Onlusten in de omgeving van Catanzaro (Italië) Prins tegen Bernhard Fonds verweert zich beschuldigingen van Duits blad Kennedy heeft zijn weer tot zwijgen Nieuwe oriëntatie op de Europese markt critici nu gebracht Nervositeit en agitatie in Frankrijk Bestuurder en hoofdconducteur van de ramptrein gearresteerd Welensky onderzoekt UNO-beschuldiging Nehroe breekt met Gandhi's leer Argentijnse justitie wil Eichmann doen horen Eerherstel voor wijlen generaal Toechatsjewski Egyptische vloot gevaar voor NAVO? Pokkengeval in Londen Geen antzvoord op alle vragen Irak beschuldigt Britten van opvoering spanning Vanavond spreekt president De Gaulle VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 4 Dorpelingen koelen woede Als een spons en handen ruw? Mijnwerkers ageren Gezagscrisis bij politie 4 CATANZARO (AFP/UPI) In vier dorpen bij Catanzaro in Zuid-Italië zijn deze week betogingen gehouden wegens het ernstige spoorwegongeluk op 23 de cember, waarbij zeventig mensen om het leven kwamen. Meer dan drieduizend be togers „bezetten" de spoorweg, blokkeer den het verkeer. Honderden betogers sta ken installaties van spoorwegovergangen in brand en vernielden 'telefoonpalen. In het nabijgelegen Soveria Man- nelli vielen betogers het station aan. Zij wierpen stenen door de ramen en staken het meubilair van de wachtkamers in brand. Sterke eenheden politie grepen in en verspreidden de betogers. De bestuurder en de hoofdconducteur van de „trein des doods" zijn op beschul diging van dood door schuld gearresteerd. Toen het ongeluk gebeurde, zou de trein harder hebben gereden dan was geoor loofd op dit stuk van het traject. De Italiaanse overheid heeft een aan zienlijk aantal politie-agenten naar het ge bied gezonden om de spoorlijn te bewa ken. De agenten verdreven de woedende burgers met zachte hand. Er werden geen arrestaties verricht, omdat de poli tie begrip wilde tonen voor de gevoelens van de dorpelingen. Sommigen van de 26 zwaar gewonden verkeren nog in levens gevaar. Voor sommige van de zeer arme dorpen is de slag zo groot, dat men vreest, dat SALISBURY (Zuid-Rhodesië) (UPI) Een regeringswoordvoerder van de Fede ratie van Rhodesië en Nyassaland heeft donderdag te Salisbury meegedeeld dat premier Roy Welensky vandaag naar Ndo- la zou vliegen voor een onderzoek bij de Noordrhodesische grensposten die volgens de UNO blanke huurlingen en hoeveelhe den wapens hebben doorgelaten naar Ka- tanga. Deze beschuldigingen zijn door de regering Welensky ontkend. Volgens een hoge ambtenaar was de Britse hoge commissaris in de federatie Lord Alport in hoge mate verontrust door de beschuldigingen, maar hij zou geen vertegenwoordiger meezenden met Welen sky. De UNO in Elisabethstad heeft intussen bevestigd dat de Katangese minister van Justitie Valentin Iloenga korte tijd is ge arresteerd geweest door een Zweedse UNO- patrouille. Het incident, dat zich woens dagavond voordeed, was volgens de UNO- vertegenwoordiger in Katanga Brian Ur- quhart te wijten aan een misverstand, dat de UNO diep betreurt. Volgens een hoge Zweedse officier zijn donderdag tijdens nieuwe vijandelijkheden tussen eenheden van het internationale po- litieleger en Tsjotnbe's gendarmes te Eli sabethstad tenminste twee Katangezen ge dood en één gewond. j Of1 NEW DELHI (UPI) Premier Nehroe van India heeft gisteren in New Delhi ge zegd, dat zijn Congrespartij voortaan niet meer zal steunen op Mahatma Gandhi's beginsel van geweldloosheid. Er zijn bepaalde dingen die erger zijn dan handhaving van vrede, aldus Nehroe, „het handhaven van de vrede uit lafheid". Lafheid, meende hij, heeft niets met vre de te maken. De Indische premier zei dat zijn Con grespartij niet meer van Gandhi's denk beelden die onder meer afschaffing van het leger en praktische uitschakeling van het politie-apparaat inhouden kon uitgaan, gezien de toekomstige rol van In dia. Nehroe verdedigde de stap aan de hand van een van Gandhi's eigen uitspra ken: „Kunt ge u