„EEN HOED VOL REGEN" m Bachs „Weihnachtsoratorium" door Haarlems Gemengd Koor HODEH Enlflm Paus kondigt Oecumenisch Concilie in 1962 aan Toneelgroep Ensemble brengt het drama van een morfinist De negen muzen Dyna Soar-project wordt versneld Op de drempel van een nieuw tijdperk A A tlKONDIGIHGEM en BESCHOUW!tlGEN Koninklijk woord op Eerste Kerstdag WOENSDAG 27 DECEMBER 1961 de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist Merlovings r ringen One man show Zionist Siegfried Kramarsky overleden Beeldschermer Kerstgratificatie voor het AVRO-personeel De radio geeft donderdag Televisie pro gr a mm a DE TONEELGROEP ENSEMBLE die er kennelijk op uit is om, op een in de provincie verkoopbaar niveau, zo goed mogelijk voor den dag te komen, heeft met „Een hoed vol regen" (A hatful of rain) van Michael V. Gazzo opnieuw een een voudige, maar verantwoorde keuze ge daan. De intrige draait om een jongeman die aan morfine verslaafd is, een Ameri kaans-aandoend verhaal, dat zijn geboorte in de schaduw van Hollywood geen ogen blik verloochent, maar dat toch hecht doortimmerd blijkt en geschreven is in een felle gespannen dialoog die een rea listisch effect bereikt, doordat de mensen elkaar niet rechtstreeks antwoorden, maar vaak pas reageren op wat een an der een paar replieken tevoren gezegd heeft. De jongeman in kwestie betrekt zijn morfine, die (sinds Porgy en Bessver handeld schijnt te worden in een soort si garettenvloeitjes, van een schilderachtig groepje gangsters, die telkens op diepte punten van het stuk voor de rauwe ach tergrond komen zorgen. Na veel interne moeilijkheden met vrouw, vader en broer moeten we dan van de schrijver aanne men dat de morfinist tegen het eind van het stuk althans zover is, dat hij weer een serieuze poging wil wagen om van zijn verslaving te genezen. OOK DIT MIERZOETE slot is voor on ze smaak wat simplistisch evenals de wat al te rechtlijnige verhouding tussen de va der en zijn beide zoons, waarvan de slap pe verslaafde geen kwaad kan doen, ter wijl de brave broeder door zijn vader constant wordt afgeblaft. Maar tegenover deze zwakke wat schetsmatige kanten van het stuk staan vele en belangrijke ver diensten. De verhoudingen tussen de hoofdpersoon, zijn vrouw en zijn broer, die bij hen inwoont, zijn bijzonder raak gezien en met subtiele middelen uiterst geloofwaardig weergegeven. Er hangt een sfeer van bijna tastbaar reëel elkaar zoe ken en afstoten tussen deze mensen, die in de boven al vermelde, als het ware secundair-reagerende dialoogvorm heel zuiver gestalte krijgt. De schrijver weet die indruk van levenswaarheid nog te ver sterken door telkens herinneringen op te roepen aan samendoorgemaakte situaties, wat de figuren een veel grotere dieptewer king verleent. BOVENDIEN had de regie van Jan Re- tèl in deze voorstelling de bedoelingen van de schrijver nagenoeg optimaal ver wezenlijkt, door te werken vanuit een gro te rust, waarin ieder detail zo goed moge lijk tot zijn recht kon komen. Zelfs de op gelegde gangsterromantiek werd zo nog in een aanvaardbare vorm gegoten door de zorg waarmee deze drie figuren nog ieder een eigen gezicht was aangemeten; een grote prestatie, die uiteraard mede te dan ken was aan het voortreffelijke sfeervolle spel van John Soer, John Leddy en vooral van Louis Bongers als een gorilla-achtige, hoppende onderwereldfiguur, die tegelijk menselijk en karikaturaal werd. Buitenge woon werkzaam bleek de durf die de re gisseur toonde om zijn mensen scènes lang rustig te laten praten, volkomen vrij als hij bleek te zijn van de panische angst die de