_J Flinke mutaties aan het begin van het nieuwe jaar Frankrijk zou te Brussel geen water in de wijn doen - DE BEURS - EEG-executieve verwacht afnemende expansie in '62 r Per Saldo Banken versterken hun positie Vandaag hervatting van het gesprek Slapte in Twentse katoenindustrie Obligatie-emissie Willem Smit Transformatoren SCHEEPVAARTBERICHTEN Einde Parijse slagersstaking rrrm i~rr DONDERDAG 4 JANUARI 1962 9 DE WEEKSTAAT V.S. wensen de prijzen van koffie te stabiliseren Vliegdienst Antwerpen- Londen gestaakt Bij de RPS werd in 1961 minder gespaard Twee bedrijven vragen om werktijdverkorting 4 min, 41/2 pet, 100% NOUSTRIELE PRODUKTIE Seizoensstijging van de werkloosheid zet zich in december voort WEEKABONNEMENTEN BUITENLANDSE handel ~l I I l .106° Kort economisch nieuws De angst voor een devaluatie van het pond sterling die aan het einde van het vorig jaar bestond, is weer even afgeno men, ofschoon de Britse goudreserves in december met 85 miljoen pond zijn ge daald. Daarin zit echter een vaste rente- en aflossingslast van 67 miljoen pond op door de V.S. en Canada verstrekte lenin gen. Er ontstond eind december op de inter nationale valutamarkt zelfs plotseling een tekort aan sterling. Vóór Kerstmis zijn grote bedragen uit Londen teruggetrokken in verband met de bekende „window dres sing" van vele banken. Deze wensen in hun balans per 31 december een ruime liquiditeit te tonen en halen daartoe bui tenlandse kortlopende tegoeden tijdelijk in guldens of andere valuta terug. Die tijdelijkheid blijkt uit de vraag naar ster ling, die thans bestaat. Het pond wordt daardoor duurder te genover de dollar. Deze versterking van het pond heeft echter slechts efemere betekenis. Er is immers geen sprake van, dat de economi sche positie van Groot-Brittannië werke lijk verbeterd is. Het tekort op de lopen de rekening van de betalingsbalans is van 345 miljoen pond in 1960 gedaald tot nog steeds 200 miljoen pond verleden jaar. De Engelse goud- en deviezenreserves zijn in 1961 slechts met 31 miljoen pond toegeno men tegen 177 miljoen in 1960. De pauze in de loonsverhogingen die de Britse re gering heeft verordonneerd dreigt te mis lukken en de Britse export is nog steeds niet wat hij wezen moet. Daarom zal de opleving van de pondenkoers slechts van korte duur zijn en zullen de devaluatie geruchten binnenkort wel weer verneem baar zijn. De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 2 januari vertoont duidelijk de tekenen van de grote mutaties, die op de eerste werkdag van het jaar hebben plaatsgevonden. De schatkist had circa f 80 miljoen te betalen aan rente op en aflossing van gevestigde staatsschuld. Hiervan is een groot bedrag rechtstreeks gegaan naar de rekening „andere ingezetenen", die met f 33 miljoen steeg tot 170 miljoen. Ver der had de schatkist een zeer groot bedrag aan schatkistpapier te honoreren. Blijkens de daling van de rekening „wissels, schatkistpapier en schuldbrieven door de bank gekocht" van 523 miljoen tot 417 miljoen, was 106 miljoen in handen van de Nederlandsche Bank. Het overige bedrag is de markt ten goede ge komen. De schatkist moet ook weer flinke bedragen aan belastingen hebben ontvan gen, want de daling van het saldo bedroeg niet meer dan 146 miljoen. De stand is thans 780 miljoen. De banken zagen hun middelen versterkt met f 104 miljoen door het inkrimpen van de chartale circulatie, welke thans f 5.223 miljoen bedraagt. Er had een aflossing plaats van 10 miljoen aan „dure voor schotten", waardoor deze rekening vermin derde tot 54 miljoen. Anderzijds werd 33 miljoen aan „wissels, promessen, schatkistpapier en schuldbrieven in dis conto" bij de centrale bank gedisconteerd, waardoor deze rekening steeg tot 41 mil joen. Aankoop van deviezen vergde f 23 AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,0710,17, Amerikaanse dollar 3,57'/,3,61'/!, Canadese dollar 3,41—3,46 Franse frank (100) 72,35 —72,85. Belgische frank (100) 7,20—7,25. Duitse mark (100) 89,7590,25, Zweedse kroon (100) 69,00 —70,00. Zwitserse