Kalm Nieuw-Guinea debat in de Tweede Kamer -wl u a I 1111II»KéillIIi Jï Mm M xs de vraag groot Portugal maakt jacht op gevluchte rebellen Otto von Habsburg kan nog niet naar Oostenrijk terug iSS P. vd. A. biedt medeverantwoorde lijkheid voor beslissing aan in nieuw te vormen kabinet wam 111H11 w Actie in Beja zou geleid zijn door communisten Amerikaanse troepen naar West-Duitsland Leibbrand nu officieel in beschuldiging gesteld Meer dan 1000 arrestaties na revolte in Libanon r I MfMTffMê f# 11 WOENSDAG 3 JANUARI 1962 VERBETERING V erspreking Portugese rebellenleider s üii Syntraciet 61 heeft een stevige plaats veroverd in de Hollandse harten en huiskamers Dag en nacht werken de Staatsmijnen om te voldoen aan de steeds groeiende vraag naar de moderne warmtebron, die Syntraciet voor Nederland is! Plaatselijk - en tijdelijk! - kén het echter voorkomen dat uw brand- stoffenleverancier de door u gevraagde Syntraciet niet prompt kan leveren. Want de vraag is groot en wordt steeds groter.... Wij menen dat het goed is dit eerlijk en openhartig mede te delen. Verwijt dit uw leverancier dus niet te zeer. Reeds is besloten de Syntraciet-produktie aanzienlijk uit te breiden. Om u méér Syntraciet 61 te kunnen bezorgen... Voor gezellige, gloedvolle, brandschone warmte thuis. r -J temmm mm iiï 1 t' -4 tig l 1 BRANDSCHONE WARMTE V J M1Ü M Hl il li I 1 i lil mm i llli Oefening voor 6000 man met een luchtvloot Tenlastelegging bevat 26 moorden PPS-partij ontbonden (Van onze parlementaire redacteur) Bij het gisteren in de Tweede Kamer begonnen debat over de kwestie-Nieuw- Guinea is van alle zijden de wens uitgesproken dat Nederland onder de huidige omstandigheden op één of andere manier tot een gesprek met Indonesië moet zien te komen. Premier De Quay had gisteren in zijn regeringsverklaring ge sproken over diepgaand diplomatiek overleg met andere mogendheden en ver klaard. dat de regering het beginsel van zelfbeschikking voor de Papoea's niet zou stellen als voorafgaande voorwaarde voor onderhandelingen met Indonesië. De grote confessionele fracties, K.V.P., A.R. en C-H.U. waren bereid af te wachten op welke wijze de regering deze nieuwe beleidslijn verder denkt te ontwikkelen, al ontbrak het niet aan wensen, voorwaarden en adviezen. De P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. meenden dat dit kabinet en in het bijzonder minister Luns niet in staat waren het Nieuw-Guineabeleid in juiste banen te leiden. De S.G.P. en de V.V.D. hadden gisteren nog geen gelegenheid zich uit te spreken. Om minister Luns niet al te zwaar te belasten werd er geen avond vergadering gehouden, zodat het sprekerslijstje op deze eerste dag niet geheel kon worden afgewerkt. Hoewel het standpunt van de V.V.D. gisteravond dus nog niet bekend was, mag worden aangenomen, dat de „regeringspartijen" met dit kabinet de sprong in de toekomst willen wagen. Om de lopende diplomatieke contacten niet in gevaar te brengen had premier De Quav geen gedetailleerde mededelingen kunnen doen. Mede daardoor kreeg het debat iets onzekers en besteedde menigeen zijn spreektijd aan nakaarten over de vroegere Nieuw- Guineapolitiek en aan uiteenzettingen over de zoveel besproken term „zelf beschikkingsrecht". De fractieleider van de P.v.d.A, mr. Burger, bepleitte een „arrangement" met Indonesië. Volgens hem zou het zelf beschikkingsrecht aldus moeten worden opgevat, dat de Papoea's in de eerste plaats dienen te kiezen voor aansluiting bij Indonesië. Op deze grondslag zouden onderhandelingen kunnen worden gevoerd, waarmee ook het belang van Nederland is gediend. Deze onderhandelingen mogen niet worden belemmerd door de Indone sische