Activiteit Cultureel Centrum 'voor komende vogelshow Jonge PTT-er bezorgde telegrammen per schaats IN DE VISUALEN OP ZEE BENDER Uniforme tonnagemeting Ophalen huisvuil gestagneerd Jacht met pech wees hulp van de hand Douaneformaliteiten worden eenvoudiger in Glanerbrug Vijf doden in het verkeer IJmondverenigingen vandaag en morgen Winkel, bungalow en school in vlammen Scheepsbotsing op de Schelde f J BEATRIX Bioemsierkuns! RIJ DAG 29 DECEMBER 1961 7 Nog geen zekerheid over Noors uittreden „10 x 10" organiseert schaatswedstrijden Warme kleding voor koude dagen GLADHEID IN DE IJ MOND Luchtvaartmijen in de V.S. verhogen de tarieven Verdere liberalisatie van de Franse handel Donaupont tijdelijk uit de vaart Castricum stelt de begroting voor 1962 vast Onze verbouwing is zo ver gevorderd dat de verkoop weer op de normale wijze kan geschieden. Slechts schade gemeld De walvisconventie Volgens het Noorse blad „Dagbladet" is de meerderheid der leden van de raad voor de walvisvaart van mening, dat Noor wegen zich uit de internationale walvis vaart overeenkomst moet terugtrekken. De raad is gisteren bijeengekomen voor het nemen van een definitieve beslissing, maar tot nu toe is nog geen beslissing gepubliceerd. Het lidmaatschap zal ook aan de orde komen tijdens een regeringsbijeen komst van aanstaande vrijdag. Noorwegen zal, wil de terugtrekking voor het komende walvisvangstseizoen gel den, niet later dan 1 januari kennis moe ten geven, dat het zich uit de internatio nale overeenkomst terugtrekt. Onlangs is er aan het ministerie van Buitenlandse Za ken verzocht te trachten achter het stand punt te komen dat de Sovjet-Unie en an dere walvisvaartlanden innemen ten aan zien van de verdeling der contingenten voor de vangst in het Zuidpool-gebied. Advertentie Maak uw geld rentegevend STICHTING NUTSSPAARBANK in de gemeente Velsen Groot is de ijver in deze dagen van de leden van de volièrevereniging „Fauna Fe- lisena". Voor het opbouwen en inrichten van de komende nationale vogelshow in het IJmuidense Culturele Centrum heeft een aantal leden vrije dagen opgenomen. Donderdag is men hier aan het werk ge gaan. De mannen, bijgestaan door een of meer kinderen, hebben een paar honderd vogelkooitjes opgesteld in de zalen en in de gang. De vogeltjes zelf waren er nog niet, toen onze fotograaf dit plaatje nam, maar die zouden donderdagavond worden gebracht. Vrijdag waren de keurmeesters er om de beste vogels aan te wijzen. Za terdagmiddag om twee uur zal wethouder A. de Jong de tentoonstelling officieel ope nen. Behalve siervogels en zangvogels, zal IJmuiden ook kennis kunnen nemen van de activiteiten van de aquariumhouders, zo ook van die van de Bird Fan Club en van de Tuinbouwstudieclub, die alle een plaatsje hebben toegewezen gekregen in het Cultureel Centrum. Ook de vereniging van bijenhouders zal vertegenwoordigd zijn. Het Beverwijkse jeugdcomité dat is ge vormd naar aanleiding van de anti-honger actie „10 x 10", heeft de eerste activiteit sedert de installatie, aangekondigd. Zater dagmiddag om twee uur zullen op de ijs baan van sportpark „Adrichem" namelijk schaatswedstrijden voor de jeugd begin nen. De baten van deze middag komen ten goede aan de genoemde anti-hongerac tie. Voor jongens en meisjes van 10 tot en met 13 jaar zijn er kortebaanwedstrij- den (100 meter), voor jongens en meisjes van 14 en 15 jaar zijn er wedstrijden over 200 meter en voor de kinderen tot en mét zestien jaar worden er banen