Vaag resumé van commissie die de doping-affaire onderzocht Brief aan sportorganisaties Ze zijn er weer op 1 januari Wim de Graaff verbeterde het Nederlands record 500 m. Cracks blijven maandag op stal Uitlatingen van de getuigen verward NSF vraagt bezinning op middelen om de doping te voorkomen Staatssecretaris ingelicht over de doping-kwestie Ook geen korfbal Rotterdammer dicht bij prolongatie titel, maar wedstrijden zijn afgelast Afgelasten van de elfstedentocht voor velen strop Als het weer gaat vriezen „Ik wil Arie Zee graag terug" Koopt Feijenoord Simonsson? ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 27 Moeilijk onderzoek Op de hoogte n*. i Commissie ÉlM Duel Trage start Piet Zwanenburg: De doping-affaire Sieta Posthumus heeft vrijdag (voorlopig) zijn beslag gekrae gen. De medische commissie van de Nederlandse Sportfederatie heeft de resultaten en de conclusie gepubli ceerd van het onderzoek, dat zij in deze geruchtmakende zaak op verzoek van de KNZB heeft verricht. Het re sumé? Vaag! Tot een positieve (of, zo men wil ne gatieve) uitspraak is de commissie niet kunnen komen. Daarvoor waren de uitlatingen van de getuigen te veel met elkaar in tegenspraak en te ver ward. Dit is het resumé van de commissie, die onder leiding stond van de Utrechtse professor dr. J. Jongbloed: Door het on derzoek is niet komen vast te staan, dat er bij een aantal zwemsters een ernsti ge vorm van doping is toegepast, maar de vermoedens in deze zijn echter niet weggenomen. De arts dr. Rolink kan niet verweten worden dat hij bij zwemsters doping heeft willen toepassen, maar de commissie kan de wijze, waarop hij een aantal zwemsters heeft behandeld, niet goedkeuren, omdat daardoor de gedach te aan doping wel op moést komen. Het bestuur van de KNZB heeft verzuimd op het juiste ogenblik, namelijk vóór de uit zending van de zwemsters naar de Olympische Spelen, een onderzoek naar de beweerde ongerechtigheden in te stel len. Tenslotte betreurt de commissie dat het onderzoek naar de klacht van Sieta Posthumus door omstandigheden buiten haar wil eerst in de laatste twee maan den van dit jaar kon plaatsvinden. Geen duidelijke uitspraak in deze onver kwikkelijke affaire dus. Enerzijds kon de commissie de vermoedens over doping niet feitelijk bevestigen, anderzijds kon men de door Sieta Posthumus geuite be schuldigingen niet ontzenuwen. Het is een moeilijk onderzoek geweest, dat blijkt uit het rapport: „De meeste gehoorden Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie geeft de aangesloten organisaties, die daarvoor in aanmerking komen, in ernstige overweging zich te bezinnen op mid delen om doping te voorkomen, aldus heet het in een brief, die aan de besturen van alle sportbonden in Nederland is gezonden. Het zou noodzakelijk kunnen zijn, zo staat in dit schrijven, verbodsbepalingen in zake doping in de reglementen op te nemen, doelmatige controlemaatregelen vast te stellen en tegen de geconstateerde overtredingen van het verbod strenge straffen in te voeren. Het bestuur van de NSF vestigt voorzover nodig de aandacht van de aangesloten organisaties op de publikatie „het doping-vraagstuk" van de Federatie van Bureaux voor Medische Sportkeuring in Nederland, met de strekking waarvan het bestuur van harte instemt. Onder meer mag worden verwezen naar een uitspraak van prof. dr. J. Jongbloed in deze publikatie, waarin wordt aanbevolen de doping in de sport beoefening uit te bannen door opvoeding van de sportbeoefenaar en van de sport leider. Het heeft het bestuur van de NSF met zorg vervuld, zo gaat het schrijven verder, dat enkele zeer