LANGS SLUIZEN EN HAVENS BATAVIER SCHEPEN SPORT IN DE IJMOND Ploegenarbeid van betekenis, zegt dr. grote Bast Japon- en rokstoffen Damesjaponnen, Rokken, Blouses Vesten, Pullovers, Truitjes Dusters en Peignoirs Truitjes, Vesten en lange pantalons Waardebon Couponverkoop Standen waterpolo- bekercompetitie Veel Hoogovenwerkers wonen ver van het bedrijf Vuur- en water rel in Beverwijk Havenberichten Centrifuges - Wasmachines S0LEX-0T0 375.- S0LEX-0T0 de Luxe 399.- WISKER WOENSDAG 3 JANUARI 1962 5 itliJlliïif&Siii B Nieuwjaarsdrukte in het Beverwijkse stadhuis |tl| Hoofdcommies J. P. Bakkum hartelijk gehuldigd Handbal De groenteveiling in Beverwijk OLD CLO CLEANING NEW ONLY Jongen ernstig gewond door vuurwerk Gebr. Van Bugnum Zoon Burgerlijke Stand Velsen STOFZUIGERS LOENDERSLOOT Op alle Tegen inlevering van deze BON ontvangt u een mooie grote BADDOEK zonder fouten van 3.95 voor 1.95 Alle overgebleven van onze stoffen en huishoud- goedstoffen. KOMT U EENS KIJKEN LANGE NIEUWSTRAAT (MARKTPLEIN) TELEFOON 5205 IJMUIDEN Honderden kerstbomen werden verbrand Wasmachines - Centrifuges HET MODERNE motorschip dat hiernaast is afgebeeld heet „Batavier V", in 1959 gebouwd op de helling van de Scheepswerf Friesland te Lemmer. Met zijn lengte over alles van 74 m, lengte tussen de loodlijnen van 66 m, breedte van 10,30 m, holte van 5,90 m, diepgang 3,75 m, forse opbouw en zware masten zou het een „grotevaartschip" kunnen zijn, doch de inhoud bedraagt slechts 499,76 reg. ton bruto, zodat het schip behoort tot de grote groep van coasters. Als hoofdmotor heeft de „Batavier V" een 8 cilinder MAN-diesel van 1680 pk, voor een vaart van 14 knopen. De tewaterlating had op 15 november 1959 plaats en de overdracht geschiedde op 26 januari 1960. Het schip behoort toe aan Wm. H. Muller Co. N.V. te Rot terdam. De naam „Batavier" heeft een bekende klank. Het herinnert ons immers aan de Batavier-Lijn, die in 1958 ophield te be staan. Op 5 april 1958 heeft het ss. „Bata vier II" voor de laatste maal de overtocht met passagiers gemaakt tussen Rotterdam en Londen. Een jaar later werd de „Bata vier II" voor de sloop verkocht en daar mede is de Batavier-Lijn, die een grote populariteit genoot, tot de geschiedenis gaan behoren. In 1829 werd de eerste „Batavier", een houten driemaster met stoomvermogen, in de vaart gebracht tussen Antwerpen en Londen. Na de afscheiding van België ge schiedde de afvaarten van Rotterdam uit. De naam van de rederij was toen „Ne derlandse Stoomboot Maatschappij" en zij was gevestigd in Rotterdam. De nieuwe onderneming, waaraan de naam G. M. Roentgen, een der pioniers van de Nederlandse stoomvaart, onverbre kelijk verbonden is, had een zware strijd te voeren tegen de Engelse lijnen. Het passagiersvervoer was echter al dadelijk een succes, daar men vaak wel 100 passa giers op één reis vervoerde. Na 26 jaren dienst werd het eerste schip vervangen door de „Batavier II." daan. Na de oorlog kwam het schip weer in de oude dienst terug tot, zoals gezegd, april 1958. Al is de Batavierlijn sedertdien opgehe ven, de dienst wordt nog steeds onderhou den met schepen die de traditionele naam Batavier" voeren. Arie van der Veer Met wisselend geluk bleef het bedrijf in stand, doch na de oprichting van de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij in- scheen de beste tijd ten einde, zodat in 1889 de lijn door de Nederlandsche Stoom boot Maatschappij werd verkocht' aan de Firma Wm. Muller Co. Deze pakte de zaken krachtiger aan, de vloot van de Ba tavier-Lijn werd uitgebreid en het passa giersvervoer steeg