meeste regisseurs bezielt om hun spelers langer .dar; tien seconden op der zelfde stoel te laten zitten. DE VADER van Sylvain Poons kwam nog wat weinig uit de verf. Het moet mo gelijk zijn om het stupide karakter van deze rol enigszins weg te spelen, waarbij het stuk enorm zou winnen. De troebele halftinten die de sfeer bepalen tussen de Advertentie Kunst voor de werkende jeugd. Van 30 mei tot en met 3 juni zal in de Tilburgse stadsschouwburg in samenwerking tussen de schouwburgdirectie en de stichting „Werk- en Informatiecentrum voor Kunst ten dienste van het Onderwijs en de Rij pere jeugd" in Den Haag een festival wor den georganiseerd voor de werkende jeugd van 1620 iaar. De opzet is in beginsel naar analogie van het jeugdfestival te Velp voor leerlingen uit de hoogste klassen van de middelbare scholen. Kunstenaars zullen met de deelnemers in discussiegroepen van gedachten wisselen. Tijdens het festival treden op het trio Pim Jacobs (met Rita Reys), de Nederlandse Comedie (Mid- zomernachtsdroom), het Brabantsorkest, het Nederlands Danstheater, de toneel groep Arena en het Scapinoballet. Bieaardier voor Munttoren. Als opvol ger van de onlangs naar Australië ver trokken Bernard Drukker is benoemd tot beiaardier van de Munttoren in Amster dam de heer Jan Albers uit Badhoeve dorp. Advertentie drie hoofdrollen werden zeldzaam fraai zichtbaar in het spel van Ina van Faassen als de vrouw, Wim van den Heuvel als de sympathieke broer en Cor van Rijn als de morfinist, welke laatste vooral uitblonk in het uitbeelden van de overgangsfase in zijn verdoving wanneer de morfine lang zamerhand uitgewerkt raakt. Het vernuf tige decor van Lou Steenbergen bood ideaal gelegenheid voor spel op de diver se speelplannen die dit stuk vereist, ook al ontkwam het bouwsel niet helemaal aan een zeker gemakkelijk realisme, af komstig uit de wat goedkopere Ameri kaanse film. De vertaling van Gerard Rekers was verre van fraai, vol anglicismen en uit de sfeer vallende, misplaatste uitdrukkin gen en liet dus veel te wensen over, in tegenstelling tot de voorstelling in het al gemeen, die het talrijke publiek, dat za terdagavond j.l. de Tilburgse Schouwburg vulde, grote bewondering afdwong. Hans van den Bergh Cor van Rijn, Wim van den Heuvel en Ina van Faassen in „Een hoed vol regen" van Michael V. Gazzo. Het stemt tot dankbaarheid, dat het Haarlems Gemengd Koor ook dit jaar op de middag van de tweede kerstdag een uitvoering heeft gegeven van het Weihnachts oratorium van Johann Sebastian Bach, althans van de cantates, die bestemd waren voor de drie kerstdagen en de nieuwjaarsdag en van het inleidingskoor „Ehre sei dir, Gott" van de vijfde cantate van het „oratarium" die geschreven werd voor de eerste zondag na nieuwjaar. Een schone traditie van veertig jaren kon hiermede worden voortgezet, ondanks de vele tegenkrachten, die zich in onze snel veranderende wereld laten gelden en die ook de vertrouwde muzikale uit voeringspraktijk niet ongemoeid laten. De gedachten gaan terug naar de dirigent Jan Booda, die de stevige grondslag legde voor die traditie en aan haar opbouw werkte tot de dood hem plotseling weg nam. De dirigent Anton de Beer, die zijn werk voortzette, leidde daarna de uitvoe ring van het „Weihnachtsoratorium", uiteraard eerst nog steunend op een ge groeid vertolkings principe, maar toch al met een ombuiging volgens eigen inzich ten. Deze inzichten heeft hij dit jaar weer positiever kunnen verwerkelijken. Het re sultaat daarvan was een uitvoering, die frappeerde door eenvoud van expressie, maar niettemin door een