Spanningen in onze economie in 1961 niet verminderd V Effecten -en Geldmarkt België doet nieuwe suggesties De beurs Wedloop tussen bedrijfskosten en de produktiviteit Verolme beperkt de investeringen NAVO neemt „De Internationale" over Empire State Building wordt verkocht De tweede EEG-etappe Naar Belgisch inzicht zijn er slechts twee meningsverschillen SCHEEPVAARTBERICHTEN Sterk Amerikaans luchtcommando in Europa Prinselijk gesprek in Laos Vier schepen vergaan: 60 mensen omgekomen Groenlanders verdrongen door Denen Chrysler brengt eerste wagen met turbine Ambassadeur Mensjikov wordt vervangen WOENSDAG 27 DECEMBER 1961 9 Periode van consolidatie Ingewikkelde transactie Buitenlandse handel van Benelux is afgenomen Indonesische economie nog niet gezond Staalproduktie in KSG American Hotel richt beleggingsmij. op Amerikaanse auto-industrie verwacht volgend jaar record-verkoop Kort economisch nieuws Kort nieuws Glimlachende Mike" zal Washington verlaten Van onze financiële medewerker) De toestand van onzekerheid, waar mee we de ontwikkeling der Nederland se economie in 1961 zijn tegemoet ge gaan, is bij het einde van dit jaar nog niet veranderd. Minister Zijlstra is zelfs van mening dat de spanningen groter zijn geworden, waarbij hij vooral het oog heeft op de minder gunstige verhouding tussen de nationale produktie en de na tionale bestedingen. Terwijl de produk- tiestijging, die in 1960 acht pet bedroeg, in het afgelopen jaar door de schaarste aan personeel en de vrije zaterdag werd belemmerd en vermoedelijk niet meer dan drie a vier pet heeft bedragen, zijn zowel de industriële investeringen als de particuliere bestedingen verder gestegen. Zo zien we dan ook voor de eerste negen maanden van 1961 nog wel een verdere toeneming van de industriële omzetten 28,6 miljard tegen 27,1 miljard in die periode van 1960), maar een export, die weinig groter is dan het vorig jaar. Deze is over de elf maanden, waarvan de cijfers, bekend zijn, met niet meer dan drie pet gestegen tegenover een stijging van 12 pet in het vorig jaar. Daarentegen ging de invoer met acht pet vooruit, zo dat het invoersaldo van 1,7 miljard tot 2.6 miljard is toegenomen. De tijd van de grote overschotten op de lopende rekening van de betalingsbalans is dus voorbij. Met een bedrag van 400 a 500 miljoen zullen we ditmaal tevre den moeten zijn, terwijl er in 1960 nog een surplus van 1,3 miljard was. In zover re heeft de revaluatie van begin maart dus wel effect gehad, maar of men zich hierover moet verheugen, is de vraag, te meer omdat van een prijsdaling, die het gevolg zou moeten zijn van de verlaagde invoerprijzen, tot dusver weinig of niets is te merken. Evenwicht De onzekerheid waarvan minister Zijl stra heeft gesproken, wordt uiteraard gro ter door de belastingverlagingen, waartoe voor het jaar 1962 is besloten en in niet mindere mate door de loonsverhogingen, welke voor hef komende jaar op circa zes percent worden geschat. Het gaat er dus om of in 1962 produktie en produktiviteit dermate kunnen worden opgevoerd dat tus sen produktie, bestedingen en export het gewenste evenwicht wordt verkregen. De Nederlandse industrie doet daarvoor haar best en heeft ook in 1961 weer grote be dragen voor nieuwe investeringen uitgege ven, welke grotendeels gericht zijn op een Het Verolme-concern zal na de snelle opbouw en enorme beleggingen in het ver leden in het komend jaar de investerin gen tot het uiterste gaan beperken, zo schrijft de president-hoofddirecteur, de heer C. Verolme, in zijn jaaroverzicht, dat in het laatste nummer van het personeels orgaan „Verolme-nieuws" werd gepubli ceerd. „Daardoor zullen wij de bedrijven krachtig en gezond houden". Hij voegt daar aan toe dat het concern nog vele mogelijkheden bezit in binnen- en buiten land. Volgens de heer Verolme wacht de scheepsbouwindustrie nog een moeilijk jaar, maar er zijn lichtpunten in de ont wikkeling van de scheepvaart in het alge meen. De scherpe concurrentie zal evenwel blijver voortduren. Het concern heeft een gunstig jaar ach ter zich. In 1961 werden zeven schepen met gezamenlijk 171.050 ton dw aan scheeps- ruimte te