Friese Elfstedentocht definitief zaterdag HET WEER Nederlandse eisen vervallen voor gesprek met Djakarta? u u M. K0ELEMIJ Militairen kunnen verlof krijgen Elfstedentocht op radio en t.v. Gerucht in Den Haag: Nieuwe uitleg van begrip zelfbeschikking Militairen met verlof moeten naar de radio luisteren Soekarno sprak met ambassadeur der V.S. Rode Kruis mag de belangen van Nederlanders behartigen RESTAURANT ROYAL Hartige hapjes voer de oudejaarsavond Superslagerij De IJmond Voor Oudejaarsavond: 47e JAARGANG NUMMER 46 DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 f FRIESLAND R O T E L A N G S D E Z I D (mits ervaren REGEN- EN TWEEDJASSEN PASTOE - 1962 Lichte vorst Groepje kinderen zakte op Amsterdamse gracht door het ijs Openingsdiner 1962 Kennemer Automatiek In de krant van heden: Het woord is aan In Indonesië OUDEJAARSAVOND e OPGEMAAKTE SCHOTELS j Patisserie DEKKERS Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UI D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboomjin^Mr^lLC^jmjlei^iijc Het bestuur van de vereniging „De Friesche Elf Steden" heeft woensdag avond besloten dat de Elfstedentocht zaterdag 30 december zal worden ge houden. De Elfstedentocht gaat evenals de vo rige in 1956 over de oude ongeveer 200 km lange route om de zuid, te weten van Leeuwarden via Sneek, Ijlst, Staveren, Hindelopen, Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker, Dok- kum en weer naar Leeuwarden, waar men de finish heeft vastgesteld aan de voet van de Oldenhove, vlak voor De Groene Weide, het hoofdkwartier van het bestuur van de vereniging „De Friesche Elf Steden". Op een woensdag gehouden persconferen tie deelde de voorzitter van de vereni ging, de heer J. L. Hoogland mee, dat er twee knelpunten zijn op de route. In de eerste plaats is dat in Sneek, bij de eerste controle, waar de rijders onge veer 500 meter moeten lopen door de Jachthavenstraat, dwars over de Leeu- warderweg en vervolgens door de Boei erstraat. Een tweede moeilijk punt was tussen Bart- lehiem en Dokkum. Normaal is, dat men dit traject zowel heen als terug over dezelfde baan aflegt. Maar het ijs in de Dokkumer Ee is zo schotsig, dat er slechts een smal paadje voor de rij ders is overgebleven. Daarom zal men op de heenweg over de Dokkumer Ee rijden en dan waarschijnlijk van Dok kum over de Woudvaart en de Murk terug naar Leeuwarden gaan. De ijstoestand noemde de voorzitter be vredigend. „Wij speculeren nog op een paar vriesnachten, maar er is alle re den om aan te nemen dat die er inder daad zullen komen. Uiteindelijk hebben wij pas na een grondige inspectie de tocht definitief vastgesteld." Op een. vraag of men iets zal doen om een herhaling van 1956 toen vijf rijders ge lijk over de finish gingen, te verhinde ren, antwoordde de voorzitter, dat de starter, de ook in gymnastiekkringen be kende heer J. de Jong, bij het start sein dat overigens volgens traditie op het Harinxmakenaal zal worden gege ven, de rijders zal toespreken. „Slechts één kan er winnen. Men heeft ingeschre ven voor een wedstrijd en daarnaar heeft men zich te gedragen," aldus de heer Hoogland. De start voor de wedstrijd zal 's morgens om 5.30 uur worden gegeven vanuit de autospuiterij van de firma Posthuma. Onmiddellijk daarna wordt begonnen met het laten vertrekken van de toer rijders vanuit garage De Boer. Alle deelnemers kunnen zich pas vrijdag aan melden en wel persoonlijk of via een ge machtigde, die dan ook het inleggeld van 7,50 moet voldoen. De minimum leeftijd van de deelnemers is vastge steld op 18 jaar. Zoals gebruikelijk is zowel voor de wed strijd- als voor de toertocht een tijds limiet ingesteld. Voor de wedstrijd is dit twee uur na aankomst van de winnaar. Voor de toertocht sluit de laatste con trole in De Groene Weide 's nachts om twaalf uur. Uiteraard heeft het bestuur van de Elfste- denvereniging nog geen aanmeldingen binnen, al stond de telefoon in De Groe ne Weide woensdag al roodgloeiend van de liefhebbers, die informeerden of zij zich al konden opgeven. Aangenomen wordt dat tot de wedstrijdrijders onder meer zullen behoren Anton Verhoeven uit Dussen, Jeen Nauta uit Warga en Jeen Wester uit Eernewoude. Het deel nemen van Jeen van den Berg is nog niet zeker. Hij aarzelt tussen de Elfste dentocht en de Nederlandse langebaan- kampioenschappen