EEN JAAR is zogoed als voor bij. Een jaar waarin zovele gebeurtenis' sen hebben plaats gevonden, dat het on* doenlijk is ze binnen het bestek van één pagina te noemen. Er rest niet veel meer dan een greep in het dagelijks groeiende archief te doen. Het resultaat is een aantal foto's en een bescheiden aantal regels tekst. Het doel is de lezer in staat te stellen nog even achterom te kijken, te her-lezen en te her-kauwen. Want dat is traditie aan het eind van elk jaar. Wel nu dan, in de IJmond het verschij- ningsgebied van deze krant is ook veel gebeurd, veel prettigs en veel droe vigs. ÜW ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 De droevigste tijding in dit jaar was die van het vergaan van het vissersvaar tuig de „Elie Chenevière" in de woeste nacht van 18 op 19 oktober. Onze ge dachten gaan dan ook in de allereerste plaats uit naar hen die omkwamen bij deze ramp en naar de nabestaanden, die de drempel van het oude naar het nieu we jaar in onvolledig gezinsverband zullen overschrijden. Een jaar rond in de IJmond Dit jaar is ook begonnen met de afbraak van een deel van de zuider- pier in IJmuiden. Daartoe heeft de aannemer speciale boormachines laten aanrukken, waarmee gaten van twaalf meter kunnen worden ge boord. Het boren werd gevolgd door harde knallen en puin werd meters de lucht ingeslingerd. Nog lange tijd zal IJmuiden de explosies horen en zien. In september werd begonnen met het opblazen van een deel van de zuiderpier, in het kader van de verlenging van de pieren. schaak-toernooi. Het was tevens de maand, waarin de nieuwe burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann zijn eer ste nieuwjaarsrede hield. Een belangrijke gebeurtenis in februari voor de Nederlands Hervormde gemeente in Santpoort was het ingebruiknemen van de nieuwe kerk, „De Hoeksteen". Wijs muller kocht in die maand een bergings vaartuig, de „Help", waarmee de maat schappij al direct een opmerkelijk succes boekte door een gekapseisde cutterzuiger te bergen. De UK 15 liep in deze maand op de zuidelijke strekdam tussen de IJmui- der havenhoofden. Bij Hoogovens kwam in de tweede maand van dit jaar de „Aro- sa Sun" aan, het drijvende pension. Op 13 maart overleed de oud-wethouder van Openbare werken van Velsen, de heer Nederland werd dit jaar opgeschrikt door het bericht dat de Indonesische marine de grootste sleepboot van Wijsmuller uit IJmuiden had opge bracht. Hier nog een fraaie foto van de trotse zeesleper, die we wel nooit meer in IJmuiden zullen terugzien. In juli toonden zich de binnenschippers ontevreden met hun ligplaats in de spui- haven van IJmuiden. Tevens was het in die maand dat de civiele procedure plaats vond van de stichting „Het Vinkennest" contra de eigenaar van huize „Waterland". Dit jaar bracht nog niet de zo gewenste uitspraak. Op 22 juli brak brand uit bij de n.v. Wals in IJmuiden. Dank zij het doortastende optreden van Velsens be roepsbrandweer kon grote schade worden voorkomen. Het gemeentelijke gasbedrijf van Velsei vierde in augustus het vijftigjarig be staan. In de vroegere vismeelfabriek, die Beverwijk destijds aankocht om der wille van de zuivere lucht in de stad en wijde omgeving, brak op 10 augustus brand uit. Er werd veel schade aangericht. Op de dertiende van de maand werden in Bever wijk oostduitse atletes verwelkomd. In die maand tenslotte werd ook de hektrawler Kw 15, „Rijnmond I" te water gelaten. jaar bestond. Op 23 november kwam de tienduizendste wagon met Belgische hard steen in IJmuiden aan, reden waarom hier op bescheiden schaal feest werd gevierd. Twee dagen later opende mevrouw Bühr mann het tehuis van chronisch-zieken, „Kennemergaarde". In Beverwijk ging op 29 november de eerste paal voor een twee de torenflat de grond in. De laatste maand van het jaar bracht het afscheid van de adjunct-directeur van Hoogovens, ing. F. W. E. Spies. Op drie bijeenkomsten is duidelijk gebleken hoe zeer men deze man waardeert. De vijfde hoogoven werd op 12 december aangesto ken en voor Velsen was in deze maand een belangrijk gebeurtenis het slaan van de eerste paal voor een complex van 150 wo ningen in het nieuwe plan „Zeewijk", na melijk op 13 december. In januari van dit jaar werd in IJmui den een nieuw theater officieel geopend, te weten het City Theater aan de Kenne- merlaan. In dezelfde maand werd Dr. P. Korringa benoemd tot hoogleraar. Een elk jaar in die maand terugkerende gebeurte nis was de opening van het Hoogoven- W. F. Visser, onder wiens leiding de we deropbouw van het in