1 SOEBANDRIO: Alleen onderhandelen op basis van overdracht der souvereiniteit Buitenlandse reacties op regeringsverklaring HET WEER Djakarta verbreekt PTT-verkeer met Nederland Soekarno spreekt op 9 januari Waarborgen voor ambtenaren in N.-Guinea Verklaring van premier De Quay louter een formaliteit Manifest van verontruste Papoea-studenten Record-omzet in de Staatsvissershaven vreyou ivUu! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Man zegde huur van huis op, maar liet in garage een leeuw achter In de krant van heden: - m Op staande voet voor Luns Matig vriesweer Het woord is aan SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES 47e JAARGANG NUMMER 50 WOENSDAG 3 JANUARI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Sin^i^T Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De persdienst van de PTT deelt mede: De Indonesische PTT-administratie, die op 30 december reeds officieus het telefoon verkeer met Nederland verbrak, heeft de Nederlandse PTT thans langs officiële weg doen weten, dat met ingang van 2 januari alle post-, telegraaf- en telefoon verkeer met Nederland verbroken is. De Nederlandse PTT zal in verband hiermee geen stukken en pakketten met bestemming Indonesië meer aannemen. Reeds ter post bezorgde zendingen zul len aan de afzenders worden teruggezon den. Toen de eigenares van een huis aan de Benoordenhoutseweg in Den Haag za terdag de deur van haar garage open de, werd zij ontvangen door een blazen de jonge leeuw. Bleek van begrijpelijke schrik sloeg zij de deur dicht en belde de politie. De oplossing van het raadsel verscheen in de persoon van de Duitse dompteur Bamberg. In afwachting van de bouw van een speciale wagen, waarin de dompteur en de leeuw Rex kunnen wonen en rei zen, had de heer Bamberg de garage van een vriend te leen gekregen om Rex té huisvesten en te dresseren. De vriend zegde echter de huur van het huis op en vertrok. De leeuw bleef in de garage achter, waar de vrouw het dier aantrof toen zij haar huis kwam inspecteren. De leeuw heeft nu onderdak gevonden in een Haagse dierenkliniek. DJAKARTA (AFP) Het Indonesische persbureau Antara heeft bekendgemaakt, dat president Soekarno volgende week dinsdag ter gelegenheid van de moham medaanse feestdag van Mohammeds he melvaart een belangrijke rede zal houden betreffende de kwestie-Nieuw-Guinea. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6 Kunst 7 Horen en Zien7 Panda en andere beeldverhalen.9 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's PUZZELTJE IN DE PUZZEL. t In ons blad1 van 30 december werd een reeks van vijf puzzels opgenomen, waarbij in de verklarende tekst van no. 3 een zet fout sloop. Er moest staan: „Verschillende letters stellen steeds verschillende cijfers en gelijke letters stellen gelijke cijfers c J&Sïï* HOLLANDIA (ANP) Dinsdagochtend is aan de ambtenarenorganisaties in Nieuw-Guinea een mededeling gedaan over waarborgen in verband met de hui dige politieke situatie. Over de verlangde garantie dat de Ne derlandse ambtenaar financieel zal wor den schadeloos gesteld voor de verliezen die hij voor wat betreft de inboedel door ontijdig vertrek zal lijden, is thans ver klaard dat de regering bereid is aan amb tenaren van Nederlandse nationaliteit een uitkering te geven „in verband met even tuele schade door verlies van inboedél en-of lijfgoederen als gevolg van vijande lijk geweld of op grond van daarvan ge nomen maatregelen van de eigen over heid", aldus de mededeling. Het bedrag van de schadeloosstelling zal afhankelijk zijn van de samenstelling van het gezin en van de laatst genoten basisbezoldiging en zal per gezin ten hoogste 10.000 gulden kunnen bedragen. Toen de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, gistermiddag op het Binnenhof arriveerde, stond daar een lange rij mensen, die het Nieuw- Guineadebat in de Tweede Kamer wilden bijwonen. DJAKARTA (AP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft na de Nederlandse regeringsverklaring gezegd, dat Indone sië geen bezwaar had tegen onderhande lingen met Nederland maar uitsluitend op basis van overdracht der souvereini teit