Zelfbeschikkingsrecht geen voorwaarde voor overleg met Indonesië Soekarno proclameert Nieuw-Guinea tot een provincie van Indonesië Portugal in alarmtoestand na aanval op kazerne HET WEER Tankauto met gas, gekanteld, hield Hoofddorp in spanning ia!mmrnih' Gerucht in Djakarta: Het kabinet De Quay is gevallen Revolte was spoedig onderdrukt 1961 was op 1960 na het natste jaar sedert 1850 Poging tot opstand in Libanon onderdrukt de echte Eichmann krijgt uitstel van maand voor beroep i Hl11 Hm mm Koudegolf in Engeland: -32 Celsius gemeten REGERINGSVERKLARING IN KAMER WITTE KRUIS 47e JAARGANG NUMMER 49 DINSDAG 2 JANUARI 1962 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Rustig winterweer Het woord is aan tegen hoofdpijn. kiespijn griep, reumatische pijnen etc: if REGEN- EN TWEEDJASSEN r - In de krant van heden: WeerrapportenI, 2 Uit het binnenland 2 4genda van IJmond én Haarlem 2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 5 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Kunst6', 7 Horen en Zien7 Panda en andere beeldverhalen 9 Feuilleton 9 Beurs 21 Scheepsberichten U Economisch nieuws11 Sport 22, 23 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's A IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSE N - IJ M UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mij8 Minister-president De Quay heeft hedenmiddag in een regeringsverkla ring in de Tweede Kamer verklaard, dat de regering zich bereid verklaard heeft het beginsel van zelfbeschikking of vrije keuze voor de bevolking van Nieuw-Guinea niet te stellen als een prealabele conditie, welke als voor waarde voor onderhandelingen door Indonesië zou behoeven te worden aanvaard. Deze beslissing doet even wel niets af aan de overtuiging van de regering dat het belang van de bevol king bij de besprekingen in de eerste plaats voor ogen moet blijven staan. De regering verwacht naar redelijk heid dat ook Indonesië bereid is te onderhandelen zonder daarvoor voor af voorwaarden aan Nederland te stellen. De minister-president heeft voorts meegedeeld dat de regering streeft naar onderhandelingen in breder verband, dat meer kans biedt om tot voor beide partijen aanvaardbare formules te geraken, alsook een waar borg biedt voor het vaststellen van de standpunten, door partijen ingenomen. 99 DJAKARTA (Reuter) De regering van Indonesië heeft zondag officieel be kendgemaakt dat West-Nieuw-Guinea voortaan een provincie van Indonesië is, West-Irian geheten. Zij verklaarde voorts dat deze provincie militair gebied is. Het besluit werd genomen op een bij eenkomst van de nationale verdedigings- raad in Soekarno's paleis in Bogor. In het besluit wordt gezegd dat de gouver neur en militaire bevelhebber van de nieuwe provincie een Papoea zal zijn en voorts dat president Soekarno zelf de leiding zal hebben bij de bevrijding van het gebied. President Soekarno en vooraanstaande regeringsfunctionarissen waren gisteren in een uitgelaten stemming door onbeves tigde geruchten dat het Nederlandse ka binet zou zijn gevallen als gevolg van de kwestie-Nieuw-Guinea, zo meldt Associa ted Press uit Djakarta. Toen de journalis ten de Indonesische president tijdens een nieuwjaarsreceptie in het paleis te Djakar ta vroegen of hij de geruchten had ge hoord dat er wijzigingen waren gebracht in het Nederlandse kabinet, verklaarde Soekarno: „Het zijn geen wijzigingen. Naar wat ik heb gehoord, is het gevallen." Soe karno onderhield zich geanimeerd met le den van het corps diplomatique, onder wie de Britse en Amerikaanse ambassadeurs. LISSABON (Reuter-AFP) Het leger, de gendarmerie en de veiligheidspolitie van Portugal zijn gisteren in staat van alarm gebracht nadat troepen bij het aan breken van de dag een groep gewapende opstandelingen voornamelijk burgers op de knieën had gebracht, die in de vroege ochtenduren een kazerne in Beja, ongeveer 170 kilometer ten zuidoosten van Lissabon hadden bezet. De staatssecretaris van het leger, luitenant-kolonel Da Fonseca, werd gedood door kogels van de opstandelingen. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken heeft gezegd dat de wanordelijkheden beperkt zijn gebleven tot de vroegere Moorse garnizoensplaats Be- ja. Het aantal doden en gewonden noemde hij „heel klein". Andere berichten maken melding van vier doden. In een eerder uit gegeven communiqué van het ministerie van het leger wordt kapitein Varela Gomes genoemd als één van de leiders van de opstand. Gomes die gewond in handen van de regeringstroepen is gevallen, was kan didaat van de oppositie bij de jongste ver kiezingen. Volgens een latere officiële mededeling werd Da Fonseca getroffen toen hij in het laatste stadium van de strijd, naar de ka zerne ging. Uit berichten van verschillen- Luitenant-kolonel Jaime Filipe De 1 Fonseca, die om het leven is gekomen bij de opstand te Beja in de Portugese provincie Alentejo. Hij leidde de ver dediging van het kampement van het derde regiment infanterie. (Telefoto) Verwachting tot morgenavond: In het algemeen weinig bewol king maar hier en daar mist, en overwegend droog weer. Weinig wind. In de nacht en vroege ochtend lichte, plaatselijk mati ge vorst. Overdag lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Volledige weerrapporten op pagina twee de zijde blijkt dat de opstandelingen om streeks drie uur tot de aanval overgingep op de kazerne. De weinig talrijke bezet ting verdedigde zich maar moest de ka zerne in handen laten van de opstandelin gen. Inmiddels had de gendarmerie in Be ja strategische punten in de stad bezet en liet men eenheden van het leger en de gen darmerie aanrukken voor de tegenaanval. Deze werd vanuit zijn bureau te Lissabon geleid door de minister van het leger, Sil- va. Rede Americo Tornas Het Portugese staatshoofd, schout-bij- nacht Americo Tomas, verklaarde in een nieuwjaarsrede via de radio, dat „men mag verwachten, dat het westen tenslotte uit zijn lethargie zal ontwaken en tot de slotsom zal komen, dat het zich wellicht snel in de richting van de ergste van alle slavernijen beweegt." Hij herinnerde onder meer aan de strijd in Goa en Angola. Als oorzaak van deze gebeurtenissen zag de president, dat ..een groot deel van het westen zich heeft laten besmetten door dwaaldenkbeelden, onbe wust van het feit dat men de vijand in de kaart speelt en dat pacifisme en zelfbe schikking dekmantels zijn voor geheel an dere bedoelingen". De president oefende kritiek op de V.N., waarvan hij het optre den ten aanzien van Goa, Angola en Ka- tanga „schadelijk en partijdig" noemde. (AFP-Reuter) Volgens nadere berich ten zijn drie opstandelingen gesneuveld en vijftien gevangen genomen. Aan beide zij den zouden enkele gewonden zijn gevallen Naar verluidt werd de aanval op de ka zerne uitgevoerd door veertig tot vijftig man, bewapend met automatische pisto len. Verscheidene mensen die met de aan val te maken hadden en na het mislukken ervan waren gevlucht zijn in de omgeving aangehouden. De betoging die morgen zou worden ge houden uit protest tegen de invasie in Goa en als bewijs van vertrouwen in de rege ring Salazar, is afgelast in verband met de dood van de staatssecretaris van het leger, Jaime Filipe da Fonseca. Het K.N.M.I. deelt mee dat 1961 het op één na natste jaar is geweest sedert het begin der waarnemingen in 1850. Al leen in 1960 is het nog natter geweest. Volgens een voorlopige berekening be draagt het landgemiddelde van de neer slag ongeveer 930 mm. tegen 738 mm. normaal. In 1960 is er gemiddeld 941 mm. gevallen. Alleen maart en mei waren een weinig aan de droge kant, alle andere maanden vooral januari, oktober en december waren te nat. De meeste neerslag is in het midden en oosten van het land gevallen. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in De Bilt 1435 tegen 1572 normaal. De kust strook heeft ruim tweehonderd uren meer zon gehad dan het oosten van het land. De temperatuur was gemiddeld een hal ve graad Celsius boven de normale waar de. Van de 365 dagen die het jaar telde, waren er 198 aan de warme kant. Sep tember was de warmste en december de koudste maand van het jaar. In De Bilt kwamen 42 (normaal: 64) vorstdagen en 16 (normaal: 23) zomerse dagen voor. De Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion, heeft volgens Reuter in een nieuwjaarsboodschap gezegd dat Indonesië de andere partij in het geschil om Nieuw-Guinea nog een laatste kans geeft „voor wij gedwongen zijn geweld te gebruiken." „Het feit dat president Soe karno nog geen bevel heeft gegeven tot een aanval op Nieuw-Guinea betekent niet dat onze strijdkrachten niet gereed zijn," zei hij. „Sommige landen zijn tegenstan der van de Indonesische aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea. Deze landen zul len uiteindelijk ontdekken dat zij verkeerd geoordeeld hebben. Dan zullen zij een fout gemaakt hebben waarmee zij de sympa thie van 96 miljoen Indonesiërs hebben verloren, die een groot potentieel in Zuid- Oost-Azië vertegenwoordigen. Het Indone sische volk doet een dringend beroep op deze landen voor het te laat is," aldus Nasoetion. Nasoetion was van oordeel dat de In donesiërs in staat zouden zijn westelijk Nieuw-Guinea van de Nederlanders af te nemen, „ook als zij slechts de beschikking zouden hebben over speren". „Wij zijn vastbesloten dit te doen, zelfs als dit hon ger, moeilijkheden en dood zou beteke nen." Volgens Ass. Press zijn bevoegde waar nemers in Djakarta van mening dat re cente uitlatingen van president Soekarno over de kwestie Nieuw-Guinea vooral be doeld waren ter beïnvloeding van de open bare mening in Nederland in de hoop dat hierdoor invloed zal worden uitgeoefend op het verloop van het debat in de Tweede Kamer dat vandaag begint. Vooraanstaande Indonesische functiona rissen hopen dat deze debatten in Den Haag ertoe zullen leiden dat de huidige politiek van de Nederlandse regering in een zal storten. De uitlating van minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, dat Indone sië eventueel bereid is Nieuw-Guinea een grote mate van autonomie te geven, wordt in Djakarta beschouwd als een rechtstreek se poging tot beïnvloeding van de open bare mening in Nederland en daardoor van het parlement. Dat Indonesië besloten is het omstreden gebied in bezit te krijgen, werd gedemon streerd door het handgebaar dat president Soekarno maakte toen journalisten hem vroegen wat er besproken was op de mili taire topconferentie die op Oudejaarsavond in het presidentiële paleis in Bogor was gehouden. Hij zwaaide met een gebalde vuist en zei: „Dit is er besproken." Hét Indonesische departement van ma rine heeft verklaard dat er „geen twijfel aan bestaat wiens zijde de Papoea's zou den kiezen als Indonesië zou binnenvallen. Zelfs degenen die voor de Nederlanders werken zullen ons steunen, zoals de Indo nesiërs die voor de Nederlanders werkten dit hebben gedaan tijdens onze revolutie". Oe Thant wacht nog De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, wacht nog op vreed zaam ovdrleg tussen Nederland en Indo nesië, zo heeft hij tegen de Nederlandse permanente gedelegeerde, mr. C. W. A. Schürmann, gezegd, toen deze hem in ver band met het geschil over Nieuw-Guinea opzocht alvorens voor enkele dagen naar Nederland te vertrekken. Oe Thant stelde dit vreedzame overleg voor in de telegram men die hij op 19 december, na de drei gende verklaringen van president Soekar no, aan de Indonesische president en de Nederlandse premier, prof. De Quay, ge stuurd heeft. Intussen heeft de Indonesische zaakge lastigde in Londen, dr. Ismael, verklaard, dat wanneer de Nederlandse regering op het standpunt zou blijven staan, dat zij een politiek van separatisme zou moeten voe