water gelaten, alsmede drie zo genaamde midbodies voor bestaande tan kers; 140.000 ton dw scheepsruimte werd op Nederlandse werven gebouwd en ruim 30.000 ton in Ierland, Brazilië en Noor wegen. De totale oplevering aan de diverse rederijen bedroeg 91.550 ton dw. De werf van Verolme op Rozenburg is voor twee jaar ruimschoots voorzien /an opdrachten. Er is een nijpend tekort lan arbeidskrachten. De Braziliaanse werf bij Jacuacanga is nu zover gereed gekomen dat op normale wijze aandacht besteed kan worden aan de produktie. De Noorse werf bij Sarpsborg heeft zich tot dusverre vrijwel uitsluitend toegelegd op reparatie. De nieuwbouwafdeling is be scheiden van opzet zij kan geen grotere schepen bouwen dan circa 7000 ton dw maar er zijn planner; tot uitbreiding. De machinefabriek in IJsselmonde heeft voor d bouw van turbines, volgens licen tierechten van de General Electric in de Verenigde Staten, en de grotere typen dieselmotoren zeer belangrijke uitbreidin gen ondergaan. Vaak wordt aan derden geleverd. Noorse opdracht Het Verolme-concern heeft van de Noor se reder Einar Rasmussen in Kristiansand de bouwopdracht verkregen voor een vrachtschip voor gestorte lading met een draagvermogen van 18.000 ton. De kiel werd vorige week gelegd op de werf in Allasserdam. Het schip zal eind-1962 wor den opgeleverd, waarna het gedurende enkele jaren bauxiet zal gaan vervoeren in charte: voor de Saguenay Shipping Co in Montreal. verlaging van de bedrijfskosten, omdat uit breiding van de produktiemogelijkheden, zolang de personeelsschaarste aanhoudt, niet effectief is. Het is dit proces, waarmee het Neder landse bedrijfsleven het nieuwe jaar in gaat en waarmee het ene bedrijf gelukki ger zal zijn dan het andere. Het ligt voor de hand dat nieuwe investeringen, vooral de zogenaamde diepte-investeringen, eerst geleidelijk tot de rentabiliteit van het be drijf gaan bijdragen en men mag dus de hoop koesteren dat de produktiviteitsstij- ging in het komende jaar wat groter zal zijn dan die van 1961. Invloed van EEG Dat de verdere uitvoering van de E.E. G.-overeenkomst ook op de Nederlandse handel van grote invloed is, hebben we meer dan eens opgemerkt. Terwijl onze in- en uitvoer uit en naar de E.E.G.-lan- den in 1960 45'/2 pet van het totaal bedroeg, is ze wat de invoer betreft in het lopende jaar tot circa vijftig pet gestegen, wat de uitvoer betreft lot circa 47 pet, waartoe de over en weer verlaagde invoerrechten uiteraard krachtig hebben bijgedragen. Als op 1 januari een verdere verlaging van tien pet zal hebben plaats gehad, lig gen die invoerrechten reeds veertig pet beneden het niveau van 1957. In hoeverre andere landen Engeland, Denemarken zich bij de E.E.G. zullen aansluiten en met de E.V.A.-landen, die hun invoertarieven onderling ook met veer tig pet hebben verlaagd, samenwerking zal worden verkregen, is een boeiende vraag, waarop in de naaste toekomst ho pelijk het antwoord kan worden gegeven. Dat men zich hierover in de V.S. bezorgd maakt, is geen slecht teken. Blumenthal, de onderminister van buitenlandse zaken in het departement van Economische Za ken heeft in dit verband tot de Ameri kaanse industrie reeds de waarschuwing gericht dat het nieuwe Europa thans twee maal zo sterk groeit als de V.S. Besparingen Het is bij alle onzekerheid ten aanzien van de toekomst, verblijdend dat Neder land in de economische vooruitgang van Europa ook gedurende het afgelopen jaar zijn evenredig aandeel heeft gehad en dat ook de bevolking in haar totaliteit daarvan heeft geprofiteerd. Men kan dit onder meer afleiden uit de belangrijke besparingen, die ook 'n 1961 mogelijk bleken. Het tegoed van alle spaarbanken, inclusief de handelsbanken was ultimo 1960 rond 10,4 miljard, aan het eind van 1961 zal het een bedrag van ƒ12 miljard benaderen en als we het belegde vermogen van de levensver- zekeringsmijen daar bijtellen (circa 19 miljard tegen 8,2 miljard ultimo 1960), ftonfeil !we tot een totaal vaWbUria miljard in vergelijking met 18,6 miljard een jaar geleden. Dat intussen ook de Nederlandse staats schuld verder is gedaald (tot circa 17'/2 miljard) kan als een bewijs