opvatting, dat dit land al sinds 1949 de souvereiniteit over Nieuw-Guinea heeft Mr. Burger had waardering voor het stre ven van dit kabinet, het probleem-Nieuw- Guinea te internationaliseren, maar het plan moest in de Verenigde Naties mis lopen, doordat minister Luns niet de juis te figuur was om het te verdedigen. „Hij, met zijn verleden, kon daar geen ver trouwen wekken", zei mr. Burger. „Wat dit betreft is het beleid van het kabinet fataal geweest". Weinig vertrouwen h.ad mr. Burger in een oplossing van het Nieuty-Guineavraag- stuk door dit kabinet. De P.v.d.A. wil echter voor deze oplossing medeverant woordelijkheid dragen, mits er op korte termen een nieuw kabinet optreedt. „Als Indonesië niet bereid zou zijn met ons te onderhandelen, zouden wij zelf een ter mijn moeten aangeven waarbinnen wij Nieuw-Guinea zullen verlaten", aldus mr. Burger. Volgens mr. Burger is de centrale vraag: „Hoe komen we van Nieuw-Guinea af?" De fractieleider van de P.v.d.A. zette verder nog eens uiteen, waarom hij zich bij de algemene politieke beschouwingen in oktober had gekeerd tegen de opvatting van de A.R.-fractieleider, dr. Bruins Slot, om met Indonesië te komen tot een „ge sprek zonder basis". Juist een dergelijk „praatje in de ruimte" zou voor Soekarno een voorwendsel kunnen zijn om tot actie over te gaan onder het motto dat er met Nederland niet te praten zou zijn. A .R.•tegenaanval Deze opmerkingen waren voor mr. Biesheuvel (A.R.) aanleiding tot een tegenaanval. (Dr. Bruins Slot zelf hield zich gisteren afzijdig). De Anti-Revolutio nairen hadden in oktober gelijk met hun suggestie voor een open gesprek, want het plan-Luns bevatte zwakke plekken, aldus mr. Biesheuvel, die aan mr. Burger voor hield dat deze in oktober niets voor een „arrangement" voelde. Over deze woorden van de heer Biesheuvel maakten vele le den van de P.v.d.A. zich kwaad: mr. Bur ger zou slechts tegen een „arrangement" zijn geweest voorzover dit tweezijdig zou zijn. De socialistische interrupties bij de rede van de A.R.-spreker vormden enkele van de weinige levendige punten in dit debat. Mr. Biesheuvel meende, dat de regering na haar nederlaag in New York aanvanke lijk een al te blijmoedige houding had aangenomen, maar het verheugde hem, dat het kabinet thans nieuwe wegen is gaan bewandelen. Ondanks zijn steun voor de nieuwe koers gaf de heer Biesheuvel het kabinet een aantal wenken mee. Minister L*uns zou de nieuwe lijn met err^t moeten volgen en het kabinet zou zin voor de werkelijkheid moeten tonen. Op de kortst mogelijke ter mijn zouden de inwoners van Nieuw-Gui nea inzicht moeten krijgen in de mogelijk heden die zij hebben. Hun welzijn moet voorop staan. De heer Biesheuvel wilde op dit moment niet treden in de vraag welke vorm voor een gesprek met Indo nesië de beste zou zijn. De kwestie-Nieuw Guinea kan niet buiten Indonesië om wor den opgelost, maar een „open" gesprek met dit land (de oorspronkelijke wens van dr. Bruins Slot) zou thans niet mogelijk zijn door Soekarno's wapengekletter. Namens de fractie van de K.V.P. zei mr. Blaisse verheugd te zijn over de zijns in ziens progressieve kanten van de gevoer de Nieuw-Guineapolitiek. „Wij kunnen thans evenwel niet meer op onze oude stel lingen terugvallen", zei hij. „De regering moet een herstel van de goede relaties met Indonesië nastreven; op korte termijn moeten onderhandelingen worden geopend zonder het stellen van „prealabele" voor waarden aan beide zijden. Bij deze onderhandelingen zal steeds het belang van de bevolking voorop moeten staan. Aan een dergelijk gesprek zou een derde partij moeten deelnemen. In ieder geval zouden de Papoea's een eerlijke In het bericht in