Forse taal van minister Luns in Tweede Kamer VOLVO Verschil van mening over het stakingsrecht Westduitsers voldaan over verklaringen Marijnen AGENDA Fokker maakt plannen voor opvolger van F 27 en Rijdend Personeel N.S. gaat nevenbonden stichten N.-Guinea-debat besloten Mond- en klauwzeer bedreigt de veestapel U. TM/tiUwfUk C.N.V. ook voor erkenning van de wilde staking De zaak-Stalmaan Aansluiting bij de Nederlandse Vakcentrale overwogen Om het vriespunt en handen ruw? DO -'.dag 4 JANUARI 1962 Mededeling aan onze klanten HOEDEN haarvilt Grote Houtstraat 96 - Haarlem Voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting geïnstalleerd Gezonken kustvaarder zal worden gelicht *n tip, rijdt topkwaliteit OVERVEEN TEL. K 2500 -55602 -11123 Oplichter die zich voor arts uitgaf tot een jaar veroordeeld „Ganymedes" maakte proefvaart VAKCENTRALES ZIJN HET NIET EENS Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Enschede wijst zijn bezoekers de weg Dodelijk verkeersongeluk Jongens stalen voor 7000 gulden aan postzegels WEEKABONNEMENTEN (Van onze parlementaire redacteur Premier De Quay en minister Luns hebben gisteren aan het eind van het leuw-Guineadebat in de Tweede Kamer erkend dat de situatie uitermate ernstig is. Ondanks de Indonesische bedreigingen met geweld streeft het kabinet einaar, binnen de grenzen van het mogelijke een bijdrage te leveren tot het vinder van een oplossing. „Wij zullen", aldus de minister-president, „onze ver antwoordelijkheid voor het volk van Nieuw-Guinea hierbij niet overboord S°™e"' \oor handhaving van de rechtsorde in dit gebied zijn wellicht offers nodig Ov er de aard van deze offers liet prof. De Quay zich evenwel niet nader uit. Het debat is geëindigd zonder een formele uitspraak van de Kamer. De legering heeft uit de houding van de meerderheid de kracht geput op de ingeslagen weg voort te gaan. De minister-president hoopte, dal de Kamer haar vertrouwen aan het kabinet ook later zou blijven schenken en dat hij wellicht spoedig nadere gegevens zou kunnen verstrekken over de internationale contacten, die nu nog gehuld zijn in een waas van diplomatieke geheimzinngheid. mr. De fractieleider van de P.v.d.A., Burger, was teleurgesteld over het de bat en meende dat de regering en de meer derheid van de Kamer de toestand niet ernstig genoeg opvatten. „Integendeel", zei minister Luns, „de situatie is uiter mate ernstig. De regering doet alles om een vreedzame regeling te verkrijgen, al kan zij niet garanderen dat een gesprek- zonder-voorwaarden, zoals thans wordt beoogd, inderdaad tot stand komt. Aan een dergelijk gesprek zal ook de andere partij, dus Indonesië, moeten meewerken. De eer ste reacties uit Djakarta waren niet erg hoopvol", vond mr. Luns, die goed op dreef was Met enkele persoonlijke grap pen slaagde hij erin de langzamerhand ge spannen sfeer in de Kamer te laten uit lopen op enige lachsalvo's. Mr. Luns heeft forse taal gesproken. Hij noemde de dreigementen van Indonesië chantage, waardoor het ontstaan van een gesprek zeer wordt bemoeilijkt. „De re gering zal niet wijken, zij is niet van plan te capituleren", zei de minister. Geïrriteerd toonde de bewindsman zich over de opmerkingen van mr. Biesheuvel (A.R.), die critiek had geleverd op wat hij noemde „het blijmoedige optimisme" van de regering na het vastlopen van het plan- Luns in de Verenigde Naties. De minister betoogde dat de regering nadien zeer veel heeft ondernomen. Mr. Biesheuvel zei later dat het slechts een nuanceverschil betrof en dat ook de A.R.