gelden voor het gezond misschien wel wat al te conservatief financieel beleid van de regering, want de staatsschuld bedraagt in ons land thans niet meer dan goed veertig pet van het nationaal inkomen, terwijl ze bijvoorbeeld in België 87'/! pet en in de V.S. zeventig pet van dat inko men uitmaakt. Er is dus zeer zeker alle reden om over de ontwikkeling van de Nederlandse economie ook al is het tempo wat ver traagd, tevreden te zijn en minister Zijl stra is daarom van oordeel dat aan de hoogconjunctuur in ons land nog geen einde is gekomen. Wat echter voor de meeste landen geldt, geldt ook voor Ne derland, namelijk dat een te snelle wel vaartsspreiding aan de toeneming van de reële welvaart in de weg kan staan. TOESLAG BOTEREXPORT VERHOOGD. Het Produktschap voor Zuivel heeft de toeslag bij export van boter verhoogd: voor Engeland en Italië van 65 tot 75 cent per kg, voor andere in aanmerking komen de bestemmingen van 85 cent tot 1,05 per kilogram. De n.v. Verzekeringsmaatschappij NAVO in Leiden heeft de gehele TV-verzeke- ringsportefeuille van de schade en repa ratiemaatschappij „De Internationale" ook bekend als „Teleservice" in Den Haag gekocht. De directeur van de NAVO, de heer J de Vries, deelde mede, dat dit besluit is genomen om de smet die op deze sector van het verzekeringswezen is komen te rusten uit te wissen. De NAVO treedt in alle rechten en verplichtingen van „De Internationale" en zal verder ook eigen voorwaarden toepassen. Dit houdt bijvoor beeld in dat de verzekerden een dekking hebben voor schade door slijtage. „We zullen nog wel enige tijd nodig hebben om de zaak te ontwarren", aldus de heer De Vries. In de dossiers komen stapels onbe taalde rekeningen voor. Tien personeels leden zullen enige weken nodig hebben om alles uit te zoeken. Donderdag gaat het Empire State Buil ding, de grootste wolkenkrabber ter we reld, voor een bedrag van 65 miljoen dol lar in andere handen. Het is een van de grootste en ingewikkeldste transacties in onroerend goed uit de gehele geschiedenis. De Prudential Insurance Company zal 29 miljoen dollar betalen voor het eigen domsrecht op het 102 verdiepingen tellend gebouw. De verhuurrechten zullen voor 36 mil joen dollar overgaan in handen van Law rence Wien, advocaat te New York en handelaar in onroerend goed, die de trans actie verzorgt. De heer Wien, kolonel Henry Crown, financier in Chicago, de huidige eigenaar van het gebouw en de president van de Prudential Insurance, Louis Menagh, zul len de transactie in Newark (N.J.) sluiten. Het contract telt 400 pagina's en de on dertekening ervan zal naar verwachting vijf uur in beslag nemen. Eerst zal de heer Wien kolonel Crown 65 miljoen dollar betalen en daarna het eigendomsrecht voor 29 miljoen dollar rechtstreeks overdoen aan de Prudential Insurance. In oktober Volgens mededeling van het secreta riaat-generaal der Benelux Economische Unie bedroeg de waarde van de invoer uit derde landen in de Benelux in oktober 1961 2.279 miljoen (oktober 1960: 2.316 miljoen) terwijl voor een waarde van 2.115 miljoen (oktober 1960: 2.165 mil joen) naar derde landen werd uitgevoerd. Voor een vergelijking van de maand cijfers van oktober 1960 en 1961 dient rekening gehouden te worden met de reva luatie van de Nederlandse gulden met vijf percent in maart 1961. De mutaties in de waarde van de Beneluxhandel in oktober 1961 vergeleken met oktober 1960. in per centages uitgedrukt resulteren in een da ling van de invoer met twee percent be rekend in guldens. Voor de waarde van de uitvoer is er in guldens berekend even eens een daling te zien van twee percent. De intra-Beneluxhandel ontwikkelde zich in de maand oktober als volgt: de in voer in de B.L.E.U. uit Nederland beliep 215 miljoen (oktober 1960: 199 miljoen): de invoer in Nederland uit de B.L.E.U. bedroeg 302 miljoen (oktober 1960: 291 miljoen). Voor de zuid noordhandel is er een stijging te zien van oktober 1960 oo okto ber 1961 van vier percent (in guldens). De handel in de richting noord-zuid geeft, bij vergelijking van de overeenkomstige perio den, een stijging van de waarde te zien van acht percent (in guldens). In