Achter de „plastiqueurs" der O.A.S. staat het neo-fascisme Gesprek met politieke moordenaar Vleestekort dreigt in de Franse hoofdstad LE FASCISME EST A V0TRE P0RTE UNO kreeg schragen en stutten Oe Thant en obligatielening geen teken van glorietijd GAENDE SMORGASBORD V0TRE PLACE EST PARMI EUX uwt %m curièp de terreur, chantages, meiiftres chasse mix faciès et Ipehaps m ÜBEHÏÉS, VOIRE AVEMfl, VOS EMFMTS SIM MENACES Weekblad l'Express weer in beslag genomen OAS zegt geen nieuwe coup voor te bereiden Doodvonnis in Oost-Duitsland Mikojan naar Guinea „BOLWERK" DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 13 Voor Frankrijk slaat uur der waarheid eo France des dizames de milfiers d'hommes %mï résolns a se batti* peur nous soit éparpé te fouts du fascisme fri et la. ïfs m\ commence a se regrouper. SVENSKA RESTAURANGEN Schaduwboksen in China (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) PARIJS. De kleine, potige man zet te zijn zwarte leren koffer behoedzaam onder het café-tafeltje. Hij knipoogde en zei: „Geen sigaret erop leggen hoor". Gaat „plastic" zo gemakkelijk de lucht in? Hij schertste natuurlijk. Toch was hij mij niet aanbevolen als grappenmaker maar als politiek moordenaar, als een „tueur" van de O.A.S. Hij had korte, stompe vingers, een beetje gegroefd. „Ik was wijnbouwer in Noord-Afrika", zei hij, toen ik naar die vingers keek. Hij sprak zachtjes, het was „jij" en „jouw', veel afgekorte voor- en bijnamen. Als hij het over „le patron" had, bedoelde hij ge neraal Salan, de chef van de O.A.S. Sprak hij over „le grand salaud" (de gro te smeerlap) dan bedoelde hij generaal De Gaulle, president van Frankrijk. „Nu nog", zei hij, „maar niet lang meer". Zijn kameraadschappelijke geheimtaal met het Parijse straatrumoer op de ach tergrond kwam mij bekend voor. Het was de taal van de ondergrondse uit de tijd dat wij tegen het fascisme vochten. Nu vecht het fascisme tegen ons. Maar de taal is dezelfde gebleven. Toch klonk de toon, die mij als 21-jarige had be haagd, vreemd in de mond van deze 40- jarige man. Fanatiek tégen een dictatuur zijn is wat anders dan fanatiek ervóór. Ik keek eens naar zijn kleren: een ruw wollen hemd, een ruw wollen das, een ruw wollen jas, sportieve kleuren, een soort woudlopersschoenen eronder. Een nozem- op-leeftijd? In ieder geval een „twen" in een vel van veertig. Geen wonder, de aangename levensloop die hij zich had uit gestippeld onder de Noordafrikaanse zon, was daar vijftien jaar geleden onder de stoomwals van de historie gekomen. Sinds dien was hij stil blijven staan en had een pistool gepakt. Eerst in „De Rode Hand", de semi-officiële contraterreur-organisatie tegen de Noordafrikaanse onafhankelijk heidsbewegingen. Nu in de O.A.S. (organi sation de l'armée secrète - organisatie van het geheime leger) die niet alleen tegen de Algerijnse rebellen maar nog meer tegen de Franse regering strijdt. „Hoe meer vijanden, hoe meer eer", zei hij, „wij zullen de communisten en hun meelopers, de nikkers en hun liberale vrienden, eens laten zien, dat Europa nog niet dood is." Toen verdween hij in het ge drang onder de neon-reclame, een peuk op zijn lip, het zwarte koffertje in zijn hand, een verbitterde middenstander, rovertje spelend in het tijdperk van de elektronica. Waar ging hij heen? Een portiek opblazen met een kneedbom? Een briefje aan een deur hangen: „De O.A.S. waarschuwt slechts één keer"? Moet men zo'n man niet bij de politie aangeven? Beter van niet Als De Gaulle in de strijd tegen de O.A.S.