Ons volk heeft te weinig positieve belangstelling voor het onderwijs Onderwijzers protesteren tegen inzamelings-acties op scholen AGENDA Familie uit Tual week uit naar Nieuw-Guinea 30c NEDERLAND NED^^Ö Kort en bondig TIP VAN BOOTZ 1937 1962 J uw 3-in-1 drank Verzending van zeepost Tocht van twee etmalen in een zelf gebouwde sloep Nederlanders in Hollandia nog vol vertrouwen F. H. van der Putten kan wachtgeld krijgen R'dam-Rijn Pijpleiding wil verlenging tot Frankfort Lichte dooi VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 2 Voorzitter Nederlandse Onderwijzers Vereniging: Problemen van schippers in de binnenvaart Opvoeding tot democratie Haarlem V eisend J muiden Beverwijk Heemskerk ...want Akkertjes zijn instant cachets met 4-voucJig werkend mïcropoeder. Ontdek óók de weldaad van Akkertjes 6 stuks 50 ct. De zaak-Mertens weer voor de Hoge Raad Dubbele prijswinnaar actie Appèl bedacht instel lingen en verenigingen KW* f6.15 voor uw aperitief voor uw long-drink voor uw cocktail Deel van Oterdum moet verdwijnen Juridische hulp aan Afrikaanse staten si i s - - „Wij zouden graag zien dat de publie ke opinie zich wat meer maar dan in opbouwende zin met onderwijszaken ging bemoeien", zei gisteren de voorzit ter van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging, de heer Jac. Lootsma, in zijn openingsrede voor de 16de algemene vergadering van zijn vereniging, die tot en met zaterdag in Amsterdam wordt gehouden. De heer Lootsma betoogde dat onderwijs in ons land nog lang geen volkszaak is. Hij vond het niet bezwaar lijk dat er critisch over het onderwijs wordt gesproken, maar betreurde het dat de kritiek niet altijd opbouwend is. „Als het Nederlands elftal verliest wordt aan de school verweten dat „onze jongens" niet in een goede lichamelijke conditie zijn. Als de vakantiespreiding on danks alle propaganda niet lukt, dan is het alweer de school die dit op zijn ge weten heeft. Als er gepraat wordt over de baldadigheid van de hedendaagse jeugd, dan wordt de school in gebreke ge steld. Anderzijds meent men de school overal voor te kunnen gebruiken," klaag de de heer Lootsma. De school heeft haar eigen taak en die is zwaar en moeilijk ge noeg. zei hij. „Vooral ook als men bedenkt dat de school de maatschappelijke ontwik keling moet volgen, aan nieuwe eisen moet voldoen en nieuwe vormen moet zoeken. De school heeft geen behoefte aan belangstelling die niet in de eerste plaats door interesse voor de school wordt inge geven. Wat zij wel nodig heeft en helaas al te zeer mist, is positieve belangstelling voor haar eigen zorgen en problematiek. Dit gebrek aan positieve belangstelling is naar onze mening voor een belangrijk deel er mede aan schuldig, dat het onder wijs in de na-oorlogse jaren vaak in de plorabele omstandigheden verkeerde en thans nog meer dan in een opzicht met ernstige moeilijkheden te kampen heeft", aldus de heer Lootsma, die een ernstig beroep deed op het Nederlandse volk zich in dit opzicht meer van zijn verantwoor delijkheid bewust te zijn. „Wij zullen onze leerlingen moeten leren inzien, dat niet het streven naar steeds groter welvaart het essentiële is van een menswaardige samenleving. Wij zullen hen ervan moeten doordringen, dat recht vaardigheid van groter betekenis is", zei de heer Lootsma vervolgens. Hij gaf te kennen radicaal van mening te verschil len met degenen, die menen dat er met de hedendaagse jeugd niets te beginnen is, dat zij slechter is dan de jeugd van vroe- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „Schie- dijk" (3 januari). Argentinië: ms „Montfer- land" (3 januari). Brazilië: ms „Cap Fi- nisterre" (2 januari). Brits-Oost-Afrika: ms „Pierre Loti" (4 januari). Canada: ss „Schiedijk" (3 januari). Chili: ms „Archi medes" (3 januari). Indonesië ss „Myrmi don" (2 januari). Ned. Antillen: ms „Solon" (3 januari). Suriname: ms „Chiron" (3 ja nuari). Republiek Z.-Afrika en Z.W.-Afri- ka: ms „Randfontein" (2 januari). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. ger. „Met welk recht spreekt gij zo ver oordelend over de hedendaagse jeugd, gij volwassene, die in uw dagelijks leven al maar streeft naar grotere materiële wel vaart en grotere persoonlijke luxe?", vroeg hij zich af. Wie wat minder oppervlakkig over al lerlei dingen praat, zou volgens de heer Lootsma wel eens kunnen ervaren, dat de jeugd rebelleert tegen de huidige samen leving van volwassenen. Als voorbeelden van spontaan verzet van een deel der jeugd wees spreker op de sympathie voor de vrijheidsstrijd der Algerijnen, het ver zet tegen het onwaardig optreden van een aantal Sovjet-diplomaten in ons land en de inspanning voor een hongerende bevol king. „Wie dat ziet, zal de moed niet op geven en blijven geloven in de opvoedbaar heid van de hedendaagse jeugd", besloot hij. „Tegen de ontbindende krachten in on ze samenleving zullen wij de opgroeiende jonge mensen in bescherming moeten ne men. Sterker, we zullen hen ertegen moe ten wapenen. We zullen hen ervan moe ten doordringen, dat alleen een werkelijk democratische samenleving de mens in zijn menselijke waardigheid laat", aldus de voorzitter van de N.O.V. „Er dient een beroep te worden gedaan op de overheid om garantie te verlenen voor hypothecaire leningen ten behoeve van nieuwbouw, overneming en modernise ring van binnenschepen, welke leningen maximaal 75 percent bedragen van de taxatiewaarde en een looptijd hebben van ten hoogste 20 jaar. Hiervoor zou een schippersbank opgericht moeten worden als bemiddelingsinstituut en een fonds in verband met het niet kunnen gebruiken van een vast aflossingsschema". Dit wordt gezegd in een rapport over „het opvolgingsvraagstuk in de particu liere binnenvaart", uitgebracht op verzoek van de Nederlandsch Protestants-Christe lijke Schippersbond. In het rapport wordt opgemerkt dat de aard van het werk en de beloning bet schippersberoep beslist niet onaantrekke lijker maken dan vele andere beroepen. Het is echter van groot belang, dat de leerplicht voor schipperskinderen wordt ingevoerd en een ruime subsidiëring van de onderwijskosten plaats heeft. Verder wordt het van belang geacht, dat het va ren op zondag en 's nachts wordt beperkt. Het rapport zal in de op 5 januari ie Amsterdam te houden algemene vergade ring van de Nederlandsch Protestants- Christelijke Schippersbond worden bespro ken. Het rapport werd' samengesteld door een commissie waarvan de heer F. H. van de Wetering voorzitter was. Het bestuur van de Algemene Neder- van uw oudercommissie", zo deelt de cir- landse Onderwijzers Federatie (A.N.O.F.) waarin de drie grote onderwijzersvereni gingen met hun 63.000 leden samenwer ken, is verontwaardigd over het toene mende aantal pogingen om schoolkinderen voor het karretje van allerlei charitatieve acties en zakelijke belangen te spannen. „De school is een leerinstituut en geen inzamelingscentrum voor liefdadigheidsin stellingen", meent de voorzitter van de A.N.O.F., de heer Jac. Lootsma. Hii is van oordeel dat de „sociale opvoeding" van het schoolkind beperkt moet blijven tot de jaarlijkse kinderpostzegelactie. De A.N.O.F. adviseert haar leden dan ook al geruime tijd, met uitzondering van de kinderpostzegelactie, alle inzamelingen van de school te weren. De school is er niet voor om steeds opnieuw geld uit de zak van de ouders te kloppen, meent het A.N.O.F.-bestuur. Spanningen tussen gezin en school kunnen dan niet uitblijven. Er zijn voorbeelden be kend van kinderen die geld gingen stelen, omdat zij niet bij hun vriendjes wilden achterblijven en van kinderen die het voor „het goede doel" van huis meegekregen geld gingen versnoepen. Ook zijn er on derwijzers door deze geldinzamelingen in moeilijkheden gekomen. Om al deze rede nen protesteert het A.N.O.F.-bestuur te gen deze acties; niet omdat de onderwij zersverenigingen geen sympathie hebben voor het liefdadige karakter van vele ac ties, maar om school en schoolkinderen tegen uitwassen te beschermen. De kwestie heeft op de laatste'verga dering van het A.N.O.F.