Veertig Polen kozen in Wenen de vrijheid In Algiers geven de „barbouzes" de O.A.S.-terronsten lik op stuk hen staat grijpt naar de contra-terreur Claerp ELDNIEUWS Londen wijst Oostduitse journalist opnieuw uit Duitse arts uit Amerika gedeporteerd ^^raatótcel Albanees protest bij Hongarije en Oost-Duitsland Drink a/s t,jon$e" moef zyti/ VK DAG 29 DECEMBER 1961 Toch geen stopzetting van gezelschapsreizen Aantal verkeersdoden in Engeland thans 127 Oostduitse vluchteling was eens partijlid Wat te wensen, lieve mensen, in een tijd zo vol en druk? Lexi, onze trouwe Lex't, wenst U - zo maar wat simpel geluk from America's Best Tobaccos de Belgische vlag in Kongo Deens koninklijk paar in juni naar Oostenrijk Debré breekt duurrecord in Frans premierschap M. Mok Argentinië's ex-dictator Juan Perón hertrouwd I Van onze correspondent) WENEN Al maanden lang arriveert er elke week in Wenen een Poolse auto bus met toeristen, die historische monu menten en moderne bedrijven bezichtigen maar die tevens gelegenheid krijgen om familie te bezoeken. Er gaat geen week voorbij of enkele van die toeristen blijven in Wenen hangen en kiezen de vrijheid. Vooral in een bepaald hotel in de tweede wijk komt het regelmatig voor dat enke le deelnemers op de dag van vertrek ont breken. Dit verschijnsel is zo normaal ge worden dat zelfs de reisleider zich niet opwindt. Maar ook de Poolse regering legt zich blijkbaar bij dit feit neer en maakt geen einde aan deze gezelschaps reizen. In de laatste weken zijn er in 't geheel ongeveer veertig Polen in Wenen achtergebleven, maar het grootste gedeel te daarvan is naar West-Duitsland door gereisd, waar hun familie in nog betere omstandigheden leeft. Veel opvallender is echter het feit, dat sommigen van die achtergebleven toeris ten na een paar weken oponthoud in Oos tenrijk toch weer naar Polen teruggaan. Represailles schijnen ze nauwelijks te vrezen, maar in feite weet men toch niet, hoe zij dan in hun land worden onthaald. De hogere instanties hebben schijnbaar weinig belangstelling voor dergelijke klei ne „zondaars", wel echter voor het ver blijf van Vladimirz Barankievicz, een at taché aan de Poolse ambassade te We nen, die met achterlating van geheel zijn persoonlijk bezit spoorloos is verdwenen. De Oostenrijkse recherche vreest dat hij 't slachtoffer is geworden van een moord aanslag, maar zekerheid heeft zij niet. In Polen schijnt de diplomaat zich niet op te houden, daar de autoriteiten in War- s*chau nadere bijzonderheden in Wenen hebben gevraagd. Spionnen Naast de toeristen, die dadelijk ter plaat se asiel aanvragen, staan echte vluchtelin gen, die dikwijls met levensgevaar de grens passeren. Ofschoon hun aantal niet meer zo groot is, vluchten er nog altijd gemiddeld 150 personen per maand naar Oostenrijk. Enkelen komen uit Tsjechoslo- wakije en Hongarije, de meesten echter uit Joego-Slavië. Er zijn zelfs Oekrainers en Wit-Russen onder hen. De Oostenrijkse recherche moet zulke gevallen nauwkeurig onderzoeken, omdat ook misdadigers op deze manier hun verdiende straf willen ontlopen en vooral omdat spionnen zich voor vluchtelingen uitgeven. In de meeste LONDEN De correspondent van het Oostduite dagblad „Neues Deutschland". dr. Franz Krahl, zal Engeland voor de tweede maal moeten verlaten. Dr. Krahl heeft bericht ontvangen dat hij op 10 januari moet vertrekken. Ook een jaar geleden was zijn verblijfsvergun ning niet verlengd, als represaille tegen Oostduitse beperkingen op Met verkfeér tus sen Oost- en West-Duitsland. Toen deze be perkingen werden verlicht kon Krahl, een algemeen gerespecteerd journalist, naar Londen terugkeren. Van regeringszijde werd opnieuw verklaard, dat de uitzetting van dr. Krahl