WA Slecht weer voorkwam ernstige incidenten in oudejaarsnacht en bondig AGENDA iOSRAM Min. Marijnen biedt dr. Stalmann excuses aan Baldadigheid is bezig traditie te worden Anti-A-bommarsen in vier steden Negen doden in het verkeer Ambtenaren in Nieuw-Guinea verontwaardigd N.O.V. blijft communisten weren 1961 was een boeiend jaar" Drie mannen dreven op ijsschots IJselmeer op R.-K.-werkgevers thans in één bond verenigd Weer wat vorst Brood van echtgenoot met vergif besmeerd DINSDAG 2 JANUARI 1962 2 JnDen Haag is de jaarwisseling wat ru&iger verlopen dan andere jaren. och moest de politie nog meermalen in actie komen tegen jongelui die op straat vuurtjes stookten. Daarbij werd ook het waterkanon gebruikt. lampen Gouverneur Platteel: Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Kort nieuws WEERRAPPORTEN Vrouw en kostganger in hechtenis genomen Sa wSZ#**wêêA (Van onze correspondent) 'BRUSSEL Zaterdagmiddag was er in de wandelgangen van het Brusselse congres paleis plotseling enige opschudding. Dr. Stalmann riep de Duitse journalisten bij elkaar en verklaarde met nadruk, dat mr. Marijnen, de Nederlandse minister van Landbouw, hem „zijn excuses had aange boden met betrekking tot de befaamde af faire". Minister Marijnen zei desgevraagd daar op, dat hij, „zoals reeds enige malen te voren", een gesprek had gehad met dr. Stalmann, in aanwezigheid van de Duitse minister van Landbouw, dr. Schwarz, en dat dit gesprek „ertoe had geleid, dat tus sen deze drie de zaak volledig was opge helderd". Daarmede is de befaamde kwestie-SJtal- mann waarschijnlijk voorlopig van Tde baan. In Europese kringen te Brussel kon men zaterdag horen verluiden, dat dr. Stalmann thans binnen afzienbare tijd Duits ambassadeur in Bern zou kunnen worden. Het Duitse persbureau DPA meldt nog dat de Nederlandse minister van Land bouw, mr. Marijnen, een verklaring heeft gegeven tot eerherstel van dr. Stalmann, In een brief aan dr. Stalmann betreurt de Nederlandse minister, dat als gevolg van door hem (Marijnen) verstrekte on juiste verklaringen een vooronderzoek is ingesteld en Stalmann zoveel onaange naamheden zijn berokkend. Mr. Marijnen sprak er zijn vreugde over uit, dat de be sdauldigingen niet houdbaar zijn gebleken, Hfj had indertijd niet kunnen voorzien da zijn vertrouwelijke uitlating tegenover de regering in Bonn zulke ernstige gevolgen zou hebben. Advertentie Tijdens de jaarwisseling heeft zich in Leeuwarden een incident voorgedaan, waarbij de politie van de vuurwapenen gebruik heeft gemaakt. Bij de overweg in de Schrans waren twee mannen aan het vechten. Toen een agent de vechtenden sommeerde door te lopen en enkele waar schuwingsschoten loste, vloog een van de vechtersbazen de agent naar de keel. Deze greep zijn pistool en schoot de aanvaller in de schouder. De kogel kwam via de oksel naar buiten en drong daarbij in de zij. Het slachtoffer werd naar een zieken huis vervoerd, waar operatief moest wor den ingegrepen. Helmen en sabels De jaarwisseling is in Den Haag, ver moedelijk mede dankzij het slechte weer, tamelijk rustig verlopen. Slechts op één punt in de Schildersbuurt, van ouds het brandpunt van ongeregeldheden, deden zich samenscholingen voor. Hieraan werd snel een einde gemaakt d'o'or hét frizètten van het fameuze waterkanon, dat vele tientallen tot de huid doorweekte, wat de pret aardig bekoelde. Alleen de jeugd trok zich weinig aan van een nat pak; voor hen werd het korte tijd een amusant spel let je heen en weer te golven naar gelang het waterkanon af- of aanreed. Eenmaal is flink met stenen gegooid naar agenten, die uitgerust met helm en sabel, in grote getale in deze buurt een verscherpte surveillance uitvoerden en pos ten op de hoeken van de vele nauwe straat jes hadden betrokken. Enkele agenten kre gen stenen tegen het hoofd, een jongen werd bij een charge licht gewond door een sabel. Enkele personen zijn aangehouden we