-terreur niet eens een beroep op zijn eigen volk wil of durft te doen, dan heeft men als buitenlander geen enkele verplichting. En bovendien, de kans is te groot, dat de Parijse inspecteur van politie bij wie men aangifte zou doen, zélf lid van de O.A.S. is. En dan krijgt men per ke rende post ook een kneedbom thuis. Wie en hoe? Wie is de O.A.S.? Er zijn er twee: de moeder-organisatie in Algerije, de telg in Frankrijk. In Algerije is zij de stoottroep van het miljoen bedreigde Fransen. Haar deserteurs en jonge activisten, die onder bevel staan van de putsch-officieren Salan, Godard. Gardes, hebben tot nu toe 3473 plastic-aanslagen, 52 doden en 592 gewon den op hun rekening gebracht. De O.A.S. in Algerije heeft 95 percent van de Fran se bevolking in Algerije achter zich, plus het deel van de Algerijnse bevolking dat, uit hoofde van zijn collaboratie met de Fransen, vreest reeds tijdens de onafhan kelijkheidsviering door het F.L.N. de keel afgesneden te krijgen. De O.A.S. heeft het officierskorps, de politie en de administra tie in zo vergaande mate gepenetreerd, dat men gerust kan zeggen dat haar hele in- fra-structuur bezoldigd wordt door de re gering die zij omver wenst te werpen. Zover heeft de O.A.S. het in Frankrijk j zelf nog bij lange na niet gebracht. Slechts 342 plastic-aanslagen. 5 doden en 63 ge wonden. Die cijfers zijn, evenals die voor Advertentie I Algerije, overigens achterhaald op het mo ment dat zij worden neergeschreven. Het rije veertig en in Frankrijk acht per dag. gemiddelde aantal aanslagen is nu in Alge- De stoottroepen van de O.A.S. in Frank rijk zelf tellen niet meer dan 500 of 600 man. Zij worden geleid door de parachu tisten-kapitein Sergent, die deserteerde na Challe's mislukte putsch in april van dit jaar in Algerije. In een normale staat zou deze bende het geen week uithouden. In een normale staat zou een luitenant van het leger, van wie bekènd was dat hij met de O.A.S. sympathiseerde, niet „voor de grap" een van zijn eigen wachtposten vastbinden en zich met de modernste wa pens van zijn regiment uit de voeten kun nen maken. Frankrijk is geen normale staat. Financiering Wie betaalt de O.A.S.? De chef van haar financiële dienst, J. Lenoir, heft belasting. Het grootste deel van haar inkomsten be trekt zij van een aantal grote maatschap pijen, die weliswaar niet met haar sym pathiseren, maar voor de zekerheid beta len, omdat zij eens zou kunnen winnen. Bunkerbouwers betaalden in de oorlog ook aan de ondergrondse. Verder chanteert zij met haar kneedbommen een aantal bur gers, onder het motto „je geld of je voor deur". Dat heeft een dubbel voordeel: niet alleen komt er geld binnen, maar tevens bindt men zulke mensen aan zich door hen te compromitteren. Iedere totalitaire ter reurbeweging, van de Mau Mau tot de na zi's, heeft deze souteneurs-tactiek al toe gepast. Eén jongedame, aan wiens moraal wel eens is getwijfeld, zwichtte niet: Bri gitte Bardot. De O.A.S. in Frankrijk heeft het staats apparaat niet zo ver gepenetreerd als in Algerije, maar ver genoeg om efficiënte tegenactie te verlammen. Het verst is zij gevorderd in de gewapende machten, de politie en het leger. In de -rechterlijke macht ontmoet zij voeldoende begrip om erkende „plastiqueurs" tot voorwaardelij ke straffen veroordeeld te krijgen. Die gaan de volgende dag weer welgemoed dreigbrieven rondsturen. Hoe dat allemaal mogelijk is, wordt men gewaar uit de ana lyse van de heer Sanguinetti, de rechter hand van de Franse minister van Binnen landse Zaken, de man die de strijd tegen