aanzienlijk. Zo hebben we in de loop der jaren ver schillende schepen onder de naam „Bata vier" zien komen en gaan. De eerste „Ba tavier V" kwam in 1903 in bedrijf; het was een schip van 1569 reg. ton bruto. Ruim 10 jaren achtereen voer het schip trouw tussen Rotterdam en Londen v.v. Maar de reis op 16 mei 1916, van Londen naar Rotterdam, werd het schip noodlot tig. Nabij de Inner-Gabbard liep de „Ba tavier V" op een mijn. Op drie leden van de bemanning en één passagier na konden alle opvarenden door het Engelse patrouil levaartuig „The Adele" worden opgepikt. Een nieuwe „Batavier V" verscheen in 1921, tegelijk met het zusterschip „Bata vier II", schepen van elk 1573 reg. ton bruto. Tijdens de tweede wereldoorlog kre gen ook deze schepen een geheel andere bestemming. De „Batavier V" ging op oktober 1941 in Duitse dienst verloren en de „Batavier II" werd op 12 juli 1940 in Falmouth gevorderd. Een week later ver trok het schip naar Portsmouth om aldaar als logementsschip dienst te doen voor de bemanning van hr. ms. „Jacob van Heemskerck". Als zodanig heeft de „Ba tavier II" daar tot april 1941 dienst ge- Van de waterpolo-bekercompetitie K.N.Z.B zijn de standen: Dames afdeling n A; Robben 2 4 0 0 8 27— 4 Waterloo 3 0 1 6 12— 7 2 0 2 4 19-13 1 1 2 3 13—12 ADZ 1 1 2 3 7—13 NVA 0 0 4 0 2-21 Dames afdeling II B: DWT 3 1 0 7 16— 1 Haarlem 3 0 1 6 19— 8 DAW 2 1 1 5 10— 7 VZV 1 1 2 3 11-12 Sleutelstad 1 0 3 2 3—19 LGB 0 1 3 1 3—15 Heren afdeling II A: 22—10 LZC 3 0 1 6 ZIAN2 3 0 1 6 25—13 HPC 2 0 1 4 10—10 Rotterdam 2 3 1 1 1 3 8—11 DAW 1 0 3 2 21-21 ZPC 0 1 3 1 2—23 Heren afdeling II B: HZPC2 3 1 0 7 22— 8 Merwede 4 2 2 0 6 13- 9 Rotterdam 5 2 2 1 6 19—16 Neptunus Za. 5 1 2 2 4 11—12 Sleutelstad 4 1 1 2 3 8—14 HVGB 4 0 0 4 0 8—22 Heren afdeling IIIA: AZ '70 5 0 0 10 40— 6 VZV 4 1 0 9 33—17 2 2 1 6 15- 9 Snippen 2 0 3 4 18—22 Njord 1 2 2 4 7—23 De Ham 5 0 2 3 2 11—25 Vlieg. Vissen 5 0 1 4 1 8—30 Heren afdeling III B: HZC 4 4 0 0 8 28—10 Futen 4 3 1 0 7 28—12 Kroosduikers 4 2 0 2 4 22-22 ZAR 4 1 0 3 2 8—18 Naarden 4 0 0 4 0 10—36 Heren afdeling III C: SNA 4 0 0 8 16— 7 DVZ 3 0 1 6 13- 6 OZV 3 0 1 6 9— 5 1 0 3 2 10-11 1 0 3 2 7—14 NVA 0 0 4 0 2—19 Advertentie n KENNEMERLAAN 9 AT Ct-fe- Telefoon 5271 Erkend installateur PEN. De burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma en diens echtgeno te hebben dinsdagavond in het stadhuis gerecipieerd ter gelegenheid van het nieu we jaar. Zeer velen hebben het echtpaar de hand gedrukt, de raadzaal was spoedig te klein -om allen te bergen. Onder de aanwezigen waren tal van autoriteiten, diensthoofden en directies van bedrijven, zoals Hoogovens, welk bedrijf vertegen woordigd was door Ir. A. Drijver. -iSwtf*étlt De heer J. P. Bakkum, hoofdcommies- A bij het bedrijf van Openbare Werken in Velsen, is gistermiddag in de Theeschen- kerij gehuldigd wegens het feit dat hij vijfentwintig jaar lang in overheidsdienst is. Zeer velen van het bedrijf waren aan wezig, 7o ook de wethouders R. Verbeek en C. P. J. Maas. Het was de heer Ver beek die als eerste het woord tot de ju bilaris en diens echtgenote richtte. De wet houder herinnerde aan de loopbaan van de heer Bakkum, die begonnen is als jong ste bediende bij de administratie en die is opgeklommen tot hoofdcommies. De heer Verbeek dankte de jubilaris voor alles wat hij in het belang van het bedrijf en dus de gemeente heeft gedaan. „De gemeente eist veel van openbare werken, die zwaar be last is", aldus de wethouder die tot slot een bedrag onder couvert en een geschenk namens het gemeentebestuur aanbood. Directeur