Twintigduizend pelgrims bezochten Bethlehem n\ Ford Taunus 17 M Kroesjtsjev onfeilbaar zegt niet te zijn Katangese delegatie naar Leopoldstad? WERELDNIEUWS Jordaanse motorpolitie escorteerde Latijnse patriarch van Jeruzalem Verkeer eiste in Amerika 525 mensenlevens Verkeer eist 129 levens in Groot-Brittannië Treinongeluk in Italië eiste zeventig levens Pauselijke kerstwensen voor Poolse primaat Hielenlikker ij is ontoelaatbaar UNO meldt Rhodesische hulp aan Tsjombe Kongo en België herstellen betrekkingen Nieuwe spanning om sjeikdom Koeweit Forse taal van Menon tegenover China Kohl veroordeeld tot elf jaar in Joegoslavië Explosie in kazerne in Columbia: 53 doden Koudegolf in India: 130 mensen omgekomen C^raatótoel Op de laat BUISMAN WOENSDAG 27 DECEMBER 1961 Kerkruzie In Peking In Boedapest Kerkbrand Bij andere ongelukken nog 151 doden Onder de grond In hogedrukpak N.V. HAARLEMSCHE AUTO-CENTRALE Hertoging van Kent in blijde verwachting Drie doden in New York bij een hotelbrand Russische waarschuwing aan Griekenland Russische ambassadeur in Guinea teruggeroepen Wegens oorlogsmisdaden tijdens de bezetting Elias EEN HANDJE HELPEN VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! ook als 't poederkoffie is Cholera eist 852 levens op de Filippijnen JERUZALEM (Reuter) De Mandel- baumponrt tussen de Israelisehe en de Arabische wijk van Jeruzalem werd zon dag weer 36 uur opengesteld om pelgrims uit talrijke landen in staat te stellen ter gelegenheid van het kerstfeest een bezoek te brengen aan Bethlehem, dat in de heu vels van Judea op Jordaans grondgebied ligt. Naar schatting maakte een recordaan tal van twintigduizend pelgrims van de gelegenheid gebruik, onder wie 2.800 Ara bische christenen uit Israel die zich eens per jaa>* anderhalve dag bij hun in Jor danië woonachtige verwanten en vrienden kunnen voegen. Ook waren er dit jaar groepen Afrikaanse christenen uit Ghana, Nigerië, Liberië, Kongo en Kamoeren. Het hoogtepunt van de plechtigheden in Bethlehem was de pontificale nachtmis in de rooms-katholieke kerk van St. Cathari- na. De Latijnse patriarch van Jeruzalem, aartsbisschop Alberto Gori, kwam in de loop van de middag in vol ornaat temid den van geestelijken van zijn patriarchaat, begeleid door Jordaanse motorpolitie, naar Bethlehem. Evenals alle andere pelgrims bezocht hij de Geboortebasiliek, die ge bouwd zou zijn op de plaats waar Jezus werd geboren. De toegang tot deze zes- tiende-eeuwse kerk is zo laag, dat men de basiliek alleen gebukt kan betreden. De patriarch was niet de enige die de 17,5 km. lange weg van Jeruzalem naar Bethlehem niet te voet aflegde. Vele pel grims kwamen met hun eigen auto, per taxi of met een autobus. In Bethlehem speelde een Jordaanse militaire kapel op straat. Ook werd overal gezang gehoord. dens de brand die de 113 jaar oude Grieks- orthodoxe kerk van St. Michael in Jaffa Tel Avivs tweelingstad, heeft verwoest. De kist met het lijk van de aartsbis schop stond gereed om op 10 januari te worden overgebracht naar Cyprus, nu een onafhankelijke republiek De brand is ver oorzaakt door kortsluiting. Jaffa heeft nu nog één Grieks-orthodoxe kathedraal. De Britten verbanden aartsbisschop Ni kodemus naar Palestina in 1931. Hij stierf in Jeruzalem en werd bijgezet op de berg Zion. De Britten weigerden dé begrafenis van de prelaat op Cyprus tijdens hun strijd tegen de nationalistische ondergrondse die eindigde in het in augustus 1960 vrij wor den van Cyprus. TOKIO (UPI) Volgens het communis lisch-Chinese