niet meer houden aan uw beginselen, trek dan het zwaard en vecht". Nehroe ontkende dat India's optreden te gen Goa een aanmoediging aan het adres van Indonesië was om Nederlands Nieuw Guinea gewapenderhand over te nemen. India, aldus Nehroe, erkent Indonesië's aanspraken op Nieuw-Guinea, maar hoopt (lat deze langs vreedzame weg verwezen lijkt kunnen worden. Nehroe zei dat ondanks het feit dat hij was bestempeld als een „schijnheilige" in verband met de overval op Goa, zou blij ven werken voor de vrede. „Het is ver bazingwekkend mensen in verband met mijn naam te horen spreken over geweld loosheid, die daarvan noch van vrede iets afweten", aldus Nehroe. Gevangenen Het consulaat-generaal van India in New York heeft gisteravond bekend gemaakt, dat vier Indische passagiers in een vlieg tuig van Swissair en een vliegtuig van British Overseas Airways in Lissabon zijn gearresteerd toen de machines daar tus senlandingen maakten die niet op het reis programma stonden. De machines landden in Lissabon als gevolg van slecht weer. De Swissair machine had een Indische arts aan boord en de Britse machine drie. BUENOS AIRES (AFP) De Argen tijnse justitie heeft de Israëlische regering verzocht een Argentijnse rechtercommis saris in de gelegenheid te stellen Adolf Eichmann een verhoor af te nemen over zijn ontvoering uit Argentinië door Israëli sche agenten. Met name zal deze functio naris zich op de hoogte moeten stellen van de preciese omstandigheden en de door de Israëlische agenten toegepaste middelen om Eichmann te ontvoeren en van Argen tinië naar Israel over te brengen. TEL AVIV (UPI) De advocaat van Eichmann, dr. Robert Servatius, is uit Keulen aangekomen in Tel Aviv, in ver band met het beroep dat zijn cliënt heeft aangetekend tegen het over hem uitge sproken doodvonnis. Servatius zei dat hij zou vragen om verschuiving van de tijds limiet waarbinnen hij gedetailleerde rede nen voor het beroep moet overleggen. De tijdslimiet loopt zaterdag af. deze gemeenschappen zich economisch niet zullen kunnen handhaven. Cerrisi di Decollature, een dorpje van drieduizend zielen-verloor dertig van zijn veelbeloven de zonen: studenten en werkers, die in Ca tanzaro een betrekking hadden. In Decollatura werden telegraafpalen vernield en werden biels losgesleurd. Ook in de dorpen Adami en San Bernardo wer den betogingen gehouden. Intussen begon hulp binnen te stromen voor de getroffen gezinnen. Paus Joannes zond een aanzienlijke som geld; het be drag werd niet genoemd. Het provinciale bestuur schonk 25 miljoen lire en elk van de 1370 provinciale werknemers stond een dag loon af. De Fiat-fabrieken schonken 30.000.000 lire. Ook de Italiaanse regering zond hulp en nam maatregelen voor ver der hulpverlening. Ex-koning Umberto, die in ballingschap in Portugal verblijft zond zijn „minister van het koninklijke huis", de markies Fal- cine Lucifero, om hulp te organiseren. MOSKOU (Reuter) Het Russische re geringsblad Izvestia heeft maarschalk Toechatsjevski, een der officieren die tij dens de grote zuivering in 1937 is dood geschoten, lof toegezwaaid. Het blad schrijft dat Toechatsjevski reeds in 1932 de vervaardiging van raketten noodzake lijk achtte. Tussen 1932 en 1936, toen hij opperbevelhebber der strijdkrachten was, zijn veel nieuwe militaire uitrustingsstuk ken ontwikkeld, die later tijdens de twee de wereldoorlog een succes bleken, zo schrijft het blad. JERUZALEM (UPI) Israëlische waar nemers hebben donderdag te Jeruzalem verklaard dat zij de honderd schepen tellende Egyptische vloot in geval een crisis tussen oost en west zou ontbranden voor de N.A.V.O. van niet te onderschatten gevaar achten. Deze deskundigen wijzen erop dat de Egyptische vloot na de laatste Russische materieelgift van drie onderzeeërs en twee torpedoboot jagers beschikt over twaalf onderzeeërs, zeven torpedoboot jagers, 48 snelboten, 18 landingsschepen voor tanks en verscheidene mijnenvegers. Een groot gedeelte van dit materieel