vernield. Bij de ontploffing werd niemand gewond. De brandweer, die snel ter plaat se was, 'behoefde geen water te geven want er brak geen brand uit. De bunga low werd echter in een ruïne veranderd. In Lent (gem. Eist) zijn maandagmid dag twee gezinnen dakloos geworden, doordat een felle brand in korte tijd een dubbel houten woonhuis heeft vernield. De brand heeft een schade van naar schat ting 30.000 aangericht. Beide gezinnen waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Dinsdagmorgen is bij Doornspijk het pension „De Haven" tpt de grond toe afgebrand. De bewoners hebben zich ter nauwernood in veiligheid kunnen brengen. Van de inboedel is nagenoeg niets ge red. De brand ontstond toen men pro beerde met een benzinelamp een bevroren waterleiding te ontdooien. In Harskamp is dinsdagmorgen de schuur van een boerderij afgebrand. De boerderij kreeg geen schade. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een elektrisch verwarmingsapparaat. Voor de blussing moest het water per tankwagen worden aangevoerd. Bij een brand op een boerderij in Ne- derweert zijn dinsdagavond 60 a 70 var kens omgekomen. De brand is vermoe delijk ontstaan in de verwarmingsinstal latie. Bij een brand in een losstaande schuur in Heeze zijn maandag vier zeugen en 46 biggen om het leven gekomen. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door de elektrische straallampen, waarmee de schuur werd verwarmd. In de T.E.E.-trein Amsterdam-Ziirich is maandagavond in Luxemburg door kort sluiting in de luchtverversingsinstallatie brand uitgebroken in het rijtuig achter de motorwagen. Een passagier, die de brand ontdekte, trok aan de noodrem. De schade aan de trein was gering, geen van de passagiers liep letsel op. Met andere treinen hebben de reizigers nog deielfde dag hun reisdoel bereikt. Het ijs in het Noorderbuiten Spaarne is gebroken. De 125 p.k. sterke sleepboot „Jacoba 2" van de scheepswerf N. Zui- dam en Zn., die uitgerust is met een zo genoemde losse steven heeft zich in de vooravond van tweede kerstdag met fors geweld een weg gebaand door Ijet sinds enkele dagen dichtgevroren Spaaiie en bij Stork en de Scheepsbouw een vaargeul gemaakt voor de overzetveren van deze bedrijven. De „Jacoba 2", die van de werf aan de Scheepmakersdijk moest komen om te gaan breken in het Noorderbuiten Spaar ne, scheen een moeilijke reis voor de boeg te krijgen. Maar dat is allemaal meege vallen, want kapitein Cor Zuidam stuurde zijn sleepboot zo hard door de ijsbarrières dat men het schip af en toe lopende nau welijks kon bijhouden. Krakend spleet het op sommige plaatsen tien centimeter dikke ijs onder de steven van de sterke „Jaco ba 2" en wild kolkend kwamen de ijs- schollen in het kielzog van de „breker" weer boven water. Bij de bedrijven van Stork en de Scheepsbouw week de sleepboot naar de oevers om een geul te snijden voor de overzetveren van deze bedrijven. Zo'n drie kwartier is kapitein Zuidam daar mee be zig geweest en vanmorgen in alle vroegte heeft hij zijn „baanbrekend" werk voort gezet. Het personeel kon daarna zonder veel moeite door de bedrijfsveren overge zet worden. Overigens hoeft men zich over dat overzetten voorlopig geen zorgen te maken, want de „jacoba 2" is er op bere kend om door twintig centimeter dik ijs te breken. Waddeneilanden nog bereikbaar Hoewel er in de haven van Harlingen veel ijs ligt, blijven de veerdiensten op Terschelling en Vlieland in de vaart. De boten zouden vandaag om elf uur pro beren Harlingen te bereiken. De normale vertrektijd is zeven uur; wegens het vis moet men nu echter rekening houden met het tij. Wegens de ijsvorming op de IJselmeer is gisteren de bootdienst Urk-Enkhuizen gestaakt. De Urker Noordzeekotters zijn bezig de haven van Urk te verlaten en een goed heenkomen te zoeken, onder meer naar de havens van Wieringen en Delfzijl. De bootdienst Enkhuizen-Staveren is met ingang van maandag reeds gestaakt wegens ijsgang. