I IIX" - Oud Internationals: voetbalduel in de modder „Nieu wjaar$wedstrijd een F s ft Bijschaven Stoerheid "V7 Plezier Werk Huilen .ii-'-Msswwsajssjr De heefl Enge en v mine leagi last, snee somi mete plots kleir kon De getri Tott< over' sea, nare terst met in d< In door Tow 35 p verz D< tenh visie Rov Si Rea de voel de, hoo: late atle 12 een goli hall spo: nor rest tuir gesi ruii risme gezelligheid in de club stelde bo ven resultaten. Dat kan bij een ama teurvereniging. „Van deze Groningse gezelligheids club moest ik een stoere semi-profclub maken. Je begrijpt, dat dat tijd kostte. Als trainer kun je niet ineens een elftal veranderen. De jongens waren gewend mooi, technisch voetbal te spelen. Ze schuwden het harde lijf-aan-lijf-werk. Dan kun je van die elf knapen niet in een handomdraai elf stoere doorbijters maken. Niet de trainer vormt het spel van het elftal, de elf spelers doen dat. Een trainer kan bijschaven, kan alleen maar zich aanpassen aan het spel van een team en langzamerhand het soort spel iets veranderen. Een trainer is vol komen afhankelijk van het materiaal dat hij heeft. Dat vergeten vele clubbestu ren wel eens". „Be-Quick begon na de promotie naar de eerste divisie aardig in de running te komen. Ze boekten hun goede resul taten vooral door het betere technische spel. Het ïs voor die vereniging enorm jammer, dat die sanering, de knock-out- competitie, er nu is. Voor vele, vooral op techniek gebaseerde ploegen zal dit jaar een grote terugval brengen". „Neem nu EBOH. Dat valt als een baksteen, omdat ze de pech hebben, dat ze rjet dit jaar hun ploeg moesten ver jongen. Speelt EBOH geen eerste-divisie voetbal? Om de drommel wel. Alleen die jonge jongens missen de mentale en fy sieke hardheid om tot winst te komen tegen ploegen die qua spelpeil minder zijn, maar door hun stoerheid de punten binnenhalen". „Ook Heerenveen is een technische ploeg. Ik hou van technisch voetbal. De Friezen hebben echter meer stoerheid, gaan er beter tegenaan dan bijvoorbeeld Be-Quick. Dat is de reden, dat Heeren veen boven en Be-Quick onder de streep staat. Hoewel, die huidige ranglijst zegt nog totaal niets, die kan in enkele we ken volkomen anders zijn. Ten eerste omdat de clubs in de eredivisie elkaar in kracht weinig ontlopen en ten tweede omdat elke club op een gegeven moment pech kan krijgen; pech in de vorm van geblesseerde spelers". „Het elftal, dat de grootste mentale en fysieke hardheid heeft en de beste en meeste reserves, haalt het. Ik ver lang naar het einde van deze competi tie. Misschien dat we dan weer tot nor maal voetbal kunnen overgaan. Onder normaal voetbal versta ik een spel tussen twee technisch goede ploegen, die met feeling voor het spel spelen en met vreug de aan het spel meedoen; zonder de ver betenheid die in een gevecht om lijfsbe houd naar voren komt". Dat alles zegt de oud-prof en oud-in ternational Arie de Vroet, die op Nieuw jaarsdag in Haarlem met een uitgekook te voorzet aan Han Engelsman nog eens liet zien hoe mooi voetbal kan zijn. De Nieuwsjaarsmatch ging door gisteren, maar men dient wel te weten dat de twee elftallen die men hier voor de wedstrijd ziet aangetreden op het vrijwel enige (vrij) droge deel van het veld staan. Rechts de Oud Internationals, links het elftal van HFC. Met man en macht hebben HFC-ers zondag en maandag geprobeerd het. veld aan de Spanjaardslaan in Haarlem bespeelbaar te maken voor de traditionele Nieuwjaars- wedstrijd tegen de Oud Internationals. Zondag zie foto boven probeerde men het water weg te krijgen door met koevoeten door de vorstlaag (ongeveer 40 centi meter) geslagen gaten. Dat lukte na vele uren vlijtige arbeid aardig, maar men had niet op de regen- en sneeuwbuien van de Oudejaarsnacht gerekend. Die bedierven namelijk alle moeite en weer stond het veld vrijwel blank. Abe was er ook Nieuwjaarsmiddag. Dat kon men merken aan het arsenaal van slimmigheidjes dat de linksbinnen van de Oud Internationals ten toon spreidde. Abe was ook de man die er wonder boven wonder in slaagde het schoonste voetbalpak te houden in de modder van het HFC-veld. Dat zijn populariteit nog weinig ingeboet heeft bewees de jeugd, die nog maar al te graag een handtekening van de voet balcrack