het weekoverzicht van het Ameri kaanse ministerie van Handel wordt ge- meid dat het de economie van Indonesië nog steeds niet naar den vleze gaat. „Fi nanciële en handelsproblemen bleven de Indonesische economie kwellen in het derde kwartaal van 1961", werd gezegd. Het ministerie had de indruk dat de door de Indonesische regering gelaste be snoeiing van de import effect sorteerde, doch het constateerde tevens dat de export nog altijd bij de import ten achter bleef. De tendens in het derde kwartaal van 1961 bevestigde de waarschijnlijkheid dat Indonesië, over het gehele jaar gerekend, een handelstekort zal hebben. Het mini sterie meende de economische moeilijk heden ten dele te kunnen wijten aan ern stige droogte. Van onze correspondent) BRUSSEL. De Fransen zijn de enigen, die de totstandkoming van een gemeen schappelijk landbouwbeleid als voorwaarde stellen voor het overgaan naar de tweede fase van de Euromarkt. Het voorstel is eenzijdig en het steunt niet op een volkomen 71 juiste interpretatie van hét verdrag. Dat heeft gisteren de Belgische adjunct-minister van Buitenlandse Zaken, Fayat; verklaard, toen h(j mededeelde dat België op tweede kerstdag aan de ambassadeurs van de vijf andere leden van de Europese Eco nomische Gemeenschap een memorandum had overhandigd in verband met de be sprekingen van de EEG-Ministerraad, welke de vorige week te Brussel zjjn gehou den en die vrijdag zuilen worden voortgezet. De regering wijst in het memorandum op het zeer grote belang voor de cono- mie in de zes landen om reeds per 1 janua ri over te gaan tot de tweede fase, waar over eenstemmig door de raad moet wor den beslist. In die tweede fase zullen reeds een aantal problemen met gekwalificeerde meerderheid kunnen worden geregeld. Om die tweede fase in te kunnen gaan doet België enige suggesties over het ge meenschappelijk landbouwbeleid. In de eerste plaats is het van oordeel dat niet alle teksten der eerste verordeningsontwer- pen tot in details voor 1 januari gereed moeten komen, daar hiervoor de tijd ont breekt. De ministers moeten het echter wel eens worden over de principes en de grote lijnen van die ontwerpen. De tweede Belgische suggestie betreft de beschermingsclausules. België stelt voor, dat de geschillen over regelingen en over uitvoeringsmaatregelen van het gemeen schappelijk landbouwbeleid binnen de acht dagen door de Europese Executieve Com missie zullen worden beslecht. Is er in die periode geen overeenstemming bereikt, Aagtekerk 28 te Suez verwacht. Abida 28 te Curagao verwacht. Algol 26 te Beira Alnitak 24 te Rotterdam Ammon 22 v Maracaibo n. Georgetown. Ampenan 27 te Khorramshar. Archimedes 24 v Rottera n. Hamburg. Artemis 24 te Aruba. Asmidiske 26 te Rotterdam. Asterope 25 Rotterdam. Attis 26 v. Ponce n. Gent. Baarn 26 v Rotterdam n. Antwerpen. Banda 27 te Djeddah. Bennekom 22 te Amsterdam n. West-Indië. Borneo 27 te Akaba Bussum 26 v. Rotterdam n. Curagao. Castor 23 ter hoogte van Smyrna n. Istanbul. Cities Service Valley Forge 27 te Mena Crania 23 450 m n o Martinique n. Kanos Daphnis 22 480 m. o z o Bermuda n. S Domingo Delft 22 v Punta Cardon n Maracaibo Elisabeth Broere 28 te Panama verwacht Eos 24 v Rotterdam n Piraeus. Forest Town 27 te Fao Friesland SSM 26 te Rotterdam. Hathor 27 te Izmir. Helicon 24 te Cristobal. Hestia 26 v. Rotterdam n. Antwerpen. Hilversum 27 te eL Havre. Hydra 23 160 m. z.w. Flores n. Curagao. Ir'azu 27 te Curagao verwacht. Is is 24 te Gent Jason 26 v Rotterdam n. Amsterdam. Keizerswaard 27 v. Liverpool n. Belfast. Kerkedijk 28 te New York verwacht. Koningswaard 27 v. Punta Cardon n. Boston. Kopionella 24 te Curagao. Krebsia 24 v. Rotterdam n. Gothenburg. Kylix 27 te Curagao verwacht. Laarderkerk 27 te Suez verwacht. Loppersum 24 v. Galveston n. Corpus Christi. Maaskerk 23 v Antwerpen n. Amsterdam. Madisonlloyd 24 te Manokwari. Maron 23 te La Guaira. Meerkerk 27 te Rotterdam. Mentor 23 v. Alexandrië. Minos 27 te Kotka. Musilloyd 27 v Cristobal n Duinkerken. Nias 27 te Lagos. Nieuws Tonge 26 v. Tempaldor n. Mobile. Ondina 27 in Suezkanaal. Osiris 22 700 m z w Finisterre n. Bilbao. Overijsel 24 