Kamer wenst meer hulp aan onderontwikkelde landen u Critiek van Kamerleden op B.B.-voorlichting ttanü&fl- AGE 3 Nederland produceerde in 1961 482.100 ton tarwe Kort en bondig Klacht over te gering contact tussen minister Luns en het parlement Dr. Mansholt ereburger van Hoogezand- Sappermeer Oud-minister Van Rooy burgemeester van Heerlen Rijkspremie voor krotopruiming Hardezakelijke toon is gewenst C.N.V.-voorzitter acht zich beledigd in brochure Breek mooie ijsroutes niet open A.N.W.B-prijzen 1962 Boven het vriespunt VRIJDAG 5 JANUARI 1962 Cassatieberoep tegen vrijspraak ex-direc- teur A. B. ?egJasv ns»vd no 1 AKKERTJE want Akkertjes zijn instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder. Ontdek óók de weldaad van Akkertjes 6 stuks 50 ct. Nieuwe politieke partijen n Alléén helpt direct! Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Duitse oplichter aangehouden Brand in Hilversum A.N.JV.B. vraagt: Overtreders loterijwet veroordeeld Directe telegraaf- en telexverbinding met Montreal s sa (Van onze parlementaire redacteur Doordat aan de kwestie-Nieuw-Guinea reeds in de voorafgaande dagen een apart debat was gewijd, kreeg de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken gisteren in de Tweede Kamer een min of meer beperkt karakter. Politiek vuurwerk was er nauwelijks bij. Natuurlijk was de overgrote meerderheid overtuigd van de noodzaak van een zo sterk mogelijke een heid in de westelijke wereld tegen de com munistische dreiging. Het is goed dat het Nederlandse parlement hierover van ge dachten wisselt, ook al worden de grote wereldpolitieke beslissingen niet in Den Haag en niet door minister Luns genomen. Enkele belangrijke punten uit het giste ren begonnen debat, dat volgende week zal worden voortgezet, waren onze hulpver. lening aan de onderontwikkelde landen en het contact tussen het departement van minister Luns en de Kamer. Volgens de heer Euygers (P.v.d.A.) is het met onze hulpverlening aan de on derontwikkelde gebieden minder goed ge steld dan vroeger. Jarenlang heeft ons land door deze hulp veel goodwill in de wereld ondervonden. Helaas schijnt het thans zo te zijn dat het departement van Financiën een rem zet op hetgeen Bui tenlandse Zaken wil doen, zei de heer Ruygers, die de instelling van een Kamer commissie voor de ontwikkelingsproble matiek bepleitte. Prof. Diepenhorst (C.H.) meende dat hulpverlening aan jonge staten het bes te zou kunnen worden geschoeid op de leest van wederzijdse samenwerking. Een zijdige hulpverlening zou allicht een in breuk kunnen betekenen op de vrijheid van deze landen. Prof. Duynstee (K.V.P.) betoogde me de namens een aantal fractiegenoten dat de ontwikkelingshulp een grotere ge richtheid zou moeten krijgen. Mevrouw Stoffels-Van Haaften (V.V.D.) vond dat bij de uitzending van deskundi gen niet alleen behoefte bestaat aan jon gere, maar ook aan oudere, meer ervaren krachten. Zij voelde veel voor een apart Kamerdebat over de hulp aan onderont wikkelde landen. Ook mr. Biesheuvel (A.R.l voelde veel voor een afzonderlijk debat. Vol gens hem was verruiming van de hulp mogelijk en deze zou dan buiten de com merciële sfeer moeten blijven. Het wordt tijd dat wij in dit opzicht weer eens in de voorste gelederen komen te staan, zei hij. Meer contact met minister verlangd De arbeid van minister Luns brengt mee, dat hij vaak afwezig is. Daardoor heeft hij niet veel contact met het parle ment. Dit werd gisteren door een aantal kamerleden gevoeld als een leemte. Dr. P a t i j n (P.v.d.A.) bepleitte onder meer verlichting van de ^aak van de minister door een