uitdrukkings kracht, die de vreugde, de blijheid van het kerstgebeuren weerspiegelde met een jui chende klank en een levendige, lenige rit miek. Waarschijnlijk kon door een misver stand het prachtige koraal „Brich an, o schönes Morgenlicht" niet de verwachte imposante aanhef krijgen. Verder heeft mij de onrustige, dynamisch-onverschilli- ge begeleiding van de schone alt-aria „Schlafe mein Liebster" teleurgesteld. Voor deze ideale „berceuse" past toch een inniger klank dan nu geproduceerd werd.' Een andere bedenking kon er aangevoerd worden tegen dè rommelige begeleiding' van' het "duet „Herr, dèin Mitleid". Ondanks deze onvolkomenheden heeft de uitvoering van het oratorium weder om indruk kunnen maken, mede door de voortreffelijke zang van de sopraan Nelly Groenevelt, de alt Wilhelmine Matthès en de bas Herman Schey. Ook de tenor Si mon van der Geest kon met gevoelige klank en zegging veel voldoening geven, behoudens dan voor de aria „Frohe Hir- ten, eilt", die met meer overtuigende ver rukking gezongen had kunnen worden. Over het algemeen kon men over de be geleiding van het Noord-hollands Philhar- monisch Orkest tevreden zijn. De zelf standige uitvoering van de „Sinfonia" werd zelfs een hoogtepunt van fraaie klank en sfeer. Enkele orkestleden hebben zich met uitstekend solospel zeer kunnen onderscheiden. De orgelbegeleiding was in handen van de organist Klaas Bolt, wiens spel beheerst klonk en door een voortreffelijke registratie voor de uitvoe ring van veel betekenis werd. P. Zwaanswijk Toekomstig ruimtevliegtuig WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se luchtmacht heeft besloten om direct een „ruimte-zweefvliegtuig" te lanceren en af te zien van proeven die hieraan eigen lijk vooraf zouden moeten gaan. Het ruim tezweefvliegtuig, Dyna Soar genoemd, is een wendbaar ruimtevoertuig met vleu gels, dat op de wijze der normale vlieg tuigen dient te landen. Dit toestel zal van een lanceerbasis op Cape Canaveral vertrekken en na een of meer reizen om de aarde landen op de luchthaven van Edwards-basis. De Dyna Soar zal in een later stadium worden gebruikt voor vervoer van perso nen en voorraden naar ruimtestations. Op het militaire vlak kan dit toestel in zijn domein de taak overnemen van jacht vliegtuigen, bommenwerpers en intercon tinentale raketten. Televisie is heel iets anders dan het theater dat zal niet alleen de conclu sie zijn geweest van de kijkers thuis, die op eerste kerstdag Toon Hermans aan het werk zagen en hoorden in zijn „One Man Show", doch ook van Toon Hermans zelf, die geen geroutineerd televisie-man is. Hij had in het begin kennelijk moeite om op dreef te komen, niet zozeer door het feit dat het volle Minervatheater in Heemstede niet voldoende reageerde, doch door de aanwezigheid van cameras en schijnwer pers. Hij trachtte zijn aandacht en zijn mimiek te verdelen tussen zijn „direct" publiek en de lens die hem aanstaarde en dat lukte slecht. Na de pauze had hij een betere metho de. Het was de „ouwe" Hermans, die met zijn ontwapenende, kinderlijke spontaneï teit opging in de frivoliteit van de trouba dour en zijn zaalpubliek meesleepte in zijn enthousiasme, zonder zich te bekommeren over het effect dat de televisie ervan maakte Dat effect was echter ook in de huiska mers beter dan voordien, al deed het ge brek aan contact „over het voetlicht" zich navrant voelen; de kijkers thuis zaten er NEW YORK (UPI) Siegfried Kra marsky, een vurig zionist die duizenden Joden heeft geholpen om uit nazi-Duits- land ti ontkomen, is maandag op 68-jarige leeftijd in New York overleden. Kramars