zaanlandsche Vier duizendste idee bij de Hoogovens met taart beloond Winter in de speeltuin VELSER VERENIGINGSKRONIEK VADER EN ZOON VAN DER WEL VIJFTIC JAAR IN SPORT IN DE IJMOND DE ECHT STOFZUIGERS Doodlopende straat Oranjevereniging Nieuw clubhuis Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen P. ONRUST EN ZOON Brood voor de vogels Dieren bescherming zegt goede gevers dank DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 5 schoenhandel IJMUIDEN Voor Oudejaarsavond en wildavonden Kor' nrriA-nfln^uwS WISKER Kennemer Kruimels Fazanten Kalkoenen - Ganzen Soepkippen - Kippenpoulet Braadkippen - Braadkuikens Poulardes - Eendvogels Hazen - Konijnen Alles vers geslacht en panklaar Vroegtijdig bestellen POELIERSBEDRIJF Grahamstraat 4 (btj Kcnnemerlaan) Tel. 8803 Oranjestr. 96 - ÏJmuiden-W. - Tel. 5291 Advertentie Het winterclubwerk van de speeltuinver eniging „IN VEILIGE HAVEN" in IJmui- den-Oost is weer in volle gang en mag zich in een grote belangstelling verheu gen, zodat het oude clubgebouw aan de Herenduinweg eigenlijk veel te klein is om alle ijverige beoefenaars van hand werken, figuurzagen, schilderen enz. een behoorlijke plaats te kunnen verschaffen om zich uit te leven. Dat in dit wriemelende gedoe van „scheppende kunstenaars" in de dop wel eens kleine ruzies ontstaan door botsende ellebogen en uitschietende penselen, waar door een mooi stuk werk kan worden be dorven, is begrijpelijk. Daarom is het noodzakelijk om „ververs" en „zagers" aan aparte tafels te plaatsen. Voor alle deelnemers is het alleen maar prettig om niet hun beste kleren aan te hebben. De vervaardigde voorwerpen, variërend van geborduurde kussens tot een uit tri plex gezaagde en met waterverf geschil derde beeltenis van Brigitte Bardot, wor den bewaard om aan het einde van het seizoen te worden tentoongesteld en door een jury beoordeeld. Op de jaarvergade ring is dan tevens voor de ouders gelegen heid om de resultaten te komen zien. In tegenstelling tot de steeds toenemende belangstelling van de zijde der jeugd is de interesse van de zijde van de ouders zeer gering. Dit is des te meer jammer, omdat vrijwel het gehele korps leidsters en leiders wordt gevormd door ouders van de deelnemende kinderen en dit korps steeds dringend behoefte aan uitbreiding heeft. Om als leidster of leider op te treden is vakkennis in het geheel niet vereist. Het gaat er helemaal niet om, om de kin deren tot zekere prestaties te brengen, maar alleen om ze prettig bezig te hou den. Als leidster of leider wordt men ook meermalen geconfronteerd met gezins (wan)toestanden. En wanneer men merkt, dat een kind hierdoor veel van een nor maal gezinsleven moet missen, dan gaat men pas goed beseffen, welk een waarde het jeugdwerk vooral voor deze kinderen kan hebben. Het is de bedoeling om na het club werkseizoen met de kinderen een uitstap je te gaan maken, waarvoor elke week iets wordt gespaard. Voor de kinderen tot 10 jaar blijft dit beperkt tot een ééndaags- reisje, de groten sparen echter iets meer en zullen een tocht van 4 dagen gaan ma ken naar de Veluwe. Deze tocht is reeds vastgesteld en zal worden gemaakt van 9 t/m 12 juni 1962. dat is dus van zater dag vóór tot en met dinsdag na Pinkste ren. De club vertrekt 's morgens vroeg per fiets van IJmuiden naar Amsterdam en vandaar per boot naar Harderwijk en verder weer per fiets om dan drie dagen in Putten en omgeving te verblijven. De kosten worden zjo laag mogelijk ge houden, niet alleen omdat er niet meer geld