Anti-communistische coalitie baant weg voor Volksfront Vlucht uit Oost-Duitsland kostte 30 miljard Ostmark Frans-Tunesisch overleg wil niet vlotten Wereldnieuws Van dag tot dag ier^iereo Onbezorgdheid is het zorgelijkste probleem in Parijs van vandaag Hongaarse communisten uit de partij gezet raatótcel Vaticaan excommuniceert Fidel Castro c.s. Tien doden in Algerije Ulbricht wijt economische tegenslag ,het schaamteloze stelen aan (Op de WOENSDAG 3 JANUARI 196 2 3 Geen tegenwicht? Winterweer in Engeland Automatische represaille voor anti-katholicisme Premier Ben Kliedda naar conferentie in Rabat Sporry Weekeinde met 477 doden in de Verenigde Staten Geruime tijd geleden hebben wij gewe zen op het ongewenste van een ongecontro leerde verkoop van apparaten, die iets te maken hebben met de onderkenning of be strijding van radio-activiteit. De handel moet worden verhinderd, de angst voor atoomgevaar te exploiteren en de goedge- lovige consument geld uit de zak te klop pen met argumenten, die regelrecht op zijn I doodsangst speculeren. Een frappant ge val van een dergelijke exploitatie werd de- zer dagen door het Westduitse „Handels- blatt" gesignaleerd, waar sommige han-1 delslieden blijkbaar ook al geen been zien in de verzilvering van de algemene vrees voor radio-activiteit. Het „Handelsblatt" schreef: „Iedereen heeft een kans," zo staat te lezen in de advertentierubriek van een be paald blad onder de postorder-adverten- (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) PARIJS. ,.Als de vakbonden de Champs Elysées opmarcheren en ze komen een regiment parachutisten tegen, wie denkt u dan dat er opzjj gaat? En vraag twee: Als De Gaulle valt en er komt een Franse regering met de generaals Salan en Challe en Bidault op Buitenlandse Zaken, denkt u dan soms dat het westen en de NAVO Frankrijk niet langer als bondgenoot zullen accepteren? Laat naar u kijken, meneer. Frankrijk zal dan ten hoogste een beetje op zijn tijd vooruit zijn. Overal in het westen ziet u immers mensen die er genoeg van hebben door de communisten en de anti-kolonialen op hun tenen getrapt te worden, die vinden dat het westen zijn eigen graf graaft. Die hun buik vol hebben van de UNO en van Katanga, van Berlijn en van Goa. De halve Amerikaanse generale staf denkt zo. U heeft toch wel gehoord van senator Gold- water en generaal Walker en de John ties Voor beter begrip van die kans staat Birch Society. De Belgen beginnen het ook er met grote letters onder: „Geigerteller", N te begrijpen, net als de Suez-rebellen in 5 I de Britse conservatieve partij. Spanje en met nog verder naar onder: „Atoomstra- poldugaj hebben het al eerder ingezien. lingsmeetapparaat." Dat laatste is met Men kan veilig aannemen dat de Duitsers een iets kleinere letter gedrukt, want zo'n er geen bezwaar tegen zullen hebben. Hit advertentie mag niet te duur worden. Hij die iedereen een kans belooft, moet de kosten van dergelijke mededelingen na tuurlijk laag houden. Daarom wordt waar schijnlijk ook een gedachtensprong ge maakt van de Kans naar de Geigerteller, Ier heeft niet in alles ongelijk gehad. En uw eigen land? Hoe zal het daar gaan als u straks smadelijk uit Nieuw-Guinea wordt gejaagd?" De man die het zei, droeg een welgesne- den grijs flanellen pak en een Cashmere- pullover. Hij had een droge keel van het praten en spoelde zijn welgestelde verbit- een gedachtensprong die menig krantenle- tering weg met een whisky-soda. Hij was zer met enige moeite zal volgen. Met een een Parijs advocaat. Hij legde geen kneed bommen namens de O.A.S. in portieken. Geigerteller kan men Hij verdedigde ten hoogste af en toe een wens zelfs een leek de radio-activiteit o.A.S.