Kïfif v&tgêim SUNIL HALEN! Felle kritiek van Salazar op V.S. en Groot-Brittannië V.S. zijn ontstemd over Katangaanse activiteiten WERELDNIEUWS Over boord iÖïk t Portugal onder eerste landen die UNO zullen verlaten Amerikaanse leger wordt versterkt met twee divisies Belg Struelens probeerde erkenning van Costa Rica te kopen Bisschoff van Heemskerck pleit voor kamparts Pokken in Dusseldorp? r aatótoel Langzaam-aan-actie bij Britse posterijen *4 0p de - -riD AG 4 JANUARI 1962 3 1 J Titov in Djakarta Fares el Khoery overleden NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Fidel Castro werd al vorig jaar geëxcommuniceerd Spanje geteisterd door zware overstromingen Baumgartner wil aftreden Amerikaan Glenn niet voor 23 januari om de aarde Vierhonderd gevallen van kinderverlamming in Chili H. B. Fortuin n Met een afscheidskus van twee Parijse schonen is Joseph Blasi, oudste con troleur van de Eiffeltoren met pen sioen gegaan. Hij heeft sedert 1946 dienst gedaan en in al die tijd niet één dag verzuimd. Op een afscheids feestje, waaraan vele vedettes deel namen, kreeg hij een miniatuur- Eiffeltoren, een oorkonde, alsmede de reeds genoemde kussen van Andréa Parisy (links) en Mathé Altérv (rechts). DJAKARTA (Reuter) De Russische ruimtevaarder Gherman Titov is gisteren ais gast van president Soekarno voor een bezoek van twee weken in Djakarta aan gekomen. Tot de pers zei hij, dat .het Rus sische volk de strijd van Indonesië om westelijk Nieuw-Guinea steunt. „Alle vol ken ter wereld willen met hun moederland in één natie verenigd zijn", aldus Titov. DAMASCUS (AFP) De Syrische oud premier Fares El Khoery is op 85-jarige leeftijd in Damascus overleden. Sinds 1951 nam hij geen deel meer aan het politieke leven. Van 1945 tot 1949 vertegenwoordig de hij zijn land bij de UNO. Hij heeft mee gewerkt aan de opstelling van het UNO- Handvest in 1945. Advertentie PALMBEACH (Reuter/AP) Presi dent Kennedy heeft gisteren bevel gege ven tot de onmiddellijke formatie van twee nieuwe legerdivisies, waardoor de sterkte van het Amerikaanse leger op 16 perma nente divisies wordt gebracht. Volgens een bekendmaking van het Witte Huis in Palm Beach zal de samenstelling van de twee divisies het mogelijk maken, dat later in het jaar twee divisies van de nationale garde naar huis worden gezonden, die 15 oktober werden opgeroepen in verband met de Berlijnse crisis. Gezaghebbende kringen verwachten, dat de nieuwe Amerikaanse begroting voor de fensie de vijftig miljard dollar zal over treffen. De huidige begroting, die door pre sident Eisenhower voor zijn ambtsover dracht was vastgesteld op 44 miljard dol lar, werd door president Kennedy na zijn ambtsaanvaarding met bijna twee mil jard dollar verhoogd. VATICAANSTAD (Reuter) Naar aan leiding van persberichten over excommu nicatie van de Cubaanse premier Fidel Castro heeft een deskundige op het gebied van het kanonnieke recht van het Vati- caan verklaard, dat Castro door het uit wijzen uit Cuba van een bisschop en 135 geestelijken in september automatisch werd geëxcommuniceerd. Een formeel be sluit tot excommunicatie is daarvoor niet nodig. Waarnemers in Vaticaanstad menen, dat een dergelijk besluit ook niet is uit gegeven, omdat tussen Cuba en het Vati- caan nog steeds diplomatieke betrekkin gen worden onderhouden. De nieuwe Cu baanse ambassadeur bij de Heilige Stoel, Luis Amado Lanco Y Fernandez, wordt in de loop van deze maand in Vaticaan stad verwacht. Radio Havana heeft tot nu toe gezwegen over de verklaring van het Vaticaan dat Fidel Castro is geëxcommuniceerd. De re geringsradio heeft gisteren wel de tekst van de