Zestien- en zeventienjarigen niet meer op de bromfiets? JOHNNIE WALKER Salarisbeleid regering vertoont verbijsterende kortzichtigheid AGENDA Haarlemse Politierechter Koninklijk gezin in Oostenrijk Minister Klompé heide voor de eerste keer een eerste paal De personeelsschaarste bij de Spoorwegen Wetenschappelijk onder zoek verkeersveiligheid Afnemend personeel- bestand bij de KLM 0p Schiphol was het dit jaar weer drukker Problemen van het stadsverkeer in studie Vorst minder door bewolking DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 2 Memorie van Antwoord Verkeer en Waterstaat: GOOD SCOTCH WHISKY Nederlander gewond bij een oliebrand in Nigerië Examens VOORZITTER NED. ONDERWIJZERS VER.: Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk Boerderij afgebrand Voorzitter „Revako" overleden Eerste Kamer over de wettelijke regeling voor accountants Meer mensen reizen met de bus dan met de trein WEEKABONNEMENTEN Schaatser verdronken Minister Korthals wil 100.000 subsidie verlenen 1 La 0 a - - Zestien- en zeventienjarigen niet meer Daar onderzoekingen hebben uitgewezen, dat 16- en 17-jarige bromfietsers in aan merkelijk grotere mate bij verkeersonge vallen zijn betrokken dan bromfietsers van hogere leeftijd, is de minister van Verkeer en Waterstaat bereid het denk beeld van een verhoging van de leeftijds grens voor bromfietsers in ernstige over weging te nemen. Dit valt te lezen in de Memorie van Antwoord op de begroting 1962, waaraan wij ook de volgende ministeriële opinies ontlenen. De minister is van mening dat de ge dachte om aan oudere personen (boven 60 jaar?) een rijbewijs van kortere gel digheidsduur uit te reiken, nadere over weging verdient. De Commissie Veiligheid Wegverkeer is om advies gevraagd. Verkeersveiligheid Over het probleem van de verkeersvei ligheid heeft de minister destijds een no ta in het vooruitzicht gesteld. Het bijeen brengen van de nodige gegevens vergt echter zo veel tijd, dat hij thans nog geen tijdstip kan noemen voor het indienen van deze nota. De minister acht het intussen raadzaam zich de medewerking te verzekeren van de op te richten Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid, welk lichaam de concretisering vormt yan een destijds door de A.N.W.B. ingediend voor stel. Deze stichting dient alle (wetenschap pelijke) onderzoekingen op het gebied van de verkeersveiligheid te coördineren. Ge dacht wordt aan een rijksbijdrage voor deze stichting van 50 percent (voor 1962 naar raming 100.000), waarbij er van wordt uitgegaan, dat derden eenzelfde be drag bijeen zullen brengen. Het rijkswegennet De minister verklaart dat hij zijn standpunt om geen meerjarenplan voor de aanleg van rijkswegen aan de Kamer over te leggen, nog steeds handhaaft. De minister voelt niets voor een auto noom wegenbouwfonds. Hierbij zou zeer waarschijnlijk het gefixeerde bedrag steeds te laag blijken te zijn. Flexibiliteit blijft noodzakelijk. Wegkopen van technici In de hogere en middelbare technische rangen bij Rijkswaterstaat geeft de aan vulling aanleiding tot grote moeilijkheden, zegt de minister. Deze zijn te wijten aan het feit, dat particulieren betere arbeids voorwaarden in uitzicht stellen dan de rijksoverheid. Zou men ter oplossing van deze moeilijkheden particuliere in genieursbureaus inschakelen om werk ten behoeve van Rijkswaterstaat te verrich ten, dan valt te verwachten dat deze bu reaus die dan behoefte zullen krijgen aan meer technici deze krachten in ve le gevallen zullen zoeken onder de hogere en middelbare technici van de rijkswa terstaat, aan wie zij hogere salarissen kunnen bieden. De minister staat dan ook afwijzend tegenover