ren met als argument het zelfbeschikkings recht van de Papoea's, de regering van In donesië niet bereid zal zijn aan onderhan delingen op deze basis deel te nemen. West-Irian is een integraal onderdeel van het Indonesische grondgebied en kan en mag daarvan niet worden gescheiden. Tot voor kort zou het wellicht nog mogelijk geweest zijn te onderhandelen, zonder dat vooraf voorwaarden zouden worden ge steld, maar na de opdracht van president Soekarno aan het Indonesische volk kan Indonesië alleen nog maar instemmen met onderhandelingen op basis van overdracht van het bestuur over West-Irian aan In donesië, aldus de zaakgelastigde in een on derhoud met een vertegenwoordiger van het Indonesische persbureau Antara. „De wereld hoeft er niet meer aan te twijfelen," zo zei dr. Ismael, „dat het In donesië difepe ernst is met de tenuitvoer legging van president Soekarno's opdracht om West-Irian te bevrijden. Er wordt met kracht gewerkt aan de voorbereiding van deze tenuitvoerlegging. De kwestie-West- Irian bestaat nu al meer dan elf jaar en al de pogingen welke Indonesië in die elf jaren heeft aangewend om het vraagstuk op vreedzame wijze op te lossen, hebben gefaald." BEIROET (Reuter-AFP) In Libanon is in de nacht van zaterdag op zondag een poging tot opstand mislukt. Volgens een zondagachtend uitgegeven communi qué van de bevelhebber van het leger, generaal Adel Sjehab, heeft het leger de opstandige beweging in de kiem gesmoord en de betrokkenen aangehouden. Kort vóór middernacht vielen de opstan delingen het hoofdkwartier van het leger en het ministerie van defensie in Beiroet aan, waarbij een vuurgevecht ontstond met regeringsgetrouwe veiligheidstroepen, dat enige uren duurde. In de rest van de stad en het land bleef het rustig. De strijd bleef tot een zo klein gebied beperkt, dat het merendeel van de bevolking van de hoofdstad er niets van bemerkte. Volgens het legercommuniqué, dat door radio-Beiroet werd omgeroepen, hadden „zekere elementen getracht in Beiroet on geregeldheden uit te lokken". Het leger heeft de poging in de kiem gesmoord. De Libanese regering heeft gisteren irt een communiqué gezegd dat bij de poging tot opstand vijf personen zijn omgekomen en verscheidene personen zijn gewond. Volgens het communiqué is de leider van de „Syrische volkspartij", dr. Abdallah Saade, gearresteerd. Op de rebellen zijn deviezen aangetroffen. Alle officieren die in handen van de opstandelingen waren gevallen zijn bevrijd. De Syrische volkspartij werd in 1932 door Saade opgericht. Saade is een Liba nees die grote bewondering voor Hitle: koesterde. Als partijteken voerde hij êe- hakenkruis in met kortere armen. De par tij propageert een groot Syrië, dat bestaat uit Syrië, Libanon, Jordanië, Irak en Pa lestina. Het Libanese parlement is voor vandaag in buitengewone vergadering bijeengeroe pen om een verslag van de regering aan te horen over de maatregelen, die zij met betrekking tot de staatsgreep van jongst leden zondag heeft genomen. Anonymus: Geef ons de moed om onrecht te onderkennen en de vaste wil er nooit aan te wennen. Advertentie PIJNSTILLER De Nederlandse kustvaarder Santa Ma.rgherita" uit Groningen, die ge laden was met cement, is na een aan varing in de havenmond van Göte- borg in Zweden gekapseisd. Het onge luk heeft aan twee van de tien op varenden het leven gekost. Een heel gevaarlijke plaats heeft tussen zaterdagmiddag en dinsdagmorgen een boerenerf aan de Kruisweg in Hoofddorp gevormd. Een aanhang-tankwagen van een vrachtautocombinatie, waarmee LPG (li quid petrol gas) werd vervoerd, kantelde zaterdagmiddag op het erf van de boer derij. Aanvankelijk was de eigenaar van de tankwagen van plan om de gekantelde aanhanger dinsdagmorgen met enkele kraanwagens weer recht te zetten. Toen echter bleek, dat een lek was ontstaan in een van de leidingen van de tankwagen, waardoor het zeer brandbare en