van 400 me ter gereden. Er zijn aardige prijzen be schikbaar gesteld door de Beverwijkse middenstand. Tot zaterdagmiddag 12 uur kan de jeugd zich laten inschrijven bij mej. B. Kuijs, Groenelaan 35 in Beverwijk. Advertentie Truien, pullovers, vesten, wollen sokken, parka- en monty coats, winterjassen, stretch damespantalons, manchester broeken Breestraat 17 - 19 Beverwijk LONDEN (ANP) De subcommissie /oor tonnagemeting van de commissie 'oor de veiligheid ter zee der Intergouver nementele Raadgevende Organisatie voor de Scheepvaart (I.M.C.O.) heeft zich on langs in Londen beraden over de huidige situatie en in de toekomst te nemen maat regelen betreffende uniformering van me thoden bij het meten van tonnage. De huidige uiteenlopende landelijke meetmethoden leveren verschillende cij fers over netto en bruto tonnage op. Een belangrijk besluit, tijdens de vergadering van de subcommissie genomen, was het goedkeuren van de volgende lijst van grondbegrippen, die een bevredigende uni versele methode van tonnagemeting vol gens haar moeten inhouden: a) De meetmethode mag geen invloed op het ontwerp uitoefenen en vooral geen constructiestysteem aanmoedigen, dat de veiligheid of de doelmatigheid vermindert. b) Afhankelijkheid van de bouwwijze dient te worden vermeden. c) De methode moet het vaststellen van de tonnage in het stadium van het voor lopig ontwerp van het schip mogelijk ma ken en tevens voorzien in middelen tot het meten van het schip wanneer dit is vol tooid. d) De methode dient zo direct en een voudig te zijn als verenigbaar is met het beoogde doel. e) Zij mag geen ongunstige invloed heb ben op de scheepsbouwindustrie. f) Zij dient te zijn ontworpen om node loze en bezwaarlijke afwijkingen van de bovenbouw te vermijden. Ter verdere bestudering van deze aange legenheid heeft de subcommissie een werkgroep benoemd bestaande uit verte genwoordigers van de volgende tien landen die lid van I.M.C.O. zijn: Denemarken, frankrijk, West-Duitsland, Italië, Neder- and, Noorwegen, Zweden, de Sovjet-Unie, Iroot-Brittannië en de Verenigde Staten. De subcommissie heeft de werkgroep op- edragen bij haar algemeen onderzoek ■norrang te verlenen aan de meetmetho- len van shelterdeckschepen teneinde hier voor reeds binnenkort gedetailleerde aan bevelingen te kunnen doen. De gladheid van de wegen, ook in de gehele IJmond, is de oorzaak geweest van veel stagnatie. De brievenbestellers kon den binnenblijven, het personeel van de gemeentelijke reinigingsdienst, betrokken bij het ophalen van huisvuil, is heden morgen ingeschakeld bij het strooien van zand op de spekgladde straten. Bij de post- en telegraafdienst in IJmui den was hedenmorgen echter een jonge man, die zich niet van zijn stuk liet bren gen door de gladheid. Als rechtgeaarde Fries deed de vijftienjarige Ane Pool de gladde ijzers onder en ging aldus de straat op met telegrammen. Het overige personeel van het kantoor in IJmuiden was zeer ingenomen met de daad van Ane Pool. Overigens konden de postbestellers met hun vele post en poststukken (in verband met Nieuwjaar) de straat niet opgaan. Vanmorgen waren de bestellers al ander half uur achter óp hun schema. „En het is de vraag of de post zelf nog wel op tijd komt vandaag" zo zei een van de bestel lers bezorgd. Omstreeks tien uur heden morgen waren er vijftien bezorgers .Jn huis" bezig met het sorteren van de grote hoeveelheid post. Er was werk ge noeg dus. Met vijf zandstrooiers, drie platte