deze geopperde sug gestie. Geen haven in Katwijk De terzake ingewonnen ambtelijke ad viezen, welke tot de conclusie kwamen dat de aanleg van een vissershaven in Katwijk uit nationaal-economisch oogpunt niet verantwoord zou zijn, hebben geleid tot het besluit deze aangelegenheid te la ten rusten. Aan de in oprichting zijnde n.v. Zeehaven Katwijk, die streeftt naar een havenaanleg uit particuliere midde len, is medegedeeld, dat, in aanmerking genomen de vele en uiterst kostbare wer ken welke in de komende tien jaar door Rijkswaterstaat zullen moeten worden on dernomen, het niet mogelijk zal zijn fi nanciële medewerking van rijkswege in deze plannen in het vooruitzicht te stel len. Over de aanleg van een spoorweg Amsterdam-Schiphol- Leiden -Den Haag merkt de minister op, dat naast het as peet van verbetering van de verkeersoutil lage, ook de rentabiliteit moet worden bezien. De tot nu toe gemaaljte bereke ningen wijzen er niet op, dat het ver antwoord zou zijn tot de aanleg van deze lijn over te gaan. De koninklijke familie is gistermiddag in twee Fokker Friendships van het vlieg veld Soesterberg voor een wintervakantie vertrokken naar Lech in Oostenrijk. Zij hoopt daar op 7 januari in de strikte be slotenheid van het gezin de dag van het zilveren huwelijksfeest te herdenken. Zo als bekend is, heeft de viering van het zil veren huwelijksfeest officieel in aanslui ting aan de verjaardag van de Koningin in mei 1962 plaats. De koninklijke familie zal het zeer op prijs stellen, indien op de intimiteit en de rust waarin zij de dag zelf wil herdenken generlei inbreuk wordt gemaakt, zoals bij voorbeeld door het zenden van telegram men, brieven, bloemen e.d. Voor de gelukwensen die de Koningin en de Prins thans reeds ontvangen, hopen zij na de officiële viering te bedanken, teza men met de felicitaties die hun dan nog zullen bereiken. De koninklijke gasten, die gistermiddag uit Zürich met auto's op hun bestemming aankwamen, werden niet officieel verwel komd. Zij hadden gevraagd om zo weinig mogelijk plichtplegingen. Advertentie LAGOS (Nigerië/UPI) —De Shell en de British Petroleum hebben een beroëp ge daan op een Amerikaanse firma gespecia liseerd in het bestrijden van oliebronbran- den, om te proberen de brand te be dwingen die op kerstmorgen uitbrak op een tiental kilometers van Port Harcourt in Nigerië. Een Nederlandse employé, P. de Jong, werd daarbij gewond. Honderdtwintig inwoners van het in de buurt van de brand gelegen dorp Oemoeola heeft men moeten evacueren. De vlam men van de brandende olie zijn tot in Port Harcourt te zien. Amsterdam (Gem. Un.) Geslaagd voor het doctoraal examen economie: F. Vooren, Haar lem. Utrecht. Geslaagd voor het examen Frans M.O.-B.: P. Hartman en J. A. Wolters, Haar lem. Den Haag. Geslaagd voor het examen M.O. wiskunde K. 1: J. L. Turlings, Heemstede. De voorzitter van de Nederlandse On derwijzers Vereniging, de heer Jac. Loots- ma, heeft „met de grootst mogelijke fel heid" geprotesteerd tegen het salaris- en personeeisbeleid van de regering. Hij deed dit in de rede, waarmee hij vanmor gen de zestiende algemene vergadering van zijn sinds kort 21.000 leden tellende vereniging in Krasnapolsky in Amster dam opende. Hij vond het beschamend voor de regering, dat in de centrale com missie voor georganiseerd overleg geen overeenstemming kon worden bereikt over de salarismaatregelen voor het overheids personeel in 1962. „De regering schijnt eenvoudig geen oog te hebben voor de onrust die in tal van sectoren van het overheids- en semi- overheidspersoneel zeer duidelijk aan de dag treedt", zei de heer Lootsma. „Het lijkt wel, of zij zich geen