nieuwjaarsboodschap van Paus Joannes XXIII uitgezonden. MADRID (AP) Door de zware regen val van de laatste dagen zijn verscheide ne delen van Spanje overstroomd. Duizen den mensen zijn dakloos en tenminste twee personen zijn verdronken. Ook de omgeving van Sevilla, die bij de overstromingen van november reeds zwaar werd getroffen, is overstroomd. In de pro vincie Zamora verdronken twee mensen toen een brug instortte onder het gewicht van een vrachtauto, die werd gebruikt voor het evacueren van mensen uit deze streek. Twee inzittenden van de auto slaag den erin naar de kant te zwemmen. De hoofdweg van Madrid naar La Co- runa is door de overstromingen onbegaan baar geworden. Ook in de Spaanse hoofd stad zelf doen zich reeds kleine overstro mingen voor. PARIJS (Reuter) De Franse premier Debré zou een verzoek hebben ingewil ligd van de minister van Financiën Baum gartner om af te treden. De premier heeft Baumgartner evenwel gevraagd aan te blijven totdat een opvolger is gevonden. Baumgartner, voormalig gouverneur van de Franse bank, zou deels om par ticuliere redenen, en deels omdat zijn voor keur voor een conservatieve financiële politiek tegenkanting zou ondervinden bij sommige leden van het Franse kabinet, willen aftreden. LISSABON (Reuter-AP) De Portuge se premier Antonio Salazar heeft de Ver enigde Staten en Engeland gelaakt, om dat ze Portugal niet te hulp zijn gesneld in Goa. Hij zei dit gisteren in de nationale vergadering te Lissabon. Ook kritiseerde hij de Verenigde Naties over dit punt. Hij verklaarde dat Portugal zeker onder de eerste landen zal zijn die de Verenigde Naties verlaten. Dr. Salazar sprak niet zelf zijn rede uit daar hij niet bij stem was. De voorzitter van de nationale ver gadering las zijn toespraak voor. Hij zei dat zijn regering zal bezien, wel ke positieve inhoud het Portugees-Britse bondgenootschap nog bezit en op grond van het resultaat van dit onderzoek haar houding zal bepalen ten aanzien van de verplichtingen, die voor de twee landen uit deze alliantie voortvloeien. Dr. Salazar beklaagde zich er over, dat WASHINGTON (AP) Het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken overweegt wat het moet doen tegen Mi chel Struelens, de omstreden Belg, die Tsjombe's Katangaanse regime in de Ver- egnigde Staten vertegenwoordigt. Een eventueel besluit zal een politiek karakter dragen. Een dergelijk besluit is nog niet genomen, zo hebben ambtenaren verklaard. Het hangt naar hun zeggen onder andere af van Tsjombe's toekomsti ge houling en zijn bereidheid om in Kon go met de UNO samen te werken'. Perschef Lincoln White van het State Department heeft verklaard te geloven dat er een poging is gedaan de erkenning van Katanga te kopen van een andere staat en dat Struelens in de zaak is be trokken. White noemde geen naam van een land, maar uit het verband bleek dat hij Costa Rica bedoelde. Er is namelijk gemeld dat er een onderzoek wordt inge steld naar geruchten dat er een miljoen dollar is geboden aan Costaricaanse auto riteiten om de afgescheiden Kongolese provincie te erkennen. Volgens het be richt is het aanbod verontwaardigd van de hand gewezen. White verklaarde dat deze poging „in overeenstemming is met andere pogingen van Tsjombe om erken ning van Katanga te verkrijgen. Al deze pogingen zijn mislukt". In antwoord op vragen verklaarde Whi te dat het visum van Struelens is inge trokken in september, toen het ministe rie merkte dat zijn activiteiten zich niet beperkten tot die van een leider van een inlichtingendienst. Struelens heeft geen 'geldig viéum, aldus White, maar hij ver klaarde niet te weten of, men