Home doet felle aanval op de Volkenorganisatie wders Geen nieuws De Gaulle's over Algerije in nieuwjaarsrede Grenzeloze zelfverblinding en zelfoverschatting Gagarins ruimtereis was het nieuws van het jaar l TV NellHerbert Wereldnieuws BETERE FOTO Kan Engeland de UNO nog steunen? De race maar maarn Tristan da Cunha wordt wellicht onbewoonbaar raatótoel 9 Op de ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 35 jaar ervaring TH. KAMPERMAN Bontwerker Wagenweg 11 Haarlem tel. 12924 Simon Koster 20 Stuks f 1 Schamper Gezin van zes gevlucht uit Tsjechoslowakije Brand kost vijf leden van Amerikaans gezin het leven Cri Stettweg ALS HET EEN MOET ZIJN (Van onze correspondent) LONDEN Lord Home, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft donder dagavond in een rede in Berwich-on-Tweed een sensationele aanval gedaan op de UNO. Hij ging zelfs zover dat hij zich af vroeg of Engeland zal kunnen doorgaan de Volkenorganisatie in haar huidige vorm te blijven steunen en of de UNO zoals de ze door haar stichters werd opgevat, haar tijd heeft gehad. De UNO bevindt zich in een vertrouwenscrisis, zeide hij. Deze re de moet worden beschouwd als een waar schuwing door een van de belangrijkste westelijke mogendheden, dat de wereldor ganisatie zal worden vernietigd wanneer de Russen en vele landen, die pas hun on afhankelijkheid hebben verkregen, door gaan haar te misbruiken. De speech is tevens een uitdrukking van gebelgdheid van de Britse regering over de in de laatste jaren door de UNO geno men besluiten. Deze Britse geprikkeldheid dateert reeds van de periode van Suez en heeft thans haar hoogtepunt bereikt door de goedkeu ring van vier leden van de Veiligheids raad Rusland, Ceylon, Liberie en Egyp te van India's aanval op Goa. De goed keuring staat in scherpe tegenstelling met de felle veroordeling door de organisatie van Engelands optreden in 1956 in Egypte. Dit was het einde van de populariteit van de UNO in Britse regeringskringen. Lord Home heeft thans de beslissing van de vier leden van de Veiligheidsraad aan gegrepen voor een tegenstoot en tevens om enkele harde waarheden over de Vol kenorganisatie ten beste te geven. Het kernpunt van Home's Bede is, dat dit de eerste maal is dat de Veiligheisraad open lijk het gebruik van geweld heeft ge steund. Hetgeen een direkte inbreuk op het Handvest is. Indien de UNO hiermee doorgaat, kan dit, zoals ook Adlai Steven son heeft gezegd, het begin van het einde zijn. Sommigen vragen zich hier echter af, of Lord Home wel de geschikte man is om de UNO te veroordelen, omdat hij lid was van een regering die het Handvest destijds op een schromelijke, maar weinig succesrijke manier in Egypte heeft ge schonden. Roekeloos Lord Home klaagde in zijn rede intussen bitter over de door de UNO aangenomen resoluties. Speciaal die welke betrekking hebben op het kolonialisme en „die slechts kunnen worden beschreven als roekeloos en onverschillig ten opzichte van vrede en veiligheid." In dit verband toont de organisatie, zo zeide hij, een nagenoeg volledig gebrek aan verantwoordelijkheid. Hij oefende eveneens critiek op het feit dat de meeste 'leden hun contributie niet betalen of eeri érnstige achterstand hebben. Home be schuldigde de Russen er voorts van dat zij de UNO jarenlang hebben gebruikt als een instrument in de koude oorlog. Een groot aantal nieuwe leden speelt thans onbewust het communistische spelletje mee. Home vroeg zich dan ook af of er twee regels zijn, namelijk een voor de Russen, die vreesaanjaging gebruiken, en een voor de Advertentie {Vervolg van pag. 1) De oorspronkelijke bedoeling van de atoom bewapening is stellig ook niet