gens 't gooien met vuurwerk. Ondanks de vele vuren en vuurtjes in tal van straten, behoefde de brandweer maar eenmaal uit te rukken. woning aan de Oliemulderweg; tijdens af wezigheid van de bewoners hadden jonge lui hier een stuk vuurwerk door een raam pje naar binnen gegooid, waardoor brand was ontstaan. Aan de Paterswoldseweg probeerden jongelui enkele malen de spoor wegovergang te blokkeren met banken, tuinmeubilair, en dergelijke. Toen de po litie hiertegen optrad, werden enkele agen ten met stenen bekogeld. De politie heeft toen charges met de gummistok uitge voerd. Ook in de stadswijk Helpman is het tot een charge gekomen, toen samen geschoold publiek agressief werd en met stenen begon te gooien. Er zijn geen ge wonden gevallen en er werden geen ar restaties verricht. Wel missen veel bewo ners „tuingereedschap, meubilair en soms een auto, want er is veel c.n hardnekkig gesleept", aldus de politie. ,Onder-teenagers" In Middelburg moest de politie op de markt een menigte van honderden teen agers, die baldadig optraden, met de gum mistok verspreiden. Opvallend was het grote aantal, wat de politie noemde „on der-teenagers", kinderen van acht a ne gen jaar, die over veel vuurwerk beschik ten. In andere steden in Nederland is de over gang van» het oude naar het nieuwe jaar over het algemeen rustig, in ieder ge val zonder ernstige incidenten, verlopen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Van de protestmarsen, die het „Comité 1962 voor de Vrede" op nieuwjaarsdag in Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Apeldoorn organiseerde, heeft die in de hoofdstad de meeste deelnemers getrok ken: ongeveer duizend betogers, opval lend veel jongeren, vertrokken om één uur van het Museumplein via Weteringschans Tijdens slecht weer is in Vlissingen de 21-jarige S. R. H. Hoogwijs uit Middel burg met zijn auto tegen een geparkeer de auto gebotst en ter plaatse overleden. Bij het oversteken van de weg Den Bosch-Nijmegen is de 64-jarige P. Rovers uit Rosmalen door een auto overreden en later aan zijn verwondingen bezweken. In Amsterdam is de 27-jarige W. Eg gen uit Amsterdam overleden nadat hij zaterdagavond bij Oosthuizen door een auto was aangereden. De heer Eggen had die avond pech gekregen met zijn brom fiets en trachtte, staande aan de kant van de weg, een auto aan te houden. Hij werd bij deze poging door een tegenlig ger aangereden. In Tilburg heeft de 43-jarige C. Kerk- hofs uit Hilvarenbeek door onopgehelder de oorzaak in een bocht de macht over het stuur van zijn auto verloren. De wa gen reed tegen een boom; de bestuur der moet op slag dood zijn geweëst. In Weert is de 47-jarige bromfietser G. S. uit Weert aangereden door een Bel gische auto. De bromfietser is een dag later in het ziekenhuis overleden. In Zoelmond (Betuwe) is de 24-jarige bromfietser C. van Beem uit Zoelmond in volle vaart tegen een stilstaande auto gereden. De man was op slag dood. In Alkmaar is de 62-jarige C. Jongkind uit Oude Niedorp, die een busje bestuur de, in de flank aangereden door een auto die geen voorrang verleende. De heer Jongkind werd uit het busje geslingerd. Zijn auto kwam enige meters verder te gen een lantaarnpaal terecht, die daar door afknapte, en op de heer Jongkind viel, tengevolge waarvan deze is overle den. In Groningen is de 51-jarige H J. Blok zijl uit Appingedam overleden, die op 18 december, toen hij op zijn fiets langs de kant van de weg reed, door een auto werd aangreden. Even eerder had deze auto een andere fietser aangereden. Dit slachtoffer, dat door de autobestuurder volgens diens zeggen niet was opgemerkt, was op slag dood. De auto, waarvan de voorruit was verbrijzeld, reed daarna de heer Blokzijl aan. Op de weg Zevcnaar-Elten is de 19- jarige wielrijder G. W. Peelen uit Spijk, overreden door een auto en op slag ge dood. Het ongeluk gebeurde bij een in haalmanoeuvre. De weg was glad en er hing