Concentratie van politietroepen in de Franse hoofdstad SKODA ƒ5250.- HET WEER m fc*- Kans op overleg met Djakarta nog gering Mobilisatie in Oost-Indonesië; luchtruim verboden gebied COIFFURES DE VRIES Nieuwe putsch van OAS op komst Bij invasie wellicht beroep op Australië Betaald voetbal ook afgelast L. Worms gaat toch niet in beroep „Geen grond voor ongerustheid" Geruchten over de bouw van 25 nieuwe kotters 47e JAARGANG NUMMER 53 -\ DAGBLAD VOOR VELSEN IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gewelddaden N.V. Garage VERBEEK N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI AANSE UITDEUKEN REPAREREN Strenge winter niet waarschijnlijk Zwaar bewolkt Bernard Devauchelle overleden Ambassadeur De Beus: Drie Noorse prinsessen - Het woord is aan Gouverneur Platteel: In de krant van heden: REGEN- EN TWEEDJASSEN „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. ZATERDAG 6 JANUARI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Direche: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der (Van onze correspondent) PARIJS. Afgelopen nacht zijn vanuit de Franse provincie omvangrijke troepen eenheden van politie en republikeinse veiligheid naar Parijs gedirigeerd, waardoor de minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, opnieuw de staat van alarm moet zijn afgekondigd. De officiële Franse radio zweeg in haar uitzendingen van vanmorgen niettemin over deze bewegingen van politietroepen. Wel maakte het nieuwsbulletin melding van enkele duizenden republikeinse gardisten, die vanuit Algerije naar Frankrijk zullen worden overgebracht. Ook over het nauwkeuriger objectief van deze politie-concentratie om Parijs tastte men vanmorgen nog in het duister. Valt er een nieuwe putsch van de O.A.S. te vrezen? Met die mogelijkheid valt ze ker steeds sterker rekening te houden, naarmate de onderhandelingen met het F. L.N. het beslissende stadium dichter nade ren. Waarschijnlijker is echter niettemin dat de minister van Binnenlandse Zaken de politiemacht in Parijs vandaag wilde versterken in verband met de manifesta ties, waartoe voor vanmiddag 4 uur de communistische partij had opgeroepen. De leden, sympathisanten en gebouwen van de communistische partij blijken de laat ste dagen door de O.A.S. in het bijzonder tot mikpunt te worden uitverkoren, kenne lijk met de bedoeling sympathie in recht se kringen te winnen en, op langere ter mijn, het leger te dwingen zich aan de zij de der neo-fascisten te scharen. Na de aanslagen op een ambtenaar van de registratie in Alencon, die gisterochtend aan zijn verwondingen overleden is, en op een metaalarbeider die in Parijs het com munistische hoofdkwartier bewaakte, is er afgelopen nacht door de Franse neo-nazi's een derde aanval gedaan op een commu nistisch verenigingslokaal in de provincie. Het communistische partijbestuur heeft gisteren alle anti-fascisten opgeroepen tot solidariteit, een verzoek waaraan door andere linkse organisaties echter geen gehoor is gegeven. Bovendien heeft de regering de demonstratie voor vandaag verboden. Om aan dat verbod de hand te kunnen houden, zouden nu talrijke extra politie-eenheden naar Parijs zijn gestuurd, waar de regering een herhaling van de bloedige botsingen van 19 december jl. lijkt de vrezen. In Algiers en Oran zijn vrijdag bij nieu we gevechten dertien personen gedood en zevenendertig gewond. In Oran heeft de organisatie van het ge heime leger een „algemeen mobilisatiebe- vel" aangeplakt. Dergelijke oproepen zijn eerder in Algiers gesignaleerd. In de Bar- beroussegevangenis van Algiers hielden Advertentie GEHEEL COMPLEET Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie Lange Herenstr. 