EEG-ministers verlengen 1961 Personeelstekort geeft grote spanningen in Amsterdam De beurs Overgang naar tweede fase is thans waarschijnlijk Produktie in de V.S. zal de komende maanden blijven stijgen Jaarrede Mr. Delprat Reorganisatie van het Vredestein-concern SCHEEPVAARTBERICHTEN Introductie International Electronics Cy Curacao Resultaten Staatsmijnen zullen iets bij die van 1960 achterblijven China wil Britse vliegtuigen kopen DINSDAG 2 JANUARI 1962 11 Zwaardere munteenheid in Bulgarije Jaaroverzicht OESO Rolls Royce zou met BMC gaan samenwerken Dienstverleningssector komt ernstig in de knel Kort economisch nieuws West-Samoa onafhankelijk Fusie tussen CP-fabrieken en J. A. Mulder (Van onze correspondent BRUSSEL. Anti-climax, zaterdagavond tegen middernacht in de vergadering van de Ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap in het Congrespaleis te Brussel: de ministers besloten de zitting 4 januari aanstaande voort te zetten. Daar mede hebben zij dus het juridische probleem c.q. omzeild. De raad is van oordeel dat de vergaderingen in het nieuwe jaar nog tot de zitting van 1961 behoren en dat dus alsnog kan worden besloten, of en wanneer kan worden overgegaan tot de tweede fase van de EEG. Zowel de Duitse minister van Economische Zaken, Erhard, die de vergaderingen van vrjjdag en zaterdag naar wij van verscheidene zjjden vernamen: slap en met weinig kennis van de dossiers heeft gepresideerd, als de Nederlandse delegatie, geleid door de ministers De Pous en Marijnen, toont zich aan de vooravond van het nieuwe jaar nogal optimistisch ten aanzien van het verdere verloop der gebeurtenis sen binnen de Euromarkt. Er is veel werlc verricht, zo zeiden de Nederlandse ministers, enige essentiële vraagstukken zijn weliswaar opengeble ven (onder andere die van de ontsnap pingsclausules) en er zijn nog wel moei lijke problemen te overwinnen, doch wij hopen toch dat aan het einde van deze zitting de tweede etappe zal kunnen beginnen. Ex-minister Mansholt, thans lid van de Executieve Commissie en daarin belast met de landbouwzaken, was al even vervuld van goede hoop. „Er zijn moeilijkheden geweest op land bouwgebied", zei hij ons, en de ontsnap pingsclausules vormen de belangrijkste punten van welke de vervulling voorwaar de zal zijn voor het overgaan naar de vol gende periode van de Euromarkt. Ik ver wacht echter dat de Ministerraad toch wel binnen enige dagen daartoe zal besluiten. Keuze van Hallstein Aan die vergadering van de Minister raad,'waarin tot voortzetting was beslo ten, was een vrij rumoerige bijeenkomst van de Executieve Commissie voorafge gaan. Zoals bekend moet deze, overeen komstig artikel 8 van het verdrag van Ro me, advies uitbrengen aan de raad van ministers over het al of niet overgaan tot de volgende fase. Prof. Hallstein, de voorzitter van de Executieve Commissie, had het volgende verklaard: a. wij stellen vast dat voor het over gaan naar de tweede fase de belangrijk ste doeleinden zijn bereikt, en wij advi seren derhalve deze overgang. b. de Executieve Commissie wijst de Raad van Ministers er nadrukkelijk op dat een evenwichtige ontwikkeling van de Euromarkt ernstig in het gedrang kan ko men, wanneer niet de eerste stappen naar een gemeenschappelijk landbouwbeleid ten spoedigste zullen worden genomen. Verwondering Daarop hebben zowel Nederland als Frankrijk (verwonderd eensgezind te zijn?) gereageerd. De Nederlandse minis ters zeiden namelijk: „Wij hebben, zeer tot ons verdriet, geconstateerd, dat er on voldoende vooruitgang valt vast te stellen in het landbouwbeleid. Wij zijn van oor deel, dat wij niet pessimistisch behoeven te zijn over de mogelijkheid alsnog tot overeenstemming te komen. Dus stellen wij voor de zitting van de Ministerraad voort te zetten. Uit het Franse en Neder landse standpunt bleek voldoende, dat er zeker geen unanimiteit zou bestaan ten aanzien van het overgaan naar de tweede fase. Daarom heeft de heer Erhard de kwestie ook niet in stemming gebracht, maar is men tot het reeds genoemde be- èluit gekomen. Het Nederlandse en Franse standpunt moge velen wat star en formalistisch voor komen, doch daar staat tegenover dat men zal moeten erkennen dat het getuigt van een grote mate van praktisch inzicht. Het totstandkomen van de gemeenschap- pelijke markt is, zo zeggen beide landen, t zo belangrijk en heeft zulke verstrekken de gevolgen voor de economie van de zes landen, dat het absoluut onverantwoorde lijk zou