Elfstedentocht gaat niet door Indonesische zaakgelastigde in Londen weet van geen overleg of voorstel af HET WEER Gladheid stagneert het verkeer in de drie grote steden PTT artistiek V oetbalprogramma is afgelast Laten wij het maar voor gezien - in Volendam - verklaren NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN Kamercommissie ingelicht over Nieuw-Guinea Soekarno in mei naar Engeland? BL0EMEN7FFP Ben Khedda naar Marokko Jongen door het ijs gezakt en verdronken Vele arm- en beenbreuken gemeld 47e JAARGANG NUMMER 47 VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 Met ingang van 1 januari is automatisch interlokaal telefoneren 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen 8 uur. PASTOE bij DE JAGE£ Dooi DAMESPANTALONS ADLODI - Zandvoort Voor een smakelijke Oudejaarsavond VAN BREUKELEN In de krant van heden: een BONTMANTEL Haarlems Bonthuis UtèbtlCNR VERPAKKING 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.50 Het woord is aan Te koud voor de ijsjes President Kennedy nodigt Koning Saoed uit Advertentie Een prettige jaarwisseling en een VOORSPOEDIG 1962 oto A KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) De Elfstedentocht gaat niét door. Het bestuur van de Vereeniging de Friesche Elfsteden heeft besloten de Elfsteden tocht, die voor zaterdag 30 december was vastgesteld af te gelasten. De voorzitter van het bestuur, de heer J. L. Hoogland, zei ten aanzien van het be sluit dat de ervaring heeft geleerd dat er niets onbetrouwbaarder is dan gs. Daar bij dacht hg speciaal aan de Friese Meren. „Wu durven de verantwoordelijkheid niet te dragen en hebben besloten, gehoord de weerberichten, niet langer te wachten met het afgelasten. Inmiddels waren er 70 wedstrgdrgders en meer dan 3000 deelnemers voor de toer tocht ingeschreven. Naar wij vernemen heeft de KNVB alle wedstrijden, die voor komende zondag (Oudejaarsdag) op het programma stonden, afgelast in verband met de gesteldheid van de terreinen. Dit geldt zowel voor de ama teurs als voor het betaald voetbal. Naar alle waarschijnlijkheid zal het voet balprogramma van 23 en 24 december, dat moest worden uitgesteld, nu worden ver speeld op 6 en 7 januari. Dan zal ook de sporttoto nr. 61, waarvan de inleg zondag is blijven staan, weer aan de orde komen. Het oorspronkelijk voor 6 en 7 januari vast gestelde programma zou dan een week worden opgeschoven. Advertentie DEN HAAG De minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, heeft gisteren enkele uren met leden van de Vaste Com missie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer gesproken. Hij heeft zeer vele vragen over de situatie rond Neder- Iands-Nieuw-Guinea beantwoord. In politieke kringen in Den Haag is de indruk gewekt, dat het gesprek met de Kamerleden een bevredigend verloop heeft gehad en dat zij voldaan zijn met de ver strekte inlichtingen. Thans volgt nader onderling beraad ter voorbereiding van het Nieuw-Guinea-debat op 2 januari in de Tweede Kamer. Over een eventueel gesprek met Indonesië al of niet door be middeling van een derde of van derden, verkeert men nog in het onzekere. Vandaag is dé ministerraad in zijn ge wone wekelijkse vergadering bijeengeko men. Aangenomen kan wel worden, dat bij de besprekingen het Nieuw-Guineapro- bleem de hoofdschotel vormt. De Tweede- Kamerfracties van de P. v. d. A. en de K.V.P. kwamen vanochtend eveneens bij een in verband met het volgende te hou den debat en de inlichtingen, welke minis ter Luns aan de Vaste Commissie voor Buitenlandse Zaken heeft verstrekt. Naar aanleiding van allerlei geruchten over voorstellen ter beslechting van het geschil over Nieuw-Guinea verluidt in po litieke kringen, dat er in deze kwestie op dit ogenblik nog geen positieve ontwikke ling is en dat Nederland voortgaat in de koers, welke dezer dagen is uitgestippeld ten aanzien van het regeringsbeleid. Advertentie tentoonstelling 196? collectie vrti entree 918 uur GROTE HOUTSTRAAT HOEK RAAMVEST (Van onze correspondent) LONDEN. De Indonesische zaakge lastigde in Londen, dr. Ismael, heeft