niets te maken heeft met zijn politieke opvattingen of met hetgeen hij schrijft. De verklaring is, dat dit de methode ;s van het Westen om te reageren op Oost duitse maatregelen, die geleid hebben t ot dt oprichting van de muur tussen Oost en West-Berlijn. Dr. Krahl heeft op een persconferentie meegedeeld dat de Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken Heath gezegd heeft dat het een kwestie van „hoge inter nationale politiek" betreft. De beslissing zijn vergunning niet te verlengen was vol gens Krahl genomen door het geallieerde reisbureau in Berlijn, dat steeds willekeu riger optreedt en papieren voor steeds kor tere perioden uitgeeft. Dit bureau is een anachronisme en hoe vlugger het ver dwijnt hoe beter dit zal zijn voor de we reldvrede, aldus dr. Krahl.. Het Labour-parlementslid Arthur Lewis verklaarde ter conferentie, waarop 27 cor respondenten aanwezig waren, dat hij en andere parlementsleden pogingen in het werk stellen om de order ingetrokken te krijgen. Krahl zei nog dat de Oostduitse autori-» teiten hem hadden gezegd dat zij er zeer op gesteld zijn correspondenten in het bui tenland te hebben die daar met eigen ogen konden rondkijken. LONDEN Het aantal doden op de weg tijdens de vijfdaagse kerstperiode van vrijdag 1 ot en met dinsdag heeft, volgens de voorlopige opgave, 127 bedragen. Dit is hetzelfde voorlopige aantal als vorig jaar, toen het later echter tot 153 opliep. Gevreesd wordt, dat het totaal thans ten minste zc hoog zal zijn. Het is een schrale troost dat er twee jaar geleden 215 doden waren te betreuren. gevallen motiveren zij hun vlucht met „religieuze vervolging", maar juist bij dit motief vallen de spionnen door de mand, omdat de Oostenrijkse politie hen vraagt hun geloofsbelijdenis op te zeggen en dat kunnen dergelijke politieke bedriegers meestal niet. Op grond van lange erva ring beschikt de grenspolitie bovendien over veel'gegevens, waardoor de spionnen zich verraden. Vroeger zag de recherche bijvoorbeeld in sommige paspoorten be paalde tekens, meestal punten en streep jes die zij niet kon verklaren. Door een toeval is zij er later achter gekomen dat de officiële documenten van de Hongaar se A.V.O. (geheime politie) op deze ma nier waren gekenmerkt. De spionnen, die dus vroeger onge stoord konden doorreizen en zich in Zwit serland, de Verenigde Staten of elders veilig voelden, worden nu aan de. tand ge voeld en in verscheidene .gevallen heeft men hen naar hun land teruggestuurd. BOSTON (UPI) Een rechtbank te Boston heeft geweigerd het bevel om een arts, die in Oost-Duitsland lid was ge weest van de communistische partij, te deporteren, ongedaan te maken. De Ame rikaanse immigratiedienst had de depor tatie van de medicus, dr. Hans E. Lang- hammer uit Concord (New Hampshire) gelast omdat hij, toen hij in 1953 in Ame rika aankwam, niet had gezegd dat hij lid van de communistische partij was ge weest. Dr. Langhammer, die tot nu toe werk zaam was bij een inrichting voor geestes zieken te Concord, zijn Amerikaanse echt genote, Eris, en hun zoontje van een half aar, zijn gisteren uit New York naar West-Duitsland vertrok. Langhammer had tevoren verklaard dat hij feitelijk was gedwongen om lid van de Oostduitse communistische partij te worden teneinde medicijnen te kunnen studeren. Hij zei dat hij later naar de Bondsrepubliek was uitgeweken. Dr. Lang hammer trad twee jaar geleden in het huwelijk, nadat het deportatiebevel was gegeven. Hij is zowel dokter in de medi cijnen als psychiater. Advertentie Zinnebeelden ■jC -711 lOQli S1W llAtb I -fUUl- Al.MUJWJt. f -9t_' UUhlÜD^ 1 0 - "I - e+yry.' IWbtWt) (Van onze reisredact.eur W. L. Brugsma) PARIJS. Op een straathoek staan drie mannen te praten. Van een pas serende auto wordt een raampje naar beneden gedraaid, een machinepistool besproeit hen met kogels. De drie man nen werpen zich op de grond, trekken hun revolvers en beantwoorden het vuur. Na vijf minuten straatgevecht komt een andere auto aanstuiven. Vier mannen springen eruit en openen op hun beurt het vuur op de schietenden. Was dit Chicago 1930? Nee, het is Algiers 1961. Gold het een aanslag van het F.L.N. of de O.A.S.? Nee, het waren drie geheime anti-O.A.S.