geweest, dat die wapens zichzelf overbodig zouden ma ken, maar toch zou het die kant wel eens kunnen uitgaan. Evenzo is het denkbaar, dat het streven naar nationale prioriteit in de wereldruimte tegen de bedoeling der strevers in zal leiden tot een-groeiend inzicht van het feit dat wij mensen, op onze verhoudingsgewijs zo onbeduidend- kleine aarde, elkander hard nodig hebben en zonder aanzien van nationaliteit of ras op elkaar zijn aangewezen; tot het inzicht dat die aardbol van de maan of van Mars af gezien zó minuscuul is dat daarop eenvoudig geen plaats meer is voor het verouderde stelsel van nationale soe- vereiniteiten. Als dit inderdaad zo zou gebeuren, zou de „race naar de maan" tenslotte toch een nog grotere betekenis hebben dan zelfs de wetenschappelijke en vooral een veel en veel grotere betekenis dan de na tionalistische. In dat geval zou het jaar tal 1961 terecht met goud omkranst kun nen worden in de geschiedboeken van de toekomst, ondanks het bloedvergieten in Kongo, Algerije, Laos en elders, ondanks de atoombomproeven, ondanks de bouw van de Berlijnse muur, ondanks de zenuw slopende koude oorlog tussen Oost en West, ondanks de militaire bedreiging van Nieuw-Guinea, ondanks de dood van Ham- marskjoeld, ondanks de vele negatieve en eleurstellende ontwikkelingen die ons er nü toe brengen 1961 voornamelijk te zien als een jaar waarin de wereld meer ach teruitgang dan vooruitgang boekte, een jaar waarvan heel wat mensen morgen waarschijnlijk met weinig weemoed af scheid zullen nemen. democraten, die uitgaan van rede en ver gelijk. Tot zover Lord Home, wiens rede tege lijkertijd verschijnt met een artikel van de bekende Amerikaanse commentator Wal ter Lippmann, waarin deze betoogt, dat ondanks de fouten van de UNO, er voor het westen geen andere oplossing is, dan er lid van te blijven. Vrienden van de UNO hebben thans tot taak, zegt hij, er- voófr te zorgen dat de wereldorganisatie, welke een onmogelijk karakter dreigt te krijgen, een apparaat blijft waarmee ook in de toekomst kan worden gewerkt. PALM BEACH (Florida) (AFP) De Amerikaanse afgevaardigde bij de UNO, Stevenson, heeft in een rapport aan presi dent Kennedy over de activiteiten van de Volkenorganisatie in 1961 verklaard dat het feit, dat de UNO niet heeft gereageerd op de bezetting van Goa door India, een zwakheid verraadt die de wereldvrede in gevaar zal kunnen brengen. „Wanneer het gebruik van geweld tegen gebieden die onder beheer staan van anderen, op anti- koloniale gronden wordt geduld, kan dit ook worden geduld om andere redenen. Dan zouden we de doos van Pandora ge opend hebben", aldus Stevenson. Chief Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS Met een voorsprong van twee dagen op alle overige staatshoofden der wereld heeft de president der Franse re publiek, generaal Charles De Gaulle, gis teravond zijn volk al „geluk en grootheid" voor het komende jaar toegewenst. Frank rijk weet, zo verzekerde hij, dat het bij machte is die inspanningen te leveren wel ke nodig zijn om de weg omhoog, die men vier jaar geleden insloeg, verder te ver volgen en haar doeleinden zijn sereen en helder. Deze goede wensen en algemeen heden gingen in de boodschap van de ge neraal, die in een donkerblauw kostuum gekleed was en een ietwat vermoeide in druk maakte, evenwel niet gepaard met enigerlei toezegging of voorspelling over een spoedig einde van de oorlog in Al gerije, dat pas in het tweede deel van zijn rede ter sprake kwam. Men kreeg van zijn wat mat uitgespro ken woorden dan ook eerder de indruk dat de geheime vredesonderhandelingen met het F.L.N. minder glad verlopen dan officieuze en