36 Telefoon 14371 38 - Haarlem (Van onze weerkundige medewerker) Zonder ons aan een voorspelling te wagen komt het ons voor, dat wij geen strenge winter krijgen. In strenge winters komt er zo ongeveer tussen Kerst en Drie koningen een kwakkelperiode voor, waar na de hogedrukgebieden opnieuw komen opzetten met toenemende vorst. Dit keer breken de hogedrukgebieden in dit voor het verdere weersverloop in de winter zo kritieke stadium juist af en is de baan voor oceaandepressies vrijgekomen. Boven België en Frankrijk was de laatste daaen nog veel koude lucht aanwezig met lichte tot matige vorst. De zuidenwind moet deze lucht eerst afvoeren waarna de zachtere oceaanlucht kan binnendringen. Tevens komt dit weekeinde een front boven de Britse eilanden nader dat de regenkans doet toenemen. Door deze ontwikkeling zal in de komen de dagen de koude lucht uit een groot deel van West- en Midden-Europa worden ver dreven. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Aan vankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige zuid westelijke wind. In het algemeen iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Moslims en Europese gevangenen een be toging, waarbij brandende fakkels die van vodden waren gemaakt over de muur wer den gegooid. De politie wierp traangasgra naten terug om de orde te herstellen. Autoriteiten in Algiers hebben bekend gemaakt dat in november en december 237 leden van de organisatie van het ge heime leger zijn gearresteerd. Onder de arrestanten zijn 44 mensen die beschul digd worden van moord, 35 mensen die aanslagen met plastiekbommen zouden hebben gepleegd en 25 personen die be schuldigd worden van desertie uit het le ger. Een woordvoerder verklaarde dat er verscheidene commandogroepen van de O.A.S. zijn ontdekt en dat een aantal le den hiervan gearresteerd is. Een groep, die bekend stond als „commando Z" is gedeelte lijk opgerold. Het commando had tot op dracht bij een eventuele nieuwe putsch strategische punten in de omgeving te bezetten. De 26-jarige Fransman Bernard Devau chelle, de Franse kampioen dammen, die heeft deelgenomen aan het internationa le damtoernooi in Amsterdam dat woens dag 3 januari eindigde, is vrijdag in zijn kamer in Amiens levenloos aangetroffen. Bernard Devauchelle, die donderdagmor gen direct na het toernooi naar zijn woon plaats Amiens vertrok, omdat hij vrijdags weer voor de klas moest staan, overleed aan de gevolgen van een kolendampver giftiging. In de Nederlandse damwereld en vooral bij de dammers die met hem deel namen aan het internationale toernooi in Amsterdam, heerste grote verslagenheid bij het bekend worden van de tragische dood van Bernard Devauchelle. MELBOURNE (AFP) - Als Indonesië een stap neemt om Westelijk Nieuw- Guinea binnen te vallen, zouden de Nederlandse strijdkrachten in actie komen, zo heeft de Nederlandse ambas sadeur in Australië, dr. J. G. de Beus, vrijdag in Melbourne gezegd. Hij ver klaarde dat een bepaalde dreiging voor een invasie bestaat en dat Indonesië zijn bewapening voortdurend versterkt. De ambassadeur weigerde te zeggen boe- veel Nederlandse militairen er in Weste lijk Nieuw-Guinea zijn. Hij zei dat India door Goa met geweld te bezetten een precedent had geschapen voor 'n Indonesische invasie. Als Indonesië zijn zin kreeg, zou zijn verlangen tot ver dere territoriale aanspraken kunnen wor den geprikkeld. Dr. De Beus zei dat zijn regering gaarne zou zien dat de V.N.