onze courant van dins dag op pagina 3: Elf doden door pokken in Karatsji (Pakistan), is een storende fout geslopen. Er moet in de eerste regel staan: „De vorige week zijn er 141 personen door pokken aangetast", in plaats van „aan pokken gestorven". Menigmaal is bij het Nieuw-Guinea- debat gisteren in de Tweede Kamer het woord zelfbeschikking gevallen. Het is geen vastomlijnd begrip, zo meende mr. Blaisse (K.V.P.). Er moet onder scheid worden gemaakt tussen interne en externe zelfbeschikking. De heer Blaisse informeerde naar de opvattin gen van mr. Burger (P. v. d. A.) over interne zelfbeschikking, maar hij ver sprak zich en zei„zelfbeheersing". Dit verwekte enige vrolijkheid, omdat niet iedereen in de Kamer van een derge lijke eigenschap bij de heer Burger overtuigd is kans moeten hebben zich over hun toe komst uit te spreken. Zij mogen, aldus mr. Blaisse, niet tegen hun wil aan Indo nesië worden uitgeleveftd". De opvattingen van de K.V.P. hebben volgens de heer Blaisse steeds gestaan m het teken van het recht op zelfbeschikking. De woordvoerder van de K.V.P. drong ten slotte aan op een spoedige grondwetsher ziening om formele beletselen voor een be wegelijk Nieuw-Guineabeleid weg te ne men. De heer Van de Wetering (C.H.) trok fel van leer tegen Soekarno's „oorlogs ophitsingen", die evenwel misschien alleen bedoeld zijn om indruk te maken in Indo nesië zelf. „Intussen is het goed dat wij voor de ^bestaande gevaren niet bfind^zijn. Wij zullen op hét buitenland een opréchte indruk moeten maken". De heer Van de Wetering wees op de mogelijkheid van een gesprek tussen Papoea's en Indonesiërs. Begrip is nodig voor de uiterst moeilij ke onderhandelingspositie van het kabinet en in het bijzonder van minister Luns, al dus de heer Van de Wetering, die zich scherp uitliet over buitenparlementaire ac ties als die van de groep Rijkens, waar door moinister Luns in de Verenigde Naties voor de voeten werd gelopen en de Indonesiërs een verkeerde indruk kregen. Aan deze verkeerde indruk zou trouwens ook de A.R.-fractie schuldig zijn door haar suggestie van een „open gesprek" in ok tober. De fractie der C.H.U. wenste de rege ring wijsheid toe bij het zoeken naar we gen om met Indonesië in contact te komen. Vanmiddag wordt het debat voortgezet. Joao Maria Paulo Varela Gomes, de kapitein van het Portugese leger, die de opstandelingen aanvoerde die heb ben gepoogd het militaire kampement te Beja in Zuid-Portugal te bezetten om vandaaruit een natiönale omwen teling te ontketenen. Deze opname van de kapitein-politicus werd gemaakt tijdens een verkiezingstoespraak te Lissabon in november van het vorige jaar. Telefoto Advertentie i testte*, - - üm <S#®r V i&k LISSABON (Reuter-AP) Zesender tig uur na het mislukken van hun revolte zijn ten minste 16 rebellen nog op vrije voeten in Zuid-Portugal. Politie en repu blikeinse garde maken intensief jacht op de vluchtelingen. De regering heeft opdracht gegeven de grensovergangen naar Spanje, ook de illegale, scherp in het oog te hou den. De autoriteiten hebben meegedeeld, dat de rebellengroep die het garnizoen van Be ja heeft trachten te overmeesteren op 40 man werd geschat. Twee van hen kwamen om het leven, 22 werden gevangen geno men, waarvan twee zwaar gewond. Hoewel er nog geen officiële verklaring is uitgegeven over de overval, bevatten speciale edities van het Portugese rege ringsorgaan Diario da Manha gisteren na dere bijzonderheden over de revolte. Volgens het blad is de aanval geleid door vier legerofficieren, van wie er twee deel uitmaakten van het derde regiment infanterie dat in de kazerne van Beja ge legerd is. Alle overige opstandelingen wa ren burgers, onder