frank (100 83,30—83,80, Itali aanse lire (10,000) 57,00—59,00. Deense kroon (100) 51,70—52,70. Noorse kroon (100 50,00—51,00. Oos tenrijkse schilling (100) 13,95—14,05, Portugese escudo (100) 12,5012,65, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92'/j6,07'/j, (Van onze correspondent) PARIJS. Gisteren, aan de vooravond van de hervatting van het ministeriële gesprek in Brussel over de tweede fase van de Euromarkt, heeft het Franse staatshoofd generaal De Gaulle opnieuw op het Elysee met zijn voornaamste mi nisters, premier Michel Debré, Couve de Murville, Baumgartner en Pisani over het landbouwvraagstuk geconfe reerd, om definitieve instructies voor dit belangrijke beraad op te stellen. Dinsdag had de president der republiek over het zelfde onderwerp al twee uitvoerige be sprekingen met zijn minister van Buiten landse Zaken gevoerd. Ofschoon weer een strenge discretie over de resultaten van dit overleg in acht werd genomen, geloofde men in Parijs over het algemeen gisteren niet, dat het staatshoofd zich bereid zou hebben getoond, heel veel water bij de Franse wijn te voegen. Ge zeten tussen de twee vuren van een Euro pese en een binnenlandse oppositie, zal de regering, zo meende men in Parijs het buitenlandse prestige op het ogenblik waarschijnlijk lichter laten wegen dan het risico de rebelse boeren opnieuw voor het hoofd te stoten. Met de belofte op de Euro- markt een afzetgebied voor de Franse landbouwprodukten te vinden, heeft de regering die boeren, voorlopig tenminste, nog aan een, overigens allerminst zoet lijntje weten te houden. Zoals men weet knelt op dit punt de uitvoer van Franse landbouwprodukten naar de vijf overige landen van de Euromarkt in Brussel nu vooral de schoen. Gistermiddag deed in Parijs intussen hardnekkig het gerucht de ronde dat de minister van Financiën, Baumgartner, met zijn aftreden zou hebben gedreigd. In hoe verre een verband gelegd moet worden tussen dit gerucht en de economisch-diplo- matieke veldslag die Frankrijk in Brussel vanaf vandaag moet leveren, valt echter moeilijk met enige zekerheid vast te stellen. Uit het feit, dat officieel niettemin het ■wachtwoord blijft: Wij zijn" gedoe mcF to? ^èrdSte dafmg opgetreden. Einde 1961 slagpn, mag men, lijkt het, aannemen dat kwajft de orderportefeuille naar schatting alle k'óns toch ook weer niet uitgesloten isf' dat Frankrijk tenminste op ondergeschikte punten in Brussel enige concessies zal willen doen. De Amerikaanse regering heeft gisteren aan Latijns-Amerikaanse landen aangebo den 12 miljoen dollar te lenen om verdere dalingen van de koffieprijs te voorkomen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Het ministerie stelde tegelijkertijd voor op 15 januari in Washington een conferentie te houden ter bespreking van gedetailleerde regelingen. De landen die onmiddellijk te maken hebben met de seizoensdruk die lagere prijzen tot gevolg heeft, namelijk Mexico, Guatemala, El Salvador, Honduras, Nica ragua, en Costa Rica, zijn voor de be sprekingen in Washington uitgenodigd. De administrateur voor Latijns-Amerika van het bureau voor internationale ont wikkeling, T. Moscoso, deelde op een pers conferentie mede, dat de voorgestelde le ning gestort zal worden in een marktaf' zetfonds ter vermindering van de seizoens druk op de koffiemarkten door middel van een ordelijker afzet van de oogst. Hij zei, dat het niet in de bedoeling ligt de koffie prijzen te verhogen. Men wil voorkomen, dat zij nog verder zullen dalen. BRUSSEL De sedert april 1961 on- lerhouden dagelijkse luchtverbinding Ant- "erpen-Southend is met ingang van 1 ja nuari van dit jaar voorlopig gestaakt. De ze dienst behoort tot het luchtnet van de Channel Airlines, die ook de diensten tus sen Engeland en Rotterdam exploiteert. De animo om van de dienst Antwerpen-South- end gebruik te maken bleek uiterst gering vooral in de wintermaanden. Het is niet onmogelijk, dat de verbinding aanstaande zomer weer tijdelijk zal worden hersteld Bij de Rijkspostspaarbank werd in de cember 