RADION WAST WITTER EN ZACHTER DIT IS HET WERK VAN EEN ZORGZAME MO Mond- en klauwzeer breidt zich snel uit Sleepboot verlost schip uit benarde positie Tegen brandwacht in appèl 25 geëist Bezettingsraad daalde met vier percent J aarver gadering van de NMS Kijk... het verschil tussen wit en Datis direktte zien: hier is gewassen met zorg. Door witter: een hagelwitte blouse, een zorgzame moeder en Radion. Want Radion hoera! En die blouse is boven- geeft het beste sop, met veel stevig schuim, en een dien ook zo zacht gebleven! veilige waskracht, die alles beschermt. Ideaal Mooi zo, moeder... daar heeft blekend, zonder chloren, dus sop dat op en top be ll goede zorg aan besteed. trouwbaar is.Je ziet het direkt: dit is een wittere was! 60997 51481 56757 63301 15123 VRIJDAG 29 DECEMBER Uit Duitsland gesmokkelde biggen brachten het virus naar ons land 1961 Haarlemse rechtbank Verdacht van schuld aan een frontale botsing De KLM in 1961 Pater Titus Brandsma Ontstemming bij Haagse journalisten over trage CAO-onderhandelingen 10 HOOIJ •Oil.-C f "M n V< «y»ti ~<>'v f f eieren, 00 dlSV,Waters' aomvers0 ;\aisu^er' nioezewM e KaePs® zoete n "<«e flessen Beauiota'S Bordeaux SVrertV Vermootn \N>\n u gedistit" lÏeniand vruchten- zoete bp*»' it binnen- y voorrad^ ,e flisdranhen. HOOIJ'S DRANKEN zijn verkrijgbaar Haarlem-Centrum, Zuid en West Ged. Oude Gracht hoek KI. Houtstraat 57 Leidsevaart 132 hoek Leidsestraat Haarlem-Oost en Schalkwijk Amsterdamstraat 64 tegenover de Kerk Haarlem-Noord en Kleverpark Kleverparkweg 24 tegenover de Kerk Rijksstraatweg 8 bij Soendaplein Rijksstraatweg 242 bij J. Gijzenbrug Marsmanplein 35, winkelcentrum Delftwijk Overveen Bloemendaalseweg 337 bij de Zijlweg ZandvoortPotgieterstraat 26 hoek Helmersstraat Beverwijk: Romerkerkweg 15 'o. de Kweekschool TIJQ5G GEBELD TIJDIG BESTELD 13676 17993 De Nederlandse veestapel, in het bijzon der de varkens, worden nog steeds be dreigd door een mond- en klauwzeer-epi- demie. Dit heeft de directeur van de Vee- artsenijkundige Dienst medegedeeld. Het op 11 december door de minister van Landbouw en Veeteelt ingesteld ver- voerverbod heeft niet het verwachte resultaat opgeleverd. De snel om zich heen grijpende ziekte heeft reeds 6000 varkens, 500 runderen, 178 schapen en 4 geiten het leven gekost. De ziekte heerst nu op 140 bedrijven en dit aantal neemt dagelijks met ongeveer tien toe. Dat een snelle daling van het aantal aangegeven gevallen van mond- en klauw zeer na het vervoersverbod is uitgebleven, wijt de directeur van de Veeartsenijkundi- ge Dienst aan het feit dat nog onvoldoen de gevolg wordt gegeven aan de tenuit voerlegging van het verbod. Handelaren en boeren blijken het virus te versprei den. Ook de moeilijk te ontsmetten vee wagens kunnen de infectie overbrengen. Het is bijvoorbeeld bekend, dat kort na dat de slachtvarkens van enkele Overij sei se bedrijven naar de slachterijen waren vervoerd, het gezonde vee op de boerde rijen de ziekte ook kreeg. Kennelijk wa ren de vervoerders of de veewagens hier schuldig aan. „Laat niemand tot de boerderijen toe, die niet strikt nodig daar moet zijn", zo raadt de directeur van de Veeartsenijkun- dige Dienst de boeren aan. Alleen de die renarts mag de dieren bezoeken. De koude brengt met zich mee, dat het virus wordt geconserveerd, zodat gevaar bestaat voor wat men „natuur-infectie" noemt. Dit in tegenstelling tot bacteriën, die bij lage temperaturen juist eerder dood gaan. De mond- en klauwzeer-opidemie is op twee plaatsen in ons land toevallig tege lijkertijd ontstaan. Via de markt in Rijs- sen zijn gesmokkelde biggen uit Duitsland over voornamelijk het oosten en zuiden van Nederland verspreid. De biggen wa- Het motortankschip „Velp", dat met een lading olie onderweg was naar een opslag plaats aan de Haarlemse Industriehaven, is donderdagmiddag aan het begin van de ze haven vastgelopen in het ijs. De sleep boot „Jacoba 1" van Zuidam heeft de tan ker uit zijn isolement verlost. Er was sinds zaterdag geen scheepvaart meer in de Industriehaven geweest en de „Velp" was het eerste schip, dat tijdens de vorstperiode de haven moest aandoen. Even voorbij het insteekhaventje van de gemeentereiniging liep de diepge'laden tan ker dan ook vast in het ijs en bleef muur vast zitten. Een der bemanningsleden is toen over het ijs naar de wal gestapt en heeft de hulp ingeroepen van Zuidam. Omdat de eigenlijke ijsbreker „Jacoba 2 de sleepboot „Jenny" van kapitein J. Kalverla en een dekschuit aan het bege leiden was naar het Noordzeekanaal, heeft men de kleinere „Jacoba 1" op dit karwei afgestuurd. En met succes. Een vol uur lang heeft dit slepertje door het negen centimeter dikke ijs van de In dustriehaven geploegd. Toen kon de „Velp" voor zijn loswal afmeren. Vele belangstel- landen, merendeels employees van de ver schillende bedrijven langs de haven, za gen van de walkant belangstellend naar de zwoegende schepen. Ook gisteren was er weer heel weinig scheepvaart door 't Noorder-Buiten Spaar- ne. De sluis in Spaarndam heeft enkele keren moeten schutten, onder andere voor een leeg schip van 1300 ton, dat in Haar lem aan de gasfabriek had gelost, voor drie tankers waaronder de „Velp" en een paar slepen. Door de geringe scheepvaart en de ijs gang waardoor het schutten wordt bemoei lijkt, is de Spaarndammer sluis voorlopig van 's avonds zes uur tot 's morgens zes uur voor het waterverkeer gesloten. De beweegbare bruggen over het Spaarne in Haarlem zijn sedert zaterdag niet meer open geweest en de wachtposten zijn dan ook ingetrokken. Alleen de Prinsenbrug is nog steeds bezet. ren met virus besmet. Op een mestvaalt in Weesperkarspel ontstond voorts een in fectiehaard van het virus, dat zich ten zui den van Amsterdam verspreidde. De officier van Justitie heeft donderdag middag tijdens de zitting van de Haarlem se rechtbank een boete van f 25.- geëist tegen een 28-jarige brandwacht der eerste klasse uit Velsen, die de oorzaak zou zijn geweest van een frontale autobotsing op de Kennemerlaan in IJmuiden. De publikatie van deze zaak vindt niet zozeer haar rechtvaardiging in de gestelde eis, alswel in de interessante vragen die tijdens de behandeling van dit verkeersongeval naar boven kwamen. Op 27 februari van dit jaar reed de brandwacht 's avonds om half acht met zijn brandweerauto over de Kennemerlaan in IJmuiden. Het zwaailicht stond aan en de sirene was in werking gesteld, zodat de overige weggebruikers duidelijk wisten wat hun te doen stond: voorrang verlenen. Ter hoogte van de kruising Houtman straat en de Kennemerlaan botste de brandweerauto, die met een tamelijk hoge snelheid reed, frontaal tegen de personen wagen van een 58-jarige vroedvrouw, die juist een vrachtwagen passeerde en met de linkerwielen van de wagen op de as van de weg reed. Zij verklaarde als getuige dat zij 30 kilometer per uur in de derde ver snelling reed en schrok toen zij het grote gevaarte van de brandweerauto zag „Ik dacht: Dit is het einde". Andere getuigen verklaarden dat de brandweerauto voor de botsing krachtig had geremd en daardoor op het natte wegdek was geslipt. De officier zei onder meer, dat een chauffeur van een brandweerwagen on danks de wettelijke privileges toch maar niet overal op in kan rijden. de raadsman mr. J. Spreij, wees erop dat het verkeer de plicht heeft een uitruk kende brandweerwagen voorrang te verle nen en vroeg zich af in hoeverre de chauffeur van een brandweerwagen de vrijheid heeft het verkeer in gevaar te Voor de gehele burgerluchtvaart en ook voor de KLM, zo deelt de persdienst van dit bedrijf mee, is 1961 een zeer moeilijk jaar geweest. De overgang van de oude naar de nieuwe (straalmotor) techniek, welke op vrijwel alle intercontinentale KLM-lijnen werd ingevoerd, had een grote produktieverhoging tot gevolg. De vraag steeg echter minder. Dit heeft in de wereldluchtvaart tot moeilijkheden geleid De produktie van de KLM, gemeten in tonkilometers, steeg ten opzichte van 1960 naar schatting met 19 percent, namelijk van 641.700.000 tot 763.400.000, terwijl de totale verkoop, met een toeneming van negen percent, dus bij de produktie ach terbleef De verkoop bedroeg 399.800.C00 ton/kms tegen 366.300.000 in 1960. De be zettingsgraad daalde van 59,5 tot 55,6 percent. Het aantal verkochte ton/kms passage op de lijndiensten nam in 1961 toe tot 257.000.000, dat is vier percent meer dan in 1960. Voor vracht en post waren deze cij fers respectievelijk 125.700.000 19 en 15.100.000 ton/kms 10 °/o). Het aantal chartervluchten was ook meer, namelijk rond 1,370 tegen bijna 1.200 in 1960. Hier onder waren ongeveer 1150 passagiers- vluchten, waarvan ruim 400 van en naar het westelijk halfrond en 220 vracht vluchten. Het aantal passagiers, dat de KLM in 1961 heeft vervoerd, wordt geschat op 1.398.000, dat is drie percent meer dan in het jaar daarvoor. De hoeveelheid vracht en post