Orff-instrumentarium biedt prachtige mogelijkheden V vV mkm Washington ageert tegen propaganda van Katanga IN DE VISUAL+EN OP ZEE Net vlaggetjesdag Soekarno wijst beschuldiging van woordbreuk af f jil-M-'yé; ifr k m f Vorig jaar werd 140.000 uitgegeven IJmondverenigingen vandaag en morgen Rotterdam vraagt betere haventoegang K.v.K. voor Twente vóór commerciële T.V. Wm WOENSDAG 3 JANUARI 1962 Vogeltentoonstelling is beëindigd Vierde predikant voor Geref. kerk IJmuiden PRIBA NEDERLAND N.V. caissières le verkoopsters 2e verkoopsters leerling-verkoopsters Brand in consumptietent Bromfiets in brand Jongetje onder auto Nederlander in Brussel doodde huisgenoot Zuid-Korea treurt over de dood van 29 vissers Lijken van 63 opvarenden van veerboot geborgen Westduitse Bundeswehr is nu 375.000 man sterk Staking tegen sluiting 4- f -*■ j Gaat de Stichting Volksmuziekschool in Velsen een Orff-instrumentarium aanschaffen of nietf Dit zal de komende maanden wel een belangrijk punt van overweging uitmaken in de gelederen van deze stichting. Het instrumen tarium is niet goedkoop. Wanneer men enige sets aanschaft zal dat duizenden guldens gaan kosten en toch kan men niet met minder toe. In het Cultureel Centrum heeft directeur Hans Waanders dinsdagmiddag een uit voerig exposé gegeven over deze vinding van Orff, de componist van de „Carmina Burana" die met „Antigone" veel op zien baarde, omdat hij daarin een piano op allerlei manieren als slaginstrument wist te benutten. Iets daarvan vindt men nu in zijn in strumentarium terug, want ook dit bestaat uit slaginstrumenten. Zoals het indertijd met de Antigone-piano het geval was, is de klank ook op deze instrumenten zacht en aangenaam, hetgeen er op de volksmu ziekscholen, waar men er al gebruik van maakt toe schijnt te leiden, dat de kinde ren niet meer schreeuwen bij het zingen. Waarom is Hans Waanders aan dit in strumentarium gaan denken? Niet alleen in Velsen, maar overal in Nederland blijkt men langzamerhand tot de conclusie te komen dat de methode van pionier Wil lem Gehrels herziening behoeft. Deze me thode is op het volkslied afgestemd, maar De organisatoren van de vogel- en vis- sententoonstelling in het Cultureel Centrum te IJmuiden zijn tevreden over de belang stelling. Men kan zeggen, dat elke vogel zijn bezoeker heeft gehad, want er waren ongeveer achthonderd inzendingen, die zijn bezocht door zevenhonderd volwasse nen en nog een flink aantal schoolkinde ren. KON. WILHELMINAFONDS. In de maand november werd in Heems kerk een ledenwerfactie gehouden ten be hoeve van het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding. Vierhonderd- tachtig nieuwe leden en eenenzeventig donateurs hebben zich aangemeld. Aan giften werd bovendien ƒ752,88 ontvangen, de totale opbrengst is 2.052,88. TOM POES IN HEEMSKERK. Onder auspiciën van de katholieke sociale actie te Heemskerk hebben enige honderden kinderen genoten van het op treden van Tom Poes en zijn vrienden. In het Marquette-theater werden dinsdag een aantal voorstellingen gegeven en de jeugd genoot met volle teugen van Ollie B. Bom mel, professor Sickbok, Joost, commissaris Bullebak en Bul Super. De meest wilde avonturen werden be leefd en dank zij schitterende decors, een fraaie costumering en het werk van be kwame artiesten^werd het een groot succes. BROMMER TEGEN AUTO. Op de Beverwijkerstraatweg te Castri- cum is de bromfietser S. uit Beverwijk tegen een aldaar stilstaande vrachtwagen gereden. De bromfietser kreeg een zo danige verwonding aan het rechter boven been dat hij naar het Rode Kruiszieken- huis moest worden vervoerd. RIJKSPOSTSPAARBANK IJMUIDEN. In december 1961 werd op de postinrich- ting IJmuiden van de Rijkspostspaarbank ingelegd tot een bedrag