-fractie het kabi net steunde in het vertrouwen dat er een gesprek zou komen. Staatssecretaris Bot beloofde dat del Papoea's gelegenheid zouden krijgen zich een zo duidelijk mogelijk beeld te vormen omtrent een vrije en verantwoorde keuze, Advertentie Wij bieden aan tegen naseizoens- prijzen ANKLETS 1.70 (z. wollen sokken 1.98) SHAWLS 100 mohair 5.80 (wol 3.80) OVERHEMDEN va. 8.80 No-lron - Tr. Nylon - Gestreept HANDSCHOENEN v.a. 9.80 PYJAMA'S (zwanedons - poplin)9.80 v.a. 13.95 o.a. Sutton - Staalmeester - Péschal PULLOVERS en VESTEN (unieke aanbieding) v.a. 19.80 KOLBERTS v.a. 19.80 KOSTUUMS (modetinten) v.a. 78.00 Vélu ook waar het betreft contacten met In donesië. Bij de replieken kwam de heer D e Groot (Comm.) met een motie, waarin overdracht van Nieuw-Guinea aan Indo nesië werd gevraagd, „ter voltooiing van de soevereiniteitsoverdracht van 1949". De heer Lankhorst (P.S.P.) had de motie mede-ondertekend. Deze steun was echter niet voldoende, hiervoor zijn tenminste vijf handtekeningen nodig. De heer De Groot kwam slechts tot vier. Pikant was overi gens wel dat de communist inhaakte op een uitlating van de heer Suurhoff, voor zitter van de P.v.d.A., die in Amsterdam had gezegd dat oorlog met Indonesië tot elke prijs moest worden voorkomen. „Tot elke prijs". En daarom richtte de commu nistische spreker tot de P.v.d.A. de vraag, of de P.v.d.A. desnoods bereid zou zijn een algemene werkstaking te bevorderen en buiten het parlement tegen de regering te ageren. De socialisten gingen natuurlijk niet op deze vraag in. Mr. Burger vroeg zich af, of de uit latingen van minister Luns over chantage en dergelijke wel in het belang zouden zijn van de Papoea's. „Het kabinet ma noeuvreert ons en hen in de gevarenzone". Vertrouwen had de heer Burger nooit in dit kabinet gehad; daarom kon hij het vertrouwen nu ook niet opzeggen. Minister Luns deed hem denken „aan een man die sprak, wetend dat zijn tijd van gaan ge komen is". Mr. B 1 a i s s e (K.V.P.) betuigde nog eens zijn instemming met het beleid en vroeg, of de regering inderdaad ernst wilde maken met onderhandelingen. Het op treden van een ander kabinet leek hem ongewenst. Veel bijzonders leverden de replieken niet meer op, behalve dan enig geharrewar tussen de heren Blaisse en Burger over de vormen van zelfbeschikkingsrecht en tussen mr. Biesh euvel en enkele socialisten over de gedachte van een „open gesprek", zoals in oktober door dr. Bruins Slot was gesuggereerd. Na de sluiting van het debat, dat dus voor de regering nog goed afliep, kregen de bewindslieden vele handen te drukken, ook van mr. Burger. Want ondanks de politieke tegenstellingen plegen de per soonlijke verhoudingen welwillend te zijn. Tijdens de woensdag in Utrecht gehou den vergadering van het produktschap voor vee en vlees heeft de voorzitter, de heer Joh. de Veer, uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de ontwikkeling van mond- en klauwzeer onder het vee. Men had gehoopt door het instellen van een tijdelijk vervoersverbod de omvang van deze ziekte terug te brengen, maar zo zei hij, deze wens is niet in vervulling gegaan. Hij pleitte voor de grootst mo gelijke medewerking bij het bestrijden van het mond- en klauwzeer. De heer De Veer adviseerde de boeren de voorschriften van de veterinaire dienst stipt na te leven. Hij had de indruk, dat men zich niet voldoende bewust is van de ernst van de situatie. Op de bedrij ven is de grootste voorzichtigheid gebo den; de veehouders dienen hup stallen gesloten te houden voor bezoekers. Het mond- en klauwzeer kan een ernstig ge vaar worden voor de export, aldus de heer De Veer. Bij het bespreken van de marktsituatie verklaarde de heer De Veer van mening te zijn. dat de rundvleesproduktie dient te worden uitgebreid. In de afgelopen week was het aanbod van varkens wat achter gebleven, de prijzen bewogen zich op hetzelfde niveau als in de week daar voor. Adviescollege voor regering Minister Van Aartsen heeft gisteren in Den Haag de voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting geïnstalleerd. Dit ad viescollege is ontstaan door fusie van het in 1946 opgericht orgaan met dezelfde naam en de Raad voor de Woningbouw. Deze nieuwe voorlopige raad bedoelt de voorloper te zijn van een na de inwerkin- treding van de nieuwe woningwet in te