officiële stemmen de laatste weken willen doen geloven. Een indruk, die nog versterkt werd door de stok die de generaal aan het adres van de Alge rijnen weer even van achter de deur te voorschijn haalde, toen hij opnieuw de mo gelijkheid opperde van een hergroepering der beide volksgroepen in dat land. Zijn schildering van een toekomst, waar in Frankrijk en een onafhankelijk Algerije loyaal en vruchtbaar zouden kunnen sa menwerken, miste deze keer eveneens gloed, zo geen overtuiging. Zonder de O.A.S. bij name te -noemen sprak het staatshoofd, terwijl zijn stem even een trilling van verontwaardiging leek te ver tonen, van misdadigers die zich aan moord en chantage schuldig maken. Hoe hij die misdaden op steeds grotere schaal denkt te kunnen beteugelen, was echter een niet temin kardinale vraag die het staatshoofd eveneens in het midden liet. Tegenover deze dus wel uiterst onzeke re vooruitzichten, die hij Frankrijk bood deed de inventarisatie an de resultaten De baggermolen Cartagena, die van Quebec in Canada naar Baltimore in de Verenigde Staten gesleept werd, is op de Atlantische Oceaan op drift ge raakt nadat de sleeptros in een zware storm was gebroken. De runners wer den met een reddingsvlot van de kotter Acushnet van de Amerikaanse kust wacht van boord gehaald. Deze foto werd maandag gemaakt tijdens het reddingswerk, 250 mijl ten oosten van Cape Cod. Pogingen om opnieuw vast te maken zijn mislukt doordat de zee te hoog stond. die zijn vijfde republiek geboekt had, als „aangrijpende tegenstelling" tot het vroe gere bewind aan als weinig ter zake die nend. Tegenstellingen, die bovendien meer ogenschijnlijk dan feitelijk waren. Zeker vormden de 23 kabinetten die onder de Vierde republiek de revue waren gepas seerd en waarnaar de generaal met een paar schampere uitlatingen verwees, geen bewijs van stabiliteit of van nationale een dracht. Die stabiliteit is onder de Vijfde republiek, die in vier jaar slechts één mi nister-president gekend heeft, niettemin echter ver te zoeken geweest Want wan neer de premier zich door de wil van het staatshoofd op zijn zetel heeft weten te handhaven, dan zijn de wisselingen van ministersportefeuilles daarentegen niet van de lucht geweest. Niet geheel zonder demagogie was ook De Gaulle's voorstelling van zaken alsof de welvaart in Frankrijk pas met zijn te rugkeer tot de macht zou zijn ingezet. De economische expansie, waarop die wel vaart rust, is, zoals iedere onpartijdige deskundige erkent, in tegendeel misschien de enige winstpost geweest die de Vierde republiek onmogelijk betwist kan worden. Behalve de politieke partijen, die hij op nieuw van hef bankroet van het oude re gime beschuldigde, voerde de president ook weer andere machten ten tonele, die hij aansprakelijk stelde voor de onrust en de spanningen in de wereld en in zijn land. Hij sprak van de haat, die de Rus sen kunstmatig onderhouden, van de chro nische agitatie en demagogie, waaraan de jonge Aziatische volken ten prooi zijn ge vallen. Hij zinspeelde ook op zijn zorgen Frankrijks vrijheid van handelen te waar borgen binnen de westelijke alliantie en op zijn voornemen het land van een ge moderniseerd leger te voorzien. In die laatste samenhang onthulde hij en dat was het enige nieuws van zijn boodschap dat volgende maand weer twee divisies met de bijbehorende luchtstrijdkrachten, uit Algerije naar Frankrijk zullen worden overgebracht ter voorbereiding op hun nieuwe militaire taken. Frankrijk, zo liet hij nogmaals weten, volgt met open oog en helder hoofd zijn weg tot nationale hernieuwing op econo misch, sociaal, wetenschappelijk, tech nisch en demografisch gebied. Hij