van 322.794,87. Uitbetaald werd in genoemde maand tot een bedrag van 269.267,43. Op de dinsdagavond in de Petrakerk ge houden vergadering van de gemeente IJmuiden der Gereformeerde Kerk is be sloten als vierde predikant in genoemde gemeente te benoemen ds. Dondorp uit Antwerpen. dit speelt in het Nederlandse volk vrijwel geen rol. Wie kan er nu meer volksliede ren uit het hoofd zingen dan het Wilhelmus en dan alleen nog het eerste couplet? Improviseren Orff heeft voor zijn instrumentarium vijf banden met muziekstukken en lie deren geschreven en het ideale is dat de kinderen meteen naar hartelust kun nen improviseren. Bevoegdheid Hans Waanders vertelde ook, dat er bin nenkort een bevoegdheid voor het Alge meen Vormend Muziek Onderwijs komt. Een opleiding is onder auspiciën van de Culturele Raad Noord-Holland al aan de gang, waarbij het Orff-instrumentarium een grote rol speelt. Bij de eisen voor het diploma horen onder meer muziekpedago giek, en eenvoudige bewerking en instru mentatie. „Eindelijk wordt dan ook de ba sis van de gehele muziek wettelijk gere geld", zei de heer Waanders. Hij hoopte dat door de ingebruikneming van het Orff-instrumentarium 't AVMO-onderwijs voor de kinderen aantrekkelijker zal wor den. Want nu blijkt de animo hiervoor niet groot te zijn, hetgeen een groter verloop ten gevolge heeft dan eigenlijk wenselijk zou zijn. Voorzitter J. Algers kondigde in 1962 veranderingen aan. De Volksmuziekschool zal een ander gezicht krijgen, waarvan hij onder meer een betere financiële basis verwachtte. Hij juichte de totstandko ming van een docentencommissie toe. [- sfif&sX' --J ÏA (Van onze correspondent) WASHINGTON De Kongolese pro vincie Katanga is rijk genoeg om met veel geld een propaganda-campagne te voeren in Amerika en West-Europa. Die campag ne heeft tot op zekere hoogte succes. Voor al in West-Europa, maar toch ook in de Verenigde Staten. De Amerikaanse rege ring is evenwel van oordeel, dat Kongo één geheel moet blijven en dat door een akkoord tussen Adoela en Tsjombe burgeroorlog vermeden moet worden. Zou er chaos ontstaan, dan zou dat het com munisme een basis geven in het hart van Afrika. Vandaar dat leden van de Ameri kaanse regering en ambtenaren van het State Department de kwestie ernstig ge noeg achten om te ageren tegen de propa ganda van Katanga en tegen hen, die overtuigd door Tsjombe of door de Union Minière critiek laten horen op het Kon- go-beleid van Washington. G. Mennen Williams, assistent-minister van buitenlandse zaken voor Afrikaanse aangelegenheden, heeft een belangrijke re de over Kongo gehouden in Detroit en Carl T. Rowan, plaatsvervangend assis tent op het State Department voor de oe- hartiging van de publiciteit, deed hetzelfde in een rede te Philadelphia. Ons doel, zo verklaarde Mennen Wil liams, is niet een verzwakt Katanga, maar een versterkt Kongo, dat geheel in staat is 'n omwenteling binnenslands te voorkomen of pogingen tot overheersing van buitenaf af te slaan. Williams wees op het goed gefinancierde propaganda-apparaat, dat de lokale Katangese visie in Europa en Ame rika aan de man probeert te brengen. Rowan trad over die propaganda nog meer in bijzonderheden. Hij zei dat Michel Struelens, een voormalig Belgisch ambte naar, als hoofd van de Katangese propa- ganda-dienst, die in New York luxueus is gehuisvest, in het afgelopen jaar op zijn minst 140.000 dollar moet hebben uitgege ven aan propaganda. Rowan zei niet met vraagt voor haar nieuw te openen filiaal in HAARLEM (hulpverkoopsters) Vanzelfsprekend is het in een jong modern bedrijf prettig en gezellig werken. De salariëring is aantrekkelijk, terwijl de so ciale voorzieningen uitstekend zijn. In ons snel groeiend bedrijf is de kans op