Kamerleden stellen vele vragen over visserij VELO Badmintonclub Velsen nu kampioen eerste klasse SPORT IN DE IJMOND LANGS SLUIZEN EN HAVENS Speeltuinvernielingen ook jaar weer ernstig Indrukwekkende internationale kerstviering op „Arosa Sun" IEDERE STAND KOLEN CONTANT Havenberichten IJmondverenmngen vandaag en morgen Betaling abonnementsgeld per giro Niesten sterkste in kerst-cross WOENSDAG 27 DECEMBER 1961 Naar aanleiding van de Begroting 1962 hebben Tweede-Kamerleden talrijke viagen over de Nederlandse visserij gesteld. Zo wordt er aan de minister ge vraagd of hij mededelingen kan doen omtrent de nog steeds bestaande moeilijk heden, welke voortvloeien uit de uitbreiding van de territoriale wateren door sommige landen. Men vraagt ook of van Nederlandse zijde niet kan worden gestimuleerd dat het overleg over het in de landen van de Euromarkt te voeren visserijbeleid spoedig op gang komt. „Meent de minister niet, dat een dergelijk overleg juist voor ons land van belang is, nu Nederland in vergelijking tot de Westeuropese visserijlanden in een uitzonderingspositie verkeert door het geheel ontbreken van subsidie?" vragen sommige Kamerleden, „meent de minister ook niet, dat de problemen voor Nederland straks nog groter zullen worden, als straks Engeland en in een nabije toekomst ook Denemarken en Noorwegen wel licht tot de E.E.G. zullen toetreden?" Patiënten ziekenhuis op fruit getrakteerd UIT en tóch THUIS 100% SERVICE STOFZUIGERS LOENDERSLOOT Weinig bloemen op veiling DE GEZAMENLIJKE BRANDSTOFFENHANDEL Arie van der Veer Voetbal CENTRIFUGES LOENDERSLOOT Wasmachines - Centrifuges Kerstdeclamatorium in Ichthuskerk OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY De vragen zijn velerlei. Er wordt geïn formeerd naar de activiteiten van het Pro- duktiviteitscentrum, naar de mogelijkhe den voor de bouw van een tweede onder zoekingsvaartuig en naar de T.N.O.-acti viteiten ten behoeve van de visserij. „Is het waar, dat de Willem Beukelsz" ver achter staat bij de Duitse en Britse sche pen en waaruit bestaat die achterstand?" vraagt een Kamerlid, maar het is daarbij merkwaardig dat hij als prototype van de Britse onderzoekingsschepen de „Ernest Holt" noemt en niet de hypermoderne „Clione". De leeftijdsopbouw in de visserij komt ter sprake, de eventuele pensioenregeling voor vissers, en andere sociale problemen. Er wordt gevraagd of de minister zijn standpunt al heeft bepaald ten opzichte van het verzoek van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij en de Ver eniging van Reders van Visserijvaartuigen om financiële mogelijkheden te scheppen voor de visserij buiten de Noordzee. Een vraag met een staartje is de volgende: „Om welke redenen wordt een speciaal onderzoek ingesteld naar de mogelijkhe den van rationalisatie en mechanisatie van de drijfnetvisserij. Geschiedt dit mede ter verbetering van de sociale omstandighe den waaronder de bemanningen verkeren?' Men wil ook weten of er al meer be kend is over de oorzaken van de terug gang van de haringstand bij de zogenaam de Sandetti-kanaalvisserij en bij die in de Zuidelijke Noordzee. Men wil weten of het nu ernst gaat wor den met de Scheveningse buitenhaven en hoe het staat met de „door velen wense lijk geachte aanleg van een vissershaven in Katwijk". Garnalen Bezorgdheid voor de garnalenstand blijkt uit een vraag „Kan de minister medede len of geen overbevissing op garnalen is te vrezen nu de uitgifte van