-bestuur opnieuw onderwerp van bespreking uitgemaakt; Ditmaal naar aanleiding van een circulai re waarin twee Amsterdamse bedrijven de schoolhoofden hebben opgewekt „alle schoolgaande kinderen van Nederland in staat te stellen" een tastbare herinnering aan het zilveren huwelijksfeest van konin gin Juliana en prins Bernhard te verkrij gen in de vorm van een gedenkpenning. „De penning kost voor uw leerlingen 5,-, terwijl uw prijs 4,50 bedraagt. Het ver schil van 0,50 per penning kunt u ge bruiken voor uw schoolfonds of de kas c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Theater met „Brieven van een dich ter", van Michael Redgrave; regie: Michael Warre. Zaterdag 20 u.: Toneelgroep Cen trum met „De Duivelshaan", satirische fantasie van Sean O'Casey. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u., zondag en maandag ook 16.15 u.: „De drie muske tiers", 14 j. Zondag geen voorstelling om 21.15 u. Frans Halstheater, 14 19 en 21.15 u., zon dag en maandag ook 16.30 u.: „Eén pyjama voor twee", 14 j. Lido Theater, 14 en 20 u., zondag 14 en 18.45 u„ maandag ook 17 u.: „Pépé", a.l. Zaterdag 23.30 u.: „Godin der liefde", 18 j. Zondag 11 u.: „Melodie zonder einde", 14 j. Luxor Theater, in de avondvoorstellin gen (19 en 21.15 u.) „Als het jonge koren rijpt", 18 j. In de middagvoorstellingen (14 u., zondag en maandag ook 16.15 u.): „Robinson Crusoe Co.", a.l. Minerva Theater, vandaag 20.15 u., zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14 en 16.15 u. en maandag en dinsdag 14.30 u.: „Zorg dat je er bij komt", a.l. Maandag 19 en 21.15 u. en dinsdag tot en met donder dag 20.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Rembrandt Theater, 14, 19 en 21.15 u., zondag en maandag ook 16.15 u.: „Van de brug af gezien", 18 j. Zondag geen voor stelling om 21.15 u. Zondag 11 u.: „Droom reis door Amerika", a.l. Roxy Theater, vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag en maandag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Tarzan en de luipaard koningin", 14 j. Van dinsdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De jacht op de groene helm", 14 j. Zondag geen voorstelling om 21.15 u. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u„ zon dag en maandag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „L'Amérique insolite", 14 j. Zondag 11 u.: „Aida", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vrijdag en zaterdag 20 u.: „Overspel-buitenspel", 14 j. TENTOONSTELLINGEN „Chez Nous" (Spaarnelaan 25): Exposi tie van Catalaanse aquarellen van Frans Funke: 10-17 u.; tot 2 jan. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van ds. R. H. Oldeman en siersmeedwerk van C. A. Jaspersen: 9-17 u.: ma., wo. en vr. ook 18-20 u. Tot 5 jan. Museum „Het huis van Looy" (Kamper laan): Groepstentoonstelling van „Kunst Zij Ons Doel": 10-12 u. en 13.30-17 u., zon dag 14-17 u. Tot 8 jan. VRIJDAG 29 DECEMBER City-theater, 20 u.: „Het offer der maag den". Rex-theater, 20 u.: „Im weissen Rössl". ZATERDAG 30 DECEMBER City-theater, 19 en 21.15 u.: „Het offer der maagden". Rex-theater, 20 u.: „Im weissen Rössl". Felison, 1517 u.: Expositie W. Steyn. Cultureel Centrum, 1522 u.: Vogelten toonstelling (14 u. officiële opening). Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. „The VRIJDAG 29 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: quiet man". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Gorgo he duivelsmonster". W.B. Theater, 20 u.: Fluitende kogels". ZATERDAG 30 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „The quiet man". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Gorgo, het duivelsmonster". W.B. Theater, 20 u.: „Fluitende kogels' Marquette-theater, zaterdag 20 u., zon dag 14.30 u„ maandag 14.30 en 20 u.: „Echt iets voor Conny". culaire mee Het A.N.O.F.