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben met ingang van maandagmiddag vier uur in verband met de ijsvorming een vaarverbod ingesteld voor alle kanalen die bij de provincie in onderhoud en be heer zijn. Deze maatregel betekent niet dat het ijs op deze kanalen overal be trouwbaar is."'" >4 'I Aan de rand van Elisabcthstad zijn de levenloze lichamen gevonden van de drie Rode-Kruisfunctionarissen, die sinds tien dagen werden vermist. Dit heeft dr. J. meets van het Koningin Elisabeth Zie kenhuis in de Katangaanse hoofdstad be kendgemaakt. De drie functionarissen zijn Georges Olivet, het hoofd van het Rode Kruis in Katanga, de Nederlander S. S. Smeding en mevrouw Vroonen, een Bel gische functionaris van het Katangaanse Rode Kruis. Hun stoffelijke resten werden in ondiepe graven nabij een verkeersroo- tonde gevonden. Dr. Smeets verklaarde niet te weten hoe de drie functionarissen om het leven zijn gekomen. Naar de doodsoorzaak zou later op de dag een onderzoek worden ingesteld De drie functionarissen waren om- De strenge vorst heeft al menig dieren leven geëist. Zo is een tiental pinken door inspecteurs van de Dierenbescherming in een dusdanig ernstige staat van bevriezing aangetroffen, dat deze jonge koeien uit hun uiterst pijnlijk lijden moesten worden ver lost. Ook onder andere dieren, die des nachts werden buitengelaten, zoals ket tinghonden, zijn slachtoffers van bevrie zing gevallen. Enkele jaren geleden stier ven veertig kettinghonden in één nacht de bevriezingsdood. De Dierenbescherming doet een beroep op alle eigenaren om hun dieren 's nachts niet buiten te laten en goed gevoede, ge zonde exemplaren zo nodig alleen overdag aan de kou bloot te stellen. Op grond van de nieuwe Wet op de Dierenbescherming is de eigenaar van dieren, die slachtoffer van bevriezing worden, strafbaar. Op na leving wordt met grote strengheid toege zien. Advertentie In het dorpje Kuitaart, gelegen aan de rijksweg van Hulst naar Perkpolder in Zeeuws Vlaanderen, heeft een landarbei der in overspannen toestand zijn 60-jarige vrouw door wurging om het leven ge bracht. De man was op doktersadvies reeds veertien dagen niet aan het werk geweest, omdat hij overspannen was. Eni ge tijd geleden had hij gepoogd de hand aan zichzelf te slaan. De man is naar het ziekenhuis in Hulst overgebracht. (4e Aangenomen naar Alphen a. d. Rijn pred.pl.) W. Verweij te Zevenhoven. Beroepen te 's-Grevelduin-Capelle T. Lan- gerak te Vinkenveen - te Muntendam (toe?.) F. J. Th. van Boven, vicaris te Utrecht - te Zaltbommel W. Reezigt te Franeker - te Gro ningen (wijlen dr. W. Sikken) W. G. Gijzel te Gorichem - te Kerkwerve-Serooskerke W. van der Hoek, voorheen zendingspredikant te Surabaja, woonachtig te Alphen a.' d. Rijn. Bedankt voor Uithoorn (toez.) J. Borghart te Den Helder. Beroepen te Arnemuiden B. Haverkamp te Groenekan. Bedankt voor Arnemuiden J. T. Doornen bal te Oene (nad. besl.) streeks tien dagen geleden voor het laatst gezien. Zij vertrokken toen van het hoofd kwartier van de V.N. naar de rotonde om gestrande burgers te helpen. In de nabijheid van de plaats waar de stoffelijke resten van de drie Rode-Kruis functionarissen werden gêvonden, lag het uitgebrande wrak van de ambulance-auto waarmee zij waren vertrokken. Volgens het hoofdkwartier van de V.N. te Elisa- bethstad moet de ambulance-auto. die dui delijk voorzien was van Rode-Kruistekens, getroffen zijn tijdens een hevig vuurge vecht tussen Katangaanse voorposten en Ethiopische militairen van de V.N. niet ver van het vliegveld van Elisabethstad. De auto werd getroffen door projectielen