-commando's van de politie die elkaar onder vuur namen. Bij vergis sing natuurlijk. Maar het tekent de ge organiseerde anarchie waarmee de Al gerijnse crisis Frankrijk bedreigt. Wat doet een normale staat tegen een clandestiene organisatie die de regering probeert omver te wei-pen en daartoe bomaanslagen, chantage en politieke moord als middelen hanteert? De staat gebruikt politie en justitie als het niet anders kan ook het leger om die or ganisatie de nek te breken. Maar de Franse staat, regering, parlement, politie, justitie en strijdkrachten zijn door de O.A.S. geïnfiltreerd. Als de regering haar politie opdracht geeft een O.A.S.'er te arresteren dan heeft hij een grote kans tijdig gewaarschuwd te worden, een redelijke kans tijdens het vooronderzoek te ontsnappen, een fifty-fif ty kans op een voorwaardelijke straf. Pas sinds kort loopt hij de kwade kans zonder vorm van proces geïnterneerd te worden. De staat die haar rechtsmiddelen ontoerei kend ziet worden zoekt naar noodmaatre gelen. De vraag rijst waarom de Franse staat in deze situatie niet een beroep doet op het volk, althans op die geweldige meerder heid van het volk, die de wettige orde ge handhaafd wenst te zien. Men zou vreed zame betogingen kunnen organiseren, zelfs een militie van loyale democraten vor men. Dan maakt men het de minderheid, die met geweld of met de chantage van geweld de macht wil grijpen, concreet één ding duidelijk: „Niet dan over ons lijk". In Frankrijk denkt de regering daar an ders over. Wanneer er in Parijs een vreed zame betoging tégen de O.A.S. en vóór de vrede in Algerije (lees: voor de Franse regeringspolitiek) wordt gehouden, wordt die verboden en worden er 140 mensen het ziekenhuis ingeslagen. Volk sjeest Natuurlijk zijn er redenen waarom De Gaulle geen beroep op het volk doet. De regering meent: „Ieder beroep op het volk is ook een beroep op de communistische partij. Wanneer het spookbeeld van een volksfront verrijst, drijven we zeker het leger en mogelijk ook een groot deel van de burgerij in de armen van de O.A.S." Misschien is dat juist. Maar het reke ning houden met de politieke vooroorde len van ultra-rechtse muiters is 'een merk waardige houding voor een regime dat als „sterk" te boek wil staan. Wat doet de Franse regering dan wèl te gen de O.A.S. Nu haar wettige „sterke armen" zijn aangetast door de onwettig heid, probeert zij de O.A.S. met de eigen middelen te bestrijden. De laatste weken zijn in Algerije en in Frankrijk ultra rechtse activisten gekidnapt en een aan tal café's, waar zij plegen samen te ko men, op plastic-aanslagen getracteerd. Dat is het werk van wat men in Frankrijk „les barbouzes" noemt, de mannen met de valse baarden, bargoens voor geheime agenten. De Franse regering heeft commando's van loyale politiemannen en leden van haar geheime diensten naar Algerije ge stuurd, die met pistool en plastic de O.A.S. lik op stuk geven. Soms schieten zij per ongeluk op elkaar, maar zij moeten nog even ingespeeld raken. Het zijn overigens niet allemaal brave jongens. De O.A.S. beweert dat de „barbouzes" op hun beurt ook internationale beroeps-killers huren om het allervuilste werk te doen. Het is niet uitgesloten. Naast die officiële „barbouzes" zijn