-terrorist. Hij verdedigde trouwens meten. Wil de steller van de advertentie jegens mij de hele O.A.S. Nee, natuurlijk, ons opmerkzaam maken op de kans, dit hij kon niet alles goedkeuren wat die deed, hij hield met van bomaanslagen en de te kunnen. Nauwelijks. Dat z mensen ^ie ze plegen. Maar hij begreep niet zozeer een kans dan wel een moge- ze pn hij stelde mij gerust: als de O.A.S lijkheid moeten heten. Het klein-gedrukte De Gaulle ten val zou brengen, zou Frank en enigszins ongebruikelijke „Atoomstra- rijk echt niet bestuurd worden door de 4. jorplastic-nozems.Het leger zou de orde hand- lings-meetapparaat wijst daar p. haven en het bestuur leggen in handen van vrind de postorder-zakenman heeft de kans betrouwbare, eerlijke patriotten, die korte ontdekt goede zaken te doen met de angst, metten zouden maken met de communis Men moet goed begrijpen: wij hebben er te" hun meelopers. 1 e s 6 x Wat hij met begreep was mijn uitleg, niets op tegen dat Geigertellers worden dg jjudse conservatieven in 1933 te- verkocht en gekocht. Integendeel, wij vin- genover Hitier dezelfde houding hadden den het best dat ook particulieren de ra- aangenomen. Het resultaat van die politiek toHpv- is heden ten dage nog te bezichtigen. Wat dio-activiteit van ne g hij niet wist, is dat er tussen de extreem een mag voor ons part naar hartelust over rechtse groepen in West-Europa contacten weilanden dwalen voor zover de boer worden gelegd. Niet alleen gewezen huis- het goedvindt om vast te stellen of de tuin- of keuken-S.S.'ers zijn daarbij be- trokken, maar ook een in Zwitserland wo- melkkoeien radio-actief gr nende ex-adjudant van Martin Bormann, schijnt in de Bondsrepubliek een grote be- Hitlers verdwenen opvolger. Eén van de hoefte aan dergelijke experimenten te zijn draden van die organisatie loopt regel- ontstaan. Het staat iedereen vrij, zo'n be- recht naar generaal Salan. De Israëlische inlichtingendienst weet ervan. De Sovjets hoefte te bevredigen. Maar niemand tou Urouwens 00k. Als het in Moskou's kraam argeloze burgers mogen suggereren dat zij te pas ^0mt, kunnen daar nog belangwek- daardoor een Kans. krijgen .een ^eldca- kende onthullingen verdacht worden, tastrofe te overleven." ^ijn grijs flanellen advocaat Wasver j baasd, toen ik hem zei, dat met de O.A.S Tot zover het Duitse blad, dat door zijn met zijn monstrueus gezwel van de tus senhandel, de bureaucratie, de ex-kolonia len. En er zijn niet alleen burgers, er is het korps van beroepsofficieren, dat zo langzamerhand de wereld nog maar één functie toedenkt: een terrein waarop het Franse leger een overwinning kan behalen. Iedere voorspelling omtrent een neo-fas- cistische dictatuur in Frankrijk stuit af op het beeld van de moedige Fransen, die met ontblote borst op de barricaden de vrij heid staan te verdedigen. Bestaat dat te genwicht werkelijk? De Franse arbeiders klasse, „la gauche frangaise" het linkse Frankrijk is hopeloos verdeeld. Niet al leen in communisten en sociaal-democra ten, maar ook in onderling verdeelde so ciaal-democraten, die het niet eens kunnen worden of er al of niet gezamenlijk met de communisten verzet moet worden ge boden. Ik vroeg een Franse communist wat er zou gebeuren als de partij de arbeiders de straat opriep. Hij bleek het met de advo caat eens te zijn: „Als wij werkelijk een hongerige uitgebuite arbeidersklasse had den. die niets te verliezen had, dan zouden wij haar op de barricaden kunnen krijgen. Maar het gaat de arbeiders steeds be ter. Het is de vraag of zij bereid zouden zijn hun bestaan, hun ijskast, hun lelijke eendje op het spel te zetten door met blote handen tegen parachutisten met machine pistolen op te trekken. Daarom zullen wij niet werkelijk het volk vragen op straat weerstand te bieden. Als het geen gehoor aan onze oproep zou geven, slaan wij een figuur als modder. Bovendien belooft de toekomst een be tere kans: als er werkelijk een reactionair dictatoriaal regiem zou komen, dan zitten wij nog altijd aan de handles van de ma chines van een hoog-ontwikkelde staat. Er zou in 't later verzet een werkelijk Volks front gevormd worden. Niet alleen zouden wij tenslotte winnen, maar na de zege zou den wij een deel in de