Diplomatieke bedrijvigheid in Den Haag en Washington COIFFURES DE VRIES HET WEER Kennedy legt Tsjombe's verklaringen terzijde h P. v. d, A.-voorzitterGeen oorlog riskeren om Nieuw-Guinea" Broodbeleg met vergif Akkoord over CAO in grafisch bedrijf Benzine en huisbrandolie worden duurder Overeenstemming bereikt over textiel-CAO Gullien hield zich buiten gesprek IJmuidense rederij verkoopt haar schepen OE THANT BENOEMT ADVISEURS De race maar de maan A. J. Rotteveel's 1 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, B EVER WIJK EN OMGEVING A HAPPY NEW-YEAR Regen of sneeuw In de krant van heden: Automobielbedrijf PASTOE - 1962 N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI AANSE UITDEUKEN REPAREREN „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN'; o.a. Verkeer in New York Directie en Hoofdredactie, tezamen met alle anderen, werkzaam in dienst van onze dagbladonderneming en onze handelsdrukkerij, wensen de abonnees, adverteerders en alle verdere relaties een voorspoedig en gelukkig 1962 toe. GRAFISCHE BEDRIJVEN DAMIATE N.V. Uitgevers van Haarlems Dagblad - Oprechte Haarlemsche Courant en IJmuider-Courant Het woord is aan 47e Jaargang nummer 48 ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der De ministerraad is vrijdagavond om zeven uur uiteen gegaan na een verga dering die van 's ochtends tien uur had geduurd, met een korte onderbreking voor de lunch. De lange duur van deze vergadering was niet veroorzaakt door een bespreking van het probleem Nieuw- Guinea, doch veeleer een gevolg van de omstandigheid, dat de ministers een groot aantal andere punten op hun agen da hadden. Over het gesprokene zijn geen officiële mededelingen verstrekt. In politieke kringen in Den Haag wordt aangenomen, dat minister Luns verslag heeft uitgebracht over het contact, dat hij daags tevoren met de Commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer had gehad ter voorbereiding van het Nieuw-Guinea-debat, dat volgende week in de Tweede Kamer zal worden gehouden. De kwestie-Nieuw-Guinea is gisteren ook besproken in de Tweede Kamerfractie van de Katholieke Volkspartij en in die van de Partij van de Arbeid. Enkele so cialistische leden van de Eerste Kamer hebben aan het overleg van hun geestver wanten deelgenomen. De fractie van de K.V.P. heeft na af loop van haar vergadering alleen de rooms-katholieke dagbladen willen inlich ten. Op een desbetreffende persconferen tie hadden anderen geen toegang. In kringen van de P.v.d.A. zou de op vatting bestaan, dat er voor de regering weinig te verzwijgen valt. Zij zou moeten begrijpen dat uitstel van verduidelijking over de Nieuw-Guineapolitiek ongewenst is. Er zit thans geen lijn in het beleid, dat op het ogenblik veel te geheimzinnig is, zo meent de P.v.d.A.-fractie. Te verwach ten is dan ook dat de socialistische frac tieleider, mr. Burger, in het Kamerdebat op 2 januari een critische rede zal hou den. De fractie zou verduidelijking nog vóór 2 januari noodzakelijk achten. Volgens de Indonesische minister Soe- bandrio zou binnen het kader van Indone sische soevereiniteit toch een zekere mate van zelfbeschikking voor de Papoea's mo gelijk zijn. Voor zover dat reëel blijkt is er geen reden de Indonesische voorwaar de inzake soevereiniteit als beletsel te be schouwen voor onderhandelingen, die di rect moeten beginnen, aldus de heer Suur- hoff. Geen voorstellen De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft gisteren op een vraag of er Amerikaans-Engelse bemidde lingsvoorstellen aan de Nederlandse rege ring zijn gedaan, met nadruk gezegd: „Daar is niets van waar. Volgens in lichtingen uit de beste bron kan ik dat met klem tegenspreken. Dergelijke voor stellen bestaan op het ogenblik niet." Diplomatiek contact Er mogen dan geen formele bemidde lingsvoorstellen zijn, het diplomatieke verkeer tussen de Nederlandse vertegen woordigers te Washington met het State Department is de