1961 ingelegd 73,2 miljoen gulden en terugbetaald 62,2 miljoen gulden, het geen een positief spaarverschil opleverde van 11,0 miljoen gulden. (Vorige maand 2,9 miljoen en in december vorig jaar 19,3 miljoen). In 1961 is bij de R.P.S. gespaard f 168,5 miljoen tegen 204,7 mil joen in 1960. Het inleggerstegoed ultimo december 1961 bedraagt 2.814,5 miljoen (vorige maand 2.803,5 miljoen en ultimo december vorig jaar 2.573,7 miljoen). miljoen. De totale goud- en deviezenvoor raad daalde daardoor tot f 6.043 miljoen, waarvan 5.698 miljoen aan goud. Het te goed van de banken steeg door de vele mutaties met f 117 miljoen tot 394 mil joen, zodat het tegoed het verplicht aan te houden kasreservegemiddelde zeer nabij gekomen zal zijn. De geldmarkt is iets rui mer, de daggeldrente bleef ongewijzigd anderhalf percent. In geldmarktkringen verwacht men voor de komende dagen, als gevolg van het terugvloeien van bank papier, een ruimere geldmarkt. De naamloze vennootschap Gerhard Jan- nink en Zn. te Enschede heeft toestem ming gekregen om voor een onderdeel van de weverij de werkweek te verkorten tot 27 uur. Dit is een gevolg van het slechte weer van de twee afgelopen zomers. Er is toen veel geproduceerd en weinig ver kocht zodat de voorraden zich hebben op gehoopt. Bovendien speelt hier een mode kwestie mee. Er is enige jaren een grote vraag geweest naar de poolweefsels van dit bedrijf, welke vraag thans is terug gelopen. Door de verkorting van de werk week worden twintig werknemers van de 600 getroffen. Een textielbedrijf in Almelo heeft inmid dels ook verkorting van de werkweek aangevraagd en wel tot 24 uur. Deze aan vraag zal volgende week in behandeling komen. Hierdoor worden 42 van de 400 arbeiders getroffen. Deze werktijdverkor ting is een weerspiegeling van de minder goede gang van zaken in een bepaald deel van de textielindustrie, namelijk de sec tor bedrukte goederen. De Enschedese fabrikantenvereniging had op grond van de ontwikkelingen in de katoentextielindustrie deze aanvragen in zake werktijdverkorting zien aankomen en zij verwacht, dat er meer aanvragen zul len volgen. Anderzijds, zo merkt zij op, zijn er textielbedrijven, die op het ogen blik het werk niet aan kunnen. Het Centraal Bureau van de Nederland se katoen-, rayon- en linnenindustrie te Arnhem deelt ons desgevraagd mede, dat het teruglopen van de orderportefeuilles een algemeen verschijnsel is in de Neder landse katoentextielindustrie. In 1960, dat een zeer goed jaar voor de industrie was, kwam de orderportefeuille nog overeen met gemiddeld vier maanden produktie; medio 1961 was dit gedaald tot drie maan den produktie en sedertdien is nog een .'Jóverlfeh met 2.7 a 2,8 maanden produktie. In de sector bedrukte stoffen is de gang van zaken veel slechter dan in de katoen textielindustrie over het geheel genomen Twee achtereenvolgende slechte zomers hebben hun invloed op de verkoop van da meskledingstoffen niet gemist. De minder gunstige afzet werkt door in de gehele in dustrie. Gezegd kan worden, dat in de Nederlandse katoentextielindustrie de groei er op het ogenblik uit is. Bij Raiffeisenbanken is 3 miljard gespaard In zijn nieuwjaarstoespraak voor het personeel van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht heeft de directeur ir. J. S. Keyser gis teren medegedeeld, dat de gezamenlijke Raiffei senbanken in ons land zojuist de 3 miljard spaargelden zijn gepasseerd. Dit betekent een verdubbeling van de toevertrouwde spaargelden bij de Utrechtse landbouwkredietorganisatie binnen een periode van zes jaar. Ten laste van Willem Smit en Co's Transformatorenfabriek n.v. te Nijmegen wordt op vrijdag 12 januari (bij de Am- sterdamsche Bank en de Twentsche Bank) de inschrijving opengesteld op 4 miljoen 4% percent 15-jarige obligaties tegen hon derd percent. Storting op woensdag 7 februari. Beursnotering zal worden aan gevraagd. De lening is a pari aflosbaar in 1968 tot en met 1977, in tien jaarlijkse ter mijnen van elk f 400.000. Vervroegde af lossing is uitsluitend toegestaan