te Beira. Palamades 27 v Santa Domingo n. eL Havre. P. G. Thulin 26 v. Balboa n. Callao. Philine 27 te Mena. Philippia 25 te Port Said. Pieter S. 25 te Rotterdam. Prins Alexander 26 v. R'dam, 27 te Antwerpen Prins Frederik Hendrik 24 v, R'dam n Gandia Prins Willem van Oranje 24 te Rotterdam. Prinses Margriet 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Pygmalion 26 te Mayaguez. Roepat 26 v Rotterdam n. Bremerhaven Rondo 23 te Dar Es Salaam verwacht. Rossum 27 te Jacksonville verwacht. Rotte 26 te Curagao Rotterdam 27 te La 'Guaira verwacht. Rijnkerk 26 v. Rotterdam n Bremen. Sarpedon 23 170 m. n.o. Kp. Hatteras n. Curagao. Schelpwijk 27 te Le Havre. Schiedijk 27 te Rotterdam. Seinelloyd 27 te Hamburg. Senegalkust 26 te Port Harcourt. Simonskerk 24 te Akaba. Socrates 26 v. Pto. Montt n. Antofagasta. Soestdijk 23 te Antwerpen. Solon 22 500 m. w. Finisterre n. Hamburg. Stad Alkmaar 24 te La Spezia. Stad Dordrecht 25 te Amsterdam. Stad Maassluis 24 te Reggio. Stad Maastricht 26 te Rotterdam. Stad Rotterdam 27 rede Sagunto n. Catania. Statendam 27 v. Port of Spain n. Grenada. Stentor 23 60 m n.n.o. Kp. Villarto h. Hamburg Steven 24 v. Rotterdam n. Tanger. Straat Clarence 27 te Penang verwacht. Straat Cook 26 te Fremantle verwacht. Straat Madura 24 te Kaapstad Sumatra 23 v. New York n. Tripolis. Talita 24 te Rotterdam. Towa 24 te Hamburg. Van Heemskerck 24 te Matadi. Vlieland 26 v Punta Cardon n. Rotterdam. Waikelo 24 te Kuwait. Westerdam 25 te Rotterdam. Wonosobo 26 te Tandjong Mani Zeeland 27 te Abadan verwacht. Zonnekerk 27 te Suez verwacht. KLEINE VAART Adara 23 60 m. z.z.w. Abrolhos n. Cabedello. Ank T. 23 te Venermeer n. Zaandam. Appingedam 23 150 m. z.w Ushant n. Leixoes. Atlas 23 te Amsterdam n. Vigo. Bloemgracht pass, 23 JE-9 v Hamina n A'dam Brouwersgracht 23 op Schelde n, Helsinki. Draco 23 te Amsterdam n Aalborg Flevo 23 150 m w.n.w Bilbao n. Oporto. Inspect. Mellema 23 te Skerries n. Dublin. Joost 22 v. Stugsund n. Zaandam. Julia Mary 23 15 m. o. Outergabbard n. A'dam Leliegracht 23 dwars Gotland n. Grangemouth. Plato 23 te Rotterdam n. Tanger. Strabo 22 v. Aarhus n. Amsterdam. Wilpo 21 v. Uddevalla te Kristinehamn. SLEEPVAART Barentszee 22 v Rotterdam n. Amsterdam. Cycloop 25 te Colombo. Friesland 20 te Rio de Janeiro. Schouwenbank 21 v Rotterdam n. zee en terug St.eenbank 22 te Hoek van Holland. Zeeland 23 300 m. o. Fayal Sneeton vastgemaakt. dan gaat het geschil voor spoedige behan deling naar de ministerraad. De Belgische regering heeft er verder op aangedrongen de behandeling van de versnelling van de gemeenschappelijke markt zo spoedig mogelijk ter tafel te brengen. Minister Fayat is van oordeel, dat niets in het verdrag van Rome be paalt dat het gemeenschappelijk land bouwbeleid moet worden verwezenlijkt tij dens de eerste fase. Er wordt alleen be paald dat dit moet gebeuren „voor het ein de van de overgangsperiode". De Belgi sche regering is ervan overtuigd dat het mogelijk zou zijn geweest de overgang naar de tweede fase van de Euromarkt reeds op de dag voor Kerstmis af te kon digen, rekening houdend met het grote aantal punten waarover eigenlijk een ak koord was bereikt in de ministerraad Slechts op tweepunten bleven er menings verschillen bestaan, nameliik op die van de ontsnappingsclausules en op die van het financieel statuut. Over die twee vraag stukken heeft de Belgische regering thans enige suggesties uitgewerkt en die in het memorandum neergelegd. Uitgaande van de produktiecjjfers over de eerste elf maanden van het laar en van de raming voor december zal de produktie van ruwstaal dit jaar in de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (EGKS) bijna 73,4 miloen ton bedragen, wat 0.6 miljoen ton of 0,8 percent meer is dan in 1960, zo blijkt uit een officiële mededeling van de Gemeenschap. In de Bondsrepubliek is de staalproduk tie dit jaar met 0,5 miljoen ton of 1,5 per cent verminderd en in België met 0,2 mil joen ton of 2,8 percent. In Luxemburg is de produktie gelijk gebleven aan die van het afgelopen jaar. In Frankrijk daaren tegen heeft zich een vergroting voorgedaan van 1,7 percent en in