zijn tot de tweede periode over te gaan wanneer niet voor alle hangende kwesties een duidelijke oplossing zou zijn gevonden. Men heeft ook zaterdag nog de gehele dag gewerkt aan het zoeken naar oplossingen. Voor enige is men tot over eenstemming gekomen; onder andere met betrekking tot de gelijke beloning voor ge lijk werk van mannen en vrouwen (die voor 31-12-1964 volledig zal zijn), terwijl ook de kartelregeling definitief is aange nomen. De tweede fase betekent in de eerste plaats, dat van de datum van ingang af over een groot aantal zaken door de Mi nisterraad met tweederde meerderheid in plaats van met eenstemmigheid kan wor den beslist. Dat zal uiteraard een grote vereenvoudiging van de procedure met zich brengen, omdat niet, zoals tot nu toe, één recalcitrant land met de achterge dachte aan een koehandel, een besluit kan saboteren. Ten tweede, dat, waar de over gang van de tweede naar de derde etappe automatisch is (al is één jaar uitstellen mogelijk) het thans in het minst gunstige geval nog negen jaar zal duren tot er een volkomen gemeenschappelijke markt zal zijn. De totale verlaging van de tarieven zal thans met ingang van 1 januari 1962 waar schijnlijk veertig pet kunnen worden van het peil van 1957. Het is zelfs mogelijk dat zal worden besloten om nog een extra versnelling toe te passen, zodat de totale tariefsverlaging dan niet veertig maar vijftig pet zal zijn. De Bulgaarse lev is met ingang van 1 januari gerevaloriseerd. De nieuwe munt vertegenwoordigt thans een waarde van tien oude levs. Volgens het Bulgaarse pers bureau zijn in het gehele land tweedui zend loketten geopend om de bevolking in staat te stellen de oude-munten in te wis selen. Bulgarije is het eerste Oosteuropese land dat het voorbeeld volgt van de Sovjet- Unie, die ongeveer een jaar geleden de zogenaamde zware roebel in de plaats stelde van tien oude roebels. MUTATIES BIJ PHS. VAN OMMEREN Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam bericht, dat met ingang van 1 januari 1962 aan ir. J. S. Pel, directeur van hun binnen tankvaartbedrijf, wegens het bereiken van dé pensioen gerechtigde leeftijd, op de meest eervolle wijze ontslag uit hun dienst werd verleend. De heer Pel is 'ruim 35 jaren bij de vennootschap werkzaam ge weest. Om dezelfde reden werd op de meest eervolle wijze heden ontslag ver leend aan de heer P. J. van Fenema, pro curatiehouder der vennootschap, in het bijzonder belast met de zaken van het zeerederijbedrijf. De heer Van Fenema heeft gedurende ruim veertig jaren de ven nootschap gediend. Met ingang van heden is de heer F. Cochius, onderdirecteur van het zeerederijbedrijf, benoemd tot direc teur. Tot procuratiehouder van de vennoot schap werd benoemd de heer M. P. H van Engelen en H. Sickens de Wal voor het zeerederijbedrijf en de heer A. J Metzlar voor het tankopslagbedrijf. De Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) heeft haar economisch jaaroverzicht voor de Verenigde Staten gepubliceerd; het eer ste van een reeks overzichten van de le den-landen. Over de vooruitzichten op kor te termijn voor de Verenigde Staten wordt in het overzicht gezegd, dat het produktie- peil in een groot deel van 1962 snel zal blijven stijgen onder invloed van de na tuurlijke krachten van herstel en van de stimulans, die uitgaat van de fiscale en monetaire politiek. Alle voorname sectoren van de binnen landse vraag zullen tot de vooruitgang bij dragen, maar de netto uitvoer zal een nei ging tot dalen vertonen. De staatsuitgaven zullen in belangrijke mate bijdragen tot een verdere expansie van de totale vraag; de investeringen van de staten en de ge meenten stijgen; de federale uitgaven zul len waarschijnlijk aanzienlijk toenemen en de stijgende defensie-uitgaven zullen in 1962 een sterke invloed op de expansie doen gelden. Op korte termijn zal het effect van deze groei op de handelsbalans waarschijnlijk ongunstig zijn. De toenemende activiteiten het binnenland die verwacht worden, zouden tot medio 1962 de invoer kunnen doen stijgen met anderhalf a twee miljard dollar boven het peil in het eerste halfjaar van 1961. In dezelfde periode zal de export enigszins verbeteren, maar de mate van toeneming is onzeker. De ontwikkeling van de uitvoer naar Europa is onzeker, zo wordt in het over zicht opgemerkt, en zal afhangen van het tempo van de Europese expansie en voor- raadvorming. De uitvoer naar Japan zal daarentegen waarschijnlijk op hetzelfde peil blijven of