Str.uelens kal toestaan in de Verenigde Staten te blijven totdat zijn ingetrokken visum af- lo9pt. NEW YORK (Reuter/AFP) De vervan gen UNO-vertegenwoordiger in Katanga George Ivan Smith heeft bij zijn aankomst uit Kongo op het Newyorkse vliegveld Idlewild tegenover verslaggever verklaard, dat hij alles wat mogelijk was had gedaan om machtsvertoon in de afge scheiden Kongolese provincie te voorko men. Smith zei dat het volkomen duide lijk is, dat een aantal industriële concerns actief betrokken zijn geweest bij het steu nen van Tsjombe in zijn acties tegen de UNO. Engeland na een week wachten een Por tugees verzoek om gebruik van bepaalde vliegvelden voor de verbindingen met Goa te mogen gebruiken, had afgewezen. Hij bracht hulde aan landen als Brazilië en Spanje om hun solidariteit inzake Goa. Ook betuigde hij instemming met de stappen die Canada, Australië, West-Duitsland, Argentinië, België en Nederland indertijd in Nieuw Delhi hebben gedaan. Over het streven van Engeland en de V.S. om In dia te weerhouden van geweld tegen Goa uitte hij woorden van waardering, maar hij betreurde het onvermogen van deze landen om iets te bereiken. Over Portugals lidmaatschap van de UNO zei Salazar: naar de mening van de regering hebben wij het recht te verne men of onze aanwezigheid en onze samen werking al nutteloos zijn. Ik weet nog niet of wij het eerste land zullen zijn, dat de UNO zal verlaten maar wij zullen zeker tot de eerste behoren. Intussen zullen wij de UNO onze medewerking weigeren in tj- les wat niet direct in ons belang is. Sala zar sprak niet over de mislukte aanval ep een militaire kazerne in Beja, maandag jl- Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken noemde de beschuldiging van .Salazar dat Engeland een Portugees verzoek om bepaalde vlieg velden op de weg naar Goa te mogen gebruiken na een week had afgewezen, misleidend. Het oorspronkelijke Portuge se verzoek betrof het gebruik van bepaal de faciliteiten, die de Britse regering niet kon verlenen zonder voorafgaande toe stemming van het land waar de vliegvel den gelegen zijn. Dit was de Portugese regering meegedeeld. Tevens werd ge vraagd of zij een andere weg zou kun nen gebruiken welke vrij zou zijn van eventuele bezwaren van derden. Op 14 de cember was een nieuw Portugees verzoek ontvangen. Dit werd bestudeerd op het ogenblik dat de Indische aanval plaats vond, aldus de woordvoerder. CAPE CANAVERAL (Reuter, AFP) De poging om de eerste Amerikaanse ruimtevaarder in een baan om de aarde te brengen is ten minste een week uitge steld en zal derhalve op zijn vroegst op 23 januari worden gedaan. Volgens be trouwbare kringen is het uitstel veroor zaakt door de ontdekking van een defect in de draagraket van het type Atlas. Hoewel een datum nog niet officieel was bekend gemaakt, was bekend dat het voornemen bestond John H. Glenn de ruimte op 16 januari in te schieten. MüNSTER (DPA) De koninklijke stal meester W. F. K. Bischoff van Heemskerck uit Wassenaar heeft het woensdag, op het proces in Münster tegen voormalige artsen van het concentratiekamp Sachsenhausen, opgenomen voor de arts Alois Gaberle. De heer Bisschoff van Heemskerck, die in de oorlog in Sachsenhausen gevangen heeft gezeten, zei dat Gaberle hart voor zijn patiënten had en zich als chirurg ook na de operatie 't lot had aangetrokken van zijn patiënten in het kamp en zich bij de uitoefening van zijn beroep nooit door rassentheorieën had laten beïnvloeden. De heer Bisschoff van Heemskerck bevestig de voorts de verklaring van Gaberle, dat hij na een bomaanval opereerde volgens de aard en zwaarte van de verwondingen