macht hebben." Zo'n analyse zou stof tot ïjadenken moe ten zijn voor mijn advocaat en de anderen binnen en buiten Frankrijk, die denken zo als hij. Als een coalitie van reactionairen en neo-fascisten de macht zou krijgen, zou zij niet alleen de vrijheid vernietigen die het wezenlijke verschil tussen het westen en het Sovjet-blok vormt. Zij, die zich_de vurigste bestrijders van Moskou wanen, zouden Moskou de eindoverwinning in handen spelen. Zij, de neo-kolonialen, zouden het Afro- Aziatische blok in Moskou's armen drij ven.Zij, de reactionairen, zoudén in Frank rijk zelf de condities scheppen voor linkse revoluties, condities, die Marx ten spijt in het westen nu juist met evolutionaire procédé's uit de weg waren geruimd. Het lijken zorgelijke bespiegelingen in een Parijs, dat het handjevol plastic-bom aanslagen nauwelijks hoort. Een portiek in puin, een concierge gewond, wat scher ven op straat, drie letters op de muur: O.A.S. Wat zal men zich druk maken over een groepje plastiqueurs. Het leven is goed, de biefstuk wordt misschien goedko per, De Gaulle knapt het wel op. Wat zal men zich zorgen maken? Er is in Parijs vandaag geen zorgelijker probleem dan de onbezorgdheid. Want men wordt haast moe het te zeggen- we hebben het allemaal al eens eerder zien gebeuren. WENEN (AP) Drie leden zijn uit de Hongaars-communistische partij gezet al dus deelt het orgaan van de partij, Neps- zabadsag, dat hier gisteren ontvangen werd, mee. Eén van de drie, Imre Papp, was secretaris van de partij in de provin cie Pees. Een niet bekend gemaakt aantal andere communisten kregen „partijstraf- fen". Het blad schreef, dat de drie mannen vooraanstaande Hongaarse communisten belasterden en probeerden twijfel en wan trouwen tegen de politiek van de partij te zaaien. Volgens het bericht waren de drie mannen Stalinisten. Zij zouden verklaard hebben, dat zij het „correcte" communis me nastreefden, terwijl de partij een „opportunistische" politiek volgt. De Hongaarse leiders, onder leiding van Janos Kadar, zijn trouwe volgelingen van Kroesjtsjev en volgen nauwkeurig zijn po litiek van destalinisatie. fa Vreemd land Gisteren scheen af en toe de zon boven zuid Engeland, maar de Britse eilanden lagen voor het grootste deel nog in de greep van strenge vorst. Niettegenstaande de gehele nacht doorgewerkt werd door ploegen spoorwegpersoneel, die probeer den wissels en treinen te ontdooien, bleven vele treinen vastgevroren aan de rails op de stations. Vele diensten vervielen. Fo rensen in de „ijs-speciaal" van Henley-on- Thames naar Londen werden door elkaar gesmeten toen de locomotief op Paddington- station op de buffers inreed. Twintig men sen ontvingen eerste hulp ten gevolge van verwondingen. De spoorwegen geloven dat de remmen onder het ijs zaten en daar door geen vat op de wielen konden krij gen. Vijftien mensen werden licht gewond toen twee dieseltreinen op de buffers lie pen in een soortgelijk ongeluk in Huil en Yorkshire. Op de verraderlijke wegen was het nog erger. Zes personen werden gewond toen drie bussen met elkaar in botsing kwamen in North Ockendon. Op sommige plaatsen moest het verkeer ver legd worden omdat waterleidingen spron gen en het water over de weg stroomde en bevroor. Deze foto werd gemaakt op de Moorland-weg tussen Brough in Westmor land en Bowes in Yorkshire, die bezaaid was met verlaten voertuigen. bezadigde toon wellicht menig aspirant-ra dio-activiteitspeurder van een hoge uitga ve weerhouden heeft. Welke afmetingen én andere rechts-extremistische groepen het gevaarlijkst zijn, maar wel het kli maat dat hen in staat stelt om te leven, het stompzinnig onbehagen over een ver anderende wereld bij bepaalde groepen. het „redde zich wie zich redden kan" wel die menen dat zij de klok kunnen terug eens zou kunnen aannemen wanneer geen draaien met nationalistische en sociaal- paal en perk gesteld wordt aan de actie economische recepten uit de vorige eeuw. Mijn