zorgen maakt over het reële gevaar dat vitale diensten door gebrek aan personeel hun taak niet meer naar behoren kunnen vervullen. Da gelijks stappen tientallen mensen uit de overheidssector over naar het particuliere bedrijf, dat beter betaalt. Maar de rege ring weet in deze omstandigheden niets beters te doen dan het overheidspersoneel tegen ziëh in het harnas te jagen. Het is verbijsterend van kortzichtigheid. Met een hardnekkigheid een betere zaak waardig wijst de regering voorstellen van de or ganisaties, die de discrepantie tussen de loonontwikkeling in het vrije bedrijf en bij de overheid trachten te verzachten, af," aldus de heer Lootsma, die eraan herin nerde dat de N O.V. nimmer een bewon deraarster van de vrije loonpolitiek is ge weest. Sprekend over de Mammoetwet uitte de heer Lootsma zijn erkentelijkheid voor net feit, dat minister Cals door het aanbren gen van enkele wijzigingen alsnog de bij zondere taak van de openbare school heeft erkend. Toch blijven er nog wensen om dat in bepaalde streken van ons land de verzorging van het openbaar onderwijs te kort schiet. Verheugend vond de N.O.V.-voorzitter het, dat het vraagstuk van de salariëring van de kleuterleidsters tot oplossing is ge komen. In absolute zin was de oplossing zeker niet bevredigend, maar van beteke- c Stadsschouwburg, vrijdag 20 u.: Toneel- groep Theater met „Brieven van een dich ter", van Michael Redgrave; regie: Mi chael Warre. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19 en 21.15 u.: „Jerry als Piccolo", a.l. Van .vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De drie musketiers", 14 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u.: „Eén pyama voor twee", 14 j. Lido Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Daar droomt elk meisje van", a.l. Van vrijdag af 14 en 20 u.: „Pépé", a.l. Luxor Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Kouwe drukte", a.l. Van vrijdag af ;n de avondvoorstellingen (19 en 21.15 u.l: „Als het jonge koren rijpt". 18 j. In de middagvoorstellingen (14 u.): „Robertson Crusoe Co.", a.l. Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: „Meneer Hulot met vakantie", a.l. Rembrandt Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Van de brug af gezien", 18 j. Roxy Theater, 19 en 21.15 u.: „De hel van het smokkeleiland", 14 j. Van vrij dag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Tarzan en de luipaardkoningin", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 ui „L'Amérique insolite", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „De zwarte sperwer", 14 j. TENTOONSTELLIN GEN „Chez Nous" (Spaarnelaan 25): Exposi tie van Catalaanse aquarellen van Frans Funke: 10-17 u.; tot 2 jan. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen van Dick Breed: 10-22 u. Tot 1 jan. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van ds. R. H. Oldeman en siersmeedwerk van C. A. Jasperen: 9-17 u ma., wo. en vr. ook 18-20 u. Tot 5 jan, Museum „Het huis van Looy" (Kamper laan): Groepstentoonstelling van „Kunst Zij Ons Doel": 10-12 u. en 13.30-17 u„ zon dag 14-17 u. Tot 8 jan. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" 'i de krant van 22 december). DONDERDAG 28 DECEMBER City-theater, 20 u.: „Mensen zoals jij en ik". Rex-lheater, er uit". 20 u.: „De professor wil VRIJDAG 29 DECEMBER Rex-theater, 20 u.: „Im weissen Rössl City-theater, 20 u.: „Het offer der maagden". Felison, 1417 u.: Expositie W. Steyn. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. DONDERDAG 28 DECEMBER Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Misdaad na schooltijd". VRIJDAG 29 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „The Quiet man". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Gorgo" W.B. Theater, 20 u.: „Fluitende kogels" Een zeer snel om zich heen grijpende brand heeft gistermiddag een grote boer derij in Reutum (gem. Tubbergen) geheel in de as gelegd. Twee gezinnen, samen tien personen, werden dakloos. De schade be loopt, doordat de gehele hooioogst en alle landbouwmachines verloren gingen, enige tonnen. Ze wordt door verzekering gedekt. Het vee kon worden gered. In een ziekenhuis te Lochem is overle^ den de heer A. L. H. M. van 't Lam voorzitter van de stichting „Revako". de stichting ter bevordering van het sociaal toerisme. De heer Van 't Lam werd 50 jaar. nis is, dat binnen het raam van de mo gelijkheden voor de eerste keer een poging is gedaan een redelijke verhouding te zoe ken tussen de salariëring van twee groe, pen in de sector van het onderwijs, waar bij niet alleen de duur van de opleiding een rol heeft gespeeld. Sprekend over de vijfdaagse schoolweek herinnerde de heer Lootsma aan de con clusies in het rapport van de Algemene Onderwijzers Federatie, waarin wordt ge steld dat de school geen behoefte heeft aan een vijfdaagse schoolweek, hoewel iet geen onmogelijkheid is. De N.O.V. en ook de A.N.O.F menen dat op dit terrein geen baanbrekend werk door da onderwijzers organisaties behoeft te worden verricht. De maatschappelijke ontwikkeling gaat op dit punt verder en de school zal deze ont wikkeling niet kunnen negeren, maar zal zich moeten aanpassen. Teleurstellend noemde de heer Loot sma de ontwikkeling op het terrein van de pensioenen. Na het werk van de staats commissie-Van Poelje is er niets meer ge beurd. De onderwijzersorganisaties wen sen een waardevast pensioen, de regering voelt daar niet voor. „Het lijkt wel of de minister een debat over de pensioenen in de Kamer vreest", zei de heer Lootsma, die te kennen gaf dat deze gang van za ken niet getuigt van een doelbewust en krachtig regeringsbeleid. Tenslotte pleitte hij voor meer scholen bouw en merkte hij op, dat het dringend gewenst is, dat er verbetering komt in de salariëring van de jongere onderwijzers. De voorzitter van de N.O.V. zei niet lan ger te voelen voor „die ellendig lange sa larisschaal van 27 jaar", waardoor een on derwijzer in het gunstigste geval pas op 48-jjarige leeftijd zijn maximum salaris haait. Blijkens het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet op de registeraccountants is van verschil lende zijden in de commissie van rap porteurs aangedrongen op een wettelijke regeling voor die accountants, die niet zullen vallen onder de groep register accountants. Daarbij is erop gewezen, dat onze samenleving deze als accountant ge kwalificeerde personen nodig heeft, die werkzaam kunnen zijn voor middenstand bedrijven en dergelijke. Zij zullen geens zins hoeven te voldoen aan de vereisten, die in wetenschappelijk opzicht aan regis teraccountants zijn te stellen. In het ver slag wordt voorts gezegd, dat verwacht moet worden, dat van de zijde van de registeraccountants aandrang zal worden geoefend om hun een monopoliepositie verschaffen, ook op die' terreinen, die zeer goed aan minder hoog gekwalificeer- den kunnen worden overgelaten. Vele Kamerleden merkten op, dat de toelating tot de orde zich niet tot de leden van het NIVA en van de VAGA zal mogen beperken. Deze leden vragen of in de praktijk ook een ruimer toelatings beleid zal worden gevoerd. Gevraagd werd voorts of de regering bereid is te bevorderen, dat een verklaring van een zogenoemde „interne registeraccountant onder omstandigheden ook naar buiten zal kunnen worden gebruikt. Gedacht werd hier bijvoorbeeld