promotie natuurlijk groot. Wij hebben een 5-daagse werkweek. Kom daarom eens met ons praten op donder dag 4 januari a.s. in „Hotel Van Aken", Baan 1 te Haarlem van 7 tot 9 uur 's avonds, of stuur een sollicitatie aan e NEDERLAND N.V. HOOGTE K AD IJK 143d AMSTERDAM zoveel woorden dat de Union Minière die propaganda betaalt, maar hij liet toch wel uitkomen, dat de mijnexploitanten de ac tie moeten steunen. De Union Minière be taalt volgens Rowan tachtig percent van de belastingen in Katanga en dat maakt het zijns inziens aannemelijk, dat deze maatschappij een macht van betekenis is in het bestuur van de provincie. George McGhee, onderminister van bui tenlandse, zaken, heeft in een televisie-uit zending verklaard dat de rede van Rowan zonder machtiging van de regering was uitgesproken. McGhee wees erop dat hij de toespraak van Rowan in vele opzichten uitstekend vond, maar dat sommige onderdelen min of meer diens persoonlijke mening behels den. De toespraak was volgens McGhee niet aan het State Department ter goed keuring voorgelegd. Op de vraag van een verslaggever of de aanval van Rowan op de Union Minière door de feiten werd bevestigd, gaf McGhee geen rechtstreeks antwoord. Volgens Mc Ghee is er geen enkel doel mee gediend als het State Department een mening gaat geven over buitenlandse organisaties of over regering en „hun motieven gaat uit pluizen en zich gaat verdiepen in kwesties die op dit ogenblik niet ter zake doen". Het staat wel vast, dat de Amerikaanse regering zich de critiek op haar beleid niet laat welgevallen en zich teweer stelt tegen aantijgingen als zouden de UNO-ac ties, die Washington onderschrijft, tot ge volg hebben dat de communisten in Kongo gesteund worden. Tsjombe, die volgens Rowan de rijkdom van Katnaga wil inpalmen voor zijn half miljoen aanhangers en zijn Europese vrienden, berooft op die manier de dertien en een half miljoen andere inwoners van Kongo en speelt aldus, ook al is Tsjombe anti-communist, het communisme in de kaart. Hedenmorgen vroeg om ongeveer kwart over vier ontstond brand in een consump tietent aan de Amstelstraat in IJmuiden Het vuur werd ontdekt door enige passe rende vletterlieden, die onmiddellijk poog den het vuur te blussen. De assistentie van de brandweer was echter geboden. De ze heeft het vuur dan ook gedoofd. De brand is vermoedelijk het gevolg geweest van kortsluiting boven het buffet. De schade is aanzienlijk. In de Waalstraat te IJmuiden is dins dagavond om ongeveer half twaalf een bromfiets in brand geraakt. De berijder zag ineens vlammen toen hij het voertuig aantrapte. Vermoedelijk is benzine op de motor terecht gekomen. Een passerende automobilist was behulpzaam bij het doven van het vuur, maar veel mocht dit niet meer baten. De bromfiets werd nagenoeg geheel vernield. Een jongen van vijf jaar is dinsdagmid dag op de hoek van de Trompstraat en de Casembrootstraat in IJmuiden onder een personenauto geraakt. Het kind stak de weg plotseling over. De autobilist rem de krachtig maar kon een aanrijding niet meer vermijden. Het jongetje liep diverse verwondingen op. Het kind is in het An- toniusziekenhuis ter observatie opgeno men. WOENSDAG 3 JANUARI Kennemer Theater, Beverwijk, 20 u.: Uitvoering „Kennemer Podium" voor de Keerkring. Centrum, Beverwijk, 20 u.: Nieuwjaars bijeenkomst Partij van de Arbeid en vrou wengroep. DONDERDAG 4 JANUARI Witte Kruisgebouw, Heemskerk, 20 u.: Begin moedercursus. Een foto van de viering van de twaalf de verjaardag van de Indonesische strijdkrachten in Djakarta. V.l.n.r.: De operbevelhebber van de zeestrijd krachten R. E. Martadinata, generaal Thonom Kittikachorn van Thailand en de minister van oorlog en stafchef generaal Abdoel Harris Nasoetion. Tijdens de