laatste dagen volgens onze Washingtonse correspondent druk ge weest, drukker nog dan de diplomatieke bedrijvigheid tussen de Nederlandse mis sie te New York en de Verenigde Na ties, hoewel men ook in New York niet heeft stilgezeten. Een persagentschap meldde uit Neder land dat Den Haag indirect in diploma tiek contact stond met Djakarta. Deze formulering wordt in Washington te sterk geacht. Het zou juister zijn erop te wij den dat Amerika vanaf het begin van de crisis nauw contact heeft onderhouden met de beide partijen. Amerika hecht er groot belang aan om beide partijen tot elkaar te brengen. Tot dusverre is Ame rika evenwel niet geneigd de rol. van be middelaar te vervullen. Zoals bekend is Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 1EI0SESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 In een rede te Amsterdam heeft de voorzitter van de P.v.d.A., oud-minister J. G. Suurhoff, verklaard, dat Nederland de belofte van zelfbeschikkingsrecht aan de Papoea's niet als een vodje papier mag beschouwen, maar ook niet als iets zo ver hevens dat het er een gewapend conflict voor zou moeten riskeren. heeft Nederland een sterke voorkeur voor eventuele onderhandelingen in het bijzijn van een derde partij. Tal van mogelijk heden worden hiervoor nagegaan. Vrijdagmiddag leek deze kwestie echter nog niet tot een oplossing te zijn gebracht. Het diplomatieke overleg betreft echter niet alleen de kwestie van een bijzitter. Nederland lijkt thans bereid te zijn te onderhandelen zonder prealabe le voorwaarden doch berichten uit Indo nesië wekken niet de indruk dat Soekar- no tot een conferentie zonder premis sen bereid is. Dit maakt sommigen, die nauw betrokken zijn bij het diplomatieke overleg, nog steeds sceptisch ten aanzien van een resultaat op korte termijn. Mogelijk, maar niet waarschijnlijk is, dat het diplomatieke overleg begin volgen de week zover gevorderd is, dat de Neder landse regering een concreet plan voor een conferentie aan de Kamer zal kunnen voorleggen. Zou het diplomatieke overleg dinsdag nog in volle gang zijn dan zou het voor de Nederlandse regering moeilijk worden opening van zaken te doen. Een deel van het overleg met het State De partment had de laatste dagen ten doel om vast te stellen in hoeverre de Neder landse regering dinsdag uit de school zou mogen klappen. A ustralische nota's De Australische regering heeft aan de Nederlandse en Indonesische ambassa deurs in Canberra nota's overhandigd, waarin zij verklaart het gebruik van ge weid bij het regelen van het geschil tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea, te zullen afkeuren. In de nota's wordt bij Indonesië en Ne derland aangedrongen onderhandelingen te openen en te komen tot een voor de openbare wereldmening en het Handvest der Verenigde Naties aanvaardbare rege ling. Voorts wordt gezegd, dat geen der lan den de belangen van de inheemse bevol king van westelijk Nieuw-Guinea in de uit eindelijke keuze van haar eigen toekomst uit het oog mag verliezen. Australië zou zeer bezorgd zijn, als In donesië terugkwam op de aan premier Menzies door president Soekarno en mi nister Soebandrio gegeven verzekeringen, dat geen geweld gebruikt zal worden. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Verwachting tot morgenavond: Regen- of sneeuwbuien, later afgewisseld door enkele opkla ringen. Krachtige tot matige, maar aan de kust aanvankelijk harde wind, in hoofzaak tussen zuidwest en west. Enige daling van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Op en om het Binnenhof5 1961 in foto's en beschouwin gen 7,9, 11 Uit stad en omgeving 7,9, 11, 13 Kerkdiensten11 Fihns 13 In de Vishal en op zee13 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen 15 Erbij 17-23 Puzzel23 Economisch nieuws25 Beurs 27 Scheepsberichten 25 Sport 27 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" In Hengelo zijn een vrouw en haar kost ganger gearresteerd, verdacht van een poging, de echtgenoot van de vrouw te vergiftigen. Deze vermoedde dat zijn vrouw een vergiftige substantie op zijn brood had gesmeerd en had de politie daarvan in kennis gesteld. De boterham men zijn naar Den Haag gestuurd om in het gerechtelijk laboratorium onderzocht te worden. De echtgenote en de kostganger zijn in bewaring gesteld. Zij ontkennen tot dus ver hardnekkig. Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven in Nederland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag bekendgemaakt, dat de werkgevers- en de werknemers organisatie in het grafisch bedrijf volledige overeenstemming hebben bereikt over wij zigingen in de technische collectieve arbeidsovereenkomst in deze bedrijven. De bereikte resultaten zullen thans aan het College van Rijksbemiddelaars ter goed keuring worden voorgelegd. Deze volledige overeenstemming werd vrij vlot bereikt. Als gevolg van de heffing van een bij zonder invoerrecht en de daarover ver schuldigde omzetbelasting, zullen op maan dag 1 januari een aantal aardolieproduk- ten in prijs worden verhoogd, aldus deelt de Shell-persdienst mede. Zo zullen de prijzen voor autogasolie uit pompen, als mede gasolie en dunne stookolie voor an dere doeleinden 1,20 per 100 liter hoger worden. Dezelfde verhoging geldt voor huisbrandolie voor niet-particulier ver bruik. Voor de zware stookolies geldt êen ver hoging van 7,40 per 1.000 kg, met uit zondering van de minst zware, waarvan de prijs met ƒ7,10 per 1.000 liter wordt ver hoogd. De prijs van tractorpetroleum tenslotte gaat met 1,50 per 100 liter omhoog. De prijzen van huisbrandolie en van petro leum voor verwarming en verlichting, voor zover dit particulier verbruik betreft, ondergaan geen wijziging. De Gulf-Oil Nederland heeft aan haar afnemers meegedeeld, dat, met ingang van 1 januari de prijzen van gasolie, diesel olie, dunne stookolie, Flame-1 (huisbrand olie 1) en Flame-2 (huisbrandolie 2) met f 1,20 per 100 liter verhoogd zullen wor den. In deze prijsverhogingen is de om zetbelasting over het nieuwe recht begre pen. De werkgevers- en de werknemersorga nisaties die partij zijn bij de collectieve arbeidsovereenkomst voor de textielindus trie zijn het eens geworden over een nieu we C.A.O. voor 1962. Het akkoord behelst onder andere een verhoging van de basis- lonen, die voor de verschillende loongroe- pen varieert van acht tot tien cent, zowel voor mannen als voor vrouwen. Hierin is begrepen een door het College van Rijks bemiddelaars al eerder goedgekeurde ver hoging met twee cent. De nieuwe C.A.O. zal onverwijld aan het College van Rijks bemiddelaars ter goedkeuring worden voorgelegd. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten hebben de beschuldiging van de Katangese leider Moise Tsjombe, dat rle Amerikaanse ambassadeur in Leopoldstad Edmund A. Gullion, zich heeft gemengd in de vredesbesprekingen in Kongo, als ongerechtvaardigd afgewezen. De beschuldiging was geuit in een tele gram van Tsjombe aan president Kenne dy; het antwoord is gisteren met volledig medeweten van de president door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in de vorm van een verklaring bekend gemaakt. De UNO heeft gisteren meegedeeld dat vier Zweedse militairen, die twee dagen geleden in Elisabethstad waren gearres teerd, nu zijn vrijgelaten. Tegelijkertijd liet de UNO vijftig Katangese politieman nen vrij, die sedert 22 december werden vastgehouden. In een kort vuurgevecht bij het Lunapark in Elisabethstad heeft een Zweedse patrouille gisteren echter weer veertien Katangezen gearresteerd. Britse druk De Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home heeft intussen de Ka tangese president Tsjombe een boodschap gezonden waarin hij aandringt op een overeenkomst met premier Adoula van de centrale Kongolese regering. Home wijst met nadruk op de noodzaak van nauwe s SI Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, tel. 