stellen definitieve raad. In zijn installatierede sprak de minister van een belangrijke stap voorwaarts op de weg naar een definitieve voorziening in de behoefte van de regering van één breed samengesteld deskundig college, dat haar op het terrein der volkshuisvesting van advies kan dienen. De raad is verdeeld in drie vaste com missies. Voorzitter is mr. C. J. G. Becht, burgemeester van Tilburg. Voorzitters van resp. de vaste commissies voor de woning- financiëring en voor de woningbouw zijn mr. H. Bavinck, wethouder in Rotterdam en prof. Mazure, hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool in Delft. De berging 'van de Nederlandse kust vaarder ..Santa Margherita", die 30 decem ber bij Göteburg aan de grond liep, zal vol gende week beginnen. De 750 ton cement zullen eerst gel' moeten worden. Advertentie ,.*-V hoofd-agent rayon Haarlem De rechtbank in Amsterdam heeft een 32-jarige Amsterdamse assurantiebezor ger wegens oplichting veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Tegen hem was twee jaar geëist. Zich uitgevend voor dokter had hij bij handelaren in bandrecorders in Amster dam, Utrecht en Rotterdam apparaten („voor medische doeleinden") besteld en aan ziekenhuizen laten bezorgen. Vervol gens haalde hij de bandrecorders bij de portiers in de ziekenhuizen op met de me dedeling dat ze verkeerd bezorgd waren. De opkoper, aan wie de man de appa raten verkocht, werd wegens heling ver oordeeld tot vijf weken gevangenisstraf. Tijdens een proefvaart over de Noord zee, van Rotterdam naar IJmuiden, is voor de eerste maal in het nieuwe jaar een nieuw schip aan de Nederlandse koopvaardijvloot toegevoegd: het m.s. „Ganymedes", dat door de directie van de K.N.S.M. werd overgenomen van de bouwers, de gebroeders Pot te Bolnes. De „Ganymedes", die een inhoud heeft van ruim 7000 ton, werd op 9 augustus ge doopt door mevrouw J. A. Prinsen- De Jong, echtgenote van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Het schip is het negende in de serie „Es-schepen" van de K.N.S.M., voor wel ke serie thans nog vijf schepen in aan bouw zijn. Er heerst verschil van mening tussen N.V.V. en K.A.B. enerzijds en C.N.V. ander zijds over de wettelijke regeling van het stakingsrecht. Het was de bedoeling, dat de werknemerscentrales gezamenlijk hun standpunt hierover kenbaar zouden maken, voordat op 17 januari de commissie sta- spraken tegen wettelijk vastleggen van dit recht. Tot nu toe heeft minister Beer man zich niet uitgelaten over het voor ontwerp van wet, dat door zijn voorgan ger, prof. Samkalden, in december 1958 gereed was gemaakt. Al met al ziet het ernaar uit, dat de weg naar een wette. kingsrecht van de Stichting van de Arbeid lijke fundering van de staking zo die I lOO .J l l BONN In YVest-Duitsland is men over het algemeen zeer voldaan over het feit dat minister Marijnen schriftelijk en mon deling te kennen heeft gegeven dat hij het betreurt de Duitse ambtenaar dr. Otto Stalmann ten onrechte beschuldigd te heb ben van omkoperijen. Zoals bekend heeft het Bonner openbaar ministerie twee we ken geleden in een uitvoerig document uit eengezet, dat het Nederlandse verbond van groenten- en fruitproducenten in de loop der jaren weliswaar 5,5 miljoen a.an het oost-west-syndicaat overmaakte, om via omkoperij de afzet van de Nederlandse produkten in West-Duitsland te bevorde ren, maar dat er geen enkele aanwijzing is, dat Stalmann van dit bedrag een graantje meepikte. In Bonn is men echter minder enthou siast over het feit dat de Nederlandse oud minister van landbouw Mansholt, nu vice- BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19 en 21.15 u.: „De drie musketiers", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De dolle generaal", a.l. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u.: „Een pyama voor twee 14 j. Lido Theater, vandaag 20 u.: „Pépé", a.l. Van vrijdag af in de avondvoorstellingen (19 en 21.15 u.): „De terreur van de rode draak", 18 j. In de middagvoorstellingen (14 u.): „De lord, de lady en de butler", a.l. Luxor Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Als het jonge koren rijpt", 18 j. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15 u.: „Heldencomman do", 14 j. Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Vrij dag tot en met donderdag 19.30 u.: „Ben Hur", a.l. Rembrandt Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Van de brug af gezien", 18 j. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15 u.: „Pa krijgt de klappen", a.l. Roxy Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De jacht op de groene helm", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De laatste grens", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „L'Amérique insolite", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „De vechtjas", 14 j. Vrijdag t.m. zondag 20 u.: „De strijd om de gele rivier", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Groepstentoonstelling van „Kunst Zij Ons Doel": 10-12 u. en 13.30-17 u„ zon dag 14-17 u. Tot 8 jan. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 10-22 u. Tot 1 februari. DONDERDAG 4 JANUARI City-theater, 20 u.: „Désirée". VRIJDAG 5 JANUARI City-theater, 20 u.: „De dolle generaal". Rex-theater, 20 u.: „Misdaad na school tijd". Fieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. DONDERDAG 4 JANUARI Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De Ko ning der boekaniers". VRIJDAG 5 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De wanhoop van inspecteur Gideon". Luxor Theater, 19.30 u.: „Exodus" (Eén voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „Het zwaard van Robin Hood". Om vreemdelingen die in Enschede moeilijk de weg kunnen vinden van dienst te zijn, heeft het gemeentelijk voorlich tingsbureau van Enschede plattegronden van de stad op briefkaartformaat laten vervaardigen. De politie-agenten zullen hiervan een aantal exemplaren bij zich dragen. Ze zul len eveneens aanwezig zijn bij de recep ties van bedrijven, bij de hotels, de A.N.W.B. en bij de reisbureaus. Wanneer voortaan iemand in Enschede de weg zoekt, kan de route voor hem op het kaartje uitgetekend worden. president van de commissie der Europese Economische Gemeenschap, zich tegen over Stalmann niet heef't verontschuldigd. De beschuldigingen tegen Stalmann kwa men ten slotte niet alleen van minister Marijnen, maar ook van Mansholt, die zelf, evenals zijn kabinetchef Alfred Mozer veelvuldig in Bonn vertoefde, voordat de bal in de zaak Stalmann aan het rollen ging. Ook wijst men er in Duitsland op, dat de merkwaardige overboekingen van gel den voor omkoperij door de Nederlandse groenten- en fruitproducenten plaats von den tijdens het ministerschap van dr. Mansholt. Minister Marijnen maakte aan deze overboekingen onmiddellijk een eind bij zijn ambtsaanvaarding. In Bonn vraagt men zich nu af of mi nister Mansholt misschien geweten heeft dat de gelden voor omkoping bestemd wa ren. In dat geval trekken de Duitsers in twijfel of Mansholt wel geschikt is voor zijn huidige vertrouwenspositie, waarin hij geacht wordt de agrarische belangen van de zes landen met elkaar te verzoenen. De Süddeutsche Zeitung schrijft in een commentaar, dat niet alleen Mansholt, maar ook de Duitse staatssecretaris Glob- ke alsnog over de zaak Stalmann aan de tand moet worden gevoeld. Het blad schrijft niet te begrijpen, waarom Globke de beschuldigingen uit de mond van mi nister Marijnen zonder meer doorgaf aan de minister van justitie van Noord-Rijn- land-Westfalen, Flehinghaus. Deze laatste ging toen over tot arrestatie van Stal mann, waarmee de hele zaak in de open baarheid kwam. voor de tweede maal bijeen zal komen. Aangaande de mogelijkheid van een over eenstemming vóór die datum, hullen de drie grote vakcentrales zich echter in stil zwijgen. N.V.V. en K.A.B. willen het recht