van bazoeka's of lichte kanonnen. De heer S. S. Smeding was directeur van de factorij te Elisabethstad van Bor- sumij-Wehry. Hij had zich tijdelijk ter be schikking van het Rode Kruis gesteld. Hij werd op 13 maart 1936 te Middelburg ge boren en was dus 25 jaar. Na de Hogere Technische School te Groningen te hebben bezocht en zijn dienstplicht te hebben ver vuld werd hij als employé van de Borsu- mij naar Leopoldstad uitgezonden. Later werd hij technisch directeur van het kan toor te Elisabethstad. Op 1 oktober volgde zijn benoeming tot algemeen directeur van dit kantoor. De heer Smeding was on gehuwd. In de nacht van eerste op tweede kerst dag hebben inbrekers bij 'n poelier in Mier lohout (N.Br.) een in de kelder staande brandkast weggehaald. Door het indrukken van een raam hebben de dieven zich toe gang verschaft tot het huis. De brandkast bevatte 8000. Waarschijnlijk hebben de inbrekers de kast naar een auto gesleept en hem daarmee vervoerd. De dieven moeten van de situatie ter plaatse goed op de hoogte zijn geweest. De exploitant van een levensmiddelen- bedrijf in Venlo, wiens Duitse opschriften op de ruiten van zijn winkel aanleiding wa ren voor een Joodse zakenman uit Venlo om een protestactie op touw te zetten, heeft zaterdagavond alle Duitse opschrif ten van zijn winkelpui en -ruiten verwij derd. Hij vertelde dat hij geen Duitse tek sten meer aan de buitenzijde van zijn zelf bedieningswinkel zal aanbrengen. Hij bleek volkomen op de hoogte te zijn van de pro testplannen van zijn joodse stadgenoot. De exploitant heeft nu een groot bord aan de winkelingang geplaatst, met als opschrift: Van harte welkom". De Joodse zakenman deelde mee, dat hij nu de Duitse opschriften zijn verwij derd zijn plannen om bij de winkel te gaan posten, niet zal uitvoeren. Uit de tal rijke reacties, die hij na de aankondiging van zijn voornemen heeft ontvangen, voor al uit het noorden en ook uit het oosten van ons land, blijkt dat velen bepaald niet ingenomen zijn met de Duitse opschriften in Nederland. Van de Haarlemse machinefabriek Fi- gee is men dinsdag enkele uren met de motordekschuit „Figee 2" in de weer ge weest om een geul voor het eigen bedrijfs- veer open te houden. Ook het personeel van het gemeentelijk pontveer aan de Waarderhaven, dat normaal op zon- en feestdagen vrijaf is, heeft op tweede kerst dag moeten werken om een open vaargeul te kunnen houden tussen de beide Spaar- ne-oevers. Mooie baan Vanaf de Catharijnebrug in Haarlem tot aan de sluis in Spaarndam is het Spaarne weer enigszins bevaarbaar met sterke mo torschepen. Op andere delen van het Spaarne werd dinsdagmiddag druk ge schaatst. Het is jaren geleden dat de schaatsliefhebbers over zo'n prachtige en gladde baan konden beschikken in het Spaarne, want meestal liep er wel een vaargeul met veel schotsen en hobbeRg ijs doorheen. Het lange kerstweekend, waarin de scheepvaart stil heeft gelegen, heeft daarop een gunstige uitwerking gehad. Of men ook het ijs ten zuiden van de Catha rijnebrug zou gaan breken, kon men ons vanmorgen van de gemeentelijke dienst voor het Haven- en Marktwezen nog geen mededelingen verstrekken. Door de sluis in Spaarndam zijn dins dagmiddag de motorspits „Johannes A" en de tankboot „Merksem" gepasseerd. De schippers van deze schepen hadden het kerstweekend in Haarlem door willen bren gen en zouden woensdagmorgen vertrek ken. Door de sterke ijsvorming zijn zij echter dinsdagmiddag ijlings vertrokken om nog open water te kunnen bereiken. Het sluispersoneel heeft door de vele ijs gang overigens veel moeite gehad om de sluis bedrijfsklaar te kunnen houden. Mr. W. C. Wendelaar, oud-lid der Sta- ten-generaal en oud-burgemeester van Alkmaar, wordt op 1 januari 80 jaar. De heer Wendelaar, die voorzitter is geweest