de O.A.S. leidt. T erreinverliezers Hij meent: „De O.A.S. komt voort en berust op die klassen, die bezig zijn ter rein te verliezen. In Algerije geldt dat in letterlijke zin voor de gehele Franse be volking, die een land dreigt kwijt te ra ken. In Frankrijk zelf zijn het de groepen die achterop raken door de sociaal-eco nomische structuur-wijzigingen, door de technische revolutie. Om een paar van die groepen te noemen: een deel der vrije be roepen, de boeren, de handel, de kleine industrie. Het zijn mensen die ontwikke lingen willen tegenhouden. Het gaat om een contra-revolutie". Uit die analyse kan men twee voor de hand liggende conclusies tfekken: 1. voor tachtig percent worden officieren, politiemannen en ambtenaren juist uit die klassen gerecruteerd. Daarom valt het de O.A.S. niet moeilijk medeplichti gen in het staatsapparaat te vinden. 2. het fundamentele probleem wordt niet gevormd door de 500 of 600 plastiqueurs maar door de klasseconflicten in Frank rijk. Nederland evolueert met weinig schokken mee met de eisen des tijds. De sociale structuur van Frankrijk is achtergebleven bij de economische ont wikkeling. De daaruit voortvloeiende spanningen stapelen nog meer springstof fen op het explosieve Algerijnse conflict. Zelfs al zou het Algerijnse conflict zon der putsch of burgeroorlog tot een vreed zame oplossing komen, dan nog blijft Frankrijks achterlijke sociaal-economi sche structuur een bron van gevaar. De verbittering over het verlies van eigen sta tus bij de Franse middenstand en de uit Algerije verdrevenen zou gerationaliseerd Het Algerijnse conflict nadert zijn gevaarlijkste stadium: zijn oplossing via een akkoord tussen de Gaulle en het FLN. Mogelijk zal de Franse president al morgenavond in zijn nieuwjaarsbood schap bekendmaken, dat geheime Frans-Algerijnse onderhandelingen heb ben geleid tot een overeenkomst in grote trekken. Hij zou een staken van het vuren kunnen aankondigen. Mis schien zal hij echter met deze aankon digingen nog wachten tot in januari. Maar het onafwendbaar akkoord dat de Algerijnse onafhankelijkheid zal in leiden, zal onvermijdelijk ééns gepubli ceerd moeten worden. Dan slaat voor Frankrijk het uur van de waarheid. Met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid zal de O.A.S. (organisatie van het geheime leger) dan voor het laatst proberen De Gaulle's regime omver te werpen. Wat is de i O.A.S.? Zal haar stormloop op de vijfde republiek zich slechts manifesteren in een massale woede-uitbarsting van de Fransen in Algerije? Zal zij opnieuw een „putsch" proberen? Zal zij het Franse leger of een deel daarvan aan haar zijde vinden? Hoe sterk is de O.A.S. in Frankrijk? Heeft zij contact met andere extremistische groepen in Europa, is zij de voorloopster van een Europees neo-fascisme? Om het antwoord op deze vragen te vinden, is onze reisredacteur, W. L. Brugsma, naar Parijs gegaan. Uit ge sprekken met leden van de O.A.S. en haar bestrijders, met hoge functiona rissen en politieke waarnemers, uit zijn eigen ervaringen van acht bezoeken aan Algerije, putte hij het materiaal voor een grote reportage over deze rebellengroep. De naaste toekomst zal leren of die drie letters binnenkort van de muren zullen verdwijnen, of dat de O.A.S. na een burgeroorlog de nieuwe leiders zal leveren van onze Franse bondgenoot. Op dit bovenste deel van een aan plakbiljet dat wij uit Parijs ontvingen, is het woord OAS (afkorting van Organisation de l'Armée Secrète) doorgekruist. Daaronder staat: Anti- O AS-af delingen/ Het fascisme