57.500-57.501 Advertentie TENTOONSTELLING Vrij entree 918 uur DE JAGER - Grote Houtstr. hoek Raamvest De IJmuidense. visserijmaatschappij n.v. .Piscator" heeft haar twee trawlers IJm 46 „Claesje" en IJm 53 „Dirkje" verkocht naar Katwijk. De rederij, die nu geen enkel schip meer in de vaart heeft, deelde echter mede, dat de n.v. gehand haafd blijft. Over de oorzaak van het verkopen van de schepen werd evenwel het zwijgen betracht. De twee trawlers die volgens de rederij niet minder hebben besomd dan de apdere IJmuiden se trawlers zijn verkocht aan de re derijen n.v. Meerburg's Noordzeevisserij en Haringexport en de n.v. v.h. fa. N. Haasnoot rederij en haringhandel, bei de in Katwijk. De trawler „Claesje" (840 pk) werd ge bouwd in 1933, de „Dirkje" (eveneens 840 pk) werd gebouwd in 1934. samenwerking van Katanga met de rest van Kongo. Lord Home verzoekt Tsjombe in deze boodschap geduld te oefenen en si het mogelijke te doen om tot een overeen komst met Adoula te komen die voor bei de partijen bevredigend is. Tsjombe zelf heeft verklaard dat troe pen van de centrale Kongolese regering gisteren dorpjes in <je buurt van de stad Kongolo aangevallen hebben. De troepen werden volgens Tsjombe geholpen door strijdkrachten van de UNO. Van de zijde van de Volkenorganisatie werd Tsjombe's mededeling echter niet bevestigd. NEW YORK (AFP-AP) Oe Thant de waarnemend UNO-secretaris-generaal heeft vrijdag vijf ondersecretarissen be noemd, namelijk de Fransman De Sey nes, de Braziliaan Taveres de Sa, de Egyptenaar Loetfi, de Tsjechoslowaak No sek en de Nigeriaan Amachree. De Seynes en Tavares de Sa waren reeds onder Hammarskjoeld ondersecre taris, Loetfi en Nosek zijn jarenlang per manent vertegenwoordiger van hun land bij de UNO geweest en Amachree was rechtskundg raadgever van de Nigeriaan se regering. De drie andere reeds eerder benoemde ondersecretarissen zijn de Amerikaan Bunche, de Rus Arkadov en de Indiër Tsjakravarthi. Zij bekleedden deze post reeds onder Hammarskjoeld en zij wer den als zodanig door Oe Thant gehand haafd. Alle acht ondersecretarissen, die als Oe Thants voornaamste raadgevers op. treden, zijn thans door hem benoemd. De benoeming van deze adviseurs is het gevolg van het Russische streven naar driehoofdige algemene leiding voor de UNO waarin de communisten, de weste' lijke wereld en de nietverbonden landen zeggenschap zoude krijgen. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben destijds overeenstemming bereikt over het principe van de benoeming van een raad van advies. Over het aantal le den van die adviesraad konden beide lan den het echter niet eens worden. Tenslotte werd besloten om dit aan de scretaris generaal over te laten. Oe Thant deelde mee dat het in zijn bedoeling ligt met de leden van het raads college afzonderlijk dan wel collectief overleg te plegen al naar de omstandig heden dit vereisen. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie WANDMEUBELS vanaf 248.— HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Geen toekomstbeeld, maar een op name die dinsdag is gemaakt op de Negende Avenue, gezien vanuit de 41ste Straat in New York. Volgens politiefunctionarissen had het verkeer op tweede kerstdag in de binnenstad het verzadigingspunt bereikt van de voormiddag tot de namiddag. Bussen, vrachtwagens en personenauto's reden al die tijd bumper aan bumper in rijen naast elkaar. (Telefoto) N. ^7 -J t Wim.Kan: Oud en Nieuw: uithuilen en opnieuw beginnen. Er is één reden waarom 1961 een goede kans maakt, een belangrijk jaartal in toe komstige geschiedenisboeken te worden: het was het jaar, waarin een mens voor het eerst de aard-atmosfeer verliet en een reis door de wereldruimte maakte. In de Russische geschiedenisboeken zal daarbij met nationale trots vermeld worden dat de eerste, en ook de tweede ruimteredzi- ger, een Rus was; in de Amerikaanse zal wellicht de derde ruimtereis bijzondere