en dus niet de SS-ers met voorrang be handelde, zoals voorgeschreven. WASHINGTON (AP) Tussen 1 sep tember en 16 december zijn in Santiago, (Chili), tenminste vierhonderd personen getroffen door kinderverlamming, aldus heeft het hoofd van de Amerikaanse dienst voor de Volksgezondheid meege deeld. Deze dienst heeft half oktober 300.000 vaccin-eenheden van het type sa- bin (levend virus) beschikbaar gesteld uit haar reserve-voorraden ter bestrijding van de épidemie. DUSSELDORP (DPA) Drie mensen zijn in Dusseldorp in quarantaine gesteld op het vermoeden, dat zij pokken hebben. De autoriteiten hebben de bevolking aan geraden zich uit voorzorg te laten inen ten. De drie geïsoleerde personen zijn* le den van een gezin: man, vrouw en een zoon. De man is kortgeleden van een vliegreis uit Afrika teruggekeerd. fa Fakir Hendrik „Meneer", zei Fakir Hendrik, „zegt u niets. Ik weet waar u voor gekomen bent. Het is voor het gas". Ik zei, dat ik gekomen was om de toe komst voorspeld te krijgen. „Ach, ja, dat's waar ook", zei de Fakir. „We staan weer in het nieuwe jaar. En nou wou u zeker weten, wat de toekomst u gaat brengen? Dat is dan tien gulden en misschien hebt u ook nog wat voor mijn zoontje zijn spaarpot. Gaat u zitten. Eerst kristal". Fakir Hendrik staarde lang in de gla zen bol. Toen nam hij een slok uit een bierflesje dat naast hem stond. „Dat helpt het prognostisch oog", zei hij. „Dan raak ik makkelijker in trance. Ah, het begint al op te klaren. Ik zie een zeereis, kan dat uitkomen?" Ik antwoordde, dat mijn tegenwoordig beroep dit onwaarschijnlijk maakte. „Daar zie je al weer," zei de Fakir. „En ik zie een huis met veel glas. Het is een hospitaal of een gevangenis of een dagblad of een broeikas of een tentoonstellingsge bouw. En dan zie ik geld. Of u het krijgt of dat u het schuldig bent dat kan ik niet zien. En er ligt ook een donkere man, die komt van overzee of van over het IJ, maar het heeft met water te maken. En ik zie een fles" hij nam nog een slok. „Had u ook een glaasje willen hebben?" We dronken alle twee op de goede af loop. „In de toekomstvoorspellerij, zo zei de Fakir, „komt het aan op de paranor male gaven. Maar je kunt altijd meehel pen door de krant te lezen. Dit jaar nog veel moeilijkheden om een stad in het cen trum van Europa, die begint met een B. Er zit ook een 'r' in en veel Russen. En dan komen er moeilijkheden bij de eve naar, de gordel van smaragd. Twee rege ringen schijnen elkaar daar te bekampen, wie het zijn weet ik nog niet helemaal." Het wordt minder koud naarmate het voorjaar vordert, maar daarna wordt het nat als iedereen vrij krijgt. Ik zie veel mensen voor een kastje kijken, film is het niet, goed is het ook niet. Ook zie ik auto's tegen elkaar opbotsen, au, dat kwam aan! Ja, wie is daar?" riep hij plotseling daar er beneden aan de deur geklopt werd. „Het is de politie. Uw auto staat in de weg", riep een boze stem. „Alweer op de bon", zei de Fakir. „Wie kan zo iets nou verwachten. Ik kom zo", riep hij. „Wel meneer, dat is dan een tien tje, en het gaat meteen weer aan de poli tie weg ook. Als ik alles vooruit had kun nen zien was ik nooit in de voorspellerij gegaan. Maar ja, je kan niet alles vooruit weten." „Tot het volgend jaar dan maar weer, komt u gerust maar terug als alles uitge komen is of ook niet uitgekomen is. Past u op de trap, de loper zit los, een gewaar schuwd man telt voor twee. En wel thuis". C\| Kerstsmokkel. Raymond Vital Theeus, een 34 jaar oude naaimachineverkoper uit Antwerpen is in Southend voor de kan tonrechter verschenen in verband met een poging om op kerstavond 2.500 hor