ir. D. N. Dammers prees de toewijding van de heer Bakkum. Hij zorg de steeds dat het bedrijf administratief „geolied" bleef. De spreker had ook veel waardering voor de rustige wijze waarop de jubilaris met de mensen omgaat. Na mens het bedrijf offreerde de heer Dam mers enige boekwerken. De directeur van de dienst Volkshuisvesting, de heer Stuur man dankte de jubilaris voor de samen werking in het verleden. Charmant was een toespraakje van een gepensioneerde, de heer F. D. Raadman. De chef van de jubilaris, de heer W. J. C. Jantjes roem de de eenvoudige manier van omgang van de heer Bakkum met diens collega's. Nog lange tijd bleef men gezellig in de thee- schenkerij bijeen. Advertentie Op wel zeer overtuigende wijze hebben de dames van het eerste elftal van de handbalvereniging IJmond op oudejaars dag in de Haarlemse Badmintonhal in twee gespeelde wedstrijden de vier te behalen punten veroverd. De heren van IJmond I hebben met hoge cijfers een nederlaag geleden. De bijzondere klasse-indeling in de af deling Haarlem zorgde er voor, dat de IJmond 1-dames in de competitie haar wedstrijden kregen te spelen tegen de elf tallen van respectievelijk Concordia 3 en TYBB 2, hetgeen dus eigenlijk vooraf al bepaalde, dat de Velsense dames het tot overwinningen zouden kunnen brengen. Dit is dan ook zo geweest, want Concor dia 3, dat het tegen de sterke IJmond- achterhoede slechts tot één doelpunt wist te brengen, moest lijdelijk toezien hoe de IJmond-dames met regelmaat de score op voerden en met een 141 overwinning het strijdperk verlieten. Deze stimulans kwam vervolgens TYBB 2 duur te staan; in deze ontmoeting kwamen de TYBB-dames niet eens voor het door L. Blom verdedigde -Daarentegen gag de- -IJmond-aanval telkens weer kans om de TYBB-achter- hoede te passeren, en ijjet roinder dan der tien doelpunten te maken' (13 Voor de thuiswedstrijd van de heren kwam IJmond 1 tussen de lijnen tegen j rj K? V Amstel 1 uit Amsterdam. De hoop van de i 1 IJmonder om hier een eerste winstpunt te j koningsplein in behalen werd al direct de bodem ingesla gen. IJmond was niet in zijn beste vorm en doordat enkele grove verdedigingsfou- ten hierdoor mede aanleiding gaven kwa men de Velsenaren binnen twee minuten al met 02 achter te staan. Amstel zette na dit succes stug door en acht minuten later stond IJmond voor een schier hope loze taak een 07 achterstand weg te werken. Het waren E. Halewijn en K. Klesser, die eindelijk tegen scoorden en weer wat hoop gaven, doch Amstel maak te eveneens twee doelpunten (29). Nu wist IJmond in korte tijd het grote ver schil enigszins te overbruggen naar 69. Hoewel IJmond nog eens driemaal scoor de was de stand met de rust 915. De doelpuntenregen was niet van de lucht na de hervatting, waarin weliswaar IJmond een klein aandeel had, maar de Amsterdammers toch de IJmond-doelman uitputtend lieten vissen. Het werd ten slotte een 1730 eindstand, met welke uit slag IJmond allerminst gelukkig kan zijn, aangezien deze nederlaag wel eens het ge volg kan hebben, dat de IJmond 1-heren hun positie en behoud in de tweede klasse district West A zullen gaan verliezen. Warnez nemen de belgeerde posities in. Voor drie plaatsen in de promotiegroep 2-3 wordt in groep 3 nog volop strijd ge leverd. De zaak is wat onoverzichtelijker nu K. Meijer een grote achterstand in ge speelde partijen heeft. De drie gelukkigen bevinden zich in elk geval bij het drietal A. van Maanen - W. Langedijk - J. Vis - K. Meyer. Van de zestien spelers in groep 4 kan maar één speler zich in de komende promotiestrijd plaatsen. Het