misschien iets verminderen. De export van langlopend kapitaal zal wellicht een neiging tot stijgen vertonen, maar in bescheiden mate; een snellere ex pansie in de Verenigde Staten en betere winstmogelijkheden zouden een remmende invloed op de uitvoer van langlopend kapi taal kunnen hebben. In de eerstkomende maanden zal een vermindering van de uit voer van kortlopend kapitaal een compen serend effect op de gehele betalingsbalans kunnen hebben, maar het is duidelijk dat de onafhankelijke ontwikkeling van het ba sistekort in de richting van een groter te kort zal gaan door de verandering in de cyclische positie. De voornaamste vraag is of in dit geval de economische groei kan voortduren tot een peil waarop volledige werkgelegenheid wordt bereikt om daarna te veranderen in een bevredigender tempo van groei op lan ge termijn, dan is bereikt in de vijftiger jaren. Op langere termijn, zo wordt in het overzicht gezegd, zal de betalingsbalans veel baat vinden bij de maatregelen, die zijn genomen tot verbetering ervan. (Van onze correspondent) LONDEN Volgens de Daily Express zou Rolls Royce van plan zijn te gaan sa menwerken met de British Motor Corpo ration (Austin-Morris). De dure Roils Royce-wagens, welke nog steeds niets van hun deftige statigheid van weleer en hun vermogen tot symbolisering van rijkdom verloren hebben, zijn ernstig getroffen door Selwyn Lloyds verminderde belas tingaftrek van vorig jaar. Het eerste resultaat van de fusie tus sen Rolls Royce en de B.M.C. zal een kleinere goedkopere Rolls zijn. De „volks' Royce zal waarschijnlijk echter nog altijd 25.000 kosten! Deze zal waarschijnlijk een motor krijgen van 3.000 kubieke cen timeter in plaats van de tegenwoordige, welker inhoud 6.230 c.c. bedraagt. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, mr. D. A. Delprat, heeft ljeden in z(jn nieuwsjaarsrede de politieke en economische we reldsituatie, de E.E.G., Nederland en de positie van Amsterdam belicht Wat de economische ontwikkeling in ons land betreft merkte hjj op, dat er voor ons land aanwijzingen zijn dat wij in 1961 in de gevarenzone van de hausse zjjn ge komen. „Hoewel waakzaamheid geboden is, kunnen we echter met voldoening op het afgelopen jaar terugzien. Ook voor de naaste toekomst acht ik de perspectieven voor het bedrijfsleven overwegend gunstig", zei de heer Delprat. Gezien de verwachte ontwikkelingen in de overige Westeuropese landen en in de V.S. kan wel op een voortduren van de gunstige conjunctuur worden gerekend. Hij noemde het kardinale probleem in de huidige conjunctuurfase de vraag of wij er in zullen slagen zonder moeilijk leden van de periode van snelle expan sie over te gaan naar een tijdperk van regelmatige groei, die afgestemd zal moeten zijn op de geleidelijk aan be schikbaar komende nieuwe capaciteit van het produktie-apparaat. Lukt dit niet dan zal, zijns inziens, ernstig rekening gehouden moeten worden met een her haling van de overheidsmaatregelen no dig om een bestedingsbeperking te ver wezenlijken. Sprekend over de overspannen marktsi tuatie deelde de heer Delprat mede dat het aantal openstaande aanvragen voor werknemers het afgelopen jaar steeg van 59.300 tot 76.200, terwijl het aantal werk lozen daalde van 30.400 tot 25.400. Het aan bod van vrouwelijk personeel was op 30 november 1961 gedaald tot 4.400, de vraag steeg tot 37.800. Niet achter Volgens de voorzitter van de Amster damse K.V.K. is de conjuncturele ontwik keling in de hoofdstedelijke agglomeratie niet achter gebleyen bij de landelijke ont wikkeling. Het nijpende personeelstekort heeft naast de belemmering van de ex pansiemogelijkheden van het bedrijfsleven, voor Amsterdam een bijzonder kwalijk as peet daar de dienstverleningssector voor grote moeilijkheden wordt geplaatst. Voor al bij de posterijen dreigt het gebrek aan arbeidskrachten thans tot een zodanige verslechtering van het dienstbetoon te lei den dat daarvan ongetwijfeld een ongun stige invloed zal uitgaan op de slagvaar digheid van het gehele Amsterdamse be drijfsleven", aldus mr. Delprat. In de Amsterdamse haven heeft het goe derenverkeer zich in de loop van 1961 ver der uitgebreid, doch in een langzamer tempo. Met name de ontwikkeling van de voor uitvoer bestemde goederenoverslag was onbevredigend. Het aantal zeeschepen dat tot en met 27 december de Amster damse haven binnenliep, bereikte een nieuw hoogtepunt en bedroeg 7.910 sche pen (in 1960 7.530). In tegenstelling tot het