Belgisch compromisvoorstel maakt Fransen weinig indruk op DE BEURS - f4 IRftKMr/fi Tweede EEG-etappe stuit nog steeds op halstarrig Frankrijk Teleurstellend resultaat Wm. H. Miiller Co Grote verwarring bij de televisieverzekering Mr. Walkate thans in beroep Hogere omzet, lagere winst bij Pluvier Dam in Oosterschelde pas in 1978 Veer tussen Kruiningen en Perkpolder wordt verbeterd R.L.S.-afgestudeerden nu ook naar militaire luchtvaart Grotere omzetten bij Brocades SCHEEPVAARTBERICHTEN Guatemala eist Brits Honduras op DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 17 Belangrijk lagere winst Kromhout Motoren Export melkpoeder naar West-Duitsland Technisch plan voor een brug is gereed Go-op Nederland had een goed jaar Northwestern kon verlies van revaluatie opvangen Hogere omzet en winst Gebr. Sanders Westduitse opdracht voor verdachte professor (Van onze correspondent) PARIJS. Een uitvoerige gedachtenwisseling, die premier Michel Debré met zgn ministers van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, en van Landbouw, Pisani, gistermiddag te Parijs voerde, heeft, ais de tekenen niet bedriegen, geen enkel nieuw gezichtspunt of wijziging opgeleverd in de positie, die Frankrijk inneemt ten op zichte van een uitbreiding of intensivering van de Euromarkt, die op 1 januari haar beslag zou moeten krijgen. Het wordt in. Parijs dan ook zeer onwaarschijnlijk geacht dat de ministers der zes landen morgen in Brussel een oplossing voor hun problemen zullen vinden alvorens zondagnacht om twaalf uur dit jaar wordt uitgeluid en de Euromarkt in zijn volgende fase zal moeten treden. Voor de Fransen, die deze visie sta ven met een beroep op verscheidene ar tikelen van het Verdrag van Rome, moe ten in de Euromarkt de ontwikkeling van industrie en landbouw hand in hand blijven gaan. Dit Frankrijk van De Gaul le deinst er niet voor terug zichzelf voor te stellen als de enige ware verdediger van de Europese gedachten en beginse len om aldus een klemmend beroep te kunnen doen op de onderlinge solidari teit. Een solidariteit, die in dit geval tot consequentie heeft, dat de vijf overige landen zich bereid zouden moeten ver klaren de Franse landbouwoverschotten voor hun rekening te nemen. In werkelijkheid knelt de schoen dus wel veel minder bij die principes van Europe se saamhorigheid, waarmee Parijs anders vrij vlot de hand weet te lichten, dan wel bij de Franse boeren, die met hun ob structie-ritten met tractoren de regering het afgelopen jaar zeer vérstrekkende be loften hebben weten af te persen. De rekening dier beloften heeft de Fran se regering nu dus in zekere zin aan de vijf andere landen gepresenteerd door te eisen dat overtollige en vaak veel te dure landbouwprodukten op de Euromarkt zul len kunnen worden afgezet. Het argument, waarmee de Belgische regering in een speciale nota Parijs en de overige partners gisteren heeft willen over tuigen door te wijzen op de kwalijke in druk, die een uitstel van de tweede fase van de Euromarkt op de buitenwereld ma ken moet, schijnt hier ook al bitter weinig effect te hebben gesorteerd. Integendeel durven wij wel aan te nemen, dat men er met name op het Elysée helemaal niet zo rouwig om zou zijn wanneer door deze cri sis onder de zes de belangstelling van ze kere hoofdsteden, en in het bijzonder*van Londen, voor de Euromarkt ietwat be koeld zou kunnen worden. Het Belgische voorstel. In het bewuste Belgische memorandum gaat de Belgische regering uit van het toe- Uit hoofde van de tot nu toe bekende resultaten verwacht de directie van Wm H. Miiller en Co n.v. te Rotterdam, dat de bruto bedrijfswinst over 1961 bij die van 1960 ten achter zal