wa gens en een jeep zijn vanmorgen om half negen de mannen van de gemeentelijke plantsoenendienst de straat opgegaan. „De wagens stonden al gevuld klaar, voor het geval dat", zo vertelde ons de heer Jager van de dienst, die de leiding heeft in de anti-gladheidcampagne. Personeel van de vuilnisophaaldienst werd ingeschakeld, zo dat het ophalen van huisvuil is gestag neerd. Van het publiek wordt dan ook cle mentie gevraagd. Aan het publiek wordt ook verzocht om zoveel mogelijk droog af val in de vuilnisbak te werpen, daar de inhoud anders geheel of gedeeltelijk be vriest. waardoor de vuilnismannen de emmers moeilijk kunnen legen. De zandstrooiers zijn direct na dat de eerste regendruppels gevallen waren, naar de meeste gevaarlijke punten in de ge meente gereden. Om half elf vanmorgen was het strooien nog in volle gang. ,,'t Zal wel laat voor ons worden", zo verzuchtte de heer Jager van de plantsoenendienst. De busdienst van de NZH op de lijnen naar Haarlem en Beverwijk van IJmui den uit stagneerde door de gladheid ook. De chauffeurs van de bussen op de lijn IJmuiden-Haarlem gaven het hedenmor gen om negen uur al op. De busdienst IJmuiden-Beverwijk (Hoogovens), moest iets later gestaakt worden. Het bureau voor de burgerluchtvaart (C.A.B.) in Washington heeft de binnen landse luchtvaartmaatschappijen gisteren toestemming verleend de tarieven met 3 percent te verhogen gedurende een proef periode van een half jaar. De tariefverhoging gaat deftig dagen na aanvrage in, aldus het bureau. Het bui-eau schat dat de inkomsten der luchtvaart maatschappijen door de verhoging met on geveer 54 miljoen dollar pSc jaar zullen Worden1 Vergroot. Het bureau verklaarde dat de door ver schillende maatschappijen voorgestelde ta riefherzieningen niet noodzakelijk waren en was verder va-n mening dat het niet aan de tarieven lag dat de maatschappij en met economische problemen te kampen hadden. Het Engelse jacht „Chutlass" verkeer de gistermiddag in moeilijkheden, omdat zeilen, motor en stuurinrichting onklaar waren geraakt. Het Zweedse schip „Sa- rek", dat het jacht op 11 mijl uit de kust voor Scheveningen hulpeloos voor anker liggend had aangetroffen, verzocht over de radio om sleepboothulp voor het jachtje. De sleepboot „Steenbank" ging vanuit Hoek van Holland in zee en ook de red dingboot „Brandaris" uit Scheveningen zette koers naar het jachtje. Maar toen de „Steenbank" en „Brandaris" tegelijk ar riveerden, wezen de opvarenden van de „Chutlass" alle hulp van de hand. Vier keer is schipper Simon den Heyer van de „Brandaris" langszij van het jacht ge gaan en heeft aangeboden het naar Sche veningen te slepen. De hulp van de .Steenbank" was afgewezen, omdat de op varenden geen geld hadden voor het sle pen. Maar ook de gratis hulp van de „Brandaris" werd afgewezen. Tenslotte keerden de „Steenbank" en de „Brandaris" maar weer terug, omdat er voor de opvarenden geen gevaar bestond. Het jacht is echter niet in Scheveningen binnengelopen. De „Chutlass", die drie man aan boord heeft, een Nederlander en twee Engelsen heeft geruime tijd in Den Helder gelegen en was vermoedelijk op weg naar Southampton. Waarschijnlijk in februari zullen bij de grensovergang Glanerbrug nabij En schede voor de in- en uitvoer van han delsgoederen de formaliteiten vereen voudigd worden. Dit betekent een grote tijdwinst voor de vervoerders. Voorts zal het stuk weg tussen het Duitse en het Nederlandse douanekantoor tot in ternationale