persbureau „Nieuw China hebben gelovigen in de hoofdstad Peking zondagavond en -nacht godsdienstoefenin gen kunnen bijwonen. Volgens de politie van Tokio hebben zondagnacht naar schat ting 1.111.000 Japanners in de nachtclubs, café's en restaurants van de hoofdstad hun kerstavond op uitgelaten wijze gevierd. Grieks-orthodoxe en rooms-katholieke geestelijken leverden zondag in de Geboor tebasiliek een gevecht met stokken en fles sen. Dit ontstond toen Grieks-orthodoxe priesters de rooms-katholieke Francisca ners trachtten te verhinderen op het dak van de kerk te gaan staan dat volgens de orthodoxen aan hen behoort. Politie maak te een einde aan het gevecht dat traditie is geworden. Er waren geen gewonden. Het incident is er een uit een reeks die de laatste tijd tussen Griekse, Armeense en rooms-katholieke bedienaren van de Ge boortekerk zijn voorgevallen. (UPI) De stoffelijke resten van aarts bisschop Nikodemus, de verbannen vroege re vrijheidsstrijder op Cyprus, zijn op de avond van eerste kerstdag verbrand tij- CHICAGO (UPI) Tijdens het lange kerstweekeinde zijn in de Verenigde Sta ten 676 mensen om het leven gekomen. Het totaal is als volgt onderverdeeld: ver keersongelukken 525, branden 77, vliegtuig ongelukken 6, ongelukken van andere aard 68. Het aantal verkeersdoden is niet zo hoog geweest sinds 1955, toen het verkeer tij dens de kerstdagen 609 dodelijke slacht offers eiste. In grote delen van Amerika was het de witte Kerstmis waarvan vele Amerikanen dromen, althans in liedjes. In vele staten is men zich nog aan het uit graven. Bij een brand in een woning in Burns- ville in de staat Noord-Carolina, zijn giste ren vijf mensen om het leven gekomen. Behalve de 61-jarige bewoner en zijn vijf tienjarige zoon verloren een moeder met twee kleine kinderen het leven. Deze laat- sten logeerden in Burnsville. De echtgeno te van de bewoner ontsnapte door een ven ster. In Northbridge in de staat Massachusetts verloren zondag vier personen, onder wie een moeder met haar kind, het leven ten gevolge van een gasexplosie. Tien anderen werden gewond. Een groep werklieden zocht in een huurhuis waar vier gezinnen woonden naar een lek in de gasleiding Het vuur dat op de ontploffing volgde werd verstikt in een sneeuwstorm. Ook gisteren is in vele delen van de Verenigde Staten opnieuw sneeuw geval len. In de staat Iowa overleden zes men sen aan hartverlammingen bij het sneeuw ruimen. In Chicago en omgeving lag meer dan zeventien centimer sneeuw en verder weg was het sneeuwdek tot dertig cm hoog. LONDEN Tijdens de afgelopen kerst periode van vijf dagen zijn bij verkeers ongelukken in Groot-Brittannia 129 per sonen om het leven gekomen twee meer dan vorig jaar. De automobielorga nisaties noemen als oorzaak zelfzuchtig rijden en slechte weersomstandigheden. De Koninklijke vereniging voor het tegen gaan van ongelukken heeft verklaard dat de cijfers teleurstellend zijn en dat. alle waarschuwingen tevergeefs zijn geweest. CATANZARO (Italië) (Reuter/UPI) Zeventig mensen zijn omgekomen doordat zaterdag nabij de Zuiditaliaanse stad Catanzaro een spoorwegrijtuig ontspoorde en in eeh vijftig meter diepe ravijn te rechtkwam. De trein die uit drie wagons bestond, vervoerde arbeiders die naar hun werk gingen, boeren die kerstinkopen in Catanzaro wilden doen, en scholieren. A'leen uit het dorp Decollatura kwamen st scholieren bij het ongeluk om. De bur- '■noester van Catanzaro en van Decolla- a hebben officiële rouw afgekondigd Gerechtelijke autoriteiten onderzoeken één