meent de evenwichtigheid van Frankrijk, dat de burgeroorlog iedere dag wat verder na dert, alle andere volken ten voorbeeld te kunnen stellen. Hij beloofde eveneens nog maals de constructieve bijdrage van zijn land aan een herstel van de rust in Euro pa, zodra de Russen ophouden de rest van dit continent te bedreigen. De rede, die twintig minuten duurde, riep vooral wel het onwezenlijke, haast be angstigende beeld op van een bijna patho logische zelfverblinding en grenzeloze zelf overschatting, waardoor vrijwel geen enke le realiteit door de woorden van de spre ker werd gedekt. We moesten, toen het staatshoofd was, uitgesproken, denken aan het mopje, dat hier de ronde doet: de generaal laat zich door de minister van Economische Zaken uitleggen hoe het komt, dat West-Duits- land na de oorlog zo'n machtige positie in de wereld heeft kunnen veroveren. De Duitsers hebben de oorlog verloren en kon den zich, aldus de minister, daardoor alle militaire uitgaven besparen, in tegenstel ling tot alle andere landen. Terwijl de president even nadenkt suggereert zijn be zoeker, dat Frankrijk zich eventueel door dat Duitse voorbeeld zou kunnen laten in spireren. Gij hebt, zo luidt dan het advies, Amerika en Rusland slechts gelijktijdig de oorlog te verklaren. Op die woorden verzinkt de generaal opnieuw in gepeins, een gepeins dat hij onderbreekt met de verzuchting: maar stel nu eens, dat we ook d i e oorlog weer zouden winnen. FüRTH (West-Duitsland) (UPI) Het Tsjechische gezin dat tijdens het kerst weekeinde naar het westen vluchtte, heeft weekeinde naar het Westen vluchtte, heeft gevraagd. Een woordvoerder van het na bijgelegen vluchtelingenkamp Zirndorf zei dat volgende week over het verzoek zou worden beslist.. De vluchtelingen, een ouderpaar met vier kinderen, maakten gebruik van de stroomuitschakeling van de prikkeldraad versperring aan de grens vanwege sneeuw val en ijsafzetting, om erover heen ie klimmen naar het Westen. De Tsjechen willen zich in Australië vestigen. LONDEN (UPI) Dr. Peter Harris, een geoloog die onlangs is teruggekeerd van een reis naar het verlaten eiland Tris tan da Cunha, heeft in Londen verklaard dat de bewoners waarschijnlijk niet naar hun eiland kunnen terugkeren. Hij zei dat de lava de enige bewoonba re strook van het eiland heeft bereikt. De belangrijkste stranden en de conservenfa- briek zijn met lava bedekt. „De lavastroom is op een paar honderd meter afstand van de huizen gekomen. In dien de lavastroom nog een jaar aanhoudt zullen de huizen zeker worden bedolven' zo zei hij. Voor de tweehonderd bewoners, die het eiland een paar maanden geleden wegens de uitbarsting van de vulkaan hadden ver laten, was he,t zeer triest te moeten ver nemen dat de conservenfabriek was ver nield. Het was de enige onderneming op het eiland. De geoloog is voornemens het eiland in januari 1962 opnieuw te bezoeken. EVANSVILLE (Indiana) (UPI) Bij een brand te Evansville in de Amerikaan se staat Indiana is een 34-jarige moeder, met vier van haar kinderen om het leven gekomen. Mevrouw Viola Kirkpatrick stierf door verstikking, toen de trap waarop ze, door vlammen en rook, naar boven ging om drie van haar elf kinderen te redden, in stortte. De drie kinderen, van negen, zes en vier jaar stikten in hun bedjes. Een vierde kind, van twee jaar, werd gedood toen hH door neervallend puin uit de armen van zijn vader geslagen werd. Deze zocht zich met drie kinderen een weg naar buiten. De oorzaak van de brand was overver hitting van een kachel. NEW YORK (UPI) - In de meeste werelddelen was de ruimtereis van de Russische majoor Joéri Gagarin het grootste nieuws van dit jaar. Een