gis teren in een bijeenkomst met Engelse journalisten gesproken over het geschil tussen Nederland en Indonesië inzake Nieuw-Guinea. Omdat de persbureaus hierover tegenstrijdige en verwarring wekkende berichten hebben gegeven, hebben wij donderdagavond een onder houd gehad met dr. Ismael, die op het ogenblik de hoogste functionaris .van de Indonesische ambassade is sinds het ver trek van de ambassadeur, ir. Soenario. Verwachting tot morgenavond: Toenemende dooi met nu en dan enige regen en plaatselijk mist. Matige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee Het koninklijk gezin brengt thans een wintersportvakantie in Lech am Arl- berg in Oostenrijk door. Advertentie Wol gabardine f 39.75 Lastex 45.00 BADHUISPLEIN 8 - TEL. 02507 - 4491 Dr. Ismael stelde uitdrukkelijk voorop dat er geen sprake is geweest van een persconferentie, maar slechts van één van de vertrouwelijke ontmoetingen met de Engelse pers, zoals deze vaker zijn ge houden en die thans-,-na een onderbreking van enige tijd, zijn hervat. Dit was ech ter een grootscheepse ontmoeting, omdat naar dr. Ismael zei, 82 personen waren uitgenodigd. De bedoeling van deze bijeen komsten is een zo goed mogelijke verstand houding tussen Indonesië en de Britse pers te scheppen. Dr. Ismael betreurde het ten zeerste dat dit gesprek tot bepaal de misverstanden heeft geleid. Dr. Ismael ontkende ten stelligste dat hij zou hebben gewaagd van nieuwe In donesische voorstellen. Hij had slechts ge antwoord op een vraag van één der jour nalisten die nadere inlichtingen vroeg over een bericht volgens hetwelk er in de af gelopen dagen doQr de V.S. gesteund door Engeland voorstellen aan Neder land zouden zijn gedaan om de kwestie West-Irian langs de weg van onderhande lingen op te lossen. Dr. Ismael gaf de ver zekering dat hem niets van enigerlei voor stellen bekend is. Bovendien was 'hem niets bekend van hetgeen er in de afge lopen 48 uur tussen Djakarta en andere hoofdsteden is gebeurd. „Buiten Londen om" Wij vroegen dr. Ismael of hij contact heeft met de Britse regering over Nieuw- Guinea. „Absoluut niet", luidde zijn ant woord. „Deze kwestie gaat geheel buiten Londen om" Deze opmerking sloeg ken nelijk op het feit dat op dit moment naar moet worden aangenomen Washington de actiefste rol achter de schermen speelt. Dr. Ismael zei dat hij zich tijdens de bespreking had gehouden aan de door pre sident Soekarno op 19 december gegeven richtlijn, namelijk dat Indonesië alle ver trouwen heeft verloren dat er nog een mo gelijkheid bestaat om door onderhandelin gen een oplossing te vinden. „Daarom zien wij als enig middel het gebruik van militaire middelen" aldus dr. Ismael, die tegenover ons verklaarde zich als ambte naar aan deze uitspraak van de president tê moeten houden. Er was hem persoon lijk niets bekend van onderhandelingen of besprekingen waarbij de president of le den van de Indonesische regering betrok ken zijn, al gaf hij toe te weten dat de grote mogendheden proberen Indonesië en Nederland tot elkaar te brengen of, zoals hij zich uitdrukte, tot onderhandelingen over te halen. In het verleden zijn pogin gen daartoe binnen en buiten de Verenig de Naties echter mislukt, zodat er sprake is van een impasse. Dr. Ismael zei, „dat Indonesië daarom „de wanhoop nabij" was. Het is moeilijk te zeggen of hij dit ook meende, want tegenover ons sprak hij zijn persoonlijk vertrouwen uit dat de Ne derlandse regering tot het inzicht zal ko men dat Nieuw-Guinea vroeg of laat aan Indonesië zal moeten worden afgestaan. Op de persbijeenkomst had dr. Ismael ge zegd: „Ik hoop dat Nederland tot bezin ning komt. Advertentie Saucyzebroodjes - Appelbollen Sneeuwballen - Croquetten Bitterballen - Roomboter zoute koekjes le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstraat 13 - Telefoon 3362 Iémand had dr. Ismaèl gevraagd of eventuele verwikkelingen inzake Nieuw- Guinea een spaak in het wiel zouden kun nen steken voor het komende bezoek van president Soekarno aan Engeland. Hierop had de zaakgelastigde geantwoord