van de wagons uit de rails kon '•>èn. Zij hielden de conducteur en de Machinist in verzekerde bewaring om hen verhoren. Spoorwegautoriteiten hebben "•zegd dat het ontspoorde rijtuig in 1954 "as gebouwd en korte tijd geleden was na- ''•-keken en ift orde bevonden BOEDAPEST (UPI) Maandag bega ven zich duizenden inwoners van de Hon gaarse hoofdstad door de ijzige straten naar de kerken. In de kleine, vervallen kerk aan de Rozsafa Utca straat woonden veertienhonderd fabrieksarbeiders de mis bij. In het centrum van Boedapest puilde de barokke kerk aan de Kossuth Lajos straat uit van de gelovigen. In de kathe draal van Boedapest, de bisschopskerk van kardinaal Mindszenty, woonden vijfduizend gelovigen de middernachtmis bij. De kar dinaal zelf celebreerde voor het rooms-ka tholieke personeel van de Amerikaanse di plomatieke vertegenwoordiging, in wier midden hij in gedwongen ballingschap ver blijft sinds de mislukking van de Hongaar se opstand in 1956. Ook de historische kerk van St. Mat- theus op de Citadelheuvel van Boedapest, was met gelovigen gevuld. Zo was het door heel de stad Het was opvallend- dat on der de gelovigen veel jonge mensen waren. PARIJS (Reuter) Ongeveer 2.500 mijnwerkers in de Zuidfranse plaats Deca- zeville, die sedert 19 december onder de grond blijven, onder meer uit protest tegen eventuele sluiting van hun mijn, brachten ook de kerstdagen gescheiden van hun fa milieleden door. De maatschappij stond zondag geestelijken toe de mijn binnen te gaan voor godsdienstoefeningen maar vrouwen en kinderen werden geweerd. Eerder op de dag kwam een mijnwerker naar boven om in het huwelijk te treden. Zijn medestakers gaven hem vier dagen ihuwelijksverlof." KANEVILLE (Illinois) (UPI) Dank zij een hogedrukpak van de luchtmacht, heeft de 61-jarige Philip Welles uit Kane- ville in de Amerikaanse staat Illinois het kerstfeest thuis kunnen vieren. Welles kreeg op 4 november last van een bloedprop in de hersenen, als gevolg waarvan zijn bloeddruk zo laag bleef dat hij flauwviel zodra hij overeind zat. De dokters leenden een hogedrukpak van een straaljagerpiloot, zodat Welles het zieken huis kon verlaten en kerstmis vieren te midden van de zijnen. VATICAANSTAD (UPI) Paus Joan nes XXIII heeft bij gelegenheid van het kerstfeest een gelukwenstelegram gezon den aan kardinaal Wyszynski, aartsbis schop van Warschau en primaat van Po len. De tekst van het telegram is niet be kend gemaakt, maar volgens welingelich te kringen ten vaticane, is het zeer har telijk gesteld. kardinaal Wyszinski, de enige kardi naal van dg rooms katholieke kerk achter het ijzeren gordijn die zijn ambt nog kan uitoefenen, bezocht Paus Joannes in 1958. Na 63 dagen keerde hij terug naar het land dat hem kort tevoren uit drie jaar gevangenisstraf had ontslagen. Paus Joannes heeft het corps diplomati que bij de Heilige Stoel tijdens een mis gewaarschuwd dat „het oordeel van de ge schiedenis zwaar zal zijn voor diegenen die niet alles hebben gedaan wat in hun bereik lag teneinde de mensheid los te maken uit de schaduw van de oorlog. Kardinaal Spellman, rooms-katholiek aartsbisschop van New York en vicaris van de Amerikaanse strijdkrachten zei zondag te Berlijn dat de soldaten die op wacht staan langs de grensmuur de Ver enigde Staten beschermen voor de „gena deloze wurggreep van de van een goddelo ze haat .vervulde mens". „Mensen die hun schepper vereren zullen zich door geen muur, al is die van steen of prikkeldraad, laten tegenhouden," aldus Spellman. Burgemeester Willy