Het bestuur in het jaar 1961 Wijziging van verordening op heffing van straatbelasting Pelgrimstocht van oud-IJmuidenaar naar de plaats van zijn jeugd Schepen en scholen houden contact XENNEMER GARAGE ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 9 Onderwijs; Zeebad Drie personen bedwelmd Velsen krijgt „veili g verkeer"-ambtenaar Kerstboomverbrandingen - cold- en saunawave 12.50 permabel 14.00 g. verhoef Er zijn 363 schepen door scholen geadopteerd Glijden op klompen Pleinwildernis Elektrisch licht CORN. ZWIER Over enkele dagen zal het een jaar ge leden zijn dat burgemeester mr. J. C. Bührmann zijn eerste nieuwjaarsrede als voorzitter van Velsens gemeenteraad hield. Hij bracht hierbij onder meer naar voren het standpunt van de raad betref fende de havenplannen van de gemeente Amsterdam alsmede de plannen van de Rijkswaterstaat ten aanzien van het Noordzeekanaal en de havenmond van IJmuiden: Met begrip van de initiatieven welke de hoofdstad ontwikkelt in het be lang van haar haven, moet deze ontplooi ing worden bezien in het raam van 's lands economie; activiteiten die daarin niet passen, danwel geen rekening houden met andere fundamentele belangen van land en gewest, dienen te worden ge weerd. A msterdamse plannen Er is in het thans bijna afgelopen jaar over „Amsterdamse plannen" heel wat te doen geweest in en om Velsens raadzaal. Teleurstellend was de afwijzing door de regering van het verzoek een Noordzeeka- naalorgaan in het leven te roepen, waar in naast haar vertegenwoordigers zitting zouden kunnen nemen bestuurderen van de provincie Noordholland en van de be trokken gemeenten, in welk lichaam het beleidsvraagstuk aan de orde zou moeten komen. Verstond men onder „Amsterdam se plannen" tot dusver het zo genoemde „plan-Snijders" voor insteekhavens en in dustrieën aan beide oevers van het Noord zeekanaal, enkele maanden geleden werd hier een plan voor twee nieuwe havens in IJmuiden zelf aan toegevoegd. In de laatste raadszitting van 1961 heeft de raad van Velsen de gedachtenwisseling over de Amsterdamse plannen voltooid. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, is het debat betrekkelijk snel geëindigd, na dat namens de verschillende fracties was verklaard dat men vertrouwen stelt in het beleid van Burgemeester en Wethouders. Er zijn echter aan deze verklaringen eni ge opmerkingen toegevoegd, die waar schijnlijk niet zonder betekenis zullen blij ken voor het verdere verloop van zaken. Met name de voorzitter van de grootste raadsfractie, die van de Partij van de Ar beid, heeft er met nadruk op gewezen en de K.V.P. en andere fracties leken de ze opvatting te beamen dat zijn fractie zich noch door Amsterdam noch door B. en W.' van Velsen in een situatie gebracht wil zien, waarin men zonder een gedegen voorbereiding zou moeten beslissen over zaken die werden gekenschetst als de be langrijkste welke wellicht ooit in Velsen aan de orde zijn geweest. Deze waar schuwing bevatte onzes inziens een niet mis te verstane verwijzing naar de ne derlaag welke het college destijds heeft ge leden, toen de raad de door B. en W. voorgestelde fusie der drie IJmondge- meenten afwees. B. en W. hebben hierop toegezegd een vorm te zoeken voor een geregeld overleg ter zake met de raad, hetgeen op zich zelf een bewijs mag heten van de betekenis welke aan de komende contacten met Amsterdam moet worden gehecht. Bovengenoemde fractieleider heeft B. en W. van Velsen daarnaast een krachtige steun in de rug gegeven door nog eens te preciseren, dat men voors hands niet verder wil gaan dan samenwer king op het stuk van het vreemdelingen verkeer en dat de onlangs door