in Assen. Men verwacht een enorme toeloop van deelnemers, vooral van de zijde van de toerrijders. Voorlopig heeft men geen limiet gesteld. De vorige keer," op 24 februari 1956 namen aan de toertocht 6070 schaatsers deel en aan de wedstrijd 254. In de historie van de Elfstedentocht is er slechts een keer een Elfstedentocht ge weest, die nog eerder in de winter kon worden gereden. Dat was in 1933 op 16 december. De Elfmerentocht, die oorspronkelijk voor zaterdag 30 december was vastgesteld, is in verband met de Elfstedentocht uitgesteld. De nationale kampioenschap pen lange baan op vrijdag en zaterdag in Assen gaan gewoon door. BFPGuuea LEEUWARDEN HARUNSEN RANEKER OLSWARD SNEEKER HEER ULST WORKUM HINDELOOPEN STAVOREN MEER TJEUKE MEER De minister van defensie heeft toestem ming verleend aan militairen van marine, land- en luchtmacht om, onder bepaalde voorwaarden, deel te nemen aan de ko mende Friese Elfstedentocht. Bepaald is, dat de deelnemende militai ren twee dagen (vrijdag en zaterdag) ex tra verlof zullen krijgen. De reiskosten als mede de inschrijfkosten komen voor rijks rekening. De voorwaarden, waaronder de militai ren aan deze ijs-marathon kunnen deelne men, houden direct verband met de rij ervaringen en rij-prestaties van de betrok ken militairen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Tussen de veertig en vijftig medewer kers van de Nederlandse Televisie Stich ting zijn betrokken bij de uitzendingen, die de tv zaterdag -wijdt aan de Elfsteden tocht. Twee reportagewagens zullen worden opgesteld bij de finish in Leeuwarden en in de omgeving van het dorp Hartlehiem, waar de beslissende fase van de strijd in gaat. Drie film-equipes zullen de tocht per auto volgen, waarbij van vrachtauto's af schijnwerpers op de rijders zullen worden gericht. De films van de start en de eer ste kilometers zullen op het beeldscherm verschijnen omstreeks 11 uur. Daarna zal met pauzes een groot aantal uitzen dingen aan deze gigantische schaatstocht worden gewijd. De tijdstippen van deze uitzendingen zijn afhankelijk van de binnenkomst van de films, die per auto naar Bussum zullen worden gebracht. In de studio in Bussum zal een com mentator aan de hand van een kaart re gelmatig de stand van de wedstrijd bij houden. Commentatoren bij de regelrechte uit zendingen zijn Siebe van der Zee en Her man Kuiphof; het commentaar bij de films wordt gegeven door Co Hoogendoorn Barend Barendse en Wim Kortland. Re gisseurs zijn Jean Smits en Aad van den Heuvel. De algehele leiding berust bij Sie be van der Zee. Ook via de radio zal de Elfstedentocht te volgen zijn. De uitzendingen worden verzorgd door de reportageploeg van de VARA. Advertentie TENTOONSTELLING Vrij entree 918 uur DE JAGER - Gt. Houtstr. hk Raamvest Verwachting tot morgenavond: Bewolkt weer met hier en daar mist en op enkele plaatsen wat lichte neerslag. Overwegend lichte vorst en zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee Vijf redders gingen te water Op de bevroren Keizersgracht in Am sterdam zijn gistermiddag zes kinderen van 6 tot 13 jaar die daar aan het spelen waren door het ijs gezakt. Niet minder dan vijf redders, onder wie een vrouw, hebben zich daarop geheel of gedeeltelijk in het koude grachtwater gewaagd om de drenkelingen, van wie er enkelen onder het ijs dreigden te verdwijnen, aan de wal te brengen. In de Amsterdamse vaarwegen worden vaargeulen opengehouden voor de scheep vaart. Gistermiddag ploegde een binnen vaartschip zich langzaam door de Keizers gracht. Dit schip werd te laat opgemerkt door een aantal kinderen. Toen zij zich ijlings uit de voeten maakten konden de kleintjes onder hen door de hoge walle- kant niet van het ijs afkomen. Zij dron gen opeen bij een laddertje maar hierdoor werd het ijs ter plaatse zo zwaar belast dat het scheurde. Onder luid gegil zakten zes kinderen, onder wie drie zusjes, tus sen de schotsen in het koude water. De 34-jarige expeditieknecht H. Muller, die bezig was met het lossen van zijn vrachtauto sprong in het water te midden van de drenkelingen. Hij slaagde erin drie kinderen te redden. Intussen werden de andere drie op het droge gebracht door mevrouw C. Wintersberger-Aalberts en de heren G. Klein, J. Kerstens en P. Was- man. Advertentie MAANDAG 1 JANUARI Menu 12.50 Krab-cocktail