staat voor uw deur met zijn nasleep van terreurchantage, moord, heksen jacht en lynchpartijen/ Uw vrijheden, uw toekomst/ uw kinderen worden be dreigd/ Maar tientallen duizenden mannen in Frankrijk zijn vastbesloten te strijdenopdat het juk van het fascisme ons worde bespaard. Hier en daar zijn zij begonnen zich aaneen te sluiten/ Uw plaats is bij hen HandeltHoe: Deze oproep is afkom stig van de Secties Anti-OAS (SAO) In een verklaring voor de pers zegt zij „de weg voor de OAS en het fascisme" te zullen ver sperren en tegelijkertijd het com munisme het recht te ontzeggen in Frankrijk op te treden. De SAO zegt een organisatie van democraten te zijn en een ondergronds netwerk in het gehele land te hebben ontwikkeld. Haar „commando's", die zich tot nog (Van onze correspondent) PARIJS Ofschoon met alle gevogelte, dat de Parijzenaars in onafzienbare hoe veelheden verschalkt hebben, het vooruit zicht van een vleesloze periode niet zo dra matisch hoeft te worden opgevat, is het niettemin wel zeker dat de oorlog tussen de slagers en de regering in de persoon van de minister voor de Binnenlandse Handel, Missoffe in een acuut stadium getreden is. De aanvoer van runderen op de Parijse abattoirs is de laatste dagen tot minder dan de helft van het normale peil gezakt, waardoor de prijzen tussen de 50 en de 100 oude franc per kilo zijn ge stegen. toe tot tegen-acties hadden beperkt, hadden nu bevel gekregen in actie te komen. <S)f(ï«ia5rs> Niikioiik- S141 I6S. kunnen worden in een extreem nationalis me, dat onder het motto „genoeg van het landverraad" zou streven naar een autoritair regime om de eigen status te herstellen. Minder sociologisch uitgedrukt: in dit al les ligt het gevaar van een smerig fascis me. In Frankrijk ten eerste. Maar de O.A.S. heeft verbindingen, niet alleen in Spanje, maar ook in Italië en België. De reacties op het Katangees gebeuren ver raden vreemde gemoedsgesteldheden bij mensen, die verbaasd zouden zijn wanneer men hen wees op het neo-fascistische ka rakter ervan. Mijn eigen nozem-op-leeftijd met het zwarte koffertje wees de beschuldiging van fascisme trouwens verontwaardigd van de hand. „Hoe kom je daar nou bij?" „Merde", tenslotte verdedigen wij de christelijke beschaving, tegen onbeschaaf de negers, grootkapitalisten, communisten en halfzachte intellectuelen. Wij willen hei grote Frankrijk van vroeger terug".- (Van onze correspondent) WASHINGTON. Wanneer men samenvat wat er dit najaar tijdens de UNO-Assemblee te New York is ge beurd, dan voelt men zich geneigd aller eerst te wijzen op twee dingen, die het voortbestaan van de volkenorganisatie althans tijdelijk verzekerd hebben: de benoeming van Oe Thant tot waarne mend secretaris-generaal en het uitschrij ven van een obligatie-lening van twee- HAARLEM - TELEFOON 16840 KENNEMERPLEIN 5 Nieuwjaarsdag serveren wij o.a. OESTERS GEROOKTE FOREL GEKOOKTE ZALM Voor Oudejaarsavond belasten wij ons met uitzending van o.a. SMORGASBORD, HORS D'OEUVRES etc. De zaak is oudejaarsavond om 18 uur GESLOTEN. Nieuwjaarsdag na 13 uur GEOPEND. Taitsjitsjoean schaduwboksen is de ochtendgymnastiek van China. Deze foto werd gemaakt in Tientsin in de provincie Hopei, waar een groep be jaarde mannen zich in deze eeuwen oude sport oefent om in goede con ditie te blijven. honderd miljoen dollar. Dat men echter vooral wordt bemoedigd door twee ac ties die men kan karakteriseren als schragen en stutten van het wat wankel wordende UNO-gebouw, bewijst wel dat de wereldorganisatie geen glorietijd mee maakt. Zij