aan het hoofd van een inspectiedienst van een centrale land bouwkredietorganisatie. In het hartje van de Amsterdamse Jor daan heeft de minister van Maatschappe lijk Werk, mej. dr. M. Klompé, de eerste paal gebied voor 't nieuwe gemeenschaps centrum „De Palm". Het was de eerste keer dat mej. Klompé een eerste paal in de grond sloeg, zodat zij zich in de lange oliejas en met de witte helm op wat on wennig bewoog. Niettemin heide de minis ter de paal binnen vijf minuten geheel in de grond, waarbij zij werd gadegeslagen door honderden jordaankinderen, die net ijs even gelaten hadden voor wat het was en de minister luidkeels aanmoedigde tij dens haar heiwerkzaamheden. Een luid applaus steeg op toen mej. Klompé het heiblok voor de laatste maal op de houten paal liet neerkomen, welke slag verge zeld ging van een oorverdovende klap, om dat iemand kans gezien had een hoeveel heid kruit op de kop van de paal te leg gen. Het gebouw „De Palm" is ontworpen door de architect A. G. van Eekeres en zal ruim 350.000 gulden kosten. Een gedeelte van het bedrag is reeds bijeengebracht, o.a. door giften van Koningin Juliana, prin ses Wilhelmina, de Bernhard van Leer- stichting, het Koningin Julianafonds, de Amsterdamse Commissie voor Steun aan het Jeugdzorgwerk en door het Bedrijfs leven. Het door de Jorcianers zozeer op prijs gestelde verenigingsleven zal in het gebouw „De Palm" sterk kunnen worden uitgebreid. Voor de sportverenigingen zijn zalen, kleedkamers en douches geprojec teerd. Ook komen er een bejaardensocië teit, lokaliteiten voor vergaderingen en cursussen alsmede een toneel- en filmzaal In november waren bij de spoorwegen 2061 vacatures ofwel 6,5 percent van de totale behoefte aan personeel. Hulpkrach ten voorzien in ongeveer een derde deel in de vacatures in de uitvoerende dienst Het personeeltekort kan nadelig zijn voor het bedrijfsleven. In de zomerdienst Wan dit jaar werd 1 miljoen minder ontvan gen, dan in 1960 wegens beperking bij het vervoer van expresgoed. Dit deelt de mi nister van Verkeer en Waterstaat mee in zijn Memorie van Antwoord op de begro ting 1962. Als gevolg-van de vijfdaagse werkweek is het aanbod van wagenlading op zater dagen met 65 percent gedaald. Het aan bod is thans vrijwel gelijk over de hele week verdeeld met enige concentratie op vrijdagen. De vergrote dagprestatie met 13 percent brengt vanwege het personeels tekort enige moeilijkheden mee. Dit is ook het geval bi] het vervoer van stukgoede ren. Het aanbod op vrijdagen wordt de zelfde dag verwerkt en op maandagen be steld. Het reizigersvervoer op de westelijke lijnen is sinds 1955 vr;]wel gelijk gebleven Op de noordelijke en oostelijke lijnen nam het met 24 percent toe en op de zuidelijke lijnen met 18 percent. Het aandeel van de N.S. in het totale goederenvervoer nam sinds 1958 met 3 percent af tot 25,2 per cent, ofschoon de hoeveelheid tonkilome ters met bijna 100 miljoen steeg. De trein stond bij het personenvervoer tussen 1958 en 1960 de eerste plaats aan de autobus af. Het percentage daalde van 50.8 tot 48,7 Het buspercentage steeg van 47,7 tot 50,1 Het N.S.