is van Rus sische makelij. Volgens Israëlische kran tenverslagen heeft het Kremlin Nasser en de zijnen tevens twee kruisers toegezegd. Bij Soveria-Manelli waren dorpelingen gisteren bezig uit woede de spoorweg te vernielen, waarop daags voor kerst mis zeventig streekgenoten om het leven zijn gekomen. (Telefoto) De ongeveer 2700 „ideologische activis ten" die in het Kremlin in conferentie bij een zijn, hebben volgens het partijorgaan Pravda van Sergei Michalkov, een popu laire schrijver van jeugdlectuur, de ge schiedenis te horen gekregen van het kind dat wist te vertellen wie er eigenlijk voor hem zorgde. Het jongetje, dat van zijn vader een standje kreeg omdat hij niet wilde luisteren naar zijn ouders „die toch alles voor hem deden," had geantwoord Niet jullie zorgen voor mij, m.aar de par tij en de regering." Hij is pas, vijf jaar, aldus Michalkov, maar hij luistert naar de radio en kijkt naar de televisie en, als kind, neemt hij als een spons alles in zich op wat hij ziet en hoort. Advertentie LONDEN (UPI) In Londen wordt koortsachtig gezocht naar veertig mensen die op eerste kerstdag in gezelschap van een met pokken besmette Pakistani per vliegtuig in de Britse hoofdstad zijn aan gekomen. De Pakistani, de 24-jarige Ismat Khan uit Karatsji, werd onmiddellijk in qua rantaine geplaatst toen men van zijn ge val hoorde. De 2400 man personeel en pa- tienten van het University College Zie kenhuis van Londen waarheen Khan aller eerst was gebracht, zijn donderdagavond tegen pokken ingeënt. Zo ook tussen de 25 en 30 mensen van wie men wist dat ze met de besmette oosterling contact had den gehad. Khan arriveerde in Londen vanuit Pa rijs in een vliegtuig waarin nog veertig passagiers zaten. Op hen is een beroep gedaan zich zonder verwijl voor inenting te melden. Voorts zijn waarschuwingen gestuurd aan passagiers die met Khan hebben gereisd, maar bij tussenlandingen in Teheran en Rome uit het toestel zijn gestapt. Vijftig employé's van Londen Airport, die dienst hadden toen Khan daar aan kwam, alsmede de chauffeur van de taxi die hem naar het ziekenhuis bracht, zijn eveneens ingeënt. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het bestuur van het Prins Bernhard Fonds heeft op de besehuldigingen van het Duitse weekblad „Der Stern" dat dit fonds een rol zou hebben gespeeld in een cor ruptieschandaal in West-Duitsland, gereageerd met een gistermiddag uitgegeven com muniqué waarin het zich volkomen achter het beleid van de directeur van dit fonds, de heer H. Siedenburg, schaart. De tekst werd opgesteld na een ruim twee uur duren de vergadering waaraan werd deelgenomen door de voorzitter van het Prins Bern- hard Fonds, mr. W. F. de Gaay Fortman, de penningmeester, de heer K. F. Zeeland, de bestuursleden prof. mr. G. J. Wiarda en Hilversums burgemeester J. J. G. Boot en de heer H. Siedenburg. Over de bespreking wenste men geen mededeling te doen en voor alle vragen werd verwezen naar het communiqué dat mr. De Gaay Fortman uitsluitend via het ANP bekend wenste te maken. Het communiqué geeft geen antwoord op de talloze vragen die de sensationele, doch goed gedocumenteerde publicatie in het Duitse blad heeft opgeroepen. De beschuldigingen gaan zo ver dat zij een ernstige blaam werpen op het Prins Bernhard Fonds terwijl vaststaat dat dit Fonds on het nippertje is ontkomen aan een zij het ongewilde medeplichtig heid aan oplichting. Niettemin is de toon van het communiqué uiterst mild en zelfs wordt hardnekkig over „handels transacties" gespjoken,ftwgar vduidelijk van zwendel sprake is. De tekst luidt: „Naar aanleiding van enige perspublicaties betreffende de gestie (handelwijzered) van de heer Sieden burg, directeur van het Prins Bernhard Fonds in verband met Nederlands-Duitse handelstransacties, waarbij behalve de naam van het Prins Bernhard Fond ook die van een bekende Duitse instelling werd genoemd, heeft het bestuur van het Prins Bernhard Fonds een onderzoek ingesteld waaruit