Brandt van West Berlijn heeft zondag in een radiotoespraak verklaard dat zijn burgerij zich moet ver heugen in het feit dat zij nog steeds in vrijheid leeft. Brandt sprak de verwach ting uit dat de drang naar vrijheid uitein delijk zou zegevieren over geweld en on rechtvaardigheid. Koninging Elizabeth van Engeland heeft er in haar kerstboodschap bij de jeugd op- aangedrongen geduld te hebben met de ouders, „die er maar niet in kunnen sla gen om wat veiligheid en orde te schep pen". Advertentie vanaf f 7735.Incl. kachel Werkplaats en kantnor: Jansweg 915 Showroom: Houtplein 24 Haarlem Telefoon 1.4.1.2.5 IVER (Engeland) (UPI) In Iver (En geland) is meegedeeld dat de hertogin van Kent tegen de zomer van 1962 een baby verwacht. De 28-jarige hertogin wier huwelijk met de 26-jarige neef van koningin Elizabeth in juni van dit jaar werd voltrokken, is de vroegere miss Katharine Worsley, dochter van een wel gestelde landedelman in Buckinghamshire. Wanneer het kind een jongen is, zal hij van zijn vader de titel Graaf van St. Andrew's erven. Is het een meisje, dan zal ze heten „the lady (voornaam) Wind sor". Het kind zal tiende in de rij van opvolgers op de Britse troon zijn. De hertog is negende. De hertogin zal na de kerstdagen op Sandringham terugkeren naar haar huis in Kent, Coppins. Haar man werkt in Lon den op het ministerie van Oorlog, als ka pitein van de staf. MOSKOU (UPI) —De Pravda heeft op eerste kerstdag de tekst gepubliceerd van een rede die premier Kroesjtsjev vrijdag voor Kerstmis heeft gehouden op een land- bouwconferentie in Kiev. Kroesjtsjev zei in die toespraak dat hij noch de communistische partij onfeilbaar is en vroeg dat hem zou worden verteld wanneer hij zich mocht vergissen. Dit is opzienbarend, daar van wijlen Jozef Sta lin werd aangenomen dat hij niet kon fa len. als „supreem wetenschappelijk genie" Kroesjtsjevs nederigheid kwarn in een antwoord op een vraag van P. A. Vla- sioek, president van de academie van landbouwwetenschappen van de Oekraine. Hij verweet Kroesjtsjev en de partij dat zij een graslandpolitiek hadden ontwon- pen. die de premier nu waardeloos en onefficiënt noemt. Fataal Gij, kameraad Vlasioek, aldus Kroesj tsjev in zijn antwoord, „zegt dat ik dit heb gezegd en dat ik dat heb gezegd. Ben ik dan de opperste autoriteit op het gebied van de wetenschappelijke landbouw? Gij zijt de president van de landbouwaca- demie van de Oekraine en ik ben secre taris van het centrale comité van de par tij. U moet mij helpen waar het zaken als deze betreft, ik niet u". ,Als u éen goedwillend deskundige ELISABETHSTAD (UPI) - Twintig Ka- tangezen zouden vandaag onder UNO-ga- ranties per vliegtuig naar Leopoldstad rei zen om er besprekingen over de grond wet te voeren, die een voorspel zouden kunnen zijn tot definitieve beëindiging van de twist tussen Katanga en de centrale Kongolese regering. Indien de twintig gedelegeerden in derdaad in het ter beschikking gestelde UNO-vliegtuig stappen, heeft Katanga een begin gemaakt met de naleving van het verdrag dat verleden week in Kitona is gesloten tussen de Katangese premier Tsjombe en de premier van de centrale Kongolese regering, Adoula. De UNO heeft intussen Tsjombe het voorstel ge daan dat de Volkenorganisatie en Katan ga samen zullen zorgen voor de bescher ming van de burgerbevolking, bijvoor beeld door middel van gemeenschappelij ke patrouillerfng. Dit voorstel, gekoppeld aan de reis der Katangese gedelegeerden naar Leopoldstad, wijst kennelijk op ver betering in de