Vooruitgang bij de voorbereiding van een gesprek Den Haag - Djakarta ■- Par ij's verwacht spoedig akkoord met het FLN „Indonesische toezegging over autonomie is Javaans vergif" HET WEER NEDERLANDSE AMBASSADEUR IN WASHINGTON: Zee en Meeuwisse mogen terug Indonesische concessie: Papoea's mogen zelf kiezen na een periode van Indonesisch bestuur Golf van terreur in Algerije: 38 doden veforetjout I DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 cL Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V-,Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P. W. Peereboora^nMr^BL^C^vM^der^^^ Acht Vlaamse meesters gestolen Het woord is aan Maar zij moeten de reis zelf betalen - mmm- In de krant van heden: LID NIEUW-GUINEARAAD OP SCHIPHOL: REGEN- EN TWEEDJASSEN Rustig weer De student Kirihio 1 Partei Nationaal Zestig doden WEEKEND-AANBIEDING Sappig malse riblappen, 500 gram 2.28 Varkenscarbonade 500 gram 1.78 Keurslagerij BUTTER 47e JAARGANG NUMMER 51 DONDERDAG 4 JANUARI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Teléf. 15295. IJmuider Courant Uit de woning van prins Jean Charles de Ligne in Parijs zijn zes schilderijen van Vlaamse meesters waaronder twee Brueghels en een David Teniers met een totale Waarde van ongeveer 75.000 gulden gestolen. Prins Jean is geparenteerd aan de Belgische koninklijke familie. (AFP). Oscar Wilde: Als pe de goden om genoegen smeekt, schenken zij u die om u te straffen. Dr. J. H. van Roven Een Reuterbericht uit Djakarta geeft een enigszins andere lezing van de concessie, waartoe Djakarta bereid zou zijn, namelijk uitstel van de formele souvereiniteitsover- dracht tijdens de uitoefening van een In donesisch bestuur over Nederlands-Nieuw- Guinea. Gezegd werd dat het mogelijk zou kun nen blijken Indonesië westelijk Nieuw- Guinea te laten besturen zonder dat de re publiek formeel de souvereiniteit uitoefent. Na een jaar zou de plaatselijke bevolking dan kunnen stemmen om haar wens te kennen te geven. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft donderdagochtend meegedeeld dat ten de- De schaatsenrijders Arie Zee en Chris Meeuwisse mogen terug naar Noorwegen. Dat heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond van morgen beslist na het beëindigen van het onderzoek naar de reden van het plotse linge vertrek van de twee rijders uit Noorwegen, waar zij in Fagernes trainden met de Nederlandse kernploeg, die straks zal deelnemen aan de grote titel wedstrij den. De KNSB besliste voorts dat beide schaatsers de terugreis naar hun ploegge noten zelf moeten betalen. Voor het com muniqué van de KNSB zie men paigina II. WASHINGTON. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Royen, heeft woensdag een onderhoud van een half uur gehad met de 'Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en met hoge Amerikaanse ambtenaren. Na afloop verklaarde hij, dat er enige vooruitgang is gemaakt bij de voorbereiding van besprekingen tussen Nederland en In donesië over westelijk Nieuw-Guinea. Volgens een AP-bericht uit Djakarta heeft de Indonesische regering haar gisteren gepubliceerde standpunt reeds weer prijsgegeven. Zij is thans bereid haar aanspraken op souvereiniteit over Nieuw-Guinea te laten vallen en de Papoea's de mogelijkheid tot uiteindelijke zelfbeschikking aan te bieden, indien Nederland bereid is het bestuur over het gebied aan Indonesië over te dragen. Deze concessie is door Indonesië reeds ter kennis gebracht van de regeringen van Amerika en Australië. Zij weer- spiegelt ,,het meest liberale standpunt" dat Indonesië in deze kwestie kan innemen, zo verklaarde een hoge woordvoerder in Djakarta. partemente nog geen berichten zijn ont vangen over bereidheid van de zijde van Indonesië tot een compromis in de kwestie- Nieuw-Guinea. Deze woordvoerder zei, dat het Indone sische standpunt is dat de Papoea's een kans gegeven moet worden het Indonesi sche bewind te ervaren en dat zij daarna over hun toekomst moeten beslissen. „Tenslotte zijn de Nederlanders daar tien jaar geweest. Nu is het onze beurt de inlanders te tonen wat wij kunnen," zei hij. „Onder Indonesisch bewind zullen de Papoea's alle kansen geboden worden hun eigen zaken te behartigen." „Indonesië zal de Papoea's toestaan over hun eigen toekomst te beslissen na mogelijk