een dichte mist. HOLLANDIA (ANP) Het regionale bestuur in Nieuw-Guinea van de Algeme ne Rooms-Katholieke Ambtenarenorgani- satie heeft, nadat te Hollandia het stand punt der Nederlandse regering bekend was geworden over de positie der ambte naren in Nieuw-Guinea, een spoedvergade ring belegd. Hierin werd het besluit be sproken, dat volgens het voorstel der re gering de ambtenaren in Nieuw-Guinea niet de positie zullen krijgen van rijks ambtenaren. De vergadering besloot aan de voorzitter van de A.R.K.A. in Nederland het volgen de telegram te zenden; „Met teleurstel ling en verontwaardiging heeft het~regio- nale bestuur van de A.R.K.A. in Nieuw- Guinea kennis genomen van de afwijzing van de status van rijksambtenaar in deze voor Nieuw-Guinea critieke periode. Wij vrezen hiervan een onherstelbare schade aan het moreel der Nederlandse ambtena ren in Nieuw-Guinea. In verband hiermede zeggen wij ons vertrouwen op in het per soneelsbeleid der regering". Mr. L. O. A. Moll, vice-voorztitter van het C.W.N.G.-Persekding, de christelijke vakbeweging op Nieuw-Guinea, heeft vol gens Ass. Press verklaard, dat het duide lijk is dat de regering tegen de wil van de Kamer en de ambtenarenorganisaties in, de status van volledig rijksambtenaar voor Nieuw-Guinea-ambtenaren met be slistheid afwijst. Het hiervoor gegeven motief lijkt erg zwak, omdat niet valt in te zien waarom de status van rijksambte naar in strijd zou zijn met de staatkun dige ontwikkeling van Nederlands Nieuw- Guinea. Het Christelijk Werknemers Verbond Nieuw-Guinea heeft aan de Nederlandse minister van maatschappelijk werk een te legram gezonden van de volgende inhoud: „Wij doen hierbij een dringend beroep op u om in verband met de te verwachten stroom van door Nieuw-Guinea-ambtena ren naar Nederland te zenden vrouwen en kinderen, alle u ten dienste staande mid delen aan te wenden voor het verschaffen van kleding en huisvesting, daar de betrok kenen op deze korte termijn hierin zelf niet kunnen voorzien en kennelijk anders zins geen maatregelen zijn getroffen". Leden van de C.P.N. blijven ongewenst in de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging. Dit heeft de algemene vergadering van de N.O.V. met overgrote meerder heid van stemmen besloten. De afdeling Eindhoven stelde voor de na de Hongaarse opstand in 1956 aangenomen motie, waarin leden van de C.P.N. als ongewenst in de N.O.V. werden verklaard, in te trekken. Dit voorstel leidde tot een uitvoerige ge- dachtenwisseling. De voorstellers kregen slechts de mondelinge steun van 12 van de bijna 400 afgevaardigden. De algemene vergadering heeft voorts met meerderheid van stemmen het hoofd bestuur omgedragen eventueel in samen werking met de andere in de ANOF sa menwerkende onderwijzersorganisaties de mogelijkheid te onderzoeken, welke kunnen leiden tot een meer zinvolle vie ring van de nationale feestdag op de scho len, omdat er heel wat jongeren zijn die niet weten wat de bevrijding in 1945 voor ons land heeft betekend. De vergadering luisterde op de laatste zittingsdag nog naar een inleiding van N.O.V.-voorzitter Jac. Lootsma over de op stapel staande nieuwe organen bij het openbaar onderwijs. Het in 1960 door staatssecretaris Stubenrouch aan de Twee de Kamer aangeboden interim-rapport van de staatscommissie-De Roos bevat vol gens de heer Lootsma mogelijkheden om HOLLANDIA (ANP) In een nieuw jaarstoespraak heeft gouverneur Platteel van Nieuw-Guinea 1961 een boeiend jaar genoemd. „Weer hebben wij een jaar gebouwd aan een samenleving, die een levendig bewijs is van de mogelijkheid, dat mensen van een zo uiteenlopende herkomst naar ras, cultuur en godsdienst samen iets goeds kunnen bereiken en vooruitgang kunnen bewerkstelligen." De gouverneur noemde het een wonder van vertrouwen, vindingrijkheid en werk kracht, dat heeft geleid tot de instelling van de Nieuw-Guinearaad. Op tal van an dere' plaatsen is