ziet er naar uit dat het J. J. v. d. Veldt zal zijn, hoewel A. Oldenmark en G. Koomen beslist nog wel een kansje maken. De overige spelers zijn uitgeschakeld. De uitsla-gen zijn ver der: Gr. 2: J. G. BontenbalJ. Plugboer 10; Gr. 3: A. J. van NiekerkenW. Lan gedijk 01; C. GravemakerH. Holthui- zen 10; Gr. 4: A. RamstijnC. Bouman remise; Grünewaldv. d. Veldt 01; J. van ZwietenKramer sr. 01; C. Bakker R. van Zwieten remise; SlagerRobben 10; Kramer sr.Grünewald 10; Grü newaldRamstijn 01. De competitie wordt donderdagavond in het Cultureel Centrum voortgezet. Er was weinig handel en de produkten waren duur op de eerste groenteveiling in 1962 te Beverwijk. Men had dan ook wei nig tijd gehad om z'n wintervrachtje klaar te maken. Slechts een drietal artikelen stak boven het middelmatige uit: prei die tot 90 cent per kilo kwam; glasandijvie, die het tot 1,45 per kilo bracht en sprui ten die tot goed f 1,50 per kilo kwamen. De overige produkten lagen in de zelfde prijs als vorige week. De noteringen waren: andijvie 87145, waspeen 15—37, prei 52—91, spruiten 67— 152, groene kool 1226, uien 1130, boe renkool 1133, knollen 932. Advertentie k r TELEFOON 4886 Schaken De schaakcompetitie van de IJmuider schaakclub Kijk Uit heeft rond de jaarwis seling weinig vorderingen kunnen maken. Toch werden enkele partijen gespeeld die van groot belang zullen blijken te zijn voor het verdere verloop. Clubkampioen K. Steijn kwam middels een zege op A. B. Kistemaker weer op zijn vertrouwde eerste plaats terecht. Voor Kistemaker kon deze nederlaag wel eens de plaatsing in de degradatiegroep be tekenen, nu J. Wolters, al remise spelend, rustig doende is zijn plaats bij de eerste acht veilig te stellen. Gordijn kwam tegen de vroegere Santpoort-speler niet verder dan een gelijkspel en zal nu ook van zeer goede huize moeten komen om zich alsnog bij de eerste acht spelers te plaatsen. P. Lanser was er dicht bij toen hij in vrijwel gewonnen positie tegen J. Blok kwam te staan. De laatste zet voor de tijdcontrole was echter fout waardoor er nu waar schijnlijk slechts remise te behalen is en de onzekerheid blijft voortduren. J. L. Wijdoogen behield een klein kansje hoe wel ook hij tegen J. Wolters met een ge lijkspel tevreden moest zijn. De uitslagen waren: J. BlokP. Lanser afg.; J. L. Wijd oogenJ. Wolters remise; K. SteijnA. B. Kistemaker 1—0; J. Wolters—C. J. Gordijn remise. Rond de beslissende scheidingslijn wor den nu de volgende posities ingenomen: A. B. Kistemaker 11 4 1 6 41/s J. van Pelt 8 4 0 4 4 J. Wolters 8 2 4 2 4 C. J. Gordijn 9 3 2 4 4 J. L. Wijdoogen 10 2 4 4 4 P. Lanser 8 2 3 3 31A H. v. Nieuwenhuizen 8 2 0 6 2 1 afgebr. 2 afgebr. Er moeten door alle spelers 12 partijen worden gespeeld. In groep 2 schijnt de bezetting, van de eerste vier plaatsen die recht geven op promotiewedstrijden met de laagst ge plaatsten uit de eerste groep, weinig pro blemen meer op te leveren. Th. Hölscher, W. Doornenbal, P. Kramer jr. en M. J. Hoewel deze keer in Castricum het nieuwe jaar op tamelijk rustige wijze werd inge leid, is er toch nog een ongeval geweest, datde 15-jarige Anton Stuifbergen zich nog lange tijd zal herinneren. Het geknet ter van geesinkklappen en gillende keu kenmeiden was kort na twaalven alweer snel verstomd, maar in de Dorpsstraat liepen nabij het gemeentehuis toch nog enkele opgeschoten knapen die zo af en toen een rotje in de lucht wierpen. Eén hiervan kwam in het gezicht van de 15 jarige Stuifbergen, die daardoor vrij ernstig aan het gezicht werd gewond. Na medische bijstand werd hij per ambulance naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij moest worden opgenomen. In hoeverre hij letsel aan één zijner ogen heeft gekregen, kon nog niet definitief worden beoordeeld, al zal de knaap wel enige tijd in het zie kenhuis moeten blijven. Advertentie Acc. slot, jasbesch. beugel 18. SOLEX-dealers Meervlietstraat 69 Planetenweg 40 - Velsen-Z. Uitluiden - Tel. 5701 - Tel. 5290 BEVALLEN: N. P. Klaver—Kwak, d., Hunzestraat 10, IJmuiden; Z. G. Visser Bilder, d., Iepenstraat 33, IJmuiden-Oost M. C. MeindersPronk, d., Kerkweg 76 Santpoort; A. E. Fruijtier—van der Poll d., Lange Nieuwstraat 716, IJmuiden-Oost C. Kloosterhuis-Molenkamp, d., van Poptaplantsoen 11 rd., IJmuiden; G. C KostermansPirovano, d., Elzenstraat 36 IJmuiden-Oost; A. D. de ZwartSwart, d. Wijk aan Zeeërweg 118, IJmuiden; M Zeeuw—Ruiten, d., Prins Hendrikstraat 75 rd., IJmuiden; M. J. GoudmijnHodde z., Verspronckweg 74, Haarlem; A. C. van Geldorp—Boesmans, d., Hagelingerweg 21 Santpoort; W. J. J. C. NicolaiVan den Brand, z., Johan Verhulstweg 62, Amster dam; A. C. M. JongelingBalm, d., Ken- nemerlaan 146, IJmuiden; A. Basjes- Schaap, z., Trompstraat 11 rd., IJmuiden Oost; R. G. de VriesTuijtel, z„ Steen bokstraat 15, IJmuiden; J. M. van Eerden Iskes, z., Zanderstraat 40, IJmuiden- Oost. OVERLEDEN: H. Wiegman, 74 jr., echt genoot van J. M. Hoveling, IJmuider- straatweg 155, IJmuiden; F. Vonk, 84 jr, weduwnaar van A. M. Molenaar, Nieuw land 44, Uitgeest; A. van Duij ven voorde, 74 jr., echtgenoot van L. C. Demmers, P. Coenstraat 5, IJmuiden; J. Smit, 68 jr, echtgenote van A. Wierda, Wijk aan Zeeër weg 5, IJmuiden-Oost. Excelsior, Holland Electro, Ruton, AEG, Electrolux, Philips, Erres, Hoover. Betaling eventueel te regelen. Voor 100 service: Lange Nieuwstraat 433 - 435 Advertentie SPECIALE AANBIEDING 1 Qo/o korting Binnenkort verschijnt bij de Contact groep Opvoering Produktiviteit in Den Haag een boekje dat een samenvatting is van de resultaten van een wetenschappe lijk onderzoek betreffende ploegenarbeid. Van 1955 tot 1958 is in opdracht van de regering door vijf wetenschappelijke insti tuten onder voorzitterschap van prof. dr. W. Banning bij verschillende bedrijven in ons land een onderzoek naar de ploegen arbeid ingesteld. Het doel was een duide lijker inzicht te krijgen omtrent het wer ken in ploegen en alles wat daarmee sa menhangt. Aan dit nationale onderzoek heeft ook Hoogovens te IJmuiden op rui me schaal medewerking verleend. Dr. G. H. Bast, een der leiders van het onder zoek, deelt over de conclusies waartoe de onderzoekers zijn gekomen het een en an der mee in de bedrijfscourant van de K.N.H.S. Behalve personeelsleden, werden ook hun echtgenoten thuis ondervraagd. Aan ploegenarbeid wordt vaak een aan tal nadelige en zelfs schadelijke gevolgen toegeschreven. De belangrijkste conclusie van het onderzoek is echter, dat deze kwa lijke gevolgen vermeden kunnen worden. Ploegendienst betekent dat men meer moeite moet doen voor sommige dingen en ploegendienst kan onaangenaam zijn. Als de ploegendienst echter verstandig wordt beleefd, behoeft er voor gezondg mensen met een goed zenuwgestel geen bezwaar tegen ploegenarbeid te bestaan. Gebleken is dat de ploegenarbeid voor al daarom als onaangenaam wordt erva ren, omdat het als normaal geldt 's avonds vrij te hebben en 's nachts te slapen. Door zijn afwijkende dagindeling voelt de ploegenarbeider zich te behoren tot een min of meer van het normale leven uit gesloten groep. Ploegenarbeid zet de mens als het ware apart van het gewone le ven. En dat is iets wat vele mensen niet