voor het eerst op 1 januari 1973 tegen 101 percent. De vennootschap omvat volgens het prospectus een aantal fabrieken, welker produkten op uiteenlopende plaatsen in het economische leven een rol spelen. Deze veelzijdigheid doet de vennootschap cis. geheel dan ook minder kwetsbaar zijn voor conjunctuurschommelingen. Naast het uit staande aandelenkapitaal ad 11,1 miljoen en de verschillende reserves ad 25,1 mil joen, tezamen een eigen vermogen van ƒ36,2 miljoen, beschikt de vennootschap voor haar financiering over diverse bedra gen aan leenvermogen, totaal per 30 november 1961 7,5 miljoen. In de bedrij ven zijn tezamen werkzaam ruim 2500 personen. De gang van zaken in de laatste maanden doet de directie erop vertrouwen dat over 1961-62 bevredigende resultaten zullen worden behaald. Vraag voor leidende cultuurfondsen In de hoeken van de leidende cultuur- aandelen is het gisteren drukker geweest dan de voorgaande beursdagen het geval was. De stemming was vast. Het publiek interesseerde zich voor genoemde fondsen. Premie-affaires werden in Amsterdam Rubber afgesloten. Men is optimistisch t.a.v. de koers vorming voor de komende tijd voor de aandelen van maatschappijen met belangen in Indonesië. Amsterdam Rubber liep op van 114 tot 116 (112). Cer tificaten Delimij werden verhandeld van 146,50 tot f 148. H.V.A. een punt hoger op 132K. Ook voor de scheepvaartfondsen bestond een behoorlijke belangstelling. De koerswinsten bedroegen één tot drie pun ten. De hoofdfondsen waren vanmiddag lager. De koersverliezen namen echter geen grote afmetingen aan. De stemming voor de internationals viel beslist nog mee. A.K.U. een paar puntjes lager op 400V2. Philips nauwelijks prijshoudend. Hoog ovens hield goed prijs. Unilevers en Kon. Olie noteerden lager ingevolge Wall Street. K.L.M. werd iets hoger geadviseerd. De handel in de internationals was minimaal. In de lokale afdelingen werden aandelen „De Wereldhaven" op 210 bieden (200) ge adviseerd. De beurs verwacht een hoger bod dan de biedprijs van gisteren op 210. Aandelen Van Swaay, die gisteren 45 pun ten hoger werden verhandeld op 370, wer den opnieuw hoger geadviseerd. Boeke Huidekoper van 236% op 238; Spaarnestad van 855 op 850. (Van onze correspondent BRUSSEL De Executieve Commissie van de Europese Economische Gemeen schap van mening dat de vooruitzichten voor het eerste halfjaar 1962 in het alge meen op aanhoudende expansie wijzen. Gezien echter het feit dat in enkele lan den en sectoren ook negatieve factoren op de expansie van de vraag werken, ter wijl anderzijds nog steeds een fysiek ge brek aan produktiecapaciteit bestaat, zal het tempo van de economische groei toch beperkt zijn, aldus besluit de Commissie van de E.E.G. het zojuist gepubliceerde kwartaalbericht betreffende de economi- Indexcijfers Basis 1553 100 HLT|*'3»5| De industriële produktie van 1960 lag het gehele jaar royaal boven die van 1959. In 1961 daarentegen kon de produktie in het begin van het jaar ma ternauwer nood het peil van 1960 overschrijden, ter wijl zij in de tweede helft van het iaar onder de waarde van 1960 is gebleven. Aan deze ontwikeling is zeker de dit jaar ingevoerde vijfdaagse werkweek niet vreemd. Aagtedijk 3 60 m. n.w. Gavdo n. Port Said. Aagtekerk 3 100 m. z.o. Elba n. Genua. Aardijk 3 v. Hamburg n. Rotterdam. Abida 13 te Buenos Aires verwacht. Achilles 3 v. Amsterdam n. Bremen. Acila 3 130 m. n Terschelling n. Curagao. Acmaea 4 te Eastham verwacht. Acteon 3 te Mtwara verwacht. Aegis 3 v. La Guaira n Puerto Cabello. Alamak 3 v. Suezkanaal n. Lubbaya. Alblasserdijk 3 v. New Orleans n. Le Havre. Aldabi 3 te Bahia. Algenib 3 280 m. z.z.w. Bermuda n. Freeport. Algorab 3 74 m w.n.w Finisterre n. Antwerpen. Alkaid 3 90 m z.w Oporto n. Las Palmas Alkes 3 v. Djibouti n. Suez. Alnitak 3 250 m w. Oporto n. Las Palmas. Alphard 3 160 m n Paramaribo n. Fort Aleza. Alwaki 3 400 m z.o. Suez n. Suez. Amerskerk 3 580 m. n. St. Helena n. Capetown. Ammon 4 te Miami. Angolakust 3 v. Lagos n. Port Harcourt. Appingedijk 3 