Nederland een stij ging van 5,3 percent. De grootste vermeer dering deed zich voor in Italië waar de produktie zich in 1961 uitbreidde met 11,1 percent. De resultaten van de afzonderlijke lan den der Gemeenschap zijn als volgt (in miljoenen tonnen): West-Duitsland 33.6 (v.j. 34,1); België 7,0 (V.j. 7,2): Frankrijk 17,6 (v.j. 17,3); Italië 9,1 (v.j. 8,2); Luxem burg 4,1 v.j. 4,1); Nederland 2,0 (v.j. 19) en totaal der Gemeenschap 73,4 (v.j. 72,8). Met nagenoeg als uitsluitend doel het verkrijgen, het bezit, het beheer en het vervreemden van effecten heeft American Hotel nv. in Amsterdam opgericht de n.v. Beleggingsmaatschappij van het American Hotel, eveneens gevestigd te Amsterdam. Het maatschappelijk kapitaal van 500.000 bestaat uit 500 aandelen van 1Ó00. Ge plaatst zijn 100 aandelen. American Hotel n.v. neemt deel voor 99 aandelen, die vol gestort worden door inbreng, van 188 aan delen a 50 „Verenigd Bezit van 1894", en 144 aandelen a 50 „Roeco" en contanten. De heer Th. Trail, directeur van American Hotel n.v., die voor één aandeel partici peert, stort dit aandeel vol in contanten. BONN (Reuter) Volgens een door het hoofdkwartier van de Amerikaanse lucht macht in Wiesbaden uitgegeven verklaring is het luchtcommando in Europa sedert de door president Kennedy bevolen verster kingen de sterkste Amerikaanse lucht macht buiten de Verenigde Staten in vre destijd. Een woordvoerder zei dat er thans on geveer 75.000 man van de luchtmacht ac tief dienst doen in veertien „wings". Hij wilde het aantal vliegtuigen niet noemen maar dit is naar schatting iets meer dan duizend. Frederic G. Donner, voorzitter van het bestuur van General Motors, heeft voor speld dat in 1962 in de Verenigde Staten meer dan acht miljoen personen- en vracht auto's zullen worden verkocht. Hierdoor zou 1962 het op één na beste jaar van de Amerikaanse automobielindustrie worden. Alleen 1955 was beter. Donner verwachtte dat het ook overi gens een goed jaar zou worden voor het Amerikaanse zakenleven. Naar zijn me ning zouden het herstel en de expansie na de recessie van de vorige winter voort duren in 1962. Het bruto nationaal produkt thans met een omvang van 540 miljard dol lar per jaar, zal in 1962 misschien 560 mil jard dollar bereiken of overtreffen. Het persoonlijk inkomen, thans op een record- peil van 425 miljard dollar per jaar, zal in 1962 waarschijnlijk een nieuw hoogte punt bereiken. De Amerikaanse hulp De Verenigde Staten hebben in de periode van twaalf maanden tot 30 juni van dit jaar 5.2 mil jard dollar besteed aan hulp aan het buitenland. Dit was het hoogste bedrag van de laatste zeven jaar. Doch als gevolg van terugbetalingen door het buitenland bedroegen de netto uitgaven van de militaire en economische hulp aan het buiten land in het boekjaar 1961 slechts 3,9 miljard een laagterecord voor de jaren na de tweede wereldoorlog. Amerikaans-Nederlandse betrekkingen Volgens het jongste nummer van het Foreign Commerce Weekly in Washington heeft de Ame rikaanse ambassade in Den Haag „een duide lijke neiging" waargenomen naar uitbreidingen van het aantal Nederlands-Amerikaanse onder nemingen. Volgens de ambassade was dit een van de ontwikkelingen in de Nederlandse econo mie gedurende het derde kwartaal van 1961. Dassault en Boeing gaan samenwerken De Franse vliegtuigenfabriek Marcel Dassault en de Amerikaanse Boeingfabriek hebben tot samenwerking besloten op het gebied van opties en licenties. Van de kant van Dassault wordt meegedeeld, dat men samen een vliegtuig voor de Navo gaat ontwerpen en bouwen, dat verti caal kan opstijgen. Het akkoord moet nog door de twee regeringen worden goedgekeurd. Verzekerd kapitaal van „De Olveh van 1879" passeert het miljard De directie van ,,De Olveh van 1879" in Den Haag deelt mede dat het bij dit onderling levens verzekering genootschap verzekerd kapitaal de een miljard gulden heeft overschreden. Het eer ste half miljard verzekerd kapitaal werd bereikt in 76 jaar. het tweede half miljard in'zes jaar Russisch-Indonesische handel Vrijdag is te Djakarta een overeenkomst ge tekend volgens welke de Sovjet-Unie in 1962 aan Indonesië machinerieën, staal, geneesmiddelen, chemicaliën, cement en textiel zal leveren Indo nesië zal in ruil daarvoorj£rp.bber, kopra, gn, plantaardige oliën Jeveren. Inkoop obligaties Rotterdamsche Tram De n.v. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij deelt mede dat bij de inkoop van de 3'/? percent obligaties lening 1897 - 1900 - 1914 - 1915 en 1916 een totaal nominaal bedrag van 210 600 werd aangeboden en van de restantbewijzen een to taal nominaal bedrag van 88.040 Van de 31'* percent obligaties wordt f 51.600 tegen een koers van 87'/» percent geaccepteerd en van de restant- bewijzen f 29.648 tegen een koers van 68 percent VIENTIANE (UPI) Laotische neutra listen en soldaten van de communistisch georiënteerde Pathet Lao-beweging heb ben gisteren, na in alle rust de hoofdstad Vientiane binnen te zijn getrokken, anti- Amerikaanse vlugschriften verspreid, waarin zij een beroep deden op het ko ninklijke leger om in verzet te komen tegen het pro-westerse bewind van prins Boen Oem. De pamfletten verschenen op hetzelfde tijdstip dat tweehonderd Pathet Lao sol daten waren binnengetrokken als lijf wacht van de neutralistische politicus prins Soevanna Phoema en de Pathet Lao-leider prins Soevannoevong, die vandaag in Vien tiane een conferentie met prins Boen Oem zouden beginnen. Overleden. De voormalige Duitse SS-gene- raal Kurt Meyer is zaterdagavond op 51-jarige leeftijd te Dusseldorp overle den. Na de oorlog was hij door een Ca nadese krijgsraad ter dood veroordeeld, omdat hij verantwoordelijk was voor het doodschieten van 23 Canadese krijgsge vangenen tijdens het Ardennenoffensief in eind 1944. De doodstraf werd gewij zigd in levenslange gevangenisstraf, maar hij werd al in 1954 op vrije voe ten gesteld. In de laatste jaren was hij leider van de verkoopafdeling van een brouwerij. Protest. West-Duitsland heeft krachtig ge protesteerd bij de regering van Ceylon tegen het optreden in Ceylon van vice- premier Max Sefrin van Oost-Duitsland Deze heeft in Colombo ve klaard dat en kele leden van de Westduitse regering actieve nazi's zijn geweest. De Westduit se ambassade in Colombo spreekt van „een lasterlijke aanval op leden van de Westduitse regering en een grove schen ding van het diplomatieke gebruik". Gewond Generaal Franco, die enkele da gen geleden zijn linkerhand verwondde tijdens een jachtpartij op duiven op zijn landgoed even buiten Madrid is dinsdag uit het ziekenhuis, waar hij de kerstda gen doorbracht, ontslagen. Franco liep doordat bij een schot het jachtgeweer ontplofte enkele gebroken beentjes in de linkerhand op. Voorts werd zijn wijsvin ger op twee plaatsen gebroken. Zwendel De Mexicaanse t olitie meent dat misschien tienduizenden echtparen op drie continenten valse rchtscheidingspa- pieren hebben ontvangen vanuit Mexico. Geschat wordt dat alleen al in Californië 50.000 echtparen de waardeloze papieren hebben ontvangen uit het komplot. Hon derden andere valse echtscheidingspa pieren zijn gestuurd naar Argentinië, Brazilië, Chili, Frankrijk, Italië en Span je. In Mexicostad zijn vier mensen ge arresteerd. De bende bood goedkope Me xicaanse echtscheiding aan, te verzor gen via de post. De papieren hadden geen legale waarde. TOKIO (Japan) (UPI) Het Veilig- heidscentrum voor de Scheepvaart in To kio heeft bekend gemaakt dat 47 opvaren den van drie vermiste Japanse vissers schepen definitief als verloren moeten wor den beschouwd. Twee schepen werden midden vorige week als vermist opgege ven, een derde zonk afgelopen vrijdag ten zuiden van Sjimonoseki. Veerboot omgeslagen. MANILLA (UPI) Zaterdag zijn der tien mensen, onder wie enkele kinderen, verdronken, toen een veerboot in de Pan- guilbaai in het zuiden van de Filippijnen omsloeg en zonk. Volgens deskundigen is het ongeluk te wijten aan de ruwe wate ren van de baai, en de povere wijze waar op werd genavigeerd. Achtenveertig opva renden, allen vakantiegangers, werden ge red. Aan boord van de pont zouden zich ten minste honderd mensen te veel hebben bevonden. HONGKONG (Reuter) Het Zweedse motorschip Milos heeft veertien beman ningsleden opgepikt van een kleine gemo toriseerde jonk, 