betrekkingen tussen de UNO en Katanga. Gisteren heeft een UNO-woordvoerder in New York officieel meegedeeld, dat on langs een aantal zware mortieren en der tig Rhodesische bedieningsmanschap pen, uit Noord-Rhodesië naar Katanga zijn gebracht. Zij zouden bij Kipsoeshi de grens over zijn gekomen. Pe woordvoer der wilde niet zeggen wanneer de Rhode sische versterkingen precies waren gear riveerd, maar hij gaf te kennen, dat in rapporten over de recente gevechten over deze zware mortier-eenheid werd gespro ken. Aangezien de huidige wapenstilstand reeds een week oud is, moet de verster king aldus menen waarnemers ze ker meer dan een week geleden zijn aan gekomen. De UNO-woordvoerder gaf de verzeke ring, dat de Britse autoriteiten in Noord- Rhodisië in kennis waren gesteld van de ze berichten. Dinsdag is te Washington van Ameri kaanse ambtelijke -ijde vernomen dat de duizend man troepen, die de centrale Kon golese regering dezer dagen ter beschik king van de UNO heeft gesteld, wacht diensten zullen verrichten in de basis te Kamina, in Noord-Katanga, Er liggen te Kamina reeds Noorse, Zweedse en Indi sche UNO-militairen. Door het beschikbaar komen van deze Kongolese troepen kunnen andere UNO- militairen nieuwe taken gaan vervullen. LEOPOLDSTAD (Reuter) De diplo matieke betrekkingen tussen België en de republiek Kongo zijn vandaag hersteld na een breuk van zeventien maanden. In een officieel te Leopoldstad gepu bliceerd communiqué wordt gezegd dat de regeringen van beide landen hebben beslo ten diplomatieke missies op ambassa deursniveau uit te wisselen tot herstel van de normale betrekkingen. LONDEN (AFP/Reuter) Een deta chement van 200 man, onder wie 170 vliegers, houdt zich sinds gisteren gereed uit Engeland te vertrekken naar de Brit se basis in Aden, zo wordt van welinge lichte zijde vernomen. Het ministerie van Defensie had eerder meegedeeld dat er enige voorzorgsmaatregelen waren geno men met het oog op nieuwe spanning rondom het olierijke sjeikdom Koeweit. De Daily Telegraph meldt dat de ver scherpte Britse waakzaamheid met be trekking tot Koeweit het gevolg is van steeds terugkerende berichten, volgens welke de Iraakse premier, generaal Kas- sem, voornemens is zijn troepen Koeweit bij verrassing te doen binnenvallen. Radio-Bagdad heeft maandag gemeld dat Irak zich verplicht zal zien zijn di plomatieke betrekkingen te verbreken met staten die diplomaten uitwisselen met Koe weit. NEW YORK (UPI) In de afgelopen nacht heeft brand gewoed op de negende verdieping van het zeventien verdiepingen tellende Mayflower hotel in New York. Drie mensen verloren het leven en nog negen, onder wie zeven brandweerlieden, raakten gewond. bent," vervolgde Kroesjtsjev, „moet u te gen mij zeggen: „Waarde kameraad Kroesjtsjev, u begrijpt het niet hele maal". Neem aan dat ik het bij het ver keerde eind heb. Dan zegt u naderhand Kroesjtsjev zei het en ik heb gedaan wat hij zei. Wat voor deskundige is dat? Dit is opportunistische hielenlikkerij. Op portunisme in wetenschap is ontoelaatbaar en fataal voor de deskundige". Vlasioek was het debat begonnen met critiek uit te oefenen op het feit dat de boeren in de Oekraine alleen de partij- voorschriften wat het zaaien van gras be trof opvolgden. Hij ontkende persoonlijk verantwoordelijk te zijn geweest. Kroesj tsjev zei hierover dat Vlasioek dan wel zeer slecht op de hoogte was van de, tyjjqji- ten van een partijlid. „Waarom blameert u de partij?", vroeg hij. „De deskundigen stelden dit programma op en legden het voor