advocaat maar hij was dan ook van „verborgen verleiders op dit gebied aanhanger van Pétain geweest - be leert het voorbeeld van de pre-fabneated greep njet wat ik bedoelde. Hij zei: „Men schuilkelders in de Verenigde Staten, waar moet het volk een ideaal geven, het va- letterlijk om gevochten is en waarvan de derland, de kerk. Er moet orde en tucht t zijn. De mensen moeten hun plaats weten, doelmatigheid later ten zeerste problema- Bekwame ieiders moeten een regiem vor- tisch bleek te zijn, ofschoon de prijzen er- merl| dat naar binnen en naar buiten zijn van niet kinderachtig waren. Een van on- tanden kan laten zien". In feite bedoelde ze lezers heeft onlangs het plan geopperd, hij natuurlijk heel wat anders: het speet hem gewoon dat dienstpersoneel schaars, in Nederland een „schmlkelderbouwver- duur en onbeIeefd is geworden. Hij was eniging" op te richten, die zich ten doel verbitterd dat het familiebedrijf, een zou stellen schuilgelegenheden van deugde- schoenfabriekje, dreigde ,te bezwijken on- lijk. kwaliteit aa„ ,e leggen velgen, een to ^concun^e. soort van gesubsidieerde coöperatieve me- iancj thode, waarbij ook vrijwillige handenar- Dit soort verbittering, om-gerationali- beid van geïnteresseerden zou kunnen seerd tot nationalisme, zet de deur open j a riif «ion voor wat vandaag nog politieke moorde- worden georganiseerd. Ofschoon dit plan maar morgen misschien al leden moeilijk te verwezenlijken lijkt, doet het van een geheime politie zijn. De brave bur- sympathieker aan dan elke poging van het gers, die nu nog menen dat zij zich slechts winstbedrijfsleven om munt te slaan uit de van de revolverploerten bedienen, zullen straks merken wie werkelijk de vinger aan onzekerheid, waarin de burger zich in de ze tijd van atoomdreiging bevindt. Wan neer de overheid niet in staat is die on zekerheid te verminderen door de aanleg van genoeg betrouwbare schuilgelegenhe den, dient zij toch zeker en tenminste te j waken tegen misbruiken van deze aard. VATICAANSTAD (AP) Premier Fidel Castro en andere hoge functionarissen van het Cubaanse bewind zijn automatisch ge de trekker heeft. Er zijn in Frankrijk veel van die brave burgers. De middenstand ALGIERS (Reuter) De golf van aan slagen in Algerije hield ook dinsdag in on verminderde mate aan. Zowel in de hoofd stad Algiers, als in Oran, Constantine en Bóne deden zich nieuwe incidenten voor, waarbij in totaal tien doden en zeventien gewonden vielen. De aanslagen werden zowel aan Algerijnse opstandelingen, als aan hun tegenstanders, de O.A.S. toege schreven. Een Europese vrouw, die maandag in Böne werd gewond, is aan haar verwon- SkUuaa.ise urw,.,u *.j,. dingen bezweken. In Constantine werd een excommumceerd. Aartb.sschop D.no Staf- X^g7Eeuropeaarl dood geSchoten fa, een vooraanstaand deskundige inzake kanonieke wetten van het staatssecreta riaat van het Vaticaan, deelde mee dat de ex-communicatie het gevolg was van maat regelen getroffen ter „belemmering en op sluiting" van rooms-katholieke bisschoppen op Cuba. Vier maanden geleden werden door het Castro-bewind een bisschop en 135 pries ters uit Cuba uitgewezen. Fidel Castro had juist gisteren een nieu- door een aanvaller die in de menigte ont kwam. De jongen, die boodschappen deed stierf voordat hij naar een ziekenhuis ver voerd kon worden. In Oran werd een acht tienjarige Europeaan doodgestoken TUNIS (AP) Premier Ben Khedda van de Algerijnse opstandelingenregering is via Rome en Madrid naar Rabat ver trokken voor een bijeenkomst van de re- bellenregering in de Marokkaanse hoofd stad Algemeen wordt aangenomen dat bijeenkomst, die tn be, komende noemd, naar men aanneemt in een po- weekeinde wordt gehouden, van zeer groo ging de betrekkingen met de kerk te ver- belang is. Het feit dat voor de bijeen- beteren. Van de zijde van het Vaticaan komst de keus is gevallen op Rabat en werd vernomen dat de benoeming voor zo- niet op de Tunesische hoofdstad wordt ver bekend