garnalenver- gunningen onbeperkt is geworden en nieu we schepen aan de vloot worden toege voegd en bestaande worden verbeterd en van zwaardere motoren voorzien?" Men vraagt welke inzichten men thans heeft in de mogelijkheden van de garna lenvisserij en of de minister kan medede len wanneer de aangekondigde brochure, bestemd voor de garnalenvissers van Ver re, verwacht kan worden Tal van vragen over produktie en afzet vragen ook de aandacht. Enkele daarvan zijn: „Wat zal, geziende gevaren van over bevissing van de Noordzee het vissersbe- leid op lange termijn moeten zijn?" „Heeft de minister, afgezien van de even tuele resultaten van de commissie-Diepen horst. reeds een beeld van de richting waarin naar zijn mening de Nederlandse visserij zich het best zou kunnen ontwik kelen?" „Heeft de minister overwogen of op den duur het oude project van de verre visserij opnieuw aandacht zal verdienen? Men vraagt ook of er al enig inzicht be staat in de resultaten van de nieuwge bouwde vriestrawler en hektrawler. Ook hier is men blijkbaar niet geheel bij, want Néderland kent momenteel al twee vissen de hektrawlers. Overheidssteun Een zeer belangrijke vraag is of de re gering de vernieuwing van de zeevisserij vloot verder wil stimuleren of dat men dit aan het bedrijfsleven denkt over te laten? Men vraagt ook wat de regering doet om nieuwe visgronden buiten de Noordzee te zoeken. Men wil ook weten of de minister verwacht dat de Nederlandse visserij ge zien het stimuleren van de zeevisserij door andere landen, in een moeilijke positie kan komen op de internationale markt en straks op de Euromarkt. „Is de minister niet van mening," zo wordt gevraagd „dat vrijheid van handel gepaard moet gaan met gelijke concurren tieverhoudingen in de E.E.G.-landen?" Ook kleinhandelszaken vragen de aan dacht. „Is het waar dat het aantal klein handelaren in vis in een snel tempo terug loopt, nu andere winkeliers visconserven verkopen?" en „Acht de minister, gezien het laagblijvende niveau van het visver bruik door de Nederlandse bevolking, niet een grotere activiteit om te komen tot verbetering van de uitrusting van de klein handel noodzakelijk?" Advertentie rf Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Millerntor van Odessa; Philetas, Rotterdam; Atlas, Rotter dam; June, Mistly; Togokust, Rotterdam; Pent- land Firth, Swansea; Kuurtanes, Kotka; Jantje Eppiena, Rotterdam, ledig IJmuiden; Tim S„ Kot- ka; Progress, Skoghall; Neptunus, Barry; Leoni- das, Hamburg; Trianca, Nerstrom; Maaskerk, Antwerpen; Pirola, Gruvon; Banka, Kristine- hamn, hout voor Zaandam; Jan Brons, Duinker- f ken, suiker voor Zaandam; Adelsoe, Gefle erts voor IJmuiden; Brandaris, Par; Ares, Londen Hinde, Londen; Sint Walburg, Norrköping; Julia Mary, Londen; Vera Parchmann, Norresundet: Chiron, Paramaribo; Dongeborg, Rotterdam, le dig Umuiden; Morag, Neeth. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Eemstroom van Portsmouth; Bloemgracht, Hamina; Schelde- borg, EjersliffRiet, Solvesborg; Tetuan, Otter - baecken, erts voor IJmuiden; John M., Rotter dam; Konny M., Stavanger; Batu, Hamburg: Strabo, Odense; Hoechst, Antwerpen; Petra. Oxelosund; Start, Gravelines, ledig naar Zaan dam; Schwarzenbek, Bremen; Serooskerk, Ham burg; Grebbestroom, Huil; Argo, Hamina; Rijn stroom, Londen; Notos, Gothenburg; Ask, Stock holm; Gabonkust, Hamburg; Areas. Kopenhagen; Zaanstroom, Le Havre; Saint André, Le Havre; Aeneas, Rotterdam; Gouweborg, Colchester, le dig IJmuiden; Vechtborg, Holmsund; Gerd, Lon den; Kars. Kopenhagen, bijlegger IJmuiden, Amstelstroom, Grangemouth. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Hado van Helsingborg; Unden, Karlstad; Bomma, Dram men; Zingst, Wismar; Riged, Helsinki; August Thyssen, Narvik; Artura, Kotka; Burutu Palm. Las Palmas: John M,, Rotterdam; Noorderlicht, Skoghall; Point La Cré, Tuapse; Stad Dordrecht, Sagunta. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Jacob Kjoe- de van BellangenAtlantic, Workington, blok vormen voor IJmuiden; Duiveland, Stettin; Af ghanistan. Durban; Niagara, Swansea; Kvikkjokk. Gefle, erts voor IJmuiden; Stormarn, Kristine ham; Marcliff, Londen, ledig IJmuiden; Ivan Ryabov, Archangel: Juvalta, Karlstad; Ank T Skoghall, hout voor Zaandam; Trito, Dublin- Clangula, Liverpool; John M., Rotterdam: Jason, Rotterdam; Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Cöte du Nord naar Duinkerken; Bretland, Gdynia; Valle de Mena, Bilbao, walsmateriaal van IJmuiden. Schinkelstroom, Londen, walsmateriaal van IJ muiden; Frigga. Bremen; George Livano S., Key West; Merwede, Antwerpen; Heriot, Leith; Man- to, Gdynia; John M., Rotterdam; Westland, Las Palmas: Imke, Alexandrië; Royal Paper, Pitkoe: Tilly, Delfzijl, ledig van Zaandam; Agapenor, Glasgow; Patria, Gothenburg; Draco, Flekke- fjord; Frey, Malmö; African King, Rotterdam, ledig van IJmuiden; Frans Böhmer, Rotterdam: Cardrona, Sunderland; Yewhill, Londen, wals materiaal van Umuiden; Gouwestroom, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Scheldestroom. Cobh, walsmateriaal van IJmuiden. Zondag vertrokken uit IJmuiden: IJstroom naar Bristol; Vechtstroom, Manchester; Tallo, Belfast; Neptune, Bremen; Santa Elena, Le Havre; Val- ga, Antwerpen; Bandama, Duinkerken; Philetas, Kopenhagen; Atlas, Kopenhagen; Draco, Aal- borg; John M., Rotterdam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Hoffnung naar Svensborg; Waalborg, Kopenhagen, zout van IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hontestroom naar Hull; John M., Rotterdam; Lingestroom, Londen; Maas. Mistley; Katendrecht, Londen; Jans, Londen; Zaanborg, Colchester: Fivelborg. Frederiksund, ruw ijzer van IJmuiden- Amigo. Runcorn, kunstmest van IJmuiden; Scheldeborg. Colchester; Crescendo, Londen; Colette, Lissabon. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Alcetas van Rotterdam; Corcovado. New York. Hersilia, Cuba. Woensdag vertrok uit IJmuiden: Wodan naar Pasajes. (Indien achtei de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De patiënten van het St. Antoniuszie- kenhuis te IJmuiden hebben allen van heerlijk fruit kunnen genieten dan', zij de bezoekers van het kerstappel op het Markt plein te IJmuiden. Daar werd woensdag avond een collecte gehouden. Van het grootste deel van de opbrengst heeft men voor de 190 patiënten een tractatie kunnen bekostigen, die uit fruit bestond. isb nsb-iobnir Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het allerlaatste sportnieuws PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 5198 'Advertentie Excelsior, Holland Electro, Ruton, AEG, Electrolux, Philips, Erres, Hoover. Betaling eventueel te regelen. Voor 100 service: Lange Nienwstraat 433 - 435 De traditionele kerstbloemenveiling in Beverwijk heeft maar een half uur ge duurd, want door het koude weer hadden de kwekers de bloemen maar thuis ge laten. De aangevoerde tulpen en narcissen waren