voorgaande jaar was in 1961 de doorvoer het meest expansieve element in het ha ven ver keer; Door de politieke situatie in Ëuropa daalde het aantal Amerikaanse toeristen dat in de eerste negen maanden van 1961 Amsterdam bezocht met zes percent. Dit werd echter ruimschoots goedgemaakt door het grotere aantal Duitsers en Belgen dat de hoofdstad bezocht. „Een opvallend en niet in de laatste plaats voor de detailhandel in het stads centrum verheugend verschijnsel dat in 1961 aan de dag trad, was de toenemen de faam, die Amsterdam als winkelcen trum in het internationale vreemdelingen verkeer verkrijgt. Er liggen stellig nog mo gelijkheden om deze positie verder tot ontwikkeling te brengen. Zii zal onder an dere versterkt kunnen worden door het 's avonds geopend houden van de winkels in de binnenstad", aldus de heer Delprat. De hotelaccommodatie zal in 1962 met 1.600 bedden toenemen door de bouw van nieuwe hotels, een tweede motel en de Casa Academica. Voor de Amsterdamse nijverheid was 1961 over het algemeen een bevredigend aar, al werd zij wel in steeds sterkere mate geconfronteerd met de gevolgen van de gespannen conjunctuur". Hij zei dat Amsterdam, na de oorlog uitgegroeid tot een van de belangrijkste hardhouthavens van het continent, zijn po sitie als overslaghaven van overzees hout ten volle wist te behouden. Over het havengebied merkte hij op dat de gang van zaken met betrekking tot de westelijke toegang van de haven, de havenmond IJmuiden, tot tevredenheid stemt. „Het belang van het gehele Noord zeekanaalgebied, en daarmee van bijna twee miljoen Nederlanders is betrokken bij de werken aan deze havenmond", al dus mr. Delprat. Sprekend over de Coentunnel en de Hembrug merkte hij op: „op nog geen vier km afstand van de geprojecteerde Hemtunnel wordt nu de autotunnel ge bouwd. Wat zou uit een oogpunt van kos ten en doelmatigheid logischer zijn dan in dit geheel 'tevens de vervanging van de Hembrug door een spoortunnel, op te nemen?" De heer Delprat is van mening dat de algehele modernisering van het Amster dam-Rijnkanaal binnen een redelijke ter mijn zowel aangevat als voltooid moet wor den. Niet te veel De raad van bestuur van de n.v. Rub berfabriek Vredestein te Loosduinen maakt bekend, dat per 2 januari 1962 uitvoering is gegeven aan de reeds enige tijd be staande plannen om te geraken tot een wijziging in de structuur van het Vrede- steinconcern door de oprichting van de vier naamloze vennootschappen: „Rubber fabriek Vredestein Loosduinen n.v. te Loos duinen," „Rubberfabriek Vredestein Doe- tinchem n.v. te Doetinchem," „Vredestein International n.v. te Loosduinen" en „Vre destein Bekledingstechnieken n.v. te En schede." Doordat deze nieuw opgerichte dochter maatschappijen elk bepaalde gedeelten van de activiteiten, die tot heden door de vennootschap zelf werden uitgevoerd, heo- ben overgenomen zal de n.v. Rubberfa briek Vredestein uitsluitend voortbestaan als een houdster- en financieringsmaat schappij, welke geleid wordt door een raad van bestuur. Leden van deze raad van Pe stuur zijn de heren ir. E. L. C. Schiff en P. van den Bergen. Ir. C. J. Rondberg, die deel uitmaakte van de raad van bestuur van de oorspron kelijke n.v., trad op 31 december in ver band met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd af. Als commissaris van Vredestein International n.v. is be noemd ir. W .A. M. Hanlo, directeur van de n.v. Nederlandsch-Amerikaansche Auto bandenfabriek Vredestein. Behalve de vier hierboven genoemde dochtermaatschappijen (100 percent be lang) behoren thans nog tot het Vrede- stein-concem: De n.v. Nederlandsch-Ame- rikaanse Autobandenfabriek Vredestein te Enschede-belang houdstermaatschappij: circa 79 pet.; de n.v. Bataafsche Rubber Industrie Radium met haar dochtermaat schappijen n.v. Radium Latex en n.v. Ra dium Export, alle te Maastricht-belang houdstermaatschappij: 100 pet.; Jannink's Textiel- en Nettenbedrijf n.v. te Goor-be- lang houdstermaatschappij: honderd pet. Daarnaast beschikt het Vredestein-concern over eigen verkoopkantoren in België, Frankrijk, Zweden en Kongo. Aardijk 31 te Hamburg. Abida 31 v. Puerto Miranda n. Buenos Aires. Achilles 29 te Amsterdam. Acila 30 te Kopenhagen verwacht. Acteon 3 te Mtwara verwacht v. Dar Ee Salaam. Aegis 30 v. Curacao n. La Guaira. Albireo 31 te Hamburg. Alamak 2 te Port Said. Alca 30 100 m. n. Ameland n. Gothenburg. Aldabi 30 v. Rio de Janeiro n. Ilheus. Algorab 30 te Las Palmas. Alhena 2 te