de tweede wereld oorlog geteisterde Velsen, met kracht werd aangepakt. In deze maand werd voorts bekend gemaakt dat er in Velsen- Noord een tweede electrische centrale komt. Het sportveldencomplex „Water vliet" moet als gevolg hiervan nagenoeg geheel verdwijnen. De gemeente Velsen gaf in maart bekendheid aan het plan Zee bad, het toekomstige recreatiegebied ten zuiden van de zuiderpier. In Beverwijk werd in deze maand de Spoorsingel offi cieel geopend door burgemeester J. G. S. Bruinsma. Velsen maakte in september het raad huis-plan bekend. In Velsen bestond de Turnvereniging IJmuiden zestig jaar. In Beverwijk werd de eerste paal. voor het Asta-motel geslagen. Heemskerk en Be verwijk kregen in die maand voorts be zoek van minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, mr. J. van Aartsen. De di recteur van Scheveningen Radio, de heer C. van Geel vierde het veertigjarig ambts jubileum. In september begon men met het boren van gaten voor explosieven in de zuitferpier. Velsen maakte het belang rijke uitbreidingsplan Zeewijk bekend. De sleepboot „Noordholland" van bureau Wijsmuller werd in Indonesië aangehou den. Oktober bracht het droevige bericht van het vergaan van de „Elie Chenevière". De ontsteltenis was groot. Op 1 juni van dit jaar nam de directrice van het Beverwijkse Roo- de Kruis ziekenhuis afscheid. Zuster C. M. Tobi bij zeer velen ge liefd wordt hier omarmd door de voorzitter van het college van regen ten, de heer G. W. P. Stoutenbeelc Sr. In april begon men aan de Lange Nieuw- straat met de bouw van het nieuwe pand van Vroom en Dreesmann, dat in fe bruari van het volgend jaar geheel gereed zal zijn. In de koude april-maand ontving Velsen een aantal Britse sportleiders. Het was in deze maand ook dat de samenwer king in de IJmond weer ter sprake werd gebracht door de Beverwijkse wethouder E. Gerritse, die tijdens een raadsvergade ring mededeelde, dat burgemeester Bühr mann van Velsen het einde van de huidige vorm van samenwerking tussen de drie gemeenten, niet zou betreuren. In de maand april brak brand uit in het nieuw- bouw-gedeelte van de n.v. Frigo jn IJmui den. Burgemeester Bruinsma vari Beverwijk was er in de maand mei de oorzaak van dat het slaan van de eerste paal voor het nieuwe veilingencomplex niet kon door gaan, aangezien de bediening van de han dles verre van deskundig genoemd kon worden. Enfin, de veilingen komen er toch. In Beverwijk werd in die maand te vens het nieuwe kantoor van het gasbe drijf geopend. Op 17 mei passeerde de ronde van Nederland IJmuiden. Een zeer geliefde vrouw nam afscheid. Op 25 maart werd in Beverwijk de Spoorsingel officieel geopend door burgemeester J. G. S. Bruinsma. De weg verbindt het oude Beverwijk met de nieuwe wijk Oosterwijk. In die maand keerde op twee mensen na, de bemanning van de sleepboot „Noordhol land" behouden in ons land terug. Kapi tein en stuurman kwamen eerst op 4 no vember weer in ons land. In oktober pu bliceerden wij als eersten het belangrijke bericht dat in IJmuiden te zijner tijd twee nieuwe zeehavens zullen worden gegra ven. In Beverwijk werd in oktober de Hu- manitas-bejaardenflat officieel geopend. In november kreeg het IJmuidense post kantoor aan de Wijk aan Zeeërweg bezoek van inbrekers, die de brandkast meena men. In deze maand was het ook, dat de buizengieterij van Hoogovens vijfentwintig Het droevigste bericht was dit ia ar dat van het vergaan van de „Elie Chenevière', in de nacht van 18 op 19 oktober. Familieleden omarmen de geredden. In Beverwijk ging dit jaar de eerste Het energieke IJmuidense echtpaar paal voor het Astamotel de grond in. zag de vele moeite en inspanning beloond. Op 12 december werd de vijfde hoog oven in IJmuiden aangestoken door de inmiddels gepensioneerde ad junct-directeur ing. F. W. E. Spies en de heer J. van Vliet. Een belang rijk moment in de geschiedenis van het ijzer- en staalbedrijf. Het was op de eerste juni van dit jaar dat de directrice van t' Beverwijkse Roode Kruis ziekenhuis, zuster C. M. Tobi, hon derden handen drukte. Een paar dagen later deden zich op het Noordzeekanaal drie aanvaringen voor, waarbij gelukkig niemand werd gewond of om het leven kwam. Op 15 juni kwam de eerste trein met Belgische hardsteen in IJmuiden aan, de eerste in een reeks van in totaal twee duizend treinen. Op 27 juni werd een groot deel van IJmuiden afgezet omdat zich aan boord van eeh Urker vissersvaar tuig een zeemijn bevond, die bijna ont ploft was.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7