v. Le Havre n. Antwerpen. Area 2 v. Cardon n Pointe Noire. Archimedes 3 v Hamburg n. Bremen. Arkeldijk 2 v Tampa n. Le Havre. Artemis 4 te Jacmel verwacht v Puerto Cabeho. Attis 3 370 m. w.n.w. Fayal n. Gent. Atvs 5 te Bombay verwacht. Bali 3 te Genua v Napels. Balong 3 v. Le Havre n. Genua. Banda 3 te Bahrein v Djeddah. Bantam verm. 4 v. Rotterdam n Antwerpen. Barendrecht 3 v. Mena n. Portland. Bengalen 5 te Los Angeles verwacht. Bengkalis 4 te Singapore verwacht. Beninkust 5 te Freetown verwacht v. Abidjan. Bennekom 3 200 m. n.o. Azoren n. Curagao. Billiton 3 v. Colombo n. Bombay. Bintang 3 60 m z. Daedalusrlf n. Immmgham. Blitar 3 810 m. z.z.w. Colombo n. Aden. Bonita 4 te New Orleans. Bovenkerk 3 v Aden n Akaba. Breda 29/12 v. Willemstad n. La Guaira. Burl S Watson 31 te San Francisco verwacht. Caltex Arnhem 3 30 m. n o. Masira eil. n. Suez. Caltex Eindhoven 3 86 mijl n.n.w. The Brothers naar Bahrein t Caltex Gorinchem 3 v. Kielerkanaal n. Pernis. Caltex Madrid 3 70 m. O. Kp. Bon n Rotterdam Calt Napels 3 390 m. z.o. L. Marques n. Perz. G. Camphuys 3 v Aden n. Djibouti. Carrillo 4 te Baltimore verwacht v. Charleston Casamance 3 155 m. w. K. St. Vine. n. P. Etienne Castor 3 51 m. n.o. Kp. De Gata n. Antwerpen. Chiron 3 te Amsterdam n. Paramaribo. Cinulia 13 te Alexandria verwacht n. Calcutta. Cities Service Valley Forge 8 te Napels verw. Colytto 4 te Baltimore. Concepcion 1 100 m. n.n.o. St. Paulsrocks naar Buenos Aires. Cradle of Liberty 3 te Curagao. Crania 4 te Liverpool verwacht. Daphnis te Port of Spain verw. v. Bridgetown. Diogenes 3 v. Cartagena n. Curagao Dorestad 2 155 m z.o. Rio Grande n. Trinidad Doris 4 te New Orleans. Echo 4 te Durban. Eenhoorn 3 57 m. n.w. Malta n. Patras. Elizab Broere 3 600 m. z.o. Galapagos n. Sydney Eos 3 15 m. n.o. Kp. De Fer n Piraeus. Esso Amsterdam 3 160 m. o. Gibraltar n. Sidon Esso Nederland 3 360 m. w. Finist. n. Amuaybay Esso Rotterdam 3 te Amuaybay verw. v. Halifax Eumaeus 3 te Liverpool verwacht. Forest Hill 3 200 m. n. Lissabon n. Mena. Forest Lake 3 120 m. o.n.o. Bahrein n. Venetië Gaasterdiik 3 te Bremerhaven. Gaasterkerk 3 190 m n w. Manilla n. Manilla. Gabonkust 3 20 m no Madeira n. Freetown Ganimedes 3 v Rotterdam n. Amsterdam. Garoet 3 te Duinkerken. Geertje Buisman 3 75 m. z.w. Beyrouth (best.). Giessenkerk 4 te Madras verwacht. Graveland 3 v. Teneriffe n. Recife. Hathor 3 15 m z.w. Gibraltar n Antwerpen. Hector 3 te Beyrouth v. Alexandrië. Helicon 3 te Acajutla verwacht v. Lalibertad. Holendrecht 4 te Norfolk verwacht. Houtman 4 te Tema. Hydra 2 115 m. n.o. Willemstad n. Curagao. Ittersum 3 270 m. z.w. Bermuda n. Houston. Ivoorkust 3 v. Luanda n. Lobito. Jason 3 dwars Oporto n. Madeira. Johannes Frans 3 v. Cartagena n. Mollendo. Joh. v. Oldenbarnev. 3 v. Wellingt. n. Auckland. Joseph Frering 3 35 m. z.w. Ouess. n. IJmuiden. Kaap Hoorn 3 250 m. n.n.w. P. Rico n. P. Cardon. Kalydon 4 in Kielerkanaal verwacht n. Turku. Kara 3 v. Punta Cardon n. Searsport. Karachi 2 v. Bangkok n. Labuan. Karimata 4 v. Dunedin te Timaru. Karimun 4 te Singapore verwacht. Katendrecht 6 te Marseille verwacht. Katwijk 5 te Kobe verwacht. Kelletia i3 te Rotterdam verwacht. Kenia 6 te Trinidad verwacht. Kerkedijk 3 v. Boston n. Philadelphia. Khasiella 6 et Curagao verwacht. Kieldrecht verm 9 v. Sauda. Kinderdijk 3 155 m. z.w. Scillys n. Antwerpen. Koningswaard 3 v. Boston n. Curagao. Kopionella 3 310 m. z.w. Azoren n. Le Havre. Korendijk 3 550 m. n.w. Finisterre n. New York. Korenia pass. 3 Puerto Rico n. Punta Cardon. Krebsia 3 te Rotterdam. Kreeft 3 v. Puerto Ordaz n. Rotterdam. Kreon 3 te Rotterdam. Kryptos 3 750 m. z.w. Azoren n. Curagao. Kylix 3 700 m. n.o. Barbados n. Landsend. Laarderkerk 3 20 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Laertes 3 te Glasgow verwacht v. Liverpool. Lelykerk 3 te Ummsaid. Lemsterkerk verm. 7 v. Damman. Liberiakust 3 te Freetown verwacht. Liberty Bell 2 te Suez verwacht. Loosdrecht 3 te Colombo. Maasdam 4 et Teneriffe. Maaskerk 3 ten anker op Weser