-bestuur is verontwaardigd over deze nieuwe poging om schoolkinde ren voor een commerciële actie in te scha kelen. „Het betekent dat de ouders voor die 50 cent verdwijnen in een potje", zei de heer Lootsma Deze actie staat trouwens niet op zich zelf. Er zijn volgens de heer Lootsma be drijven die propaganda maken voor het aankopen van leermiddelen door een deel van de opbrengst aan het schoolfonds be schikbaar te stellen. Een bedrijf beloofde de schoolkinderen bij aankoop van een be paald bedrag aan leermiddelen zelfs een gratis schooltas. Toen de A.N.O.F. hier tegen waarschuwde, dreigde het bedrijf met een procedure wegens onrechtmatige daad... Advertentie Op 16 januari zal de zaak van de Haag se tandarts A. M. Mertens weer voorko men op de rol van de strafkamer van de Hoge Raad. Zoals bekend is heeft de heer Mertens herziening gevraagd van een ar rest van het Haagse gerechtshof van janu ari 1921, dus bijna 41 jaar geleden, waar bij een vonnis der Haagse rechtbank werd bevestigd, waarbij de heer Mertens tot drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens diefstal van electriciteit. Op 24 oktober heeft de Hoge Raad in deze zaak een nader onderzoek bevolen en dit opgedragen aan de vice-president, prof. mr. dr. G. H. A. Feber als raadsheer commissaris. Prof. Feber heeft intussen, in het bij zijn van de heer Mertens, een vijftal ge tuigen gehoord. Op 16 januari zal prof. Feber rapport uitbrengen over dit verhoor, waarop de procureur-generaal, prof. Lan- gemeijer, opnieuw zal concluderen, thans op grond van de resultaten van het on derzoek. Later zal de Hoge Raad dan ar rest wijzen. Inbreker. Bij de grensovergang te Glanerbrug is aangehouden een 26-jarige kleermaker uit Ahaus (Duitsland). Hij wordt ervan verdacht, ingebroken te heb ben in Enschede, Hengelo en Haaksber gen. Het gestolene, waaronder zich een radiotoestel, twee suede jasjes en een elektrische naaimachine bevonden, heeft een waarde van ruim 4000.De man wordt ook verdacht van een inbraak bij een Enschedese coöperatie waarbij 2700,- werd gestolen. HOLLANDIA (ANP) Vorige week is aan de zuidkust van Nederlands Nieuw- Guinea een gezelschap aangekomen uit Tual, de hoofdplaats van de Indonesische Kei-eilanden. Het gezelschap- bestond ,uit een inspecteur van de Indonesische poli tie, H. A. Dikmans, zijn echtgenote en vier kinderen, mej. J. C. A. Telussa uit Ambon en een bediende. De heer Dik mans, Indonesisch staatsburger, was al geruime tijd van plan om als spijtoptant naar Nederland te gaan, waar zijn moe der en andere familieleden wonen. Hij besloot naar Nieuw-Guinea uit te wijken en deed het in Tual voorkomen, alsof hij met de anderen een uitstapje met een prauw zou gaan maken. Aan de vertegenwoordiger van het ANP te Hollandia heeft hij een en ander ver teld over zijn wedervaren. De overtocht duurde twee dagen en twee nachten en werd gemaakt in een zes meter lange sloep, die hij en zijn kinderen zelf heb ben gebouwd en waarover zij vijf maan den hebben gedaan. Van canvas hadden zij een zeil gemaakt. Het gezelschap vertrok op 16 december met voldoende proviand hoofdzakelijk gekookte rijst. Maar de twee eerste dagen hebben zij bijna niet gegeten wegens zeeziekte. Al leen hij zelf en zijn oudste zoon hadden De steenfabrikant J. Stassen uit Echt (Limburg), die vorige week bij de trek king van de loterij Appèl 5 maar liefst twee woonhuizen won, heeft de geldwaar de van een van de twee huizen besteed voor verschillende goede doeleinden. De Nederlandse Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers, waarvoor de actie be stemd is en waarvan de heer Stassen be stuurslid is, kreeg ruimschoots zijn deel. Het Groene Kruis waarvan de heer Stas sen hoofdbestuurslid is en dat dringend behoefte heeft aan een nieuw gebouw, werd eéenmin vergeten. Ook kerkelijke instellingen en de plaatselijke verenigingen in Echt, zoals de voetbalclub waarvan de heer Stassen reeds 37 jaar voorzitter is, ontvingen