afwij kende mening hebben de Zuidamerika nen, op wie de ontploffing van de Rus sische superbom de grootste indruk maakte en Gagarin het niet verder dan een vijfde plaats bracht. Niet genoemd werd de derde algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken te New Delhi, evenmin als de moord op Patrice Loemoemba (februari) of de onafhanke lijkheid van Zuid-Afrika op 31 mei. In Europa kwam dit uit de bus: 1. Gagarin cirkelt om de aarde en komt behouden terug. (12 april) 2. Dag Hammarskjoeld komt om het levon bij een vliegtuigongeluk. (17 september) 3. Ontploffing van de Russische super- bom. (30 oktober) 4. Oprichting van de Berlijnse muur. (18 augustus) 5. Inauguratie van president Kennedy en zijn Weense ontmoeting met pre mier Kroesjtsjey. (3 en 4 juni) 6. Proces-Eichmann. (11 april-december) 7. Destalinisatie-campagne van Kroesj- ts.jev. (eind oktober) 8 Opstand der Franse generaals in Algerije. (22 april) 9. Crisis in Kongo. 10. Invasiepoging op Cuba, gedaan door tegenstanders van Castro, (aprïl) In de Verenigde Staten de keuze: en Canada was 1. Gagarin. 2. Berlijnse muur. 3. Alan B. Shepard wordt Amerika's eerste ruimtereiziger. 4. Vliegtuigongeluk Hammarskjoeld. 5. Invasiepoging op Cuba. 6. Rusland beëindigt het moratorium voor de kernwapenproeven (eind oktober) 7. Inauguratie Kennedy. 8. Ontploffing Russische superbom. 9. Roof van het Portugese schip Santa Maria. (22 januari) 10. Home-run record van de Amerikaan se honkballer Roger Maris. Azië koos: 1. Gagarin. 2. Ontploffing Russische superbom. 3. Berlijnse muur. 4. Kongolese crisis en dood van Ham marskjoeld. 5. Inauguratie Kennedy. 6. Cubaanse invasie. 7. Weens gesprek tussen Kennedy en Kroesjtsjev. 8. Koreaanse opstand. 9. Roof van de Santa Maria. 10. Shepard. (5 mei) Keuze uit Zuid-Amerika: 1. Ontploffing Russische superbom. 2. Dood van Hammarskjoeld. 3. Berlijnse muur. 4. Dominicaanse dictator Trujillo ver moord. (30 mei) 5. Gagarin. 6. Brazilië's niéuwe president Quadros treedt af. 7. Roof Santa Maria. 8. Proces-Eichmann. 9. Cubaanse invasie. 10. Pan-Amerikaans opbouwprogram, op 16 maart door president Kennedy gelanceerd. Oud en nieuw Eens op een dag, vele eeuwen geleden, heeft Gajus Julius, Romeins imperator, bedacht dat het wel aardig zou zijn om de mensheid een Oudejaarsavond te ge ven. Dat was een mooie gedachte, voor die tijd, voor iemand met zo'n naam, en een kolfje naar ieders hand. Tot dan toe immers darde men maar bandeloos het ene jaar in, het andere weer uit zonder ooit eens een terugblik of een voorzitter die een woord van bezinning liet horen bij het scheiden van het jaar dat achter ons ligt, waarde kijkers, luisteraars. Geen mens had er ook maar het flauwste be nul van dat de uren, dagen, maanden, ja ren maar vlieden, noch dat daarin geen enkele voetstap ooit beklijft. Toen nu Gajus zijn plannetje om er een colelctief feest van te maken, op tafel had gelegd, maakte men er terstondeen andere bepaling bij: deze avond zou er tevens een zijn van collectieve versnape ringen. De hele beschaafde wereld zette de pan met olie te vuur en at zich weldra van pure ellende om al dat heden dat steeds—maar weer verleden wordt een in digestie aan hete meelballen en koude bie tensalade. Het spoelde zich de nare smaak om de mijlpaal die ze nu weer passeren moest uit de mond met slokjes warme wijn en bedacht gaandeweg dat het al met al niet eens zo fijn was om ieder jaar één dag zo nadrukkelijk met de neus op de vergankelijkheid gedrukt te worden. Toch was men nog niet aan het eind. Het bleek na verloop van een anderhalf- duizend jaar dat Gajus Julius wat slordig was te werk gegaan bij zijn