grensweg worden ver klaard. Op Duits gebied zal een ont smettingskamer worden gebouwd voor planten, heesters en bomen de enige aan de oostgrens zodat alle uitvoer van deze goederen naar Duitsland via Glanerbrug zal moeten geschieden. De datum, waarop de formaliteiten zullen worden vereenvoudigd, is nog niet vast gesteld. Dit hangt namelijk voor een groot deel af van het tijdstip, waarop het stukje weg tussen beide kantoren tot internationale weg wordt verklaard. In de nieuwe situatie zullen namelijk Nederlandse douane-beambten in net nieuwe Duitse douanekantoor de forma liteiten verrichten, nodig om goederen uit Nederland uit te voeren. Omgekeerd zullen formaliteiten voor uitvoer van Duitse goederen door Duitse ambtena ren in het Nederlandse douanekantoor worden verricht. De ambtenaren hebben geen bevoegdheden op het grondgebied van een ander land, zodat internationa lisering van een stuk grondgebied nood zakelijk is. Een voordeel is dat de vrachtauto's maar éénmaal behoeven te stoppen: de Nederlandse auto's bij het Duitse kantoor de Duitse wagens bij het Nederlandse. Dit betekent een gro te tijdwinst. Het wachten is nu nog op een bre dere brug over het riviertje de Glane, waiffnéé de trfëstafid dan zodanig" Ver beterd zal zijn, dat ook op drukke da gen de zaken vlot kunnen worden afge wikkeld. Ï-' ..'I" Aanvoer van donderdag. Donderdag werden in IJmuiden aangevoerd 7430 kisten verse vis, waarvan 1560 tong en tarbot, 5 heilbot, 609 schol, 14 schar, 166 ha ring, 88 makreel, 793 schelvis. 2896 wijting, 553 kabeljauw en gul, 35 leng,'202 haai, 5 ham. 64 poon, 385 koolvis en 54 diversen. Prijzen van donderdag. Per 1 kilogram in guldens: Heilbot 4-2.90, gr. tong 4,70-4,50, grm. tong 4,10-3,70, kim. tong 3,50-3, kl. tong I 3,60-3, kl. tong II 3-2,40, Tarbot I 3,90-3. Per 50 kilogram in guldens: Tarbot II 156, tarbot IV 120-50, gr. schol 41-34; grm. schol 41-31, kim. schol 48-44, kl. schil I 60-35, kl. schol II 66-35, Schar 36-27, verse haring 14-11, makreel 40-18,40, gr. schelvis 46-28, grm. schel vis 44-25, kim. schelvis 38-25, kl. schelvis I 31-23, kl. schelvis II 26-22, wijting 17-8. gr. gul 49-28, mid gul 36-27, kl. gul 27-22, kl. leng 22, kl. haai 18-6, ham 164-80, poontjes 28-8, kl. koolvis, zwart 27-15,50, kl. koolvis, wit 39-29. Per 125 kilogram in guldens: gr. kabeljauw 192-72. gr. koolvis zwart 116-72, gr. koolvis, wit 96-82, gr. leng 72-58. Besommingen van donderdag HD 74 12.250; KW 74 20.200; KW 195 f 22.900; KW 7 13.150; KW 89 f 4.850; KW 22 2.550; KW 17 5.010; KW 103 5.750; KW 175 f 6.250; SCH 3 3.810; IJM 46 9.620; KW 46 f 6.280; KW 20 9.220; KW 64 f 6.688; HD 87 7.450; KW 72 f 3.710; KW 119 f 3.280; KW 186 f 6.700; KW 30 7.450; KW 165 5.050; IJM 204 5.530. Aanvoer van vrijdag Achtendertig schepen voerden vrijdag in IJmuiden 4957 kisten vis aan, waarvan 320 schelvis, 1070 wijting, 150 gul en ka beljauw, 240 koolvis, 390 haring, 850 west kustharing, 25 makreel, 520 schol, 115 tar bot,'280 varia, 1016 stuks kabeljauw, 52.000 kilo tong. Prijzen van vrijdag Per kilo: heilbot 3.602, tarbot 3.70 2.80, grote tong 4.704.40, grootmiddel 4 3.80, kleinmidde] 3.603.20, tong 1 3.90 Uit de Raad van State. Het lid van de Raad van State J. Th. Furstner, luite nant-admiraal b. d. zal 1 februari dit college verlaten wegens het dan bereikt hebben van de wettelijke leeftijdsgrens. Bij het natuurbad „De Heelderpeel" in de Limburgse gemeente Beegden is gister avond een auto geslipt en tegen