Muiier legde basis voor Elfstedentocht Na bijna 200 kilometer: finish iets korter dan vorig jaar Hbs-leerling kampioen op de lange baan in Groningen Vijf tegelijk Route Ronde van Toekomst IJs gebroken Leerlingen van crack Pesman gaven veelal de toon aan Hastings-toernooi Koreanen wonnen in Eindhoven Australië won met 5-0 Titelstrijd op de lange baan gaat toch door Baba Sy leidt in Amsterdam KNSB-kalender Vienna geschorst Concordia won DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 19 .Vreemde Deventer Midden Beemster Pim Muiier Herrie Bestuur weigerde controle accountant Vrijdag Het was een goed „veld", dat woensdag op de fraaie grote ijsbaan in Warffum aan de start is gekomen voor het l.ange baan- kampioenschap van de provincie Gronin gen. Een „veld" van enkelen, die reeds in Noorwegen zijn geweest om daar te trai nen, maar ook van velen dié ondei leiding van Jan Pesman uit Holwierde zich maan denlang voorbereid hebben op deze t.ak van sport. De 18-jarige hbs-leerling (4e klasse) J. H. Koops uit Borgercompagnie is tenslotte met de titel gaan strijken. Koops blijkt zeer veel voordeel van zijn deelneming aan wielerwedstrijden te heb ben. „Hij was nog wat te zacht en dopr die koersen heeft hij zich gehard", vertel de vader Koops die zelf.ook eenmaal op de lange baan triomfen heeft gevierd. Zowel op de 500 als op de 1500 en in de 5000 meter is Koops eerste geworden met tijden van resp. 48.8, 2.37,8 en 9.43,2 en in het totaalklassement kwam hij daar door tot 159.720 punten en de eerste plaats, welke in feite alleen betwist is geworden door Edzo Broesder uit Midwolda, die de dag tevoren bij de junioren de provinciale titel voor 18 en 19-jarigen in Veendam had Veroverd. Tegenover de tijden van Koops stelde hij resp. 50 seconden, 2.39,16 en 9.52 sec, waardoor hij tenslotte als tweede ein digde met 162.800 punten. Het was geen wonder, dat Jan Pesman na afloop verze kerde „Ik ben dik tevreden", want zijn pupillen hebben de hele dag de toon aan gegeven. De enige „vreemde" was Klaas Dijkhui zen uit Uithuizermeeden, die voor het eerst in dit seizoen op de lange baan uitkwam, maar die zijn in Noorwegen opgedane er varingen nog lang niet vergeten bleek. De vierde plaats met 170.380 punten (tijden resp. 52,1, 2,51 en 10.12,8) was voor hem de welverdiende beloning. De derde plaats was voor J. Blauw uit Haren, die de tijden van resp. 51,9, 2.45,6 en 10.2.17 maakte en tot een totaal kwam van 167.370 punten. Ook hij is niet ouder dan 18 jaar en het is opvallend dat ook hij evenals Koops en Broesder des zomers aan de wielersport deelneemt. Vijfde werd de sterke Jan Uitham uit Noorderhoogebrug, een reeds wat oudere, maar zeer regelmatige rijder, die tijden noteerde van 53 seconden, 2.53,6 en 10.29.4 seconden, waardoor zijn totaal op 173.807 puntfen kwam. Onmiddellijk na hem volgde echter op de zesde plaats een jonge en veelbelovende rijder, de 16-jarige Jan Lan- geland uit Uithuizen, die dinsdag het pro vinciale kampioenschap in de groep 15 t/m 17-jarigen heeft behaald. Zijn tijden waren nu 54,2, 2.53,7, 10.17,6 en zijn totaal 173.927 punten. Op de eerste dag van de open schaats kampioenschappen (lange baan) van De venter heeft Geale Lourens uit Zutfen door overwinningen op de 500 en 1500 meter duidelijk zijn kandidatuur voor de zege ge steld. Vandaag zal de 3000 meter worden verwerkt. Het weer was woensdag gunstig, maar de baan was vrij zwaar. De belang stelling viel tegen. Uitslagen 500 meter: 1. Lourens (Zut fen) 47,2 sec; 2. Van der Zande (Wijhe) 50,1 sec.; 3. Hekelaar (Velp) 50,4 sec.; 4. Loman (Nieuw-Loosdrecht) 50,5 sec. 1500 meter: 1. Lourens 2 min 36,2 sec.; 2. Hoorneman (Brummen) 2 min 41,0 sec.; 3. Doets (Nieuw-Loosdrecht) 2 min 45,0 sec. In het klassement na twee afstanden leidt Lourens