het volgende is gebleken. Eind februari 1961 ontving de heer Sie denburg als directeur van het Prins Bern hard Fonds bezoek van een Nederlands zakenman, die hem meedeelde dat enige personen in Zwitserland, die onbekend wil den blijven, h'abr' aanleiding van bepaal IV» O -» i re r< l-thl !aqc, irioanefov, qo (Van onze correspondent) WASHINGTON. - President Kenne dy heeft veel ervaring opgedaan in 1961. Vergelijkt men de eerste helft van dit jaar met de laatste, dan constateert men menige verandering ten goede. In de eerste helft: de bravoure-blunder met Cuba en de grote, maar holle woorden over Laos; in het laatste deel van het jaar echter: een wel langzaam, maar toch gestadig streven naar onderhandelingen met de Russen, een wijze oriëntatie op de Europese gemeenschappelijke markt, een noodzakelijke herverdeling van be langrijke regeringsfuncties en een uiterst knap interview, verleend aan Kroesj- tsjevs schoonzoon. Het is nog maar zo kort geleden eind oktober dat Kennedy in de Amerikaan se pers veel critiek te verduren kreeg om dat men vond, dat het hem ontbrak aan leiderschap. In de laatste twee maanden van het jaar echter heeft de jonge Ameri kaanse president zo duidelijk getoond een helder begrip te hebben van de situatie en tevens de wilskracht om vastberaden te streven naar het doel dat hij zich heeft gesteld, dat de critici thans weer zwijgen. Kennedy is in de loop van dit jaar be slist minder onstuimig geworden en daar om heeft men dit najaar misschien even gemeend, dat hij zo omzichtig was gewor- gen, dat er geen leiding meer van hem uit ging. Met name leek dat zo ten aanzien van Berlijn. Men wist, dat Engeland en Amerika onderhandelingen met de Russen wensten te proberen, maar Adenauer en De Gaulle slaagden er een tijd lang in een soort veto uit te spreken over serieus contact met de Russen. Die tijd lijkt thans voorbij. Het schijnt dat Kennedy Adenau er, tijdens diens jongste bezoek aan Wash ington, dichter tot het Angelsaksische standpunt heeft gebracht en als De Gaulle nu nog blijft tegenstribbelen, dan trekken zijn Westerse bondgenoten zich daar maar niet al te veel meer van aan. Walter Lippmann merkte dezer dagen nog op, dat De Gaulle, wanneer het hem moeilijk gaat in de politiek, ongelooflijk recalcitrant pleegt te worden. Die rechalcitrante onder vonden zijn bondgenoten niet alleen ten aanzien van Berlijn, maar op vrijwel elk ander terrein. In het streven naar serieus contact met de Russen komt thans dus weer schot, vooral na de ontmoeting van MacMillan en Kennedy op Bermuda. Maar ook een andere actie begint indrukwekkend te wo- den: Amerika's toenadering tot de ge meenschappelijke markt Die nieuwe eco nomischc oriëntatie, die tenslotte uit zou kunnen lopen op nauwe economische sa menwerking en intensief handelsverkeer tussen alle niet-communistische industrie landen ter wereld zou in de concurrentie met het communistische blok van enorme betekenis kunnen worden. Het blijft een heel zware taak om de kortzichtigen in Amerika te overtuigen van de wijsheid de zer economische politiek, maar Kennedy heeft zijn koers bepaald en de voorlich tingsactie is begonnen. Ball de motor In verband daarmee is het van belang, dat George Ball, de econoom bij uitstek op het State Department, nog in rang is ge stegen. Ball is, zoals men weet, de man, die Bowles heert vervangen als onderminis ter van Buitenlandse Zaken (onmiddellijk onder Rusk dus). Ball is nu reeds bezig aan Amerika duidelijk te maken, dat Ken nedy machtiging nodig heeft om de Ame rikaanse invoerrechten te verlagen. Zo al leen zal het mogelijk zijn in een geest van wederkerigheid om de Amerikaan se export naar het gebied van de ge meenschappelijke markt te beschermen en uit te breiden. Maar Ball bemoeit zich in zijn nieuwe functie niet uitsluitend met economie. Hij is een veel betere figuur dan Bowles om leiding te geven in het kolossale apparaat van het State Department. Bowles is een veelprater, Ball is