in Havana nog niet gepubli- door bevoegde waarnemers als kenmer- pflrH is kend beschouwd voor de verwijdering die ontstaan zou zijn tussen het opstandelin- HAVANA (AP) In de pers van Hava- I genbewind en de Tunesische regering, die na is gisteren een korte nieuwjaarsbood- al jarenlang als gastheer voor de opstan- schap van Paus Joannes gepubliceerd, delingenregering optreedt. Aangenomen waarin het Vaticaan de hoop te kennen mag worden dat de verwijdering vooral is "eeft „voor christelijke welvaart voor het ontstaan door de Tunesische aanspraken Cubaanse volk". De boodschap van de op het oostelijk deel van het Saharagebied Paus was een antwoord op nieuwjaarsgroe- waar zich de rijke Edjeleh-Zarzaitine olie ten van de Cubaanse president Dorticus. velden bevinden. .-. .-. \v.v...y.. V i Wanneer men na een vrij langdurige af wezigheid in een ver buitenland weer de bodem van het eigen overontwikkelde ge bied betreedt, dan zijn er heel veel dingen die de geest raken en meestal (het is raar maar waar!) niet op de aangenaam ste wijze. Daar is bijvoorbeeld zoiets dóódsimpels als het ontbijt-ei. Men was gewend dat zó onder de kip vandaan geserveerd te krij gen, lekker vers en meteen gebakken of gekookt. Het was een erg klein eitje, dat is waar, maar, wat zou dat? Want de kan jer die me nu weer vanuit mijn eierdop aangluurt heeft in het koelhuis al tenmin ste zijn eerste verjaardag gevierd. Dan is er de melk. Weken lang had ik me aangewend om van die echte, ongezon de en onverantwoorde melk te drinken, die zomeer uit een koe vloeit, en zó primitief was de bevolking van dat verre buitenland, dat men niet eens die melk gezond ging maken door er eerst van alles uit te ha len en er daarna nog veel meer in te stop pen. Nou, die buitenlandse melk smaakte er dan ook echt naar! Ik eet nu weer brood dat niet oudbakken kan worden, ik denk omdat het nooit vers is geweest. Maar mijn gehemelte snakt naar het eerlijke boerenbrood, dat twee maal daags vers gebakken werd van on versneden tarwe. Ik eet nu ook weer over- daagse groente van de veiling en mijn diep vriestomaat is al lang de tijd vergeten dat hij een strak gespannen velletje had en warm was van zon of TL-buis. En dan al die dingen die ik niet meer mag of die ik moet! Op zondag arrive rend, werd ik er meteen met de neus bo ven op gedrukt, want dan rijdt er tot grote ontsteltenis van alle buitenlanders geen bus van vliegveld naar station en stad. Men neme dan een taxi, die u wei nig kilometers voor veel dubbeltjes naar de begeerde plaats vervoert, nadat men hem niet heeft mogen aanhouden omdat „snorren" verboden is, maar die men heeft moeten telefoneren (wat lang duurt) of die men bereikt heeft door via sneeuw en regen naar de standplaats te baggeren (wat akelig is). Op zaterdagmiddag en de hele zondag mag ik geen hoofd- of kiespijn krijgen, daar er geen aspirientjes verkocht mogen worden. Op maandagmiddag mag ik in mijn stad geen zondige verlangens koeste ren naar biefstuk, evenmin als ik op maan dagmorgen mijn laatste paar nylons mag laten ladderen. Op dinsdagmiddag daaren tegen mag mijn haar niet slordig zitten. Op woensdagmiddag mag ik geen groente of fruit verlangen of zelfs maar grutters waren. En dat alles nadat ik maandenlang gewend was de winkels open te zien op ieder uur van iedere dag van de week, de zondag incluis, gans naar het de winkelier behaagde. In mijn huis is alles zilverschoon dankzij de noeste arbeid van mijn nietbetaalde huisgenoten en vol weemoed gedenk ik de witgejaste en rood omgorde dienende gees ten, die me welhaast onzichtbaar met hun zorgen plachten te omringen. Maaren dat is natuurlijk een reusachtig voor- deelmijn telefoon kan weer heel de dag hysterisch rinkelen, ik kan gewoon een knopje aanknippen en mijn huis is vol licht en radiogeluiden, mijn weerbericht en damesblad zitten te juister tijd in de brievenbus en de PTT verzoekt me beleefd en minzaam om alsjeblieft minder van hun