Santos verwacht. Alioth 31 te Vera Cruz. Alkaid 30 v. Antwerpen n. Las Palmas. Alkmaar 30 70 m. w. Algiers n. Lissabon. Almkerk 31 te Rotterdam. Alnati 31 te Rotterdam. Alnitak 30 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Alphacca 30 te Bremen v. Hamburg. Alphard 1 v. Trinidad n. Fort Aleza. Alpherat pass. 2 Kp. Canaveral n. New York. Alwaki 31 te Aden verwacht. Amerskerk 30 65 m. n.n.w. Dakar n. Capetown. Amsteldijk 1 v Rotterdam n. Hamburg. Amstelkroon 30 190 m. z.z.w. Calcutta (bestem.). Annenkerk 31 v. Rotterdam n. Amsterdam. Arendskerk 2 te Bangkok verw. v. Singapore. Argos 30 te Thessaloniki. Arnedijk 2 te Port Everglades. Atys 30 v. Calcutta n. Bombay. Balong 31 te Le Havre. Banda 30 300 m o.n.o. Aden n. Bahrein. Barendrecht 2 te Mena Al Ahmadi. Bennekom 30 v. Amsterdam n. Curagao. Bifttang nass. 30 Socotra n. Immingham. Blitar 30 910 m. n.w.n. tYii,a m axEd.Werikèm Boissevain 30 v Rio de Janeiro n. Capetown. Borneo 31 v. Djeddah n Damman. Burl S. Watson 2 v. Rastanura n. San Francisco. Caltex Arnhem 31 te Kharg eiland. Caltex Delfzijl 1 v Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven 30 v. Tutunciftlib n. Port Said. Caltex Gorinchem 2 v Kopenhagen n. Pernis. Caltex Rotterdam 30 v Sidon n. Rotterdam. Caltex Utrecht 1 te Holehaven verwacht. Camerounkust 30 te Bilbao. Celebes 30 45 m o. Aden n. Mombasa. Charis 27 te Charleston. Concepcion 29 165 m z. K. Verd. eil. n. B. Aires Congokust 30 v. Antwerpen n. Amsterdam. Dahomeykust 30 v. Freetown n. Le Havre. Chiron i v Rotterdam n. Antwerpen. Daphnis 29 te Point a Pitre n Fort de France. Delft 30 te Puerto Ordaz n. Europa. Diemerdijk 1 v. Kingston n. Londen. Diogenes 31 te Cartagena. Doris 31 v. Mobile, 1 te Houston. Echo pass. 30 Kaapstad n. Durban. Eemland 30 v. itoria, 2 te Cabedelo. Esso Amsterdam 30 v. Rotterdam n. Mena Forest Lake 30 50 m. z. Ras Al Hadd n Mena. Forest Town 30 120 m. z.o. L. Quoin n L. Aden. Fravizo 30 15 m. z. Almeria n. Rotterdam. Gaasterdijk 31 v. Hamburg n Bremen. Gabonkust 30 4 m. w. Noordhinder n. Freetown. Geertje Buisman 30 200 m. n.w. Alexandr. (best.). Geeststar 2 te Bridgetown. Gooiland 31 te Bahia. Groote Beer 2 te Aden. Groote Kerk 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Ouineekust 30 45 m. n w. Monrovia n. Abidian Hector 30 te Alexandrië verwacht v. Tripoli. Helicon 1 te La Libertad v. Corinto. Hestia pass. 30 Vlissingen n. Amsterdam. Hoogkerk 1 te Sydney verwacht. Houtman 30 v Port Harcourt, 31 te Lagos. Trazu 29 v Curagao n. Philadelphia. Tttersum 1 te Bermuda. Ivoorkust 30 v. Luanda n. Novoredondo. Tzalco 1 dwars Callao n Cristobal. Jagersfontein 30 v Ea*t-London n Durban Japara 30 v. Lorenzo Marques, 31 te Durban Jason 30 v. Amsterdam n. Paramaribo. Joh. v. Oldenbarnev. 30 v. Sydney n. Wellington. Kabylia 1 v. Rotterdam n. Londen. Kara 2 te Punta Cardon. Katelysia 30 v. Montevideo, 31 te La Plata. Keizerswaard 31 v. Ardrossan n. Stanlow. Kelletia 31 v. Puerto Miranda n. Punta Cardon. Kerkedijk 31 te Boston. Korenia 30 v. Bayonne n. Punta Cardon. Korovina 30 480 m. w. Melbourne n. Geelong. Kreeft 2 te Puerto Ordaz. Kreon 30 15 m. z.o. Wight n. Amsterdam. Kylix 30 v. Puerto Miranda n. Landsend. Laarderkerk 30 90 m. z. Kreta n. Rotterdam. Ladon 2 te Georgetown. Liberiakust 30 80 m. n.n.o. L. Palm. n. Freetown. Liberty Bell 31 v. Mena A1 Ahmadi n. Ie Havre. Loppersum 30 v. Lake Charles, 31 te N. Orleans. Lycaon 31 te Port Said. Maasdam 2 te Madeira. Maaslloyd 30 te Calcutta. Mataram 30 v. Chimbote n. Honolulu. Memnon 30 v. New York n. Curagao. Minos 30 v. Kctka n. Amsterdam. Mississippilloyd 2 te Tampico. Mitra 30 340 m. o. Curagao n. Curagao. Mohammed Reza Shah 31 te Milfordhaven. Moordrecht 30 150 m. n.w. Alexandr. n. Augusta. Munttoren 2 te Malta. Mijdrecht 30 160 m. n.w. Minicoy n. Shimizu. Mylady 1 te Carteret (N.J.). Naess Comm. 30 200 m. o.z.o. Messina n. P. Said. Naess Lion 30 110 m. o. Mena n. Suez. Naess Tiger 31 te Antwerpen. Nanusa 30 v. Freetown n. Dakar. Nashira 27 v. New York n. Philadelphia. Neder-Waal 30 90 m n. Ouessant n. Port Said. Neder-Weser 31 v. Port Swettenham n. Aden. Nestor 30 te Bremen. Nieuwe Tonge 1 te Mobile. Noordwijk 30 194 m. z. Dakar n. Monrovia. Notos 31 v. Rotterdam n. Tunis. Nijkerk 1 te Antwerpen. Ommenkerk 30 10 m. z. Ceylon n. Singapore. Ondina 30 130 m. n.n o. Massawa n. Mena. Papendrecht 31 te Odessa. Parkhaven 31 v. Bahia n. Rotterdam. Peperkust 31 +e Antwerpen. Philadelphia 30 220 m. o.noo.Aden n. Mena. Philidora 31 v Rotterdam n. Mena A1 Ahmadi. Philine 30 105 m. o. Ras Al Hadd n. Singapore. Pieter S. 1 te Rotterdam. Prins Casimir 30 290 m. z.o. Kp. Race n. Halifax. Prins Frederik Hendrik 31 te Castillon Prins Fred. Willem pass. 30 Finist. n. Majorca. Prins Willem v. Oranje 30 v. Le Havre n Halifax. Prins Willem II 30 12 m. w. Ibiza n. Genua. Prins Willem IV 30 120 m. n.w. Malta n. Palma Mallorca. Prins Willem V 30 v. Rotterdam n.