aan de collectieve en staatsboerderij en". WASHINGTON (UPI) Washington heeft dinsdag gereageerd op een waar schuwing, welke Griekenland van Rusland had ontvangen. Griekenland zou in een ge vaarlijk oorlogsspel betrokken kunnen ge raken, indien het toestaat dat kernwapens binnen zijn grenzen worden opgeslagen ten behoeve van het Atlantisch bondge nootschap, aldus de Russische verklaring. „Het beeld van een Sovjet-regering wel ke zich bezig houdt met dreigementen te gen een klein land dat bij traditie is ge wijd aan vrede en vrijheid mag dan be roemd zijn, het is weinig verheffend", al dus Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. White voegde hier aan toe dat er niet de minste twijfel over mag bestaan, dat de Verenigde Staten ten volle bereid zijn hun verplichtingen jegens Grieken land en hun andere bondgenoten in de NAVO na te komen. Amerikaanse ambtenaren wensten zich er niet over uit te laten of er plannen be staan of al zijn uitgevoerd om kernwapens in Griekenland op te slaan. De Amerika nen hebben voorraden van die wapens aan gelegd in Europa, voor gebruik door de strijdkrachten van de NAVO in geval van nood, doch waar die voorraden zich bevin den wordt streng geheim gehouden. CONAKRY (UPI) De Sovjet-regering heeft haar ambassadeur in Guinea, Daniel Solod teruggeroepen. Uit Russische bron is vernomen dat het niet een kwestie van uit wijzing was. Uit officiële Guinese bron werd vernomen dat spoedig een commu niqué zou worden uitgegeven. Ander com mentaar wenste men niet te geven. De Guinese onderminister van Buiten landse Zaken Alpha Diallo was vorige week in Moskou. Hij was met een speciale opdracht naar Rusland gereisd, want hij had een bespreking met premier Kroesj tsjev. In de Guinese hoofdstad Conakry verluidt, dat Diallo verzocht ambassadeur Solod definitief terug te roepen en dat de Sovjet-regering aan dit verzoek gevolg heeft gegeven. LUCKNOW (India) (UPI) De Indi sche minister van Defensie Krishna Me non heeft maandag in Lucknow gezegd, dat India vastbesloten is het Indische gebied te heroveren, dat bezet wordt gehouden door communistisch China. Hij zei te hopen dat China van gedachten zal veranderen en gebruik van geweld van de zijde van India onnodig zal maken. Menon verklaarde verder dat het tijd stip, waarop actie tegen de bezette gebie den zal worden ondernomen, niet in het openbaar kan worden besproken. De In dische regering, aldus de minister, zal al les doen om een conflict te vermijden, maar de hoeksteen van haar politiek is dat schending van haar grondgebied niet kan worden toegestaan. TITOVO UZICE (Joegoslavië) (Reuter) De rechtbank van Titovo Uzice in Joe goslavië heeft de 51-jarige Westduitse za kenman Hans Kohl tot elf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens moord op bur gers en andere oorlogsmisdaden in de tijd toen hij bijna twintig jaar geleden dienst deed bij de Duitse contra-spionage in Joe goslavië. Kohl zou bij een strafactie hebben deel genomen aan het doodschieten van 23 dor pelingen en hij zou gevangen burgers on der meer door marteling hebben gedwon gen te werken voor de Duitse contra-spio- nage. Verder werd hem verweten huizen te hebben geplunderd en in brand te heb ben gestoken. HAMBURG (Reuter) De Hamburgse advocaat Kurt Behling heeft in een tele gram een beroep op president Tito gedaan om Kohl vrij te laten. Hij herinnert eraan, dat West-Duitsland hetzelfde heeft gedaan met twee Joegoslaven, tegen wie beschul digingen van oorlogsmisdaden waren inge bracht. Volgens Behling is geen rekening gehouden met bewijsmateriaal dat gunstig voor Kohl was. De advocaat zal tegen het vonnis hoger beroep aantekenen. Volgende maand zou hij naar Joegoslavië gaan om overleg te plegen met de Belgradose ju riste mevrouw Milosevevic, die Kohl me de heeft verdedigd. BOGOTA (Columbia) (AFP) Een enorme ontploffing, volgens de overheid veroorzaakt door terroristen, heeft zich op kerstavond voorgedaan in een kazerne te Bunga in Columbia, waar een godsdiensti ge plechtigheid werd gehouden. 