vijf of tien jaar," aldus de woord voerder. Zij kunnen zich dan bij de Indo nesische republiek aansluiten of hun eigen staat stichten. De woordvoerder zei, dat het grote ver schil tussen bestuur en souvereiniteit is, dat bestuur door het buitenland betwist kan worden maar souvereiniteit niet. Als Nederland bereid is aan de confe rentietafel te gaan zitten en bereid is het bestuur over te dragen, dan is Indonesië bereid de mogelijkheid te bespreken de Nederlandse autoriteiten die nu in Nieuw- Guinea zijn, toe te staan daar te blijven totdat een ordelijke overdracht van het bestuur kan plaats vinden, aldus de woord voerder. Deze concessie van de regering, aldus de woordvoerder, is wat de minis ter van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, verleden week bedoelde toen hij zei, dat Indonesië bereid is de mogelijkheid te overwegen de Papoea's een grote mate van autonomie te verlenen onder Indone sisch bewind. Onze correspondent in Washington meldt nog over het bezoek van de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. Van Roijen, aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, dat dit een onderdeel vormde van het actief diplomatiek ver keer, waarover de Nederlandse regering aan de Tweede Kamer mededeling heeft gedaan. Zoals bekend is, wenst de Neder landse regering over de inhoud van deze diplomatieke gesprekken de grootst moge lijke geheimhouding te bewaren. Een be zoek aan het State Department mag men niet als een soort crisisbezoek beschou wen. De afspraak met Dean Rusk was reeds vorige week gemaakt. Een week ge leden heeft dr. Van Roijen trouwens ook reeds een gesprek met Rusk gevoerd. Bij zijn jongste bezoek waren van Ameri kaanse kant ook Harriman en Cleveland aanwezig. De aanwezigheid van Cleveland, die op het State Department een topfiguur voor V.N.-zaken is, wijst erop dat o.a. gespro ken is over V.N.-bemoeienis met eventue le onderhandelingen. Van Nederlandse zij de zou men de Verenigde Naties gaarne bij de zaak betrekken. Dit zou in zekere zin de internationalisering betekenen waar Nederland de laatste tijd naar streeft. De Indonesische ambassadeur, dr. Zain, heeft dinsdag in Washington met vrij veel na druk over de mogelijkheid van V.N.-be- moeienis gesproken. Van V.N.-zijde is nog geen toezegging gedaan dat de volkenorganisatie in een of andere vorm de derde partij zal zijn bij onderhandelingen tussen Nederland en In donesië. Toch verplaatst het accent zich wel in de richting van de Verenigde Na ties, daar andere mogelijkheden voor het vinden van een derde partij gering blij ken. i'i .^.n" mmm rnmm Twee inwoners van de Zweedse vlaats Bromma nemen sedert 1920 op Nieuw jaarsmorgen een bad. Dit is op zich zelf niet zo bijzonder, ware het niet, dat zij dit in de openlucht doen Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Kennemcr Kruimels5 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving 5, 8 Panda cn andere beeldverhalen.7 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten .9 S port 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's PARIJS (Reuter) In de Franse hoofd stad is van gezaghebbende zijde verno men dat gemeend wordt dat een staken der vijandelijkheden in Algerije in zicht komt. Hieraan werd toegevoegd dat het resultaat der in het geheim door verte genwoordigers van de Franse regering en afgevaardigden der „voorlopige Algerijn se regering" gevoerde besprekingen „spoedig" bekend zou worden. „Wij zullen op korte termijn weten of de leiders van de opstand een einde aan de revolte wil len maken", aldus een uit regeringskrin gen afkomstige uitlating. TUNIS (Reuter) De persdienst der Algerijnse opstandelingen APS te Tu nis heeft verklaard dat onafhankelijk heid voor het Algerijnse volk en Algerijn se soevereiniteit over al het Algerijnse ge bied in overeenstemming moet worden ge bracht met hetgeen de Fransen als hun belangen beschouwen. Hieraan werd toe- De heer Abdulah Arfan, een van de Pa poea-leden van de Nieuw-Guinearaad heeft gisteren vlak voor zijn terugkeer naar Biak op Schiphol het volgende commen taar geleverd op de toezeggingen van In donesische zijde voor- autonomie, die West-Irian binnen de republiek ten deel zou vallen wanneer het gebied aan Indo nesië zou worden overgedragen: „De bevolking van Nieuw-Guinea