n. Bremen. Maaslloyd verm 9 v. Calcutta n. Manilla. Madisonlloyd verm. 4 v. Sorong n. Japan. Marathon 3 te Nickerie v. Georgetown. Marnelloyd 4 v. Wanganiu n. Wellington. Maron 4 te Ciudad Bolivar verwacht. Mataram 12 te Honolulu verwacht. Medon 4 te Antwerpen. Meerdrecht 5 te Hamburg verwacht. Meerkerk 3 120 m. w. Algiers n. Syracuse. Meliskerk 4 te Tanga. Mentor 4 te Rotterdam. Mitra verm. 4 v. Curagao n. Trinidad. Modjokerto 3 160 m. z.o. Shanghai n. Djibouti, Moh. Reza Shah 3 180 m. n.n.w. Finist. n. Malta Munttoren 3 45 m. n.w. Bizerta n. Ceuta. Musilloyd 3 105 m. n.o. Azoren n, Duinkerken. Mijdrecht 16 te Shimizu verwacht. Naess Comm. 3 30 m. n.n.w. Daedalusrif n Mena Naess Lion 3 430 m. o.n.o. Aden n. Suez. Nanusa 3 v. Dakar, 7 te Rotterdam verwacht. Neder-Waal 3 23 m. n.w. K. De Garde n. P. Said Neder-Weser 4 v. Colombo n. Djibouti. Nestor 3 v. Bremen n. Hamburg. Nias 3 v. Tema n. Freetown. Noord-wijk 3 v. Monrovia n. Las Palmas Notos 2 30 m. z.z.w. Öuessant n. Tunis. Oberon 4 te Punta Cardon. Ondina 5 te Mena Al Ahmadi verwacht. Oranje 3 te Hobart verwacht. Oranjefontein 3 te Las Palmas. Ossendrecht 4 te IJmuiden verwacht. Pacaya 3 te New Orleans. Palamades 3 335 m. n. Azoren n. Le Havre Papendrecht 3 nog te Odessa. Pendrecht 6 te Napels verwacht. Peperkust 3 v. Antwerpen n. Hamburg. Philidora 3 120 m. w. Gibralt. n. Mena Al Ahm Philine 3 50 m. z.o. Ceylon n. Singapore. Philippia 3 te Mena v Suez. Pieter S. 3 v. Rotterdam n. Swansea. Prins Alexander 3 50 m. w. Gibraltar n. Valencia Prins Frederik Hendrik 3 v. Castillon n. Denia. Prins Joh. Will. Friso 3 v. Avonmouth n. R'dam. Prins Willem van Oranje 3 600 m. o.z.o. K. Race naar Halifax. Prins Willem IV 4 te Burriana. Prinses Margriet 3 te Rotterdam. Radja 3 70 m. n w. Port Said n. Livorno Rempang 3 v. Port Sudan n Aden. Reza Shah the Great 4 te Malta Riouw 3 v. Rotterdam n. Le Havre. Rotte 3 te Corpus Christi verwacht v. Houston. Rijndam 3 v. Rotterdam n. Quebec. Saloum 3 te Kaolac verwacht v. Dakar. Sarpedon 2 v. Maracaibo n. Puerto Cabello. Scheldelloyd 4 te Kaoshiang verwacht. Scherpendrecht 6 te Genua verwacht. Schielloyd 3 v. Curagao n. Cristobal. Schouten 3 130 m. n.n.o. Townsville n. Hollandia Senegalkust 4 v. Douala n. Abidjan. Sepia 3 95 m. z. Las Palmas n. Liverpool. Serooskerk 3 te Las Palmas v. Amsterdam. Simonskerk 3 v. Marseille n. Antwerpen Sliedrecht 3 390 m. w.n.w. Finisterre n. Tampa Sloterkerk 3 107 m. w. Kreta n. Genua. Socrates 4 te Callao verwacht v. Tocopilla. Stad Dordrecht 3 170 m. n.n.o. Vialano n Genua Stad Rotterdam 4 dwars Lissabon n. Rotterdam Stad Utrecht 3 te Vitoria. Statue of Liberty 3 v. Mena Al Ahmadi n. Suez Steenkerk 4 v. Bremerhaven n. Amsterdam. Steenwijk 3 20 m. o.n.o. Algiers n. Karachi. Steven 2 v. Tunis n. Malta. Straat Clarence 3 100 m. z. Cochin n. Karachi. Straat van Diemen 4 te Buenos Aires. Straat Lombok 4 te Fremantle verwacht. Straat Maegelhaen 3 v. Yawata n. Hongkong. Straat Rio 3 v. Hongkong n. Kobe. Tabian 4 te Kaapstad. Tahama 3 v. Mena Al Ahmadi n. Landsend. Telamon 3 v. Halifax n. Hamilton. Thuredrecht verm. 12 v. Rio de Janeiro. Tjibodas 3 v. Hongkong n. Japan. Togokust 3 v. Antwerpen n. Amsterdam. Triton 3 te Port Au Prince verw. v. New York. Tweelingen 3 v. Rotterdam n. Vigo, Utrecht 10 te Hongkong verwacht. Van Cloon 3 130 m. z. Hainan n. Singapore. Van Spilbergen 3 180 pi. z. Seychellen n. Singap Van Waerwijck 3 470 m. z.w. Sabang n. Reunion. Vasum 3 800 m. z.w. Azoren n. Landsend. Viana 5 te La Skhirra verwacht. Vivipara 3 45 m n. Oran n. Mena. Vlieland 3 180 m. n.n.w. Flores n. Rotterdam. Waikelo 3 280 m. n.o. Socotra n. Mombasa. W. Alton Jones 3 950 m. z.o. Bermuda n. Slangen- stangen. Waterman 3 v Curagao n. Papeete. Westerdam 3 1000 m. w.z.w. Fastnet n. N. York. Wieldrecht 5 te Emden verwacht. Willem Ruys 3 v. Southamton n. Port Said. Witmarsum 3 540 m. z. Kp. Race n. Le Havre. Woensdrecht verm. 3 v. Bremen. Woltersum 3 v. Hamburg n. Antwerpen Wonosobo verm 5 v. Singap n. Pt. Swettenham Zaria 3 te Punta Cardon