een boom gereden. Daarbij kwamen het 16-jarige meisje H. Knook uit Roermond en de 21- jarige jongeman T. van der Heijde uit Roermond om het leven. In de auto zat een gezelschap jongelui dat terugkeerde van een schaatspartij op het natuurbad. De auto werd bestuurd door de 23-jarige G. Verwoerd uit Herten, die zwaar ge wond werd, evenals zijn 21-jarige broer T. Verwoerd. Twee andere inzittenden werder. licht gewond. In Valkenswaard gebeurde vannacht omstreeks twee uur een dergelijk ongeluk. Een auto met vier Veghelse jongelui slipte en reed tegen een boom. De 23-jarige A. J. van Zutphen werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. De 24-jarige ge huwde P. Slippens werd zo zwaar gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis in Eindhoven overleed. De andere twee inzittenden werd licht gewond. De 58-jarige magazijnbeheerder F. J. Bouma is gisteravond omgekomen bij een auto-ongeluk tussen Laaghalen en Laag- halerveen. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, waarna zijn auto tegen een boom vloog. De heer Bouma was op slag dood. Zijn auto werd totaal vernield. VRIJDAG 29 DECEMBER Raadhuis Velsen, 17 u.: Installatie jeugd- actiecomité 10 x 10. ZATERDAG 30 DECEMBER Tentoonstellingszaal, Heidestraat, 1417 u.: Expositie W. Steyn door Felison. Jeugdcentrum NVV, Snelliusstraat, IJmuiden, 19.30 u.: Oudejaarsbal. Dennestraat 5, Beverwijk, 14.3017.30 u.: Tentoonstelling nieuwjaarskaarten van Unicef door „Ruimte". Waterland, 19.30 u.: Jaarsluitingsbijeen- komst Jonge Kerk. Engelmunduskerk. MEISJE GEWOND OP HET IJS Een dertienjarig meisje uit Beverwijk is donderdagmiddag op de ijsbaan „Adri chem" ten val gekomen, als gevolg waar van zij een hersenschudding kreeg. Zij is in het Rode Kruisziekenhuis opgenomen. In Haarlem is, zo heb ik gelezen, de eerste miniatuur-autoraceclub opgericht: de Mini-ren- club Zandvoort. Toch vriendelijk, dat ze in Haarlem iets oprichten dat dan Zandvoort heet. Ik zal te zijner tijd de Zandvoorters vragen wat terug te doen. Mini sport; het is weer eens wat anders in een tijd van super- mega- en macro-gedoe. Bovendien niet zo gevaarlijk, heb ik begrepen, want be halve je verstand, mis schien je geld, kan men er in elk geval het le ven niet bij verliezen. Dat is winst, vind ik. Niet dat we te klagen hebben over het Zand- voorts circuit afklop pen maar een onge val is toch niet denk beeldig. Deze mini-ren- sport heeft dus vele voordelen: geen onge vallen met trieste af loop, geen parkeerpro blemen en geen burge meester die er een paar aanvoerwegen bij nodig heeft. Welbeschouwd hadden we ons de moei te van het echte circuit kunnen besparen. We leggen overal in het land minibanen aan, maken de heer Hugen- holtz baas van de hele business en heffen tien percent belasting als revenue aan Zandvoort. Dan is iedereen geluk kig, hoop ik. Vermoede lijk niet de heren als Slotemaker, die liever het stuurwiel voeren dan zo'n minuscuul drukknopje, maar dat is een kwestie van „effe we: .nen". Zo langzamerhand heb ben we al het vermaak in ons land aangepast aan de ware grootte van ons koninkrijk: een Ma- durodam, tafelvoetbal, midget-golf en mini- rensport. Daar steken onze met speculaas, kerstkrans en oliebol gevulde buiken wel een tikje bij af, maar over een maand of drie zijn we ook daarin weer tot normale proporties in- geschrompeld. Hoop ik. Misschien dat de direc tie van deze krant tegen die tijd zal overgaan tot het uitgeven van een mini-krant. Slechts