mag dan nog niet het ontwikkelingspeil en het inzicht bereikt hebben van een Europees land, niettemin voelt zij heel goed en dui delijk aan, dat deze beloften over autono mie binnen Indonesië niet anders dan als Javaans vergif beschouwd moeten wor den." Met de heer Arfan vertrokken ook de voorzitter van de raad, de heer J. H. F. Sollewijn Gelpke, en het Papoea-lid B. Mo- fu. Van de uit 13 leden bestaande delega tie van de raad, die vorige maand in Ne derland aankwam, zijn er thans 11 naar Hollandia teruggekeerd. Over een week zullen de laatste twee vertrekken: mr. J. O. de Rijke en pater dr. L. J. van de Berg, die eerst het parlementaire debat over Nieuw-Guinea wensten bij te wonen. Gevraagd om commentaar op de beslis sing van de Nederlandse regering het zelf beschikkingsrecht niet langer als strin- Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 lElDSÊSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met wolkenvelden en plaatselijk mist. Weinig wind. Temperatu ren om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee gente voorwaarde voor een gesprek met Indonesië te handhaven, zei de heer Solle wijn Gelpke: „Zoals u bekend is, wenst ook de raad zo'n gesprek, wanneer dat een vreedzame oplossing van het probleem zou kunnen bevorderen. Wanneer zo'n ge sprek alleen maar mogelijk is zonder het zelfbeschikkingsrecht als prealabele voor waarde. dan kan ik daar wel mee instem men, zolang het recht maar niet wordt prijsgegeven. En van Nederlandse zijde is het ook niet prijs gegeven. De enige verandering is, dat Indonesië het zelfbe schikkingsrecht nu, vóór het begin van een gesprek, niet met nadruk behoeft te erkennen." De beide Papoea-leden waren van me ning dat er op Nieuw-Guinea geen meer derheid te verkrijgen zou zijn voor een voorstel, waarbij het eiland binnen de Re publiek Indonesië autonomie zou verkrij gen. De voorzitter bevestigde dat de Nieuw- Guinearaad binnenkort bijeen zal komen om zo snel mogelijk de besprekingen te beginnen over het advies, dat de Neder landse regering voor 5 april wenst te heb ben, en waarin de raad duidelijk moet ma ken hoe het zelfbeschikkingsrecht op het eiland het best verwezenlijkt kan worden. Indien mogelijk zal het advies eerder worden uitgebracht. Over de Papoea-student Frits Kirihio, wiens onverwachte reis naar Indonesië en gesprek met Soekarno nogal opzien heb ben gebaard, zei de heer Arfan: „Hij heeft geen enkele bevoegdheid om namens iemand anders dan zichzelf te spreken. Dat recht kunnen en willen wij hem niet ontzeggen, maar hij heeft daar niet na mens Nieuw-Guinea het woord gevoerd, als hij dat maar weet." Zoals gemeld zou Kirihio in Djakarta gezegd hebben te ge loven dat de Papoea-bevolking, als ze de vrije keus had, vóór aansluiting bij Indo nesië zou kiezen. In Hollandia heeft het lid van de Nieuw- Guinearaad Kaisiepo met grote nadruk gezegd dat „de houding van Kirihio, die op kosten van Nederland in Leiden stu deert, niet alleen getuigt van ondankbaar heid, maar ook van een onbeschofte in stelling." Naar de mening van de heer Kaisiepo is het niet onmogelijk, dat een bepaalde 'd -»!' :St:« "v: pro-Indonesische groep Nederlanders de reis van Kirihio bekostigd of althans gesti muleerd heeft. „Wat hij gedaan heeft zal echter internationaal weinig verschil maken voor West-Papoea". De heer Kai siepo was van mening dat Kirihio niet meer naar Nederland zal terugkeren. „En als hij hier komt, al of niet met zijn Indo nesische vrienden, dan zullen wij "wel met hem afrekenen". Het Nieuw-Guinearaadslid Bonay, dat tijdelijk voorzitter is van de Parna (Par tei Nationaal), waarvan de student Kiri hio een der oprichters is, zei niets van het vertrek van Kirihio te hebben begre pen. De drie in Nederland studerende le den van de Parna (Kirihio, Indey en Wa- joi) hebben nog op 18 december een brief tot de regering gericht, waarin driehoeks onderhandelingen werden geëist als mid del om zowel Nederland als Indonesië er toe te bewegen het recht op zelfstandig heid te erkennen. De drie leden van de Nieuw-Guinea raad, die gisteren van Schiphol terug gingen naar Nieuw-Guinea. Van links naar rechts de heren Arfan, Mofu en Sollewijn Gelpke. Op de vraag of het waar is dat zoals Kirihio gezegd heeft, de Papoea's voor In donesië zouden kiezen indien