blijven. Bij de rederijbedrijven waren, ondanks een be vredigend ladingaanbod, de resultaten we derom teleurstellend. Hoewel de vrachtta rieven enigermate verbeterden kon deze stijging de nadelige invloed van de reva luatie van de gulden en de stijging van de kosten uit hoofde van de in augustus in gegane verbetering van de arbeidsvoor waarden van het zeevarend personeel, niet compenseren. Voor zover thans valt te beoordelen zul len de verliezen bij de rederijbedrijven echter opgevangen kunnen worden door de uitkomsten van de overige activiteiten op scheepvaartgebied. De resultaten van de erts- en overige handelszaken waren gun stig, al zullen deze Waarschijnlijk niet net niveau bereiken van het vorige jaar. De revaluatie van de gulden heeft voor het bedrijf als geheel bezien een duide lijk nadeel ingehouden. Er dient rekening mee te worden gehouden, dat de netto winst ten opzichte van 1960 een daling zal vertonen. Niettemin kan naar de mening van de directie een redelijk dividend ver wacht worden. Voor 1962 wordt niet ver wacht dat het weinig rooskleurige beeld van de rederijbedrijven aanmerkelijk zal verbeteren. Voorts moet er rekening me de worden gehouden dat de kosten door de situatie op de arbeidsmarkt in Neder land verder zullen stijgen. Niettemin blijft de directie de toekomst met vertrouwen tegemoetzien. De verwarring bij de twee televisie-ver zekeringsmaatschappij „Internationale" en „Teleservice" is nog steeds groot. Za terdag verklaarde de verzekeringsmaat schappij NAVO in Leiden, dat zij de gehele portefeuille van „De Internationale" had overgenomen. De directeur van „Teleser vice", in welk bedrijf volgens vroegere berichten „De Internationale" begin de cember reeds was opgegaan, verklaarde echter van niets te weten. Gisteren deelde hij mede, dat de vroege re directeur van „De Internationale in de nacht van vrijdag op zaterdag de gehele administratie van de rond 6800 verzekerden uit het gemeenschappelijke kantoor aan de Herenstraat te Den Haag had weggehaald Hij zou daarvan aangifte doen bij de po litie. De directeur van „De Internatio- le" is naar het buitenland. De directie van de NAVO zei ons van middag, dat wat haar betreft de zaak thans in het reine is. De NAVO heeft „De Internationale" met alle schulden en las ten overgenomen en zal de cliënten, in dien zij dat wensen, op een bonafide wijze verzekeren tegen schade en slijtage aan televisietoestellen, zoals dit bedrijf dat reeds negen jaar lang doet. De overgeno men administratie is echter een chaos, zo dat er enige tijd mee gemoeid zal zijn om alles uit te zoeken. Met „Teleservice" had men, zo wordt in Leiden gezegd, niets te maken. kennen aan de lid-staten der bevoegdheid de grens te sluiten of de invoer althans te beperken indien het gemeenschappelijk landbouwbeleid tot overvoering van de na tionale markt zou leiden. Van Nederland se zijde is de vorige week in de EEG-Mi- nisterraad herhaaldelijk betoogd, dat een dergelijke maatregel voor Nederland alleen aanvaardbaar zou zijn, indien deze be voegdheid zou worden verstrekt aan de or ganen van de Europese Gemeenschap. Vol gens het Belgische tussenvoorstel zou een lid-staat, na een dergelijke maatregel te hebben genomen, 1) De Europese Executieve Commissie en de overige lid-staten op de hoogte moe ten stellen. 2) Spoed besprekingen moeten beginnen met de betreffende exporterende landen voor het afsluiten van tijdelijke overeen komsten binnen een week om over dreven schade voor de exporteurs te ver mijden. 