-vervoer over het eerste halfjaar 1961 was ongeveer 2,5 percent hoger, dan over de vergelijkbare periode in 1960 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Op het Zuidlaardermeer bij Hoogezand zijn gisterenmiddag twee jongens, die daar aan het schaatsen waren, door het ijs ge zakt. Omstanders wisten hen op het droge te halen, maar een van hen, de 10-jarige J. Buiskool uit Sappemeer, die onder het ijs was geraakt, bleek toen al te zijn over leden. In zijn memorie van antwoord op de be groting 1962 van Verkeer en Waterstaat deelt minister Korthals mee, dat van de A.N.W.B. een constructief voorstel is ont vangen over het instellen van een studie apparaat, dat alle onderzoekingen op het gebied van de verkeersveiligheid kan co ördineren. Bestudering van dat voorstel heeft geleid tot nader overleg met de A.N.W.B. teneinde tot een verdere preci sering van de voorstellen te komen. De resultaten van deze bespreking wor den thans door de minister en door zijn ambtgenoten bestudeerd. Beoogd wordt de oprichting van de stichting „Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid". De taak van deze stichting kan worden gezien als het coördineren van het Weten schappelijk Onderzoek van de Verkeers veiligheid in al zijn geledingen en het be vorderen van het verrichten van onderzoe kingen die gewenst zijn om de inzichten te verdiepen en te concretiseren. Gedacht wordt aan een algemeen onderzoek naar de omvang van verschillende soorten van ongevallen en het in details bestuderen van oorzaak en gevolg van een aantal on gevallen van een bepaald type, aan stu dies betreffende vormgeving en bebake- ning van de wèg, aan studies betreffende technische eisen welke aan voertuigen moeten worden gesteld in. het belang van de verkeersveiligheid en betreffende ge dragingen van de weggebruikers en hun psychologische achtergrond, bescherming van inzittenden van auto's, verlichting, zichtbaarheid onder verschillende omstan digheden en dergelijke. In vele gevallen zal de stichting voor deze onderzoekingen een beroep doen op bestaande laboratoria, instellingen en bureaus. De minister hoopt dat zeer binnenkort overeenstemming met zijn ambtegenoten zal worden bereikt en dat een beslissing zal kunnen worden genomen tot het ver lenen van medewerking en tot het toeken nen van een subsidie. Gedacht wordt aan rijksbijdrage van 50 pet (voor 1962 naar raming 100.000) der te maken kos ten, waarbij ervan wordt uitgegaan dat door anderen eenzelfde bedrag bijeen zal worden gebracht. Met het oog op de noodzaak het tempo van de expansie der produktie sterk af te remmen, besloot de directie der K.L.M reeds in juni het aantrekken van nieuw personeel te beperken tot die categorieën waar dit nodig is voor handhaving van om vang en kwaliteit van de geleverde pro duktie (vooral technische specialisten, on geschoolden en jeugdig administratief per soneel). Daaraan herinnert de minister van Ver keer en Waterstaat in zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopige Verslag dér Tweede Kamer over de begroting van zijn departement voor 1962. De minister deelt voorts mede dat de directie der K.L.M. verwacht dat deze maatregelen op betrekkelijk korte termijn zullen resulteren in een aanmerkelijke da ling van het personeelbestand. Uiteraard kan worden aangenomen, zo deelt de mi nister mede, dat de'directie der K.L.M eventuele aanpassingsmaatregelen zal op vangen op een wijze die, rekening hou dende met de belangen van het personeel, verantwoord is. Teleurstelling De Nederlandse regering deelt ten volle de teleurstelling van de Tweede Kamer over de luchtvaartpolitiek die de Verenig de Staten voeren en die inderdaad, indien overgebracht op het handelsverkeer in zijn algemeenheid, zou leiden tot onmogelijke en, bepaald op langere termijn gezien uiterst schadelijke gevolgen. Wanneer en op welke wijze nieuwe onderhandelingen zullen kunnen worden geopend is thans nog niet te zeggen. Dat Nederland een eerste klas luchtha ven behoort te hebben en te behouden is een mening die door de minister van Ver keer en Waterstaat, blijkens zijn medede ling in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, wordt gedeeld. De door de directie der