aparte minister voor Europese Zaken. Prof. Duynstee meende dat het contact tussen het departement en de Ka mer intensiever zou kunnen worden door inschakeling van meer ambtelijke hulp. Thans is het zo, dat de gesprekken tussen de minister en de Kamercommissie vrij kortstondig zijn. Hiervoor zou meer tijd moeten worden uitgetrokken. Mevrouw Stoffels achtte het bestaande contact in het algemeen voldoende, met uitzondering van het schriftelijke. De Ka merleden ontvangen bepaalde documenten van het ministerie soms veel te laat. Van dit begrotingsdebat vermelden wij verder nog een waarschuwing van de heer Goedhart (P.v.d.A.) tegen Russische spionage. Het zou overal krioelen van ge heime Sovjetagenten. Indien zulke lieden is ons land worden aangehouden zouden zij pas over de grens mogen worden gezet nadat de in Rusland gevangen genomen Nederlanders Reydon en De Jager zijn vrijgelaten. De heer Goedhart leverde ver der critiek op het feit dat premier De Quay in verband met het incident op Schiphol met de Russische mevrouw Go- luba had „onderhandeld" met de toenma lige Russische ambassadeur Ponomaren- ko. Prof. De Quay is tegen dit soort situa ties niet opgewassen, aldus de heer Goed hart. Ir. Van Dis (S.G.P.) drong bij minister Luns aan op stappen bij de regeringen van Spanje en Columbia tegen de vervol gingen waaraan protestanten in deze lan den zouden blootstaan. Het gemeentebestuur van Hoogezand- Sappemeer heeft dr. S. L. Mansholt, oud minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en vice-voorzitter van de Commissie der Europese Economische Ge meenschap, tot ereburger van de gemeen te benoemd en hem de daaraan verbon den eremedaille in goud met oorkonde ver leend voor „zijn uitnemende diensten en nimmer aflatende toewijding jegens de Europese gemeenschap". De officiële installatie van dr. Mansholt zal geschieden op zaterdagmiddag 24 maart, aan de vooravond van de viering van het eerste lustrum van de onderteke ning van het Verdrag van Rome. Met ingang van 16 januari is tot bur gemeester van de gemeente Heerlen be noemd de oud-minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mr. dr. C. J. M. A. van Rooy. Mr. van Rooy heeft reeds geruime tijd ervaring als burgemeester. Hij was van 1938 tot eind 1945 burgemeester van de Zeeuwse gemeente Hontenisse. Daarna werd hij burgemeester van Etten en Leur. Op zijn initiatief werd een industrialisatie- raad ingesteld, waarmee een grondslag werd gelegd voor een nieuwe welvaart in die streek. Op 1 mei 1952 werd hij bur gemeester van Venlo en op 5 april 1957 burgemeester van Eindhoven. In 1959 werd mr. Van Rooy benoemd tot minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Op 2 juli 1961 vroeg minister Van Rooy ontslag om persoonlijke rede nen, verband houdende met het verloop der besprekingen over het wetsontwerp Algemene Kinderbijslagverzekering. De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft beroep van cas satie aangetekend tegen het vrijsprekend arrest van het gerechtshof in de zaak te gen de vroegere onder-directeur van de Amsterdamse Bank. T.H. De heer H. was door de rechtbank tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het gerechtshof sprak hem echter op alle punten o.m. verduistering van 2'/« miljoen gulden) vrij. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat het rijk met in gang van 1 januari voor elk ontruimd en afgebroken krot aan de gemeenten een premie van 600,zal verlenen. De ge meenten dienen van deze premies een fonds te vormen. Hieruit kunnen zij naar eigen oordeel in daarvoor in aanmerking komende gevallen aan bewoners van te ontruimen krotten bijdragen toekennen. Deze bijdragen kunnen dienen als tege moetkoming in de verhuiskosten en in het bijzonder voor het overbruggen van het verschil tussen de lasten van het krot en die van de nieuw te betrekken woning. In het laatste geval zal de uitkering zich veelal over een aantal jaren uitstrekken. De gemeenten kunnen behalve aan krot bewoners ook uitkeringen doen aan dege nen, die door opschuiving woonruimte voor krotbewoners vrijmaken. De grondgedachte van de regeling sluit aan bij de voorstellen, die de Commissie Krotopruiming en Sanering in dit opzicht heeft gedaan. Met het inwerkingtreden van deze rege ling vervalt de extra-rijksbijdrage voor krotvervangende woningwetwoningen. De ze had de bedoeling de huurprijs van de ze woningen gedurende enige jaren op een lager bedrag dan normaal vast te stellen. Advertentie Voor de komende verkiezingen voor de provinciale staten hebben zich in Utrecht, Zuid-Holland en Overijsel de volgende nieuwe partijen laten inschrijven: de Partij van de Vrije Burgers, de Positief Christe lijk Nationale Unie, de Christelijk Nationa le Volkspartij en de Socialistische Werkers Partij. ft (Van onze parlementaire redacteur) „Het beste kinderboek van dit jaar" noemde de heer Lankhorst (P.S.P.) gisteravond, tijdens de behandeling van de begroting van Algemene Zaken in de Tweede Kamer, de B.B.-wenken welke huis aan huis zijn verspreid. De heer Lankhorst stond niet alleen in zijn cri tiek op de wijze waarop de voorlichting van de bevolking over de gevaren van kernbomexplosies geschiedt. Vóór hem had de heer W i e r d a (P.v.d.A.) de reactie van het Nederlandse volk op de B.B.-weriken reeds „tekenend" ge noemd. „De mensen reageren met spot", zei hij. „Slechts éénvijfde gedeelte van de bevolking heeft naar aanleiding van de wenken maatregelen genomen". De heer Moorman (K.V.P.) had ernstig bezwaar tegen de televisie-uitzen ding van 22 september, waarin minister Toxopeus de kijkers voorhield: „Indien men er maar voor zorgt niet te dicht bij het punt van de explosie te zitten, kan men zichzelf en zijn gezin wel tegen de gevaren van een kernbomontploffing be schermen". Dit soort voorlichting is vol gens hem uit den boze. De sprekers wa- ,rpn het er gisteravond overigens wel over eens dat er ernst gemaakt moet worden met de .voorlichting. Een harde, zakelijke tbon is gewenst. De taal waarin de „Weïi- ken" (en overigens volgens de heer Moorman ook het geschrift „In Dienst") zijn gesteld, ligt de Nederlander niet goed. Volgens de heer C o u z y (V.V.D.) kan de bescherming van de bevolking niet na tionaal worden bezien, maar is een nauwe samenwerking tussen de N.A.V.O.-landen op dit terrein gewenst. „De fall-out (ra dioactieve neerslag) houtjt niet op bij de grenzen", zei hij. Op de scholen zou vol- Advertent ie Grote tube OR. E. J. S WA A BS VERENIGDE FABRIEKEN c Frans Halsmuseum, vandaag 20 u.: Bel gisch-Nederlands concert, in het kader van de studiedagen voor houtblazers en hoor nisten. Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: To neelgroep Theater met „Brieven van een dichter", van Michael Redgrave. Zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met twee een akters: „Voor de grote muur", van Tankred Dorst en „De bruiloft" van Tsjechov. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.. zon dag ook 16.15 u.: „De dolle generaal", aJ. Frans Halstheater, 14. 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Een pyama voor twee", 14 j. Lido Theater, in de avondvoorstellingen (19 en 21.15 u.): „De terreur van de rode draak", 18 j. In de middagvoorstellingen (14 u., zondag ook 16.15 u.): „De lord, de lady en de butler", a.l. Zondag 11 u.: „De prins-student", a.l. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Heldencommando", 14 j. Minerva Theater, t/m donderdag 19.30 u., zondag ook 14 u.: „Ben Hur", a.l. Rembrandt Theater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Pa krijgt de klap pen", a.l. Zondag 11 u.: „Droomreis door Amerika'' a.l. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De laatste grens", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u., zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „L'Amérique insolite", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort), t/m zon dag 20 u.: „De strijd om de gele rivier", 14 j. Zondag 14.30 u.: „Conny, een meisje van zestien", a.l. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Groepstentoonstelling van „Kunst Zii Ons Doel" 10-12 en 13.30-17 u., zon dag 14-17 u. Tot 8 jan. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe K°rksplein): Expositie van etsen van Frans Vrpoorten: 10—22 u. Tot 1 februari. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 5 JANUARI City-theater, 20 u.: „De dolle generaal." Rex-theater, 20 u.: „Misdaad na school tijd". ZATERDAG 6 JANUARI City-theater, 19 en 21.15 u.: „De dolle generaal". Rex-theater, 20 u.: „Misdaad na school tijd". VRIJDAG 5 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De wanhoon van inspecteur Gideon". Luxor Theater, 19.30 u.: „Exodus". (Eén voorstelling) W.B. Theater, 20 u.: „Het zwaard van Robin Hood". ZATERDAG 6 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De wanhoop van inspecteur Gideon". Luxor Theater, 19.30 u.: „Exodus". (Eén voorstelling) W.B.-Theater, 20 u.: „Het zwaard van Robin Hood". De Bredase politie heeft een 21-jarige Duitser uit Mainz aangehouden, die in ver schillende gemeenten in ons land oplich tingen heeft gepleegd. De man, die gede serteerd was uit het Westduitse leger, reis de in gezelschap van een minderjarig meisje door Nederland, waar hij o.m. in Breda, Den Haag, Alkmaar, Bergen en in de omgeving van Amsterdam kofferschrijf machines of bromfietsen huurde, die hij op andere plaatsen verkocht. Later is het tweetal naar Engeland uitgeweken met de bedoeling daar te trouwen. Dat is niet door gegaan; de Engelse politie heeft de man en de jonge vrouw gearresteerd en de man uitgeleid. De Duitser werd in Hoek van Holland overgedragen aan de koninklijke Marechaussee, bij wie een verzoek tot aanhouding uit Breda berustte. De voorzitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond, de heer C. H. van MaStrigt uit Utrecht, acht zich beledigd in een brochure die een Bussumse huis eigenaar-belastingconsulent heeft geschre ven en verspreid. De voorzitter van het C.N.V. wordt daarin o.m. een „vakbonds misleider" en een „meinedig Kamerlid" genoemd. In kort geding heeft zijn raads man, mr. C. L. Wieringa uit Utrecht, de president van de rechtbank in .-Amster dam gevraagd de Bussumer verdere ver spreiding van de brochure te verbieden op straffe van een dwangsom van 5000,- per overtreding. „Het is inderdaad niet mis, zo meende de president, die, bladerend in de brochu re, aanduidingen tegenkwam als „woning wetprofiteurs, „woningbouwsaboteurs" en „politieke parasieten". De brochure is in strijd met de druk persvrijheid, meende mr. Wieringa, die zei dat de schrijver blijk heeft gegeven geen eerbied te hebben voor de persoon, de eed en de volksvertegenwoordiging. De schrijver gaf in zijn verweer te kennen, „dat vakbondsbestuurders en volksvertegenwoordigers een valse voor stelling van zaken geven door te verkla ren, dat wij in Nederland goedkopere wo ningen bouwen en dat de exploitatiekos ten geringer zijn dan elders. „Dat is al leen mogelijk door de hoge subsidies", zei hij. Meinedig vond hij de heer Van Mastrigt, omdat deze zijns inziens de zuiveringseed als Kamerlid zou hebben geschonden. „Hij ontvangt wel degelijk giften, want als vakbondsbestuurder wordt hij immers gesalarieerd en ook als S.E.R.