kalendertje- maken. Stelt u zich even voor: de mens heid lag toen al met een neuslengte van tien dagen achter bij de werkelijkheid! Misschien hebben de kleine luyden zich anno 1500 stiekum zitten verkneuteren om die tien dagen winst; dachten ze: dat kan nog lekker oplopen! Houen zo! Maar de kalendermakers sliepen niet. En zo kwam op 5 oktober 1582 paus Gre- gorius XIII korte metten maken met het gesjagger met vadertje Tijd. Met één forse mep veegde hij de tien dagen de eeuwig heid in: 5 oktober werd, bom, zonder meer 15 oktober. Dat was een tegenvaller. Het feit dat het juist een Paus was die met de verbetering aan was komen dragen, was dan ook een fijne aanleiding voor de niet-r.k. landen om te zeggen dat het niet telde, dat ze niet meedejen en zich de tien dagen wederrechtelijk toebleven eigenen. In Engeland en Duitsland hielden ze dat vol tot ergens in 1700. Toen moest men ook daar de oude Gajus loslaten om de, niet eens meer zo nieuwe Gregorius te omhel zen. Rusland bleef dwars tot 1918, maar moest toen toch ook het (inmiddels rode) hoofd buigen. tuurlijk gezegevierd. Democraatjes, kapitalistjes, communistjes, onder- en overontwikkelden hurken sindsdien weer eendrachtig tesamen bij de door Gajus en Gregorius diep in de geschiedenis gehei de jaarlijkse mijlpaal. Blank en bruin, rood. en geel bedenken unaniem dat het al lemaal weer een grote sof was doch stel len zich daarbij toch ook weer véél voor van het jaar dat komen gaat. En after all zit daar toch wel iets heel liefs in. Advertentie Lange Veerstraat 11 -13 Haarlem - Telefoon 11178 Reproducties naar oude foto's China en Albanië. Het persbureau Nieuw China meldt, dat in Peking een program voor 1962 is opgesteld voor de ontwikke ling van de wetenschappelijke en tech nische samenwerking tussen China en Albanië. In een communiqué wordt ge zegd, dat de ontwikkeling van deze sa menwerking gegrondvest zal zijn op de beginselen van het marxisme-leninisme. Drie zusjes verbrand. Drie zusjes, vijf jaar, vier jaar en 13 maanden oud, zijn gisteren in New York om het leven ge komen bij een brand in hun huis. De moeder werd in levensgevaarlijke toe stand naar een ziekenhuis gebracht. Brandweerlieden hebben meegedeeld dat de drie meisjes in een bed werden gevonden in een van de twee slaapka mers van een appartement in het sou terrain. De 26-jarige moeder lag op de vloer in het gangetje tussen de twee slaapkamers. 71 doden. Het aantal doden tengevolge van de treinramp bij Catanzaro in Italië is gisteren tot 71 gestegen. Het nieuws van het laatste overlijden heeft opnieuw aan leiding gegeven tot demonstraties. De dorpelingen stroomden bij tientallen uit hun huizen naar het plein voor het sta tion, waar zij de spoorwegen uitjouw den. Een sterke politiebewaking hield hen van het station zelf verwijderd. Massademonstratie. In volgepakte bussen en te voet arriveren in Istanboel in Tur kije arbeiders, die morgen zullen deel nemen aan een massademonstratie voor hogere lonen. In totaal wordt op twee honderdduizend deelnemers gerekend. Groepen arbeiders uit Izmir hebben hun baard laten staan uit protest tegen het stakingsverbod dat de regering heeft af gekondigd. Tal van demonstranten heb ben een voettocht van verscheidene da gen achter de rug. Roofovervallen. Zowel in Frankrijk als in Engeland hadden de rovers het gisteren voorzien op de loonzakjes om het oude jaar goed te besluiten. Uit Frankrijk worden drie gelukte roofovervallen ge meld en uit Engeland twee. De totale buit in Frankrijk was 140.000 nieuwe francs (ruim 100.000 gulden) en in En geland 20.000 pond (ruim 200.000 gulden)

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3