300 km buiten Hongkong. De Milos ontving noodseinen van de jonk toen hij onderweg was naar de Panamese sleepboot Inglis, die maandag had geseind dat zij 320 km uit de kust stuurloos dreef. De Inglis heeft bericht, dat hij naar Hong kong terugkeert. Hij was op weg naar So- rong in Nederlands Nieuw-Guinea. Baggermolen vergaan. BOSTON (Verenigde Staten) (UPI) De kapitein en de negen koppen tellende bemanning van de Canadese baggermolen „Cartagena" zijn in veiligheid gebracht, nadat zij 48 uur vergeefs hadden getracht hun vaartuig te behouden. Het lekgesla gen schip dreef hulpeloos rond in de wa teren buiten Boston, terwijl harde wind en meters hoge golven de toestand steeds hachelijker maakten. Na de kerstdagen gaf kapitein Adley Le Blanc opdracht het schip te verlaten. Een van de opvarenden werd als dood opgegeven, maar aan boord van een kot ter van de Amerikaanse kustwacht slaag de men er in de man, die bewusteloos was, bij te brengen met kunstmatige ademha ling. KOPENHAGEN (RITZAU) Steeds meer Denen gaan leidende posten in Groenland bezetten terwijl de Groenlan ders zelf meer en meer worden terugge drongen naar lager plan, hetgeen in strijd is met de officieel verkondigde bedoelin gen, aldus een rapport over de maatschap pelijke omstandigheden in Groenland dat in Kopenhagen is gepubliceerd. Deze ont wikkeling heeft volgens het rapport onder de Groenlanders verbittering gewekt. Men is er met name ontstemd over dat aan het onderwijs op Groenland niet een gelijke aandacht wordt besteed als in Denemar ken zelf. Tussen 1921 en 1960 nam het percenta ge Denen in West-Groenland ten opzichte van de Groenlanders toe V"n een tot ze ven percent, en terwijl in 1921 ongeveer zesrtig percent van de -hogere posten door Groenlanders was bezet is dit percentage thans' tót ongeveer dé T.êlïf" geslonken. Het rapport beveelt aan het onderwijssy steem en de faciliteiten daartoe in Groen land drastisch te verbeteren. Vandaag zal de eerste .vagen met tur bineaandrijving, een Dodge van de Chrys ler Corporation, rijden van New York naar Los Angeles. Dit voertuig betekent een omwenteling. De maatschappij heeft bekend gemaakt, dat zij in 1963 honderd automobielen van dit prototype op de weg z.al brengen en dat zij als de wegproe- ven bevredigend uitvallen binnen vijf jaar met de serieproduktie zal beginnen. WASHINGTON (Reuter) De Russische ambassadeur bij het Witte Huis Mikhail Mensjikov, die Washington bijna vier jaar als standplaats heeft gehad, zal begin januari naar Moskou terugkeren, waar hem een nieuwe post zal worden toege wezen Mensjikov had te Washington tfe bijnaam van „glimlachende Mike". Mensjikov zal worden opgevolgd door het huidige hoofd van de afdeling Ameri kaanse zaken van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, Dmitri Dobrynin. Dobrynin is reeds eerder, met de rang van gezant aan de Russische ambassade te Washington verbonden geweest. Hij was ook een belangrijk lid van de staf van de om het leven gekomen secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld. Dobrynin is een zeer dynamische figuur, die goed Engels spreekt. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. AK.U405 405 Kon. Olie126,80—127 126,90 Philips 984—986 987 Unilevei f 189,50—189,70 189,60 Hoogovens 730 NEW YORK: RUSTIGE DAG De aandelenkoersen op de beurs van New York van gisteren zijn iets gestegen op matige steun. De handel was echter opvallend langzaam en de omzet was ge ring. Het tempo werd vooral bepaald door olie,- auto- en staalwaarden. Voedings middelen- en nutsbedrijven waren de zwakke fondsen. Vooral in de nutsbedrij ven werd snel verkocht, een proces dat nu reeds meer dan een week aan de gang is. In Wall Street zijn de meningen verdeeld over de vraag, of de beurs de gebruike lijke en reeds druk besproken opleving tegen de jaarwisseling op tijd zal beginnen. Van een totaal van 1279 verhandelde fond sen waren er 519 hoger en 520 lager. Het industriegemiddelde kwam van 720,87 op 723,09, dat van spoorwegen van 141,61 op 141,64 en dat van openbare nutsbedrijven van 128,12 op 127,52. (UPI).

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9