de burge meester van Amsterdam in het uitzicht gestelde plannen tot het vestigen van ha vens en haveninrichtingen langs de gehele zuidoever en van industrieën langs de ge hele noordoever van het Noordzeekanaal niet als het gegeven uitgangspunt voor een verdere samenwerking der gemeenten kun nen worden aanvaard. De raad van Vel sen wenst over zaken van deze omvang en betekenis eerst te discussiëren, nadat on der leiding van de Rijksoverheid een ge degen afweging heeft plaatsgevonden van de vele belangen welke hier in het geding zijn. Wie de stormachtige ontwikkeling in de IJmond en haar gevolgen voor de bevol king in de naoorlogse jaren heeft gevolgd, kan slechts beamen dat de ideeën van Amsterdams burgemeester wel zeer in grijpende consequenties zouden meebren gen voor allen die in Velsen wonen en wer ken. En het kan daarom slechts worden toegejuicht dat in de slotvergadering van het jaar B. en W. en de raad van Velsen elkaar hebben gevonden in een niet-nega- tieve maar uiterst kritische instelling ten opzichte van wat men in de hoofdstad des lands wellicht wat al te vlot als een door alle betrokkenen te aanvaarden gegeven beschouwt. Velsen heeft dit jaar twee middelbare meisjesscholen gekregen. Het plan was, het gemeentelijk gymnasium met de rijks hogere burgerschool te fuseren tot een ge meentelijk lyceum met een mms-afdeling Nadat het rijk geweigerd had hier aan mee te werken. kwamen B en W. met een ander voorstel, name lijk een afzonderlijke mms. Een moeilijk heid-was, dat de pas opgetreden nieuwe directeur van de rhbs een mms-afdeling van zijn school wenste. Dit gaf aan leiding tot zeer uitvoerige debatten in de raad. waarbij aanvankelijk de gehele raad tegen het voorstel van het college was. Het was wethouder H. de Boer, hierbij ge steund door de tactvolle leiding van de voorzitter, die ten slotte de raad wist te overtuigen en om deed gaan. De gemeen telijke mms is er gekomen, zoals trouwens ook de mms-afdeling van de rhbs. Het zal interessant zijn af te wachten wanneer ook rijkssubsidie voor deze gemeentelijke mms zal worden verkregen. Velsens raad heeft zich voorts akkoord verklaard met het advies van het IJmond Advies College om te trachten te komen tot de oprichting van een school voor uit gebreid technisch onderwijs, een zo ge noemde samenwerkings u.t.s. voor de IJ mond. Inmiddels is ook de steun van Haar lem voor dit plan verkregen. Zoals bekend heeft Beverwijk geadviseerd ten gunste van de oprichting ener r.k. u.t.s., waar voor inmiddels op de rijksbegroting gel den blijken te zijn uitgetrokken. Een kar dinaal punt zal hierin blijken te zijn de vraag, of er in de IJmond inderdaad ruim te is voor meer dan één u.t.s., zoals de katholieke raadsleden menen te mogen voorspellen. De K V.P.-fractie kreeg niet haar zin met betrekking tot de benoeming van een di recteur voor sociale zal.en, voor welke functie zij een katholiek wensten. De meer derheid van de raad stemde echter voor de niet-katholieke kandidaat omdat deze door zijn ervaring als de geschiktste werd geoordeeld. In mei van dit jaar kwam het uitbrei dingsplan-Zeebad in onderdelen aan de or de. Het oorspronkelijke plan had geen goedkeuring van Gedeputeerde Staten ge kregen. Op 10 mei kwamen B. en W. met een nieuw plan; het oude plan bleek aan gehouden, maar het geheel was naar het zuiden opgeschoven. In de raad ontstond een discussie, waarbij door het C.H.U.