loges ter waarde van 11.221 pond ster ling via het vliegveld Southend Enge land binnen te smokkelen. Dure sneeuwbal. Een sneeuwballengevecht heeft een fabriek in Sunndalsoera in wes telijk Noorwegen vijfduizend gulden ge kost. Een van de sneeuwballen trof een alarm-installatie. Er trad kortslui ting op en de produktie moest door stroomgebrek worden gestaakt Ofschoon bij de regelmatig in de kranten verschijnende biografieën en necrologieën opvalt dat de loopbaan van een mens altijd aanvangt op de lagere school, meen ik toch dat de belangrijkste karakter- en talentenvorming op de kleuterschool geschiedt. Zel den zal men in de verslagen van huldigingen en afscheiden lezen: „Hij begon zijn loop baan op de kleuterschool in Zutfen" en toch de jubilaris van vandaag werd mens on der het liefderijk toeziend oog van de kleuteronderwijzeres, véél meer dan tijdens de for malistische studiedressuur van middelbare school of univer siteit. De stap van het vrije, speel se leventje naar de regelmaat van de kleuterklas is veel gro ter en veel ingrijpender dan alle stappen, die een mens in zijn later bestaan zetten moet. Hij neemt een zwaarder, moei lijker afscheid op het moment dat hij voor het eerst de vreemde wereld van het ge- fröbel en gefrutsel binnen treedt dan wanneer hij op de eerste september eenvoudig een andere weg naar een gro tere school inslaat. Een afscheid van het ouder lijk nest, dat veilig en warm omvattend temidden van on bekende grootheden en geva ren zo vertrouwd was als de moederschoot, zo onfeilbaar zeker altijd toegankelijk en ontvangend, altijd gevend en koesterend, altijd beschermend en standvastig. In de late len te kan men zien hoe jonge vogels door hun ouders over de rand van het nest worden gezet, een-twee-drie in Gods naam, en schreeuwend tussen de groenende takken sparte len in verongelijkt verdriet. In september kan men zien, hoe kleine jongetjes en meis jes naar de kleuterschool wor den gesleept, terwijl ze aan één stuk door woedend naar huis blijven streven. Voor sommige gevoelige en aanhankelijke natuurtjes is het bijna zoiets als de geboor te: losgescheurd worden uit het enge maar veilige para dijsje neergeworpen te wor den tussen de hoge, dreigende pieken van het maatschappe lijke rotsgebergte. Een-twee-drie in Godsnaam overboord en spartelen in de golven, terwijl men er niet zeker van is of men wel zwem men kan. En in benauwenis wordt er dan gezwommen, hijgend en angstig, terwijl een vreemde juffrouw er de maat bij slaat. Temidden van ontel bare andere kinderen wordt men een nummertje in een duizelingwekkende ruimte, los van de basis, zwevend tussen de wolken, fladderend op de zwakke vleugels van nauwe lijks ontwaakte bestaanszeker heid. zich vastklemmend aan de belofte van de ontrouwe moeder: om twaalf uur kom ik je weer halen. Maar dan is het twaalf uur: en sinds die vroege morgen zijn er eeuwen voorbijgegaan. Om twaalf uur heeft men een heel nieuwe mens van zichzelf gemaakt. Dan is men gewend aan het kleine, behaarde wrat je op de wang van de juf frouw, men weet waar de tel- raampjes worden opgeborgen, men kent het klappen van de disciplinaire zweep, men is vertrouwd met de namen van de jongetjes en meisjes in de nabije banken, men kan par mantig rechtzitten en heeft ontdekt hoe men bestraffing ontlopen kan. Niemand kan beseffen, wat er in die ene morgen allemaal gebeurt. Maar het resultaat is duidelijk: men is van kleine, wandelende foetus een wijze, grote kleuter geworden. In de late lente moet men die jonge vogels op de hoogste tak spottend zien snoeven en de draak steken met hun zorg zame ouders men moet