een man van de daad, een bekwaam organisator. Hij is het ge weest, die in de laatste dagen aan de Ame rikanen heeft duidelijk gemaakt welk ka rakter de Amerikaanse politiek in Kongo had: steun voor de UNO', niet om de in terne politiek van dit land te regelen, maar om condities te scheppen, waarin de Kon golezen zelf tot een oplossing konden ko men. Die kans hebben Adoula en Tsjombe thans inderdaad gekregen. Op het moment dat dit geschreven wordt is het echter nog niet zeker, of hun akkoord van blijvende aard zal zijn. Juiste man Kennedy heeft de medewerkers die hij gekozen had een klein jaar lang geobser veerd en hij heeft thans een reorganisatie doorgevoerd, waardoor verscheidene hoge functionnarissen taken hebben gekregen die beter passen bij hun aard en capaci teit dan het werk dat zij tot dusverre heb ben verricht. De belangrijkste verandering is de vervanging van Bowles door Ball. Bowles is nu Kennedy's raadsman voor on der-ontwikkelde gebieden en za! meer nog dan tot dusverre gaan rondreizen en Amerika's goede bedoelingen verkondi gen. Een Amerikaans president is niet alleen staatshoofd, maar ook leider van zijn poli tieke partij, aanvoerder vSn de strijd krachten en als hij er zoals Kennedy de neiging loe heeft in vele opzichten zijn eigen minister van Buitenlandse Zaken. Die veelheid van laken maakt het noodza kelijk, dat hij veel werk door anderen laat voorbereiden en daarom is het soms moei lijk om uit te maken, waar nu de persoon lijkheid van de president zuiver en direct tot uiting komt. Zijn redevoeringen wor den voor een groot deel door anderen ge schreven en wie zal zeggen, welke figuur het initiatief genomen heeft voor de nieu we economische politiek, die nu op gang is gebracht. de door hen ondernomen Nederlands-Duit se transacties een gift wilden doen aan een grote Nederlandse charitatieve instel ling, waarbij zij aan het Prins Bernhard Fonds dachten en aan een grote Duitse charitatieve instelling, waarbij zij dachten aan de Caritas te Munster." Hierbij zij opgemerkt dat de directeur van het Prins Bernhard Fonds aanvanke lijk heeft verklaard te zijn benaderd door een hoge ambtenaar" die hem meedeel de dat de Haagse zakenman H. J. Rijnink ervoor kon zorgen dat het Prins Bernhard Fonds een belangrijke gift zou krijgen. De heer Siedenburg zou toen zelf contact met de heer Rijnink hebben opgenomen. Zelfs in een later stadium toen de heer Sieden burg de hele affaire maar een vreemde zaak vond, trok hij zich nog niet terug omdat de introductie zo bijzonder goed was geweest. Gedistantieerd Het communiqué vervolgt: „Nadat zo wel ten opzichte van de Nederlandse za kenman als ten opzichte van de Caritas informaties waren ingewonnen en deze gunstig bleken te zijn, is de heer Sieden burg op het aanbod ingegaan onder het uitdrukkelijke voorbehoud dat het fonds met de zakelijke transactie zelf geen en kele bemoeienis, welke ook, zou hebben." Hierbij tekenen wij aan dat zonder het Prins Bernhard Fonds de gehele zakelijke transactie onmogelijk was geweest Immers, de Duitse zakenlieden hadden Voor de ontduiking- van de invoerrechten een charitatieve instelling nodig die 11.000 ton mais aan Caritas te Munster zou .schenken." De verklaring van het bestuur van het Prins Bernhard Fonds zegt tenslotte „Toen echter de toegezegde gift uitbleef en bij de verdere uitwerking en besprekin gen zoveel onduidelijkheden en vaagheden bleken te rijzen dat de heer Siedenburg niettegenstaande de door hem verkregen Maar het Amerikaanse volk en de we reld hebben kort geleden kans gehad om president Kennedy geheel alleen in actie te zien: dat was in het interview, dat hij heeft verleend aan Kroesjtsjevs schoon zoon, die hoofdredacteur is van de grote Russische krant Izvestia. Hier kreeg Kennedy vragen van allerlei aard, die 'hem niet van te voren bekend waren. Bovendien trad deze Russische journalist niet slechts op als een bescheiden inter viewer: hij nam namelijk tegelijk de kans waar