Marinehospitaal in Overveen verkocht Kennedy ontbiedt Clay voor overleg Soekarno wijst aanbod van Nederland af Amateurvoetbal is afgelast HET WEER tWMORRIS ieforeifouêuy! LET OP Geschil over de lokale bevoegdheden Treinbotsing in de buurt van Milaan West-Irian keert dit jaar tot Indonesië terug als de goden het willen Ontwapeningsoverleg wordt hervat Auto reed kanaal in: 2 mensen verdronken NEEM DE TIJD OM GOEDKOOP TE TELEFONEREN 47e JAARGANG NUMMER 52 VRIJDAG 5 JANUARI 1962 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Water in de Mont Blanc JOH. MEIJER EN ZOON Stichting „Duinrust" gaat bejaardencentrum bouwen In de krant van heden: Twee Nederlanders onder de 46 gewonden DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mij Het woord is aan Kustvaarder zwaar beschadigd na aanvaring met de Hembrug Kroesj'tsjev heeft griep Automatisch interlokaal telefoneren nu 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen 8 uur. Stijging van temperatuur Dameskapsalon - IJmuiden Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 '-EID5ÉSTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Door snel ingrijpen hebben deskun digen arbeiders in de Mont-Blanc- tunnel van een zekere wisse dood kunnen redden, toen een waterstroom plotseling naar binnengutste aan de Italiaanse zijde van de doorgang. Het water stroomde in een hoeveelheid van 1200 liter per seconde naar binnen. Men slaagde erin de stroom tot de helft in te dammen. (Telefoto) Advertentie de advertentie van KENNEMERLAAN 36 op pagina 6. Het Marinehospitaal in Overveen is thans eigendom van het rijk. De stich ting „Duinrust" heeft het vroegere be jaardentehuis verkocht in het vooruit zicht elders in Overveen, vermoedelijk aan de Dompvloedslaan, een nieuw cen trum te kunnen bouwen. De plannen hiervoor worden ontworpen door het architectenbureau van professor Holt in Overveen. Door deze verkoop van „Huize Duin rust" aan het rijk blijft het marinehospi taal definitief in dit gebouw gevestigd. Aanvankelijk is er sprake van geweest dat het hospitaal zou verhuizen naar het land goed „Eikenrode" aan de Herenweg in Heemstede. Het buiten dat door het rijk was gekocht, zou worden afgebroken en op het terrein zou een nieuw marinehospi taal verrijzen. Later werd de buitenplaats het bureau van de territoriale commandant Noordholland. WASHINGTON (AP) Generaal Lucius D. Clay, speciaal vertegenwoordiger van president Kennedy in Berlijn, zou een ern stige klacht hebben ingediend bij de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk over instructies waarin de be voegdheid van de Amerikaanse comman dant in Berlijn om incidenten aan de grens met Oost-Duitsland zelf te behande len wordt beknot. Clay deed dit in een boodschap aan de minister aan het einde van de vorige maand, aldus zegslieden, na dat Rusk plannen had gezonden met op drachten voor optreden in een aantal cri ses van verschillende aard, die zich zou den kunnen voordoen aan de grens. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland hebben zich ten doel gesteld plannen te beramen waar in voor elke mogelijke crisis een eenheid van optreden van de vier landen zou zijn vastgelegd. De Washington Evening Star schrijft dat Clay in zijn klacht aan Rusk heeft ge steld, dat bij crises die zich in Berlijn voordoen dikwijls sneller moet worden in gegrepen dan mogelijk is als er overleg met een hoofdkwartier moet worden ge pleegd. Dit zou de regering in Washington kunnen zijn of het NAVO-hoofdkwartier in Parijs, of het Amerikaanse hoofdkwartier voor Europa in Heidelberg. Personen die op de hoogte zijn van de briefwisseling tussen Clay en Rusk heb ben verklaard dat er geen in het oog springende verschillen in inzicht tussen hen bestaan. Het punt waar het om gaat is de vrijheid van handelen die een com mandant in een vooruitgeschoven positie in de koude oorlog mag hebben. Alle tekenen schijnen er op te wijzen dat president Kennedy en Rusk, die voor de coördinatie met de NAVO verantwoorde lijk zijn, niet zullen toegeven op het punt van constante zeggenschap vanuit Was hington, maar binnen de gegeven instruc ties wat armslag zullen trachten te vin den voor plaatselijk optreden. Clay zal dit weekeinde naar Washington vertrekken voor overleg. Aangenomen wordt dat hij dinsdag terug zal zijn, als Lord Home, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken een bezoek van een dag aan Berlijn zal