beschikbaar is, maar ook om de kin deren te leren hun vakantie op een ver antwoorde en prettige wijze te gebruiken, overeenkomend met het uiteindelijke doel en streven van het jeugdwerk nl. „De jeugd van de straaat" te houden. De clubwerktijden zijn dinsdag tussen 18.30 en 20 uur en op woensdag van 14 tot 17 uur. De Oranjevereniging IJmuiden-Oost gaat op 8 januari het zilveren huwelijksfeest vieren van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Op 7 januari is het 25 jaar geleden dat het koninklijk paar in het hu welijk trad. De oranjevereniging organi seert op maandag 8 januari in het Pa tronaatsgebouw een optreden van het ge zelschap „D'Oprechte Amateur". Aan vang 20 uur. In hoofdlijnen luidt het pro gramma van de vereniging voor 1962 als volgt: woensdag 31 januari, Patronaatsge bouw, 18 uur: filmvoorstelling „Het hou ten paard" voor kinderen van leden van 14 tot 18 jaar; om 20 uur wordt deze film gedraaid voor de oudere leden. In het bijprogramma worden dan films ver toond over het bezoek van het Thailandse vorstenpaar en van koning Boudewijn aan ons land. Maandag 30 april is er 's ochtends feest in de kleuterscholen en de eerste klassen van de lagere scholen. In het Patronaatsgebouw wordt de film „Dertien ezels" gedraaid. Het poppenthea ter Merlijn geeft in het jeugdgebouw een opvoering, 's Avonds om zes uur wordt ge noemde film in het Patronaatsgebouw ver toond voor kinderen van leden van 14 tot 18 jaar en om 20 uur voor ouderen. Te vens staat dan een kleurenfilm van het bezoek van ons vorstelijk paar aan de West op het programma. Voor de K.A.J. IJmuiden-Oost stond het afgelopen jaar in het teken van het nieuwe verenigingsgebouw. Nadat men vele moei lijkheden heeft moeten overwinnen is al les met betrekking tot dit gebouw rond. De parochiële financiële commissie wist de financiële hindernissen te nemen, de pa ters stelden een stuk grond belangeloos beschikbaar en ook de jeugd zelf zorgde voor inkomsten. De verzorging door de jongeren van de fietsenstalling bij de kerk bracht veel geld in het laatje. Er is be hoefte aan nog meer geld, want de jonge lui zullen het nieuwe verenigingsgebouw zelf moeten inrichten. In afwachting van de opening van het nieuwe KAJ-huis is het voorlopige programma: zondag 31 decem ber, na de hoogmis ontspanning in het Anker. Maandag 1 januari nieuwjaarsre ceptie in het Anker. Zondag 7 januari, na de hoogmis ontspanning in het Anker. Zondag 14 januari is voor de kajotters een belangrijke datum. De dag zal beginnen met een h.mis om 8.30 uur. Om 9.15 uur gezamenlijk ontbijt, 10 uur: causerie door pater Hensen over een rondreis in Afrika, 12.30 uur: sluiting, 20 uur: sluitingsbal n hotel Royal met medewerking van de IJmond Stars. „Ik vertelde eens een mop en toen riep een jongen van zo'n jaar of negentien, twin tig, achter in de zaal: man, dat ding heeft al een baard van veertig jaar. Ik ant woordde daarop: och, ik dacht dat u graag nog iets uit uw jeugd had willen horen. Hij zei niks meer". De 35-jarige IJmuidense humorist Ko v. d. Wel uit de Elzenstraat had aan 't begin van zijn carrière zo'n ant woordje nog niet direct klaar. Nu wel, want nu zit hij al zestien jaar in het humoristenvak. Zijn talenten op dat gebied openbaarden zich in de oorlog. „Als jongen ging je dan naar Beverwijk en je nam altijd de laatste trein terug naar IJmuiden. Vooraf was het een feest. In de wachtkamer moest ik altijd op een tafel gaan staan en dan maar zingen, de nieuwste schlagers. En alle maal