- organisatie leden van haar politiemacht naar Westelijk Nieuw-Guinea zendt als de vrede daardoor zou kunnen worden ge handhaafd. Ook zei hij dat de Nederlandse strijdkrachten bij een Indonesische inval in Nieuw-Guinea onder bepaalde omstan digheden wellicht Australië om hulp zou den vragen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld, niet te beschikken over de tekst van de verklaring die dr. De Beus vrijdag in Melbourne heeft afgelegd en dus geen commentaar te kunnen geven. Prinses Christina van Zweden, de Deense kroonprinses Margarethe, een gaste en de jonge Deense prinses Anne-Marie (van links naar rechts) op weg naar het Amalienborg-kasteel in Kopenhagen. De drie Deense prin sessen gaven daar donderdagavond haar jaarlijkse nieuwjaarsbal, waar voor honderd gasten waren uitgenodigd. Sirius De tijd heelt alle wonden doch de denkbeeldige het moeilijkst. Van de z(jde van de KNVB vernemen wij, dat ook in de sectie betaald voetbal voor morgen alle wedstrijden zijn afgelast. Al eerder was het amateurvoetbal afge last, evenals het hockey- en korfbalpro gramma. Het hele programma, zowel amateur- als betaald voetbal van zaterdag 6 en zondag 7 januari, wordt een week opgeschoven. „Het is zinloos. Ik wens deze zeer on verkwikkelijke procedure in verband met mijn fysieke toestand niet mee te maken en daarom heb ik mijn beroep tegen het vonnis van de Haagse Rechtbank, waarbij ik wegens smaad tot 250 gulden boete werd veroordeeld, ingetrokken" zei ons de Haagse schroothandelaar L. Worms. Dit vonnis was gewezen na een aan klacht van de heer D. J. Spierenburg, vi- ce-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, omdat de heer Worms de publika- tie had vrijgegeven van een telegram van hem aan de directeur-generaal van Econo mische Zaken, waarin hij zei, dat de heer Spierenburg in zijn vroegere functie van directeur van het Rijksbureau Metalen, steekpenningen zou hebben aangenomen. Eigenlijk tegen zijn zin in hééft de heer Worms op aandrang van zijn raadsman beroep aangetekend. Deze raadsman vroeg aan de president van het Gerechts hof inzage van stukken, die hem steeds geweigerd waren. De president verwees hem naar de procureur-generaal, maar de ze heeft nog steeds geen antwoord gege ven. De heer Worms oordeelt het verder een zaak van het Parlement opening van zaken te vragen. XX)00000000£ TER GELEGENHEID van het 25- jarig huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard brengen wij vandaag een fotopagina onder de titel „Zilveren Kroniek" op pagina 18. Een jonge Baloeba wordt in het vluch telingenkamp bij Elisabethstad. de hoofdstad van de afgescheiden Kon golese provincie Katanga, met water en zeep stevig afgeschrobd, ondanks zijn luide protesten. De wasbeurt werd besloten met een paar emmers koud water om de zeep weg te spoelen. Verstandig is deze moeder wel, want het kamv, waar duizenden Baloeba onder UNO-toezicht leven, verkeert in een staat van toenemende vervuiling. HOLLANDIA (ANP) Het gouverne- ments-voorlichtingsbureau heeft heden het volgende communiqué uitgegeven: „De gouverneur meent, mede naar aanleiding van de toespraak van de president van In donesië van 4 januari, te moeten waar schuwen tegen ongefundeerde berichten en geruchten waarvan de verspreiding al leen maar verwarring en nodeloze onrust kan stichten. Men kan er zich van verze kerd houden dat door de gouverneur en de betrokken militaire autoriteiten alle maat regelen worden getroffen welke de situatie vereist. Over een en ander vindt boven dien doorlopend contact plaats met Den Haag. De Nederlandse regering volgt ook in internationaal verband de ontwikkeling van zaken zeer nauwkeurig en zet de po gingen tot eventuele besprekingen met In donesië actief voort. Er is derhalve be paaldelijk geen grond voor ongerustheid welke wellicht hier en daar gewekt is door bovenbedoelde geruchten", aldus het offi ciële communiqué. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft gesuggereerd dat Nederland en Indonesië in zijn tegenwoordig heid voor een conferentie bijeenkomen in het V.N.