bemachtigde. Van goed voetbal kon op deze Nieuw jaarsmiddag geen sprake zijn. D? dooi, regen- en sneeuwbuien hadden het veld in een ware modderpoel herschapen en het spelen van redelijk voetbal vergde een maximum aan capaciteiten. Na een zeer vrolijk begin, waarin binnen een minimum van tijd vrijwel alle spelers van top tot teen doorweekt waren, paste men zich steeds beter aan aan de abnormale omstan digheden en ook al was toen nog zelden sprake van een echte partij, beide ploegen vochten toch voor een zo goed mogelijk reesultaat. En dat was toch meer dan men mocht verwachten. De doelpunten in de vorige 31 wed strijden bedroeg het gemiddeld aantal doel punten bijna achtbleven tot de zeldzaamheden behoren. Vlak voor de rust gaf HFC's hnksbuiten Lindeman zijn club de leiding met een fel schot van goede richting, maar vlak voor het einde bezorg de de in de tweede helft voor Roozen in gevallen Qui.ck-spel.er .Engelsman de..0ud Internationals de, gelijkmaker na een be keken voortzet van linksbuiten De Vroet. Daarmede werd derhalve een 11 stand bereikt, waarmede iedereen het eens kon zijn. De HFC-ers omdat zij doeltreffender voetbal lieten zien, de Oud Internationals omdat zij tot het einde toe een maximum aan volharding toonden. Dat waren dan doelman Steiger, de backs Schaap en Van Stoffelen. de middenlinie Biesbrouck, Ter louw en Van Schijndel en de voorhoede spelers Groeneveld, Roozen (na rust En gelsman); Appel, Lenstra en De Vroet. „Die wedstrijd tegen de Koninklijke HkC is voor ons Oud-Internationals elk jaar weer een gebeurtenis", zegt de 42-jarige Aric de Vroet door de douche weer helemaal opgeknapt van de slo pende strijd in sneeuwwater en modder op nieuwjaarsdag in Haarlem. „Elk jaar wacht je vol spanning af of je er nog bij bent, of ze je nog goed genoeg vinden. Als je dan gekozen wordt vecht je als een leeuw om tegen die jonge knapen een zo goed. mogelijk resultaat te bereiken, om ze te laten zien, dat je het voetballen nog niet verleèrd bent." A •q.y.ygfgQ H,js Ze zijn er weer geweest, de Oud Inter nationals. Dat hebben enkele duizenden voetballliefhebbers langs de lijnen van bet HFC-terrein aan de Spanjaardslaan in Haarlem maandagmiddag „life" gezien en vele honderddduizenden in den lande voor hun televisietoestel. En nu mochten de omstandigheden waaronder deze tra ditionele Nieuwjaarswedstrijd werd ge speeld verre van normaal zijn, geamu seerd hebben de kijkers zich zeker. Want nu mocht die traditionele match dit keer wel bijzonder op de lachspieren werken, gevochten voor de overwinning is er even fel als in vorige jaren. Een overwin ning overigens bleef uit, want drie mi nuten voor het einde van de 32ste match tussen de Koninklijke HFC en de Oran je-veteranen egaliseerden de Oud Inter nationals de score waardoor een 1—1 score bewerkstelligd werd. Een score, waarmee beide partijen vrede konden hebben. Alle leed van de koude middag was des avonds tijdens de borrel voor het diner heel snel vergeten. En hoe gaat dat, oude vrienden treffen elkaar daar met geanimeerde voetbalpraat. De mannen op het plaatje zijn allen Haarlemmer of oud-Haarlemmer. Van links naar rechts ziet men Kick Smit, Wim Roozen, Lo Brunt, Piet Groeneveld, Karei Kaufmann, Jan Paape en Henk Scheen. Een groot figuur uit het elftal van de Oranje-veteranen: Rinus Terlouw, eens Rinus- de-rots genaamd. Ook gisteren vestigde hij weer de aandacht op zich door zeer enthousiast maar ook goed voetbal. Met een soepele beweging klaart hij hier de situa tie, zeer ten ganoege van doelman Lieuwe Steiger. „Je moet plezier in het voetballen heb ben, ook al is het je werk als prof of semi-prof. Alleen als je plezier in je werk hebt, kun je het goed doen en is geen opoffering te zwaar voor je. Ik vraag me wel eens af of tegenwoordig alle spelers nog wel voldoende vreugde aan het voetballen beleven, of ze het nog wel als een hobby zien en of ze wel be seffen hoe bevoorrecht ze zijn van hun hobby hun werk te kunnen maken." „Ik ben van kind af aan gek geweest op die sport. Ik droomde er van eens de top te bereiken. Ik heb er steeds al les voor over gehad en dat kostte me geen enkele moeite, juist omdat ik er zoveel lol in had. Vroeger in Rotter dam trainde ik harder dan