- vertegenwoordiger ontvangt hij een ver goeding. Dat maakt van hem een behar tiger van groepsbelangen", meende de schrijver, die betoogde met zijn brochure het algemeen belang te willen dienen. De president zal op 11 januari vonnis wijzen. ft gens hem reeds begonnen moeten worden met het bevorderen van de geestelijke weerbaarheid. Aantasting van vrijheid en democratie is de jeugd niet bekend. B.B.- oefeningen kunnen er niet genoeg gehou den worden, zei de heer Moorman. Mocht de nood aan de man komen, dan is evacuatie van de grote steden in het westen van het land niet wenselijk. Ook de heer C o u z y vond dit een moei lijk probleem. De heer Moorman is het met de re gering eens inzake haar plan tot decentra lisatie, economische en maatschappelijke inschakeling van het bedrijfsleven en Je organisatie van de arbeidsvoorziening. Hij hoopte dat de arbeidsnoodwet de eerste zal zijn van een serie die de Tweede Ka mer in de loop van dit parlementaire jaar zal bereiken. Echter: „Geen arbeidsplicht zonder arbeidsloon". Hij vroeg zich af waar het geld van de begroting blijft dat in een bepaald jaar niet wordt besteed. Het program van de civiele verdediging staat of valt volgens hem met de coördi natie. Hij wilde graag van de minister president horen welke diens coordinatie- bevoegdheden zijn. Minister-president De Quay, die aan het hoofd staat van het departement van Algemene Zaken, zal bij de beantwoording, van de sprekers waaraan hij gister avond niet meer toekwam een verkla ring moeten geven waarom de memorie vanoéntwrioflct'öjrihet ontwëirp Odrl&gswéf van 1955 nog niet is ingediend. „Kan de regering) dézenzaak 'niet uitpraten", de heer W i e r d a. Eenzelfde ongeduldig geluid liet dr. Verkerk (A.R.) horen. De A.R.-afgevaardigde achtte overigens de civiele verdediging een complement van de militaire verdediging. Hij vroeg zich af wanneer de schuilkelders klaar kunnen zijn en hoe het staat met de kos ten der provincies voor het instandhouden van bruggen en kanalen. Ook hij was hui verig voor evacuatie, ook van kleine be volkingsgroepen. De regering wacht een belangrijke taak bij het bestrijden van het defaitisme bij de bevolking, zei hij. De heer W i e r d a achtte de organen van de NAVO de aangewezen coördinato ren van de civiele verdediging. Met moet volgens hem niet te ingewikkelde maatre gelen nemen om de bevolking niet nodeloos te verontrusten. Onder het noodrecht zal de juiste ver houding van het militaire- en het burger lijke gezag moeten worden beschreven. Hij wilde een beginselenwet voor de civie le verdediging waarin de verantwoordelijk hëid van Je desbetreffende minister is af gebakend. Daarna kan er gepraat worden over de wijze waarop nadere wetten tot stand kunnen komen. De bedragen die op de verschillende begrotingen zijn uitge trokken voor de voorbereiding van de ci viele verdediging zijn niet gespecificeerd De heer Couzy merkte nog op, dat de voor raden voor de bevolking even groot moeten zijn als die voor de militairen en dat de paraatheid in de kortst mogelijke tijd moet worden bereikt. Volgende week zal minister-president De Quay antwoorden. Voor tienduizenden guldens is