voor Hoorneman en Van Bremen. De langebaanwedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter, die woensd g in Midden Beemster werden gehouden, zijn geëindigd in een overwinning voor Nico Houter uit Wognum. Houter won twee van de drie afstanden. Ondanks de goede toestand van het ijs waren de tijden van de 79 deelnemers niet bepaald imponerend. De publieke belang stelling was groot De uitslagen waren: Eindklassement: 1. Houter 159.767 p.; 2. Blokker 159.883 p.; 3. Hopman 161.533 p.; 4. Boers 162.250 p.; 5. Bollweg 162.334 p. In 1956 was de laatste Elfstedentocht. Toen ging na een barre tocht eten vijf tal rijders gezamenlijk over de finish lijn. Van links naar rechts ziet men: Nauta, Wijnhout, De Koning, Ver hoeven en Van der Hoorn. Dit vijftal evenwel werd gediskwalificeerd, waardoor Jeen van den Berg als zesde binnengekomen op de offi ciële eerste plaats kwam. De ijsbreker Walvis is woensdag van Amsterdam naar Gouda gevaren door de Ringvaart, het Brasemermeer, de Heij- manswetering, Oude Rijn en Gouwe. Het ijs langs deze route is dus gebroken. Schaken In Hastings is woensdag het traditionele schaaktoernooi begonnen, waaraan onder meer wordt deelgenomen door wereldkam pioen Michael Botwinnik. De resultaten van de eerste ronde waren: Botwinnik (Rusland)-Wade (Nieuw Zeeland) 1-0; Bis- guier (VS)-Barden (GB) remise; Aaron (India)-Flohr (Rusland) 0-1Penrose (GB) Robatsch (Oostenrijk) 1-0; Littlewood (GB)- Gligoric (J.slavie) afg. De organisatoren van de Ronde van de Toekomst hebben woensdag het route schema voor de Ronde van 1962 bekend gemaakt. De tweede Tour de l'Avenir gaat in totaal over 2066 km, verdeeld over 14 etappes. Op 2 juli wordt gestart in Bor deaux, de finish is op 15 juli in het Pare des Princeps in Parijs. Evenals in de Tour de France is er geen rustdag in het schema opgenomen. De tweede ronde van de toekomst zal iets korter zijn (ongeveer 200 km) dan de eerste, het aantal etappes is gelijk gebleven (veertien) en de renners zullen het, vooral in de bergritten, niet zo zwaar krijgen als in 1961. Dat zijn de voor naamste kenmerken van deze tweede Tour de l'Avenir, die van 2 tot 15 juli wordt gehouden. De renners zullen worden onderge- gebracht in landenploegen, maar hoeveel dit er zullen zijn is nog niet bekend. Mede in verband met de grotere belangstelling is het waarschijnlijk dat het aantal equipes zal worden uitgebreid van zestien in 1961 tot twintig in 1962, doch daarentegen zou het aantal renners per ploeg worden te ruggebracht van acht tot zes. Verwacht wordt, dat Rusland en Oost-Duitsland, die beiden over zeer sterke amateurs beschik ken, van de partij zullen zijn. De veertien etappes zullen door geen enkele rustdag worden gescheiden. Voor drie ervan komt de route overeen met die van de professionals in de Ronde van Frcmkriüv, namelük. de trajecten Bordeuax Baybnnë (tweede etappe), Bayonne-Pau (derde etappe) en Montpellier-Aix en Pro vence (achtste etappe). De finishplaatsen zullen gelijk zijn aan die van de Tour de France, daarentegen geldt dat met uitzondering van de drie hierboven ge noemde ritten niet voor de startplaat sen. De routes voor de Ronde van de Toekomst worden namelijk meestel inge kort vergeleken bij die van de Tour de France, terwijl ook het parkoers iets ge makkelijker #wordt gemaakt. Tegenover twee in 1961 zal nu slechts een rit de 200 kilometer overschrijden, namelijk die van Lyon naar Nevers (228 km). Ook is er weer een inviduele tijd rit in het schema opgenomen. De voornaamste reden van het besluit om het parkoers iets lichter te maken is het feit, dat vorig jaar bij een juiste interpretatie van de reglementen in de eerste etappen meer dan de helft van de renners had moeten worden geëlimi neerd wegens tijdoverschrijding Toch wil dit niet