waarderen. Ook is gebleken dat nog op vele pun ten verbeteringen mogelijk zijn, die de ploegenarbeid minder onaangenaam kun- Van de 14.170 werknemers bij Hoog ovens te IJmuiden wonen 8.311 of 58,7 per cent, binnen een radius van 5 kilometer van het bedrijf; 26,4 percent of 3.735 per soneelsleden wonen op een afstand van 6 tof 10 kilometer van hun werk; 514 (3,6 percent) komt elke dag van 16 tot 20 kilo meter en 7,4 percent of 1.055 werknemers moeten 21 of meer kilometers reizen om op het bedrijf te zijn. Deze cijfers zijn van de Afdeling Statis tiek-personeelszaken van genoemd bedrijf, In vijftien jaar tijd is het aantal werk nemers ongeveer viermaal zo groot gewor den. In die tijd is het aantal dat op een afstand van 0 t.m. 5 km van het bedrijf woont, driemaal zo groot geworden; vijf maal zo groot werd het aantal dat op een afstand van 6 t.m. 10 km van het bedrijf woont; tienmaal zo groot het aantal op een afstand van 11 t.m. 15 km; 73 maal zo groot het aantal op een afstand van 16 t.m. 20 km en 24 maal zo groot het aan tal op een afstand van 21 en meer km nen maken. Waarbij overigens niet uit het oog moet worden verloren dat onge veer de helft van de in het onderzoek betrokken (gehuwde) arbeiders heel te vreden was met de ploegendienst. De economische en technische noodzaak van ploegenarbeid is geen op zichzelf staand verschijnsel. Het is, volgens dr. Bast, een gevolg van een min of meer vrij en bewust gekozen ontwikkeling, na melijk de ontwikkeling van toenemende mechanisatie en kapitaalinvestering in de produktie. Waarom is die ontwikkeling gekozen? Om verschillende sociale en economische redenen, zoals de wens naar toenemende welvaart, dus hogere lonen. Maar ook omdat bepaalde vormen van arbeid niet meer aanvaardbaar worden geacht als menswaardig en daarom door machines worden vervangen. En ook omdat alleen door industrialisatie voldoende arbeids plaatsen kunnen worden geschapen voor de snel toenemende bevolking in Neder land. Dr. Bast komt tenslotte tot de volgen de conclusie. „Dit alles zo zijnde, kunnen we echter niet verlangen die kapitaalintensieve in dustrie vervolgens zonder ploegenarbeid rendabel te maken. Dan kunnen we niet tegen het buitenland op en was het ge daan met onze welvaart. Wel kunnen we proberen die noodzake lijke ploegenarbeid voor de betrokkenen zo aanvaardbaar mogelijk te maken. Wij ho pen daarvoor met ons onderzoek gege vens te hebben aangedragen. Dat is, ge loof ik, van nationaal belang". In Beverwijk is de kerstboomverbran ding niet zonder incidenten verlopen. In de omgeving van de Plantage is het de gehele dinsdagmiddag rumoerig geweest. De bomen zouden voor het grote flatge bouw aldaar worden verbrand, maar vele uren tevoren kwamen de kinderen al naar de verbrandingsplaats met hun boompjes. Er was toen nog niemand om ze in ont vangst te nemen. Althans geen bevoegden waren aanwezig. Wél een aantal opge schoten jongens, die de verleiding niet konden weerstaan om' alvast maar te be ginnen toen er zo'n honderd boompjes op een stapel lagen... Het hek was toen van de dam. Elk kind dat een boompje kwam aandragen werd onmiddellijk van z'n vrachtje ontlast, ook zij die daarop geen prijs stelden. Al spoedig waagde niemand die een boompje bij zich had zich al te dicht bij de al te actieve jongelui: men trok zich terug in de omliggende straten. Toen de jongelui geen materiaal meer hadden om op de brandstapel te gooien, werd een ander tijdverdrijf gezocht. Dit werd gevonden in de lift van het hoge flat gebouw. Toen verzoeken en bevelen om weg te gaan niet hielpen, werd