ky. die geboren was in Lübeck, deed op het einde van de jaren dertig vluchtelingen werk in Nederland. In 1939 vluchtte hij met zijn gezin naar Canada, waarna hij zich hot jaar daarop in New York vestigde. Kramarsky heeft zich ook ingespannen om de Joden een eigen land ir Palestina te geven. VATICAANSTAD (Reuter/AFP) Paus Joannes XXIII heeft maandagoch tend in een pauselijke bul (Huraanae Sa- lutis Reparator) aangekondigd dat het Oecumenisch Concilie van de rooms-ka- tholieke kerk in 1962 zal worden gehouden. De datum van de bijeenkomst zal afhan kelijk zijn van het „ons door de Voorzie nigheid aan te wijzen tijdstip" aldus de Paus. De Palts maakte drie jaar geleden zijn voornemen bekend een roóms-katholiek Concilie bijeen te roepen. Sindsdien zijn hiervoor door elf commissies en twee se cretariaten intensieve voorbereidingen ge maakt. Het concilie van 1962 zal het 21ste in de geschiedenis van de rooms-katholie- ke kerk zijn en voor de tweede maal in het Vaticaan worden gehouden. De eerste maal werd een Concilie in het Vaticaan in de jaren 1869 en 1870 gehouden. Paus Joannes zei, dat, terwijl het mens dom op de drempel van een nieuw tijd perk staat, de kerk grootse en ernstige ta ken wachten Een nieuwe, verontrustende factor is die van een strijdlustig atheïsme, aldus de Paus. Volgens de Paus ziet de kerk zich ge steld voor de taak de moderne wereld in aanraking te brengen met het evangelie. Een wereld, aldus de Paus. die technische en wetenschappelijke overwinningen toe juicht, doch die ook de gevolgen draagt van een wereldlijke ordening, die sommi gen wensen te veranderen, zonder de hulp van God. De mensheid heeft grote mate riële vooruitgang geboekt, doch op heft mo- rele vlak heeft men hiermee geen gelijke tred gehouden, zo verklaarde de Paus. „Dit verzwakt het verlangen naar geeste lijke waarden Hieruit ontstaat het stre ven naar aardse genoegens, die de tech nische vooruitgang binnen een ieders be reik brengt". De Paus verklaarde voorts, dat hij van af het tijdstip van zijn verkiezing de drin gende plicht had gevoeld, de gelovigen bij een te roepen om de kerk in staat te stel len krachtdadiger bij te dragen tot de op lossing van de vraagstukken van de mo derne tijd. De Paus legde de nadruk op de levendige belangstelling, „of tenminste respectvolle aandacht" van de niet-katho- lieken en zelfs de niet-christenen voor het Concilie. Hij verzocht voortdurende gebeden voor de historische gebeurtenis. „Wij nodigen alle christenen van de kerken, die van Rome zijn afgescheiden, uit, deel te ne men in onze gebeden, omdat het Concilie ook in hun voordeel zal zijn. Wij weten, dat velen van hen verlangen naar een te rugkeer van eenheid en vrede volgens de leer en de gebeden vah Christus tot zijn vader. Wij weten ook, dat niet weinigen reeds hun gebeden voor een goed resul taat hebben toegezegd en dat zij hopen hun vertegenwoordigers te zenden om het werk ter plaatse te volgen Dit alles geeft ons grote troost en hoop. Wij hebben dan ook een secretariaat ingesteld om deze contacten mogelijk te maken,' aldus Paus Joannes. Een gestadige regen en de koude ver hinderden dat de Pa;us zijir^PgWC „tjrbj et Orbi" (voor de stad en de wereld) en zjin kerstgroet fot de gelovigen^SP hetfStt Pietersplein richtte van het centrale bal kon van de basiliek, zoals gebruikelijk is De plechtigheid geschiedde in het Vati caanse paleis en werd via radio en tele visie uitgezonden. De Paus verscheen ech ter kort aan het raam van zijn studeer kamer om de verscheidene duizenden men sen die de regen trotseerden te groeten. In