explosie ve gas ontsnapte, werden politie en brand weer gealarmeerd. Een enkele vonk zou een enorme explosie of een felle brand tot gevolg gehad kunnen hebben. Het is allemaal goed afgelopen. Vanmor gen is de aanhangwagen met de daarop gemonteerde tank overeind gezet met be hulp van twee kraanwagens. De brand weer van Hoofddorp, die om de auto heen Advertentie BARTEUORISSTR.' HAARLEM TEL 13439 rl5lÓ5EÏTR A AT ffib KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235^6 JERUZALEM (Reuter/AP) Het Is raëlische hooggerechtshof heeft Eichmann een maand uitstel verleend voor het indie nen van een uitvoerig beroep tegen het ift eerste instantie gevelde doodvonnis. De aanvankelijke termijn twee weken liep op 30 december af. De verdediger van Eichmann dr. Robert Servatius heeft gisteren met zijn cliënt ge sproken over het beroep. Eichmann was gedeprimeerd, zoals iedereen zou zijn die met de dood geconfronteerd wordt, aldus Servatius. Bij het onderhoud met Eichmann in de gevangenis in Ramleh was de ver dediger van zijn cliënt gescheiden door een glaswand. Bovendien waren drie be wakers bij hqj. gesprek aanwezig. Serva tius zal binnenkort opnieuw een onderhoud met Eichmann hebben en vertrekt aan het eind van deze week naar Duitsland. mm M -v ,tt' !.-v f klaar stond om dirèct in te grijpen, hoefde met in actie te komen. Vanmiddag omstreeks half een is de tankauto, nadat men er na veel moeite in was geslaagd de zware wagen weer op de weg te krijgen, bjj het oprijden van de Kruisweg opnieuw gekanteld en in de langs deze weg lopende sloot beland. Men heeft besloten de tank, waarin zich een bijzonder brandbaar gasmengsel bevindt, zg. L.P.G.- gas, te laten leeg lopen. Met het oog op het ontploffingsgevaar zou het verkeer op de Kruisweg worden omgeleid. LONDEN (A.P./Reuter) Koude mist banken zijn neergedaald over Groot-Brit- tannië dat zich in de greep van de win ter bevindt op een wijze die in tiental len jaren niet is voorgekomen. In Bristol zjjn van kerstmis tot oudjaar 49 mensen onder wie achttien bejaarden omgekomen. In het noorden, bij Eskdelemuir, is in de nacht van zondag op maandag de laagste temperatuur geregistreard die ooit in Engeland is waargenomen, namelijk 32 graden Celsius onder nul. In het meteorologische station in Kew Gardens werd gisteren 21 graden Celsius onder nul gemeten, de koudste nieuwjaars dag sinds 1887. Op de reeds met ijs bedekte wegen, waarop overal verlaten auto's wordgp aangetroffen, maakte de mist de ver keersmoeilijkheden zo mogelijk nog gro ter. Ziekenhuizen hadden opdracht extra per soneel op te roepen om de vloedgolf van griep- en longontstekingsgevallen te kun nen bestrijden. De ziekenhuizen mogen alleen spoedgevallen opnemen teneinde bedden vrij te houden voor de verwachte golf van grieppatienten. Alleen in Lon den zijn de afgelopen week 1600 spoedge vallen in ziekenhuizen opgenomen. Op Londen Airport kon gisteren wee: een beperkt aantal vluchten worden uit gevoerd. Nadat de startbanen sneeuw vrij waren gemaakt, had de B.E.A. ech ter te kampen met bevroren motoren Slechts twee graafschappen in Engeland meldden zondagavond dat er nog geen sneeuw was gevallen. In tal van gebie den echter had de stuifsneeuw honder den dorpen onbereikbaar gemaakt. Bij Reading was de Theems geheel dichtge vroren. De klokken van de Big Ben gin gen achter lopen en de wijzers aan de noordzijde van de toren konden het dooi de natte sneeuw helemaal niet meer bol werken. Zij zijn op twaalf uur vast ge zet. Op het eiland Wight is een dubbel deksbus geslipt op een besneeuwde hel ling en z?s meter omlaag gestort. Daar sloeg het gevaarte om. De chauffeur en de zes passagiers kropen met snijwonden en kneuzingen uit het wrak. Noorwegen is het enige andere land in Europa dat sneeuw meldt. Op de skihel lingen in Oostenrijk heeft men gebrek aan sneeuw.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1