van boven af met water gegooid. Hierop werd met gejoel geantwoord en spoedig ontstond er een volksoploop. Maar toen goed halfvijf de mannen van de gemeente kwamen om de kerstboompjes officieel in ontvangst te nemen, tegen een snoepje, rende alles naar het ontvangst- en uitdeelcentrum, waarbij de kleintjes onder de voet werden gelopen door de groten. Om zes uur ging tenslotte de officiële fik er in. De jaarlijkse verbranding van de ont takelde en ontluisterde kerstbomen, die in vele gezinnen gedurende veertien dagen een feestelijke gezelligheid hebben ge bracht, geschiedde dinsdagavond als af scheid van de voorbije reeks van feest dagen onder zeer grote belangstelling. Voor de ogen van honderden kinderen en talrijke ouders, die hun kinderen ver gezelden naar de braak liggende terreinen die voor dit doel in de gemeente Velsen waren aangewezen, werden tegen half zeven, toen er reeds een flinke stapel van aangebrachte bomen was ontstaan, nog steeds afgedane feestattributen aange voerd, die door de mannen van de plant soenendienst op de brandstapel werden geworpen. Het duurde lang, bijna een kwartier over de vastgestelde tijd, toen de bomenhoop, waarop deze keer opmerkelijk grote bomen lagen, aan het vuur werden prijs gegeven. Maar dat was dan ook een geweldig mo ment, dat vele kleinere kinderen benauw de. De groteren vonden het machtig, even zeer als de volwassenen, die toch altijd ook nog wel voor een „flinke fik" te vinden zijn. Het was een machtig gezicht toen de grote hoop geheel in lichter laaie stond en vlammen en vonken tientallen meters hoog oplaaiden in de windstille vrieslucht; een prachti., schouwspel waarin de contouren van de omringende jeugd tot fraaie scha duwbeelden werden. ue warme vreugde duurde echter niet lang, want na een goed half uur was het eens z< luisterrijke groen verteerd en bleven wat grotere stammen nasmeulen totdat de brandweer met één straal water aan all vreugde een einde maakte en niets dan wat verkoolde resten achterbleven van het kerstfeest 1961. Advertentie ALLE GOEDE MERKEN Centrifuge reeds voorf 149.— met el. rem 179.— 100service en garantie. Betaling ook in overleg. Marktplein - Tel. 4262 Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Harrogate van Goole; Dido, La Pallice; Phoenix, Harderslev; Rush, Rotterdam; Nijkerk, Antwerpen; Johannes Schupp, Rotterdam; Sydhav, Helsingor. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Kontiki van Rotterdam, ledig voor IJmuiden; Statenlaan, Vlissingen; Koholyt, Rotterdam; Wexford, Boston, ledig voor Koog aan de Zaan. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Lena Catha- rina naar Lübeck; Marita, Kopenhagen; Christel, Oxelosund; Marie, Rodense; Antha, Stockholm; Hydra, Terneuzen, bijlegger IJmuiden; Pergo, Kingslyn, kunstmest van IJmuiden; Hersilia, Hamburg; Henny J., Antwerpen; Theodora, Rot terdam; Descubridor, Bilbao, coils van IJmuiden; Henja, Londen- Lingeborg,, Penzance, kunstmest van IJmuiden; Frans van Seumeren, Rotterdam; Hospitaalkerkschip De Hoop, Noordzee; Aristee, Rotterdam; Greenfield, Antwerpen; Bab T., Delf zijl, ledig van Zaandam; Eminence, Antwerpen; Zaanborg, Methyl, kunstmest van IJmuiden; Hinde, Londen. 'Woensdag vertrokken uit IJmuiden; Kreon naar Rotterdam; Eddystone, Lissabon; Bomi Hills, Monrovia; Maine, Duinkerken; Espanza, Bremen; Kaap Falga, Holsten, ledig van Zaandam; Eem- stroom, Vlissingen; Luctor. Ipswich; Julia Mary, Londen; Banka, Antwerpen, ledig van Zaandam; Grebbestroom, Hull; Louise Schupp, Emden; Rijnstroom, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5