gister-, avond schade aangericht bij een uitslaan de brand in een pension aan de Koninginne weg in Hilversum, waar onder meer acht Italianen en vier Spanjaarden woonden. Het vuur woedde op de bovenste eta ge, waar het zeer snel om zich heen greep en in minder dan geen tijd door het dak sloeg. De pensionhouder en zijn zoon lie pen brandwonden op bij het naar buiten brengen van een 87-jarige dame. De bo venverdieping brandde geheel uit. De daar onder gelegen verdieping kreeg zware wa terschade. Terwijl tienduizenden ijsliefhebbers in de vorstperiode rond de kerstdagen schaat sten op de bevroren wateren in de Rand stad Holland, werden verschillende van deze vaarten opengebroken voor de bin nenscheepvaart. De A.N.W.B. heeft zijn teleurstelling hierover uitgesproken bij Ge deputeerde Staten van Utrecht, Noordho- land en Zuid-Holland. De Toeristenbond acht het volkomen begrijpelijk, dat voor de scheepvaart belangrijke routes, zoals de Ringvaart van de Haarlemmermeerpol der, bevaarbaar moeten blijven, maar de A.N.W.B. vindt het bijvoorbeeld onjuist, dat op 27 december een ijsbreker zijn weg nam door het Aarkanaal en de Amstel naar Amsterdam. Volgens gegevens die de bond verzamelde, gebeurde dit om de doorvaart mogelijk te maken voor slechts enkele schepen die van Uithoorn naar Am sterdam moesten en enkele schepen die in omgekeerde richting voeren. Prachtige en drukbereden schaatsroutes werden hier door onbruikbaar. Ook andere wateren, waarin weinig scheepvaart was, werden opengebroken. Het komt niet zo vaak voor dat schaats liefhebbers volop kunnen profiteren van ijs op de Nederlandse( binnenwateren, zegt de A.N.W.B., die de provinciale besturen heeft gevraagd op korte termijn maatre gelen te nemen opdat alleen de voor de scheepvaart werkelijk belangrijke vaarten tijdens vorst worden opengehouden. De Toe ristenbond betoogt, dat wanneer de vorst aanhoudt, het scheepvaartverkeer vooral op de kleine routes toch na een paar da gen wordt stilgelegd. De schaatsmogelijk- heden zijn dan echter voor een groot deel verloren gegaan. De maatregel die de A.N.W.B. voor ogen staat is de provinciale verordening die in Friesland geldt en waarbij Gedepu teerde Staten het recht hebben om scheep vaart op bepaalde wateren te verbieden. In de loop van 1962 zullen weer voor qle-, vijfde-maal,Jn successie de ANWB- prijzen worden toegekend voor publicisti sche, prestaties op het gebied van de let tieren, de journalistiek, de film, de ra dio en de televisie, welke een bijzondere stimulans vormen voor het toerisme en de kwalificatie „opvallend goed" verdienen. De ANWB-prijzen, ingesteld in 1958 ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandsche Toeristen bond, bestaan thans elk uit een speciale penning en een bedrag van 1000. Er wor den er ieder jaar ten hoogste drie toege kend. In de vorige jaren werden zowel lit terair en journalistiek werk bekroond, aJs mede films, radio- en televisiewerkstuk ken. De toekenning zal ditmaal plaatsvin den voor in 1961 in de openbaarheid naar voren gekomen werk, eventueel tegen de achtergrond van reeds eerder verschenen oeuvre. Voorzitter van de Advies-commissie, die de inzendingen beoordeelt, is prof. dr. H. J. Prakke, leden zijn de heren H. J. van Balen, B. J. Bertina, mr. E. Elias, D. Verel, W. Vogt en J Winkler. Zowel de makers als hun uitgevers, resp. opdrachtgevers, kunnen werk inzenden bij de Advies-commissie, of de aandacht van de commissie op bepaald werk vestigen; ook zal de Commissie uit eigen initiatief werk beoordelen. De sluitingsdatum voor inzendingen is bepaald op 1 maart. Het adres van