schenkingen. De 120 personeels leden van de steenfabriek werden door hun werkgever getracteerd. „Onder de Nederlanders die zich in Hol landia hebben gevestigd, bestaat geen noe menswaardige onrust over de situatie". Dit zei de 37-jarige winkelier J. H. van Velthuizen op Schiphol vóór zijn terugkeer naar Biak. Hij woont met vrouw en vijf kinderen sinds mei 1959 in Hollandia. In verband met een sterfgeval bracht hij een kort bezoek aan Nederland. „Onderweg van Biak zag ik in het vliegtuig voor het eerst sinds geruime tijd weer eens een nog vrij nieuwe Neder landse krant. Die krant heeft mij danig laten schrikken. Het leek er op alsof de Indonesische legers ieder moment Nieuw- Guinea konden binnenvallen en ik over woog reeds naar vrouw en kinderen terug te reizen om hen bij te staan. Ik vroeg me af: houden ze ons in Hollandia soms met opzet zo onwetend?" Na 4 dagen in Nederland te hebben door gebracht zag hij de stand van zaken weer wat vrolijker in. „Ik heb 13 jaar in Indo nesië gewoond en ik heb Soekamo wel eens ontmoet. Ik spreek vloeiend Maleis en ik mag dus zeggen dat ik de Indone sische mentaliteit wel een beetje begrijp. Welnu, met mij geloven weinigen in Hol landia in een gewapende aanval van Soe- karno op Nieuw-Guinea. We liggen te ver weg voor hem. Het land is te groot en te onbarmhartig. Bovendien menen wij te weten, dat de chef-staf van het Indonesi sche leger, Nasoetion, voor dit avontuur niets voelt". Van de particuliere Nederlandse winke liers in Hollandia kende de heer Van Velt huizen er dan ook niet één die van plan is uit te wijken. Anderszijds beaamde hij dat er veel la gere ambtenaren zijn, die naar Nederland terug willen, omdat hun toekomst als ge volg van de Papoeanisering weinig pers pectief meer biedt. Zij die een redelijk bestaan in Hollandia hebben en dat zijn er nog velen willen echter niet terug," zei hij. daar geen last van. Zij hebben het bootje dan ook naar de „overwal" gebracht. Ge brek aan Whter hadden zij niet, wstnt dat viel met bakkem wit de hemeb Toen wij 5— alh69.de hier DikiL|i|s- waren geland op een onbewoond kustge- deelte zagen wij op het strand een Pa poea lopen. De Papoea had een vlag bij zich, maar aanvankelijk kon ik de kleu ren niet onderscheiden en daardoor ver keerden wij in grote twijfel of we wel in de juiste koers hadden gevaren. Later bleek het de Nederlandse driekleur te zijn en toen hebben we elkaar hartelijk de hand gedrukt. De Papoea was zeer vriendelijk en behulpzaam. De heer Dikmans wilde niets medede len over de situatie op Tual om niémand daar in moeilijkheden te brengen. De op 27 november ontslagen defensie ambtenaar F. H van der Putten heeft van de minister van Defensie bericht ontvan gen, dat hij in aanmerking komt voor toe kenning van wachtgeld. In de door de se cretaris-generaal van het ministerie van Defensie ondertekende brief, waarin de heer Van der Putten dit wordt medege deeld, wordt hem verzocht de hiervoor noodzakelijke formulieren in te vullen. De raadsman van de heer Van der Put ten, mr. N. J. Geleijnse uit Amsterdam, heeft van de voorzitter van het Ambtena rengerecht in Amsterdam vernomen, dat deze het beroep van de heer Van der Put ten tegen zijn ontslag heeft verwezen naar het Ambtenarengerecht in Arnhem, de in stantie binnen welks ambtsgebied de standplaats van de heer Van der Putten lag. Dit is definitieve ontwerp voor de speciale postzegels die ter gelegenheid van het zilveren huwelijk van de Koningin en de- Prins zullen worden uitgegeven. (Op het voorlopige ont werp droeg de Koningin een kroontje). Tevens is een gelegenheidspoststempel ontworpen. f f IK t De n.v. Rotterdam-Rijn Pijpleiding Maatschappij onderzoekt thans de moge lijkheden voor een verlenging van haar pijpleidingsysteem voor het vervoer van ruwe olie naar Frankfurt/Main. Deze ver lening heeft ten doel de door de Caltex te bouwen raffinaderij bij Kelsterbach (in de omgeving van Frankfurt/Main) van