de i democratisering*. -e?n feit geworden in de vorm van de streek- raden. Hij zei vervolgens'dat, in tegenstelling tot vele andere tot ontwikkeling komende gebieden waar zodra men het hoofd in de politieke wolken steekt, de voeten de grond niet meer raken in West-Papoea de staatkundige ontwikkeling de economi sche heeft gestimuleerd. De nieuwe streekraden wierpen zich op de proble men van het dagelijks bestaan en het economisch welzijn van het gebied. Zij mogen de genoegdoening smaken, dat er allerwege vooruitgang te constateren. Dr. Platteel zei verder: „Er zijn lege plaatsen gekomen en het gebrek aan per soneel is een remmende factor geweest. Maar we hebben aan onze diensten en be drijven vele nieuw-opgeleide Papoea's kunnen verbinden. En er worden steeds Architectenraad. Prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink heeft afscheid ge nomen als voorzitter van de Architecten- raad. Ir. H. Lammers, voorzitter van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA), is als zijn opvolger geïnstalleerd. De Ar chitectenraad is ingesteld door de BNA en heeft een dubbele taak: het houden van het architectenregister, waarin onge veer 260 architecten zijn ingeschreven en het uitoefenen van het disciplinair toe zicht op deze ingeschrevenen. W. van Wijngaarden overleden. Te Rotterdam is plotseling overleden de heer W. van Wijngaarden, sinds 1934 secretaris van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Christelijke Handelsreizi gers en Handelsagenten. Hij maakte ook deel uit van het algemeen bestuur van de Stichting Vakontwikkeling Handelsverte genwoordigers. Voorts was hij archivaris van de Generale Synode van de Christe- lijk-Gereformeerde Kerken en lid van het hoofdbestuur van de Bond van Christelijk Gereformeerde Mannenverenigingen. Modernisering. Binnen 2Vz jaar zal het gehele wagenpark van de Amsterdamse stadsreiniging radicaal worden gemoder niseerd. Totaal 95 van de nieuwste reini- gingsauio's gaan de 117 uit 1930 daterende vuilnisauto's vervangen, waardoor men per jaar ruim een half miljoen gulden en veertig man personeel zal besparen. Zaterdagmiddag zijn drie Spakenburgers die het bevroren IJselmeer op waren ge gaan om spiering te vissen, geïsoleerd komen te zitten op een losgeraakt afdrij vend stuk ijs. Ruim acht uur hebben de drie mannen rondgedreven op de steeds meer afbrokkelende ijsschots. Tot hun schrik bemerkte het drietal om streeks half vier dat het ijs door de sterke zuidenwind was gaan afzetten. Dit ging zo snel, dat zij geen kans meer zagen het vaste ijs en de wal te bereiken. Op een losse schots dreven zij het IJselmeer op. In de loop van de middag werden de familieleden ongerust en werd de politie gewaarschuwd. Die trachtte met behulp van een helikopter de mensen van het ijs te halen. Door de duisternis mfslukte deze poging. Men heeft toen het ijs in de oude haven stukgehakt, waarna twee kotters met veel moeite het open water bereikten. Ongeveer 4 km. verder kwamen de kot ters bij het vaste ijs. Om half twaalf had het zoeken langs het ijs succes en kregen de bemanningen de vermisten in het oog. Met een meegebrachte boot en touwen konden zij de drie mannen redden en naar de haven brengen. Inmiddels waren ook de reddingboot „Zee- manshoop" uit Nijkerk en een sleepbootje uitgevaren. r'HMimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir ouders, onderwijzers en gemeentebesturen weer Nederlanders bereid gevonden, in Munt naar de Dam. Op I dichter tot elkaar te brengen en de open- dit land een taak op zich te nemen. Zij Tumult in Groningen In de stad Groningen heeft de jeugd zich in de oudejaarsnacht erg baldadig gedra gen. De brandweer moest omstreeks half een uitrukken voor een straatbrand op de Vismarkt, omdat daar geparkeerde auto's gevaar liepen. Kort hierna bluste de brand weer een begin van brand in een boven- c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Theater met „Brieven van een dich ter", van Michael Redgrave; regie: Michael Warre. Woensdag 20 u.: Voorstelling door het Nationaal Ballet o.l.v. Sonia Gaskell. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De drie musketiers", 14 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u.: „Eén pyjama voor twee", 14 j. Lido Theater, 14 en 20 u.: „Pépé", a.l. Luxor Theater, in de avondvoorstellin gen (19 en 21.15 u.): „Als het jonge koren rijpt", 18 j. In de middagvoorstellingen (14 u.): „Robinson Crusoe Co", a.l. Minerva Theater, vandaag tot en met donderdag 20.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Rembrandt Theater, 14, 19 en 21.15 u.': „Van de brug af gezien", 18 j. Roxy Theater, 14.30, 19 en 1.15 u.: „De jacht op de groene helm", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „L'Amérique insolite", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „De onverzoenlijken", 14 j. Woens dag en donderdag 20 u.: „De vechtjas", 14 j. TENTOONSTELLIN GEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en. aquarellen van ds. R. H. Oldeman en siersmeecfwerk van C. A. Jaspersen. 9-17 u ma., wo. en vr. ook 18-20 u. Tot 5 jan. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Groepstentoonstelling van „Kunst Zij Ons Doel": 10-12 u. en 13.30-17 u„ zo dag 14-17 u. Tot 8 jan. Kunstzaal „In 't Goede Uuur" (Nieuwe Kerksplein)Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 10-22 u. Tot 1 februari. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 29 december). DINSDAG 2 JANUARI City-theater, 20 u.: „Zeven broers zoeken zeven meisjes". Rex-theater, 20 u.: „Liefde, dollars en chianti". Cultureel Centrum, tot 18 u.: Vogelten toonstelling. WOENSDAG 3 JANUARI City-theater, 20 u.: „Zeven broers zoeken zeven meisjes". Rex-theater, 20" u.: „Liefde, dollars en chianti". Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. DINSDAG 2 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jacht op ontvoerde vrouwen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De koning der Boekaniers". WOENSDAG 3 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jacht op ontvoerde vrouwen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De koning der Boekaniers". Prijs voor Nederlandse arts. De Rot terdamse arts dr. J. M. Greep heeft van de medische faculteit van de universiteit van Colorado (V.S.) een prijs van 2500 dollar ontvangen voor een publikatie over voor koming van trombose na operaties. Dr. Greep, die verbonden is aan het Dijkzicht- ziekenhuis te Rotterdam, studeert op het ogenblik aan dc in Boston gevestigde medische facultei van de Harvard-univer- siteit. Vijzelstraat en spandoeken en borden werden tientallen leuzen meegevoerd als „Tegen radio-acti viteit kunt u zich niet verdedigen" en „In het land der blinden is A-bom koning". Het doel van deze mars was, zoals in langs de route uitgereikte pamfletten werd uit eengezet, te protesteren „tegen vervaardi ging, in voorraad hebben en beproeven van kernwapens, waar ook ter wereld." In de grote zaal van Krasnapolsky, waar de deélnemers na afloop van de mars bij eenkwamen, hingen de drie leuzen aan de wand, die burgemeester G. van Hall deze keer, evenals bij twee voorgaande gelegen heden, had verboden om mee te voeren langs de openbare weg. Deze waren: ,Geen kernwapens op ons grondgebied," .Voor opheffing vliegbases" en „Verwij der alle atoomkoppen uit Nederland." Bur gemeester Van Hall had onlangs gezegd: „Niet iedere leuze, die in Rotterdam of Groningen kan worden gebruikt, is te- I vens voor Amsterdam geschikt. Wij heb ben rekening te houden met de samen stelling van de bevolking en die is in onze stad van dien aard, dat ik bedoelde leu zen niet kan tolereren. Overigens begrijp ik niet, waarom men zich hierover zo op windt, want uit de tweehonderd leuzen, die aan de politie zijn voorgelegd, zijn er slechts drie geschrapt." In Krasnapolsky werd het