te le zen met een goede loep, die bij een half jaar abonnement bij vooruitbetaling gra tis wordt verstrekt. Een categorie zal daarover heel content zijn, name lijk onze bezorgers, die deze dagen al die vette nummers bij u hebben thuisbezorgd. Als de toekomstige nummers de grootte van een kalen derblaadje hebben, zul len zij hun hefvermogen nimmer meer overschat weten. Over kalenders gespro ken: hebt u de oogst al binnen? Vroeger moest men ze kopen; tegen woordig komen ze per scheepslading binnen Er is geen bedrijf, dat niet gelukkig is, wan neer het niet het oude jaar met een nieuwe ka lender heeft uitgeluid. Of een fraaie agenda vol met fraaie spreuken. Leest u die spreuken ooit? Er zijn heel aan doenlijke bij, zoals „Hoe korter uw maaltijd, hoe langer uw leven". Dat wist u niet hè? „Probeer dagelijks uw eigen re cord te verbeteren" of „Geniet van uw leven, het is later dan u denkt". „Wie begint met moeite, eindigt met ge mak welk laatste niets te maken heeft met het kleinste kamertje in uw huis. Ik spring vandaag een beetje van de hak op de tak, maar dat komt om dat ik de kerstdagen heb gebruikt om orde te scheppen in mijn werkkamer Ik ben er van alles tegengekomen. Veel vooral, wat een jaar geleden waardevol en noodzakelijk leek En wat nu zondermeer de prullenmand in kon. Dat is het plezierige, vind ik. van die laatste decem berdagen. Je krijgt zo echt het gevoel, dat het jaar toch wel waard was geleefd te worden, on danks alle opwinding ergens midden in Leuk ook, dat hele jaar zo maar van de tafel in de afvalhoop te kunnen ve gen. Een soort infantiel genoegen. kan men daarbij scheppen Des tructie, een eigenschap die bij ons allen leeft, maar die we helaas heb ben moeten onderdruk ken. omdat deze maat schappij alleen maar op bouw vraagt. Behalve een paar dagen per jaar: dan mag het. Alle brief- afspraken, uitnodigin- jes en kerstkaarten, alle gen en rekeningen, roetsch de mand in! De minimand in. Een ogenblik en daarmee ben ik weer rond in mijn verhaal van vandaag heb ik gedacht, toen ik die mi ni-renners om de race tafel zag zitten: zielig voor die hele grote ke rels. Maar bij nadere overweging hebben ze gelijk. Een keertje leuk- infantiel doen om daar na zoveel schoner, zo veel meer gewapend te staan voor het macro leven vol dreigende me- gatonnen. En het is weer eens wat anders dan de spoortreintjes en stoom machines waar we an ders zo druk mee spelen Bart L. Joris Door een ontploffing in een oliekachel is gistermiddag brand ontstaan in een schoenwinkel te Tegelen. Direct na de ont ploffing stroomde de brandende olie door de winkel en zette alles in lichterlaaie, Er was op het moment dat de brand uit brak niemand in de zaak aanwezig. De boven de winkel wonende eigenaar snelde, opgeschrikt door de hevige knal, naar be neden. Er viel daar echter niet veel meer te redden. Daarom werd gepoogd zoveel mogelijk huisraad en kleding uit de boven de winkel gelegen woning te redden. Bij na werden deze pogingen noodlottig voor de winkelier en zijn inwonende schoonzus ter. Door de enorme hitte en de rookont wikkeling konden zij op een gegeven mo ment het brandende pand niet i meer "ina de normale uitgang verlaten. Door uit een venster van de tweede etage op het dak van de buren te springen, konden zi, zich nog in veiligheid stellen. Een buur man drong even later toch weer het bram dende huis binnen om een zeer kostbare viool, die de winkelier bezat, te halen. Het gelukte hem het waardevolle mu ziekinstrument uit de brand te redden. De brandweer van Tegelen kon niet ver hinderen dat het grootste gedeelte van het winkelpand uitbrandde. Duizenden pa ren schoenen gingen daarbij verloren. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer 90.000. De ontploffing was ontstaan tengevolge van een verstopte schoorsteen. In Zwollerkerspel is een bungalow door brand geheel verwoest. Slechts een gedeel te van de inboedel kon worden gered. De brand ontstond tijdens de afwezigheid van de bewoners. Omwonenden slaagden erin een deel van de inboedel naar buiten te dragen Binnen een half uur brandde het huis tot de grond toe af. In Krimpen aan de IJssel is door nog onbekende oorzaak een deel van de tech nische school uitgebracht Bij de bestrij ding van de vuurzee werd de brandweer van Krimpen aan de IJssel geassisteerd door de brandweren van Capelle aan de IJssel, van Ouderkerk aan de IJssel en van Krimpen aan de Lek. De bovenverdieping en de zolder van het hoofdgebouw brandden geheel uit, evenals een gedeelte van een bijgebouw Bij de blussingswerkzaamheden werden drie brandweerlieden door rook be dwelmd. echter zonder ernstige gevolgen Uit kringen van de Franse regering wordt vernomen dat maandag nieuwe libe- ralisatiemaatregelen voor de Franse han del zullen worden aangekondigd. Naar ver wachting zullen de maatregelen evenwel de Franse handel niet geheel vrij maken van de contingenten voor de invoer van industrieprodukten uit de landen van de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (O.E.S.O.) zoals was verwacht. Voor de invoer van transistors, met tran sistors uitgeruste radio's, vrachtwagens, trekkers en verscheidene categorieën, hor loges, klokken en onderdelen daarvoor uit het O E.S.O.-gebied bestaan nog steeds contingenten. De Franse industrie blijft nog kwetsbaar op deze gebieden ondanks een lange periode van aanpassing, die de regering had ingesteld voordat zij kwan titatieve beperkingen op die invoer ophief. De industrie dringt er bij de regering op aan de bescherming van de invoer te hand haven. De Rijkswaterstaat deelt mede. dat met ingang van 2 januari de Donaupont van het Hembrugveer voor drie weken uit de vaart zal worden genomen voor de jaar lijkse dokperiode. Hiervoor in de plaats wordt een vierde stoompont in gebruik genomen, hetgeen echter neerkomt op een daling van de ca paciteit der ponten. 3.50, tong 2 3.402.90, tarbot 11445, grote griet 70, kleine griet 48, haring 21.2011, makreel 21.4020, jumbo's 87, grote schel vis 4132, grootmiddel 3430, kleinmiddel 3628, pennen 3528, braad 2819, wij ting 8.408, gestripte wijting 1610, poon 2116, haai 118, kleine scholletjes 48 38, schar 4728, grote gul 4525, middel gul 41—27, kleine gul 3118, radio 13, grote schol 4237, grootmiddel schol 4134, kleinmiddel schol 5244, schol 1 6342, schol 2 6048, ham 162—66, kleine witte koolvis 2722, zwarte koolvis 2713. Per J25 kilo: grote leng 6260, grote witte koolvis 106—75, grote zwarte koolvis 11870, grote kabeljauw 120, middel ka beljauw 10098. Per regel: grote kabeljauw 9470, middel kabeljauw 4431. Besommingen KW 161 6250, KW 101 12900, KW 16 5850, KW 41 14800, KW 40 15600, KW 141 11900, KW 169 1 3820, KW 10 5100, KW 171 9700, KW 57 4780, KW 116 4370, KW 63 f 4470, HD 79 7950. Voor zaterdag De VL 153 „Liesje en Rutger" zorgt zaterdag voor 575 kisten en 100 stuks kabeljauw; de IJM 15 „Emma" voor 520 kisten en 80 stuks kabeljauw; de VL 84 „Jan Senior" voor 520 kisten. Twaalf log gers hebben platvis. Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer 10 wij ting, 50 schol, 3000 kilo tong. In de gerestaureerde raadszaal van het gemeentehuis heeft donderdag Castricums gemeenteraad de begroting voor 1962 be handeld. Burgemeester Smeets was als eerste spreker degene die over de totstandkoming van de restauratie zijn vreugde uitsprak en in dit verband dank bracht aan de directeur van gemeentewerken en allen die hieraan hun deel hadden bijgedragen. De heer Bollen (C.B.) toonde zich dank baar over de grote grondtransacties die in 1961 hebben plaatsgevonden. Deze wa ren dringend nodig voor de verdere uit breiding der gemeente. Hij hoopte dat hierdoor in 1962 een eerste antwoord aan de heersende woningnood zou kunnen wor den gegeven. Voor het komende jaar noemde hij de volgende urgente projecten: reconstructie van het stationsplein, algehele electrifica- tie van de straatverlichting, aanleg van diepriool, verbetering strandaccommoda- tie, aankoop veegmachine, voorziening grofvuilverbranding, verwezenlijking van aula en bureau voor gemeentewerken. Ten aanzien van de huisvesting zei me vrouw Jacobs (P.v.d.A.), dat zij het gevoel had dat hoe meer er gebouwd werd, des te groter het tekort werd... Het heeft dan ook, naar haar mening, geen zin nog meer mensen naar Castricum te trekken, liever moet men proberen meer woningen te bouwen in de provincies waar het nu nog rustig is. Aan hoogbouw heeft men in Castricum geen behoefte, zo meende me vrouw Jacobs. Namens de KVP sprak de heer Janzen. Hij verzocht de raad zo spoedig mogelijk in te lichten over het streekplan N. Ken- nemerland omdat dit onder meer van in vloed zou kunnen zijn op gemeentelijke investeringen, maar ook omdat het van groot belang kan zijn voor de nog in Cas tricum gevestigde tuinders, misschien lig gen er. zo meende hij verder, voor Cas tricum ook mogelijkheden in het aanvra gen van extra bouwvolume voor woning wetwoningen bestemd voor hen die in de omliggende industriegebieden werken. Mr. Verkerk (VVD) was niet ge rust over de ontwikkeling van de ver houding tussen de centrale overheid en de gemeentelijke overheid. In dit verband noemde hij de kwestie van beloning en se cundaire arbeidsvoorwaarden van het ge- meentepersoneel. Ook ging, naar zijn mening, de centrale overheid te ver bij de plannenmakerij over toekomstige ontwik keling van diverse gemeenten. Castricum dient een zo goed mogelijke woongemeente te worden. De begroting werd tenslotte vastgesteld op een bedrag van 2.506 709.46, met een post onvoorzien van f 55.940.86. Advertentie KENNEMERLAAN 56 - 58 - TEL. 6083 Alle scheepvaartverkeer op de Schelde is vanmorgen gedurende enige tijd ge stremd geweest als gevolg van een scheeps botsing Hierbij waren betrokken de tan ker „Esso Berlin" (24108 brt), de Zweedse ertstrnker „Malgomaj" (24.222 brt) en het Noorse vrachtschip „Rondefjell" (15067 brt) van de rederij Olsen en Ugelstad in Oslo. iDt schip is bij boei 45 aan de grond gelopen. Op het Zweedse schip „Malgomaj" brak brand uit die spoedig onder controle kon worden gebracht. De kapitein vroeg as sistentie van sleepboten, welke inmiddels reeds hebben vastgemaakt. In tegenstelling tot eerder ontvangen be richten was aan boord van de „Esso Ber lin" geen brand uitgebroken. Wel werd de bak van dit schip volkomen vernield. Het vaartuig heeft ook 'ijn beide ankers verspeeld. I

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7