belangrijke sportbonden zich van iedere medewerking bij het tot standkomen van genoemde publikatie over „dopingvraagstuk" hebben onthouden. Uit een oogpunt van volksgezondheid en dus ook van algemeen sportbelang kan niet straffeloos, zo is het bestuur van de NSF van oordeel, in een dergelijke houding wor den volhard. Omdat de sportwereld in Zwitserland zelf verzuimde tegen de doping op te treden, greep de overheid in dat land in september j.l. in met haar medisch-justitionele dienst. Het onderzoek leverde ontstellende gegevens op inzake het gebruik van do- pingmiddelen. Uit de aard der zaak zou het bestuur van de NSF het zeer betreuren, indien een dergelijke situatie zich in Nederland zou herhalen. Het bestuur van de NSF laat in de brief aan de aangesloten organisaties tenslotte duidelijk uitkomen dat doping evenzeer een vraagstuk is van medische als sport- ethische aard. want doping is niet alleen schadelijk voor de sportbeoefenaar zelf, maar vervalst de sportieve resultaten en werkt benauwend en bedervend in op de sport- sfeer. Sita Posthumus (zwemsters, getuigen van Sieta Posthu mus en een trainster) hadden zich ken nelijk op het onderzoek voorbereid en waarschijnlijk ook onderling overleg ge pleegd. Uiteraard konden de verhoren niet onder ede worden afgenomen". En even verderop: „Uit het onderzoek is niet komen vast te staan dat bij zwem sters een ernstige vorm van doping is toegepast. Evenmin is echter het ver moeden, dat in die richting bestaat, weg genomen. De verklaringen van hen, die de bestaande vermoedens zouden heb ben kunnen versterken, waren voor het leveren van een bewijs te vaag en te weinig eensluidend. De verklaringen van ben, die verdacht werden doping te heb ben ondergaan, waren te weinig betrouw baar en te veel met elkaar in strijd om die vermoedens te niet te doen". Omtrent de handelwijze van dr. Rolink, die een aantal zwemsters voor de spe len „onder behandeling" had, komt de commissie ook al niet tot een duidelijke uitspraak. Men vraagt zich bijvoorbeeld af of, in bepaalde gevallen (geringe gra den van bloedarmoede), geen andere midde'en hadden kunnen worden toege past dan de injecties die dr. Rolink toe diende. Men kan de overwegingen van dr. Rolink echter billijken, maar stelt toch vast, dat de wijze van toediening van diverse middelen de gedachte aan doping bij betrokkenen en buitenstaan ders moet doen opkomen. „De handelwijze van dr. Rolink als geheel kan de goedkeuring van de commissie niet wegdragen". Daarbij zij aangete kend, dat de Velsense arts zich inmid dels neeft teruggetrokken. Wat de houding van het bestuur van de KNZB betreft merkt de commissie op dat althans enige leden van dit bestuur, zeker na de hun door dr. Mosterd ver strekte inlichtingen, op de hoogte waren van vermoedens die inzake doping be stonden, zoals overigens ook blijkt uit de brief van 4 april 1961 van dit bestuur aan de NSF. Dit bestuur heeft echter bewust geen af doende maatregelen getroffen toen het kennis van deze vermoedens kreeg, om dat het grote beroering zo kort voor de Olympische Spelen vreesde. Deze hou ding moge enerzijds begrijpelijk zijn, anderzijds meent de commissie toch dat wat het zwaarste was ook het zwaarste had moeten wegen en dat het voor de zwemsport beter ware geweest als de zaak direct was onderzocht. Ofschoon het wellicht buiten haar eigen lijke taak in deze valt, meent de com- Het bestuur van de NSF heeft mr. IJ. Scholten, staatssecretaris van het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, op de hoogte gesteld van de inhoud van het rondschrijven aan de aangesloten organisaties mzake