zeggen, dat de Tour de l'Avenir het volgend jaar makkelijk zal zijn. Men heeft echter getracht, wijzer geworden door de opgedane ervaringen, om de moeilijkheden meer evenredig te verde len. Friesland heeft het weer te pakken: de elfstedenkoorts. Nu de grote kanalen dicht liggen en de meren zijn toegevro- ren,_ heeft de Elfstedencommissie woensdagavond het besluit kunnen ne men om zaterdag de historische tocht op de schaats langs de Friese elf steden te houden. Nog slechts eenmaal eerder in de historie het was in 1933 is een Elfstedentocht eerder in de winter gehouden dan ditmaal, namelijk op 16 december. In het licht der schijnwerpers, toort sen en magnesiumlampen zullen in alle vroegte zaterdagmorgen duizenden schaatsenrijders, uit alle hoeken van Nederland naar de Friese hoofdstad gekomen, starten voor de 200 km lange monstertocht, waaraan zoveel mooie, maar ook boze herinneringen verbon den zijn. Als.want immer blijft er voor de Elfstedentocht, zolang het startsein niet gegeven is, een vraag teken staan. Maar al te goed weten wij in Nederland hoe nukkig het weer kan zijn. De voortekenen zijn gunstig op dit moment. Voor schaatsminnend Neder land kunnen wij slechts hopen, dat de voortekenen ditmaal niet bedriegen. Elf tochten zijn er nu geweest. Ieder een, vooral de Friezen uiteraard, hoopt dat deze elfde tocht niet op dezelfde wij ze zal eindigen als de tiende in 1956, toen vijf man tegelijk door de finish gingen en er geen winnaar was. Neen, dan was het in 1954 beter. Jeen van der Berg, de stoere onderwijzer uit Nijebeets, een rijder uit het „Heitelan" zelf, werd de winnaar. Dan pas is een Elfstedentocht voor de Friezen volledig geslaagd. Overigens heeft Friesland zijn Elfste dentocht niet aan een eigen man te dan ken. Want het was een man uit Holland, uit Haarlem, die voor het eerst de 200 kilometer reed. En hij deed dat alleen. Zonder hulp en zonder steun van ande ren, zonder organisatie ook. Op 21 december 1890 trok sportpionier nummer één, Pim Muiier, op zijn eentje langs de elf Steden. Met een stuk choco lade, een paar gulden, een mes, wat touwtjes, riemen, een schaats op de rug voor het breken en met een horloge, zo reed -Pim Muiier, ingewreven met amica op die morgen van de 21ste december uit Leeuwarden. Precies om zeven uur vertrok hij. 's Avonds om vijf minuten voor acht was hij weer in de Friese hoofdstad terug. De eerste Elfstedentocht was gereden, het eerste record geves tigd. In een tijdperk van bijna 70 jaar zijn er nog geen dozijn op gevolgd, wel werden de tijden steeds sneller. Eigenlijk dateert de eerste officiële Elf stedentocht van 1912. Wel was er ook in 1909 gereden, maar dat geschiedde nog niet onder de supervisie van de Friese Elfstedenvereniging, die weliswaar in dat jaar werd opgericht, maar pas bij de rit van 1912 de teugels in handen kreeg. 34 wedstrijdrijders vertrokken, 20 volbrachten de tocht en van hen was de roemruchte Coen de Koning, de man die alles kon, de snelste. Zijn tijd was 11 uur en 40 minuten. Na Pim Muiier was het opnieuw een Hollander die zegevier de. Het feit dat er na hem vijf Friezen over de streep gingen, deed aan de over winning van Holland op Friesland niets af. Vijf jaar later 27 januari 1917 haalde de oud-wereldkampioen nog eens hetzelfde kunststukje uit. Sommige Elfstedentochten hebben een eigen naar. Spreekt men over de „barre tocht dan weet iedere insider, dat daar mee de derde officiële wedstrijd, in de strenge winter van 1929, bedoeld wordt. Heeft iemand het over 't winnende twee span, dan slaat dat op de tocht van 1933. En beide malen was het een Fries, die 's avonds als overwinnaar gehuldigd werd in De Groene Weide. De wedstrijd van 1933 was een vroe gertje. Al op 16 december werd er na melijk gereden. De andere tochten vie len