de gelegen heid geboden werd, antwoordde de heer Bonay: „Er is hier inderdaad een groep pro-Indonesische Papoea's, maar er ,is ook een groep pro-Nederlandse Papoea's. Als het waar was, dat alle Papoea's voor Indonesië zouden kiezen, dan zou er geen Parna behoeven te bestaan, omdat wij er altijd juist naar gestreefd hebben tegen stellingen tussen beide groepen ongedaan te maken. Als het juist is dat Kirihio in derdaad in Djakarta is, dan staat de Par na daar beslist afkeurend tegenover", zei hij. „Nederland mag niet voor dreiging met wapengeweld opzij gaan. Het zelfrespect van het Nederlandse volk eist, dat het, indien nodig, een aanval met wapens zal keren", aldus mr. J. O. de Rijke, lid van de Nieuw-Guinearaad, gisteravond in een lezing voor het „Oud-strijders Legioen" in Den Haag. De heer De Rijke wilde in het midden laten of de territoriale claim van Indone sië op Nieuw-Guinea juist is. „Want het gaat niet om een juridisch-staatsrechtelijk vraagstuk, maar om het probleem van 750.000 mensen die wij zelfbeschikking en bescherming beloofd hebben," zei hij. Hij meende dat voor dit standpunt bij het Ne derlandse volk onvoldoende begrip be staat als gevolg van een gebrek aan voor lichting. Wanneer Soekarno's troepen Nieuw-Gui nea mochten binnenvallen, zal Nederland zijn vuist moeten ballen, meende mr. De Rijke. Men mag niet opzij gaan voor een inbreuk op de internationale rechtsorde. Anderzijds moet Nederland zich naar zijn mening niet generen om met Indonesië aan de conferentietafel te gaan zitten, meende mr. De Rijke, die de basis voor een gesprek overigens erg klein achtte. gevoegd: „Dit zal niet eenvoudig zijn, doch voor alle vraagstukken kunnen oplos singen worden gevonden". TANGER (Reuter) In een bericht, dat te Tanger uit de Marokkaanse hoofd stad Rabat is ontvangen, wordt erop ge wezen dat de Marokkaanse regering en de gewezen leider der Algerijnse rebellen- regering Ferhat Abbas indertijd een ge heime overeenkomst hebben gesloten, waarin Marokkaanse aanspraken op zeer grote delen der Algerijnse woestijnen zijn neergelegd. Volgens kringen, die nauwe verbindingen onderhouden met de Marok kaanse regering, is deze laatste van me ning dat de met Abbas gesloten overeen komst onaantastbaar is. Zij heeft te ken nen gegeven te verwachten, dat de huidi ge leider van het Algerijnse opstandelin genbewind, Ben Khedda, het met Abbas gesloten akkoord zal nakomen. Van dezelfde zijde wordt er nog op ge wezen dat Marokko van mening is dat de hulpbronnen van de Sahara waarbij speciaal aan de olievelden worden ge- dracht door Marokko, Tunesië en Alge rije gemeenschappelijk moeten worden ge ëxploiteerd. Commentators te Rabat wij zen er op dat de vertegenwoordigers der Algerijnse opstandelingen daarom in hun geheime besprekingen met de Franse af gevaardigden geen afbreuk mogen doen aan de belangen van Tunesië en Marok ko in de Sahara. Ben Khedda wordt vandaag uit Tanger verwacht, in Rabat, waar hij door koning Hassan II zal worden ontvangen. Te Tunis is vernomen dat Ben Khedda tien tot. vijftien dagen in Marokko zal blij ven. ALGIERS (Reuter) Algerije is woens dag het toneel geweest van een golf van aanslagen en gevechten tussen Algerijnen en Fransen. Het dodencijfer van deze dag bedraagt volgens de laatste gegevens acht endertig: 61 personen werden gewond. In Oran, waar de ernstigste ongeregeld heden voorvielen, telde men negentien do den, onder wie acht Fransen. Hier raak ten jonge Fransen slaags met Algerijnen, van wie er zes werden vermoord. Het uit gaansverbod werd vervroegd tot acht uur. In Constantine (Oost-Algerije) ontplofte een granaat in een bioscoophal. Drie Al gerijnen werden gedood en 27 gewond. De uitzending van radio-Algiers werd woensdagavond gestoord door een geheime zender van de O.A.S., die een toespraak van ex-generaal Salan uitzond-.Salan sprak daarin zijn hoop en vertrouwen uit, dat de O.A.S. in 1962 de overwinning zal be halen. De O.A.S. heeft in Algiers biljetten aangeplakt waarin opgeroepen wordt tot een algemene mobilisatie. In de eerste drie dagen van het nieuwe jaar zijn door de terreur zestig personen gedood en 135 gewond. Advertentie Bij 100 gram ham a 58 cent 100 gram boterhamworst 10 cent KENNEMERLAAN 43-45

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1