bestaat voort en kan nog altijd in de toekomst een nuttige functie ver vullen bij het opvangen van schokken en botsingen, maar gedurende de afgelopen Assemblee is men niet tot groots werk gekomen te New York. Het is thans weer stil geworden in de vergaderzalen en wandelgangen van het UNO-gebouw. In de „delegates-lounge", waar men 's avonds koffie drinkt om wakker te blijven en 's ochtends om wak ker te worden, zoemen thans de stofzui gers om de sigerenas weg te werken van hen, die hier maandenlang hebben staan praten om het heil van de wereld of van zichzelf (de volgorde i. niet vast) te bevorderen. Er wordt veel koffie ge dronken in dit praat-café der gedelegeer den, maar ik zou ook de vijver van whis ky weieens willen zien, die hier de laat ste maanden is leeggedronken ter bevor dering van de vriendschap. Dit is niet helemaal schamper bedoeld, een dronk kan zijn nut hebben in het internationale verkeer. Deze Assemblee is heel somber begon nen: vlak voor de aanvang overleed Dag Hammarskjoeld ten gevolge van een vlieg tuigongeluk in Midden-Afrika Een uiterst capabel man ontviel aan de internationale organisatie en zijn verlies leek des te ernstiger, omdat de Russen aanvankelijk de indruk wekten niet meer genoegen te nemen met een man aan de top, doch terugkwamen met de idee van een drie manschap, dat Kroesjtsjev reeds een jaar tevoren had gepropageerd. Na zes weken van moeizaam onderhan delen (Stevenson en Zorin speelden daar in de hoofdrol), kwam er een regeling tot stand, die op papier niet al te slecht leek voor het Westen: Oe Thant van Bir ma zou waarnemend secretaris-generaal worden tot het einde van Hammarskjoelds termijn en hij zou niet gebonden zijn aan het advies van zijn raadslieden. Men was aanvankelijk in het Westerse kamp beducht, dat Oe Thant een wat erg meegaand man zou blijken, die snel zou zwichten voor Communistische pres sie, maar in zijn eerste periode heeft hij blijk gegeven meer ruggegraat te be zitten dan men aanvankelijk in hem had vermoed. Niet alleen de herbezetting van de top functie in het secretariaat gaf dit najaar echter reden tot zorg. Er dreigde iets als een faillissement, omdat de Sovjet-Unie, Frankrijk, België, Portugal, Zuid-Afrika en de Arabische staten weigerden hun bij dragen over te maken voor speciale ac ties van de UNO in Kongo en in het Nabije Oosten. Men komt thans reeds honderd miljoen dollar tekort en medio 1962 zou dat bedrag gesteg n zijn tot 170 miljoen. Vandaar dat de Assemblee is overgegaan tot een actie, die ook een staat pleegt te nemen wanneer er geld tekort is: het uitgeven van een obligatie lening: in dit geval een lening van twee honderd miljoen dollar. Voorlopig is de UNO daardoor weer uit de brand. De Assemblee heeft zich bovendien tot het Internationale Gerechtshof gewend met het verzoek om uit te maken of UNO-Ieden verplicht zijn hun bijdragen te leveren voor speciale acties waartoe Veiligheidsraad of Assemblee besluiten, Of het hof wanbetalers schrik zal kunnen aanjagen staat evenwel te bezien. Voor het overige kunnen alleen vrij magere resultaten van de afgebroken As semblee worden vermeld (na half januari gaat men nog korte tijd door, voorname lijk over de kwestie Angola.) Men heeft een akkoord bereikt over de samenstel ling van een ontwapeningscommissie (vijf leden van het Westen, vijf van het Oosten en acht neutralen), maar er blijft een fundamenteel verschil van opinie be staan tussen Amerika en Rusland over dit onderwerp: de Sovjet-Unie verzet zich tegen inspectie van de bewapening, die