er nog andere groepen, die aan deze voorlo pige beperkte burgeroorlog deelnemen. In Algerije bijvoorbeeld de O.C.C. (Organisa tion clandestine du contingent clandes tiene organisatie van dienstplichtigen). De- De Belgische vlag is gisteren weer ge hesen op het gebouw van de Belgische ambassade te Leopoldstad. hoofdstad van de vroegere Belgische kolonie Kongo. Personeel van de ambassade begaf zich naar het dak van het ge bouw nadat de diplomatieke betrek kingen tussen België en Kongo waren hersteld. (Telefoto) ze werd gevormd op instigatie van de op perbevelhebber in Algerije, generaal Ail- leret, met een preventief doel: het ver lammen van een toekomstige putsch door actie van benedenaf. De O.C.C. had or ders om in geval van een putsch alle ver dachte officieren te ontwapenen en te ar resteren, iedere actie tegen het F.L.N. te weigeren en de wapens aan de barrages op de Algerijnse grenzen 180 graden om te draaien om een opstand in Algerije bin nen de grenzen te houden. Vooral sinds er Franse dienstplichtigen in Algerije door Franse burgers zijn gelyncht, werd de O.C.C. een bijzonder succes; zij wierp zich ook in de strijd tegen de O.A.S. Nu is zij door generaal Ailleret, die de vorming van soldatenraden naar sovjet-model vreesde, verboden. Maar zij bestaat voort. Een soortgelijke organisatie komt uit het officierscorps, het C.D.R. (Comité de defense républicaine comité voor de verdediging van de republiek). Dit zijn loyale gaullistische officieren die hun voor malige verzetsgroepen reconstitueren. Zij hebben bomaanslagen op activistische ca fé's in Algerije gepleegd. Op order van de minister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe, hebben zij geld en wapens gekre gen. Premier Debré, die het wel eens meer met zijn ambtgenoot niet eens is, heeft in middels opdracht gegeven deze organisa tie te breken. En tenslotte zijn er dan in Frankrijk zelf de S.A.O. (Sections anti-O.A.S.), die met het C.D.R. te ver gelijken zijn. Het gevolg van al deze activiteit is de eerdergenoemde georganiseerde anarchie. De toestand wordt gecompliceerd doordat er in beide kampen elementen uit de hand lopen, of door ultra-extremisme of door ordinaire criminaliteit. En, men zou het haast vergeten, er is natuurlijk ook nog de organisatie waar het allemaal om be gonnen was: het F.L.N., dat zijn terreur wel heeft afgeremd maar niet heeft stop gezet. Zo ontstaat de „folklore van het geweld" In een normale week kan het volgende ge beuren: Het F.L.N. schiet een Franse burger dood. Bij diens begrafenis onder de vlag van de O.A.S. lynchen Franse bur gers een Franse dienstplichtige. Het O.C.C. wreekt zich door een aanslag op de O. A S. Die blaast op zijn beurt een loyalistische officier van het C.D.R. met bed en al de lucht in. De Franse geheime dienst ont voert als represaille een paar Franse ac tivisten. Uit woede lynchen Franse „tie ners" in Oran in een middag twaalf Mo hammedanen. Het Franse leger onder neemt een actie tegen het F.L.N. Dat maakt op zijn beurt een paar Mohamme daanse collaborateurs van kant. De O.A.S. die het een schande vindt dat Frankrijk trouwe Mohammedanen aan een toekomst onder het F.L.N. wil uitleveren, vestigt daar de aandacht op door een bomaanslag in Parijs te plegen. De S.A.O. antwoordt met een kneedbom in Marseille. Zo'n week kost gemakkelijk een vijftig doden. Maar in feite kost hij meer: de verrotting van een staat. En dit is slechts de ouverture, het gevecht tussen de vuur- posten. Met de dag komt het onafwend bare akkoord tussen Frankrijk en het F.L.N. naderbij. Het einde van de Frans- Algeri.inse strijd, het begin van Frank- rijks interne krachtproef. WENEN (UPI) Koning Frederik IX en Koningin Ingrid