wie de katholieke jeugd leider Manuel Serra, die door de politie gezocht werd sinds hij twee maanden ge leden clandestien uit Brazilië naar Portu gal terugkeerde. Kapitein Varela Gomzes, die met Serra de opstand leidde en ernstig gewond werd verkeert nog steeds in levensgevaar. Het r.k. blad A Voz schreef dat ongetwij feld velen in het land medeplichtig zijn aan de actie in Beja. In een .artikel onder de kop „waanzin" werd gezegd: „Iedereen weet dat de vijanden van het volk en van de regering hoge posten bezetten op mili tair, administratief en onderwijsgebied." Het Portugese ministerie voor het leger verklaarde gisteren dat een onderzoek naar de gebeurtenissen in Beja heeft aan getoond, dat het een actie betrof die „was uitgewerkt en geleid door de communisti sche partij." Vijf officieren van het Portu gese leger zijn ontslagen, omdat zij in het complot betrokken waren. Zij zullen door een militair tribunaal worden berecht. President Americo Thomaz woonde gis teren een mis bij die was opgedragen voor de staatssecretaris van oorlog overste Da Fonseca, die bij de gevechten om het le ven kwam. De president onderscheidde de zoon van Da Fonseca, die cadet bij de luchtmacht is, met het insigne van de or de van de Toren en het Kruis, de hoogste militaire onderscheiding van Portugal. De overledene was „waarnemer" in de Spaanse burgeroorlog en is tot twee maal toe onderscheiden door generaal Franco. jr WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten zullen deze maand twee gevechts- groepei infanterie voor oefeningen naar West-Duitsland sturen, te beginnen op 16 januari. Ongeveer zesduizend militairen en een groot aantal vliegtuigen van de luchtmacht (ondermeer transporttoestellen) en hun be manningen zullen naar West-Duitsland gezonden worden. Hoewel het zenden van de troepen waarschijnlijk een oefening ge noemd zal worden, gaven zegslieden van het Pentagon te kennen dat de militairen verscheidene maanden in Europa zullen blijven. Sinds de Berlijnse crisis vorig jaar zomer begon hebben de Verenigde Staten ongeveer 45.000 militairen naar Europa ge stuurd, waardoor het totaal aantal Ame rikaans, militairen in Europa is gestegen tot bijna 300.000. Vorig jaar waren de Ver enigde Staten al van plan een oefening overze" te houden, maar de regering- Ken-edy gelastt' deze plannen op 29 april plotseling af. waarschijnlijk om de troepen in reserve te houden met het oog op de crisi" in Laos. PARIJS (Reuter) De bevelhebber der NAVO-strijdkrachten in Europa, generaal Lauris Norstad, heeft medegedeeld, dat tussen 16 januari en 12 februari een mili taire oefening zal worden gehouden, om de versterking van de NAVO-strijdkrachten in Europa met Amerikaanse troepen op de proef te stellen. Omstreeks zesduizend manschappen zullen per vliegtuig naar West-Duitsland worden overgebracht voor een „defensieve oefening" met de troepen van het Cen- traal-Europese NAVO-commando. In het kader '-iervan zullen ondermeer drie ge vechtsgroepen infanterie tactische oefenin gen houden. (Van onze correspondent) WENEN Dr. Otto von Habsburg, de zoon van de laatste Oostenrijkse keizer Karei en van keizerin Zita, wil reeds lange tijd met zijn gezin naar Oostenrijk terug keren en heeft voor dit doel op 5 juni 1961 aan de bondsregering een verklaring toe gezonden, waarin hij afstand doet van zijn rechten als staatshoofd en waarin hij te vens bereid is om zich loyaal ten opzichte van de Oostenrijkse republiek te gedra gen. Over deze verklaring kon door het ver zet van de socialistische partij in het Oos tenrijkse kabinet geen eenstemmigheid worden bereikt, zodat zij op 21 juni daar opvolgende als „verworpen" werd be