over Nieuw-Guinea. Soebandrio was van mening dat de verklaring van de Nederlandse premier „louter een forma liteit schijnt te zijn omdat hij er nog steeds de nadruk op legt dat zelfbe schikking voor het volk van West-Irian de basis vormt van de politiek van Nederland". Verder zei Soebandrio: „Ons standpunt is duidelijk. De opneming van West-Iran in het Indonesische bestel zal worden ver werkelijkt door toepassing van de opdracht aan het volk die door president Soekarno op 19 december werd afgekondigd. Op die dag gaf Soekarno zijn volk opdracht zich voor te bereiden op mobilisatie in verband met de crisis over Nieuw-Guinea. Sinds dien heeft de president herhaaldelijk ge dreigd geweld te zullen gebruiken als Ne derland niet toegaf. Uit de eerste berichten die ik ontvangen heb over de verklaring van de Nederland se regering in het parlement kan ik niet de conclusie trekken dat die verklaring de basis kan gaan vormen voor een oplossing van het geschil tussen Indonesië en Ne derland. Onderhandelen zonder voorwaarden voor af* waarover door de Nederlandse premier ff ff werd gesproken, schijnt louter een forma liteit te betekenen, omdat hij er nog steeds de nadruk op legde dat zelfbeschikking voor de bevolking van West-Irian de ba sis vormt voor de Nederlandse politiek. Voordat er enigerlei onderhandelingen plaats hebben, moet het ons duidelijk zijn dat Nederland oprecht wenst dat het ge schil met Indonesië geregeld wordt door middel van onderhandelen. Het basis-principe is voor ons belang rijk. Dit betekent niet dat de belangen en het welzijn van de bevolking van West- Irian ons niet ter harte zouden gaan. In dit opzicht dient geen enkele koloniale mo gendheid zich een heilige missie aan te matigen. Dat was een mythe van het ver leden die door de realiteit van het heden is weerlegd", aldus Soebandrio. Volgens Reuter heeft Soebandrio gezegd: „Wij hebben geen bezwaar tegen bilate rale onderhandelingen met het doel het be stuur van West-Irian aan Indonesië over te dragen teneinde de weg te banen naar normale vriendschappelijke betrekkingen tussen Indonesië en de Nederlanders. Als echter onderhandelingen zullen worden ge bruikt als tactische manoeuvre om het Ne derlandse koloniale bewind in West-Irian voort te zetten en het Indonesisch-Neder- landse geschil te doen voortduren, dan zouden deze geen zin hebben. Zij zouden de zaken zelfs explosiever kunnen maken.' Dr. Soebandrio zei: „Voordat onderhan delingen beginnen moet het voor ons dui delijk zijn, dat de Nederlanders oprecht het geschil met Indonesië door onderhande- a lingen willen regelen en dat zij niet de gecamoufleerde „haat-Indonesië-politiek" voortzetten. Vijfendertig Papoea-studenten in Neder land hebben op een bijeenkomst op kas teel Oud-Poelgeest een manifest opgesteld waarin zij hun verontrusting uiten óver „het feit dat in Nederland stemmen uit verschillende groepen wijzen op opvattin gen, dat eventueel met de zelfbeschikking van de Papoea-bevolking, bedoeld in het VN-handvest, geen of weinig ernst behoeft te worden gemaakt". De manifestanten zien „voor hun volk weinig heil in een z.g. open gesprek met Indonesië zonder dat daarbij aan het zelf beschikkingsrecht zoals dit volkenrechte lijk geldt, onverminderd zou worden vast gehouden". Het manifest is gezonden aan de minister-president, de ministers van Bui tenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken en Defensie, aan staatssecretaris Bot, aan de voorzitters van de beide Kamers en aan een aantal ambassades in Den Haag. Ook talrijke buitenlandse bladen hebben aeds gereageerd op de Nederlandse rege- ingsverklaring over Nieuw-Guinea. De Engelse „Times" stelt in een hoofdartikel voor dat de Verenigde Naties aan eventuele Nederlands - Indonesische besprekingen over de toekomst van westelijk Nieuw- Guinea zullen deelnemen. Een regeling on der de vlag van de Verenigde Naties zou niet alleen de weg effenen voor de belang hebbende partijen na jaren van boze be schuldigingen en wat meer zo noodzake lijke luister geven aan de volkenorgani satie in haar rol van vredestichtster. Het zou ook een weldaad zijn voor andere lan den, die onbehaaglijk hun betrekkingen met Nederland en Indonesië uitbalance ren. Waar politiek bewustzijn aanwezig is moeten de Papoea's worden geraadpleegd Hier ligt een rol voor de Verenigde Naties, zo meent de „Times". Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met wolkenvelden en plaatselijk mist. In het noorden van het land temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst en zwakke ver anderlijke wind. Elders lichte en in de nacht hier en daar ma tige vorst en zwakke tot matige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee De „Guardian" schrijft, dat ook bij eventuele onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië de vooruitzichten voor een vreedzaam resultaat niet bijzonder be moedigend zijn. De Papoea's moeten hun eigen plaats in de wereld kunnen bepa len. Dit moet niet voor hen worden be sloten door de Indonesiërs, met wie zij noch ethnologische noch historische ban den hebben, aldus de „Guardian". De „Frankfurter, Allgemeine Zeitung" schrijft: „Geen enkele onpartijdige waar nemer van het wereldtoneel kan in twijfel verkeren over de vraag aan welke kant het morele recht is in dit geschil. De Ne derlanders hebben zich een grootse krachtsinspanning getroost en veel geld ten koste gelegd aan Nieuw-Guinea dat door de natuur in geen enkel opzicht is toegerust om een renderend object voor exploitatie te worden. „Welke kritiek men ook op de Nederlands-koloniale politiek in het verleden moge hebben, in de laatste tien jaar heeft Nederland de inlandse be volking een heel eind voortgeholpen op de weg die naar'onafhankelijkheid leidt". Het blad schrijft verder dat het Austra lië zeker niet aangenaam zal zijn indien ..Soekarno's onstabiele eilandenrijk, dat de gevaren van een machtsvacuüm in zich bergt, verder opschuift naar het eigen con tinent. „Voor het machtsevenwicht in het Verre Oosten kan het geen onverschillige zaak zijn wie in Nieuw-Guinea invloed uit oefent. De aanspraken van Djakarta ma ken het duidelijk dat het niet alleen maar gaat om opruiming van de restanten van het kolonialisme, maar om posities in de wereldpolitiek", aldus het blad. Het gezaghebbende Amerikaanse week blad „Newsweek" schrijft dat de Ver enigde Staten, zowel Djakarta als Den Haag er van overtuigd hebben, dat zij een neutrale arbiter dienen te aanvaar den in het geschil. „Secretaris-generaal Oe Thant en Mongi Slim, de voorzitter van de algemene vergadering der Ver enigde Naties, behoren tot degenen, wier naam door de Verenigde Staten als arbi ter is genoemd. De Verenigde Staten wen sen een vreedzame oplossing maar zijn niet bereid zelf te bemiddelen." De invloedrijke „Straits Times" schrijft in een hoofdartikel, dat de overneming van westelijk Nieuw-Guinea door Indone sië de Papoea's noch de Indonesiërs ten voordele zal strekken. Het blad is echter van oordeel dat de Nederlandse regering politiek een verstandige koers volgt indien zij zich van West-Irian ontdoet. Het blad schrijft: „Het einde van het geschil zal de zenuwen van Zuid-Oost-Azië rust ge ven, maar niet in aanzienlijke mate tot de stabiliteit in het gebied bijdragen. De bevolking van Indonesië zal niet be ter af zijn, indien West-Irian het hare is. De Indonesische leiders zullen de lauwe ren plukken maar van 's lands economie zal veel meer gevergd worden en Indone sië zal niet langer een kwestie hebben, die haar dwingt de pdBitieke ontevredenen onder de duim te houden", aldus het blad. Het in New Delhi verschijnende blad met de grootste oplaag, de „Indian Ex press" van de Congrespartij, brengt het nieuws uit Den Haag onder de kop Ne derland bindt sterk in in de kwestie-Nieuw Guinea. WASHINGTON (A.P.) Amerikaanse autoriteiten hebben zich gunstig uitgelaten over de verklaring van de Nederlandse re gering dat zij bereid is met Indonesië over de toekomst van Nieuw-Guinea te onder handelen zonder te voren voorwaarden in zake zelfbeschikking te stellen. Autoriteiten in Washington die achter de schermen een rol gespeeld hebben bij de pogingen beide regeringen tot elkaar te brengen beschouwden de Nederlandse verklaring als een stap vooruit. Zij ver klaarden dat Amerika nu hoopt dat beide partijen een soepele houding zullen aan nemen opdat een oplossing van het geschil mogelijk wordt zonder dat geweld ge bruikt wordt. Amerika bemiddelt echter niet in het geschil. De Amerikaanse onderminister van Bui. tenlandse Zaken, Harriman, heeft met de Indonesische ambassadeur Za'in over de kwestie N.