3) In beroep kunnen gaan bij de Minis terraad van de E.E.G., indien de Europe se Executieve Commissie de maatregel zou wijzigen of opheffen, waarbij het be sluit van de Europese Executieve voor een periode van vijftien dagen zou kunnen worden geschorst. Voor de moeilijkheden, gerezen over de gemeenschappelijke financiële verant woordelijkheid voor het Landbouwbeleid, stelt de Belgische regering een tussenop lossing voor, die voor een deel aan Duitse wensen tegemoet komen. Het Duitse stand De voormalige beheerder van de regio nale schrootvereveningskas van de kolen- en staalgemeenschap, mr. J. Walkate heeft bij het Gerechtshof te Den Haag be roep aangetekend tegen de afwijzing van zijn bezwaarschrift tegen de dagvaarding wegens meineed door de rechtbank te Den Haag. De vervolging wegens meineed van mr W, thans directie-secretaris bij Hoogovens te IJmuiden, is ingesteld 'naar aanleiding van een klacht door de heer L. Worms tijdens de behandeling van de schroot- zaak door de rechtbank. Als het Gerechts hof het bezwaarschrift van mr. Walkate eveneens verwerpt kan deze nog in cassa tie gaan bij de Hoge Raad. De directie van de Kromhout Motoren Fabriek te Amsterdam deelt mede dat de resultaten over 1961 belangrijk beneden de verwachtingen zullen blijven. De toene mende concurrentie vooral op het gebied van snellopende dieselmotoren dwong tot prijsverlaging, terwijl de stijgende kosten prijsverhogingen noodzakelijk zouden heb ben gemaakt. punt, zoals dat de vorige week tijdens de E.E.G.-Ministerraad werd verdedigd, komt er op neer, dat de financiële lasten moe ten worden omgeslagen over de zes lan den in dezelfde verhouding, als waarin zij volgens het E.E.G.-verdrag bijdragen in de begroting van de gemeenschap. Dit in strijd met de oorspronkelijke opzet, dat de financiering zou geschieden uit de op brengst van de heffingen zij het met een overgangstermijn waarmee het ge meenschappelijk landbouwbeleid op gang wordt gebracht. Het compromis baseert zich enerzijds op de verdeelsleutel uit het verdrag, en anderzijds op de opbrengst van de heffingen, die in toenemende mate door de lid-staten in het financiële fonds zouden moeten worden gestort. De Ministerraad van de E.E.G. komt morgenochtend om tien uur in Brussel bij een om zich verder over de gerezen moei lijkheden te beraden. Indien niet vóór za terdagavond overeenstemming zal zijn be- reit, zal de extra-zitting in de eerste da gen van het nieuwe jaar worden voortge zet. Be directie der Motorenfabriek Pluvier n.v. te Rotterdam deelt mede, dat in het per 30 september afgesloten boekjaar 1960/ 1961 een omzetstijging van circa 15 per cent werd behaald, waardoor voor het eerst sedert de oprichting der vennoot schap de jaaromzet meer dan ƒ20 min. bedroeg. De totale omzet van bromfietsen bleef onder de raming. De winst is gedaald De gang van zaken in het lopende boek jaar is tot dusverre bevredigend. De order portefeuille heeft een iets grotere omvang dan die op hetzelfde tijdstip van het vori ge jaar. Voorzitter en bestuursleden van het pro- duktschap voor zuivel zijn ontevreden over de gevolgen van een E.E.G.-regeling voor de invoer van volle melkpoeder in West-Duitsland. De regeling, die in maart van dit jaar is ingegaan, maakt het Duits- lands E.E.G.-partners onmogelijk volle melkpoeder in dat land in te voeren voor een lagere prijs dan D.M. 211 per 100 kg. exclusief invoerrechten. In de gisteren gehouden vergadering van het produktschapsbestuur werd mee gedeeld, dat België, Frankrijk en Neder land tot 15 november van dit jaar 1740 ton volle-melkpoeder hebben kunnen in voeren terwijl het E.E.G.