om propaganda te maken voor de Russische opvattingen en prestaties. Niet alleen Kennedy's parate kennis werd dus op de proef gesteld, maar ook zijn diplo matieke tact. Hij moest de sfeer vriende lijk en ontspannen houden, maar tegelijk Amerika's politiek en goede bedoelingen zo geloofwaardig maken, dat de lezers achter het ijzeren gordijn zijn uiteenzet ting lang zouden onthouden. Een formida bele taak. die Kennedy, zoals men weet uitstekend heeft volvoerd. Bij die gelegen heid zag men misschien beter dan ooit te voren wat deze president waard is. Zijn helderheid van inzicht en kennis van fei ten ook economische zijn waarlijk fenominaal. Handicap Dat bleek onlangs nog, toen hij de grote Amerikaanse ondernemers te New York toesprak. Kennedy trachtte hen bij die ge legenheid te winnen voor zijn politiek van verlaging van de invoerrechten. Zijn me rendeels Republikeinse gehoor was hem politiek niet goed gezind. Maar vrijwel eenstemmig had men bewondering voor de degelijkheid van Kennedy's feitenkennis die vooral aan het licht kwam bij diverse improvisaties tussen voorbereide delen van zijn tekst. President Kennedy, zo kan men aan het eind van 1961 met zekerheid vaststellen gegroeid in zijn ambt. Zijn omstuimigheid lijkt getemperd, zijn kennis is vergroot en vastberaden vervolgt hij zijn koers, die er op gericht is Amerika technisch, econo misch en militair vooraan te doen blijven Zijn grootste handicap blijft een volk dat materieel verwend is en de luxe bijna niet op kan. bereid te krijgen tot hard werken tot soberheid en zo nodig tot opoffering. BEIROET (UPI) De Iraakse minis ter van Buitenlandse Zaken. Hasjim Ja- wad, heeft aan de Veiligheidsraad een ne- ta gezonden waarin hij stelt dat de Britse militaire stappen in het Nabije Oosten een bedreiging voor de vrede in 't algemeen en voor de veiligheid van Irak in het bij zonder zijn. Dit bericht is afkomstig van radio-Bagdad. De Britse actie had ten doel kleine naties onder druk te zetten, ver telde de radio. inlichtingen aan de realiteit van de hem gedane voorstellen begon te twijfelen, heeft hij zich bij een schrijven van 3 sep tember 1961 van de zaak gedistantieerd. De toegezegde gift is daarop niet ontvan gen. Aan de in bepaalde Duitse publica ties tot uitdrukking gebrachte insinuatie als zou de heer Siedenburg bij deze zaak persoonlijk voordeel hebben nagestreefd, ontbreekt naar de vaste overtuiging van het bestuur, die ook door het historische verloop der gebeurtenissen wordt beves tigd, elke grond." Meer publicaties Met het communiqué is het laatste woord over deze affaire nog niet gespro ken. Naar wij vernemen is „Der Stern" van plan de publicaties voort te zetten. Het vermoeden ligt voor de hand dat de ze publicaties zijn ontstaan en worden ge voed door enige Duitsers die behoren tot het gedesillusioneerde groepje dat zou mee delen in de steekpenningen van deze ille gale graanhandel en die wraakzuchtig de kat de bel hebben aangebonden. Een feit is dat in juli de 11.000 ton mais inderdaad in Bremerhaven is gelost op de speciale invoervergunning die door mis- bVuik van de naam van het Prins Bern hard Fonds was verkregen. Er gaan ge ruchten dat hét ministerie van Landbouw te Bonn de op valse gronden verleende vergunning niet meer ongedaan heeft kun nen maken en dat het aanvakelijk niet uit betaalde verschil tussen invoerprijs en buitenlandse prijs nu wel zou zijn uitge keerd aan Caritas te Munster. Volgens „Der Stern" is het ministerie te Bonn in deze zaak echter zo gesloten als een bus. (Van onze correspondent) PARIJS Na de boeren, de ambtena ren, de arbeiders, de slagers en nog een aantal andere bevolkingsgroepen hebben nu, als jongste aanwinst van de opposi tie, ook de mijnwerkers en de tabaksplan ters nogal dreigend stelling genomen te gen de Franse regering. De directe actie van enerzijds de mijnwerkers rond de middenfranse stad Decazeville en ander zijds de tabaksbouwers in de buurt van Toulouse is in wezen