zijn toespraak zei het hoofd der rooms-katholieke kerk onder meer te ho pen dat de mensen in het nieuwe jaar het einde van alle oorlogen en tweedracht zullen beleven en in broederlijke liefde verenigd zullen worden. voor spek en bonen" bij, wat bij de tele visie trouwens wel meer voorkomt. De grote bekoring van de theaterkunst werd door dit alles duidelijk onderstreept, waarbij echter onmiddellijk moet worden aangestipt dat de teleurstellende ervaring van de kijkers voor een groot deel op re kening van het starre camerawerk moest worden geschreven. Een vaardiger, bewe- gelijker cameragebruik had het effect van deze show kunnen verbeteren en de ge waarwording der kijkers van buitengeslo ten te zijn voor een groot deel kunnen xxxxxxx)0<>30000000cxxxx)000r>00<x)0000000000f xX>COC)000000<XXX)00C500C)00C)00C OOOOOOOOOOOO JOOOOOOOC O0000000000CXXXXXX)000C)JC)000CXXXXX)0C)00CXXXXXX3C)000000000000CX I Respect voor elkanders vrijheid en verantwoordelijkheid Het huis met het carillon Gr. Houtstraat 49 - Haarlem Tel. 20049 Koningin Juliana heeft op eerste kerst dag voor de beide zenders Hilversum de volgende kerstrede uitgesproken.' „Kerstmis. Een kind is ons geboren. Hiermee wordt het leven zichtbaar aan ons gegeven, waardoor wij tevens in de volle waardigheid worden gesteld van on ze verantwoordelijkheid. Wij mogen ons openstellen voor de geest van het kind, in de kerstnacht geboren. Wij mogen met ons begrip blijkbaar doordringen tot in het steeds kleinere allerkleinste, tot waar juist de grootste kracht schuilt. Wij dringen door tot in de wereldruimte. Waar zullen wij terechtkomen? Maar Kerstmis overtreft iedere verfij ning en iedere verruiming die wij nog ont dekken zullen. Het is de grootste kracht die bestaat, sterker dan iedere andere stra ling. Het is almachtig, oneindig en eeuwig actief in onveranderlijkheid, steeds uitzen dend vanuit volheid die nooit kan vermin deren. Het is geestkracht. Het kan ons be- vrijen van al wat er binnen en buiten ons het ware niet is. Wij kunnen er ons voor openstellen of niet. Onze vrijheid van keuze wordt vol strekt gerespecteerd. Doen wij het wèl dan voelen wij ook de straling van de lief de van God en de mensen in ons opkomen. Het is gewoonte, zich met Kerstmis thuis, in warme sfeer, te beschermen te gen de koude van de buitenwereld. Was deze maar altijd 't fonkelend reine sneeuw, veld, dat bij dag of nacht het hemellicht weerkaatst in een veelkleurige flonkering van zijn kristallen, een veelheid van kleu ren die samen één schittering te zien ge ven. Even veelkleurig als de mensen in al hun verscheidenheid eigenlijk zijn. Wij we ten evenwel dat wij met zijn allen een goor en groezelig effect maken en ook, dat dit flonkerend schitteren toch in wezen on ze bestemming is. Maar te veel willen wij elkanders typisch eigen kleur uitwissen. Te veel ook slagen we daarin. Konden we maar genoeg respect voor ieders persoonlijkheid hebben om elkeen ongestoord het licht te laten weerkaatsen, dat nu juist hij of zij opvangt. Konden wij maar openstaan voor elkaar. Binnenkort zullen we, met vreugde, onze ramen wa genwijd openzetten voor de komende len te. En de wel intieme, maar toch ook té besloten huis-sfeer van de wintertijd zal voorbij zijn. Wij zouden moeten openstaan, om de wind van de eeuwigheid alle stoj van on ze binnenhuisjes te doen opdwarrelen en ook om de geest van anderen bij ons te laten binnenwaaien. Want wie weet wat voor verrijking van onze eigen geest we anders buitensluiten. Staat die ons om de een of andere reden niet aan, hij zal ons ook niet omver