gisteren gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken in Rotterdam, heeft de voorzitter, de heer W. H. de Monchy een jaarrede gehouden, waarin hij er nadruk kelijk op heeft gewezen" dat spoedig iets gedaan zal moeten worden aan de verbin ding van ons havencomplex met de Noord- Trouw heeft de Nieuwe Waterweg ons lange jaren gediend. Doch de tijd gaat voort en wat eens modern was, dreigt ouder wets te worden. Rotterdam vraagt, neen Rotterdam heeft nodig een nieuwe toegang van en naar de Noordzee, waardoor het voor de grootst gebouwde en nog te bou wen schepen mogelijk zal zijn onze nieuw ste schepping, de Europoort, ongehinderd en te allen tijde te bereiken. De welvaart van onze stad, dus van ons land, staat en valt met het zo snel mogelijk vervullen van dit gerechtvaardigde verlangen. Dat onze regering hier niet treuzele, is de wens, neen de wil van de miljoenen Ne derlanders, die direct of indirect afhanke lijk zijn van de welvaart van alles wat zich afspeelt langs onze rivier en in onze havenbekkens". „Ik stel mij voor dat de bespreking van de commerciële T.V. ons bestuur zal lei den tot een contact met onze zuster-ka- mers in de grensgebieden, teneinde even tueel tot een gezamenlijk adres aan de regering te komen", aldus gistermiddag de heer H. van Heek Hz., voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Twente en Salland, tijdens de algemene ledenver gadering in Hengelo. Over dit vraagstuk had één der leden, de heer J. J. de Monchy, een vraag ge steld. De heer Van Heek sprak zich uit vóór commerciële televisie. „Een goed op gezette commerciële televisie kan naar mijn mening, evenals elk ander goed re clamemedium, slechts van nut zijn zowel voor de producent als de consument van gebruiksgoederen." Daarbij moet volgens hem voorop staan dat dit medium voor iedere bonafide on dernemer toegankelijk dient te zijn. De heer Van Heek wees erop, dat in het bij zonder in de grensgebieden, die door de Duitse reclamezenders worden bestreken, de Nederlandse ondernemer zich in een ongunstige positie bevindt. Uit het gesprek dat gisteren in de Kamer over dit onder werp werd gevoerd bleek, dat in het oos ten van het land veel vraag is naar pro- dukten, die door de Duitse televisie wor den aangeprezen. De situatie in de haven van IJmuiden heeft door de vele feestdagen het karakter van een nieuwe vlaggetjesdag gekregen. Men wilde de feestdagen thuis doorbren gen, en het gevolg was dat de schepen zich ophoopten. Het was tjokvol, en de vis moest zo langzamerhand worden ge lost, want de toeloop was te groot. Gisteren tegen 4 uur is een aantal sche pen naar zee vertrokken, maar het was eigenlijk niet eens te merken, dat er sche pen uit de haven verdwenen waren. Toch ontstond er ook op zee een grote vloot, want later voegden ook de Scheve- ningers zich bij de collega's van IJmuiden en Katwijk. „Het lijkt wel vlaggetjesdag", riepen de schippers elkaar toe, terwijl ze, zoals op buisjesdag pleegt te gebeuren, achter elkaar aan naar de visgronden stoven. Tedwijl de schepen zo hun activiteit weer zijn begonnen gaat men in IJmuiden onverdroten door met het lossen van de schepen. Het duurt nu al even, en zo wordt morgen pas de IJM 28 „Amster dam" gelost, die op nieuwjaarsdag binnen liep met een gescheurd carter. De reder wilde liever tot morgen wachten met het verkopen van zijn vis. Vanmorgen was de aanvoer, die door vijftien schepen werd verzorgd, 790 kisten, waarvan 95 schol, 85 varia, 540 sardines, 70 haring en 8500 kilo tong. Schepen van de grote vaart waren er niet bij. Span- vissers zorgden behalve voor haring ook voor mooie springlevende gullen. Deze brachten 63—60 per 50 kilo op. De prijzen van de fijnvis waren: grote tong 4.504.30, grootmiddel