-gebouw te New York. De bedoeling zou zijn, dat de partijen aan tafel zouden gaan zitten zonder tevoren condities te stellen. De impasse duurt echter nog voort daar Indonesië aan bepaalde voorwaarden vasthoudt. Lapian, het waarnemend hoofd van de In donesische missie bij de Verenigde Naties, heeft aan journalisten enige mede delingen gedaan omtrent het overleg in het V.N.-hoofdkwartier. Zowel woensdag als donderdag heeft Oe Thant geconfereerd met Lapian alsmede met het waar nemend hoofd van de Nederlandse missie bij de Verenigde Naties, de heer Polderman. Lapian had Oe Thant te kennen gege ven dat hij beter geen uitnodigingen kon versturen voor onderhandelingen zonder condities. Indonesië wenst tevoren te we ten waarover onderhandeld zal worden en de conferentie moet volgens Indonesische opvatting tot onderwerp hebben de over dracht van het bestuur over Nieuw-Gui nea aan Indonesië. Nederland is bereid tot een conferentie, waarbij geen der partijen tevoren voor waarden stelt, doch het rcht een conferen tie volgens de Indonesische formule on aanvaardbaar. Zolang geen der partijen op dit punt toegeeft, verkeert men dus nog in een impasse. De Nederlandse am bassadeur in Washington, dr. Van Roijen, heeft vrijdag opnieuw een bezoek gebracht aan het State Department voor een bespre king met onderminister Harriman. Waarnemers in Hollandia menen volgens Ass. Press dat de tegenstrijdige verkla ringen en reacties van Djakarta naar aan leiding van het Nederlandse aanbod over Nieuw-Guinea te onderhandelen zonder voorwaarden te stellen, een bevestiging zijn van de mening dat Indonesië militair niet klaar is voor een aanval op Nieuw- Guinea. Bepaalde berichten wijzen erop, dat Nasoetion als militair deskundige dit heel goed ziet en niet bereid is een mili tair avontuur te beginnen waarvan de af loop onzeker is. Vaststaat dat Indonesië Nieuw-Guinea niet binnen enkele dagen zou kunnen bezetten, zoals India met Goa gedaan heeft. Nasoetion en zijn medewer kers vrezen waarschijnlijk, wanneer de militaire operaties tegen Nieuw-Guinea van langere duur zijn, politieke interven tie van landen die nauw betrokken zijn bij de kwestie. Ganis Harsono, officieel woordvoerder voor het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft in Djakarta ver klaard dat zijn regering tot dusver geen redenen heeft haar standpunt in het ge schil over Nieuw-Guinea te wijzigen. Indonesië, zo zei hij, is bereid met Ne derland te onderhandelen, maar alleen als de Nederlanders ermee instemmen dat het overleg zich zal beperken tot de kwestie van overdracht van het bestuur over Nw.- Guinea. Er zou over dit punt fundamen tele overeenstemming en een verzekering van de Nederlandse regering moeten zijn alvorens onderhandelingen kunnen begin nen, aldus Harsono. Op de vraag of Indo nesië bereid is zijn aanspraken op de souvereiniteit over Nieuw-Guinea te laten vallen, zei Harsono: „Wat ons betreft is de kwestie der souvereiniteit voor geheel Indonesië, West-Irian inbegrepen, reeds geregeld. Dit geschiedde toen Indonesië onafhankelijk werd." M obilisatie Volgens Radio-Djakarta heeft de com mandant van Oost-Indonesië, kolonel Boes- jirio, bevel gegeven tot algemene mobili satie in zijn gebied. Deze maatregel geldt voor mannen en vrouwen tussen 16 en 45 jaar. De Indonesische luchtmacht maakte be kend dat het luchtgebied van het oostelijk deel van Indonesië tegenover Westelijk Nieuw-Guinea gesloten is voor alle lucht verkeer. Alle reeds verleende vergunnin gen voor vluchten in dit gebied zijn inge trokken. Overtreding van dit verbod zou krachtig optreden van de Indonesische luchtmacht tot