verwacht v. Tranmere Zonnekerk 3 40 m. z.o. K. Vincent n. Antwerpen Zwijndrecht 8 te Tokio verwacht. KLEINE VAART Adara 1 te Nakskov v. Rotterdam. Adine 3 v. Oporto n. Utrecht. Admiralengracht 3 Brunsbüttel gepass. n. A'dam. Aerdenhout 3 60 m. n. Finisterre n. Avonmouth Areas 3 50 m. z.o. in cent n. Gibraltar. Ardeas 2 v. Algiers n. Tanger. Arnoudspolder verm. 3 v. Rotterdam n. Lissabon Atlas 2 o. Algiers n. Messina. sche toestand van de Gemeenschap medio 1961. Wellicht, zo meent de commissie, zal in de meeste lidstaten de stijgingspercenta ges van de bedrijfsinvesteringen in vaste activa enigszins dalen. H t particuliere verbruik zal evenwel een sterke expansie blijven vertonen, terwijl ook van de bui tenlandse vraag naar alle waarschijnlijk heid nieuwe impulsen zullen uitgaan. Aan genomen mag worden dat het produktie- apparaat in de toekomst veel beter aan een grotere vraag zal zijn aangepast, zodat ook een snellere economische groei tijdens het tweede halfjaar 1962 mogelijk lijkt. Ten aanzien van het derde kwartaal van het vorig jaar merkt de Commissie op, dat zij heeft geconstateerd, dat de econo mie van de E.E.G. een verdere expansie heeft vertoond. Vooral in verband met de gespannen toestand op de arbeidsmarkt en ten dele ook door de recente ontwikke ling van de vraag is het echter niet uit gesloten dat het tempo van de economi sche expansie enigszins is gedaald. In ver gelijking met het voorafgaande jaar kun nen de industriële produktie en het reële bruto-nationale produkt van de Gemeen schap over het jaar 1961 als geheel een toeneming te zien geven van respectieve lijk zes en 5,3 pet. In 1960 waren deze stijgingspercentages respectievelijk 13 en 16X DfI£l-£oIjjQ fli èlT De uitvoer naar derde landen is ge durende het derde kwartaal belangrijk toegenomen. De waardestijging ten op zich te van het overeenkomstige tijdvak van 1960 bedroeg ongeveer tien pet. Dit resultaat is vooral toe te schrijven aan de gunstige conjuncturele ontwikkeling in de Verenigde Staten en de krachtige vraag uit de overige Europese landen met uit zondering van Groot-Brittannië. PARIJS (Reuter) De Parijse slagers hebben besloten hun vleesverkoopstaking te beëindigen. Dit besluit is vannacht dooi de leiders van de slagershond met 70 tegen 13 stemmen genomen. De geregistreerde arbeidsreserve is in december met ruim 15.000 mannen toege nomen. Volgens een opgave van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezond heid was de geregistreerde arbeidsreserve eind december 40.549 mannen tegen 25.296 eind november 1961. Het aantal werkloze vrouwen was eind december 4.426 tegen 4.420 eind november. Het aantal openstaande aanvragen was eind december voor mannen 71.211 (eind november 76.180) en voor vrouwen 36.562 (37.843). De geregistreerde arbeidsreserve was in Noordholland 5.212 (3.733) en in Zuid-Holland 5.932 (1.414). xx»000<xx30000000000000ra0(x)00<>300000000000g dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE VERHANDELDE FONDSEN 2 januari 3 januari Totaal 465 482 Hoger 264 (56,8°/o) 241 (50,0%) Lager 116(25,0%) 160 (33,2%) Gelijk 85 (18,2%) 81 (16,8%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon. Olie124—125 125, Philips 983—987 987 Unilever 184—184,80 184,80 Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. 401—401% 400% Kon. Olie125,10 gb-125,50 125,30 Philips 988—992 gl 989 Unilever 185—185,50 ƒ185,40 Hoogovens 781783 gl occcooooooooooooooo Binnenhaven 4 te Liverpool verw. v. Melilla. Bloemgracht 2 v. Rotterdam n. Helsinki. Brouwersgracht 3 te Kotka. Carnissesingel pass. 3 Gibraltar n. Avoumouth. Catharinapolder 5 te Djibouti verwacht. Coccinelle 3 rede Tanger. Driebergen verm. 3 v. Silloth n. Preston. Elsa 2 v. Delfzijl n. Karskaer. Eyo S. pass. 3 ET-boei v. Hundested n. Ipswich. Flevo 3 te Amsterdam n Le Havre. Gaasterland 3 te Rotterdam verw. v. Rochester Geeststroom 3 30 m. w. Hk. v. Holl. n. Maassluis. Grebbestroom 3 te Cromer n. Huil. Heemraadsingel 3 te Manchester n. Paimboeuf. Heemskerk 2 v. Sete n, Londen. Helvetia