\Londen. Pygmalion 30 v. Bremen n. Amsterdam. Radja 2 in Suezkanaal n. Port Said. Randfontein 30 v. Antwerpen n. Amsterdam. Reza Shah the Great 30 70 m. n.w. Finist. n. Malta Rossum 30 v. Port Everglades n. Aruba. Rotte 1 et Houston. Rotterdam 2 e New York. Riinkerk 31 té Hamburg. Saloum 30 115 m. n. Port Etienne n. Dakar. Sanana 3 te Haiphong verwacht. Sarpedon 29 te La Guaira n. Maracaibo. Scherpendrecht 30 te Novorossisk. Schiedijk 1 v. Rotterdam n. Bremen. Seinelloyd 31 te Rotterdam. Sepia 30 dwars Monrovia n. Liverpool. Sigli 1 t.e Songhkla verwacht. Simonskerk 31 te Genua. Skadi 30 te La Pallice, Slamat 30 dwars Sicilië n. Port Said. Sliterdijk 29 v. New York n Antwerpen Sloterkerk 1 v Port Said n. Genua. Soestdijk 2 te New York. Solon 30 v. Hamburg n. Amsterdam. Sommelsdijk 1 te Rotterdam. Stad Alkmaar 30 60 m. z.o Marseille n. Sagunto. Stad Amsterdam 31 v. B. Aires n. St Vincent Stad Breda 1 te Rotterdam. Stad Haarlem 30 70 m. o. Gibraltar n. Palermo. Stad Rotterdam pass. 2 Malaga n. Rotterdam. Stad Utrecht pass 30 St. Paulsrocks n. itoria. Statue of Liberty 30 120 m. w.z.w. Kuria Muria naar Mena. Steenkerk 30 v. Hamburg n. Bremerhaven. Stentor 30 et Bremen. Straat Cumberland 30 rede Beira. Straat Madura 1 v. Durban n. Lorenzo Marques Straat Rio 30 te Hongkong. Straat Singapore 1 te Brisbane. Straat Soenda 30 v. Melbourne n Fremantle. Straat van Diemen 2 te Montevideo. Sumatra pass. 30 Santa Maria (Az n. Tripolis Sunetta 1 v. Londen n. Rotterdam. Tahama 30 80 m. o. Ras Al Hadd n. Abadan. Theron 30 te Puerto Limon. Tjikampek 30 te Mombasa. Towa 31 te Rotterdam. Tweelingen 31 te Rotterdam. Van der Hagen 30 210 m. o. Saigon n. Singapore Waibalong 1 te Izmir. W. Alton Jones 1 dw. Saba (West-Indië) naar Slaengenstaenken. Waterland 30 100 m. n. Finisterre n. Amsterdam Weltevreden 2 te Genua. Westerdam 30 v Rotterdam n. New York. Wieldrecht 30 300 m. z.w. Azoren n Einswarden. Woensdrecht 30 75 m. z. Ouessant n. Bremen. Woltersum 30 te Hamburg. Wonosobo30 v. Tandiong Mani, 31 te Singapore. Zafra 2 dwars Muscat n Suez. Zuiderkerk 30 v Rotterdam n. Amsterdam. Zuiderkruis 2 te Aden. KLEINE VAART Adara pass. 30 ET-12 v. Rotterdam n. Naskov. Aeneas 30 te Roval Sovereign n. Lissabon. Aerdenhout 30 50 m. w. Algiers n. Avonmouth. Amyntas 30 60 m. w. Kp. Trafalgar n. Lissabon Areas 30 30 m. z. Wight n. Gibraltar. Draco 29 v. Aarhus n. Amsterdam. Flevo 30 100 m. n n.o. Villano n. Amsterdam. Heemskerk 29 te Genua v. Londen. Helvetia S 28 v Antwerpen te Waterford. Inspecteur Mellema 1 te Oporto n Calencia. Julia Mary 30 dwars Southend n. Amsterdam. Jupiter 30 te Dungeness n. Bayonne. Keizersgracht 30 5 m. n.o. Westhinder n. R'dam Mare Liberum 29 30 m z Seydisfjord (bestem.). Midas 30 50 m. z.w. Oporto n. Antwerpen. Nero 29 te Tel Aviv n. Haifa. Strabo 30 10 m o.n o. Goeree n. Pasajes Thaletas 29 te Lissabon n. Amsterdam. Twee Gebroeders 30 20 m. z.z.w. Taragona naar Valencia. Westerdok 27 v Rotterdam te Dublin. Wilpo 30 60 m. z. Hanstholm n. Zaandam. SLEEPVAART Cvgloop 1 nog te Colombo. Friesland 31 250 m z Salvador n Pointe Noire Gele Zee 29 v. Southampton te Vlaardingen. Humber 25 te Colombo. Noordzee 26 te Malta. Zeeland 2 te Lissabon. S.A.S. annuleert order voor twee Convair 990-toestellen De S.A.S. heeft bekend gemaakt, dat de op dracht bij de Amerikaanse vliegtuigfabriek Ge neral Dynamics Corporation voor de levering van twee Convair 990 Coronado-vliegtuigen geannu leerd is. Toch zal de S.A.S. met dit nieuwe straaltoestel gaan vliegen, want zij krijgt er twee in bruikleen van de Swissair, die er zeven heeft besteld Verwacht wordt, dat deze twee Corona do's in de komende lente op de zuidelijke route naar Tokio in gebruik zullen worden genomen De vraag of Amsterdam niet te veel in eens verlangt meende de heer Delprat om drie redenen ontkennend te mogen beantwoorden: Ten eerste omdat het Noordzeekanaalgebied één van de groot ste concentraties van welvaartscheppende activiteit in ons land is, waarvoor goed functionerende