zien hoe ze de vleugels uitslaan en toeren draaien in de blauwe lucht als overmoedige acroba ten. In een paar uur tijds zijn ze van levende donsballetjes echte vogels geworden. „Hij begon zijn loopbaan op de kleuterschool te Zutfen" is heus niet zo'n lachwekkende aanhef voor een biografie. Want die loopbaan tekent zich reeds af op de eerste school- morgen, en op het gezicht waarmee de kleuter om twaalf uur zijn moeder tegemoet rent. Hij herkent haar onmiddellijk en lacht breed uit, doch er is iets van zoete wraak in zijn blik. Wraak om haar ontrouw, die hij vergeldt met een eerste, kleine vervreemding. Hij wil des middags graag terug. Hij heeft de stap gezet en wil geen thuiszitter meer zijn. Hij vindt de juffrouw lief en heeft zijn eerste vechtpartij achter de rug. Hij heeft de wijde maat schappij verkozen boven de moederlijke omarming, uit wraak en uit pure menselijke geldingsdrang. De loopbaan der mensen be gint in wraak en geldings drang. Dan komen de verhalen. De man die van zijn werk thuiskomt en zijn behoefte aan huiselijke warmte ver groot door sterke verhalen van buiten: ik ben zo belangrijk, ik ben zo flink wees blij dat ik tijdelijk in uw midden te rugkom. Ik had ook helemaal weg kunnen blijven. De kleuter, terug van zijn school, kleineert zijn vroegere nestje door het verhaal van zijn grootse avonturen daarbuiten. Hij vertelt onsamenhangende, heerlijke onzin, die hij beleefd heeft als aangename verras singen van vermeende vijan den. De juffrouw heeft hem niet gevierendeeld en opge hangen zoals hij verwacht had neen, ze heeft hem zelfs een goedkeurend tikje op de wang gegeven. Als grote man zal hij later thuis trots vertellen dat men hem een compliment ge geven heeft om zijn uitsteken de prestaties, inplaats van hem naar de galeien te sturen in de geketende rijen der slaven. De nieuwbakken kleuter kan al een versje zingen. Het lijkt nergens naar wat melodie noch woord betreft, doch er is nergens op de wereld een be langrijker mens dan deze. Hij accepteert de regels en gebruiken van de nieuwe we reld voetstoots en zonder' cri- tiek. De juffrouw wordt zijn orakel en hij aanvaardt zelfs de mogelijkheid van misver staan niet. Daarom heeft mijn kleine zoon in december enkele we ken lang gezongen: „Hoe waaien zijn wimpers alleen heen en weer," ofschoon ik hem nadrukkelijk heb gewezen op de technische onmogelijk heid van dit verschijnsel. Het interesseerde hem niet of het kon het orakel had gespro ken. En daarom vertelde hij mij enkele weken geleden dat Jan-Willempie een naaktko- mertje was. En dat Frits je een dag niet op school was ge weest omdat zijn zusje trouw de en hij bij die gelegenheid bruidsuikertje mocht zijn. En dat Kareltje zes keer een krijtje op de grond had ge gooid en dus volgens juffrouw een verstopte zondaar was ge bleken. En dat het jongste kleutertje, Froukje, had ge- tracteerd omdat ze vier jaar was geworden, waarbij de hele kleuterklas haar verjaar dag had gevierd en dat hij zelf binnenkort vijf zou wor den, zodat de hele klas zijn verjaardag mee zou vijven. En dat er kabouters en reuzen bestaan, eerstgenoemde altijd goed en behulpzaam, de twee de categorie steeds boos en gevaarlijk maar dat de ka bouters toch altijd van de reu zen winnen omdat het hele grote kabouters en hele kleine reuzen zijn. Wraak wraak op alle zorgvuldige, individuele in lichtingen die ik hem over het leven en dészelfs kleinigheden- heb verstrekt. Wraak door aanvaarding van massale ver gissingen, die niet meer uit zijn hoofd zijn te praten. Men kan een kleuter niet de woes tijn van het leven insturen, zonder er gevoelig voor te