-Guinea gesproken. Zain zei dat Indonesië reeds enkele weken lang recht streekse onderhandelingen met de Neder landers heeft voorgesteld zonder voor waarden vooraf. Hij verklaarde dat het echter niet gemakkelijk is te onderhande len met de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns. Het Neder landse aanbod noemde hij „een vooruit gang." LONDEN (Reuter) Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft over de Nederlandse regeringsverklaring gezegd dat Groot-Brit- tannië altijd van mening is geweest, dat een vreedzame regeling van het geschil tot stand moet worden gebracht door mid del van onderhandelingen. Het leek hem voor het op gang brengen van de onder handelingen bevorderlijk, dat geen van beide partijen vooraf voorwaarden stelt. Omdat Engeland geen partij is in het ge schil, neemt het officieel geen standpunt in. NEW DELHI (A.P.) Een officiële woordvoerder heeft verklaard, dat de In dische regering stappen, die uiteindelijk tot een vreedzame oplossing van de kwes tie Nieuw-Guinea zullen leiden, toejuicht. Hij wilde echter geen rechtstreeks com mentaar leveren op de verklaring van de Nederlandse minister-president. MANILLA (A.P.) Vice-president Em manuel Pelaez van de Philippijnen heeft de verklaring van de Nederlandse rege ring toegejuicht. Pelaez, die tevens minis ter van Buitenlandse Zaken is, zei „ik hoop dat de Indonesische regering eenzelfde bereidheid aar, de dag zal leggen om on- De in Leiden studerende Papoea Frits Kirïhio heeft, zoals bericht is, in Djakarta met Soekarno gesproken. De vice-voorzitter van de Parna, waarvan Kirihio lid is, op Nieuw-Guinea, Bonai, verklaarde dat dit bezoek voor hem een volkomen verrassing was. Bonai was ook verrast door de verklaring van Kirihio dat, wanneer de Papoea's in vrijheid konden kiezen, zij voor aansluiting bij Indonesië zouden stemmen. De vice-voorzitter van de Nieuw-Guinea-raad, Kaisiepo, ver klaarde diep geschokt te zijn door de stap van Kirihio. De omzet van het staatsvissershavenbe- drijf te IJmniden is in 1961 62.990.682,69 geweest. In 1960 was het f 56.668.387,88. De omzet heeft daarmee een grote hoogte be reikt, waarbij alle records zijn gebroken Ook van de aanvoer verwacht men een grote stijging. Vermoedelijk zal deze zijn opgelopen van 96.500.000 tot bijna hon derd miljoen gulden. Advertentie Pascal: Wie over eenzaamheid klaagt, vergeet vaak de schuld bij zichzelf te zoeken. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LÊIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 derhandelingen te opehen. De Philippijnen zijn uiteraard belanghebbende bij de ver mijding van een gewapend conflict en het bewaren van de vrede". CANBERRA (A.P.) Een woordvoerder van het Australische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gezegd dat de re gering het Nederlandse aanbod om af te zien van het beginsel van zelfbeschikking voor westelijk Nieuw Guinea als voor waarde voor besprekingen met Indonesië nauwkeurig bestudeert. Australië blijft op het standpunt staan, dat Australische in terventie in het geschil tussen Nederland en Indonesië geen nut kan hebben. Dé verklaring die minister-president De Quay gisteren in de Tweede Kamer heeft afgelegd, was in dubbele zin een verras sing: in de eerste plaats omdat er in die verklaring tegen alle pessimistische verwachtingen in niet onnodig geheim zinnig werd gedaan en zelfs vrij duidelij ke taal werd gesproken; en in de tweede, maar voornaamste plaats omdat er uit bleek dat de regering eindelijk een wat soepeler houding inzake de kwestie-Niéuw Guinea heeft aangenomen. Twee redenen dus om het kabinet-De Quay dankbaar te zijn. Het is nog maar heel kort geleden dat onze regering, als de kwestie-Nieuw-Gui nea ter sprake kwam, zelfs hét wóórd „In donesië" niet over