stonden ze om me heen". Ko v. d. Wel werd in 1944 overgebracht naar Duitsland. „Daar moest na tuurlijk ook wat worden ver sierd. Ik schreef zelf liedjes. De jongens vonden ze s-o goed dat ze zeiden: Ko, als je terug bent, jongen, ga er in door". Dat deed Ko. Eerst ging het stuntelig, zoals hij zegt. De laatste jaren is hij er pas goed in gekomen. Hij is nu volledig beroeps. Brui lof tj es en partijtjes hoeft bij niet meer te doen. In de loop der jaren heeft hij zich een repertoire opgebouwd, waar in imitaties van alle belang rijke Nederlandse artiesten een belangrijke plaats in nemen. „Als ze vooraan in de zaal onderuit zakken en roepen: wat een rotvent, dan is dat voor mij de grootste beloning", zegt hij. Ko v. d. Wel is IJmuidenaar van ge boorte, maar hij treedt in IJmuiden zeer zelden op. „Ja, waaraan dat ligt?" Ko v. d. Wel weet het niet. Hij komt nu zo'n honderd avon den per seizoen voor het voetlicht, waarvan vijftig in Amsterdam en de overige in het hele land, van Hulst tot Appingedam. Hij is in staat een eenmansprogramma van anderhalf uur te brengen. Het komt dikwijls voor dat hij eerst om vier of vijf uur in de ochtend thuis komt. Maar hij heeft een auto, dat scheelt. Hij is altijd een uur voor aanvang van de voor stelling ter plaatse om alvast de sfeer van de ruimte waar in hij zal moeten optreden te proeven. „Anderen doen dat niet, maar ik wel", zegt hij. Drie zoontjes heeft bij. Ronnie, twaalf jaar, die op zijn zevende al op de plan ken stond; Eddie, negen jaar, die heel aardig kan zingen, maar geen artiestenbloed heeft, en René, zeven jaar, die, volgens zijn vader een geboren artiest is. René doet niet anders dan zich verkle den, zingen en toneelspelen. Maar Ron is artistiek gezien zijn vaders oogappel. Ron is in artiestenkringen al zo be kend dat het opvalt als zijn vader eens zonder hem ergens komt. „Waar is-ie?", vraagt men dan. Ron is een keurig gekleed en netjes ge- kgpt baasje. Hij zit in de vijfde klas van de Theo Thijssenschool. Tijdens de huldiging van Joop de Leur in Amsterdam was Ko v. d. Wel er ook met zijn twaalf jarige zoon. „Ze deden alle maal wat", vertelt Ko. „Wij ook, met z'n tweeën. En Rudi Carrell bekeek het vanachter de coulissen. Hij was er zo opgetogen over dat hij ons in zijn t.v.-show wilde heb ben. De arbeidsinspectie wou het echter niet hebben". Vader en zoon Van der Wel treden vaak op zondagmid dag op in Bellevu te Amster dam voor bejaarden. „Die oudjes zijn 't fijnste publiek dat je kan hebben", zegt Ko v. d. Wel. „Die middagen zijn heel geschikt om een nieuw nummer „uit te proberen". Maar ik denk er niet aan avond aan avond met Ron cp te treden. Later dan half- twaalf mag het niet worden. We zijn zuinig met hem". Nu buigt Ko v. d. Wel zich wat naar ons over. „Hij zit er zelf bij", zegt hij, „maar zo als hij het verkoopt Ko v. d. Wel heeft een vaste pianist. Dat is de heer Dick Appel te Amsterdam. Bij hem thuis studeert Ko de liedjes in, waarvan hij de teksten schrijft en Dick de muziek. Er schiet hem weer wat te binnen. „Ik ben ook eens voor de Bonte Dinsdag- avondtrein geweest. Zeven jaar geleden, ,,'t Is een zware dobber om bij te blijven", zegt hij. „Tegenwoordig be tekent een conference niet dat je alleen de nummers aankondigt. Je moet ook een eigen nummer brengen. Als ik mijn zaaltje mee heb, sta ik zo een driekwartier achter elkaar op het toneel". Bij Hoogovens in IJmuiden is het vier- duizendste idee van dit jaar uit de bus gekomen. Dit betekende een record, want in