aandacht krijgen omdat die door een Ame rikaan werd gemaakt; maar voor de ge schiedschrijvers in het algemeen zullen dat bijkomstigheden zijn. Het was De Mens, die de wereldruimte ging verkennen, en juist in verhouding tot die onmetelijke we reldruimte (ook al is daarvan nu nog maar een mini-millimetertje verkend) doet dat verschil in nationaliteit belachelijk onbe langrijk aan. Gezien het feit dat er aan de levensom standigheden van het grootste deel der mensheid op onze eigen aarde nog zo enorm veel ontbreekt en veel dat juist door menselijke inspanning zou kunnen worden verbeterd heeft menigeen die grote en uitermate kostbare inspanning voor de verkenning van de wereldruimte nogal voorbarig gevonden. En inderdaad, als de vele miljarden guldens, die eraan worden uitgegeven, gebruikt werden om voor de talloze in ellende verkerende aard bewoners een menswaardiger bestaan te scheppen, zouden ze althans op korte termijn veel beter zijn besteed. Maar, wat nóg belangrijker is: als al het men selijk vernuft, dat zich nu concentreert op het mogelijk-maken van die ruimtereizen, aangewend zou kunnen worden voor het zakelijk en ongeëmotioneerd zoeken naar redelijke oplossingen van de problemen die de mensen in vijandelijke kampen verde len, wat een onbeschrijflijke weldaad voor onze eigen generatie en voor ons nage slacht zou dat niet zijn! Maar het heeft geen enkele zin, daèr onze hoop op te vestigen. Onze samenle ving is nu eenmaal opgebouwd uit een systeem van grenzen en grensjes, en de in woners van Lichtenstein vinden hun lands grenzen en- hun soevereiniteit even belang rijk en onaantastbaar als de inwoners van de Sovjet-Unie de hunne. Zo lang dat zo is, zullen er overal op aarde miljarden en nog eens miljarden worden uitgegeven aan bewapening, die moet dienen om het eigen gebied tegen aanvallen van buiten te be veiligen en, waar het maar even kan, liefsl ook nog andere stukjes van de aardbol on der het eigen machtsbereik te brengen. In al die landen en landjes vindt „men" de ze dingen veel belangrijker, en dus ook vgel meer geld en opofferingen waard, dan de zorg voor de geestelijke en stoffelijke noden van de medemens. En om daar mee verwante redenen worden er in en kele grote landen nu bovendien nog weer eens miljarden en miljarden uitgegeven aan het streven naar nationale voorrang in de wereldruimte. „Geleerde koppen' houden zich nu al naarstig bezig met de vraag, wat er volkenrechtelijk zou gaan gebeuren als een Rus of een Amerikaan er op zekere dag in zou slagen, de vlag van zijn land op de maan of op een van de planeten te planten. Wij kunnen die „geleerde koppen", dunki mij, rustig aan hun overpeinzingen laten Want in een wereld van interplanetaire reizen (als die ooit komt) zou men wel eens helemaal geen belangstelling voor hun opvattingen kunnen hebben.... om dat die opvattingen dan volslagen ver ouderd zullen zijn. Het verkennen van de wereldruimte heeft namelijk ook dit hoopvollere aspect, dat ons „imago" van de aarde, van onze landen en van on ze grenzen kleiner en onbeduidender word! naarmate de mens verder doordringt m die onvoorstelbaar grote ruimte die het heelal is. Zoals het verhogen van de snel heid der vervoer- en communicatiemidde len in onze tijd de aardse afmetingen ti voortdurend heeft doen krimpen, met het gevolg dat kleine en middelgrote landen minder en minder reden van bestaan krij gen en er een toenemend streven naar „in tegratie" in wijder verband komt, zo zou het dóórdringen van de mens in de we reldruimte op de lange duur kunnen lei den tot een algehele deflatie ook van de betekenis der overige landsgrenzen. Dit ligt uiteraard niet in de bedoeling van de regeringen, die nu een groot deel van hun nationale rijkdommen bestéden aan de race naar de maan", maar die bedoeling is per slot van rekening niet belangrijk (Vervolg op pag. 3 eerste kolom)

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1