worden gestraft. Na de kerstvakantie gaat hij weer. De vrije dagen heeft hij doorgebracht met op straat plotseling te wuiven naar on bekende dames, die dan met „de moeder van Willemijntje" of ,.das juf" werden bestem peld. Verder heeft hij onnoe melijke aantallen tekeningen van de kerstboom gemaakt, die straks alle aan de onvol prezen juf cadeau zullen wor den gedaan. En hij wil een plantje mee hebben, want dan krijgt hij in ruil daarvoor een plaatje. Juf heeft blijkbaar kaas gegeten van voordelig ruilen, want die paar gulden voor een plantje zouden dui zend plaatjes kunnen opleve ren. Maar onze plaatjes wil hij niet. Wraak voor het „een-twee drie in Godsnaam", waarmee we hem overboord hebben ge zet. Wraak omdat we zijn loopbaan hebben doen begin nen. Maar als hij jubileert, praat niemand er meer over it t.f Prealabele voorwaarde. Stakende haven arbeiders in Istanboel zijn woensdag aan het werk gegaan, omdat hun vakbonds leider Moehittin Gezer, gedreigd had dat hij zich zou ophangen wanneer de vakbondsonderhandelaars niet binnen vierentwintig uur de eisen van de haven arbeiders aanvaard zouden krijgen. Asyl. Josef Munzar, een 51-jarige Tsje chische diplomaat heeft politiek asyl ge vraagd in West-Duitsland. Munzar kwam uit Wenen waar hij handelsdeskundige aan de Tsjechische ambassade was. Vuurrode rubber. In Port Swettenham, op Malakka, zijn achthonderd ton rubber, bestemd voor de Sovjet-Unie, in de vlam men opgegaan als gevolg van een brand in een opslagplaats. Vijf personen lie pen verwondingen op. De rubber was naar schatting meer dan een miljoen gulden waard. Baarddragers attentie. De Oostduitse grens wacht heeft gisteren een Engelsman, die naar Berlijn onderweg was, op de Auto bahn teruggestuurd omdat hij zijn baard had laten staan. De kin versiering werd gedragen door Peter Boultwood, corres pondent van de Londense Daily Herald. Boultwood moest naar Helmstedt terug keren om de baard af te scheren. De tweede maal lieten de Vopo's hem zon der meer door. Ballingschap. De regering van de Portu gese staat Indië is voor „de duur van de bezetting door het Indische leger" naar Lissabon overgebracht. Alle depar tementen en diensten van de regering van de Portugese staat Indië zullen in Lissabon werken. Alle inwoners van Goa zullen het recht behouden om aan de nationale verkiezingen deel te nemen en om door afgevaardigden in de nationale vergadering vertegenwoordigd te zijn. LONDEN (A.P.) Een langzaam-aan- actie van ongeveer 200.000 Britse postbe ambten ter ondersteuning van hun loon eisen, heeft de bezorging van brieven en pakketten een achterstand van tenminste 12 uur bezorgd. De posterijen en de bond verwachten dat de vertraging nog veel gro ter zal worden. Eén van de dingen waar de Britten zich zorgen om maken is het inzenden van de voetbalpools, dat in Engeland over de post gaat. Deze vórm van wedden is een indus trie met een weekomzet van 25 miljoen gulden. De vertragingen worden nog groter door slecht weer en ziekte onder de postbeamb ten. Een woordvoerder van de posterijen heeft verklaard dat op sommige kantoren 30 percent van het personeel niet is ver schenen. Door het slechte weer en de daaruit voortvloeiende trein-vertragingen mist de post vele aansluitingen. In Londen en vele steden in de provin cie verviel de tweede van de drie dage lijkse postbestellingen. Ook een aantal la te buslichtingen vervalt. De minister van posterijen Reginald Be- vins heeft geweigerd met de bond van postbeambten te spreken over een loons verhoging, omdat de regering een loon stop heeft ingesteld.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3