n.v. Luchthaven Schiphol ontwikkelde plannen voor de modernise ring van Schiphol houden in dat, na ver werkelijking, een enige malen groter ver- keers- en vervoersvolume zal kunnen wor den verwerkt dan nu het geval is. Bij de opzet van de plannen is men uitgegaan van de geschatte behoefte voor de komen de jaren. Men acht het verantwoord aan de des tijds gemaakte prognose vast te houden, omdat, zelfs bij de huidige moeilijkheden van de burgerluchtvaart, over de eerste negen maanden van 1961 (in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1960) het totale passagiersvervoer met 6,6 per cent is gestegen; het goederen- en het post vervoer namen met respectievelijk 15,6 percent en 4.7 percent toe. In dezelfde pe riode vermeerderde het aantal bewegingen van vliegtuigen in het commerciële ver keer met 5,5 percent, een nagenoeg niet van het gemiddelde afwijkende percenta ge. Het passagiersaanbod uit Amerika is over de verstreken periode van 1961 an derhalf percent achtergebleven bij dat in de overeenkomstige periode van 1960. Van een terugslag op Schiphol is blijkens de bovenvermelde cijfers nauwelijks sprake. De zich uitbreidende outillage op de lucht haven doet de door de luchthaven te ver richten werkzaamheden toenemen. Van een vermindering van personeel kan geen sprake zijn. De minister van Verkeer en Waterstaat zal binnenkort overleg plegen met de bur gemeesters van zeven gemeenten om te komen tot het instellen van een werkgroep, die vraagstukken op het gebied van het stadsverkeer zal bestuderen. Advertentie 2002 D beschermt uw huid tegen winterse kou iiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiii Het KNMI deelt mede: In de afgelopen nacht heeft het in een groot deel van het land 10 tot 12 graden gevroren. Een uitzondering hierop vormt het zuidoosten van het land, waar de vorst werd getemperd door een wolkendek, dat zich langzaam over ons land uitbreidde. Voor de komende nacht wordt voor het gehele land in verband met deze bewol king slechts lichte tot matige vorst ver wacht. Morgen overdag blijft de tempera tuur beneden het vriespunt, omdat er ten gevolge van de zwakke wind geen andere luchtsoort wordt aangevoerd. WEERRAPPORTEN Twee maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest: dit vonnis werd woensdagmiddag door de Haarlemse poli tierechter geveld in de zaak van een 26- jarige bankwerker uit Den Haag, die we gens diefstal terecht stond. In oktober van dit jaar zou verdachte op het hotelschip van de Hoogovens in IJmuideu, „Arosa Sun", een colbert, een broek, een elek trisch scheerapparaat en verschillende truien hebben weggenomen. De officier van Justitie achtte deze diefstallen „zeer gemeen' omdat het hier eigendommen van collega's betrof. Hij vorderde drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De raadsman, mr. J. F. Jansonius, me moreerde dat verdachte onlangs in Den Haag zeven weken gevangenisstraf had ondergaan. Volgens hem zou een langere gevangenisstraf de verdachte nog meer schade berokkenen. Hij bepleitte een straf gelijk aan het voorarrest. Sigaretten Het inslaan van een ruit van een auto maat en het stelen van 20 pakjes sigaret ten is een 18-jarige winkelbediende uit Santpoort duur te staan gekomen. Na een eis van zes weken gevangenisstraf, ver oordeelde de politierechter hem woensdag wegens diefstal met verbreking tot drie weken gevangenisstraf, Op een novemberavond van dit jaar hoorde een winkelier in de Kerkerinklaan in Santpoort een klap en het gerinkel van glas. Het bleek dat men de ruit van zijn sigarettenautomaat had ingeslagen en daaruit 20 pakjes sigaretten had weg genomen. De politie die onmiddellijk