ru we olie te voorzien. In de Rotterdam-Rijn Pijpleiding Mij wordt deelgenomen door de volgende olie maatschappijen: De Bataafse Petroleum Maatschappij n.v., Den Haag (40 percent) Gelsenberg en Mobil Oil Handels- und Transport Gesellschaft M.B.H., Hamburg (40 percent), California '"exas Oil Corpo ration. New York, (40 percent). Zoals be kend loopt de bestaande leiding van Rot terdam (Pernis) naar Venlo, waar de lei ding voor transport van ruwe olie naar de sel voor transport van ruwe olie naar de raffinaderij van Gelsenberg Benzin A.G en een aftakking naar Godorf/Wesseling waarop de raffinaderijen van Deutsche Shell A.G. en Union Rheinischen Kraftstoff A.G. zijn aangesloten. De thans in studie zijnde uitbreiding be oogt een verlenging van Wesseling door Nordhrein-Westfalen, Rheinland-Pfalz en Hessen naar Kelsterbach, een afstand van ongeveer 150 km. Door opvoering van de capaciteit van de pompstations te Rotter dam en Venlo zal het voorlopig niet nodig zijn, additionele pompstations te bouwen De kosten van het voorgenomen project worden geschat op 58.000.000.-. Advertentie Oudste Veluwse overleden. In Doorn spijk is de oudste bewoonster van de Veluwe overleden. Het is de weduwe Jan- netie SmitZoombelt. Zij bereikte de leeftijd van 101 jaar en 7 maanden. Spoorpont over het IJ. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voor gesteld een krediet van 400.000 beschik baar te stellen voor het door de gemeente en de Nederlandse Spoorwegen gezamen lijk aanschaffen van een nieuwe pont ten behoeve van de pontverbinding van spoor wagens over het IJ tussen Distelweg en station-Rietlanden. Weeshuis wordt museum. Binnen kort zal de gemeenteraad van Amsterdam een voorstel bereiken het Burgerweeshuis in de Kalverstraat aan te kopen. B. en W. hebben de raad voorgesteld dit complex te bestemmen tot Amsterdams historisch museum en het daartoe in te richten. De totale kosten worden geraamd op f3.300.000 Een deel der restauratiewerkzaamheden komt voor een rijkssubsidie van 40 percent in aanmerking. ANWB-wegwijzers in Suriname. In Suriname worden de laatste dagen weg wijzers en voorrichtingsborden geplaatst, die de ANWB heeft geschonken. De borden zijn in Nederland gereed gemaakt. Harmonisatie verkeersvoorschriften. Het overleg tussen de elf bij het overleg van verkeersministers aangesloten landen over harmonisatie van belangrijke ver keersvoorschriften is thans zo ver gevor derd, dat vermoedelijk in februari 1962 aan deze raad van ministers een definitief rapport zal worden aangeboden. Hierin zullen voorstellen tot uniformering van de voornaamste verkeersregels zijn vervat. S.E.R.-lid. Het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland heeft benoemd tot lid van de Sociaal-Economische Raad dr. W Alberda en tot zijn plaatsvervanger de heer C. A. Bakker, ter vervulling van de vakature ontstaan door het ontslag van de heer P. Tjeerdsma. Officier in beroep. De officier van Justitie te Groningen heeft tegen het von nis van de rechtbank in de zaak tegen een 54-jarige landbouwer uit Opende beroep aangetekend. De landbouwer werd de vorige week wegens doodslag veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Hij had zijn 28-jarige buurman met een hooivork doodgestoken. De officier van Justitie i.ad 12 jaar gevangenisstraf geëist. Straf voor roekeloosheid. Een 23- jarige Haagse magazijnbediende die bij de laatste jaarwisseling op het Cromvlietplein in Den Haag een brandend rotje roekeloos weggooide, waardoor een 15-jarig meisje één van haar ogen moet missen, is door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 weken, waarvan 3 weken voorwaardelijk De Haagse recht bank had hem indertijd tot 2 weken voor waardelijk en een boete van 25,veroor deeld. Alleen bij daglicht. Wegens de ijsgang zijn de gasboeien op de wateren welke bevaren worden door de veerboot Helle- voetsluisMiddelharnis-haven wegge nomen. Hierdoor kan de dienst alleen bij daglicht