verkeersverbindingen te water en te land vereist zijn. Ten tweede omdat er naar wordt gestreefd de oude kwestie van de Schelde-Rijnverbinding uit het slop te halen. „Is het te veel ge vraagd, wanneer Amsterdam nu verzoekt niet bij Antwerpen (met een Schelde-Rijn verbinding), te worden achtergesteld en het Amsterdam-Rijnkanaal zo tijdig ge reed te maken voor de duwvaart dat Am sterdam over die verbeterde vaarweg kan beschikken vóórdat Antwerpen zijn op Ne derlands gebied aan te leggen Rijnverbin dihg' krijgt?" zo stelde 'rfft. Delprat. Als derde punt voerde hij aan: „De Ne derlandse Rijndelta zal verkeers-geogra fisch een unieke positie in de E.E.G. in nemen, als in- en uitvalspoort voor het Westeuropese continent en als vestigings plaats voor nauw aan deze verkeersfunc tie gebonden bedrijven. Het vormt een ha vencomplex dat eerder Can welke andere Westeuropese haven ook, de grootste zee schepen zal kunnen ontvangen en waar nog ruime vestigingsmogelijkheden zijn voor industrieën, enz. Het Noordzeekanaal gebied is dan ook méér d n een van de grootste economische concentraties van ons land. In dit gebied bezit Nederland po tentieel een van zijn weinige hoge troeven in het spel van de gemeenschappelijke markt. Het zal eerst dan een werkelijke troefkaart worden, wanneer dit gebied, waarvan Amsterdam en zijn haven het hart vormen, zal kunnen beschikken over een aan de eisen des tijds aangepaste ver binding met het achterland." Over het Amsterdamse parkeerpro bleem merkte hij op dat men dit niet ge- isoleerd van de gehele verkeerssituatie kan zien. „Ieder plan om deze verkeerssitua tie te verbeteren, dient als uitgangspunt te hebben dat de binnenstad zonder het zakelijke verkeer niet kan leven en dat Amsterdam voor een belangrijk deel van de zakelijke activiteiten in de binnenstad moet bestaan. Alleen meer parkeerruimte en dan meer in het bijzonder ruimte voor de kortparkeerders, kan uitkomst bren gen." De heer Delprat meende dat het ogenblik daar is om een algeheel verkeers plan voor de stad op te stellen. Woensdag 10 januari zal de handelmaat schappij H. Albert de Bary hier ter beurze introduceren certificaten in de „Internatio nal Electronics Company Curacao" n.v. te Willemstad. De afgifteprjjs was op 20 de cember 8,54 of 307,46 per certificaat van tien aandelen. Notering ter beurze is aan gevraagd. Het betreft hier een „open-end mutual fund" voor belegging in de elektronische- en aanverwante industrieën. De maat schappij werd opgericht in november 1958 op Curagao. Haar maatschappelijk kapitaal is groot 2.000.000 nominaal. In december 1958 begon het fonds zijn activiteiten, door afgifte van 100.000 aandelen tegen 10 per aandeel. De netto vermogenswaarde per aandeel was op 16 maart gestegen tot 16,45. In maart 1961 werd een stockdivi- derd van honderd percent gedeclareerd. In beginsel richt het beleggingsschema van het fonds zich op het aankopen van aandelen in Amerikaanse maatschappijen, die op het gebied van de elektronika werk zaam zijn. Op 31 oktober 1961 bedroeg de beurswaarde van het totale vermogen 6.029.078. Wanneer zich gunstige moge lijkheden tot het investeren van gelden buiten de Verenigde Staten voordoen, wordt daarvan gebruik gemaakt. Het fonds bezit, blijkens het prospectus, een brede spreiding in zijn beleggingen. Over de eerste twee boekjaren heeft de vennootschap geen dividend uitgekeerd doch haar inkomsten voor beleggingsdoel einden aangewend. Het ligt in de bedoeling deze politiek voorlopig voort te zetten. Het verschaffen van inkomsten op de aandelen van het fonds behoort niét tot de doelstel ling. Het voornemen is dan ook om in de komende jaren de winst wederom aan het vermogen van het fonds toe te voegen. Versterking en expansie zijn doeleinden die om extra inspanning vragen, want de tendenties die in het economisch bestel tot uiting komen, laten noch onze vaste brandstoffen, noch onze chemische produk- ten onbedreigd, aldus de president-direc teur van de Staatsmijnen in Limburg, H. H. Wemmers, in zijn nieuwjaarsrede, van daag in het casino Maurits te Geleen uit gesproken. De financiële resultaten van de Staatsmijnen over 1961 zijn goed, al liggen zij niet op het peil van 1960, toen bijzondere omstandigheden van invloed waren, zo deelde de heer Wemmers in zijn rede mede. Door de grote vraag van de staalindus trie en de leveranties aan de elektrische centrales zijn de totale voorraden aan vas te brandstoffen van de Staatsmijnen