voorgaande jaren werd een aantal vafn 4000 ideeën niet bereikt. Het was de heer W. Roos uit IJmui den, die als bankwerker werkzaam in de Martin-staalfabriek, uit handen van de voorzitter van de ideeënbus commissie een grote okkernotentaart ontving. Bij die gelegenheid werd her innerd aan de kerstrede van ir. P. van Delden, die de individuele vinding rijkheid wat betreft verbetering van installaties en werkmethoden van uiter mate groot belang voor het bedrijf acht. Op de foto ziet men de heer Roos rechts staan. De handbalvereniging „IJmond" heeft ondanks het feit, dat alle veldsporten we gens de vorst waren afgelast, drukke kerstdagen gehad. Op tweede kerstdag heeft de jeugdcommissie een groot aan tal jeugdleden in het Watervliet-paviljoen' een aangename middag bezorgd met het kienspel. Zondag speelde het eerste IJmond-he- renteam in de Haarlemse Badmintonhal tegen het Utrechtse Sport Vereent voor de competitie. L. Wassenaar boekte voor IJmond het eerst succes, spoedig beant woord door Sport Vereent (1-1), maar K. Klesser gaf IJmond opnieuw de leiding Advertentie (2-1). De strijd had hierna een gelijkop- gaand karakter, hetgeen resulteerde in een 5-5-gelijke stand. De Utrechtenaren begingen daarna een overtreding, die niet werd afgestraft. Dit bracht bij de IJmon- ders verwarring en beïnvloedde bovendien het karakter van de strijd. Deze. verwar ring kostte IJmond een tegenpunt (5-6). Sport Vereent profiteerde hier van want de ruststand werd 5-9 voor de Utrechte naren. In de tweede speelhelft herstelde IJmond zich; beide ploegen wogen nu te gen elkaar op. IJmond wist zelfs de ach terstand bijna in te lopen, maar het bleek dat de tijd tenslotte te kort was om nog gelijk te komen. Sport Vereent kwam tot een 13-16 overwinning. Op tweede kerstdag bezochten de eer ste dames- en herenteams van IJmond het door „Quintus" in de Kwintsheulse vei linghallen gehouden zevenhandbaltoernooi. In de eerste wedstrijd tussen de IJmond dames 1 en Micrometers uit Arnhem be gon IJmond aanvankelijk wat aarzelend maar wist toch met 5-2 van de Arnhemse dames te winnen. In de tweede wedstrijd tegen het sterke team van de Quintus-da- mes bleek IJmond te zwak. De IJmond- dames zorgden voor een teleurstellend re sultaat door met 9-1 te verliezen. Het eerste IJmond-herenteam had aan- vankelijk tegen de Quintus 1-heren een wat zwak begin, zodat de'thuisclub de kan- j sen voor het IJmond-doel kon uitbuiten. De strijd werd later spannender toen de j Velsenaren zich hadden aangepast en ten slotte met een 11-11 puntenverdeling gelijk speelden. Een bijzondere prestatie leverden de IJmond 1-heren tegen het zeer sterke Duit se herenteam van Mülheim, dat dit grote toernooi won. IJmond moest met een zeer eervolle nederlaag (4-3) genoegen nemen. Het betere doelgemiddelde bracht de IJmonders op de tweede plaats in hun poule waardoor de derde wedstrijd tegen nummer twee van de andere poule Quin tus 2 de beslissing voor de derde plaats moest brengen. Dit Quintus-team was be slist sterker van formatie dan het eerste van de organiserende vereniging. Het IJmond 1-heren team slaagde er in tot een 5-4 overwinning te komen en daardoor de derde plaats in dit grote toernooi in Kwints- heul te bereiken. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Magas van Napels; Waima, Kemi, cellulose voor Papier fabriek; Kennemerland, Cabedelo; Hendrik Hol- werda, Swansea; Joost, Skugsund, hout voor Zaandam: Berkhout, Jacobstad; Isis, Gent; Har rogate, Goole; Rushwood, Novascatta, voor Pa pierfabriek; Descubridor. Aviles, slabs voor Hoogovens; Norwich Trader, Yarmouth; Argo, Rauma. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Vlie- stroom van Liverpool; John M., Rotterdam; Dan Fadio, Abino; Volharding, Rotterdam; Loke, Rot terdam; Rotersand, Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Wodan naar Pasajes; John M., Rotterdam; Hoegst, Soe- habaja; Balmung, Gothenburg; Delfzijl, West- Hartlepool, walsmateriaal; Nautic, Dundalk, bij legger IJmuiden Ruby, Portsmouth, kunstmest van IJmuiden; Helvetia. Goole, stijfsel van Zaan dam; Grebbestroom, Huil; Heimwarts, Hamburg; Wartena, Poole; Oldenburg, Rotterdam, ruw ijzer van IJmuiden; Zingst, Vlaardingen; Armin, Ko penhagen; Menje, Hull; Vera Parchmann. Rotter dam; Rijnstroom. Londen; Unden, Antwerpen, Clangula, Rotterdam; Julia Mary, Londen: Aeneas, Rotterdam; Areas, Rotterdam; Hinde. Londen: Jupiter T Rotterdam; St Walborg, Antwerpen; Tetuan. Emden, ledig v. Hoogovens Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Witte- kind naar Gothenburg; Hendrik Holwerda, Rot terdam; Leonidas, Rotterdam; Siegfried Leh- mann, Brussel; Duiveland, Birmingham; Chiron, Rotterdam; Zaanstroom, Plymouth; Schwarzen- beck, Antwerpen; Eemstroom, Lissabon; Leider- kerk. Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Bijeenkomst. De jaarwisselingsbij eenkomst van de Partij van de Arbeid heeft plaats op dinsdag 2 januari in zaal Dam. De gewestelijk bestuurder Th. Mooy zal als spreker optreden. Voorts wordt medewerking verleend door de voor drachtskunstenaar Willem van Iependaal. Advertentie Alle goede merken 100 o service en garantie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 DONDERDAG 28 DECEMBER Patronaatsgebouw, IJmuiden-oost, 20 u.: Kienavond KAB. VRIJDAG 29 DECEMBER Tentoonstellingszaal, Heidestraat, IJmui den-oost, 14—17 u.: Felison exposeert wer ken van W. Steyn. Raadhuis Velsen, 17 u.: Installatie jeugd- actiecomité 10 x 10. Zaal Dam. Heemskerk, 14.30 u.: Feest middag ADO gymnastiek en handbal. „Je moet maar denken, er zijn er veel meer die dit niet meer beleven, dan die dat wel doen". Dat is goed ge zegd door de heer L. Hars- veld, Zeeuwstraat 19, Velsen- Noord. Hij doelt er mee rp het gouden huwelijksfeest. Op 10 januari hoopt hij bet te vieren met mevrouw G. HarsveldHoofd, zijn echt genote. Men pikt huize Hars veld er in de Zeeuwstraat zo uit. Er staat namelijk een prachtige ereboog van den- negroen voor. De poort is gemaakt door familieleden van het gouden echtpaar. Voor de heer Harsveld is het 10 januari dubbel feest: hij wordt dan tevens 73 jaar. Zijn vrouw is van '85. De echtelieden leerden elkaar kennen in Ouderkerk aan de Amstel. Daar woonde zij en werkte hij, als boerenknecht. De heer Harsveld is geboren Vinkevener. In 1911 ver huisde hij naar „Noord" en het jaar daarna werd net huwelijk voltrokken. Hij De heer L. de Beurs, Bik en Arnoldkade 30, IJmui den, over wie we ook in de vorige Kennemer Kruimels schreven, heeft tijdens de kerstdagen een grote hoe veelheid brood gestrooid bij de vishallen. Zestig broden heeft hij de meeuwen ge voerd. Er waren twee .dames voorbij gekomen. „Van wie gaat dat nu uit; meneer?" hadden ze gevraagd. „Van een of andere organisatie, of zo?". „Nee", had de heer De Beurs geantwoord. „Dat neb ik zelf verzonnen". „En be taalt u dat brood helemaal uit eigen zak?". Hierop nad de heer De Beurs een beves tigend antwoord gegeven. „Hadden we dat maar eerder' geweten, dan hadden we ook brood