brengen. Kennedy heeft schikkingen getroffen om zondag een ont moeting te hebben met Clay, die is ont boden voor overleg. De besprekingen zul len ook bijgewoond worden door John A. McCone, de directeur van de inlichtingen dienst. BERLIJN (AP) De Britse oppositie leider Hugh Gaitskell heeft verklaard er geen bezwaren in te zien, als Oost-Duits land zou meewerken aan de internationale controle op de toegang naar Berlijn. Gaitskell brengt als gast van burgemees ter Willy Brandt ëên bezoek aan West- Berlijn. Op een persconferentie voor Britse our- nalisten werd hem gevraagd naar zijn standpunt inzake erkenning van het Oost- duitse regime. Hij antwoordde dat erkenning de facto een moeilijke kwestie is, maar voegde hieraan toe: „Ik geloof niet dat er ern stige bedenkingen zouden bestaan tegen het erkennen van Oost-Duitsland als een van de groep mogendheden voor een in ternationale controle van de toegang tot Berlijn. Hij verklaarde overtuigd te zijn van de noodzaak van de aanwezigheid van de westelijke geallieerden in Berlijn. De Oostberlijnse radio heeft senator Ful- bright, voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat, uitgenodigd midden-februari zijn politieke opvattingen voor de Oostduitse radio uiteen te zetten of te laten uiteen zetten. De radio zegt hiermee gevolg te willen geven aan een onlangs door de Amerikaanse senator uitgesproken wens. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Medische verzorging 4 Uit stad en omgeving ....4, 5, 6 Horen en Zien5 In de Vishal en op zee 5 Uitgaan in Haarlem5 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 4U Dit, nummer bestaat uit twaalf pagina's Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Blaise Pascal: Het is niet mogelijk te leven, zonder iets lief te hebben. NEW YORK (Reuter) Een woord voerder van de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties heeft meegedeeld, dat de westelijke landen en de Sovjet-Unie zijn overeengekomen op 14 maart a.s. het ontwapeningsoverleg te h ervatten. Deze besprekingen zullen plaats hebben in Ge neve, waar in juni 1960 de tienmogendhe- denconferentie over ontwapening werd af gebroken. Na langdurig overleg tijdens de jongste algemene vergadering der Verenigde Na ties bereikten de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten, als de nauwst betrokken landen, overeenstemming over de samen stelling van een nieuwe, uit achttien lan den bestaande ontwapeningscommissie. De algemene vergadering gaf haar zegen aan deze commissie, hoewel zij formeel geen orgaan van de Verenigde Naties is. Behalve door de Verenigde Staten is het Westen in deze commissie vertegenwoar- digd door Engeland, Frankrijk, Italië en Canada. Enkele der in de commissie vertegen woordigde Oosteuropese landen moeten nog antwoorden op de voorgestelde datum van aanvang van het overleg, doch vol gens welingelichte kringen bestaat er een goede kans, dat de datum van 14 maart voor iedereen aanvaardbaar zal zijn. Vannacht omstreeks half drie is bij Westerbroek in de provincie Groningen een auto met vijf inzittenden, waarschijn lijk door de gladheid, van de weg geraakt en in het Winschoterdiep gereden. Drie in zittenden zijn gered; twee zijn verdronken. Het zijn de 38-jarige J. J. Scholtens uit Kloosterburen, die de auto bestuurde, en zijn verloofde, de 35-jarige mej. C. A. Bos uit Groningen. Tussen Musselkanaal en de Duitse grens is gisteravond door de gladheid een Duitse auto met zes mensen geslipt, tweemaal over de kop geslagen en in het Ter Apelkanaal gereden De auto verdween geheel onder water, doch de chauffeur wist zichzelf en zijn vijf passagiers te bevrijden. Op de weg Den HaagRotterdam is gis teravond ter hoogte van Rijswijk een auto die op de iinker weghelft reed, frontaal in botsing gekomen rrtèt een tegenligger. Direct na het ongeval werd een van de bij de botsing betrokken auto's aangere den door een derde auto. Drie personen werden zwaar gewond, zij zijn naar een ziekenhuis in Den Haag gebracht. Vanochtend omstreeks elf uur is de Duitse kustvaarder „Reinhold Krusemark" (400 ton), die van Zaandam op weg was naar IJmuiden, in aanvaring gekomen met de Hembrug. Het schip werd zwaar be schadigd. Beide masten braken af. De „Reinhold Krusemark" is teruggevaren naar Amsterdam. De Hembrug werd na de botsing geslo ten voor een onderzoek naar eventueh schade. Deze bleek evenwel niet veroor zaakt, zodat om half twaalf