wie ook. Be halve de twee verplichte trainingsavon den bij Feijenoord oefende ik elke avond vrijwillig. Vaak ben ik 's avonds op mijn fiets van mijn werk teruggereden, zó dro mend over een op handen zijnde wed strijd, dat ik gewoon schrok als ik thuis was en me nauwelijks kon herinneren hoe ik de stad door gefietst was. Elk vrij moment gebruikte ik om aan mijn con ditie en techniek te werken. Alleen zó be reik je de top." „Omdat ik die instelling van jong af aan had. kostte het me geen moeite me aan te passen aan het profspel in Frank rijk. Ik ben vrij oud op 31-jarige leef tijd prof geworden. Dat is een leeftijd Hoe de spelkwaliteit was toont het plaatje hierboven al heel duidelijk. HFC's rechts buiten Jasper is er met de bal vandoor gegaan, maar strandt in een enorme plas, zodat de linksback van de Oud Internationals, Van Stoffelen, het (witte) leer vrij eenvoudig kan bemachtigen. Situaties als deze kwamen vele tientallen keren voor, maar dit kon het plezier voor de vele toeschouwers langs de lijn en vooral de vele honderdduizenden voor het televisietoestel in de huiskamers alleen maar vergroten. Vlak na de traditionele „weer of geen weer"-wedstrijd vertelt ons de oud-inter national (22 interlands), die nu trainer is van de eerste divisieclub Heerenveen: „Ik ben blij, dat ik er dit jaar weer bij was, al heeft die wedstrijd voor mijn vrouw en kinderen weer eens de oude jaarsavond verknoeid. Zonder een drup alcohol te drinken ben ik namelijk oude jaarsavond om tien uur naar bed gegaan om voor die wedstrijd fit te zijn. Dat is voor mij geenszins een opoffering. Dat heb ik er graag voor over. Nog steeds kan ik me de mentaliteit van de speler niet indenken, die de nacht voor de wed strijd tot drie uur fuift. Wat een beproe ving moet een wedstrijd voor zo'n knaap wel zijn. Een partij voetbal kan toch geen enkele vreugde geven als je dood moe het veld opkomt!" Driemaal Arie de Vroet. Rechts: Arie de Vroet als speler van Le Havre, samen op nwIlT J pffM steenbergen, ook uit Feijenoord. Boven Arie de Vroet als Nederlands Elftalspeler, na een van zijn eerste interlands en links Arie de Vroet „pnve als trainer van de eerste divisie club „Heerenveen". waarop de meeste spelers hun beste ja ren al gehad hebben. Ik nog niet, omdat ik altijd voor die sport geleefd heb. Ik heb in Le Havre en Rouaan een behoor lijk partijtje mee kunnen spelen." „De spelers in Frankrijk beschouwen het voetballen eenvoudig als werk. Geen speler haalt het daar in zijn hoofd om te laat op de training te komen. Als je op kantoor zit, kom je toch ook niet te laat. Doe je dat wel, dan heeft je werkgever het volste recht je te straffen. Komt een Franse voetballer te laat, dan krijgt hij ook prompt een boete. Als bestuur, spe lers en trainers het voetballen normaal als werk beschouwen, dan loopt alles veel makkelijker, dan zijn er bijna geen problemen. Zeg nu niet, dat dat bij se- mi-profs anders is. Die semi-profs be oefenen het voetballen als tweede baan. Maar ze verdienen er geld aan, ze heb ben dus in plaats van één, twee werkge vers. Beide werkgevers hebben er even veel recht op dat hun werknemer goede irbeid verricht en zijn werk op tijd doet. „Het is een simpele zaak, dat je beter één werkgever kunt hebben dan twee, dat je je beter kunt concentreren op één job dan op twee. Willen we ons algemene spelpeil dus omhoog brengen, dan zal full-professionalisme de enige uitweg zijn maar aan dit volledig professionalisme kleven in een klein land zoveel proble men. dat daar een hoofdstuk apart over geschreven kan worden." „Je zult begrijpen, dat, toen ik in 1953 uit Frankrijk terugkwam, ik wel kon hui len om het Nederlandse voetbal. Ten eerste om het spelpeil hier enten tweede om de mentaliteit hier; een men taliteit die het amateurisme dicht naar het dilettantisme toetrok." „Ik werd hier in Nederland trainer van de Groningse vereniging Be-Quick. Begrijp me goed. ik heb al die jaren bij Be-Quick fantastisch gewerkt, in de meest vriendschappelijke sfeer. Ik ben de laatste die één kwaad woord zal zeg gen over deze Groningse club. Maar het is een vereniging van studenten, van standing, die ten tijde van het amateu-

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 12