de lippen kon krijgen. Zich kennelijk blind starend op het in derdaad kwalijke feit van de uiterst radicaal afgebroken diplomatieke betrek kingen meende het kabinet blijkbaar dat het Indonesië en de Indonesische aanspra ken op Westelijk Nieuw-Guinea met suc ces zou kunnen dood-zwijgen. Nog in het zogenaamde plan-Luns, de Nederlandse ontwerp-resolutie die op de jongste zitting van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties werd ingediend, werd met geen syllabe gerept van die Indonesische aanspraken of zelfs maar van de mogelijk heid dat de Papoea's hun zelfbeschikkings recht wel eens ten gunste van aansluiting bij Indonesië zouden kunnen uitoefenen. Pas op 3 november van het vorige jaar, in het toen door de Nederlandse delegatie in New York uitgegeven memorandum, werd verklaard dat de „vrije keuze" van de bevolking van Nieuw-Guinea ook een mogelijk opteren voor integratie met In donesië inhield. Hierop volgde de Nederlandse betuiging van instemming met de „Brazzaville-reso- lutie", die aandrong op hernieuwde onder handelingen tussen Nederland en Indone sië (waarbij de secretaris-generaal van de UNO zijn goede diensten zou moeten ver lenen) en daarmee had onze regering zich dus eindelijk! in beginsel bereid ver klaard tot een nieuw gesprek met Indone sië, zij het dan ook dat zij eerst nog Indo nesische erkenning van het zelfbeschik kingsrecht van de Papoeabevolking als prealabele voorwaarde heeft gesteld. Ook die voorwaarde heeft zij nu (onder bui tenlandse druk?) laten vallen en bijge volg is Den Haag thans volledig bereid datgene te doen waar Djakarta al maan den- en maandenlang op heeft aangedron gen. De kogel is door de kerk. Nogmaals, we moeten de regering er dankbaar voor zijn dat zij haar vroegere veel te starre houding ten slotte dan toch heeft laten varen. Maar niettemin dringt zich daarbij de vraag op: heeft zij niet te lang gewacht, heeft zij het beste tijd stip niet ongebruikt voorbij laten gaan? De groep-Rijkens, waarover in de zomer van het afgelopen jaar zo smalend werd ge sproken, beoogde niet anders dan verken ning van de mogelijkheden voor een ge sprek met Djakarta van dezelfde aard als de regering nu bereid is te voeren. Na tuurlijk kan men stellen dat zoiets de taak is van regeringsvertegenwoordigers en niet in de eerste plaats van particulieren, en dat een particulier initiatief van dit soort allerlei gevaren meebrengt. Maar niettemin is het begrijpelijk dat invloedrijke en ook in Indonesië gerespecteerde particulieren zich op een bepaald ogenblik gedrongen voelen tot zulk een initiatief wanneer de officiële instanties maar niet uit hun on beweeglijkheid los te krijgen zijn en het gunstigste ogenblik laten voorbijgaan. Als de regeringsverklaring van gisteren een half jaar eerder zou zijn uitgesproken in de tijd toen de ministers Luns en De Quay om het hardst „verontwaardigd" de den over de bemoeiingen van de groep- Rijkens dan zouden de kansen op suc ces bij een nieuw gesprek met Indonesië heel wat gunstiger hebben gelegen dan nu. Thans is het zo, dat de Indonesiërs (te recht of ten onrechte) zullen menen dat ie Nederlandse regering door hen in een iwangpositie is gemanoeuvreerd of mis schien zelfs dat zij in haar schulp is ge- Kropen ten gevolge van Soekarno's sabel- gekletter. Dat kan ertoe leiden dat Dja karta zich nu al overwinnaar gaat voelen en op zijn beurt een extra-starre houding gaat aannemen (de uitlating van minister Soebandrio van vandaag wijst al in die richting), waardoor onderhandelingen op nieuw moeilijker en misschien zelfs on mogelijk worden. Wij hopen vurig dat het niet die kant op zal gaan en dat de Indo nesiërs verstandig genoeg zullen zijn om te beseffen dat zij, ook nu nog, meer kun nen winnen dan verliezen door een rede lijke en conciliante houding jegens Neder land. Het zal stellig in grote mate aan komen op het beleid en de overredings kracht van de (nog ongenoemde) andere partijen die bij de beoogde „onderhande lingen in breder verband" zullen zijn be trokken, om dat besef in Djakarta tijdig te laten zegevieren.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1