duur, hyacinten zag men niet. Voor de tulpen betaalde men ongeveer 1,50 per bos. Bij de narcissen werden de eerste Carl- tonnen aangevoerd, die 1,40 per bos op brachten. Er waren heel veel „kijkers" naar het Centrum gekomen, maar deze zagen heel weinig bloemen. De badmintonclub Velsen heeft het kam pioenschap van dt eerste klasse behaald via een royale 80 zege op het Haarlemse Duinwijek IV. Geen moment heeft Duin wij ck Velsen kunnen bedreigen. Conny Visman speelde in de eerste game van de openingspartij tegen Toos Schouten (110). In de tweede game liet zij het er echter een beetje bij zitten (411). De derde game was echter weer royaal voor Conny (114). Boy Varkevisser had minder moeite met L. van Schagen (151 en 154), maar Ro nald Philips moest daarna alle zeilen bij zetten om de sterke Boudewijn Ridder te kunnen weerstaan (1015, 157, 154). Intussen was Imre Rietveld maat vast begonnen op een andere baan. Ondanks een hinderlijke verkoudheid wist zij wel raad het spel van haar tegenstandster. Zo- Advertentie Dammen Voor de bondscompetitie tweede klasse district Kennemerland heeft het tweede tiental van de IJmuider damclub „Spor tief", vrijdagavond van Santpoort 2 met 128 verloren. Het team is nu uitgescha keld. Het eerste tiental heeft daarentegen nog de kans in eigen hand. Op 12 januari wordt de plaatselijke ontmoeting Sportief IDCY 2, in het clublokaal van Sportief (Cultureel Centrum) gespeeld. Op 22 janu ari gaan de IJmuidenaren naar de grote concurrent HDC II in Haarlem. De stand in de le klasse is thans: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. HDC 2 Sportief I Santpoort HDC 3 DCY 2 Hillegom VKD I 44—36 40—20 4040 32—28 37—43 28—32 19—41 De stand in de tweede klasse luidt: 1. KNC I 5 5 0 0 10 72—28 2. Zandvoort I 5 3 1 1 7 56—44 3. HDC 4 4 2 1 1 5 37—43 4. Santpoort 2 5 2 1 2 5 49—51 5. Sportief 2 5 2 1 2 5 48—52 6. Sint Bavo 2 4 1 2 1 4 47—33 7. 't Oosten 2 4 0 0 4 0 36—44 8. VKD 2 4 0 0 4 0 21—59 1. H. Holt 11 20 2. 11 18 3. H. A. Mijnsbergen 7 10 4. 9 10 5. 11 10 6. J. J. Wesselius 8 9 7. C. Gravenmaker 10 9 8. 12 9 9. W v. Dongen 9 6 10. 7 5 11. T Mantje 6 2 12. F. Postma Jr 7 0 Vrijdag 29 december organiseert Spor- Voor de onderlinge competitie werden in groep A de volgende partijen gspeeld: P. C. BaisL. Haver 11; F. Pestma H. van Nieuwenhuizen 11; J. Groen Sr. J. Bakker 02; C. LodderJ. M. Jans sen 11. Groep B: G. MooiH. M. Leeuw 20. Groep C: C. GravenmakerT. Mant je 20; T. Mant jeH. Huygen 02. De volledige standen in de drie groepen luiden: Groep A: 1. C. Lodder 11 16 2. J. Snel 8 12 3. P. J. Smit 9 11 4. J. M. Jansen 10 11 5. W. Post11 9 6. H. Visser 7 8 7. P. C. Bais6 7 8. F. Postma Sr9 7 9. L. Haver 4 5 10. H. van Nieuwenhuizen5 3 11. Jac. Groen Sr8 3 12. J. Bakker6 2 REEDS tijdens het bestaan van de hoeker heeft de sloep zich een plaats als visserijschip weten te veroveren. Ver moedelijk is in 1819 te Vlaardingen het eerste schip van dit type gebouwd. De sloep was eigenlijk een Frans scheeps- type, de naam „Chaloupe" herinnert daar aan. Niet wat afmetingen, doch wat de vorm betreft was zij geheel verschil lend van de hoeker. Het voorschip was scherp en het achterschip laag gebouwd terwijl ook het tuig minder moeilijk te hanteren en meer op veel windvang berekend was dan bij de hoeker. Deze sloepen voldeden dan ook vrij goed, vooral door hun groter zeilvermogen. Hier door waren zij zeer goed te gebruiken voor de beugvisserij en spoedig