dat de kwestie-Nieuw-Guinea geen invloed heeft op de goede verhouding tussen Indonesië en Engeland. Het bezoek van president Soekarno in mei 1962 zal van historische betekenis zijn omdat het de eerste keer is dat het Indonesische staatshoofd voet óp Engelse bodem zal zetten Het motief van de uitnodiging door koningin Elisabeth was wederzijdse vriendschap, zei dr. Is mael. Wij zeiden dr. Ismael het jammer te vinden, dat de vertegenwoordigers van de Nederlandse pers in Londen niet waren uit genodigd tot de bijeenkomst omdat af gescheiden van andere overwegingen dit altijd het beste middel is om al thans in de Nederlandse pers verkeer Weerrapporten1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland.2, 4 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4 De O.A.S. (II) 4 Boekenhoekje 5 Kunst 5 Horen en Zien 5 Uitgaan in Haarlem5 Medische verzorging 6 Uit stad en omgeving6, 7 In de Vishal en op zee7 Panda en andere beeldverhalen 9 Feuilleton 9 Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Beurs 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie 'n Koude wind snijdt overal doorheen behalve door Duur Welnee Komt u maar eens kijken in het GROTE HOUTSTR. 7 - HAARLEM Telefoon 11718 Advertentie KP* de weergaven van hetgeen gezegd is te voorkomen. Nu was men- in de eerste plaats aangewezen op de lezing van de buitenlanders, die de kwestie Nieuw-Gui nea meestal slechts oppervlakkig kennen. Dr. Ismael zei dat hij meende dat de Ne derlandse journalisten wèi waren uitgeno digd. Doch dit was niet het geval. Dit is temeer jammer omdat de betrekkingen tussen de Indonesische ambassade en de Nederlandse pers in Londen dankzij de be hulpzaamheid van perschef Soekarno gelukkig buitengewoon goed zijn. Onze indruk is dat de persbijeenkomst vooral ten doel heeft gehad de slechte in druk in Engeland van president Soekamo's rede van 19 december weg te nemen en de Britten te sussen in verband met het voor mei vastgestelde bezoek van de pre sident aan Londen. Het was alsof dr. Is mael wilde zeggen: „Het zal allemaal zo'n vaart niet lopen. Wat er ook gebeurt, het staatsbezoek van president Soekarno gaat door." Cervantes Soms spreekt het hart tegen alle moraal en wet in; het vereist helden moed, dan nog te blijven luisteren. TUNIS (UPI) De premier van de voorlopige Algerijnse regering Youssel Ben Khedda vertrekt dinsdag uit Tunif naar Rabat in Marokko, via de Spaanse hoofdstad Madrid. De premier zal worden vergezeld dooi vice-premier en minister van Binnenland se Zaken Belkacem Krim, en anderi vooraanstaande nationalistische leiders. Dé voorlopige regering heeft Algerijner en Fransen gewaarschuwd niet te snei geloof te hechten aan persberichten ovei onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse nationalisten. De voorlopige regering waarschuwde de openbare me ning tegen berichten die „fantastisch" en commentaren die „giswerk" zijn. SWINDON (zuidwest Engeland) (Reu ter) Een fabriek van consumptie-ijs in de Engelse plaats Swindon heeft donderdag de produktie moeten staken. Door de vorst was namelijk de koel installatie bevroren, waardoor het ijs begon te smelten. PALM BEACH (Florida) (UPI) Te Palm Beach in de Amerikaanse staat Flo rida is donderdag bekend geworden dal president Kennedy Koning Saoed van Sa- oedi-Arabië heeft uitgenodigd zijn terug reis uit Boston waar hij herstellende is van een recente oogoperatie in een zie kenhuis naar zijn land te onderbreken voor een bezoek aan Washington. De 7-jarige E. Story te Rhenoy in de Betuwe, die met enkele vriendjes gister middag op het riviertje de Linge achter een waterhoentje aan zat, is daarbij in een wak in het ijs gelopen en verdronken. Zijn vriendjes staken hem nog een stok toe, maar deze brak af, waarop het ventje on der het ijs verdween. Vele uren is er gedregd, maar het stof felijk overschot is niet gevonden. die u natuurlijk foto grafisch vastlegt wenst u Kort na negen uur vanochtend bereikte de regen, die het gehele westen van ons land plotseling in een gevaarlijke glijbaan herschiep