blazen, tenzij we zelf heel zwak zijn. Wie weet ook hoezeer een an der iets van uw geest nodig heeft. U kunt hem zodoende thuis geven. Overal waar er dit jaar weer ramen en deuren van binnenhuisjes opengingen en ook van harten, vonden mensen elkaar. Wat een rijkdom en vreugde is er daar dan ontstaan, wat een kracht om samen de opdrachten van deze tijd te gaan uit voeren. Gebeurde het niet, wat een kansen liet men zich dan ontgaan. Met dit alles wil niet gezegd zijn, dat de persoon, die elk van ons „ik" noemt, de dingen zelf niet juist inziet of dat zijn gezichtsveld klein zou zijn. Evenwel, 't zelfrespect, zowel in 't klein als in 't groot. Zo respecteert men ook een heel volk in de vrijheid van zijn keuze, welke weg het wil opgaan. Want wij kunnen niet ande ren dit recht ontzeggen en toch in ons eigen recht op vrijheid blijven geloven. Er is dan niet alleen een recht, maar er is ook een plicht tot vrijheid. Niet al leen die van anderen te aanvaarden, maar ook onze eigen vrijheid. Dat betekent voor ieder van ons bewust de verantwoordelijk heid te dragen voor zijn éigen leven, deel van het wereldgeheel met al zijn uitda gingen. Het is zijn persoonlijke opdracht en bestemming te durven vinden. Wij mensenkinderen verlangen van na ture het leven in al zijn volheid te genie ten en beschouwen dit dan als het erfdeel dat ons toekomt. Evenwel, 't is immers zo; waar onze blik op is gevestigd, daarop is ook ons hart gericht. Het is menselijk dat we gesteld zijn op blijft waarschijnlijk, dat „ik" sommige dingen maar van één kant of over 't hoofd ziet. die een ander misschien juist met zijn inzicht zou kunnen aanvullen. Bij gebrek aan openheid voor elkaar ontstaat er al leen al zoveel misverstand en onenigheid. Zelfs al begrijpen we de ander niet, zelfs al staat hij ons tegen, zelfs al doet hij ons of een ander onrecht, laten wij voor hem openstaan, hem respecteren, hem vrijlaten. Ieder mens heeft zijn eigen weg te kiezen en zijn eigen verantwoor delijkheid te dragen. Het is zijn recht, zijn eer, zijn plicht zelfs. En wie zou hem durven beoordelen, daar men nooit al de beweegredenen van een ander kan kennen? Het is niet verdraagzaam staan tegenover het kwaad dat gedaan wordt als men ge duld heeft met de ziel van de dader. Zijn zelfstandigheid niet aan te tasten is één kant van de naastenliefde. Het moet er vanzelf uit voortvloeien. Iedereen weet hoe moeilijk het kan zijn dit alles tegenover menige persoonlijkheid op te brengen. Toch zal de trouw aan dit beginsel, res pect voor elkanders vrijheid en verantwoor delijkheid, de redding zijn van ons eigen overvloed, van geld en van alles wat daar voor te koop is. Welvaart, plezier en alle genot en veel vrije tijd daarvoor. Natuur lijk is er niets heerlijkers dan iemand vol op te zien genieten, vooral van iets wat hij moeizaam veroverd heeft, of waaraan hij vroeger gebrek heeft gehad, wat 't dan ook is. Dan verdient hij het, zegt ons ge voel ons. Maar er is iets mis met ons, als we zelf een goed leven leiden en voldaan zijn, terwijl anderen daar nog niet in delen, mis schien wel in onze naaste omgeving ter wijl de meerderheid van de menselijke fa milie eenvoudigweg ondervoed is. Bezit is een extra verantwoordelijk heid tegenover de eigen gezichtskring, maar ook in 't algemeen. Maak dit besef ons niet meer onrustig, worden we geza pig, dan is er iets verschrikkelijks met ons gebeurd. Naast het onszelf veilig stellen voor ge brek willen we ons nog van zoveel méér vrijwaren. Wij willen veilig zijn voor ziek te en pijn en wensen zo lang mogelijk te leven Wc willen onszelf