gingen voorna melijk Middeiharnis, Pemis en "Zwarte- waal, vanwaar de beugvisserij reeds van oude tijden af werd uitgeoefend, tot de in voering van het scheepstype over. De sloep verdrong spoedig de ronde bunschepen als de Zwartewaalse gaffelaar en de bezaan schuiten van Middeiharnis en Pernis. Ook in Vlaardingen werd dit scheepstype in gebruik genomen, waar op de lijst van de werf ,,'s Lands Welvaren" de werf waar ook de laatste hoeker is gebouwd de eerste vermeld staat in 1819. Het oorspron kelijke tuig, een grootzeil met boom, werd wegens zijn onhandelbaarheid gewijzigd door het zeil in te korten, onder toevoeging van een bezaansmast, hetgeen veel beter voldeed, vooral nadat de spiegel in een overhangend achterschip was veranderd. In Middeiharnis verscheen in 1896 de eerste ijzeren sloep. Deze behoorde toe aan de Rederij Wed. C. Kolff Zoon, heet te Johanna Hendrika MD. 10 en Leendert Koster was er schipper op. Genoemde re derij was toen in het bezit van 10 sloe pen. De tweede rederij in Middeiharnis was toen P. L. Slis Zoon met 9 sloepen, waarvan de Willem de Zwijger MD. 8 op gelegd was. Vlaardingen had in 1892 reeds 2 ijzeren sloepen en in 1895 waren er van deze ha ven 5 houten en 7 ijzeren sloepen, die een stoomspil aan boord hadden. Een voorna me rederij van sloepen was toen de nu nog bestaande Doggermaatschappij, waarvan de schepen namen hadden die we nu nog, uiteraard voor andere schepen, aantreffen. Om er enkele te noemen: Voorlooper (toen met twee o's), Voorwaarts en Voor lichter. Onder de zeven schepen van de re derij bevond zich de stoomlogger Koningin Wilhelmina VL. 190, die in de periode dat de haringdrijfnetvisserij niet werd uitge oefend aan de beugvisserij deelnam. Van Middeiharnis werd de sloep Oranje Nassau MD. 11 als laatste in 1923 verkocht. Dit schip ging over aan de Rederij J. Poort man te Maassluis onder dezelfde naam als MA. 11. In Maassluis werd de finale van de sloep opgevoerd. Met de Toos MA. 54 Maap MA. 55, Oranje Nassau MA. 11, Let- ty MA. 56, Nely MA. 57 en Minister Kuij- per MA. 36 was het in 1925 afgelopen. Toch is er nog een voormalige sloep in de vaart al heeft het schip in de loop der jaren enige verbouwingen ondergaan. Het is De Verwachting KW. 28, die in 1898 als zeilsloep is gebouwd bij Bonn Mees te Rotterdam voor J. J. Speelman in Pemis Dit vaartuig werd nieuw uitgehaald door schipper Huibrecht van Vliet en de naam van het schip luidde Johannes Cornells PR. 6. In 1916 verhuisde het naar IJmui den en kwam als Wilhelmina IJM. 298 in de vaart voor de Visscherij Mij. Kenne merland I, welke rederij onder directie stond van Th. van der Klauw en P. Ver woerd. Sedert 1931 kennen we hetzelfde vaartuig als De Verwachting KW. 28. G. Mooi N. Michel J. Lichtendahl J. Groen Jr. Ben. Postma H. M. Leeuw R. Kramer P. Jasperse J. Slager J. Zwartveld H. Dijkhuizen G. Huigen Groep C: 9 10 13 6 6 9 10 5 5 9 10 4 15 11 11 8 8 8 8 7 7 7 5 1 als te verwachten was won de nationale kampioenen haar partij gedecideerd (2 x 11—3). De stand was hiermede op 40 gebracht en daarmee was het kampioenschap een feit. De overige partijen leverden ook geen moeilijkheden meer op. Het eerste gemengd dubbel werd gewonnen met 153 en 15 10, het tweede met 155 en 156. Het heren dubbel leverde een 2 games overwinning op met de uitslagen 1510 en 158 en het damesdubbel completeerde de wedstrijd met 152 en 150. Na afloop van de wedstrijd werd het team van Velsen toegesproken