Consume met fijne groenten Gevulde kip met oranjesaus IJs Belle Hélène" Kennemerlaan - IJmuiden - Tel. 7452 Gelieve tijdig te reserveren Zondag 31 december (Oudejaarsdag) na 6 uur gesloten Advertentie Overheerlijke slagcrskroketten 5 st. 1.00 Vleessalade 200 gram 0.75 Ballen gehakt, panklaar, 3 st1.00 Gebr. ballen gehakt, 3 st1-00 Gekookte worst, 250 gram 0.75 Leverworst „IJmond's roem 250 gram 0.65 Grote pot Knakworst (12 stuks) 1.78 geen statiegeld PLEIN 1945 no. 53 - IJMUIDEN Advertentie Huzarensalades 0.50 p.p. Zalmsalades 1-00 p. p. Russische eieren1-00 p. p. Appelbollen0.25 Appelbeignets0.25 Sneeuwballen, gevuld met slagroom 0.30 Velserduinweg 19 - Telefoon 8402 WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse regering heeft te kennen gege ven, dat zij ermee ingenomen is dat Ne derland klaarblijkelijk niet meer vast houdt aan vooraf gestelde eisen voor een gesprek met Indonesië, zoals het recht op zelfbeschikking van de Papoeabevol king. De Amerikaanse regering acht haar taak, te proberen Indonesië tot be sprekingen te overreden, hierdoor verge makkelijkt, aldus diplomatieke kringen in Washington. Onze Haagse redacteur tekent hierbij aan: In Den Haag is officieel niets bekend over dit gewijzigde Nederlandse standpunt. Maar de regering zal vandaag de vaste commissie van de Tweede Kamer inlich ten over de verhouding met Indonesië. Zij zal zich dan niet kunnen bepalen tot de stukken, die betrekking hebben op de be handeling in de Verenigde Naties. Zij zal er zeker niet aan ontkomen toelichting te geven op de ontwikkeling van de laatste dagen en dus ook op de betekenis van het vage en geheimzinnige communiqué, dat zij zaterdagmiddag vóór kerst uitgaf. On getwijfeld zal nu iets meer bekend worden over wat gebeurd is en over wat mogelijk nog gebeuren zal. Tot zolang zal ieder - en niet alleen de parlementaire routinier het gevoel van onbehaaglijkheid, dat hem wel moet hebben bevangen, moeten trachten te onderdrukken. Er zijn inmiddels reeds allerlei geruch ten ontstaan. In parlementaire kringen staat men vrij gereserveerd tegenover de Weerrapporten1, 2 Elfstedentocht 1, 19 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9 De Kleine Wereld3 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 13 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5,7, 9 In de Vishal en op Zee9 Horen en Zien11 Kunst 11 De O.A.S13 Feuilleton 15 Panda en andere'beeldverhalen 15 Economisch nieuws17 Beurs 1 Scheepsberichten 17 Sport I® Dit nummer bestaat uit twintig pagina's mededeling, dat het kabinet tot een beslis sing inzake Nieuw-Guinea is gekomen en dat tot uitvoering daarvan een aantal ver trouwelijke besprekingen in internationaal verband nodig zal zijn. Men kan stemmen beluisteren, die menen, dat een nieuwe verklaring is gevonden voor het begrip zelfbeschikking. Ook wordt gewezen op het merkwaardige feit, dat in Nederland reeds bekend was w^t gouverneur Platte-el op Nieuw-Guinea heeft verklaard, toen het beraad van het kabinet over Nieuw-Gui nea nog moest beginnen. Het feit, dat de Amerikaanse autoriteiten de bereidheid ï.ot een gesprek bij de Nederlandse regering hebben ontdekt zonder voorwaarden, wet tigt de opvatting, dat onze ambassadeur Van Royen ook al is ingelicht omtrent de beslissing van het kabinet. Er voltrekt zich een merkwaardige her haling van de gebeurtenissen in 1949, toen men stond voor de overdracht van de sou- vereiniteit. Ook toen had men reeds zo on geveer van alles gehad: een „aangekleed" en een „uitgekleed" Linggadjati, een Com missie van Goede Diensten, een United Nations Committee for Indonesia, bijzonder federaal overleg in Bandoeng en ten slotte was er nog geheel onverwacht de Van Royen-Roem-overeenkomst uit de bus gekomen, waarmee de laatste kogel door de laatste kerk werd gejaagd. En op een persconferentie in het toenmalige Ba tavia gaf dr. Van Royen (de tegenwoor dige ambassadeur in de Verenigde Staten) een toelichting op het feit, dat Nederland de souvereiniteit zou overdragen. Deze persconferentie werd gehouden 1 dag na dat het hoofd van de regeringsvoorlich tingsdienst in Den Haag nog had ver klaard: „Wij abandonneren niet." Wil men nog meer overeenkomst? De overheidsdienaren van de „rechtspersoon Nederlandsch Indië" wachtten toen ver geefs op garanties