overblijft nadat men gedeeltelijk heeft ontwapend. De Russen noemen dat spio nage. De Assemblee heeft voorts een commis sie van zeventien staten ingesteld om een studie te maken van het dekolonisatie proces in de gebieden zonder zelfbestuur. De commissie heeft niet het recht om in haar rapport aan te geven wanneer definitieve ontvoogding behoort plaats te vinden, maar op den duur zouden de be voegdheden van zulk een commissie wel kunnen worden uitgebreid. Van Neder landse kant heeft men wel eens de in druk gewekt, dat deze commissie de rol zou kunnen vervullen van de commissie, die eerder geoemd werd in de verwor pen Brazzaville-res'olutie over Nieuw- Guinea, maar de commissie van zeventien gaat zich niet bezighouden met gebieden waar internationale onenigheid over be staat en die is er ongetwijfeld over Nieuw Guinea! Communistisch China is in elk geval weer voor een jaar buiten de UNO ge houden. Amerika nam de leiding om dit te bewerken en slaagde met een grotere meerderheid dan de Amerikanen zelf ver wachtten. Wil men iets blokkeren (zoals bij de actie tegen China) dan heeft men veel aan de zogenaamde Brazzaville-groep. In dat laatste geval heeft men slechts een derde van het aantal stemmen nodig. Maar wil men iets doorzetten (waar men een tweederde meerderheid voor behoeft) dan werkt de steun van de- Brazzaville landen niet zo gunstig, omdat een groot aantal Afro-Aziaten zich geneigd voelt juist anders te stemmen dan de in dit milieu niet al te populaire Brazzavillers. Die verminderde aanvoer en die ver hoogde prijzen vormen het antwoord van de slagers aan de minister die de binnen landse vleesmarkt hoopte te kunnen sane ren. Vandaag zou de regering, die de re calcitrante slagers al eerder met indruk wekkende geldboeten en zelfs met gevan genisstraffen bedreigde, een nieuwe prijs- stop afkondigen, nu voor schapen- en var kensvlees, dat door het tekort aan runder lappen en biefstukken bij de dag ook al weer duurder wordt. Minister Missoffe, die uiteraard de volle sympathie van de huisvrouwen geniet, schijnt in zijn strijd tegen de slagers ook verder niet helemaal alleen te staan. Het syndicaat van de slagersknechten heeft aangekondigd opzienbarende onthullingen te zullen doen over de fabuleuze winsten die hun bazen, die zeggen het vlees voor geen cent minder te kunnen verkopen, in werkelijkheid zouden maken: de poeliers hebben van hun kant de minister minzaam aangeboden in geval van een voortduren van de slagersstaking ook de verkoop van rundervlees voor hun rekening te nemen. Onder de slagers zelf is de eendracht trou wens ook niet geheel volmaakt. Een min derheid wil wel met de minister samen werken. Die minderheid wordt echter door de tegenstanders van de regering geterro riseerd met middelen die op andere en politieke fronten hun doelmatigheid de laatste maanden in Frankrijk helaas be wezen hebben. In de afgelopen dagen zijn verscheidene slagers die hun winkels had den open gehouden door anonieme tele foontjes gewaarschuwd met hun actie van stakingsbrekers op te houden. In meerde re gevallen werden ook al daden bij die woorden gevoegd, en zo is bij verschillen de slagers de laatste nachten ingebroken door onbekenden, die al het aanwezige vlees met benzine en olie overgoten om het voor de consumptie onbruikbaar te maken. De politie bespeurt achter deze praktijken de hand van Poujadisten die ook een werkzaam aandeel plegen bij te dragen in de terreuracties met plasticbommen en aanslagen in naam van het Franse Alge rije. Tabakstelers in het