S. 15 m. o.n.o. Noordhinder n. R'dam. Kaap Falga pass. 3 Texel n. Holbaek. Kastanjesingel 3 v. La Pallice n. Spanje. Leonidas 3 30 m. w. Kp. Trafalgar n. Malta. Leuvehaven verm. 3 v. Rotterdam n. Aarhus. Lucas Bols-2 3 Kiel gepass. n. Amsterdam. Maaskade 3 20 m. w. IJmuiden n. Bremen. Manto 5 te Amsterdam verwacht v. Gdynia. Marianne 3 te Flins. Meidoomsingel verm. 3 v. Kingslynn n. A'dam. Merweborg 3 te Mantyluoto v. Gothenburg. Merwehaven verm. 4 v. Duinkerk, n. Casablanca Midas 4 te Antwerpen verwacht v. Faro Mynias 3 180 m. z.z.w. Ushant n. Rotterdam. Pasteursingel pass. 3 Gibraltar n Port Etienne. Rochab 3 1200 m. n.w. Kp. Verd. eil. n. Havana Rijsbergen verm. 4 v. Genua n. Bastia. Sandenburgh pass. 3 Terschelling n Rotterdam Sheratan 3 v. Port Talbot n. Fowey Spoorsingel 3 te Bordeaux v. Nantes. Strabo 2 te Pasajes n. Bilbao. Tilly 1 te Gefle v. Delfzijl. Twee Gebroeders 2 v. Malaga n. Cadiz, Vechtborg 3 dwars Scheveningen n. Amsterdam. Westerdok 31 v. Dublin te Belfast. Wester-Eems 3 v. Rouen n. Casablanca. Westzaan 3 100 m. n.w Granda Kingsbay. Zuiderzee 3 dw North Goodwin n. Immingham Vorige slotkoers A'dam Rubber 115% H.V.A 131% 404 149 Hoogovens 779 Philips Gem. Bez. 982% 184,— Dordtsche Petr. 569 K. Ned Petr. Mij. 123,50 Holl. Am. Lijn 148 K.L.M ƒ61,10 K.N.S.M 188% Ned. Stoomv. Mij. 159 Ommeren, Phs. v. 338 Scheepv Un. Ned. 152 228,— 253,— Unitar 521,— Ver Bezit v. 1894 144,— Amsterd. Bank 395% Ned. Handel Mij. 353 Rotterd Bank 389% Twentsche Bank. 338 Albert Heijn 703 Amste; Brouwerij 493 Berkei's Patent 308 Bols 794% Bührmann Papier 710 440 Ford 800 Gelder Kor Pap 370 Gist Spir.f. Kon. 405 Van der Heem 345 Heineken's Bier 585 Hoogenbosch Sch. 288 506 Kon. Zout-Ketjer, 1100 Müller Nat. Bezit 473 Ned. Kabelfabr. 572 Philips Pref 298 Sikkens Groep 918 Stokvis 257 Thomassen Dr. 689% Ver. Machinefabr. 251% Wessanen 384 Wilton Fijenoord 287 Zwanenberg-Org. 1044% Billiton- Mij. II 491% Aluminium Ltd. 28% American Motors 17l5/io Anaconda 516/i6 Bethlphem Steel. 445/is Cities Serviee 55% General Motors 567/is Kennecott Copper 84 Republic Steel 59% Shell Oil 38% U.S. Steel 77 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsehe Bank) NEW YORK: Spoorwegwaarden hoger De aandelenmarkt sloot gisteren hoger bij een matige handel. In het begin waren de koersen lager, omstreeks het middag uur gemengd en tegen de avond stegen ze. Spoorwegen gingen voorop en werden ge volgd door staal-, koper- en aluminium- waarden. De meeste fondsen waren op hun hoogste niveau tegen het slot, met winsten die opliepen tot $2. Op een ruime markt werden 1323 fondsen verhandeld, waarvan 660 hoger en 456 lager waren. Vliegtuig waarden, rubber-, auto- en oliefondsen deden mee in de opleving. Farmaceuti sche fondsen, tabakswaarden leden scherpe verliezen. Het industriegemiddelde kwam van 724,71 op 726,01; dat van spoorwegen van 144,00 op 148,33 en dat van openbare nutsbedrijven van 128,10 op 127,65. 'AP) miljoen gulden INVOER UITVOER 1961 1100 1000 Moandgemiddelde f m m j j a s 0 De waarde van de in- en uitvoer lagen in 1961 iets verder uit elkaar dan voor gaande jaren het geval was. De waarde van de invoer ligt ook algemeen hoger dan het maandgemiddelde van verleden jaar terwijl de waarde van de uitvoer slechts in twee maanden- van het jaar boven het maandgemiddelde van 1960 uit is gekomen. Aan deze ontwikkeling is uiteraard de herwaardering van de gulden niet vreemd. „De Zeven Provinciën" n.v. In een voor het personeel van de assurantie maatschappij „De Zeven Provinciën" n.v in Dei Haag gehouden nieuwjaarstoespraak heeft de president-directeur, de heer D. Quint, medege deeld, dat de portefeuille zich in 1961 zodanig heeft ontwikkeld dat het bruto premie-inkomen overd it boekjaar omstreeks 45 miljoen gulden zal bedragen. Het premie-inkomen voor eigen rekening zal voor het eerst dertig miljoen gul den overtreffen De heer Quint deelde mee. dat het bedrijfsresultaat over 1961 zeer bevredigend zau zijn.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9