tong 3.80 3.50, kleinmiddel tong 3.203, tong I 2.90 3.20, tong II 1.762.30, alles per kilo. Per 50 kilo werd betaald voor: grote gul 63—60, middel 55—50, klein 40—38, dichte wijting 12—10, grove schol 32—30, grootmiddel 29—27, kleinmiddel 36—35, schol I 5250, schol II 55—52, schol III 5247, haring 30—28, kleine sprot 10.40— 8, grove sprot 16.40—14.80. De besommingen luiden als volgt: 29/12 WR 58 7029, WR 59 7085, 30/12 WR 67 3980. WR 49 4970. WR 50 5620. WR 56 2660. WR 108 153, WR 141 153, 2/1 KW 172 5740, EH 9 248, 3/1 TX 18 2090, TX 5 2220, HD 160 3200, HD 34 f 1480, HD 147 2310, HD 112 1390, HD 14 3600. Op zee Bij de p-boeien werd minder gevangen dan gisteren. Er werden nu 2530 kilo tong en 3 tot 4 manden vis bemachtigd. De grote kotters op de kust vingen 50 tot 100 kilo tong en weinig vis. In de Ierse zee bedroegen de dagvangsten 70 tot 150 kant jes haring per dag. Nieuwe schippers Talrijke schepen hebben nu nieuwe schippers gekregen. De in KW 54 veran derde „Dirkje" vertrekt nu onder bevel van Jacob Guyt, de KW 99 „Maria There- sia" onder bevel van -diens zoon Maarten Guyt. De IJM 46 „Claesje" is nu KW 3 „Ko raalbank" geworden Schipper is de vroe gere schipper van de „Golfstroom", Cor nells Guyt. De „Golfstroom" KW 4 krijgt de schipper van de Deining, de Deining, KW 8, de vroegere schipper van de Dirk je, Arie Taal. Zo was het dinsdag De definitieve aanvoer van vis in IJmui den bedroeg dinsdag 4060 kisten vis, waar van 739 tong en tarbot, 2 heilbot, 353 schol, 2 schar. 1230 haring, 49 makreel, 438 schel vis, 797 wijting, 160 kabeljauw en gul, 12 leng, 41 haai, 2 ham, 68 poon, 145 kool- vis en 22 diversen. Er werden de volgende prijzen betaald: per kilo bracht heilbot 3,302,10 op, tarbot 3,302,40 en tong 4,804,10 voor de grote en 3,603 voor de grootmiddelsoort. Klein middel deed 3,502,30, kleine tong I 3,50 1,42, kleine tong II 3,101,34. Per 50 kilo luidden de prijzen: tarbot IV HO36, grote schol 44—21, grootmiddel 4621, kleinmiddel 4832, kleine I 6237, kleine II 7043, schar 3130, verse haring 2811,60, makreel 2519, grote schelvis 5415, grootmiddel 5715, kleinmiddel 6715, kleine I 40, kleine II 4917, wij ting 15—8, grote gul 37—23, middel 32—24, kleine 2613,50, kleine leng 28, kleine haai 1710, ham- 124, poontjes 159, kleine kool vis zwart 32—22, kleine koolvis wit 27—18. Per 125 kilo: grote kabeljauw 22476, grote koolvis zwart 10066, grote witte koolvis 12468, grote leng 7665. De besommingen luidden gisteren: IJM 26 ,,'s-Gravenhage" 14.600, KW 176 „Ge- sina Geertrui" 22.000, KW 183 5.600, KW 139 7.320, KW 146 f 8.050, KW 172 5.750, KW 93 4.500, KW 33 3.680, KW 168 3.390, KW 174 4.720, KW 79 3.710, IJM 45 7.060, IJM 73 f 3.790, IJM 7 2.950, IJM 55 5.510, IJM 56 2.760, IJM 3 f 1.540, VL 84 8.890, VL 152 10.500. Een 60-jarige in Brussel woonachtige Ne derlander heeft op oudejaarsavond een Belg met messteken dodelijke verwondin gen toegebracht. De dader wond zich in een twistgesprek met de 39-jarige Marcel Crocket, die in hetzelfde pension woonde, zo op, dat hij de man met een zak mes te lijf ging. Het slachtoffer overleed kort daarop. De dader is door de politie aangehouden. SEOEL (Zuid-Korea) (AP) De Zuid- koreaanse regering heeft bekendgemaakt, dat dinsdag door de zware zee op de oost kust van Korea 29 vissers verdronken zijn Eén visser wordt vermist. BOMBAY (Reuter) Tot nu toe zijn de lijken geborgen van 63 opvarenden van de maandagavond in een baai ten zuiden van Bombay omgeslagen veerboot. Het is nog niet bekend hoeveel personen aan boord van de boot waren, die offi cieel 45 passagiers kon vervoeren. Men verwacht echter dat het aantal slacht offers de zeventig niet te boven zal gaan. Alle zeven bemanningsleden werden ge red. BONN (AP) Nog 42,500 rekruten zijn ter heden opgeroepen, aldus heeft het Westduitse ministerie van Defensie mee gedeeld. Hierdoor zullen de totale West duitse strijdkrachten gebracht worden op ongeveer 357.000 man. Zij zullen vermoedelijk achttien maan den moeten dienen. Een wetsontwerp, waarbij de diensttijd van twaalf tot acht tien maanden verlengd wordt, zal deze maand in het parlement komen. Verwacht wordt dat het zonder tegenstand aangeno men zal worden. Van de 375.000 man dienen er 242,500 in het leger, 82,500 bij de luchtmacht en 28.000 bij de vloot. Verder zullen er 22.000 dienen in de territoriale defensie en bij de centrale militaire administratie. D.JAKARTA (Reuter) Dinsdagavond heeft president Soekarno in een radiore de de bewering afgewezen, vervat in een recente nota van de Australische regering, dat Indonesië zich schuldig zou maken aan woordbreuk jegens Australië, als het een gewapende aanval op West-Nieuw-Guinea In het Zuidfranse stadje Decazeville woedt al geruime tijd een strijd tussen mijnwerkers en de autoriteiten, die van plan zijn in de toekomst de mijnen te sluiten. Zo houden vele kompels een zitstaking onder de grond, terwijl hun vrouwen, kinderen en sympathiser en den bovengronds demonstraties hou den. De burgemeester van de stad heeft zijn ontslag ingediend, toen het bericht van de sluiting van de mijnen bekend werd. Op de foto een beeld van een demonstratie van mijnwer kersvrouwen in Rodez, de prefectuur van het departement. rl 1}i 'I -• <1 m ta zou ondernemen. Soekarno beschuldigde Nederland van „grote stijfhoofdigheid" en zei: „Wij Indonesiërs verbreken onze be loften niet, wij zijn een natie met eerge voel". Bij zijn bezoek aan Indonesië aldus Soekarno verder heeft de Australische premier Menzies mij de verzekering ge vraagd, dat het geschil om Nieuw-Guinea op vredelievende wijze zou worden gere geld. Indonesië heeft dit toegezegd, maar ik zei erbij, dat een dergelijke kwestie niet eenzijdig kan worden geregeld en dat Indonesië op zichzelf en alleen niet in staat is om een vreedzame bijlegging tot stand te brengen. Soekarno zeide vervolgens, dat de Ne derlanders eerst beloofd hadden, Nieuw- Guinea binnen een jaar over te dragen aan Indonesië. Toen zij deze belofte niet nakwamen deed Indonesië hiertoe een be roep op de Verenigde Naties. Dit leidde niet tot het gewenste doel en Indonesië ging over tot de politiek van „confronta tie" met de Nederlanders. Thans had Ne derland zich tot de V.N. gewend met de dékolonisatievoorstellen. „Wij weten ech ter allen dat dit maar onzin is", aldus Soekarno, die verder zei, dat de Neder landers in Nieuw-Guinea met gewelddadi ge middelen een marionettenstaat willen stichten. Soekarno stelde daar „de vrede lievende Indonesische houding" tegenover en zei, dat de Nederlanders daarop met het gebruik van geweld hebben geant woord. De Nederlanders versterken nu hun bewapening in Nieuw-Guinea, onder meer met een vliegdekschip. „Daarom heb ik mijn bevel gegeven. Is dit woordbreuk? Neen. Wij Indonesiërs breken geen beloften. Wij zijn een natie van eer". Uit Melbourne meldt Reuter, dat Arthur Caldwell, leider van de oppositie in Austra lië, het nodig acht dat het Australische leger- en lüchtmachtpersoneel uit Malakka terugkeert, „gezien de dreigende taal van president Soekarno, die hem aan Hitier deed denken". „Men kan nooit weten", aldus Caldwell, „of Soekarno na een geslaagde annexatie van westelijk Nieuw-Guinea niet zal pro beren zich van nog meer gebied meester te maken. Het is zeker dat Soekarno met een overwinning niet tevreden zal zijn. Zo als alle dictators moet hij de aandacht van het volk van binnenlandse moeilijk heden afleiden".

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6