-contingent voor dit jaar 4000 ton bedraagt. Het Nederlandse aandeel in de werkelijke invoer was 221 ton. Niet tot de E.E.G. behorende landen waarvoor eveneens een contingent van 4000 ton geldt, voerden 3440 ton in. Van hen was Oostenrijk met 2004 ton de groot ste importeur. Het produktschap heeft indertijd, om voor Nederland de E.E.G. regeling te kun nen realiseren, een heffingsverordening uitgevaardigd. Zowel de E.E.G.-regeling als de Nederlandse verordening gelden tot het einde van dit jaar. Van de ministe riële vertegenwoordigers vernam de ver gadering nu, dat een nieuwe E.E.G-be- schikking, die een verlenging van de be staande regeling inhoudt, op 13 december is uitgevaardigd, maar dat de tekst van die beschikking nog niet in Nederland is aangekomen. Men besloot daarop een ter tafel liggend ontwerp voor een nieuwe heffingsverordening, die op de nieuwe E. E.G.-beschikking zou moeten aansluiten, te laten liggen totdat men de beschikking kent. Aan de exporteurs zal nu per circu laire worden meegedeeld, dat zij volle melkpoeder niet voor lagere prijzen dan D.M. 211 in West-Duitsland moeten aan bieden. VERLAGING BELGISCH DISCONTO Het officiële Belgische disconto is giste ren verlaagd van 4% tot 4% percent. Het nieuwe tarief geldt met ingang van van daag. Minister Korthals heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld dat de volgorde van uitvoering van de afsluiting van het Brouwershavense Gat en van de Ooster schelde zijn bijzondere aandacht gehad heeft. De met de aanleg van de grote af- sluitdammen verbonden vraagstukken zijn van dien aard, dat het niet verant woord is de uitvoering in een andere volgorde te doen geschieden dan van de kleinste naar de grootste. Alleen op deze wijze kunnen voldoende gegevens worden verzameld om ook de laatste afsluiting, die van de Oosterschelde, met goed ge volg tot stand te brengen, waarschijnlijk in 1978. Het overleg tussen de verschillende instanties over de plannen van de pro vincie Zeeland tot overbrugging van de Oosterschelde heeft zeer veel tijd ge vorderd. Het standpunt van de regering kan thans spoedig worden tegemoet ge zien. Over de technische opzet van het plan is overeenstemming verkregen. De financiële opzet, die in hoge mate afhan kelijk is van de omvang van het ver-, keer, dat van de brug gebruik zal ma ken en van de hoogte van de daarvan te heffen tol, vereist nog wel enige stu die. Er zijn plannen opgesteld voor de uit eindelijke verbetering van de veerdienst Kruiningen-Perkpolder. De veerhavens in Perkpolder en Kruiningen zullen worden verbeterd met nieuwe aanleginrichtingen voor veerboten van het' type „Prinses Beatrix" en „Prinses Irene", die thans op de veerdienst Vlissingen-Breskens dienst doen. Met het uitvoeren van deze voorzienin gen zal rond 23 miljoen zijn gemoeid Daar het niet mogelijk is dit bedrag in de begrotingen van Verkeer en Waterstaat voor de eerstkomende jaren op te nemen, is overleg tot een tussenoplossing besloten. Deze tussenoplossing, welke de vervoers capaciteit voorlopig voldoende zal vergro ten, voorziet in een vergroting van de vrije hoogte boven het middenrijkdek van de „Koningin Juliana" en van de Prins Bernhard" tot 4.20 m. en in het ombou wen van de machine-installatie van de „Dordrecht", waardoor de aandrijving van de schroeven onafhankelijk van elkaar zal kunnen geschieden. De doorrijhoogte op de „Koningin Julia na" en de „Prins Bernhard" bedraagt thans 3,48 m., hetgeen voor hoog beladen vrachtwagens onvoldoende is, waardoor deze wagens soms een half uur moeten wachten op de volgende pont. Aan een uitbreiding van de frequentie van de veerdienst Kruiningen-Perkpolder op zondagen heeft' de minister zijn goed keuring onthouden. Voor een dergelijke Uit breiding écht hij geen voldoende aanlei ding aanwezig. Van rijkswege zal geen medewerking worden verleend om te komen tot verla