voor hun positie vóór de overdracht een feit zou zijn als nu de Evenals dat" met de kerstdagen het ge val was zullen dienstplichtigen, die met verlof zijn tijdens de jaarwisseling ten minste eenmaal per dag naar de radio moeten luisteren, ten einde zich op eerste aankondiging naar hun legeronderdeel te kunnen begeven. Deze maatregel is geno men in verband met de paraatheidsmaat regelen in internationaal verband en met het oog op de mogelijkheid van andere ge beurtenissen, zoals in februari 1953 de stormramp. overheidsdienaren in Nieuw-Guinea dat doen. Zou er misschien op het allerlaatste ogenblik nu ook nog zoiets als een Com missie van Goede Diensten of een United Nations Committee for Indonesia in het ge schil tussen Nederland en Indonesië wor den betrokken? President Soekarno heeft gisteren een gesprek met de Amerikaanse ambassa deur in Djakarta, Howard Jones, gehad De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, die bij het on derhoud aanwezig was, deelde na afloop mede dat de Amerikaanse ambassadeur Soekarno een beeld had gegeven van de laatste diplomatieke ontwikkelingen kwestie West-Irian. dusver nog onduidelijk is." zijn geen' mededelingen gedaan. Soeban drio ontving woensdag ook de Can ambassadeur in Djakarta. het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken hebben verklaard, dat di Amerikaanse minister van Justitie, Ro zal ook naar Berlijn en Japan gaan. Robert Kennedy naar Indonesië gaan. Confucius: Wat men zeker weet, kan men zelden zeggen. Het hindert niet, men zal het toch niet geloven. Het Internationale Rode Kruis te Ge- nève lieeft de Nederlandse regering meegedeeld, dat het een regeling heeft weten te treffen voor de verzorging van de humanitaire belangen van nog in In donesië verblijvende Nederlanders. De Indonesische regering heeft het Indone sische Rode Kruis gemachtigd deze be langen, in samenwerking met het Inter nationale Rode Kruis, te behartigen. Deze taak omvat onder meer de uit betaling aan daarop rechthebbende Ne derlanders van pensioenen en steunbe dragen uit fondsen, die door de Neder landse regering aan het Internationale Rode Kruis ter beschikking zijn gesteld. Op het Internationale Rode Kruis kan voorts een beroep worden gedaan om lmlp te verlenen bij de repatriëring van Nederlanders, die Indonesië wensen te verlaten. Spijtoptanten zijn van deze re geling echter nadrukkelijk uitgesloten. Voor een goede gang van zaken is een praktische samenwerking tussen het Inter nationale Rode Kruis en het Indonesische Rode Kruis tot stand gebracht, waardoor de verbinding met de Nederlandse auto riteiten is verzekerd. Een vertegenwoor diger van het Internationale Rode Kruis bevindt zich voor dit doel in Djakarta. Het verzoek om bemiddeling is van de Nederlandse regering naar het Internatio nale Rode Kruis uitgegaan, nadat de Indonesische regering in maart ook de laatste diplomatieke band via de ver tegenwoordigers van Groot-Brittannië had verbroken. Een vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis is kort daarna uit Genève naar Djakarta gereisd. In zijn pogingen om een regeling te treffen is hij thans geslaagd. Advertentie Ananasbeignets 35 ct. 18 en 35 ct. 65 ct. Ragoutbroodjes, gevuld 55 ct. g Kaas- en Hamsoesjes, 100 gr. 90 ct. j- Russische eieren 50 ct. 75 en 1.00 25 en 35 ct. Huzarensalade p. p. 1.10 Russisch ei p. p. 1.25 Uitgebreide Huzarenschotei p. p. 1.50 Uitgebreid Russisch ei p. p. 1.75 Zalmsalade p. p. 2.00 n Bitterschotels, per stuk 3.00 .1 Onze automatiek is oudejaarsavond GEOPEND tot 6.30 uur. Centrum Galerij - Telefoon 4302 ,1 Natuurlijk alles met roomboter bereid. .- N-. V Welgeteld 292 studenten liggen op een groot verkeersplein in het centrum van de Libanese hoofdstad Beiroet ter herdenking van de 292 levens die het verkeer vorig jaar in de stad heeft geëist. De demonstratie van de stu denten was tevens bedoeld als pro paganda voor de verkeersweek, na het kerstweekeinde. De politie heeft een monument opgericht voor de onbe kende voetganger en drieduizend stu denten aangenomen om aanwijzingen te geven aan het gemotoriseerde ver keer. De politie gaat in haar optreden tegen woeste deelnemers aan het ver keer zelfs zo ver dat zij dreigt met het gebruik van vuurwapens. Telefoto

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1