door de voorzitter van de ontvangende vereniging, de heer L. Verhoef. De dames van Velsen, Imre Rietveld en Conny Visman, ontvingen een boeket bloemen. Het wachten is nu op de beslissingswed strijd tegen Arma uit Arnhem. Deze beide teams zullen één beslissingswedstrijd spe len om een plaats in de hoofdklasse. Zeer waarschijnlijk zal deze wedstrijd gespeeld worden op 21 januari te Vlaar dingen in de zaal van de badmintonvereni ging Vijfsluizen. De eindstand in de eerste klasse afde ling 3 is: Velsen I 10 9 0 1 18 64—16 Badhoevedorp I 10 8 1 1 17 59—21 Haarlem 1 10 3 3 4 9 39—41 Slotermeer I 10 4 1 5 9 39—41 Zeemacht I 10 2 1 7 5 23—57 Duinwijek IV 10 0 2 8 2 16—64 Velsen 2 Velsen II speelde zondag eveneens de laatste competitiewedstrijd, tegen een team van Duinwijek nl. het vijfde. De spelers en speelsters deden niet onder voor die van het eerste team en versloegen hun tegen standers ook met 80. Alle partijen wer den in twee games gewonnen. Velsen II was vorige week al kampioen geworden van de tweede klasse vierde afdeling en promoveert automatisch naar de eerste klasse. De eindstand is hier: Velsen II DES Haarlem II Veglo II Duinwijek V WSOV 10 9 0 1 18 65—15 10 8 0 2 16 56—24 10 6 1 3 13 50—30 10 3 2 5 8 33—47 10 2 1 7 5 21—59 10 0 0 10 0 15—65 Advertentie tief sneldamwedstrijden voor haar leden en donateurs, waarvoor aantrekkelijke prijzen beschikbaar zijn gesteld. Op 1 januari spelen om twee ui#"t?b' Schoonenberg de SVIJ-veteranep t§gen| het eerste elftal. De opstellingen luiden: Veteranen: Buyck, Kramer en v. d. Lin de, N Schaap. J. Schaap en Braams, Ser- vaas. Wisse, Cöhrs. Bot en Kistemaker. SVIJ I: Den Dikken, Verdikt en Sche- ringa, Akkerman. Van Eerden en Van Hooff, Buding, Minneboo, Spanjaard, Glas en Van Staveren. Feestmiddag De afdeling handbal en gymnastiek van de sportvereniging „ADO '20" te Heems kerk organiseert op vrijdag 29 december voor haar leden een feestmiddag in zaal Dam. WOENSDAG 27 DECEMBER Dennestraat 5, Beverwijk, 19.30—22 u.: Ruimte" exposeert Unicefnieuwjaarskaar- ten. Grapy, Beverwijk, 20 u.: Contactavond NVV-vrouwen. KSA-gebouw, Beverwijk, 20 u.: Kerst spel voor Algemene Bond van Ouden van Dagen door toneelgroep „Margriet" uit Haarlem. DONDERDAG 28 DECEMBER Tentoonstellingszaal, Heidestraat, Bever wijk 1417 u.: Felison exposeert werken van W. Steyn. Patronaatsgebouw, IJmuiden, 20 u.: Kienavond KAB. Miele, AEG, Edy, Pelgrim, Bico, DRU, Erres, Scharpf, Electrolux, Sema, Principal, Hoover, Siemens, Zanker. Reeds vanaf 149.50 met garantie. Gem. betaling en 100 service Lange Nieuwstraat 433 - 435 'Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Bet aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN 1 De Ichthuskerk was geheel gevuld toen de leerlingen van de Marnix van St. Alde- gondeschool vrijdag een kerstdeclamato rium uitvoerden onder leiding van de heer M. Koning. Zang en declamatie stonden op hoog peil en we verwonderden ons over de vrijheid waarmede deze jonge leerlingen optraden. Zelfs de jongeren onder hen zon gen met een ongekunsteld gevoel de kerst liederen. Het zal voor het personeel der school met grote voldoening geconstateerd zijn, dat een serieuze voorbereiding ook werkelijk resultaten oplevert. Het declamatorium, opgesteld door de heer Koning, verhaalt het kerstgebeuren in proza en poëzi. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de bekwame organist G. Fedder en deze droeg ook voor een be langrijk deel bij tot het slagen van dit op treden. 