schouwd. Kort daarop deed dr. Otto von Habs burg een beroep op het hoger gerechtshof voor grondwettelijke aangelegenheden en verlangde een uitspraak, dat hij op grond van zijn bovengenoemde verklaring als Oostenrijks staatsburger zou worden be schouwd met alle grondwettelijke rechten, dus ook met het recht om zich in zijn vaderland te vestigen. Het hoger gerechts hof heeft nu een uitspraak gedaan, waarin het zich als niet-bevoegd verklaart in deze aangelegenheid. De nu volgende stap, die dr. Otto von Habsburg kan doen, bestaat daarin, dat hij zijn verzoekschrift indient bij het cen trale comité van de Oostenrijkse volks vertegenwoordiging. Daarmee komt deze onverkwikkelijke zaak in het vaarwater van de interne politiek van Oostenrijk, want het is bekend, dat de Oostenrijkse volkspartij in beginsel het verzoek van dr. Von Habsburg ondersteunt, terwijl daar entegen alle socialisten zich zonder uitzon dering daartegen zullen verzetten, omdat volgens hun oordeel de geschriften van dr. Von Habsburg „geen voldoende waarborg geven, dat hij zich bij een eventuele terugkeer in Oostenrijk als een loyaal staatsburger zal gedragen". (Van onze correspondent) BONN De Westduitse verkeersexpert prof Kurt Leibbrand is door de officier van justitie bij de rechtbank van Stutt gart officieel beschuldigd van moord in 26 gevallen en poging tot moord in zeker 5 gevallen. De verkeersexpert, die op 22 juli van het vorig jaar op het vliegveld van Frankfurt werd aangehouden, zou zich aan deze mis daden schuldig hebben gemaakt in augus tus 1944. Hij was toen chef van een pio niercompagnie in Zuid-Frankrijk, die spoorlijnen aanlegde. Zonder enige mili taire noodzaak liet Leibbrand in die func tie 26 Italiaanse hulparbeiders doodschie ten. Zeker vijf Italianen zagen nog kans zwaargewond te vluchten. Leibbrand zelf zegt dat hij dit deed op bevel van hogerhand. De Italianen zouden opstandig zijn geweest. Prof. Leibbrand. die 47 jaai geleden in Berlijn werd gebo ren, doceerde sinds 1950 in Zürich aan de technische hogeschool. Hij maakte naam door saneringsplannen voor het verkeer mi Frankfurt, Berlijn Bonn, Ankara, Zürich, Bazel en Athene. Met plannen voor Den Haag, Rome, München, Munster, Bremer haven en Wiesbaden was hij nog bezig toen hij werd gearresteerd. BEIROET (AP) De Libanese autori teiten hebben meegedeeld, dat meer dan 1000 personen zijn gearresteerd als na sleep van de mislukte staatsgreep die tij dens het nieuwjaarsweekeinde plaats vond. Eenheden van het leger die in dorpen versterkingen van de sociale volkspartij (PPS) in de bergen ten oosten van Bei roet doorzochten, hebben ook grote hoe veelheden wapens en documenten ont dekt, aldus de Libanese radio. De PPS partij, die zich vaak een heftig voorstandster betoond heeft van een unie Libanon, Syrië, Jordonië, Irak, Palestina en Cyprus, werd gisteren officieel ontbon den door de regering van premier Rasjid Karami. De leden van de partij worden ervan beschuldigd te trachten het bewind in het land in handen te krijgen. Het parlement werd in speciale zitting bijeengeroepen om noodmaatregelen te overwegen ten einde het toezicht op de po litieke partijen, de pers, radio en televi sie en buitenlanders te versterken. Het kabinet is het er over eens dat iets gedaan moet worden om de controle op het bin nenkomen en vertrekken van buitenlan ders te verscherpen. Deze maatregelen komen voort uit be richten dat de PPS vanuit het buitenland werd gefinancierd en dat de meeste actie ve leden van de partij niet uit Libanon maar uit Jordanië en Syrië afkomstig zijn. Soms zijn het ook Palestijnse vluchtelin gen. t

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4