de brug wee: in gebruik kon worden genomen. MOSKOU (AP) Premier Kroesjtsje heeft griep en daarom is zijn reis naa Wit-Rusland uitgesteld, aldus verluidt ir Moskou. Hij zou tijdens zijn reis een con ferentie hebben met de Poolse partijleidei Gomoelka, ergens aan de Russisch-Poolse grens. Advertentie In verband met de gesteldheid van e terreinen heeft de KNVB besloten alle vo zaterdag en zondag vastgestelde amate voetbalwedstrijden af te gelasten. Ook i de afdelingen wordt er niet gevoetbal Inzake het al of niet doorgaan van nr semi-prof programma wordt zaterdv morgen een beslissing genomen. MAKASSAR (Reuter) President Soekarno van Indonesië heeft donderdag het Nederlandse aanbod om onderhandelingen over Nieuw-Guinea te beginnen zonder vooraf voorwaarden te stellen, verworpen. Hij verklaarde dat onder handelingen zonder het oogmerk van overdracht van Nieuw-Guinea aan In donesië geen enkel nut zouden hebben. „Indonesië vraagt niet om onderhande lingen", zei Soekarno op een massabijeenkomst. „Wij willen alleen onder handelingen beginnen als het doel daarvan is de overdracht van het bestuur aan ons. Als de Nederlanders dit niet begrijpen, zal het Indonesische volk West-Irian aanvallen", aldus de Indonesische president. Soekarno zei voorts, dat de Nederlandse premier, prof. De Quay, in de Tweede Ka mer had gezegd, dat Nederland bereid was tot onderhandelingen zonder vooraf gaande voorwaarden. „Ik zeg tot de heer De Quay dat bet doel van welke onder handelingen dan ook de overdracht van het bestuur over West-Irian door Neder land aan Indonesië moet zijn. Zonder dit oogmerk zijn onderhandelingen van geen enkel nut." Soekarno zei voorts, dat hij donderdag de leden had benoemd van een comité voor algemene mobilisatie en een operatie commando om de strijdkrachten te instru eren voor de bevrijding van West-Irian. Het comité zal hem uiterlijk 15 januari verslag uitbrengen. De president wees de verklaring van mi nister Luns, volgens welke de Indonesische politiek er een van chantage is en Indo nesië de Nederlanders vraagt om capitu latie, van de hand. „Deze beschuldigin gen zijn niet nieuw", zei hij fel. „Wij vra gen geen Nederlandse capitulatie.even min als wij om Nederlandse capitulatie, hebben gevraagd ter erkenning van de Indonesische onafhankelijkheid. Wij wor den als zwak beschouwd en regelmatig op vernederende wijze behandeld. Als wij on ze toorn laten blijken wordt dit als grote bluf opgevat. Wij zullen West-Irian hoe dan ook bevrijden en als de goden het willen zal West-Irian dit jaar weer bij Indonesië komen." Soekarno zei tenslotte, dat hij naar Ma kassar gekomen was „omdat dit gebied de springplank is voor elke actie die wij ondernemen met betrekking tot West-Iri an. Makassar heeft een goede haven; on ze oorlogsschepen liggen hier voor anker. Makassar heeft een goed vliegveld. Onze straalbommenwerpers kunnen van hieruit opereren. En het volk van Makassar heeft ervaring in het zich verzetten tegen de Nederlanders. Zij zijn de sterkste strij ders van Indonesië en zij hebben spirit." Onder de toejuichingen van de menig te leidde Soekarno Dirpara, de „leider van de partisanen in West-Irian" en lid van de Indonesische nationale verdedi- gingsraad, en de uit Nederland in Indo nesië aangekomen Papoea-student Frits Kirihio, op het podium. De enorme menigte, die in het grote park in het centrum van Makassar bijeen was, liet luide haar instemming blijken met elke aanval van Soekarno op Neder land en schreeuwde hem toe, het bevel te geven tegen de Nederlanders ten strij de te trekken. Tijdens Soekarno's rede viel een hevige tropische regenbui. Op verzoek van Soe karno sloten de mensen hun paraplu's en deden zij hun regenkleding af om te la ten zien dat zij bereid waren offers le brengen. Een kwartier lang zongen de mensen, onder leiding van Soekarno, pa triottische liederen. Zain is omgedraaid. Uit Washington meldt Ass. Press dat Zain donderdag heeft verklaard, dat ziin, regering het Nederlandse aanbod wel moest afwijzen, omdat daardoor geen wij ziging in de toestand ontstond. „Als men leest wat minister-president De Quay heeft gezegd en als men leest welke opmerkin gen minister Luns heeft gemaakt, dan be grijpt men dat de toestand niet gewijzigd is," aldus Zain na een gesprek van een half uur met de Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken, George W. Ball. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met veel bewolking en hier en daar mist. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Lang zame stijging van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie Zain keerde zich voorts verbitterd tegen „de vooringenomen houding, die blijkt uit de hoofdartikelen van de Amerikaanse dagbladen bij de bespreking van het pro bleem Nieuw-Guinea. Onwetendheid ten aanzien van Indonesië's geschiedenis :s de oorzaak van deze houding," meende hij. „Nieuw-Guinea", zei hij, „was eeuwen voordat de Nederlanders het bezetten, In donesisch grondgebied." Onze correspondent in Washington meldt dat Nederlands grotere soepelheid en de Indonesische militaire dreiging inderdaad tot gevolg hebben gehad, dat een belang rijk deel van de Amerikaanse pers cri- tisch ten aanzien van de politiek van Dja karta is geworden, terwijl de sympathie voor het Nederlandse standpunt is toege nomen. De Washington Post beschuldigt Djakarta van brutaliteit en zelfhypnose. De bekende commentator Walter Lipp- mann schrijft, dat Nederland voor het hof verschijnt met schone handen en recht heeft op steun van de wereldgemeen schap. De New York Times verklaart, dat Soekarno door een totale mobilisatie af te kondigen het risico neemt Australië en andere mogendheden te betrekken bij een conflict, waarover hij de controle zou kun nen verliezen, met alle gevaren van dien. De Washington Post behoort stellig niet tot de bladen, die de laatste jaren veel sympathie hebben getoond voor het beleid van minister Luns ten aanzien van Indo nesië. Thans echter schrijft dit blad: „Om het maar onverbloemd te zeggen: Indone sië richt de revolver op het hoofd van Nederland en weigert het wapen terug te trekken, totdat de prijs, die het verlangt, is gegeven". Het blad noemt dit een niet te verontschuldigen gedrag voor een lid van de Verenigde Naties. Intussen heeft, naar Reuter bericht, de woordvoerder van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, donderdag verklaard, dat er „enige vooruitgang" in de kwestie-Nieuw- Guinea schijnt te zijn. Hij waarschuwde echter, dat men de situatie nog niet «1 te rooskleurig moet zien. White zei dat recente diplomatieke besprekingen van de Nederlandse en Indonesische regering met derde landen, met inbegrip van de Ver enigde Staten, „nut hebben gehad". „De spanning schijnt wat te zijn afgenomen. Wij hopen, dat dit de kansen op directe nuttige onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië heeft doen stijgen," aldus White. Bemiddeling? Naar aanleiding van berichten uit Ma nilla dat de Philippijnen bereid zijn als derde partij op te treden in het geschil tussen Nederland en Indonesië heeft een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld, dat de Nederlandse regering op de hoogte is van dit aanbod. De Nederlandse rege ring heeft met erkentelijkheid kennis ge nomen van dit aanbod dat thans in studie is genomen, aldus de woordvoerder. Volgens een AP-bericht uit Manilla heeft de vice-president van de Philippij nen, Pelaez, die teven^ minister van Bui tenlandse Zaken is, verklaard: „De Phi lippijnen hebben nimmer een dergelijk aanbod gedaan. Wij zullen de rol van be middelaar alleen aanvaarden indien beide partijen het initiatief nemen om ons om goede diensten te vragen." Een hoogge plaatste functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Nederland ter gelegenheid van de in huldiging van president Diosdado Macapa- gal een nota aan de Philippijnse regering had gezonden, waarin haar verzocht werd „te pogen, het uitbreken van een oorlog om westelijk Nieuw-Guinea te voor komen." MILAAN (Reuter-AFP) Gisteravond zjjn drie personen gedood en zesenveer tig gewond bij een treinbotsing in het spoorwegstation van Vidalengo aan de spoorlijn tussen Milaan en Venetië. Beide treinstellen kwamen uit Verona en waren op weg naar Milaan. In een bericht van het station van Vi dalengo wordt gezegd, dat een trein uit Verona, die bij het station was gestopt, werd aangereden door een wintersport expresse, die op hetzelfde baanvak bin nenliep. Vidalengo ligt ongeveer 32 km. ten oosten van Milaan. Vijftien gewonde passagiers, onder wie het echtpaar Van Dalen, zijn na behande ling uit een ziekenhuis ontslagen. De drie doden waren twee man trein personeel en een Italiaans passagier. Het juiste adres voor modern kapwerk LANGE NIEUWSTR. 471 - TEL. 8166

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1