wel iswaar iets gedaald, terwijl intussen de produktie op vrijwel hetzelfde niveau bleef, doch van een bevredigende afzet- situatie op langere termijn kan toch niet worden gesproken. De scherpe concurren tie met andere energiegrondstoffen duurt onverminderd voort. Ook voor de chemische produkten van de staatsmijnen was de marktsituatie in het afgelopen jaar niet rooskleurig. Bij de kunststoffen heeft de prijsdaling zich voortgezet. De staatsmijnen hebben dan ook zeker niet zonder meer op goede resultaten kunnen rekenen. Dat zij toch zijn behaald, ligt aan de verbeteringen, die op belangrijke werkgebieden zijn aan gebracht. De mijnen hebben ondanks de invoering van de vijfdaagse werkweek en een ver dere daling van de ondergrondse bezet ting hun produktieniveau goed kunnen handhaven. In het afgelopen jaar produ ceerden zij circa 7.770.000 ton kolen tegen ongeveer 7.760.000 ton in 1960. Gezien de cijfers van de laatste twee maanden heeft de directie goed vertrou wen dat de noodzakelijke verdere stijging in 1962 inderdaad zal worden bereikt. Tot het welslagen van de pogingen om het koolwinningsbedrijf verder aan te pas sen aan de moeilijke marktomstandighe den zal naar de directie hoopt ook bijdra gen het succes van de nieuwe vaste brand- stofsyntraciet. De regering van communistisch China zou voornemens zijn een omvangrijke luchtvloot van Britse vliegtuigen op te bouwen. Onlangs werden door de regering te Peking bij Vickers zes „Viscounts" gekocht. Een woordvoerder voor de Hand- ley Page vliegtuigfabrieken deelde mee dat vertegenwoordigers van de Chinese Volksrepubliek onlangs een bezoek hadden gebracht aan diverse Britse fabrieken. Met Handley Page zijn inleidende be sprekingen gevoerd over de „Herald" die door deze fabriek wordt vervaardigd en die geschikt is voor het vervoer van 52 passagiers. Volgens deze woordvoerder hadden de Chinese vertegenwoordigers belangstelling vQor eerv order van tientallen vliegtuigen. Passagiersvliegtuigen van dit type staan niet op de lijst van strategische goede ren waarvan de uitvoer naar communis tische landen door de geallieerden is ver boden. De verkoop van de zes Viscount- vliegtuigen heeft onlangs, vooral in de V.S., aanleiding gegeven tot scherpe kri tiek. AUCKLAND (AP) West-Samoa, dat bij het begin van de eerste wereldoorlog door Nieuw-Zeeland als Duits bezit in Po- lynesië werd geannexeerd en dat nadien als mandaatgebied door Nieuw-Zeeland werd bestuurd, is sinds gisteren een onaf hankelijke zelfbesturende staat. In de hoofdstad Apia werd dit feit ge vierd door de ceremoniële vlagverwis- seling: het neerlaten van de Nieuwzee- landse vlag en het hijsen van de vlag van de nieuwe staat het zuiderkruis op een rood en blauwe achtergrond. Het gebied bestaat uit vier eilanden en telt 113.000 inwoners. De Nieuwzeelandse premier Keith Holyoke stond aan het hoofd van de Gemenebest-delegatie die de feestelijk heden bijwoonde. Ook de Nederlandse bui tengewoon gezant in Nieuw-Zeeland, O. F. baron Bentinck van Schoonheten, en de Britse Hoge Commissaris, Sir Francis Cumming Bruce, woonden de plechtigheid bij. Premier van West-Samoa is Fiame Ma- ta'afa. De Sovjet-Unie heeft West-Samoa als onafhankelijke en soevereine staat erkend. Met ingang van 1 januari 1962 zal een fusie tot stand komen van de C. P. Fa brieken n.v. te Groningen met J. A. Mul der n.v. te Sappemeer. De gecombineerde bedrijven worden voortgezet onder de naam C. P.-Fabrieken n.v. Het C. P.-be- drijf heeft zijn bekendheid te danken aan de sinds 1866 gebrachte limonade siropen „Ranja" en „Rojo". De n.v. Mulder is een grootimporteur van wijnen. Door deze fusie zal de positie van C. P. belangrijk worden versterkt. De C. P.-Fabrieken n.v. is een dochteronderneming van de Ver enigde Brouwerijen Oranjeboom te Rot terdam, bij welke groep zich het vorige jaar reeds aangesloten hebben, de ZHB te Den Haag, Phoenix Brouwerijen te Amers foort, Keyzer Barbarossa Bierbrouwerij te Groningen en de n.v. Wertha Brouwerij te Weert. De directie van de gefuseerde bedrijven zal voortaan worden gevoerd door de heren J. A. Mulder, J. Scheep vaart en G. Steen. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam op de volgende werkdag, zijn vergeleken met gisteren ongewijzigd geble ven. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv A.K.U Kon. Olie125,10—125,40 125,30 Philirs 985—986 Unilever f 186.20—186,50 Hoogovens 775 775 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11