53 men sen, onder wie twaalf militairen, verloren het leven. Er werden 123 mensen gewond. Ver^freiGliene verdachten zijn aangehou den. -De ontploffing deed zich voor op de bin nenplaats van de kazerne, juist toen de plechtigheid was afgelopen en de mensen het gebouw begonnen te verlaten. Sommi gen verklaren te hebben gezien, dat een vrouw een pakket door een raam schoof. Twee dagbladen hebben gemeld dat bij het onderzoek is gebleken dat de man die de bom heeft geplaatst een leerwerker genaamd Gustavo Metz Haraba was. De ze man liet bij de ontploffing het leven. In een woning van Haraba vond de poli tie explosiemiddelen die ook in de bom wa ren gebruikt. Van officiële zijde was geen bevestiging van dit krantenbericht be schikbaar. NIEUW-DELHI, (India), (Reuter/AFP) Als gevolg van het zeer koude weer, dat in de afgelopen week in Noord-India heeft geheerst, zijn bijna 130 personen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers vielen in de staat Oetar Pradesj. Bede laars en andere armen, die gewoon zijn op straat te slapen, zijn doodgevroren. De koude heeft in de afgelopen acht dagen in de Noordindische staat Bihar het leven van 27 personen gevergd. Onder hen be vinden zich twee gevangenen van een ge vangenis in de hoofdstad Patna. In de industriestad Kanpoer kwamen alleen al 74 personen door koude om het leven. Kinderspel Ik kijk en luister altijd met uiterste ver bazing naar de televisie-opinie-onderzoe kingen waarbij willekeurige omstanders of voorbijgangers plotseling een microfoon voor de mond gezwengeld krijgen en even plotseling beschoten worden met een wil lekeurige vraag. Uit een oogpunt van ontreddering- en consternatieverwekking zijn die overvallen met een microfoon dwaze experimenten, interessant om te zien en te horen. Er zijn kennelijk mensen onder de uit verkorenen die het fijn vinden het eens lekker, fris van de lever, te zeggen, hoe ongefundeerd (en dus: dom) ook. Maar de meesten schrikken zich een rotje; om als ze van dat rotje bekomen zijn er het een of ander uit te hakkelen waar niemand wat aan heeft. En het geheel is een bij zonder ongezonde speculatie op het „ge zonde volksgevoel" of een bij voorbaat tot mislukking gedoemde poging „de kleine man" of „de gemiddelde mens" te vinden, de twee dei ex-machina en (niet-bestaan- de) afgoden van mensen die ten onrechte menen dat „de" kleine man en „de" ge middelde mens werkelijk bestaat. Een onzinnige veronderstelling, want er zijn een paar miljoen soorten kleine man en gemiddelde mens. Wat willen de tévé-heren met zulke on verwachte bliksem-interviewtjes zeggen? Wat bedoelen ze er eigenlijk mee? Het is slechts bij hoge uitzondering dat een overvallene uit zijn woorden kan ko men. Of, als hij dat kan, er blijk van geeft ooit over het hem voorgelegde on derwerp te hebben nagedacht. Of die, als hij dat wel heeft gedaan, aanvaardbaar maakt dat hij het recht heeft er een stel lige of: voor anderen aanvaardbare conclusie aan te verbinden. De keuze der overvallenen is uit