- raadslid J. Kolkman een vurig pleidooi ge houden werd om ten zuiden van het Noord zeekanaal ruimte open te houden voor een haven. Van een niet-raadslid, ir. F. Thiel, was een beschouwing over havenmogelijk heden binnengekomen. Ook hier tekende zich reeds af een stelling nemen tegen een zich al te haastig neerleggen bij hetgeen later ook in de behandeling van de zo ge noemde Amsterdamse plannen een rol zou gaan spelen. Hoe het bedrijfsleven hierover denkt, moge blijken uit het feit dat dezer dagen alhier is opgericht een vereniging van bedrijven die belang hebben bij een ha ven in en voor IJmuiden. De meerderheid van de raad was van oordeel dat het scheppen van een strand- plan duidelijk een gemeentelijke taak was, voortvloeiend uit het streekplan. Er werd de voorkeur aan gegeven dit streekplan te volgen teneinde zodoende een uitgangs punt te hebben voor komende discussies met eventuele belangengroepen die afwij kingen met het streekplan zouden voor staan. Nog vers in de herinnering ligt het nood zakelijk verdwijnen van de zomershuisjes van de Amsterdamse vereniging „Ons Buiten" als pijnlijke consequentie van de werkzaamheden aan de IJmuider pieren. De raad toonde zich zeer begaan met de eigenaars van deze vakantiehuisjes. Ach teraf is gebleken dat B. en W. van Vel sen het aan het rechte eind hadden toen zij stelden dat deze Amsterdammers door hun eigen stadsbestuur wel zouden wor den geholpen aan een nieuw terrein. IV oningnood In de gemeente Velsen zijn aan het ein de van 1961 ruim tweeduizend woningzoe kenden. Als er in Nederland een gemeen te bestaat die niets onbeproefd heeft ge laten om tegen deze sociale schande iets te doen ter verbetering dan is dit wel Vel sen. Aan het einde van het eerste kwar taal nam de Velsense gemeenteraad een stemmig een motie van de heer J. van Os van den Abeelen aan, waarin de raad zich ontsteld toonde over de zeer geringe toewijzing welke voor 1961 van het Rijk werd verkregen. Na aftrek van de wonin gen welke tot vervanging van bestaande krotten nodig waren, bleek slechts één nieuwe woning gebouwd te mogen worden. Dit, terwijl de wachtlijst in snel tempo groter werd. Helaas is ook na deze motie niet veel verbetering ingetreden. IJmond Advies College Er viel dit jaar een duidelijk gebrek aan moed te constateren met betrekking tot de vraag: wél of geen IJmond Advies College7 Men aarzelt om de consequenties te trekken uit het standpunt van Velsens B. en W„ dat van oordeel is dat men beter doet het IJmond Advies College maar op te heffen. Wanneer men nagaat hoe wei nig constructief werk door dit adviescol lege in de jaren van zijn bestaan is ver richt, dan moet men wel t nt de conclusie komen dat dit bedroevend is. Er staat nog steeds op het programma een zitting waarin een aantal dringende punten moet worden afgehandeld. Verwacht mag wor den dat daarna weer de vraag op tafel zal worden gebracht, of deze vorm van „samenwerking" nu wel koste wat het kost moet worden voortgezet. Samenvoeging gemeenten Gedurende het jaar 1961 heeft de ge meenteraad van Velsen geen gebruik wil- Burgemeester mr. J. C. Bührmann len maken van de nog eenmaal geboden gelegenheid om uitgebreid te discussië ren over de bestuurlijke toekomst in de IJmond. Aangenomen mag dus worden, dat alle raadsleden nog steeds het stand punt innemen dat zij tijdens de uitvoe rige debatten in 1960 hadden en dat dus nog steeds een meerderheid van de Vel sense gemeenteraad (18-13) tegen één gro te IJmondgemeente en voor samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk is. Slechts één nieuw element is er aan toegevoegd De raad bleek namelijk bereid de aan dacht van de minister te vestigen op de mogelijkheid dat nieuwe plannen van Rijkswaterstaat met betrekking tot de wegenaanleg in de IJmond-noord argu menten zouden kunnen aandragen voor de voortgezette zelfstandigheid van Heems kerk. Naar