doping. De aangelegenheid acht het bestuur van zo'n groot belang dat de staatssecreta ris de verzekering is gegeven dat „do ping" de blijvende aandacht van de NSF zal hebben. Medewerking en samenwerking, ook met instanties buiten de georganiseerde sport, zullen worden gezocht om door voorlichting, zeker ook van medische zijde, minder gewenste situaties in Ne derland te voorkomen. De NSF heeft zich tegen de staatssecretaris bereid ver klaard hem op de hoogte te houden van alle stappen die zullen worden gedaan en in te lichten over de maatregelen, die eventueel uit de genomen stappen voortvloeien. Het bestuur van de NSF heeft onmiddel lijk na ontvangst van het rapport van de medische commissie van de NSF over het incidentele zogenaamde doping- geval van mej. Sieta Posthumus, de staatssecretaris van de inhoud op de hoogte gesteld. Dit weekeinde zullen in verband met de weersomstandigheden geen korfbalwed strijden worden gespeeld. Competitie- en bekervoetbal was al eerder afgelast. AJ>OOOOOCOOOOOOOC>C>COOOOOC)OCOOOC>DOOOOCK!03COOCOOOOOCOOOOOOOC OUD INTERNATIONALS STEIGER SCHAAP VAN STOFFEI.EN BIESÖROUCK TERLOUW VAN SCHIJNDEL GROENEVELD ROOZEN APPEL LENSTRA DE VROET Scheidsrechter: VAN MALE LINDEMAN HONNEF JANSEN MOLENAAR JASPER DRIJVER WIJKHUIZEN THOLE VAN BAASBANK WINTER VELTMAN HFC t^OOOCCQOOCCOCOiXOCOCmOOÖ^vxy^O^f^^^OCoajOOa^OOOOOÖtXOCCCOOaX^MaxXW^MCOaxXXJOOOOOOCOOOOCOOCCOOOCOOOüOC Het besluit om de Elfstedentocht af te gelasten betekent voor vele Friezen en dan vooral voor de hotelhouders en midden standers in de Friese hoofdstad een flinke financiële strop. Zij hadden gerekend op de toeloop van duizenden en hadden met het oog daarop hun voorraden aangevuld. De heer L. Bartstra, directeur van De Groene Weide, het hoofdkwartier van de Elfstedentocht, noemde het afgelasten een „ramp". Hij had voor deze dagen zijn staf van bedienend personeel met 35 man uit gebreid. In de keuken blijven nu vele hon derden porties snert en zuurkool met worst onaangeroerd. „Ik had er op gere kend zeker 10.000 kopjes koffie om te zet ten. Dit gaat mij duizenden guldens kos ten". Ook het bestuur "van de vereniging zal financiële schade lijden door het eigen besluit. Men had vele vaak kostbare voor zieningen getroffen om de tocht mogelijk te maken. Maar desalniettemin is men toch van plan de inleggelden geheel terug te betalen. „Onze grootste strop is het niet doorgaan van de tocht. De financiële offers zijn vergeleken daarbij voor ons bijzaak," zo zei men. Het bestuur van de Friese Elfsteden tocht blijft er rekening mede houden, dat mocht binnen enkele dagen de vorst weer terugkeren er op korte termijn een nieuwe Elfstedentocht zal worden uitge schreven. missie er goed aan te doen op te mer ken dat door de KNZB gezorgd dient te worden voor een voortdurende deskundi ge medische begeleiding van top-zwem- sters en -zwemmers. De commissie bestond uit de artsen-leden van de medische commissie der NSF: prof. dr. J. Jongbloed, voorzitter, dr. J. Sikkel, wnd. secretaris, J. J. Bonke. P. A. Heeres, dr. J. W. Hingst en dr. J Jongh. De voor de commissie verschenen perso nen werden in beginsel afzonderlijk ge hoord, enkelen waren vergezeld van een familielid. Voor de KNZB werden de voorzitter, de vice-voorzitter en de se cretaris gelijktijdig verhoord. De 30-jarige Rotterdammer Wim de Graaff kon breeduit lachen toen de eerste dag van het Nederlandse kampioenschap op de langcbaan in Assen met ee,n kleine huldiging werd afgesloten. Een huldiging die uitsluitend hem betrof. Niet alleen had De Graaff beide vrijdag verreden afstan den de 500 en de 5000 meter