om een staking uit te roepen alleen geven aan verenigingen, die de koninklijke goedkeuring hebben (dus ook de E.V.C.) Zij zien het stakingsrecht als een laatste middel om de verbetering van arbeids voorwaarden te verkrijgen en willen dit recht alleen toekennen aan organisaties, die verantwoording voor lonen en ar beidsvoorwaarden dragen. Het C.N.V wil ook wilde stakingen wettelijk mo gelijk maken, op grond van haar principe van soevereiniteit in eigen kring en ver antwoordelijkheid der lagere organen Overigens zijn N.V.V., C-N.V. en K.A.B het eens over het feit, dat een staking wettelijk veroordeeld kan worden, magr dat een dwangsom en een gijzeling uit den boze zijn. De drie vakcentrales ma ken er vooral bezwaar tegen, dat de rech ter een weigering om te werken nog steeds als een inviduele wanprestatie tegenover het arbeidscontract aanmerkt. Dit past menen zij, niet meer in de moderne ver houdingen, waarin meestal de vakorgani satie en zelden het individu voor de sta king verantwoordelijk is. Door het Centraal Sociaal Werkgevers verbond is dit najaar aan de werkne merscentrales ter vertrouwelijke kennis neming de nota-Lichtenauer ter hand ge steld (mr. Lichtenauer: oud-Eerstekamer- lid voor de C.H.U. thans staatsraad). De ze nota wordt beschouwd als het stand punt van de werkgeversorganisaties, hoe wel zij niet officieel als zodanig is ge sanctioneerd. Het rapport-Lichtenauer toont zich niet erg enthousiast voor een wettelijke rege ling van het stakingsrecht, hoewel het diverse mogelijkheden ter discussie open laat. De commissie stakingsrecht van de Stichting van de Arbeid is ingesteld om aan de minister van Justitie op zijn ver zoek het standpunt van het bedrijfsleven over deze materie kenbaar te maken. Te voren heeft minister Beerman hierover al de mening gevraagd van vier hoogle raren in het arbeidsrecht, die zich in het voorjaar van 1961 met drie tegen één uit- Jhr. mr. V, M. de Brauw overleden. Op 85-jarige leeftijd is in Den Haag over leden jhr. mr. W. M. de Brauw, advocaat bij de Hoge Raad der Nederlanden. Ver scheidene jaren was hij deken van de orde van advocaten. Hij was Kamerheer in bui tengewone dienst van de Koningin. Baby gestikt. In Nijmegen heeft een moeder haar baby van drie maanden le venloos in het bedje aangetroffen. Het kindje is waarschijnlijk gestikt in een kussentje. In de Fokkerfabrieken te Schiphol wor den plannen uitgewerkt voor de bouw van het eerste Nederlandse straalvliegtuig voor de burgerluchtvaart als opvolger van de zo succesvolle nog met schroefturbinemo- toren uitgerust F 27 „Friendship". Met nadruk verklaart de Fokker-directie dat het nog slechts plannen betreft,-want de beslissing voor de ontwikkeling van een dergelijk uitermate kostbaar project hangt niet alleen van haar af. Het plan behelst de bouw van een mid delgroot tweemotorig straalverkeersvlieg- tuig voor ongeveer 44 tot 55 passagiers (vergelijk de Caravelle met 77 passagiers) dat de typebenaming F 28 zal krijgen. Fokker zou het in 1965 of 1966 kunnen gaan leveren. Op het ogenblik wordt met een marktonderzoek nagegaan of er naar een dergelijk toestel voldoende vraag be staat. De F 28 zal in snelheid weinig of niets onderdoen voor de huidige Caravelle. De kruissnelheid van dit Franse toestel ligt in de buurt van 800 km per uur (aanbe volen kruissnelheid 745 km), terwijl het Nederlandse straalvliegtuig een kruissnel heid zou krijgen van 77 km per uur. Even als de Caravelle en diverse andere, nieu we of nog in ontwikkeling zijnde straaltoe- stellen zal de F 28 worden voortgestuwd door twee bij de staart aan het achter stuk van de romp gemonteerde turbofan straalmotoren, hetzij van Rolls Royce, het zij van Bristol-Siddeley, die elk ongeveer 3200 kg stuwdruk leveren. Het vliegtuig zou in de gewichtsklasse van twintig tot eenentwintig ton vallen. Daarmee zal de machine "dan een nieuwe klasse verkeers vliegtuig vormen tussen de 32 