worden uitgevoerd. De verzwaring van de zeedijk zal niet tengevolge hebben, dat de haven van Termunterzijl ophoudt te bestaan. De Provinciale Waterstaat van Groningen heeft de verzwaring van de zeedijk in studie genomen. Bij de plannen wordt met het voortbestaan van de haven van Termunterzijl, hetzij op dezelfde plaats, hetzij elders rekening gehouden. Het dorp Oterdum zal bij uitvoering van de plannen tot verzwaring van de provinciale zeedijk een belangrijke in greep ondergaan. Naar schatting zullen zeven huizen en de kerk moeten wor den afgebroken. De dijkverzwaring be tekent echter niet, dat het gehele dorp zal moeten verdwijnen. Vice-president. Tot vice-president van het gerechtshof te Amsterdam is be noemd mr. G. A. Schreuder, thans raads heer in dat gerechtshof. Het secretariaat van de Raad van Euro pa heeft een studie gemaakt van de moge lijkheden voor Europese hulp aan Afrika op juridisch gebied. Aangezien op dit ter rein tot op heden nog vrijwel niets is ge daan, heeft het secretariaat van de raad een tiental Europese deskundigen geraad pleegd en een memorandum opgesteld, dat door de juridische commissie van de Raadgevende Vergadering aan een eerste onderzoek is onderworpen. Het memoran dum kom,t tot de conclusie, dat op drie manieren juridische hulp aan de jonge Afrikaanse staten kan worden geleverd: door het stichten van leerstoelen in Afri kaans recht aan de Europese universitei ten, t' opstellen van uitwisselingsprogram ma's en het vertalen van vakliteratuur, door steun bij het bestuderen van Afri kaanse juridische tradities en door hulp bij de codificatie van de wetgeving in de jonge staten. lUiiiiiiiiiimiiiuiiMiiiiiiiiiiiiitiitiiiiiiiiiiiiUiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Het K.N.M.I. deelt mee: Van een diepe depressie midden op de oceaan heeft zich gisteren een deel afgesplitst, dat in de richting van het Kanaal trok. Aan de voor zijde ervan namen de zuidelijke winden in kracht toe, waardoor geleidelijk min der koude lucht uit Frankrijk ons land kon binnenstromen. Verwacht wordt dat de storing naar de Noordzee zal trekken, waardoor de temperatuur in onze omge ving nog wat verder stijgt. Het kwik blijft de komende 30 uur bo ven het vriespunt. Het neerslaggebied van de depressie, dat Nederland vanmorgen al bereikte, zal ook morgen regen, ijzel of natte sneeuw kunnen veroorzaken. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen te te d binnen- en buitenland d tn 9 Ih e Neerslag: laatste 24 uur. V M aS Den Helder geheel bew z -4 0 Ypenburg geheel bew ozo -2 0 Vlissingen mist ozo -0 0 Eelde zwaar bew zo -4 0 De Bilt geheel bew zo -3 0 Twente geheel bew ozo -4 0 Eindhoven geheel bew ozo -1 0 Zd-Limburg zwaar bew windst. -1 0.1 Helsinki sneeuw zzo -0 0.5 Stockholm sneeuw zw -3 0.1 Oslo sneeuw zo 2 1 Kopenhagen geheel oew zzw -3 0.1 Aberdeen geheel bew nnw -0 Londen regen ono -1 3 Amsterdam geheel bew zo -3 0 Brussel zwaar bew zo -2 0.2 Luxemburg mist zzo -2 Parijs zwaar 'bew z 3 0.6 Bordeaux geheel bew. zzo 12 0 Grenoble mist windst. 2 0 Nice onbewolkt n 13 0 Berlijn geheel bew zo -8 0 Frankfort sneeuw windst. -3 0.1 München mist windst. 0 0 Zurich geheel bew 0 2 0 Genève geheel bew. windst. 2 0 Locarno onbewolkt wzw 1 0 Wenen geheel bew. windst. -2 0 Innsbruck onbewolkt windst. 2 0 Belgrado mist windst. 1 2 Athene geheel bew. ozo 19 0 Rome zwaar bew. windst. 17 0 Madrid motregen windst. 10 0.3 Mallorca mist windst. 16 0 Lissabon onbewolkt wzw 14 7 Zaterdag 30 december Zon op 8.48 uur, onder 16.37 uur. Maan op 00.31 uur, onder 12.51 uur. Maanstanden 30 dec. 4.57 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 29 december Hoog water 8 24 uur en 20.48 uur. Laag water 3.45 uur en 16.07 uur. Zaterdag 30 december Hoog water 9.15 uur en 21.42 uur. Laag water 4.29 uur en 16.56 uur. Het hoog en laag water te Zardvonrt is 10 tot 15 minuten vroegtr dan (f (minden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2