gericht tegen ^en gelijksoortige maatregel van de regering op het vlak der nationale economie. Een aantal mijnen, dat niet meer ren dabel is. heeft de regering willen slui ten, waartegen de mijnwerkersbevolking zich nu heeft verzet. Het protest van de tabaksplanters bij Toulouse, waar ook premier Michel Debré zelf een plantage bezit, wordt gemotiveerd door hun eis, de prijzen, die toch al honderd percent bo ven het wereldpeil liggen, nog eens met ongeveer twintig percent te verhogen. Of schoon het recht en het nationale belang dit keer dus wel onbetwist aan de zijde van de regering liggen, gaat de weer. stand van die beide groepen niettemin met zoveel heftigheid gepaard, dat het nog te bezien is, of de overheid x>k nu op dit front toch niet zal worden 'e- rugged rongen. De mijnwerkers zelf zijn in de schach ten al sedert ruim een week een zit- staking begonnen, bij welke demonstratie zich hun vrouwen en kinderen donderdag hebben aangesloten door in een optocht van ruim vijfduizend personen naar de stad Rodez te trekken, waar zij een per soonlijke brief voor de president der re publiek, generaal De Gaulle, bij de pre fect hebben afgegeven. Winkeliers hiel den hun zaken uit sympathie een uur ge sloten. Een dozijn burgemeesters is uit solida riteit met de stakende mijnwerkers bo vendien afgetreden en men verwacht, dat dit voorbeeld zondag door al hun colle ga's van het hele departement Aveyron gevolgd zal worden. Tenslotte zijn dan nog zes zonen van mijnwerkers, om hun vaders bovengronds moreel te steunen, een hongerstaking be ien in de kolenmijn met de stakers ge- kaal van het gemeentehuis onder medisch toezicht gesteld Van tijd tot tijd worden levensmidde len in de kolenmij met de stakers ge bracht. Een arts is in de mijn afgedaald om de stakers te onderzoeken. Groepen stakers komen om de drie dagen voor korte tijd naar de oppervlakte om daar een bad te nemen en een luchtje te scheppen. De tabakstelers hebben bij hun protest actie tegen de regering het voorbeeld van de Bretonse boeren in de afgelopen zomer gevolgd door met tractoren, auto's en kar ren de wegen van hun departement te blokkeren. Zij zullen hun obstructie voort zetten, zo is aangekondigd, tot de rege ring is gezwicht, zoals zij eerder ook voor de boeren in haar schulp kroop. Het ant woord van de regering is tot dusver een ronde nul op het request: de tabaksprij- zen zijn U veel te hoog en de mijnen zijn niet meer te exploiteren. Alsof al deze nieuwe zorgen nog niet voldoende zijn, schijnt er dan bij de Parijse politie een gezagscrisis te zijn uitgebroken, naar aanleiding van het verbod, dat de regering op 19 december uitvaardigde op een betoging van vakverenigingen en linkse organisaties tegen de neo-fascisti- sche O.A.S. Dit verbod gaf, daags voor de demonstratie, al aanleiding tot een protest van de vakverbond der Parijse politieagenten, dat de regering echter te vergeefs in de doofpot trachtte te stop pen. Een interview met de secretaris-ge neraal van dit vakverbond, dat „l'Ex- press" donderdag wilde publiceren, veroor zaakte een nieuwe inbeslagneming van dit weekblad, een tweede uiting van pers breidel, waardoor dit linkse oppositie-or gaan binnen een maand getroffen werd. Deze spanningen tussen de regering en het Parijse politie-apparaat hebben intus sen nieuw voedsel gegeven aan de geruch ten dat de prefect van politie, Papon, die van heimelijke sympathieën voor de neo- fascistische O.A.S. wordt beticht, spoedig van zijn functie zal worden ontheven. Alles bijeen is het dus wel weer in een klimaat van verhoogde agitatie en nervositeit, waaraan de vele bom- en moordaanslagen van de O.A.S. in Algerije het hunne nog bijdragen, dat het staats hoofd, generaal De Gaulle, zich vanavond om 8 uur via televisie en radio opnieuw tot het Franse volk zal richten. Politiene waarnemers in Parijs vragen zich af of de president iets belangrijks zal hebben mee te delen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4