woord ge voerd door de secretaris van het comité, de heer A. M. Buter, mevrouw E. van der Sluis-Fintelman, drs. Hein Herbers uit Bilthoven, en de Nederlands-hervormde predikant ds. H. J. Kater. De Belgische schrijver Hugo Claus droeg zijn speciaal voor deze gelegenheid geschreven „Bericht aan de Bevolking" voor,' dat men zou kun nen zien als een wrange en cynische in terpretatie van het „Onze Vader". Tij dens de bijeenkomst werd medegedeeld, dat er voorbereidingen zijn getroffen tot het organiseren van een grote, algemene protestdemonstratie op tweede paasdag. Na afloop werd door het comité mede gedeeld, dat men geheel losstaat van het onlangs opgerichte „Actie-comité voor de Vrede". Dit richt zijn protesten voorna melijk tegen de Nieuw-Guinea-politiek en het beleid jegens West-Duitsland. In Rotterdam spraken in de zaal van „Odeon" prof. dr. A. J. Rasker uit Oegst- geest, prof. dr. E. V. W. Vercruijsse uit Noordwijkerhout., Jacques Engels uit Lei den., H. A. C. van der Kraan uit Rot terdam, Theo van Tijn uit Amsterdam en Hendrik Neudecker uit Den Haag. De pu blieke belangstelling voor de optocht in Rotterdam was nihil. In Groningen waren er 350 betogers uit het gehele noorden. In Apeldoorn namen ongeveer 300 mensen aan de anti-atoom bommars deel. bare school met meer „vaderlijke zorg" dan tot nu toe van de zijde van de over heid het geval was te omringen. De Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging en het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen hebben zich, naar zij bekendmaken, in één verbond ver enigd. De naam van het nieuwe verbond is „Nederlands Katholiek Werkgevers Ver bond". Deze samensmelting, die juridisch plaats vond door wijziging van de statuten van het Katholiek Verbond en opheffing van de A.K.W.V. is samengegaan met een herziening van de bestuurlijke opbouw van het verbond. Het nieuwe verbond kent drie bestuurs organen: een algemene ledenvergadering, een algemeen bestuur en een dagelijks be stuur. Het N.K.W.V. zal de werkzaamheden van de A.K.W.V. en het Katholiek Verbond voortzetten. De doelstelling van het K.K.W.V. is „uitgaande van de rooms-katholieke ge loofsovertuiging, de gemeenschappelijke belangen van haar leden en van de werk gevers in het algemeen op sociaal en eco nomisch gebied te behartigen en tot de vestiging en handhaving van een christe lijke orde in het sociale en economische leven bij te dragen". In deze formulering zijn de doelstellingen van de A.K.W.V. en het Katholiek Verbond verenigd. De wijziging die hiermee zijn beslag heeft gekregen, betreft formeel alleen de organisatiestructuur van het verbond als centrale van aangesloten organisaties. Stond tot nu toe naast het Katholiek Ver bond als centrale van katholieke vakorga nisatie van werkgevers de A.K.W.V. als aparte centrale van diocesane organisaties van katholieke werkgevers, in 't K.K.W.V. zijn thans de katholieke vakorganisaties, de niet-katholieke vakorganisaties en de diocesane organisaties van werkgevers als gewon» leden naast elkaar opgenomen. DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL Op de steenbrekerij „Holland" in Wes- sem is zaterdagmorgen de 35-jarige H. R. Smeets uit Wessem aan zijn hoofd getrof fen door een zware stalen plaat, die uit de lus van een hijskraan losraakte. In de afgelopen nacht is de man in een zieken huis in Roermond overleden. Hij was ge huwd en vader van twee kinderen. werken dan vaak voor twee, zo niet voor drie. Aldus het jaar overdenkend gaan we 1962 tegemoet, verrijkt, gesterkt en be reid, om het beste te geven in wat de situatie van ons vraagt" HeUk.N.M.I.' deelt mede: Na- het wegtrekken van een depressie, welke op 31 decembfer regen, sheeuw en aan dr kust tijdelijk stormachtige noord westelijke winden bracht, is de luchtdruk op de Britse eilanden en onze omgeving regelmatig blijven stijgen op de nadering van eer hogedrukgebied van de oceaan. De