diensten gebruik te maken. Alle af spraken worden gehouden, alle uitgeno digde bezoek verschijnt alsof dat gewoon is en ik kan weer water uit de kraan drin ken. Mijn (oudbakken) voedsel wordt hy giënisch bereid op gas en elektra in een witte, in plaats van in een zwartbesmook- te keuken en alle kinderen gaan naar school en zijn .dik en rose en welgekleed. Maar toch vind ik die eerste dagen ons land altijd wel een erg vréémd land! MOSKOU (DPA) De communistische leider in Oost-Duitsland Walter Ulbricht heeft in een artikel in het Russische par tijblad „Pravda" geschreven dat de muur tussen Oost- en West-Berlijn is opgetrok ken vanwege het voortdurende afvloeien van arbeidskrachten uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn en West-Duitsland. Voor de publikatie van dit artikel heeft Ulbricht steeds verklaard dat de muur door Ber lijn was gebouwd om westelijke spionnen en saboteurs uit Oost-Duitsland te weren. Ulbricht zei verder nog dat „toen bij de wedergeboorte van de Duitse Bundes- wehr en de campagne van de weerwraak- zoekers voor het verkrijgen van kernwa pens de splijting van Duitsland werd ver- groott" in de „Socialistische Eenheidspar tij" een groep leden met opportunistische gezindheid optrad volgens wie de opbouw van het socialisme in de DDR vertraagd moest worden in het belang van de her eniging. Een overweldigende meerderheid in de partij kwam echter tegen dit stand punt op, aldus het artikel van Ulbricht. Ulbricht zei dat de vlucht van specia listen en intellectuelen Oost-Duitsland der tig miljard Ostmark heeft gekost, „dat is bijna veertig percent van ons nationa le inkomen". Ook zei Ulbricht dat het „communiseren" van Oost-Duitsland on mogelijk zou zijn geweest. Dit is de eerste maal dat een communistische leider, dit in zulke openhartige woorden heeft toege geven. Verder verklaarde Ulbricht dat al leen het omverwerpen van de regering Adenauer door „progressieve krachten in West-Duitsland zelf" tot een hereniging van Duitsland kan leiden. Ulbricht, heeft in een rede ter gelegen heid van de jaarwisseling verklaard, dat de verhoging van de industriële produk tie in 1961 6,2 percent bedroeg, in plaats van de 7,2 percent waarnaar men had gestreefd. Hij weet de tegenslag aan „het schaamteloze stelen" van Oostduitsers, door middel van uit West-Berlijn geleide manoeuvres. ft BONN (AP) In 1961 zijn ruim 200.000 vluchtelingen uit Oost- naar West-Duits land gevlucht, zo heeft het Westduitse mi nisterie voor Vluchtelingenzaken meege deeld. 207.026 vluchtelingen lieten zich in West-Duitsland inschrijven, maar het to taal ligt ongetwijfeld veel hoger. Ondanks de oprichting van de muur in Berlijn op 13 augustus was het aantal groter dan de 199.188 vluchtelingen die in 1960 geregis treerd werden. Sinds 13 augustus is het aantal vluchtelingen scherp gedaald. In de cember werden er slechts 2.420 geregis treerd, het laagste maandcijfer in 1961 32.858 van de vluchtelingen was jonger dan 24 jaar. Een woordvoerder van het ministerie zei te verwachten dat in 1962 het aantal jon gere vluchtelingen de overhand zal krij gen, daar de jongeren eerder de risico's zullen nemen welke nu verbonden zijn aan ontsnappingspogingen uit Oost-Duitsland Sinds 1949 zijn elk jaar meer dan 125.000 Oostduitse vluchtelingen naar het Westen gekomen. Het record van 331.390 vluchte lingen werd in 1953 gevestigd toen de on tevredenheid onder hét Oostduitse bewind zo groot werd dat het tot een opstand kwam. WASHINGTON (AFP) In de Verenig de Staten zijn in het weekeind van de jaarwisseling in totaal 477 mensen om het leven gekomen. Tengevolge van ver keersongelukken stierven 335 mensen, ter wijl branden 83 slachtoffers en andere on gelukken 59 levens vergden. TORONTO (AP) Het nieuwjaars- weekeinde heeft in Canada de levens van tenminste 43 mensen gevergd. Bij ver keersongelukken kwamen. 