duidelijk werd uitgesproken, werd hierin geen standpunt ingenomen maar heeft rnen zich beperkt tot het vra gen van de aandacht van de minister voor deze aangelegenheid. Financieel gezond Financieel verheugt de gemeente Vel sen zich in een goede gezondheid. Dat de toekomst echter niet rooskleurig is heeft men enkele weken terug in deze krant kunnen lezen. De behandeling van de begroting 1962 in de komende maand zal hierover nadere bijzonderheden ge ven. Het tot dusver gevoerde financiële beleid geeft alle aanleiding tot vertrou wen in de toekomst. De familie H„ wonende aan de Hoog- dorperweg in Heemskerk, zat 's avonds met enkele kennissen genoeglijk bijeen, toen mevrouw H. onwel werd en buiten be wustzijn raakte. Eerder tevoren was een zich in het gezelschap bevindende 18-jari- ge jongeman naar huis gegaan, omdat hij zich minder prettig voelde. Toen enige ogenblikken later nog twee bezoekers be wusteloos werden vonden de overblijven- den het tijd om telefonisch een arts te waarschuwen. Deze kwam onmiddellijk, constateerde kolendampvergiftiging en be handelde de bewusteloze personen. Later keerde hij nogmaals naar de /vyoning van de familie H. terug om te zien of verdere behandeling noodzakelijk was. Zowel me vrouw H. als haar gasten bleken geen na delige gevolgen van een en ander te heb ben ondervonden. De gemeente Velsen roept sollicitanten op voor de functie van ambtenaar voor verkeerszaken. In de toekomst zou deze functionaris gaan huizen in een centraal gelegen bureau voor veilig verkeer. Voor lopig echter zal hij worden ondergebracht in het hoofdbureau van politie. De ambte naar zal de taak krijgen het publiek voor te lichten en gegevens over verkeersvei ligheid te verzamelen voor de gemeente lijke diensten. Hij zal ook cursussen en verkeersexamens moeten organiseren en het toezicht hebben op de jeugdverkeers brigades. Op dinsdag 2 januari worden weer on der toezicht op verschillende plaatsen in Velsen kerstbomen verbrand. Deze plaat sen zijn: het terrein tegenover het Markt plein in IJmuiden, het Burgemeester Weertsplantsoen in Santpoort en bij de Gil denlaan tegenover de Bleyenhoevelaan in Velsen-Noord. De brandstapels worden om 18.30 uur aangestoken, de bomen moeten een kwartier eerder worden gebracht. Al le kinderen worden getracteerd op een lol ly. In de aanbiedingsbrief bij de begroting 1962 voor de gemeente Velsen wordt er op gewezen, dat de nieuwe financiële ver houding tussen het Rijk en de gemeente, zomede de stijgende uitgaven, met zich brachten, dat de wens om met een slui tende begroting te komen, wat minder ge makkelijk te verwezenlijken viel. Men moest, om tot dat doel te geraken, een aantal maatregelen nemen. Een dier maatregelen is een verhoging van de straatbelasting wegens gebouwde eigen dommen 8 percent tot 10 percent van de kadastrale huurwaarde der percelen. Zoals in het bovenaangehaalde gemeen teblad reeds is gereleveerd, is het ge wenst het belastinggebied, hetwelk de ge meente thans ter beschikking staat, tijdig te verkennen, om het evenwicht tussen in komsten en uitgaven te bestendigen c-n dient de voorgestelde verhoging van de straatbelasting als een conclusie uit deze verkenning te worden gezien. Daarbij is het volgende overwogen: In 1946 bedroeg de straatbelasting voor gebouwde eigendommen en daarbij geho rende erven 6 percent van de belastbare opbrengst. Dit percentage is met ingang van 1 januari 1960 op 8 gebracht. Deze belastbare opbrengst ondergaat geen wij ziging door verhoging van de huren van de betrokken percelen. Sedert 1946 zijn die huren echter steeds gestegen en zij be dragen thans over het algemeen meer dan het