Amsterdam. De grote verkeers drukte was toen gelukkig reeds voorbg, maar niettemin snelden de radio-auto's van de politie en de ambulancewagens van het ene ongeval naar het andere. Vooral in de buitenwijken vormde zich al gauw een verraderlijke ijslaag op de we gen. In de binnenstad, waar de tempera tuur rond het vriespunt lag, viel het met de gladheid nogal mee. Om half elf zaten de wachtkamers van de ziekenhuizen reeds vol met mensen die een arm of een been gebroken hadden. Merkwaardig was, dat ongeveer negentig percent van de glad heids-slachtoffers vrouwen waren. Langs de wegen stonden overal auto's die na slip partijen of kleine aanrijdingen licht be schadigd waren. Ernstige ongelukken had den zich vanmorgen echter niet voorge daan in de hoofdstad. Het gemeente vervoerbedrijf had overi gens met ernstige moeilijkheden te kam pen. De stadsbussen reden zeer Onregel matig en op sommige trajecten waren de diensten zelfs tijdelijk geheel gestaakt. Het wachten was op de zandstrooiwagens van de reinigingsdienst, die de busroutes zoveel mogelijk berijdbaar maakten. De N.A.C.O., de busonderneming die een groot gedeelte van Noordholland bestrijkt, had vanochtend om tien uur al haar diensten gestaakt, evenals Maarse en Kroon, die vele plaatsen in het zuiden van Noordholland, Zuid-Holland en Utrecht met elkaar verbindt. In Den Haag en Rotterdam werd van ochtend het verkeer, juist tijdens het och tendspitsuur, volkomen ontwricht. Ook hier waren het vooral de volle autobussen, die in moeilijkheden kwamen. Juist op drukke punten veroorzaakten zij verkeersopstop pingen doordat zij bij verkeerslichten weg gleden en dwars over de Weg kwamen t.t staan. In verscheidene gevallen ontstond daardoor schade aan geparkeerde auto's De diensten werden tenslotte grotendeels gestaakt, totdat voldoende pekel was ge strooid. De gladhied verspreidde zich langzaam vanuit het zuiden van het land naar het noorden tot in Friesland. De wegeninfor matiedienst van de K.N.A.C. meldde dat op de rijkswegen zand werd gestrooid waardoor snelheden van veertig tot vijf tig kilometer mogelijk werden. Volgens de eerste berichten heeft zich een groot aantal lichte ongevallen en botsingen voor gedaan. Zebra's Het gevolg van de stagnatie was, dat zeer vele kantoren hun diensten met een onderbezetting moesten aanvangen. Alleen degenen, die ver voor achten van huis wa ren vertrokken, hadden hun bureau nog min of meer tijdig kunnen bereiken. Bij het oversteken van zebrapaden zag men vele voetgangers op niet verantwoor de wijze van hun recht van voorrang ge bruik maken. Zij beseften kennelijk niet, dat het gemotoriseerd verkeer in de gege ven situatie een veel langere remweg no dig had. Sinberg's luchtvaartbedrijf zal intussen de verbindingen tussen Noord-Nederland en Ameland gaan onderhouden, nu de bootdienst op het eiland in verband met het kruiende ijs is gestaakt. Het eerste toestel vertrok vanmiddag van het vlieg veld Eelde bij Groningen. Eventueel zal nog een tweede dienst worden ingelegd. De vlucht duurt 25 minuten. In Groningen is het omstreeks tien uur vanmorgen gaan regenen. De spiegelglad de wegen, die hiervan het gevolg waren, hebben het verkeer ernstig ontwricht Al le autobusdiensten vanuit Groningen naar andere plaatsen in het noorden van het land moesten worden gestaakt. Advertentie Kantoor Lange Nieuw straat 427, IJmuiden. I I n m h 1/9 U 1 V 1/9 1/"^ «Ea Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend va„9-12.30 ™r. Z.t, 9-1 uur. I I TYl 1T| fl O f l f| 'Tl IS Tl I Aboan.m,». p. week 59 O. p. kwartaal f 7,65, Teet adm «37 chef bezorgtag to, 77519. 1 V/ 1 1 1 UI 1 \JLC 1 V Ui UI 1 I L .raece pet pi, 8.15. ije 12 et Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. p-OT1- TTrvl i ioqooo Haarlem: hoofdred en alle afd Telef 15295 DAGBLAD VOOR V E LS EN - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekemng IJminder Courant no 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. w! Peereboom en Mr. II. C. van dei Mije BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1