ging van de veertarieven. KON. OLIE HOGER. IN LICHT VERDEELDE MARKT Het Damrak heeft gisteren na de rust dagen wegens Kerstmis, een licht verdeel de stemming bij opening voor de inter nationals te zien gegeven. Hierbij waren aandelen Kon. Olie hoger. Aandelen Hoog ovens waren iets in reactie. AKU noteerde bij opening bijna drie punten lager, Phi lips was nauwelijks prijshoudend en Uni lever min 0,60. In alle hoeken van de hoofdfondsen was de handel zeer kalm. De internationale arbitrage kon bijna niet tot zaken komen Het Damrak liet geen spectaculaire koersveranderingen zien. In de openingskoersen kwamen weinig ver anderingen meer voor. In de cultuursector opende Amsterdam Rubber ruim een punt GEWICHTSGRENS BACONVARKENS GEWIJZIGD In verband met het feit dat de afleve ringsmogelijkheden voor bacon in Enge land na de feestdagen weer normaal zul len zijn, heeft het bestuur van het Pro duktschap voor Vee en Vlees besloten de bovenste gewichtsgrens ingaande maandag 1 januari 1962 op 70 kg te stellen. Dien tengevolge zullen met ingang van de ge noemde datum varkens tot bacon kunnen worden verwerkt met een koud geslacht gewicht van 63 t.m. 70 kg. Bij het aannemen van leerlingen voor opleiding tot verkeersvlieger bij de afde ling Rijksluchtvaartschool van de Rijks luchtvaartdienst is steeds de behoefte aan jonge vliegers bij de K.L.M. in het oog gehouden. Nu de K.L.M. maatregelen treft die gedurende de eerstkomende jaren van invloed kunnen zijn op de plaatsings mogelijkheden voor afgestudeerde leer lingen van de R.L.S. wordt het beleid voor het aannemen van leerlingen daar aan aangepast Daarbij wordt mede reke ning gehouden met een betere gang.van zaken in de burgerluchtvaart over enige tijd. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer medegedeeld. De R.L.S. beraamt met de K.L.M. maatregelen om, verdeeld over langere termijn, zoveel mogelijk afgestudeerde leerlingen bij de K.L.M. te plaatsen, om dat een volledig stopzetten van het toe vloeien van jonge vliegers in het belang der K.L.M. noch in dat van de Nederland se luchtvaart zou zijn. De K.L.M. heeft thans een verminder de behoefte om beginnende vliegers in dienst te nemen. Dit is voor de minister aanleiding geweest overleg te plegen met zijn ambtegenoot van Defensie. Als ge volg daarvan is de mogelijkheid geopend dat aan een zeker aantal leerlingen der R.L.S. een loopbaan als militair vlieger kan worden geboden. Overigens zullen aan de leerlingen alle mogelijke facilitei ten worden verleend om zo nodig elders een goed bestaan te vinden. De omzetten van „Co-op Nederland" (Coöperatieve Vereniging U.A. „Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties Co- op Nederland") zijn in 1961 verder geste gen, zo deelt de directie mede. Door gelijk tijdige opvoering van de bedrijfsefficiency verwacht de directie dat de resultaten die van het vorige jaar vrij belangrijk zullen overtreffen. LEONARD LANG NEEMT APEL- DOORNSE FABRIEK VAN VER1HEUL OVER De n.v. Leonard Lang's Automobiel bedrijf te Amsterdam, importrice van Fiat automobielen, deelt mede dat zij de te Apeldoorn gelegen fabriek van de auto industrie Verheul heeft overgenomen. Een gedeelte van het personeel van de n.v Verheul wordt in de gelegenheid gesteld over te gaan naar de n.v. Lang. AD VIES KOERS EN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0710,17, Amerikaanse dollar 3,57'/!3,61V, Canadese dollar 3,42—3,47, Franse frank (100) 72,40 —72,90. Belgische frank (100) 7,21—7,26, Duitse mark (100) 89,7590,25, Zweedse kroon (100) 69,00 70,00, Zwitserse frank (100) 83,4083,90, Itali aanse lire (10.000) 57,2559,25, Deense kroon (100) 51,75—52,75, Noorse kroon (100) 50,00—51,00, Oos tenrijkse schilling (100) 13,95—14,05, Portugese escudo (100) 12,57'/!