dubbele van die, welke in dat jaar verschuldigd waren. Bovendien zullen zij naar te verwachten is, nog verder stijgen Bij een heffingspercentage van 10 blijft de verhoging van de straatbelasting, vergele ken bij de toestand in 1946 beneden 70 percent. De huurverhoging wordt door de huis eigenaren, die de straatbelasting betalen. aan de huurders in rekening gebracht, ook al wordt de straatbelasting niet ver hoogd. Artikel 280 der Gemeentewet stelt de eis, dat de belasting een billijke bijdrage is in de tenlaste der gemeente komende kosten voor aanleg, onderhoud, verlich ting en schoonhouden van straten, pleinen en wegen, alsmede die voor de riolering. In 1947 heeft de minister van Binnen landse Zaken te kennen gegeven, dat een belastingopbrengst van 85 percent van de ten laste der gemeente komende kosten door hem nog als een billijke bijdrage wordt beschouwd. De opbrengst van de be lasting bedroeg over 1960 24,69 percent van genoemde kosten. Wanneer het hef fingspercentage op 10 wordt gebracht, zal bedoeld percentage 25,65 zijn. Het ligt in "het voornemen van de rege ring in 1962 een algemene huurverhoging door te voeren. Deze huurverhoging zal ook gelden voor de woningwetwoningen, hetgeen gepaard gaat met een verminde ring van de bijdrage van het Rijk voor die woningen. Bij die gelegenheid wordt dan rekening gehouden met de verhoogde straatbelasting, hetgeen anders als er dus geen algemene huurverhoging is niet het geval is, waarom het aanbeveling verdient thans tot verhoging van de straatbelasting te besluiten. Het kohier 1961 gaf een opbrengst te zien van rond 455 .000. Rekening houden de met het normale accres, dat op 5.000 gesteld kan worden, kan de opbrengst van de voorgestelde verhoging worden ge raamd op 2/8x/ 460.000 of 115.000. Een verhoging van het heffingspercen tage voor de ongebouwde eigendommen komt B. en W. niet noodzakelijk voor. Het betreft hier slechts enkele aanslagen, waarvan de hogere opbrengst vrijwel te verwaarlozen is. Met het oog op het bovenstaande stel len B. en W. de raad voor het besluit te nemen, dat in een ontwerp bij de stukken is gevoegd. Advertentie bracht u reeds een bezoek aan onze totaal vernieuwde kapsalon ter gelegenheid hiervan tijdelijk onze bekende (onder volle garantie) nat. en intern, dameskapper kennemerlaan 184 - telefoon 4825 Aan het eind van het jaar duiken allerlei herinneringen op. Prettige en minder prettige, zelfs droeve. Maar her inneringen van een vijftig tot zestig jaar terug komen niet zo vaak voor. Hier onder volgen van die herinneringen. Het lijkt me vooral voor hen met wie ik in die tijd heb gespeeld, gevochten en in de schoolbanken gezeten leuk ze eens met me op te halen." Dit schrijft ons de Hagenaar J. Hoogbruin, die in het begin van deze eeuw in Oud-IJmuiden woon de. De heer Hoogbruin vervolgt: ,^ds er zo n vijftig jaren verlopen zijn en je komt met de btis weer eens in IJmuiden aan, dan word je wel ontnuchterd. Je ziet nog voor je, IJmuiden zoals het toen was, maar dat is verkeerd. Het begon al in Haarlem, waar ik in de bus stapte. Ik vroeg de chauffeur of hij naar het Wil- Op het ogenblik varen er over de zeven wereldzeeën 363 Nederlandse koopvaar dij- en marineschepen, waarvan officieren en bemanningen geregeld corresponderen met Nederlandse scholieren. Dit is het re sultaat van vijftien jaar ingespannen ar beid van de „Nevas", de Nederlandse Vereniging tot Adoptie van Schepen. Deze vereniging tracht door het leggen van contacten tussen leerlingen van lage re en middelbare scholen en scheepsbe manningen het opgroeiende geslacht een beter begrip bij te brengen van alles wat in verband staat