gewonnen, waarmee hij een heel eind in de goede richting kwam voor de prolongatie van zijn nationale titel, maar bovendien schreef hij voor de eerste maal zijn naam op de Nederlandse recordlijst. Met een tijd van 45.8 sec stelde hij het nationale record op de 500 meter in de eerste rit van het kampioenschap 0.1 seconde scher per. Het oude record dateerde van 9 fe bruari 1954, gevestigd op de baan van de Kralingse IJsclub in Rotterdam en stond op naam van Gerard Maarse. In verband met de slechte toestand van het ijs heeft het bestuur van de KNSB be sloten het tweede gedeelte van het Neder lands kampioenschap lange baan, dat vrij dag in Assen is begonnen niet te laten doorgaan. -'-■v...... v Wim de Graaff Wim de Graaff was dus de vedette van deze eerste dag, die ondanks de slechte omstandigheden goede sport te zien gaf. Veel droeg daartoe bij, dat het ijs in kwa liteit weinig achteruit was gegaan en goed gleed. Speciaal voor „glijders" als Wim de Graaff, minder gunstig voor de 34-jarige Egbert van 't Oever, die met zijn korte slag het best in zijn element is op broos ijs. Met de 28-jarige Zutphenaar Geale Lourens, die dit seizoen niet in de kernploeg is opgenomen en moeilijk over deze teleurstelling kon heenkomen, deelt dit drietal de eerste plaatsen in het klas sement over twee afstanden. Reeds de eerste rit op de 500 meter gaf een duel De Graaff-Lourens. U ként het resultaat: Wim de Graaff zegevierde in de nieuwe recordtijd: Lourens finishte met een achterstand van een halve se conde. De eerste winst was voor De Graaff, niet alleen op Lourens, die zijn 46.3 zag gewaardeerd met een tweede plaats, maar ook op zijn andere concur renten, Roozendaal en Van 't Oever, die resp. op 47.2 en 48,- uitkwamen. De 5000 meter, waarop de dag tevoren in het provinciale kampioenschap van Zuid-Holland in Leiderdorp De Graaff en Van 't Oever een fitarffengevecht haddén geleverd, dat de Rotterdammer met mi niem verschil won, zou het antwoord moe ten geven wie de sterkste in dit kampioen schap zou zijn. Het werd De Graaff, ver trokken op een schema van 8.59 in de rit tegen zijn „onzichtbare" tegenstander Eltink die er een tijd uitperste van 8.57.9. Meer nog dan op de 500 meter gaf De Graaff in deze rit blijk op het ogenblik in een voortreffelijke vorm te verkeren. Met zijn mooie stijl en prachtig in balans trok hij zijn ronden, waarbij hij steeds onder zijn schema bleef. Van 't Oever, zijn grootste rivaal op deze afstand, ging op hetzelfde schema weg. De Lissenaar had echter een trage start en lag al spoedig vijf seconden ach ter op de tijd van De Graaff. Ondanks een fraai herstel, waarbij h(j elke ronde iets van zijn achterstand terugnam, slaagde Van 't Oever er toch niet in de bres, die in het begin tussen hem en de Graaff was gevallen, te overbruggen. Met acht min 59 sec plaatste hij zich tweede, rukte daardoor wel op in de al gemene klassering, maar niet voldoende om De Graaff te kunnen bedreigen. Lourens, die in Roozendaal zijn superieur moest erkennen (voor beiden werd resp. 9.12.9 en 9.10.5 afgedrukt) handhaafde zich op de tweede plaats. Met zijn twee derde plaatsen kwam Roozendaal in het klasse ment op de vierde plaats. De Graaff zou aan een derde ov rwin- ning reeds voldoende hebben om de titel te kunnen inpalmen, maar voortgang van de wedstrijden is door de dooi onmogelijk geworden. Het klassement na twee afstanden, de 500 en de 5000 meter, ziet er na de eerste dag als volgt uit: 1. De Graaff 98.590 pnt; 2. Lourens 101.590", 3. Van 't Oever 101.900; 4. Roozendaal 102.250; 5. Bezoen 103.060; 6. Frommer 104.120; 7. Bollweg 105.030; 8. Meyering 