bedroeg respectievelijk 43.600.000 14 °/o) en 3.930.000 kg 4 ®/o), aldus de KLM-persdienst. brengen. De term „onvoorzichtig" die ook in de tenlastelegging wordt gebruikt, heeft voor deze categorie chauffeurs een andere waarde, dan voor de overige weggebrui kers, aldus mr. Spreij. De kantonrechter had de brandwacht, die thans in hoger beroep terecht stond, indertijd veroordeeld tot een boete van 11. De raadsman vroeg vrijspraak. Uitspraak op 11 januari. In het Vaticaanse blad „Osservatore Ro mano" is donderdag een uitgebreid bio grafisch artikel over wijlen pater Titus Brabdsma verschenen onder de kop „Een journalist-martelaar: pater Titus Brands ma". De kop boven het artikel besloeg vijf kofommen. In het artikel wordt opgemerkt dat pa ter Brandsma, voor wiens heiligverkla ring een proces gaan de is, de eerste jour nalist zal zijn die tot de eer der altaren zal worden verhezen. Pater Brandsma die in het concentratiekamp van Dachau stierf werkte vroeger aan een kerkelijk blad. Het artikel wordt in katholieke kringen gezien als een aanwijzing dat het proces om zijn heiligverklaring bevredigend verloopt. De Haagse Journalisten Vereniging be sprak in een besloten ledenvergadering in Pulchri Studio in Den Haag de gang van zaken met betrekking tot de onderhande lingen over de collectieve arbeidsovereen komst voor 1962. De vergaderende journa listen besloten de volgende motie ter ken nis van het bestuur van de Nederlandse Journalisten Kring te brengen. „De H.J.V. in vergadering bijeen op don derdag 28 december 1961, kennis genomen hebbend van de uiteenzetting in de „Jour nalist" van 9 december 1961, waaruit blijkt, dat een impasse is ontstaan bij de onderhandelingen over een nieuwe C.A.O., dringt er, gelet op de gevoelens van on behagen en ontstemming, die zich in de afgelopen maanden in de kring der ver eniging hebben geopenbaard, bij het be stuur van de N.J.K. unaniem en met klem op aan 31 maart 1962 als uiterste datum te stellen voor de beëindiging van de on derhandelingen van de nieuwe C.A.O. en vast te houden aan volledige terugwerken de kracht tot 1 januari 1962. De H.J.V. is in het algemeen van oor deel, dat een zeer aanzienlijke verbetering van de primaire en secundaire arbeids voorwaarden voor de journalisten een ab solute vereiste is en zo spoedig mogelijk moet werden verwezenlijkt met alle mid delen, die de organisatie ten dienste staan." In Utrecht vond donderdagmiddag de algemene vergadering van de Nederland se Hippische Sportbond plaats. Een bij eenkomst, die een wat bijzonder karak ter droeg omdat, zoals de algemeen voor zitter de heer J. H. W. Pasman zei, dat dit de tiende vergadering was sinds de bond in 1952 gereorganiseerd werd. Na op de toenemende belangstelling voor de paardesport te hebben gewezen, deed de heer Pasman een beroep op de concours hippique gevende organisaties om waar dit mogelijk is tot verhoging der prijzen over te gaan, die naar de mening van het bestuur van de NHS geen gelijke tred hebben gehouden met de stijging der kosten voor onderhoud en transport van de paarden. De internationale concoursen hippiue brachten ons land in contact met de pro minenten onder de springruiters, een top klasse, waaraan wij aansluiting zullen dienen te krijgen om in 1964 aan de Olympische Spelen in Tokio deel te ne men. De verrichtingen van Irene Jansen en de successen van de jeugd in Enge land geven in dit opzicht zeker enige moed. Volgens de heer Pasman blijft de NHS streven naar deelneming aan alle drie de onderdelen: dressuur, military en springen. Reeds werden zes paarden gekocht. In januari worden de ruiters die voor de training in aanmerking komen, bijeenge roepen, die daarna in twee centra zal plaatsvinden. Voor het springen in Nol in 't bos bij Renkum en voor de dressuur en military in de manege aan de Spar renlaan in Hilversum. LOSSINGSKOSTEN INKOMENDE LADING De Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-maatschappij n.v. deelt mede, dat het „tarief aandeel lossingskosten voor lading aangebracht uit niet-europese havens" van de Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid op grond van kostenverhogende fac toren in de havens wordt aangepast, het geen zal neerkomen op een verhoging van de lossingskosten voor lading, die van bui ten Europa wordt aangebracht, met cir ca tien percent. Deze verhoging zal op 1 januari van kracht worden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 10