met de scheepvaart. In de praktijk is gebleken dat de scholieren daarnaast ook een grote dosis aardrijks kundige kennis opdoen, omdat de klassen hun geadopteerde schip vaak van haven tot haven op de landkaart volgen en de schepelingen veela] monsters van de la ding naar de school opsturen. Het bestuur van de „Nevas" heeft don derdag in de ontvangstzaal van de KNSM te Amsterdam geconfereerd met een groot aantal onderwijzers en leraren. Daarbij is gebleken dat de scholen over het algemeen bijzonder tevreden zijn over de bemidde ling van de „Nevas", vooral bij het op stellen van vragen over onderwerpen als de navigatie, de inrichting van het schip en technische bijzonderheden. Men wil ver. mijden dat de correspondentie een per soonlijk karakter krijgt. De activiteiten van de „Nevas" hebben er toe bijgedragen dat er vele vriend schapsbanden gesloten zijn, hetgeen ook tot uitdrukking komt in de bezoeken die bemanningen aan scholen en scholieren aan schepen brengen. „De jeugd krijgt op die manier meer waardering voor de scheepvaart," zo zei de secretaris van de „Nevas", de heer A Happee. Dat ook de directies van de Nederlandse scheepvaart maatschappijen dit belang inzien blijkt wel uit de grote steun die de reders aan de „Nevas" geven. lemsplein reed. „Het Willemsplein, wat is dat? Dat staat niet op mijn routelijst". Hij wist natuurlijk ook niet dat we op dat plein gespeeld hadden bij de pomp met Bambolien, een negerjongen uit Zuid-Afrika. Dat we er hebben ge schaatst nadat een sleepboot het plein met kanaalwater had natgespoten en dat er werd gereden om prijzen. En dat we er in 1909 hebben rondgehost bij de ge boorte van Koningin Juliana, wist hij ook niet. Toen ik de chauffeur verder zei dat ik door de Breesaap, langs Rooswijk, naar Beverwijk wilde, was het hem en zijn col lega al even duister. „Ik ga wel naar Be verwijk. maar dan over Velsen". zei hij. Nu, dat wist ik. Meermalen heb ik langs het kanaal, de Hoge Berg en het klaphek daarheen gelopen. Ook nog wel over de voetbrug, waar we de fluit van een boot nadeden om de brugwachter uit zijn huis je te lokken. Later hebben we ook pontje gevaren. Steeds maar heen en weer, tot we er af geschopt werden. Nadien werd de spoorbrug gebouwd. Daarover liepen we ook wel eens. Tussen de spoor brug en de Hoge Berg was het altijd vech ten met, wat wij noemden „De Heijers". De bus reed naar IJmuiden-Station. Ik zag weer de hoogte. De steile helling werd vroeger door de jongens gebruikt om er, gezeten op hun klompen van af te glijden, tot klompen en broek stuk waren. Aan het eind van de hoogte doemde uit de mist Hotel Augusta op, dat toen erg deftig was. Hoe het nu is weet ik niet (nog steeds deftig, red.). Ik zag dat de huizen daar van de Wilhelminakade verdwenen waren. Het café op de hoek van de Oranjestraat eveneens. Ik wilde naar het Plein, waar vroeger Buttger woonde en drogist Sant, fotograaf Tismeer, waar de boekhandel Jac. Sinjewel was en Nico met de ijzer handel, en dan, op de hoek klokkenmaker J. van Vreeden. Aan de andere kanten van ouwe Jan, die helemaal niet zo oud was, was weg. De onderwijzer die altijd over de lange banken liep ook. Maar de onderwijzer die zo mooi kon schrijven leeft nog. vertelde men mij. Thalia, de vroegere oud-katholieke kerk, bleek te zijn dichtgespijkerd. Daar hebben we nog eens het jubileum van de dertig jaar bestaan de kunstkring meegemaakt Kwade ton gen zeiden toen dat de kunstkring pas 29 jaar oud was, maar in geldnood zat. De directeur-dirigent werd op die avand be dacht met een levende kip. En zo keek ik de Pleinwildernis eens rond. Daar was het café van Hoenson, daar de