't Was een feestelijk gebeuren voor leerlingen, ouders en vele andere belang stellenden. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden Voor automatische girobetalingen 'het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE b'I9W P .:>9Ü arjiD!el989d nq'jj, utI nat "iijuniii t GcjfW De heer M. J. Marcus, voorzitter van de samenwerkende speeltuinen „Schul pen" en „de Meerweiden" heeft zater dag tijdens de traditionele kerst-kienavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat die druk was bezocht zijn hart weer moeten luchten over de grote vernielingen, die in de speeltuinen worden aangebracht. Dit euvel schijnt niet uit te bannen te zijn on danks herhaalde verzoeken aan de om wonenden een oogje in het zeil te hou den en erger nog vaak zonder dat de omwonenden zich maar iets van de ver nielingen aantrekken en deze zelfs oog luikend lijken toe te staan. De heer Marcus, die overigens aan een uitstekend geslaagd jaar van de speeltui nen kon herinneren dank zij goede or ganisatie en de hulp van vele medewer kenden moest ten aanzien van de ver nielingen wederom zijn diepe 'teleurstel ling uitspreken. Waar door de besturen alles in het werk wordt gesteld het speeltuinwerk voor de jeugd aantrekkelijk te maken, waarbij bovendien het clubwerk een belangrijke plaats inneemt, moest weer een schade van enige honderden guldens worden gemeld. De vermeiingen zijn bijna aan de orde van de dag, maar niettemin zullen de besturen met hun medewerkenden in het Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Aan de vooravond van het kerstfeest zijn vele Italiaanse en Spaanse arbeiders, die bij de Hoogovens in dienst zijn, op de Aro sa Sun bijeen gekomen om zich voor te bereiden op het kerstfeest. Deze ker^tfeestviering ging uit van de Peregrinastichtingen en had een sfeervolle inhoud. De Italianen en Spanjaarden lie ten zich niet onbetuigd en op hun beurt zongen de aanwezige Nederlanders hun kerstliederen uit volle borst. In de televisiezaal van de Arosa Sun stonden twee grote kerstbomen en gaven vele honderden witte hyacinten, kerstro zen en rode tulpen het geheel een prach tig aanblik. Na een korte inleiding liet eerst het kna penkoor van de r.k. technische school St. Eloy uit Beverwijk zich horen met een aantal kerstliederen. De jongens in hun smetteloze witte kielen die opgesteld ston den in het trappen huis zongen voortref felijk. Ook enkele soli van heldere jongens stemmen. gaven dit kerstgebeuren de nodi ge inhoud. Hierna werd het kerstevangelie in drie talen uitgesproken. Aalmoezenier Geraerts deed dit in het Spaans, pater Romedio in het Italiaans en de industriepredikant, ds Homans in het Nederlands. Evenzo werd een woord ter overden king gesproken. Kapelaan Geraerts wees op het grote Kerstgebeuren, waarbij God zijn Zoon uit den hemel op aarde stuurde om aan de mensen het Evangelie te bren gen. De Spanjaarden zijn als het ware ook gezonden uit hun land, maar zij trachten hier voor de achtergelatenen brood te ver dienen. Ook zij rekenen hier in een land ver van hun moederland op een mens waardig bestaan waar zij in vrede kunnen werken. Pater Romedio sprak zijn landge noten toe en wees hen op de komst van het Christuskind. Juist in een wereld waar in de mens niet weet wat het „Vrede op aarde" betekent worden wij weer op dit gebeuren voorbereid. Ds. Homans wees er op d^t op de Arosa Sun een klein stukje van de