ton wegen de BAC 111 en de 14 ton wegende De Ha- villand 126 die op het ogenblik beide in Engeland worden ontworpen. De F 28 zal bestemd zijn voor de korte afstanden, waarop het in het gebruik eco nomisch zal zijn en wel met 55 passagiers voor een afstand van 350 km en met 44 passagiers voor circa 1000 km. Wel zal de F 28 als straaltoestel uiteraard voor het opstijgen en landen iets langere banen no dig hebben, dan de „Friendship", doch volgens Fokker zou het gebruik kunnen maken van ongeveer 85 percent der door de „Friendship" gebruikte vliegvelden. er ooit komt een lange zal zijn. Ambassades. De Nederlandse rege ring en de regering van de Birmaanse Unie hebben in gemeenschappelijk overleg besloten haar wederzijdse gezantschappen in Rangoon en Den Haag te verheffen tot ambassades. Te vermoeiend. De heer J. Hoogland uit Leeuwarden heeft bedankt als lid van de Eerste Kamer, waarin hij sinds 1946 zit ting heeft gehad voor de Partij van de Arbeid. In een brief aan de Kamervoorzit ter deelt de heer Hoogland mee, dat net op en neer reizen tussen Leeuwarden en Den Haag hem te vermoeiend is geworden. Opbouwend geluid. Voor het weder- opbouwfonds van de Grote of St. Laurens- kerk in Rotterdam, die bij het bofnbarde- ment van 1940 uitbrandde, is een grammo foonplaat gemaakt, waarbij de netto-op brengst ten goede zal komen aan de ner- bouw van de kerk. De plaat (speelduur 2 x 16 minuten) bevat opnamen van het Kralingse Vrouwenkoor, het Rotterdams Barok Ensemble en de organist van de kerk, George Stam. Volières in woonwijken. In Delft be staan plannen om op de groenstroken in de nieuwe woonwijken -volières te plaatsen. Deze plannen zijn ontworpen door de Delftse „Vereniging van Vogel- en Natuur vrienden". Het gemeentebestuur heeft reeds zijn medewerking toegezegd. Consulaat opgeheven. Op grond van een besluit van de Argentijnse regering is het consulaat van Argentinië voor de Ne derlandse Antillen en Suriname, gevestigd te Willemstad, opgeheven. De heer Enrique Hakkers is eervol ontheven van zijn func tie van consul-generaal te Willemstad. Advertentie In Heerlen is de 74-jarige J. Scholl uit Schaesberg om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets geen voorrang gaf aan een bestelauto en werd overreden. De Vakvereniging Rijdend Personeel N.S. heeft gisteravond besloten de oprich ting van neven-vakorganisaties in andere sectoren van het spoorwegbedrijf te sti muieren. Het bestuur voelt voor aanslui ting bij de neutrale Nederlandse Vakcen trale (12.000 leden). Uit andere overheids sectoren, als de PTT en de tram, zijn reeds verzoeken ontvangen om te helpen bjj het oprichten van vakorganisaties daar, los van de drie grote vakcentrales. Het bestuur meent zich echter tqj; d£ Spoorwegen' te moeten beperken.' Het besluit tot oprichting van nevenor ganisaties in andere spoorwegsectoren werd genomen met 15 afdelingen voor en 4 tegen (Alkmaar, Heerlen, Maastricht en Zutphen). Overigens werd uit de vergade ring twijfel naar voren gebracht aan de bereidheid van andere sectoren om eigen vakorganisaties te stichten. De afdelingen Heerlen en Maastricht hebben deze be hoefte trachten te peilen door enquêtefor muiieren uit te zetten, er was niet één formulier terugontvangen... Voor de wijziging van het reglement dienstvoorwaarden, die per 1 april moet ingaan, heeft de vakvereniging zijn eisen opgesteld. De voornaamste bepalingen zijn: 1. Het optrekken van het basisloon met f 80,- in de maand om de achter stand in te halen. 2. De zeven percent onregelmatigheidstoeslag moet bij het loon worden gevoegd. 3. Een vijf percent loonsverhoging (buiten de 80,-) voor de trendverhoging. 4. Voor de onregelmatige diensten een andere beloning. Thans wordt voor de nachtdienst tussen 12 uur en 6 uur een toeslag van twee kwartjes per uur gegeven. De vakvereniging eist nu dat, als er tussen 12 en 5 uur 's nachts ten minste 3 uur dienst wordt gedaan, de gehele dienst ook de uren die buiten de periode tussen 12 en 5 uur vallen volgens het overwerktarief wordt be loond. Verder wenst men niet meer dan vijf dagen nachtdienst achter elkaar. 