26 mensen om het leven. TUNIS (AP) - De Neo-Destour, de deze punten niet willen vastleggen, en toonaangevende politieke partij in Tune sië, heeft verklaard dat de jongste onder handelingen over Bizerta tot dusver „geen verzoening van het Tunesische en het Franse standpunt" hebben opgeleverd. De ze verklaring werd afgelegd door Abdel- majid Chaker, secretaris van het poli tieke bureau van de partij, dat onder voorzitterschap van president Habib Bour- guiba heeft vergaderd. Chaker kondigde aan dat het Tunesische standpunt opnieuw zal worden geformu leerd, nadat de regering overleg heeft gepleegd met Taieb Sahbani, die uit naam van de Tunesische regering in Rome met de Franse vertegenwoordigers heeft ge sproken. De onderhandelingen zijn na twee dagen overleg geschorst. Al eerder heeft Tunesië van Frankrijk de principiële toezegging van ontruiming van de marinebasis Bizerta verlangd, en Frankrijk verzocht, daarvoor een datum, te noemen. De Fransen hebben zich op zich voor die houding beroepen op de in ternationale spanningen om Berlijn. In juli van dit jaar hebben de Tunesische acties tot isolering van de basis tot een bloedige strijd geleid die vier dagen heeft geduurd en die aan Tunesische kant meer dan duizend gesneuvelden heeft gekost. Voordat de besprekingen in Rome be gonnen, kreeg het partijkader van de Neo-Destour te horen dat een nieuwe „eva cuatiestrijd" wellicht onontkoombaar zou zijn. Sindsdien is hierover niets naders vernomen, maar president Bourguibe zal vrijdag een toespraak tot de politieke en intellectuele elite van de natie houden. Volgens waarnemers kan Tunesië zich op het ogenblik geen nieuwe crisis ver oorloven. De economie van het land on dervindt nog steeds de gevolgen van de strijd in juli, en het ziet ernaar uit dat op dit terrein het ergste leed nog niet geleden is. In 1999. „Vrije Aarde", een provinciaal blad in Oost-Duitsland, heeft een imaginaire editie uit 1999 gepubliceerd met het vol gende nieuws: een delegatie van voor aanstaande collectieve boeren is in Ame rika aangekomen en werd ontvangen door de voorzitter van de unie van Ame rikaanse socialistische republieken, Fi del Castro. In vuur en vlam. De 34 jaar oude Engelse vuurvreetster Priscilla Birt heeft giste ren bekend gemaakt, dat ze zich heeft verloofd met de brandweerman van het circus in Leeds, George Maddocks. „George heeft me nog nooit beroepshalve bijgestaan", aldus Priscilla. „Hij komt al tijd kijken als ik optreed, maar alleen omdat hij het leufif vindt om te zien." „Chinese Eichmann". In de Kopenhaagse voorstad Frederiksberg is het maandag avond tot ongeregeldheden gekomen naar aanleiding van de opvoering van het toneelstuk „Draak" van morele herbe wapening. Betogers noemden de leider van de groep, de nationalistisch-Chinese oud-premier Ho Jing-Tsjin, een „Chinese Eichmann" en een oorlogsmisdadiger. De voorstelling moest worden gestaakt. On geveer 50 demonstranten werden aange houden. Aftocht. Dinsdagavond zijn twee Oostduit se Vopo's naar de Britse sector in West- Berlijn uitgeweken. Zij dekten hun „af tocht" door het geven van salvo's met hun machinepistolen. Kennedy naar Mexico. Pierre Salinger, se cretaris voor perszaken van het Witte Huis, heeft verslaggevers dinsdagavond medegedeeld dat president Kennedy een uitnodiging van zijn Mexicaanse ambt genoot Adolfo Lopex Mateos heeft aan vaard, om diens land in 1962 te bezoe ken. Er is nog geen datum voor Kenne dy's reis vastgesteld. Fiction. De meest verkochte roman in En geland is op het ogenblik het spoorboek je. Door de strenge vorst 'en de zware sneeuwval rijdt er namelijk bijna geen enkele trein meer op tijd, zodat de En gelsen geneigd raken het spoorboekje in te delen bij de categorie „fictie". Honderd duizenden bewoners van de voorsteden van Londen komen elke dag te laat op hun werk en duizenden slagen er in het geheel niet in Londen te bereiken. Dit geldt ook voor de andere grote steden en zelfs voor een aantal kleinere plaat sen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3