gebracht". Na dit te hebben gezegd bléven ze nog enige tijd prijzend toekijken. Het voorbeeld van de heer De Beurs en zijn vrouw, samen strooiden zij in de na middag de in stukjes gesne den broden uit bij de vishal, verdient grootscheepse na volging. kwam in dienst bij de pa pierfabriek en bleef dat meer dan 43 jaar lang. Hij ontving de zilveren medalje verbon den aan de Orde van Oranje Nassau toen hij veertig jaar bij het bedrijff had gewerkt. Hij was al die tijd verbonden aan de bouwafdeling. De bouwerij had hem steeds al aangetrokken. Als jongen had hij er reeds enkele jaren ingezeten. „Functies in het verenigingsleven? Man, schei uit", zegt hij. Hij werd al meteen lid van de vakorgani satie en heeft altijd volop in het r.-k. politieke leven ge staan. In 1917 hielp hij het muziekkorps St. Caecilia op richten. Hij was een actief tromboneblazer, maar een nog actievere penningmees ter voor dit muziekgezel schap. In de oorlog werd het echtpaar Harsveld geëva cueerd naar Amsterdam en na de oorlog kwam het te wonen in de J. I. Cremer- laan in Santpoort. „Ik heb nog een jaar lang de leiding gehad van de bouw in de Zeeuwstraat", vertelt de neer Harsveld. ,„Je' wist er wat van, dus ze lieten het aan je óver". Acht "jaar is hij nu met pensioen. Hij heeft altijd graag ka naries willen kweken. Dat heeft hij ook een tijdje ge daan. „Maar als ik er eens tussen uit wilde gaan, kregen ze eitjes en dan ging het weer over", zegt hij. Daarom hield hij er maar mee op. Er staat nu. nog een kooi met één kanariein de achter kamer. Een vrolijk zingend beestje. Hij houdt zich nu bezig met de huishouding (zijn vrouw is pas ziek ge weest en moet zich nog rus tig^ houden), tuinieren en vooral met knutselen en kar weitjes opknappen. „Als ik kan knutselen hebben ze geen kind aan me". Men is bij de dierenbescher ming in IJmuiden zeer dank baar dat zovelen tijdens de kerstdagen gedacht hebben aan de dieren in het asyl aan de Heerenduinweg. Tal rijke dierenvrienden hebben stukken kalkoen en honden en kattenbrood gebracht om ook de gasten van het Ker- bertasyl prettige feestdagen te bezorgen. Voor de vogels moet in deze dagen goed worden gezorgd. Vooral wa ter hebben ze hard nodig. Door wat suiker toe te voe gen aan het drinkwater kan men voorkomen dat het al te snel bevriest. Wat het voeren betreft bevelen wij het voorbeeld van De Beurs aan, waarover elders in dit blad meer te lezen staat. En men denke ook eens aan het ophangen van vetbollen. Zijn vrouw mag graag in de tuin bij de kippen zijn. „Ze heeft zich altijd gegeven voor anderen. We hebben zelf geen kinderen dus als er in de familie maar iets was, zeiden ze: ga maar naar tan te Geer toe", zegt de heer Harsveld. Het gouden echtpaar zal op 10 januari van 15 tot 16 uur recipiëren in het Jozef huis. 's Ochtends om halftien is er een bijzondere dienst in de katholieke kerk. Na ons bezoek aan het gou den echtpaar Harsveld in de Zeeuwstraat te Velsen-Noord reden we richting Duinvliet- straat en dachten in de bocht van de Zeeuwstraat, waar deze zich splitst rechtsaf te kunnen slaan. We kwamen echter terecht bij de ingang van een speeltuin; de straat liep dood. Na het keren kon den we geen enkel bord ont dekken waarop stond aange ven dat de afsplitsing dood loopt. Omdat wij waarschijn lijk niet de enigen zijn, die daar wel eens zijn misge- reden, zou het, om verdere verwarring te voorkomen, dienstig zijn ter plaatse een waarschuwingsbord te plaatsen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5