vredelievend heid geboren kan worden. Zou het lukken hier het Kerstgebeuren te herdenken met mensen van verschillende levenstromin gen? Het Kindje van Bethlehem steekt na bijna 2000 jaar de hand uit naar Italia nen, Spanjaarden en Nederlanders in de IJmond. Een Italiaans zangkoor zong enige kerst liederen. De Spanjaarden brachten dit p hun eigen wijze naar voren. Zij gaven met veel lawaai uiting aan hun kerstvreugde. Het was het slot van een internationaal kerstfeest, dat besloten werd met het drin ken van koffie en het eten van gebak, aan geboden door het bestuur van de volks bond. voorjaar opnieuw zorgen, dat de jeugd zich met de vele en verschillende speel- werktuigen zal kunnen gaan vermaken. „Het is wel enes om moedeloos onder te worden, maar als de besturen het bijl tje er bij neer zouden gooien, zou er van het speeltuinwerk niet veel meer overblijven", zei de heer Marcus. En dat willen de besturen kost wat kost voorkomen, omdat zij zich nu eenmaal met hart en ziel voor de jeugd willen blijven inspannen. Wel is het zo, dat uiteraard de goeden onder de kwaden moe ten lijden. Een meer verheugend geluid liet de heer Marcus horen over de bijzonder ge slaagde uitwisseling met de speeltuin Rhe- den. De drumband heeft daar kostelijke ervaringen opgedaan. Ook in het nieuwe jaar zal deze uitwisseling weer geschie den. Onder prettige muziek van piano en accordeon hebben de vele aanwezigen zich daarna enige uren aangenaam be ziggehouden met het nu reglementair ge speelde kienspel, waarvoor zeer vele en smakelijke prijzen beschikbaar waren, waaruit weer eens te meer bleek, welk een goede naam „Schulpen" en „de Meerwei den" in Velsen-Noord hebben. De Beverwijkse favoriet Coen Niesten is winnaar geworden van de door „Kenne merland" in de waterleidingduinen by Wijk aan Zee gehouden Kerst-cycle-cross. Samen met Jan Timmer, die hij in de slot- ronde van zich afschudde, had Niesten het verloop van deze cross volledig beheerst. Van de 21 deelnemers ondernam Timmer op het door de vorst hard bevroren par koers al meteen na de start een uitloop poging en daarmee had hij succes. Zijn concurrenten bleven het antwoord schul dig op zijn vroegtijdige aanval. Alleen de sterke Coen Niesten slaagde er nog ir om hem te achterhalen. Er moes ten toen nog vijf van de 25 ronden ge reden worden en al de overige renners, van wie Duyker, Weeda, De Ruyter en Wim Zonneveld door pech uitgeschakeld waren, kwamen er niet meer aan te pas. Zij werden door de twee aanvoerders van het „veld" op een of meer ronden achter stand gefietst. Alleen de jonge Jan Ser- penti en Bert de Reus wisten zich van „dubbeling" te vrijwaren. Voor de steme eindrush van Niesten moest tenslotte ook Timmer het hoofd buigen. De uitslag was: 1. C. Niesten, Beverwijk; 2. J Timmer, Velsen-Noord; 3. J. Serpenti, Wijk aan Zee; 4. B. de Reus, Velsen- Noord; 5. D. Dullemans; 6. F. van Tonge ren; 7 J. Luns: 8. B. van Vliet, allen Be verwijk; 9. C. Elswijk, Zaandam; 10. J. Zonneveld, Uitgeest. Uitslag aspiranten: 1. S. de Goede, Be verwijk; 2. F. Zonneveld, Heemskerk; 3. P. Slotemaker; 4. E. Bemeveld; 5. J. van Hoof, allen Beverwijk- 6. A. Martens, Heemskerk; 7. E. v. d. Outenaar. Bever wijk. Bij de prijsuitreiking maakte professio nal Coen Niesten een sympathiek gebaar door zijn prijs, een wiel, aan de aspirant Jan Serpenti te schenken voor zijn moedig gereden race onder de ouderen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5