immer na nieuwjaar. In de eerste oorlogsjaren was Thialf de Friezen wel bijzonder gunstig gezind. Zowel in 1940 als in 41 en 42 kon er wor den gereden. Van die jaren dateert ook het gezegde „een winter zonder Elfstedentocht is als een ei zonder zout", een uitspraak die overigens geheel voor rekening van de noorderlingen komt. 1940 werd het jaar van de herrie. Vlak voor Arum kwamen vijf rijders bij el kaar. Als eenden schoten ze vlak na elkaar onder de brug bij de Grauwe Kat door. Piet Keizer. Auke Adema, Cor Jongert, Sjouke Westra en Dirk van der Duim. Zij reden de resterende kilome ters met zijn vijven. Afspraak was dat zij ook' gevijven door de finish zouden gaan, met de armen om de schouders geslagen. Maar enkele honderden meters voor de finish kon Adema zich niet meer inhouden. Hij bezweek voor de grote ver leiding, rukte zich los en stoof enige tientallen meters voor de anderen over de streep. Er vielen woorden, er kwam ruzie, hevige ruzie, grote ruzie, maar het slot van het liedje was dat de jury de vijf ex aequo plaatste. Adema heeft toch nog een keer zijn zin gekregen, in 1941 won hij in 9 uur en 19 minuten Een jaar later op 22 januari 1942, won S. de Groot uit Weidum in 8 uur 44 minu ten. Ook in 1947, na afloop van de achtste officiële tocht, waren er moeilijkheden. Joop Bosman. Klaas Schipper, Jeen Nau ta en Jaap Wynia, die opgelegd hadden, werden gediskwalificeerd en de eerste prijs ging naar de rijder uit Ter Aar, Van der Hoorn. De uitspraak, dat een Elfstedentocht gewonnen moest worden door een bikkel harde kerel, een die voor niets en nie mand opzij ging, een knaap die beslist niet onder de categorie „kantoorklerk gerangschikt kon worden, werd in 1954 omver geworpen. Toen won een onder wijzer en het was nog een Fries ook. Jeen van der Berg, uit Nijebeets, school meester in Heerenveen. En dan komen we in dit overzicht ten slotte bij de laatste Elfstedentocht die werd gehouden, die van 1956. de wed strijd waarbij er zoals hierboven ge zegd geen winnaar was. Opnieuw was er een afspraak gemaakt. Vijf man, J. van der Hoorn (Ter Aar), A. J. P. de Koning (Purmerend), J. Nauta (Warte- na), A. Verhoeven (Dussen) en Maus Wijnhout uit de Haarlemmermeer beslo ten de rit gezamenlijk te beëindigen. Zij gingen ook naast elkaar langs de Olden- hove in de Friese hoofdstad, maar nu paste de Elfsteden-commissie het regle ment consequent toe, en disqualificeerde hen. Jeen van der Berg, de triomfator van 1954, die'als zesde binnenkwam, kreeg de eerste prijs. Een oplossing, die hij zelf wel het meest onbevredigend vond. Misschien dat Jeen dit keer, voor de der de maal, de grote gouden medaille mee naar Heerenveen zal kunnen nemen. Maar bij die drie plakken zal er altijd een blijven, waarop eigenlijk het cijfer 6 had moeten staan. Judo Drie Koreaanse judoka's, die hun land hebben vertegenwoordigd tijdens de we reldkampioenschappen in Parijs, hebben zich woensdagavond in Eindhoven overtui gend de meerdere getoond van twee Zuid nederlandse judoteams. De Koreanen, allen vierde dan, wonnen de beide teamwedstrijden met respectie velijk 30-0 en 25-5. De enige punten voor Zuid-Nederland werden merkwaardig ge noeg gescoord door een drager van de blauwe band, de 19-jarige M. Smeets uit Roermond, die tegen de Koreaanse stu dentenkampioen alle categorieën Han Ho San tot een onbeslist einde kwam. Smeets werd tevens winnaar van een in vitatiewedstrijd, waaraan door Zwarte en bruine banders van zes zuidelijke judo clubs werd deelgenomen. T ennis Australië, dat na het dubbelspel reeds een beslissende 30 voorsprong had in de challenge round van het toernooi om de Davis Cup, heeft de eindstand van de ont moeting tegen Italië op 50 gebracht door ook de laatste twee enkelspelen te winnen. Roy Emerson versloeg Orlando