politiepost, daagde schilderswerk plaats, later een scheersalon, daar het vis- pakhuis van Dekker, wiens zoon in de wiskunde studeerde. Allemaal herinnerin gen. niets dat was overgebleven. Ja, de oude sluis was er nog. ^aar had ik eens bijna in de sluiskolk gelegen toen ik met de slee de hoogte afgleed bij bakker Bais en de galanteriezaak van Nieborg. De huis jes van de sluiswachters waren voor een deel verdwenen, zag ik, evenals de com- miezenwoningen. „Het leitje", waarop de uit Amsterdam vertrokken schepen ston den aangegeven, was er niet meer, de commiezenvlet. waarmee we op de meest ongunstige tijden wegroeiden, ook niet. Toch hadden we altijd nog ontzag voor de enige dorpsagent, die later caféhouder werd. Van de Amsterdamse boot was niets meer te bekennen, van de ijsfabriek en de sterke sleepboten echter wel. De toe ristensteiger zag ik ook nog, maar de Punt was de Punt niet meer, met die bunker. Jaap Visser met zijn roeiboot was er niet. Die roeide je voor één cent naar de over kant als je naar het strand ging. En had je geen cent dan wachtte je, tot je jezelf met Jaap mocht overroeien. Aan de over kant hebben we gejuichd voor de Held van de Spionkop. Zelfs „Blauwe Kees" van het fort zette zijn riemen rechtop in zijn vlet. De hal vond ik nog vrijwel gelijk, al leen wat versletener. Vandaar wandelde ik langs Eben Haëzer en het Rode Kruis- was ook niet veel meer te zien. De school gebouw, waar de kunstkring had gespeeld Het Willemsplein zoals het was na de afbraak bij de opening door prins Hendrik. Daar achter had de Zwaluw gestaan, die was afgebrand. Ik liep naar de Kanaalstraat. Vele winkels waren er dichtgespijkerd. De winkels Nederland en Oranje bleken te zijn omgebouwd tot woonhuizen. Bakker tje, met zijn fijne koek, was weg. Alleen een winkel in scheepsvictualiën was er nog wel, zij het onder een andere naam. Dan miste ik een eindje verderop, op-een hoek, een klein café met trekmuziek, waar in een timmerman heeft gewoond, die een collega wilde overtroeven door een adver tentie te plaatsen, waarin hij zich aanbe val als maker van doodskisten met patent sluiting en binnenverlichting. Ja, het ging vroeger wel eens vreemd toe in IJmui den. Zo kon in onze tijd een ezel nog vrij rondlopen; de ezel van Braam. Oorspron kelijk behoorde het dier aan de familie Van Tuyll van Serooskerken. Toen de ezel daar geen dienst meer deed mocht hij zijn laatste levensjaren onder het toeziend oog van Braam slijten als gepensioneerde. Zijn hoeven leken wel schoenen. Hij had zijn vaste route door IJmuiden en hief bij goede gevers van brood een dankbaar ge balk aan. Toch was IJmuiden aan de andere kant weer voorlijk. De stad aan zee kon al op elektrisch licht bogen, vóór de meeste an dere steden. Verdwenen waren de Rijksstraatweg, de Kanaalstraat, de bodega van Di Majo, de smidse van Hoorn. De Kon. Emmastraat weg. Daarvoor in de plaats een speel plaats. Het gebouw van Christelijke Be langen, nu een pakhuis. Op de speelplaats een betonnen gevaarte, dat vroeger uit ge verfd ijzer bestond en waarm i we, om dat de, poten waren doorgeroest, nog wel eens op stap gingen Langs de melkzaak op de hoek van de G. J. Sluisstraat, nog steeds onder dezelfde naam, waar des tijds de christelijke fanfare „Duinklank" oefende, langs de Christelijke school van meneer Bijkerk, door de Keizer Wilhelm straat kwam ik bij de Stationstrap. Via de Wilhelminakade en de Julianabrug be landde ik in Nieuw-IJmuiden met zijn grootsteedse allure. Daar nam ik de bus naar Haarlem" Advertentie Kennemerlaan 224-226 IJmuiden Tel. 4324 Voor eerste klas service

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9