—12,72'/2, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92'/t—6,07'/!. lager op 110'/». Later werd 111 Va gedaan (111%). In de scheepvaartafdeling viel weinig te beleven. Staatsfondsen praktisch onveranderd, met weinig zaken. Aandelen Van Swaay 5 op 300 geadviseerd. Boeke Huidekoper van 236 op 236Vi Figee van 208 op 209; Spaarnestad van 845 op 840. VERHANDELDE FONDSEN 22 dec. 27 dec. Totaal 428 472 Hoger 200 (46,7%) 179 (37,9%) Lager 142 (33,2%) 184 (39,0%) Gelijk 86 (20,1%) 109 (23,1%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon. Olie125 gb—126 125,50 Philips Unilever 189,5C 189,50 Hoogovens 772 772 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. AKU .•••••-• Kon. Olie 125,10—125,50 125,30 Philips 981—984 984% Unilevei 188,30189,10 188, Hoogovens 770772 769 Advertentie De directie van de Koninklijke Pharma- ceutische Fabrieken voorheen Brocades- Stheeman en Pharmacia deelt mede, dat de omzetten van de afdeling groothandel zich ook dit jaar bijzonder bevredigend hebben ontwikkeld. De verkopen van eigen produkten bewegen zich zowel op de Ne derlandse, als op de talrijke exportmark ten in steeds stijgende lijn. De fabrieken zijn ruimschoots van orders voorzien. De directie ziet met vertrouwen de definitieve cijfers over 1961 tegemoet. Het saldowinst vóór afschrijvingen over 1960 bedroeg 4.436.000 (f 3.422.000). Hier uit werd een dividend van 14 (12 percent) uitgekeerd. Het verlies dat voor de zaken van de beide Northwestern and Pacific Hypo theekbanken voortvloeit uit de lagere dol larkoers door de revaluatie van de gulden, is opgevangen in de reserve voor diverse doeleinden, die indertijd gevormd was uit boekwinsten t.oen de dollar was gestegen. Het winstsaldo van de eerste Northwestern daalde in het per 30 juni afgesloten boek jaar van 484.000 tot 469.000. Voorgesteld wordt, zoals bekend, 12 percent dividend (onv.) en ƒ7,33 7,62)op de bewijzen van deelgerechtigheid. De tweede Northwes tern behaalde een saldo van 219.000 (v.j. 262.000) en stelt voor het dividend te ver lagen van 12 tot 10% percent. In het nieu we boekjaar, aldus het verslag, is de gang van zaken voor beide maatschappijen be vredigend. Aardijk 27 ten anker Bremerhaven. Abbekerk 28 te East-London verwacht. Agamemnon 27 v. Georgetown n. Mobile. Alblasserdijk 28 te Beaumont. Alca 27 dwarh Kp. Villano n. Gothenburg. Aludra 28 te Buenos Aires verwacht. Ameland 27 v. Puerto La Cruz n. Heysham. Amerskerk 28 te Las Palmas verwacht. Angolakust 27 v. Freetown n. Lagos. Annenkerk 27 v. Antwerpen n. Rotterdam. Bali 28 v. Port Said n. Napels. Banda 27 v. Djeddah n. Bahrein. Banggai 28 te Callao. Bengkalis 27 v. Chalna n. Penang. Blitar pass. 27 Kp. Leeuwin n. Aden. Breda 27 te Willemstad. Calamares 27 in Panamakanaal n. New Orleans. Caltex Delfzijl 27 v. Brunsbüttelkoog n. R'dam. Camitia 28 te Curagao verwacht. Camphuys 27 v. Ummsaid n. Muscat. Carrillo 28 dwars Malta n. Almirante. Castor 27 te Izmir. Dahomeykust 27 rede Monrovia. Daphhis 28 te Point a Pitre. Diogenes 27 te Manta. Doris 28 te New Orleans. Eemland 27 v. Santos n. Rio de Janeiro. Eenhoorn pass. 27 Kp. Finisterre n. Piraeus. Esso Nederland 27 ten anker Weser. Esso Rotterdam 28 te Halifax. Forest Lake 27 dw. Aden n. Mena Al Ahmadi Fravizo 27 te Buriana. Ganimedes 27 v Rotterdam op proefvaart. Gooiland 27 v. Santos n. Ilheus. Groote Beer 28 te Mombasa verwacht. Groote Kerk 27 te Antwerpen. Hector 27 v. Tripoli n. Alexandrië. Heelsum pass. 27 Finisterre n. Lobito. Helena 27 dwars Flores (Azoren) n. Curagao. Helicon 29 te Punta Arenas verwacht. Hera 27 v. Antofagasta n. Valparaiso. Hollands Diep 27 v. Balboa n Japan. Joh. v. Oldenbarnev. 