door hem op de hoogte werd gesteld, hield la ter vier jongens aan, van wie één de winkelbediende verklaarde de ruit in een opgewonden bui te hebben vernield. De officier sprak van een bijzonder „er- gelijk feit" en een „modekwaal!" Tegen de vrienden van deze winkelbe diende, een 18-jarige kantoorbediende en twee broers (18 en 20 jaar oud) die pakjes sigaretten hadden aangenomen, eiste hij wegens heling twee weken gevangenis straf. De politierechter veroordeelde hen tot 100 boete en twee weken voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Fantasie „U kunt geweldig fantaseren". Deze op merking maakte de politierechter tegen een 26-jarige oud-ijzerperser uit Amster dam, die in juni van dit jaar voor f 600 aan ijzer had gestolen van het terrein van een Velsens bedrijf. Verdachte had ver scheidene tegenstrijdige verklaringen af gelegd. Het bleek echter dat hij bij de diefstal gebruik had gemaakt van een auto met een vals nummerbord. Bovendien be zat hij geen rijbewijs. De officier eiste vier maanden gevange nisstraf met onmiddellijke gevangenne ming. Nadat mr. Kranenburg clementie had bepleit, veroordeelde de politierechter de ijzerperser tot een gevangenisstraf van twee maanden met bevel tot onmiddellij ke gevangenneming. Dronken Een 24-jarige matroos uit Glasgow (Schot land) werd wegens verzet tegen de Haarlems politie veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming. Verdachte kwam op 18 december teg,en sluitingstijd een café in de Lange Veerstraat in Haarlem binnen. Aangezien hij echter danig onder de in vloed van sterke drank verkeerde, weiger de de kastelein nog te tappen. Toen de Schot aanhield en lastig begon te worden werd de politie gebeld, die hem overbracht naar het bureau in de Smedestraat. Daar stompte hij een agent in het gezicht en vernielde de betonnen ta fel in zijn cel. De officier vorderde een maand gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming. De raadsman, mr. F. A. Bijvoet, wees erop dat verdachte in een volstrekte staat van dronkenschap verkeerde (hij had 20 glazen bier, 10 glazen whisky en nog wat cognac gedronVn) en bepleitte clementie. te Maximum-temperaturen c "S binnen- en buitenland. tj" 2g Neerslag: laatste 24 uur. .5 c3 V ïfi Den Helder licht bew. z -2 0 Ypenburg zwaar bew. ono -2 Vlissingen geheel bew. windst. -3 0 Eelde onbewolkt ozo -3 0.1 De Bilt geheel bew. windst. -2 0 Twente geheel bew. zzo -4 0 Eindhoven geheel bew. zzw -4 0 Zd-Limburg geheel bew. zzw -4 0 Helsinki zwaar bew zzw -5 0.2 Stockholm licht bew. zzw -9 0.1 Oslo geheel bew. z -2 0 Kopenhagen licht bew. z -4 0 Aberdeen sneeuw windst. 1 3 Londen onbewolkt windst. 3 0 Amsterdam onbewolkt windst. -2 0 Brussel geheel bew ozo -4 0 Luxemburg geheel bew ozo -3 0 Parijs geheel bew. nno -1 0 Bordeaux mist ozo 17 0 Grenoble mist zw 8 0 Nice zwaar bew. nnw 11 2 Berlijn sneeuw o -7 0.2 Frankfort geheel bew nno -3 München geheel bew. windst -4 0.5 Zürich mist zo 2 0 Genève mist windst. 4 0.1 Locarno licht bew windst. 1 0 Wenen zwaar bew windst. -4 0 Innsbruck onbewolkt w 1 0 Belgrado mist wzw Athene zwaar bew zo 18 0 Rome geheel bew. windst. 17 0.5 Ajaccio regen ono 17 13 Madrid geheel bew windst. 9 0 Mallorca zwaar bew. windst. 17 0 Lissabon licht bew w 15 3 Vrjjdag 29 december Zon op 8.48 uur, onder 16.36 uur. Maan op uur, onder 12.31 uur. 30 dec. Maanstanden 4.57 uur laatste kwartier Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 28 december Hoog water 7.41 uur en 20.00 uur Laag water 3.08 uur en 15.29 uur. Vrijdag 29 december Hoog water 8.24 uur en 20.48 uur. Laag water 3.45 uur en 16.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2