105.670; 9. Koops 105.680; 10. Vroege 105.710; 11. Hopman 105.980; 12. Vervloet 106.170. Piet Zwanenburg, de trainer van de kernploeg van de KNSB in Fagernes, is een teleurgesteld man. Teleurgesteld, om dat en dat onderstreept h(j met nadruk twee leden Arie Zee en Chris Meeu- wisse uit Fagerftes zijn vertrokken met het doel deel te nemen aan de Elfstedentocht. „Misschien wordt er in Nederland ge suggereerd dat de verhoudingen in de schaatsploeg niet naar wens zouden zijn, maar dat is niet waar. Chris Meeuwisse zei woensdagavond al deel te willen nemen aan de Elfstedentocht en de volgende morgen stond hij gepakt en gezakt tezamen met zijn kamergenoot Arie Zee, die hij heeft omgepraat, gereed om naar Neder land te vertrekken. „Het is begrijpelijk dat er op dat moment harde woorden zijn gevallen. Woorden die wederwoord uitlokten. Ik heb gezegd, dat zij, wanneer zij zouden vertrekken zouden worden geschorst en dat zij zich zouden moeten realiseren dat hun schaatscarrière door deze domme daad in gevaar werd gebracht". „En dan te weten dat zowel Chris Meeuwisse als Arie Zee bij wijze van spreken op fluweel zaten voor de wed strijden om het Europees kampioenschap in Oslo en het wereldkampioenschap in Moskou. Wij mogen op beide wedstrijden met vier deelnemers uitkomen en zij had den naast Henk van der Grift, en Rudi Liebrechts de beste kansen op een plaats in de ploeg". Op net ogenblik bestaat de kernploeg in Fagernes uit Henk van der Grift, Rudi Liebrechts, Dick van Zanten, Klaas Renes en Gerben Kastens. Voor de landenwed- strijd FinlandNederland, waarvoor zes deelnemers noodzakelijk zijn, zullen een of twee rijders uit Nederland moeten komen. „Ik weet niet wat het bestuur van de Schaatsenrijdersbond in Nederland gaat doen, maar ik hoop dat Arie Zee, met wie een kleine strubbeling was omdat hij 's avonds weieens wat laat thuis kwam wat natuurlijk niet goed voor de training was, ondanks zijn stomme streek toch nog een kans krijgt. Hij heeft zich teveel laten beïnvloeden door Chris Meeuwisse", aldus trainer Piet Zwanenburg. Ook Klaas Schenk, de coach van de Nederlandse ploeg, wist niet wat het bondsbestuur zou beslissen. Arie Zee heeft inmiddels aan de KNSB zijn excuses aan geboden voor zijn onbekookte gedrag. Klaas Schenk voegde eraan toe: „Ik heb Arie Zee aan de telefoon gehad. Hij heetf reuze spijt en wil graag direct terug, al was het op de fiets". Acht van de elf spelers die men op de bovenstaande foto ziet zijn ook over morgen weer van de partij in het tradi tionele duel tussen HFC en de Oud In ternationals. Dat wil dus zeggen dat Schaap, Van Schijndel, Steiger, Terlouw, Groeneveld, Biesbrouck, Roozen en De Vroet andermaal hun kunnen voor een ongetwijfeld grote voetbalschare zullen tonen en dat in plaats van Stijger, Oden- thal en Smit (het rechtse drietal op het plaatje), Van Stoffelen, Appel en Lenstra medewerking zullen verlenen. Met het 10 nummers tellend programma wordt op Nieuwjaarsdag het drafseizoen 1961 afgesloten. Na de enorme inspahning op de tweede kerstdag blijven de cracks in het hoofdnummer thans op stal. Indien de baan wat zachter is zal Kerrwilliams dan nu kunnen winnen van de sterk opkomen de Xavero en Uranie, die op deze dag naar verplichte afscheid van de baan neemt. Outsider is de sterke William Z. In het langeafstandsnummer zitten de favorieten in de staart van het veld. Hier van wordt Xirene Hollandia de beste ge acht, vóór Xessidor en Wish You were here. Een mogelijk outsider is de taaie Yasmine. De afscheids-prijs brengt X Pluto als de favoriet aan de start, tenzij Unita Zora op een harde baan zulk een