Sirola mpt 62, 63, 46, 62 en Rod Laver bleef Nicola Pietrangeli in vijf sets de baas: 6—3 3—6 4—6 6—3 en 8—6. Voor het eerst sedert 1956, toen Australië met 50 van Amerika won, zegevierde een land in de challenge round met het grootst mogelijke verschil. De zege van Australië betekent de tiende van dit land in de laatste twaalf jaar. Vorig jaar moest Italië in de finale met 41 het hoofd buigen. Dammen Het langebaankampioenschap van Ne derland, dat voor vrijdag 29 en zaterdag 30 december op het programma staat, gaat door, ondanks het feit dat zaterdag de Elfstedentocht wordt gehouden. Dit is woensdag bekendgemaakt door de voorzit ter van de technische commissie hardrij den lange baan van de KNSB, de heer H. Roos. De wedstrijden worden in Assen ge houden. Baba Sy, kampioen van Senegal De uitslagen van de tweede ronde van het internationaal damtoemooi, dat in Am sterdam wordt gehouden waren: hoofd groep: Van Dijk (Ned.)Kouate (Senegal) 20; Devauchelle (Fr.)Baba Sy (Senegal) 02; Gournier (Fr.)Bakhuizen (Ned.) 20; Aeilkema (Ned.)Verhey (Ned.) 20. De uitslagen van de derde ronde waren: hoofdgroep: Verheij (Ned.)Van Dijk (Ned.) 11; Bakhuizen (Ned.)Aeilkema (Ned.) 11; Baba Sy (Senegal)Gournier (Fr.) 20; Kouate (Senegal)Devauchelle (Fr.) 2—0. De stand na drie ronden is: hoofdgroep: 1. Baba Sy 6 punten; 2. Van Dijk 5 punten; 3. en 4. Aeilkema en Gournier 3 punten; 5, 6 en 7. Bakhuizen, Kouate en Verheij 2 punten; 8. Devauchelle 1 punt. Zie hier het punt in het bijna tweehon derd kilometer lange traject van de Elf stedentocht, waarnaar zaterdag duizen den met verlangen zullen uitzien: de finish in Leeuwarden, vlak bij het start punt, de Groene Weide. Duizenden zul len er weer langs de oevers staan om de grootse winnaar of zullen het weer win naars worden?) van de barre tocht door het koude Friese land te bejubelen. De laatste toerrijders zullen dit huldebetoon niet meer beleven. Zij zullen binnenko men als alleen de juryleden nog aan het finishdoek staan, in het avondlijk donker. Maar de pleister op de wonde zal ook voor hun zijn het kruisje van de Elfste dentocht, dat toch nog altijd een brevet is van schaatskunde, moed en volharding. Oldambt, rit over 45 km toer- én wed- strijdtocht. IJsvereniging Bergen (N.H.) prov. kamp. Noordholland schoonrijden voor dames en heren, en in aansluiting hierop nationale wedstrijden voor paren en A-rijders. IJsclub Emmeloord prov. kamp. Overijsel, kortebaan voor meisjes. IJsclub Strijen, nat. kortebaanwedstrijd voor heren. Fen sportschandaal besluit in Wenen het voetbaljaar 1961. Selzer, de voorzit ter van de Oostenrijkse Voetballiga (ver eniging van eerste divisieclubs) heeft voorlopig „Vienna", de oudste vereniging van de Oostenrijkse hoofdstad, geschorst, hetgeen betekent dat deze club geen wed strijden kan spelen. Dit besluit werd genomen naar aanlei ding van een weigering van de bestuurs leden van Vienna om de clubfinanciën te laten controleren door een accountant. Volgens geruchten zou Vienna een kaste kort van 25.000,- hebben. In Weense 'sportkringen acht men een dergelijk tekort niet onwaarschijnlijk ge zien de slechte vorm van het eerste elf tal, dat aan het einde van dit jaar de voorlaatste plaats in de eerste divisie be zet. Daardoor is het aantal toeschouwers sterk teruggelopen. Het schorsingsbesluit kwam vlak voordat Vienna op reis zou gaan voor een tournee door Spanje. Het resultaat van de zaalhandbalontmoe ting RapiditasConcordia werd ons door de uitslagendienst van het NHV tegenge steld doorgegeven. Niet Rapiditas, doch Concordia won dit belangrijke duel met 10-7. Zodat de stand in de senioren A- afdeling nu luidt: Zandvoortmeeuwen 2-4, Concordia en Rapiditas 3-4, de Blinkert 2 en IJmond 2 2-0.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19