tegenover iedere soort van nood en ramp zekerstellen en bestaan zonder vrees en voorts wegvluch ten uit angst, verdriet, gemis of verveling. We willen zo mogelijk ons van werkelijk levensgeluk verzekeren. Nu ligt eenmaal heel veel hiervan niet binnen het bereik van onze mogelijkheden, hoeveel of mensen en overheden hieraan ook trachten te doen. Maar wat er wèl is verwezenlijkt, met welk doel is dat eigen lijk bereikt? Hoe besteden we ons goed, onze tijd, onze krachten van lichaam en van ziel, al onze mogelijkheden aan iets wat ons echt, blijvend bevrediging geeft? Wij kunnen er niet de holte van al onze eigen narigheid mee vullen. Maar we kun nen proberen, dat wat wij wèl hebben, te storten in wat onze medemensen nu juist ontbreekt. Wonderlijk genoeg wordt onze eigen holte dan kleiner. Wij hebben geen bewegingsvrijheid als we geklemd zitten in onze belangen als in een harde korst. Pas als We daaruit los breken zijn we vrij onszelf te wagen in al het wee en wel, dat het onze niet is, in het grootse leven van Gods gemeenschap, dat onze aandacht vraagt voor elkander. Wie zichzelf vergeet, tuimelt in de wijd heid van de hemelruimte, en vindt daar wat ook ons eigen tekort aanvult, zelfs dat van onze eigen schuld. Is er iets heerlij kers, dan onszelf ,ons vervelende en veel eisende zelf. kwijt te raken. Om èn zo vrij als een vogel van de aarde te zijn èn verantwoord in de aanvaarding van de eigenlijke bestemming van onze allereigen ste persoonlijkheid? En met verwonde ring te zien. vreugde en geluk te kunnen wegschenken, zonder er zelf armer, maar er juist rijker door te worden? Zo wordt men de makkers, die 't beste geëigend zijn samen te werken aan de toe komst. Onze levende geest wordt dan in onze eigen kerstnacht geboren. Die is zelf uit Gods aanwezigheid afkomstig, waarheen we in wezen terugverlagen als naar thuis. Al wie zijn eigenlijke bestemming volgt voelt zich gelukkig als een vrijbuiter, thuis in Gods vrij ruimte. Niets ontbreekt hem en hij heeft niets te verliezen. Hij heeft alles te geven. Hij heeft de volheid van Gods vrede in zijn hart. Hij weet te kunnen vertrouwen dat alle mensen eens al wat z.ij verlangen in overvloed zal toekomen als hun erf deel, in hemel en op aarde". Toon Hermans wegnemen. Dat Toon Hermans in het laat ste deel van zijn kostelijke show toch nog een warme meebeleving in de huiskamers wist te bewerkstelligen, is een compliment te meer voor deze artist van formaat. De overmaat aan inspiratie, die hij zijn zaal- publiek weet mee tegeven, straalde ook via de beeldbuis nog een beetje door. En dat redde voor de kijkers de voldoening over deze uitzending, die in het eerste deel schipbreuk dreigde te lijden. Vergelijkenderwijs bezat het program ma, dat Kerstmis voorafging veel meer al lure dat wèf er Tweede Kerstdag op het beeldscherm kwam. De Duitse televisie show, welke de AVRO in haar programma van zondag had opgenomen, muntte uit door een bijzonder originele aanpak,elegan te uitvoering en een ritme, waartegen de Italiaanse show, die de tweede prijs haal de op het festival te Montreux 1960, het braaf aflegde. Door het vervallen van de hoofdfilm was het programma, dat wij gis teravond te verstouwen kregen, zo'n alle gaartje, dat men zich afvroeg hoe men de moed had het op het scherm te bren gen. Een vreemde Zwitserse bijdrage over zesdaagse, een schoonheidsinstituut en waf er te pas komt aan een staatsiebe- zoek; een ballet naar eéh idee van LoneS- cu. zijnde een nare mengeling van sym boliek en" hypermodern realisme en dan die Italiaanse show.. Het geschiedde alle maal in telerecording of wat daarvoor doorging. Abominabel! De onrust onder het personeel van de AVRO, ontstaan door het besluit van het bestuur van de AVRO dit jaar niet, zoals te doen gebruikelijk, een kerstgratificatie uit te keren, is weer geweken. Het bestuur is namelijk na besprekingen met een delegatie van het personeel op haar besluit teruggekomen. Het heeft be sloten om, evenals dat de laatste jaren het geval was, aan het personeel een kerst gratificatie van twee percent van het jaar salaris uit te reiken. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00-24 00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7 10 Gymnastiek 7.20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram 9 35 Waterstanden. 9.40 Mor genwijding. 10 00 Gram. 10 50 Voor de kleuters 11.00 Kookpraatje 11.15 Gram. 11 45 In de diepte, lezing. 12 00 Lichte muz. 12 30 Land- en tuinb.- meded. 12 33 Dansmuz. 13 00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13 25 Beursber. 13 30 Lichte muz 14 00 Pianorecital 14 30 Voor de vrouw 15 05 Gram. 15 30 Voordr 15 50 Sopr. en piano. 16 15 Gram. 16 30 Lichte muz, (herhaling van zondag 24 dec.). 18.00 Nieuws 18.15 Eventueel act 18 20 Lichte muz. 18.35 Sportpraatje. 18.40 Gesproken brief. 18.45 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Liedjes en Het Vogelkwartier, hoorsp. 20 00 Nws. 20.05 Radio-philharm orkest en solist 21.00 Een menuet ter herinnering, hoorsp. 22.10 Volkslie deren. 22 30 Nieuws en meded. 22 40 Act 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m 7 00 KRO. 10.00 NCRV 1100 KRO. 14 00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7 15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.50 Morgengebed en overweging. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. NCRV. 10 00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram KRO 11.00 Voor de zieken. 11.^5 Ge wijde muziek. 12 00 Middagklok - noodklok 12.04 Gram. 12.25 Voor de boeren 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 12.38 Gram 12 50 Act. 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte muz. 13 40 Licht progr NCRV. 14 00 Metropole-orkest. 14 30 Gram 15.00 Gram, 15.35 Volkspiuz. 16 00 Bijbeloverdenking. 16 20 Vocaal kwartet. 16 50 Gram. 17 00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber 17 45 Lichte muziek. 18.15 Spörtrubriek 18.30 Jiddisje volksliederen 18.50 Sociaal perspectief, praatje 19 00 Nieuws en weer bericht. 19 10 Op de man af. praatje 19.15 Gram. 19 30 Radiokrant. 19 50 Pol lezing 20 00 Gevar. progr 22 30 Nieuws. 22 40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking 23 00 Alt, clavecimbel fluit. 23 30 Lezing. 23.55-24 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12 00 Nieuws 12 03 Gram 12.30 Weerber. 12 35 Amus orkest 12 50 Beursber. 13 00 Nieuws. 13 15 Kamermuz 14 00 Gevar muz 15 00 Ork concert. 16 00 Beursber 16 06 Gram 16 40 Clavecimbel- recital 16 45 Kerstmuz. 17 00 Nieuws. 17 15 Voor de kinderen. 18 15 Gram 18 20 Voor de soldaten 18 50 Sportkron 19 00 Nieuws. 19 40 Gram 19 50 Vrije poitieke tribune 20 00 Voor de vrouw. 2100 Operamuz 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22 55 —23 00 Nieuws VOOR WOENSDAG KRO 17 no Voor de kinderen NTS' 17 35 tnl ieugdiourn CVK-IKOR RKK 17 43—18 05 Ieu*d orogr over de Biibel NTS 20 00 Journ »n weer bericht VARA 20 20 Achter het nieuws 20 35 Cabaret 21 00 Sport NTS' 2125 Onbekend talent VOOR DONDERDAG NTS 30 00 Journaal KRO: 20 20 In woord en i.- eld 20 4C Kunstkron 21 10 22 50 Nacht op zee, i'V-spel.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4