van de vroegere liberale partij „De Vrij heidsbond", heeft zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer zitting gehad. Van 1919 tot 1934 was hij burgemeester van Alkmaar. Hij was ook lid van Provinciale Staten van Noordholland en bekleedde in het maatschappelijke leven talrijke ande re leidende functies. O.m. was hij voorzit ter van „Volksonderwijs" en voorzitter van de Volksbond tegen Drankmisbruik. De heer Wendelaar zal op de dag van zijn 80ste verjaardag uitstcdig zijn. Advertentie P. Lorillard SU FSVP.Mf iiswi/n New York filters best blue micronite filter in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy., v/h A. J. Blok (Van onze correspondent) BRUSSEL Belgische en Franse po litiemannen zoeken sedert kerstavond naar het negenjarige meisje Magda Debruyne uit Kortrijk, dat spoorloos is verdwenen Zij heeft vrijdag haar ouderlijke woning verlaten om in een warenhuis een klu wen wol te kopen. Daar heeft men het meisje nog gezien. Sedertdien heeft m niets meer van haar vernomen. Men vreest dat zij is ontvoerd. De grootva der van het meisje heeft, toen hij van de vermissing vernam, een beroerte ge> kregen en is gestorven. De Kortrijkse politie heeft bij het zoe ken de hulp ingeroepen van de heer F. Thomas uit Amsterdam met zijn speur hond Royland. Het is dezelfde hond die enige tijd geleden in het Amsterdamse bos het lijk van de vermoorde Italiaan Bruno Colombo heeft aangewezen. Roy land heeft, nadat men hem aan een pan toffeltje van het verdwenen meisje had laten ruiken, het spoor gevolgd naar het warenhuis, dat zij moet hebben bezocht. Daar heeft hij uit een bak een kluwen wol gepakt. Daarna heeft hij het waren huis door een andere deur verlaten en is hij naar een parkeerterrein gelopen, waar hij het spoor is kwijtgeraakt. Dat doet de rechercheurs vermoeden dat het meisje wellicht per auto zal zijn ontvoerd. Dit is in december het tweede geval van vermissing van een meisje dat in België wordt vermist. Sinds 6 december wordt de dertienjarige Josiane Paumen uit Herstal vermist. Zij was thuis ge straft omdat zij de cijfers van haar schoolrapport had vervalst. De omgeving van Herstal en zelfs tot ver in de Ar dennen is door vrijwilligers uitgekamd en ook Interpol is in de verdwijning gekend, alles tot nu toe zonder resultaat. Honderdjarige overleden. Te Aarden burg is overleden de 100-jarige heer A. F. Beernaert. Vorige week was hij met het gezin, waarbij hij inwoonde, van Amster dam naar Aardenburg verhuisd. Op 20 februari had hij in Amsterdam onder grote belangstelling zijn honderdste verjaardag gevierd. Hij was de enige honderdjarige in Aardenburg. Kersttaarten. Leerlingen van alle la gere scholen uit Nunspeet, Elspeet en Vier houten hebben 900 militairen, die tijdens de Kerstdagen in de legerplaats Nunspeet moesten blijven, een verrassing bezorgd. Zij boden hun tijdens het kerstdiner 100 taar ten aan. Met een kort versje: „Beste sol daten van de Nunspeetse legerplaats, onze Hollandse soldaat is ook met Kerst pa raat, moet corveeën, staat op wacht, toch is ook aan hen gedacht Want wij, kin deren, stoute en brave brengen u een kleine gave, Bent u ver van haard en of huis beschouw het als een groet van thuis". Kerstgeschenken. De jeugdige patiën ten van de psychiatrische inrichting „En degeest" bij Oegstgeest, zijn verrast met kerstgeschenken door een deputatie van de „Willem Ruys": 2 grote subtropische aqua ria, met alle snufjes die daar bijhoren, een geit en een grote stapel grammofoon platen. Het is op vele schepen van de Lloyd een goede gewoonte geworden dat de be manning geld inzamelt voor kerstgeschen ken voor bizondere instellingen. Prjjs voor prof. Vening Meinesz. De Columbia Universiteit in de Verenigde Staten heeft aan prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz uit Amersfoort en aan de Britse geofysicus Sir Harold Jeffreys gezamen lijk de Vetlesen-prijs (groot 25.000 dollar) toegekend als blijk van waardering voor hun wetenschappelijke onderzoekingen, die hebben geleid tot een beter begrip van de aarde, haar geschiedenis of haar be trekking tot het heelal. De Vetlesen-prijs is in 1960 ingesteld en genoemd naar een scheepvaartdirecteur. Bibliotheekscholen. Er zullen in Ne derland bibliotheekscholen worden opge richt door de Centrale Vereniging voor Openbare Bibliotheken. De scholen zullen dienen als voorbeeld voor de middelbare opleiding van bibliotheekassistenten. De be doeling is dat de eerste twee bibliotheek scholen een novum voor Nederland in september 1963 geopend worden. Dieren(mis)handelaar. Het Haagse gerechtshof heeft een 38-jarige Voorburg- se dierenhandelaar, die een zieke hond in een veel te kleine doos per trein naar Ede had verzonden, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, waar van twee voorwaardelijk en 150 boete. Voorkoming misdrijven. In navolging van enkele Nederlandse en verscheidene buitenlandse politiekorpsen heeft de Rot terdamse politie besloten tot de oprichting van een bureau Voorkoming Misdrijven. Het doel van het bureau is:het onderzoe ken van alle mogelijkheden, waardoor het begaan van misdrijven kan worden voor komen dan wel bemoeilijkt, en het geven van voorlichting in dit opzicht aan het pu bliek. liillliliilllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllll oarifii 'jri tiijiV In een groot deel van Europa hield de vorstperiode aan. Het vorstgebied strekt zich op het ogenblik uit tot een lijn die van West-Frankrijk via Parijs naar de Alpen loopt. In de afgelopen nacht is in ons land de oostelijke wind wat sterker geworden. Dit hing samen met de tijdelijke opbouw van een hogedrukgebied op de Noordzee. Samenhangend met een flinke depressieactiviteit voor de kust van Noor wegen neemt dit hogedrukgebied weer in betekenis af. Daardoor wordt de wind in ons land weer minder. De komende nacht kan het meer vriezen dan de afgelopen nacht, toen de vorst over het algemeen matig is geweest. Aan de vorstsituatie komt de komende 30 uur nog geen einde. WEERRAPPORTEN to Maximum-temperaturen c re H binnen- en buitenland. «d-3 a Neerslag: laatste 24 uur. S'3 <u s*'C Den Helder geheel bew. o -0 0 Ypenburg onbewolkt ono -3 0 Vlissingen onbewolkt ono -3 0 Eelde zwaar bew. ono -3 0 De Bilt onbewolkt ono -3 0 Twente onbewolkt o -6 0 Eindhoven onbewolkt no -4 0 Zd-Limburg onbewolkt non -4 0 Helsinki onbewolkt n -12 0 Stockholm geheel bew wzw -9 0 Oslo geheel bew. wnw -10 0 "Kopenhagen mist no -0 0 Aberdeen zwaar bew. zw -1 0 Londen half bew. nno 3 0 Amsterdam half bew. ono -2 0 Brussel onbewolkt o -9 0 Luxemburg zwaar bew. ono -4 0 Parijs geheel bew. no -2 0 Bordeaux licht bew. ozo 16 0 Grenoble zwaar bew. n 11 0 Nice geheel bew. nnw 10 0 Berlijn geheel bew. windst. -10 0 Frankfort zwaar bew. no -5 0 München sneeuw o -5 2 Zürich geheel bew. windst. -0 15 Genève zwaar bew. windst. 1 26 Locarno licht bew. zzo -0 5 Wenen geheel bew. o -8 0 Innsbruck half bew. zzo 0 0 Belgrado zwaar bew. o -2 2 Athene zwaar bew. n 19 Rome geheel bew. zzo 15 8 Ajaccio regen ono 12 Madrid zwaar bew. windst. 10 5 Mallorca half bew. zw 16 2 Lissabon regen n 4 9 Donderdag 28 december Zon op 8.48 uur, onder 16.35 uur. Maan op 23.27 uur, onder 12.09 uur. Maanstanden 30 dec. 4.57 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 27 december Hoog water 7.01 uur en 19.17 uur. Laag water 2.35 uur en 14.53 uur. Donderdag 28 december Hoog water 7.41 uur en 20.00 uur. Laag water 3.08 uur en 15.29 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden ft

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2