27 v, Melbourne n. Sydney, Kamperdijk 29 te Philadelphia verwacht. Karakorum 28 te Hongkong. Keizerswaard 27 te Belfast. Kenia 26 v. Buenos Aires n. Curagao. Kennemerland 27 te IJmuiden. Kerkedijk 28 te New York. Korenia 28 te Bayonne verwacht. Leersum 27 v. Aden n. Karachi. Lemsterkerk 27 rede Damman. Liberiakust 27 dwars Kp. Finisterre n. Freetown. Maron 28 te Maracaibo. Meliskerk 27 v. Mtwara n. Dar Es Salaam. Mentor pass. 27 Algiers n. Antwerpen. Merwede 27 v. Antwerpen n. Hamburg. Munttoren 27 te Izmir. Mijdrecht pass. 27 Ras Al Hadd. Mylady 25 v. Coatzacoalcos n. Carteret. Naess Lion 28 te Bandar Mashur verwacht. Naess Tiger pass. 27 Gibraltar n. Antwerpen. Nijkerk 27 v. Bremen n Hamburg. Oberon 28 te New Orleans. Oldekerk 27 dwars Lissabon n. Marseille. Ondina 28 v. Suezkanaal n. Mena Al Ahmadi. Oranje 27 v. Auckland n. Suva. Oranjestad 26 v Paramaribo n. Trinidad. Parkhaven 26 te Ilheus. Pendrecht 27 et Casablanca verwacht. Pericles 27 v. Curagao n. Santa Marta. Philine 28 v. Mena Al Ahmadi n. Singapore. Pieter S. 27 v. Rotterdam n. Swansea. Prins Frederik Willem 26 v. Dublin n. Ceuta. Prins Willem George Frederik 27 v. Famagusta naar Limassol. Prinses Margriet 28 te Hamburg. Radja 28 te Aden verwacht. Randfontein 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Rempang pass. 27 Bittermeer n. Port Sudan. Reza Shah The Great 27 v. Wilhelmshav. n. Malta Roggeveen 31 te Lorenco Maraques verwacht. Rotterdam 27 v. La Guaira n. Fort de France. Simonskerk 27 v. Alexandrië n. Genua. Skadi 28 te Ceuta verwacht. Solon 27 te Hamburg verwacht. Stad Gouda 27 v. itoria n. Rotterdam. Stad Haarlem pass. 27 Kp. Finisterre n, Palermo Stad Leiden pass. 27 Lissabon n. Civitta Vecchia. Statendam 29 te Kp. Haitien verwacht. Steenwijk 27 t.a. Brunsbüttel. Straat Banka 27 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Straat Madura 29 te Durban verwacht. Straat Rio 27 te Manilla. Sunetta 27 te Rotterdam. Tacana 26 v. New Orleans n. Puerto Barrios. Triton 27 v. Baltimore n. New York. Tweelingen 27 v. Narvik n. Rotterdam. Van Linschoten 27 v. Kobe n Nagoya Van Neck 27 dwars Norfolk (N Z.) n. Auckland Vasum 28 te Curagao verwacht. W. Alton Jones 27 v. Trinidad n. Amuaybay. Weltevreden 27 v. Beyrouth n. Alexandrië. Willemstad 28 te Funchall. Woensdrecht 27 v. Gibraltar n. Bremen. SLEEPVAART Cycloop 26 v. Colombo n. zee. Friesland 27 nog te Rio de Janeiro. Zeeland 27 450 m. o. Fayal met Sneaton n. Lissab De n.v. Fabriek van Behangselpapier gebr. Sanders heeft zich in het per 30 juni afgesloten boekjaar, blijkens het verslag, mogen verheugen in een toenemende vraag, zowel op de binnenlandse als de buitenlandse markt. Haar omzet in eelds waarde is gestegen van 5,14 tot f 6,35 min. Zij boekte een bruto winst van 810.000 (v.j. 714.000). Na afschrijvingen ad 386.000 298.000) resteert een winst saldo van 424.000 415.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, tien percent (onv dividend. De orderportefeuille voor het thans lopende boekjaar is zodanig dat de directie de resultaten van dit boekjaar met vertrouwen tegemoetziet. MöNCHEN-GLADBACH (DPA) De stad Mönchen-Gladbach heeft de verkeers deskundige professor Kurt Leibbrandt op dracht gegeven een verkeersplan voor de stad te ontwerpen. Tegen Leibbrandt wiens advies destijds ook ten behoeve van het vervoer in Den Haag werd inge roepen zijn beschuldigingen van oorlogs misdaden ingebracht. Hij is echter tegen een borgtocht van 250.000 mark op vrije voeten gesteld. Volgens de beschuldigingen zou hij in augustus 1944 als officier de Wehrmacht in