resultaat hebben, zo werd gezegd. De woordvoerder van de Indonesische marine, majoor Ambardy, verklaarde dat Indonesische oorlogsschepen „uitvoerige oefeningen" in Oost-Indonesië houden en „gereed zijn om aan elke eventualiteit het hoofd te bieden". Hij zei dit naar aanlei ding van berichten dat de „Karei Door man" op 15 januari een oefenreis in de West-Indische en Zuid-Amerikaanse wate ren zou beginnen. De Indonesische ambassadeur in Pakis tan, brigade-generaal Roelmito Dendranin- grat, is op dringend verzoek van president Soekarno voor besprekingen over Weste lijk Nieuw-Guinea naar Djakarta gereisd. De ambassadeur is commandant in Oost- Indonesië geweest. Voor zijn vertrek zei hij „dat de Nederlanders 1Q.000 militairen met Amerikaanse bewapening in West- Irian geconcentreerd hadden." Hij zei te verwachten „dat de bevolking van Nieuw-Guinea tegen het huidige be wind zou opstaan als de Indonesische troe pen het gebied binnenkomen omdat de Papoea's in gedachten bij Indonesië zijn." Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod3 Buitenlands nieuws3 Op en om het Binnenhof4 Kerkdiensten5 Uit stad en omgeving 5, 6, 8 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Puzzel7 In de Vishal en op zee8 Films 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Effecten en Geldmarkt 9 Scheepsberichten 9 Horen en Zien11 Kunst 11 Erbij13 tot 18 Zilveren Kroniek 18 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" In Scheveningen gaan hardnekkige ge ruchten dat een combinatie van de Raifais- senbank en de scheepsmotorenfabriek Stork het plan heeft om 20 tot 25 nieuwe kotters in de vaart te brengen en deze van Scheveningse schippers te voorzien. De kotters zouden in Katwijk worden ge registreerd. De onlangs opgerichte Kat- wijkse rederij n.v. Rijnmond heeft vier kotters op stapel staan, waarvan de eer ste deze zomer te water zal worden gela ten. Voor deze vier kotters zijn Scheve ningse schippers aangezocht, maar vol gens een functionaris van de n.v. Rijn mond is het nog niet zeker of deze schip pers ook inderdaad met deze schepen zul len gaan varen. Van de zijde van deze rederij worden de geruchten over de bouw van 20 tot 25 kotters tegengesproken. Wel werd ver klaard dat men plannen voor de toekomst heeft, waarbij nog meer kotters gebouwd zullen worden. Van een plan voor meer dan 20 kotters is echter geen sprake. De geruchten zijn misschien ontstaan doordat een van de directeuren van de n.v. Rijnmond, de heer J. van Rijn, tevens directeur is van de Raifaissenbank in Kat wijk. Zoals bekend is geeft de Raifaissen bank wel eens krediet voor het bouwen van een kotter of een ander schip. Volgens de n.v. Rijnmond heeft de Raifaissenbank echter niets met de rederij uitstaande. Dat de naam Stork wordt genoemd houdt waarschijnlijk verband met het feit dat de kotters worden uitgerust met motoren van deze fabriek. Van een financiële par ticipatie in de rederij of de bouw van de kotters is echter geen sprake. De n.v. Rijnmond heeft 2 directieleden. Naast de heer Van Rijn heeft ook de heer D. Zwitser van Zwitsers machinefabriek in Katwijk zitting in de directie. Volgens de geruchten zou een contact man van de rederij in Scheveningen vleet- loggerschippers bezoeken om hen over te halen op kotters te gaan varen. Op het ogenblik nu de vleetvisserij voor de volgende teelt zo ongewis is heeft een aantal schippers meer dgn anders belang stelling voor de kottervisserij. Advertentie BARTELJORISSTRHAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT, (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent baar- en huidbehandeling Advertentie Hang- en Legkasten v.a. f 43.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1