zuidwesten van Frankrijk hebben besloten van vrijdag af versperringen op wegen op te richten en betogingen te houden om hun eisen tot be tere prijzen van de Franse tabaksregie bij te zetten. De telers eisen een verho ging van 70 centimes per kilogram; de re gie heeft een verhoging van 20 centimes aangeboden. PARIJS (UPI) De gehele oplage van het Franse weekblad „Express" is voor de tweede maal deze maand, in beslag ge nomen De uitgeverij heeft bekendgemaakt dat een herziene uitgave, zoals gewoonlijk zal verschijnen. De Franse autoriteiten hebben de oplage van het blad in beslag laten nemen wegens een artikel over moei lijkheden die de Franse politie zou ont moeten bij de bestrijding van de O.A.S. Verscheidene bioscoopdirecteuren te Ni ce hebben brieven ontvangen, ondertekend door de O.A.S., waarin er bij hen op wordt aangedrongen geen films meer van Bri gitte Bardot te vertonen. Volgens de brie ven heeft de Franse filmster de O.A.S. voor „publiciteitsdoeleinden" gebruikt. Zij heeft onlangs een aanklacht inge diend tegen de O.A.S. wegens chantage, omdat de O.A.S. haar heeft „aangeslagen" voor 50.000 franc, als haar gedwongen bij drage voor het streven der O.A.S. Algerije Frans te houden. ALGIERS (Reuter-AFP) De Organi satie van het geheime leger (O.A.S.) in Algiers heeft verklaard dat iedere over eenkomst tussen president De Gaulle en de Algerijnse verzetsbeweging F.L.N. van nul en gener waarde zal worden geacht. In pamfletten wordt gezegd dat er geen algemene opstand zal ontstaan, maar een nieuwe fase in de revolutie-oorlog. De O.A.S. bereidt geen nieuwe staatsgreep voor „omdat de beweging daaraan geen behoefte heeft." Ook wenst de organisatie geen onderhandelingen met de F.L.N. of generaal De Gaulle. In Algerije zijn woensdag bij 46 aansla gen zeventien mensen om het leven geko men en 41 gewond. Tijdens het kerstweek einde vielen 35 doden. In de eerste negen maanden van dit jaar hebben 40.000 Europeanen het depar-, tement Oran verlaten, zo is uit goede bron in Parijs vernomen. In de periode van 1954, het begin van de strijd in Algiers, tot begin 1961 zijn 27.000 inwoners van Oran uit het land gevlucht. BERLIJN, (Reuter) Een Oostduitse rechtbank in Frankfort aan de Oder heeft een vijftigjarige fabrieksarbeider, Walter Pradel, wegens brandstichting ter dood veroordeeld, zo is donderdag door het Oostduitse persbureau A.D.N. gemeld. Pradel werd ervan beschuldigd op 7 oktober van dit jaar twee schuren van collectieve boerderijen in de omgeving van Berlijn in brand gestoken te hebben. Vol gens het persbureau was Pradel na de Tweede Wereldoorlog door een Sovjet- russisch tribunaal wegens oorlogsmis daden tot 25 jaar dwangarbeid veroor deeld. Nadat hij in 1955 vervroegd in vrij heid was gesteld had hij bijeenkomsten van op wraak beluste groepen in West- Berlijn bezocht, aldus A.D.N. LONDEN (UPI) Radio Moskou heeft gisteren meegedeeld dat de Russische vi ce-premier Anastas Mikojan begin janua ri een bezoek zal brengen aan de Afri kaanse republiek Guinea. Hij zal daar spreken over de mogelijkheid van uitbrei ding van de wederzijdse betrekkingen. De Russische ambassadeur in Guinea, Daniel Solod, keerde onlangs naar Moskou terug, op verzoek van de Guinese regering. De president van Guinea, Sékoe Toeré, had eerder gezegd dat de relletjes, die in no vember in het land plaats hadden, waren verwekt door marxisten-leninisten met machiavellistische plannen om in Afrika een marxistische revolutie te ontketenen. i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13