voorsprong Kan opbouwen, dat zij buiten het bereik van haar belagers blijft. De goede Victory Queen zou kunnen verrassen. Ook Eureka prefereert een harde baan en indien dit weer zo is kan ook zij haar koerscarrière afsluiten met een zege in het amateursnummer, waarin Winston Spen cer en Yvonne Hollandia eveneens met goede winstkansen staan. In de Vuurwerk-prijs zal weinig vuur werk te zien zijn, omdat de klasse hierin te gering is. Zergana van IJmuiden zal met moeite kunnen winnen van Zampa en Zeno MD. Aanbeveling ook voor Zevenklapper. Een betere draver is Zuccarello V, die in de Oliebollen-prijs de goede Ypsilon en Zoo Doorloper kan kloppen. Een gevaarlijk outsider is Zenith Williams. Ook in de eerste afdeling van de Goede Wensenprijs beheersen de 3-jarigen het beeld van de koers. Zatopeka B is de vrij zekere winnaar, vóór Ydolius en Zaroline G. In de tweede afdeling staat de snelle Xanover gedeclasseerd. De opkomende Yoga Hollandia zal hem niet kunnen Hou den, evenmin als Young Bonni B. Slechts de heroptredende Y Nellie zou in vorm kunnen verrassen. Hetzelfde geldt min of meer voor Xeres, die door zijn enorme aanvangssnelheid zo'n voorsprong kan krijgen, dit Yardley W en Xanthia S een vergeefse inspanning zullen doen. Er is een beste kans dat het maandag weer een modderballet zal worden, waarvan deze foto een beeld geeft. Het is een moment uit een wedstrijd van enige jaren geleden. De besmeur de voetballers zijn Bas Paauwe, de oud-international en Nico van der Lee, de vroegere doelrhan van HFC. Deze Nieuwjaarswedstrijd zal, zoals be kend, dit keer ook in de huiskamers te zien zijn van televisiebezitters. En dat is toch eigenlijk wel een grote onderscheiding voor deze ieder jaar weer zo aantrekke lijke wedstrijd. Aantrekkelijk niet alleen omdat het altijd weer een lust voor het oog is om de talenten van de vroegere topvoetballers te zien schitteren, maar vooral ook omdat er altijd een grote vin nigheid wordt getoond om de overwinning te behalen. Niet zelden werden hopeloos schijnende achterstanden ingehaald het zij door HFC, hetzij door de oud-oranje garde en kwam de overwinning terecht bij de outsiders. Overigens, wij memoreerden het reeds, zijn enkele vertrouwde gezichten verdwe nen. Vorige keer was Leo Halle voor het eerst niet meer van de partij, maandag zal men ook Ko Stijger en Kick Smit mis sen. Maar hun plaatsen worden ingeno-1 men door een jongere generatie, die er evenwel ook zijn mag. We behoeven al leen maar de namen Appel en Lenstra te noemen en men weet dat het aanvalsspel van de veteranen zal rusten op volharding en raffinement. Voor de rest zullen Schaap trainer van HFC Van Schijndel en niet te vergeten Terlouw wel zorgen dat HFC's voorhoede niet zo heel veel be wegingsvrijheid zal genieten. Hoe dan ook, het zal maandag (aanvang kwart over twee) wel weer plezierig vorden aan de Spanjaardslaan in Haarlem. De manager van de Spaanse club Real Madrid, Emil Oestereicher en de trainer van de Nederlandse eredivisie club Feije noord, Franz Fuchs, hebben vrijdag in Wenen onderhandeld over een eventuele transfer van de Zweedse middenvoor Ag- ne Simonsson. Simonsson, middenvoor in het Zweedse nationale team, dat achter Brazilië op de tweede plaats eindigde tijdens de wereld kampioenschappen voetbal in 1958, heeft gezegd dat Real Madrid zich niet aan de condities heeft gehouden zoals die in het contract waren opgenomen. De heer C. Kieboom, voorzitter van Feijenoord, zei desgevraagd: „Franz Fuchs is op het ogenblik met vakantie in Oostenrijk en wij weten van niets".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 27