van Denemarken zul len in juni van het volgend jaar een of ficieel bezoek van drie dagen brengen aan Oostenrijk. De Oostenrijkse regerings-voorlichtings dienst deelt mee, dat een uitnodiging aan het Deense vorstenpaar is uitgegaan van bondspresident Adolph Scharf, en dat het bezoek is vastgesteld van 6 tot 8 juni. PARIJS (AFP) Indien de Franse mi- nister-president, Debré, op 13 januari nog aan het hoofd van het Franse kabinet staat, zal hij langer aan één stuk minister president van Frankrijk zijn geweest dan enige premier tijdens de Derde en Vierde republiek. De recordhouder is Raymond Poincaré die 1.102 dagen premier is ge weest, in de jaren 1926 tot 1929. Debré is vorige week met 1.081 dagen opgeschoven van de derde naar de tweede plaats die tot dusver door René Waldeck- Rousseau, premier van 1899 tot 1902, werd bezet. Plechtige gebeurtenissen vormen een gerede aanleiding tot het vervaardigen van zinnebeeldige voorstellingen. Geboor ten, huwelijken en sterfgevallen worden aangegrepen voor het scheppen van beel tenissen die, al naar de gelegenheid, zon nig of somber zijn. Ook de jaarwisseling is een plechtig moment en de geliefkoos de afbeelding die daarbij verstrekt wordt, toont ons twee mannelijke figuren. De ene, baardig en gekromd, maakt zich gereed om leunend op een staf, ofwel met een zeis in de hand, dit ondermaanse te ver laten. Achter hem komt een klein, niet of nauwelijks gekleed ventje aandraven dat het nieuwe tijdperk inluidt. Dat een jaar tijdens zijn korte levens duur een baard en een bult gezwoegd heeft, zal geen enkele krantelezer verba zen. Telden in de tropen eertijds de dienst jaren dubbel, voor die symbolische jaarfi guur mag men iedere levensdag wel de zwaarte van een heel jaar toekennen. Men wenst de hoogbedaagde stakker dan ook van harte wel te rusten en richt de blik op het frisse kereltje. Hier echter, zo meen ik in alle beschei denheid te mogen opmerken, klopt iets niet. Onze verse kalenders en agenda's ge tuigen weliswaar dat het nieuwe jaar een nog onaangetaste grootheid is, maar onze geestelijke inventaris neemt naar dat nieu we jaar alle slijtage en wormstekigheid mee, die ze in de loop der tijden heeft opgedaan. Het zuivere mannetje mag dan de onblusbare levensmoed symboliseren, onder zijn blanke vel gaan de kwalen schuil die ook hem weldra op zijn minst een sikje en ietwat voorovemeigende schouders zullen bezorgen. Dit alles kan natuurlijk geen reden zijn om de zinnebeelden te laten varen. Het leven zou al te kaal worden, wanneer we er iedere versiering uit verwijderden. Een van de kwalen, en niet de geringste, die de mensheid zich op de hals heeft gehaald, is de behoefte aan het stukredeneren van allerlei zaken die intuïtief als schoon en verheven ervaren worden. De triomf van het verstand kan een zekere vreugde schenken, maar ze vloeit uit een bron die snel opdroogt. Daarna volgt het gevoel van teleurstelling, ontluistering, verlatenheid. We hebben het licht geanalyseerd en de liefde, we hebben ingewikkeldheden ge wrocht waar eenmaal het simpele schou wen voldoende was. Terug dus naar de natuur? Dat is een vergeefse onderne ming. Men kan de lijn der ontwikkeling niet terugbuigen. Wie gewend is op schoe nen te lopen en in een bed te slapen, kan niet meer barrevoets door de wereld gaan en zijn legerstede in een hol spreiden. Maar we hebben al veel gewonnen als on ze ogen niet zozeer aan de televisie ver slaafd raken dat ze het vermogen verlie zen om de wereld zonder technische kunst grepen op zich te laten inwerken. Een landschap op het beeldscherm kan schoon zijn, maar men kan het niet ruiken, niet betasten, er niet in wandelen of rennen. Het beste lijkt me dat we, bij al onze wereldwijze