de Advies-Commissie ANWB- prijzen is: Wassenaarseweg 220 te Den Haag. „Nordwest Lotto" De kantonrechter in Den Haag heeft vier overtreders van de loterijwet ver oordeeld tot veertien dagen gevangisstraf. In zijn requisitoir noemde de officier de verdachten „pafasieten van de maat schappij, die liever met een lui leventje (namelijk het openstellen en bevorderen van de deelname in de „Nordwest Lot to") geld wilden verdienen, dan er voor te werken". Zes andere verdachten, evenals de an deren uit Den Haag, die als sub-agenten hadden gefungeerd, werden veroordeeld tot 75 boete en veertien dagen voor waardelijke hechtenis. Het bestuur van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft don derdag zijn eerste vergadering in 1962 ge houden. De voorzitter, dr. C. H. J. van Beukering, vertelde in zijn nieuwjaars rede, dat in het verbruiksjaar 1960/1961 in totaal 4,2 miljoen ton voer- en industrie- graan beschikbaar kwam (exclusief tar- wevoermeel). Hiervan kwam 36% uit bin nenlandse produktie. Hierin is begrepen een hoeveelheid van 180.000 ton inlandse tarwe, welke na denaturatie voor veevoe derdoeleinden werd bestemd. Het verbruik van tarwe en van bloem (op graanbasis) voor consumptiedoeleinden beliep in het graanjaar 1960/61 in totaal 1.091.000 ton, waarvan 346.000 ton inlandse tarwe, 652.000 ton buitenlandse tarwe en 93.000 ton ingevoerde bloem (op graan basis). De tarweproduktie van de oogst 1961 beloopt blijkens de definitieve oogst- raming 482.100 ton. Dr. Van Beukering besprak ook E.E.G.- aangelegenheden en speciaal het door de E.E.G.-commissie gedane heffingenvoorstel voor granen. Hij achtte het nauwelijks te verwachten, dat op enig punt tegemoet zal worden gekomen aan de bezwaren, welke in Nederland zijn ingebracht tegen dit heffingenvoorstel. Enigszins beangstigend en weinig be moedigend voor de ontwikkeling in de naaste toekomst vond hij het, dat op ver schillende punten de door de Europese commissie ingediende voorstellen nog als tegemoetkoming aan andere, vooral Duitse, wensen zijn gewijzigd in die zin, dat reeds bestaande bezwaren daardoor nog zijn toegenomen. Noorwegen en de EEG. In de Noorse pers is gisteren een door 150 Noorse intellectuelen ondertekende verklaring ge publiceerd waarin aangedrongen wordt op een volkomen afzijdig blijven van de Europese gemeenschappelijke markt. „Er is een Europa dat geïnspireerd heeft tot onze vrijlheid, onze democratie en onze grondwet", aldus de verklaring, „maar er is ook een Europa dat verantwoordelijk is voor veroveringsoorlogen, kolonialisme en onderdrukking, zowel economisch als so ciaal. Er bestaat groot gevaar dat wii in laatstgenoemde stroom meegetrokken zul len worden wanneer wij ons bij de ge- meenschapelijke markt aansluiten." Bevolkingsgroei Amsterdam. Op grond van de demografische ontwikkeling van 1950 tot 1960 heeft het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam pro jecties berekend voor de bevolkingsgroei van Amsterdam en de Amsterdamse agglo meratie tussen 1960 en 1980. De prognose voor de maximale bevolking van Amster dam in 1980 is 926.610 en voor de gehele agglomeratie (met de gemeenten Nieuwer- Amstel, Ouder-Amstel, Diemen en Wees- perkarspel) 1.043.523. Bij combinatie van de factoren die aanleiding geven tot een mini male bevolking, bedraagt deze prognose respectievelijk 784.406 en 926.638. Postzegeldiefjes. De Rotterdamse po litie heeft twee knapen van 16 jaar aan gehouden die bij een postzegelhandelaar voor een waarde van 7.000 aan buiten landse postzegels hadden gestolen. Een deel van hun buit hadden zij in het water gegooid. Een deel gingen zij verkopen waardoor zij tegen de lamp liepen. Bagrafenis prof. Weve. Het stoffelijk overschot van prof. dr. H. J. M. Weve wordt maandagmorgen 8 januari ter aarde besteld op de begraafplaats in Zeist. De uit vaartdienst wordt om 11 uur gehouden in de r.