de aard der zaak te willekeurig dat hier sprake zou kunnen zijn van het vernemen van de „stem des volks", zoals bijvoorbeeld bij een wetenschappelijk deskundig georgani seerde „poll" wel het geval is. Derhalve: deze televisievragenstellerij geschiedt uitsluitend als amusement voor de kijkers, die, in de schemering hunner anonimiteit gezeten, zich vermaken met de reacties hunner onverwacht in het fel le lamplicht getrokken mede-anonymi: hun schroom, hun verbazing, hun parmantig heid, hun lust of onlust tot openbaar ge tuigen, hun zelfoverschatting, hun beschei denheid. Een vreemd en indiscreet vermaak, waartegen ik geen ander bezwaar heb dan dat het van geen enkel wezenlijk belang is, ofschoon dit door de wijze van presen tatie wel wordt gesuggereerd. Een van de lange reeks bizarre kinder spelletjes voor volwassenen, die de tove naars der techniek voor ons hebben uit gedacht. Advertentie J Gevangenisopstand. Militairen van het Braziliaanse leger zijn maandag te hulp geroepen om een muiterij in de gevan genis van Guanaraba, in West-Brazilië, te bedwingen. Volgens officiële berich ten zijn een bewaker en een gevangene om het leven gekomen. Er zouden tien gewonden zijn. Verduistering. Het blad „Sovjet-handel" meldt dat binnenkort in Dnjepropetrowsk een proces begint tegen personen die voor een waarde van ongeveer twee-en- een-half miljoen gulden aan levensmidde len hebben verduisterd. De schuldigen zijn volgens het blad beheerders van op slagplaatsen voor fruit. Zij hadden ver scheidene jaren produkten, die zij ten eigen bate verhandelden, geboekt onder de rubriek der bedorven en weggegooide goederen. 50 doden. Bij een gevecht tussen twee vijandige stammen in het Nigeriaanse dorp Okrika, nabij Port Harcourt, zijn zaterdag meer dan vijftig mensen om gekomen. De incidenten begonnen tij dens een traditionele plechtigheid. Vijftig vrouwen vluchtten in een boot, maar zij werden aangevallen en hun vaartuig werd omgekeerd. Koud. Zes Denen verblijven al vier dagen in de open lucht bij bittere koude voor het raadhuis van Kopenhagen. Zij demon, streren tegen de verhoging der militai re uitgaven in de gehele wereld terwijl anderhalf miljard mensen dagelijks hon ger lijden. De betogers zullen hun actie tot donderdag volhouden. Al die tijd zul len zij vasten. Fortuin Twee schoorsteenvegers hebben zaterdag toen zij een schoorsteen moes ten schoonmaken in de Franse plaats Cho- let een kinderkoffertje gevonden, dat in een gat in de schoorsteen was gemet seld Het koffertje bevatte een groot aantal bankbiljetten en obligaties, ter waarde van l1/» miljoen nieuwe Franse franks. De politie neemt aan dat het kof fertje in juli 1942 door de toenmalige huiseigenaar Felix Levy, die met zijn gezin dooor de nazi's werd vermoord, is verborgen. Vuur. Na een onderbreking van 104 dagen hebben de kustbatterijen van commu nistisch China op de avond van eerste kerstdag de beschieting van het eiland Quemoy hervat. Het vuur weri van na- tionalistisch-Chinese zijde niet beant woord. Amnestie. Volgens "en mededeling uit communistisch China hebben dinsdag 68 zogenoemde oorlogsmisdadigers gratie gekregen en zijn uit de gevangenis ont slagen. Bij de ontslagenen bevindt zich de ex-minister van Buitenlandse Zaken van de „Manchoekoeo marionetten-rege ring". Youan Chen-To. MANILLA (Reuter) De cholera-epide- mie op de Philippijnen heeft reeds 852 le vens geëist, aldus heeft 't Philippijnse de partement van Gezondheid meegedëeld.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3