kritiek, iets van de oude naïveteit mét haar zinnebeelden in ere houden. I. Advertentie Gijzelaars terug. De Albanese autoriteiten hebben donderdag 123 Griekse gijzelaars, die in 1944 werden gevangen genomen, vrijgelaten. Het zijn merendeels vrou wen en kinderen, die naar hun woon plaats Aetomilitsa op de berg Gram mos zullen worden teruggebracht. Te gelijkertijd restitueerde Albanië drie duizend stuks vee. Kieswet aangevochten. De Amerikaanse regering heeft donderdag de staat Loui siana aangeklaagd wegens ongrondwet tigheid van de kieswetten van deze staat. Het ministerie van Justitie te Washington maakte bekend dat een aan klacht de eerste, ooit ingediend om de geldigheid van de kieswet van een staat te betwisten aan de federale arrondissementsrechtbank in New Or leans is overhandigd. De onderhavige kieswet wordt doorgaans misbruikt om negers van hun kiesrecht uit te sluiten. Magie. Een rechtbank te Blantyre in Nyassaland heeft donderdag vier negers ter dood veroordeeld omdat zij twee vrouwen die van hekserij werden ver dacht, door verbranding om het leven hadden gebracht. De vrouwen zouden door magie een krokodil een meisje hebben laten verslinden. Mrs. Wilson. Mevrouw Wilson, de wedu we van Woodrow Wilson, president der Verenigde Staten tijdens de Eerste We reldoorlog, is donderdagavond in Wash ington op 89-jarige leeftijd overleden. Aanslagen. De Weense politie heeft twee Oostenrijkers gearresteerd in verband met aanslagen die in de afgelopen acht maanden in Wenen zijn gepleegd. Bei de mannen hebben inmiddels bekend. Zij hadden ondermeer gevuurd op de Ita liaanse ambassade. Uitwijzing. Ongeveer 300 Franse leraren en leraressen in Egypte hebben donder dag officieel aanzegging gekregen dat zij hun werk moeten staken en vóór 6 februari het land moeten hebben ver laten. De drie grote Franse lycea in Meadi, Alexandrië en Cairo zijn reeds door de Egyptische regering overgeno men. Aangezien aan deze lycea slechts tachtig leraren verbonden zijn zullen ver. moedelijk verscheidene Franse religieu ze instellingen eveneens door deze maat regel getroffen worden. Quemoy. Het nat.ionalistisch-Chinese mi nisterie van Defensie heeft bericht, dat batterijen, op het vasteland van commu nistisch China ook woensdag het eiland Quemoy hebben beschoten. Het bom? bardement van Quemoy was na enige tijd met Kerstmis hervat. TIRANA (AFP) Albanië heeft in een nota bij de regeringen van Oost-Duitsland en Hongarije geprotesteerd tegen de uit wijzing van zijn ambassadeurs, zo is door het Albanese persbureau bekendgemaakt. In de nota worden voorts de beschuldigin gen van Oost-Duitsland en Hongarije te gen de Albanese diplomatieke vertegen woordigers categorisch verworpen. De pro testnota werd woensdag aan de zaakgelas tigden van beide landen in Tirana ter hand gesteld. De Albanese regering verklaart in de no ta verder, dat haar ambassades in Honga rije en Oost-Duitsland in het vervolg door tijdelijke zaakgelastigden zullen worden geleid. MADRID (UPI) De vroegere sterke man van Argentinië Juan Domingo Perón, die in ballingschap verblijft in Spanie, heeft bevestigd dat hij „enige tijd gele den" is hertrouwd. Peróns nieuwe vrouw is Isabel Martinez, de secretaresse die hem bijna twee jaar geleden naar Spanje was gevolgd. Op kerstavond stelde de gewezen dicta tor zijn secretaresse aan gasten voor als „mi esposa". Peróns eerste vrouw, Aurelia Tisson, die hij trouwde toen hij nog kapitein in het Argentijnse leger was, overleed zeven jaar na hun huwelijk. Zijn tweede vrouw was de befaamde Eva of Evita Duarte, die niet weinig aan Peróns populariteit als dic tator bijdroeg. Zij overleed op 26 juli 1952.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3