-k. kerk aan de Utrechtseweg in Zeist. Er is een rechtstreekse telegraafverbin ding tussen Nederland en Montreal (Cana da) in gebruik genomen. Hierdoor is de mogelijkheid geopend het openbare tele- graafverkeer met Canada automatisch af te wikkelen, zo deelt de PTT. mede. Een 80-tal PTT-kantoren in Nederland kan nu door nummerkeuze Montreal be reiken: anderzijds kan men van Montreal uit deze Nederlandse kantoren recht streeks kiezen. Enkele dagen geleden is ook een recht streekse telexverbinding in gebruik ge nomen. Voor telexverbindingen met Cana da was tot dusver de tussenkomst van Londen nodig. ''"i)llil!llllllllllll||||l!l|||l|||||l||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| Een hogedrukgebied, dat gisteren boven fcngeland lag, heeft zich in de afgelopen nacht naar Frankrijk verplaatst. Het strekt zich vandaar over Zuid-Duitsland naar de Balkan uit. Op de Britse eilanden is de luchtdruk aanzienlijk gedaald onder in vloed van het front van een depressie, die over IJsland naar Noord-Noorwegen is ge trokken. Daardoor ontstond boven de Noordzee een krachtige zuidwestelijke luchtstroming. Verwacht mag worden dat de wind in ons land ook zal toenemen uit zuidwestelijke richting. Bij windstilte is de temperatuur in de afgelopen nacht op de meeste plaatsen tot omstreeks 2 gra den onder nul gedaald. Vanwege de zuid westelijke wind is een stijging van de temperatuur tot boven het vriespunt te verwachten. De dooi zal zich langzaam van het noordwesten naar het zuidoosten over ons land uitbreiden. Het weer behoudt een somber en neve lig karakter, maar neerslag van enige be tekenis wordt niet verwacht. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen i* a g binnen- en buitenland. "53 5 Neerslag, laatste 24 uur. o Ê'C Den Helder mist wzw 3 0 Ypenburg geheel bew. zzw 1 0 Vlissingen geheel bew. zzw 1 0 Eelde motregen wzw 2 0,1 De Bilt motregen wzw 2 0,1 Twente geheel bew. z 1' 0,1 Eindhoven geheel bew. verand. 1 0,1 Zd-Limburg mist zzw 1 0 Helsinki half bew zzw 0 0 Stockholm geheel bew wzw 0 0 Oslo zwaar bew windst. -4 0 Kopenhagen geheel bew zw 3 0 Aberdeen geheel bew zzw 1 1 Londen geheel bew. windst. 4 0 Amsterdam geheel bew wzw 2 0,1 Luxemburg onbewolkt zzw 1 0 Pa rijs geheel bew windst. 2 0 Bordeaux geheel bew o 6 0 Grenoble geheel bew windst. 5 3 Nice onbewolkt nnw 14 1 Berlijn ij zei wzw 0 0,2 Frankfort geheel bew windst. 1 0 Wünchen mist windst. -6 0 Zurich geheel bew nw -2 0 Genève geheel bew windst. 3 0,1 Locarno geheel bew windst. 3 4 Wenen geheel bew. no -2 0 Innsbruck mist verand. 1 0 Belgrado geheel bew. w 0 Athene onbewolkt w 13 0 Rome geheel bew windst. 16 0 Ajaccio zwaar bew ono 16 0,3 Madrid licht bew. n 11 0,4 Mallorca onbewolkt windst. 18 0 Lissabon onbewolkt w 15 0 Zaterdag 6 januari Zon op 8.47 uur, onder 16.44 uur. Maan op 8.24 uur, onder 17.04 uur. Maanstanden 6 januari 13.36 uur nieuwe maan 13 januari 6.02 uur eerste kwartiei 20 januari 19.17 uur volle maan 29 januari 0.37 uur laatste kwartipr Hoog en laag water In Mmuiden Vrijdag 5 januari Hoog water 2.36 en 14.50 uur. Laag water 10.40 en 22.54 uur. Zaterdag 6 januari Hoog water 3.21 en 15.36 uur. Laag water 11.21 en 23.42 uur. Het hoog en laag water te 7andvoort 10 tot 15 minuten vroegei dan ut r.Jinuid, n

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2