kern hiervan was dinsdagmorgen boven Ierland aangekomen en verwacht mag worden dat deze, nog langzaam verder in betekenis toenemend, in de richting van ons land zal trekken. Het blijft daardoor rustig weer met hier en daar nog enkele wolkenvelden en plaatselijk mist, maar geen neerslag meer. In de nacht en vroege ochtenc zal het op de meeste plaatsen licht, op enkele plaatsen matig vriezen. Overdag loopt de temperatuur weer op tot om het vriespunt Het hogedrukgebied zal enkele dagen "in onze buurt blijven. Maximum-temperaturen vbinnen- en buitenland. Neerslag, laatste 2A uur. Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag heeft vastgesteld, dat het brood dat de 37-jarige fabrieksarbeider A. J. B uit Hengelo vrijdagmiddag op zijn werk na de eerste hap niet meer lustte, rijkelijk besmeerd was met rattenvergif. Op ver denking van poging tot moord subsidiair tot doodslag zijn in verband hiermee ge arresteerd de 38-jarige echtgenote van B. en een 48-jarige grondwerker, die als kost ganger bij B. in huis-was. De vrouw heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De kostganger heeft toegegeven het gif te heb ben gekocht. Uit het onderzoek is gebleken dat de kostganger langzamerhand een domine rende plaats in het gezin had gekregen. De vrouw kreeg daarvoor vaak ruzie met haar man. Van een liefdesverhouding tus sen de vrouw en de kostganger is evenwel niets gebleken. De vrouw, die al geruime tijd overspannen was, heeft na ruzies met haar man wel eens tegenover kennissen verklaard haar echtgenoot uit de weg te willen ruimen. Waarschijnlijk heeft zij de ze bedreiging thans uitgevoerd, toen zij het brood klaarmaakte dat haar man de vol gende dag op de fabriek zou nuttigen. Daar zij een dikke laag vergif op het brood had gesmeerd, proefde B. echter bij de eerste hap reeds dat er iets niet in orde was. Hij spuwde het brood uit en kocht ander voedsel. Na zijn werk te heb ben beëindigd begaf B. zich naar huis, waar hij een tweede onplezierige ontdek king deed. Zijn vrouw en de kostganger bleken namelijk met de twee jongste kin deren te zijn verdwenen. Na vergeefs in Enschede geprobeerd te hebben onderdak te vinden, keerden vrouw, kostganger en kinderen later in Hengelo terug. Uit vrees voor onenigheid thuis verzochten zij de politie bemiddeling. Een rechercheur, die aan B. ging vertellen, dat zijn vrouw op het politiebureau was, kreeg te horen dat de fabrieksarbeider zijn echtgenote en kost ganger ervan verdacht hem uit de weg te hebben willen ruimen. De kostganger en de vrouw werden daarop in hechtenis ge nomen. e. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eel de De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew onbewolkt zwaar bew mist geheel bew n nw nw w wnw zw windst. zw 4 3 2 2 2 3 1 0 geheel bew sneeuw onbewolkt onbewolkt zwaar zwaar onbewolkt half bew. 1 1 -3 2 1 -3 windstil 3 windst. -0 nw nw nw bew w bew. windst. geheel bew nno zwaar bew. n geheel bew. nno regen wnw zwaar bew wnw licht bew. nw geheel bew. nno -1 1 7 8 16 4 1 4 2 4 6 5 4 3 0 0 0 0 0 0 0 16 5 0 2 2 0 0 0 0 0 19 4 0 0 0 13 32 29 11 2 3 0 0 0 0 5 0 20 sneeuw nno sneeuw windstil regen windstil regen ozo regen nw sneeuw o geheel bew windstil - zwaar bew nno 18 half bew. zzo 18 geheel bew ono 18 zwaar bew. z 17 geheel bew. windst. 17 regen no 17 Woensdag 3 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.41 uur. Maan op 0.5.03 uur, onder 14.34 uür. Maanstanden 6 januari 13.36 uur nieuwe maan 13 januari 6.02 uur eerste kwartier 20 januari 19.17 uur volle maan 29 januari 0.37 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 2 januari Hoog water 12.28 uur en uur Laag water 7.47 uur en 20.15 uur. Woensdag 3 januari Hoogwater 0.59 uur en 13.22 uur. Laag water 8.52 uur en 21.13 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 10 tot 15 minuten vroeger dar» te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2