Zuid-Frankrijk bevel ge geven hebben tot het doodschieten van tenminste zestien Italianen. Leibbrandt do ceert in Zurich. Het onderzoek naar de beschuldigingen is nog in gang. Vorige slotkoers A'darr Rubber.111% H.V.A- 1283A A.K.U 404% Deli Mij144,50 Hoogovens 776 Philips Gem. Bez 984% Unilever 189,70 Dordtsche Petr. 573 K. Ned. Petr. Mij. ƒ126,70 Holl. Am. Lijn.... 147% K L.M60,— K.N.S.M191 Ned. Stoomv. Mij 156% Ommeren, Phs. v 339% Scheepv Un. Ned 152% Interunie228, Robeco 252,50 Unitas 524, Ver. Bezit v. 1894 143, Amsterd Bank 396 Ned. Handel Mij 352 Rotterd Bank389% Twentsche Bank.336 Albert Heijn 703 Amstel Brouwerij 480 Berkei's Patent 307 Bols 788 Bührmann Papier 695 Fokker 440 Ford 780 Geldei Kon. Pap. 356 Gist Spir.f. Kon 402% Van der Heem 334 He'neken's Bier 595 Hoogenbosch Sch 289% Indola j 505% Kon Zout-Ketjen 1070 Miiller Nat. Bezit 495% Ned. Kabelfabr. 563 Philips Pref294 Sikkens Groep 900 Stokvis253 Thomassen Dr. 682 Ver. Machinefabr 251 Wessanen389% Wilton Fijenoord 289% Zwanenberg-Org. 1024 Billiton Mij. II 491% Aluminium Ltd... 28% American Motors 18 Anaconda50% Bethlehem Steel43 Cities Service54% General Motors. 56% Kennecott Copper 82% Reoublic Steel 60 Shell Oil 38% U.S Steel78% (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Gedane noteringen. NEW YORK: Vrij vast Er is gisteren een drukke handel op de Newyorkse aandelenbeurs gedreven en de koersen sloten op hun hoogste dagwaarden. De tickers konden de handel niet bijhou den. Bijna de helft van de waarden die het Dow-Jones industriële gemiddelde plegen uit te maken, ging minstens een dollar om hoog en men gelooft, dat een wel wat laat jaareinde-herstel eindelijk is ingetreden. Bethlehem, U.S. Steel, Jones and Laughlin, Lukens en Youngstown sloten 1 tot 2 dol lar hoger wat de staalsector betreft. In de chemische groep stegen de koersen van Eastman Kodak, Union Carbide en Hercu les Powder minstens 2 dollar. In de auto mobielsector werden fractionele winsten geboekt, waarbij phrysler het meest om hoog ging evenals General Motors. Andere blauwgerande waarden die belangrijk in Roers stegen waren General Foods en In ternational Nickel, met een paar dollar, en American Telephone. International Harves ter, Texaco en Alcoa met minstens een dollar. De omzet bedroeg 4.170.000 aan delen. In totaal werden 1.316 waarden ver handeld, waarvan er 637 hoger en 448 lager waren. Het industriegemiddelde kwam van 723,09 op 731,43; dat van spoorwegen van 141,64 op 143,04 en dat van openbare nuts bedrijven van 127,52 op 128,07. (UPI) GUATEMALA-stad (AFP) President Ydigoras van Guatemala heeft besloten, dat zijn land in de loop van januari de be trekkingen met Engeland zal verbreken, zo is officieel in Guatemal i-stad bekend gemaakt. De president die op het ogenblik een be zoek brengt aan de republiek Honduras, verklaarde woensdag dat deze breuk een stap voorwaarts zal zijn naar de herkrij ging van het nationale gebied Belize (Brits-Honduras), „dat Engeland sinds het midden van de vorige eeuw bezet houdt". „Voortaan zullen wij Britten noch ponden sterling in Guatemala toelaten, zolang Belize ons niet is teruggegeven. Koloniën zijn ware concentratiekampen, die niet in ons land mogen bestaan", aldus de presi dent. Brits Honduras, aan de oostkust van Midden-Amerika, heeft negentigduizend in woners en levert hout, grapefruit, sinaas appels en koffie Het is een Britse kolonie geweest sinds 1862. De president van Guatemala beweert, dat toen dit land in 1821 zijn onafhanke lijkheid van Spanje kreeg hef gelijkertijd de soevereiniteit verkreeg over Brits Hon duras. Engeland ontkent dit.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17