5 Een wekelijkse werktijd van 42 tot 45 uur. De rest moet als overwerk worden be taald. Wederom werden bittere woorden ge sproken over de erkende vakorganisaties Voorzitter Gijsberts deelde mee, dat een onderhoud zal worden aangevraagd met de minister van Verkeer en Waterstaat om de erkenning van de Vakvereniging Rijdend Personeel N.S. bij het overleg te bepleiten. Daarnaast zal een beroep wor den gedaan op de volksvertegenwoordi ging. Hij betwijfelde, of de erkende vak verenigingen, die thans het stakingsrecht voor het Spoorwegpersoneel eisen, van dit recht gebruik zullen maken als zij het te> rug hebben. De Rotterdamse politie heeft gisteren een 16-jarige loopjongen en een even oude leerling-stratenmaker gearresteerd, die hun oudejaarsavond hebben besteed aan het stelen van postzegels ter waarde van 7000 bij een postzegelhandelaar aan de Proveniersstraat in Rotterdam. Een ge deelte van de zegels kon in beslag worden genomen. Een van de verdachten zou de rest in de Rotte hebben gegooid. Een 13-jarig broertje van de loopjongen die was ingeschakeld om de zegels op de postzegelmarkt aan het Noordplein te ver kopen, liep daar tegen de lamp. ooaxooccoomeooooooaMOOTOoooooooo^ dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Een vertegenwoordiger van de afdeling Rotterdam wilde dat enkele bestuursle den, naar het voorbeeld van Ghandi, in hongerstaking zouden gaan als binnen een maand de erkenning niet verkregen was. Hij wilde zelf ook aan deze hongerstaking meedoen. i Het KNMI deelt mede: Met tijdelijk iets toegenomen noordooste. lijke winden is minder koude lucht, die gistermorgen het noorden al bereikt had, langzaam over ons land uitgestroomd. De temperatuur steeg daardoor op de meeste plaatsen tot iets boven het vriespunt. Al leen in Zuid-Limburg vroor het vanmor gen nog. Ook in Duitsland en Engeland is de vorst belangrijk afgenomen. Intussen is de luchtdruk boven Frankrijk weer gaan stijgen, waardoor de wind bij ons afneemt Het weer blijft onder invloed van een groot Europees hogedrukgebied, zodat er geen neerslag van enige betekenis te ver wachten is. De temperaturen zullen om het vriespunt schommelen. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen WD •5 C binnen- en buitenland. •o? d "w 5 Neerslag laatste 24 uur. .5 Z E o SC i c3 Den Helder geheel bew. o 5 1 Ypenburg geheel bew o 0 0 Vlissingen onbewolkt no 1 0 Eelde geheel bew windst. 1 0,5 De Bilt geheel bew. ono 0 0 Twente geheel bew. o -0 0 Eindhoven geheel bew no -2 0 Zd-Limburg zwaar bew ono -0 0 Helsinki geheel bew w 0 Stockholm gpheel bew zw 1 0 Oslo mist w -7 0 Kopenhagen geheel bew wzw 2 0 Aberdeen onbewolkt windst. 1 0 Londen zwaar bew n 2 0,2 Amsterdam geheel bew ono 0 0,1 Brussel zwaar bew ono -1 0 Luxemburg onbewolkt ono -1 0 Parijs geheel bew no 2 0 Bordeaux geheel bew windst. 3 3 Grenoble regen ono 4 4 Nice regen no 15 12 Berlijn geheel bew z 2 0,1 Frankfort onbewolkt no 0 0 München geheel bew o -3 0 Zürich geheel bew. wnw -3 0,1 Genève regen windst. 1 1 Locarno motregen wnw 7 10 Wenen onbewolkt zo -0 0 Innsbruck mist vvindst. -0 0,4 Athene licht bew. nno 22 Rome zwaar bew windst. 21 0 Ajaccio geheel bew no 18 0 Madrid zwaar bew. windst. 14 1 Mallorca onbewolkt w 18 0 Lissabon half bew. nnw 4 Vrijdag 5 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.43 uur. Maan op 7.21 uur, onder 16.03 uur. Maanstanden 6 januari 13.36 uur nieuwe maan 13 januari 6.02 uur eerste kwartier 20 januari 19.17 uur volle maan 29 januari 0.37 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 januari Hoog water 1.51 en 14.06 uur. Laag water 9 50 en 22.06 uur. Vrijdag 5 januari Hoog water 2.36 en 14.50 uur. Laag water 10.40 en 22.54 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2