i Zaanse industrieën kunnen hun vuil en afval niet kwijt Mr. Schiirmann ziet nog mogelijkheid voor een gesprek met Indonesië AGENDA 3 Kort en bondig V Regering wilde geen open gesprek met Indonesië Handelaren in lompen en metalen in conflict gekomen met de wet Fascisme steekt in ons land de kop weer op Drie doden in het verkeer Automatische koppeling van spoorwagens „Tijdig een passende koers kiezen1' Meer wind MAANDAG 8 JANUARI 1962 Dr. Bruins Slot: Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Aanmoedigingsprijs Gouda Ex-verzetsstrijders: Verontrusting over orga nisatie van oud-SS-ers Proefnemingen met drie systemen Binnenvaartuig overvaren en gezonken in haven van Rotterdam Kerkelijk nieuws WEERRAPPORTEN ia Tijdens een in Goes gehouden verga dering van de A.R. Statencentrale Goes heeft de voorzitter van de Tweede Ka merfractie der A.R.-partij, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, die het standpunt van fractie en partij inzake Nieuw-Guinea toe lichtte, verklaard dat zowel hij als de voorzitter van het centraal Comité, dr. W. J. Berghuis, enkele maanden geleden is benaderd met de vraag of zij voelden voor contact met leidinggevende figuren in Indonesië, o.a. met de Indonesische mi nister van Defensie, Nasoetion. De A.R heeft toep een „open" gesprek met In donesië voorgesteld. De regering voelde daar echter niet voor, aldus dr. Bruins Slot. Hij zei dat uit relaties met zendings kringen in Indonesië de indruk was ver kregen dat een gesprek mogelijk zou zijn. Dr. Bruins Slot zei voorts dat Neder land geen oorlog over Nieuw-Guinea kan voeren met Indonesië. Het Nederlandse volk voelt daar niet voor en de regering evenmin. Bovendien zouden wij een der gelijke oorlog toch verliezen. Het zou be tekenen dat er bloed vloeit en dat zou bijzonder te betreuren zijn. De huidige politieke ontwikkeling inzake Indonesië noemde hij „verschrikkelijk uitzichtloos". Dr. Bruins Slot meende dat men thans niet mag beweren dat er met Soekarno niet valt te praten. Dat moet namelijk nog blijken. Soekarno wordt een dicta tor genoemd, doch men moet niet verge ten dat er in Indonesië allerlei groepen zijn, die pressie kunnen uitoefenen, op de president. Het is niet onmogelijk dat Soe karno dan zou besluiten tot het aanvaar den van het Nederlandse voorstel. Tenslotte zei de heer Bruins Slot dat de christenen in Nederland er geen vre de mee mogen hebben in conflict te le ven met de Indonesiërs waarbij ook vele christenen zijn. Het koninklijk gezin heeft zondag avond in het Oostenrijkse wintersport plaatsje Lech het zilveren huwelijks feest van Koningin Juliana en Prins Bernhard op intieme wijze gevierd. Het koninklijke paar en de vier prin sessen hadden de dag in het naburige Zuers met skiën doorgebracht. In hun hotel kwamen bloemen en tele grammen binnen van vrienden over de hele wereld. Kort voor etenstijd keer de het koninklijk gezin terug in het Alte Post-hotel, waar het logeert, om de telegrammen meest van persoon lijke kennissen, te lezen. Later op de avond maakte het gezin bij fakkellicht een sledetocht door de met sneeuw en ijs bedekte bergen van Arlberg naar Zug. Deze foto werd gemaakt voor het hotel in Lech. „Er is een onhoudbare toestand ontstaan aan de Zaan, die een gevolg is van het feit dat het gemeentebestuur van Zaandam in gebreke is gebleven. Men kan wel vestiging en uitbreiding van industrieën wensen, doch men zal dan ook dienen te zorgen, dat die industrieën hun afvalstoffen kwijt kunnen". Dit betoogde donderdag morgen voor de Haarlemse rechtbank mr. Van Dijk in zijn pleidooi voor de firma A. de Vries Jbz. te Zaandam, handel in lompen en metalen. De oudste firmant van dit bedrijf was gedagvaard wegens overtreding van arti kel 2 van de Hinderwet. De firma houdt zich bezig met het opkopen van afval en vuil van Zaanse industrieën. Uit dat af val worden materialen geselecteerd die voor de handel in lompen en metalen waarde hebben. De fabrieken, die aan de firma toestemming hebben gegeven om hun afval weg te halen hebben echter be dongen, dat al hun afval en vuil wordt weggehaald, ook datgene wat voor de han del in lompen en metalen waardeloos is. Wil de firma De Vries, eh met haar enke le andere van, dergelijke ondernemingen dat waardeloze vuil kwijtraken, dan moet het Worden verbrand. Daarvoor is het no dig een eigen vuilnisbelt te stichten. En dat ipag alleen indien de gemeente Zaan dam daarvoor een vergunning geeft. De firma De Vries kreeg zo'n vergun ning, doch verbond zich daardoor te vol doen aan welgeteld 19 voorwaarden. „Het is onuitvoerbaar om al die voorwaarden na te komen", zei de gedagvaarde oudste firmant. Uit de stukken bleek, dat het voor de vergunninghouders inderdaad heel moeilijk, zo niet onmogelijk was om aan alle voorwaarden te voldoen. En derhalve kwam men in conflict met de Hinderwet. De kantonrechter in Zaandam veroordeel de de firma tot ƒ100 boete en de oudste firmant, die de firma vertegenwoordigde, bovendien tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van 7 dagen. Tegen dat vonnis werd beroep aangetekend. De gedagvaarde firmant verklaarde, dat er een noodsituatie bestond. Er is geen enkele instantie te vinden, bij wie men het waardeloze afval kwijt kan. De gemeente Zaandam liet weten, dat zij alleen ver plicht was huisvuil te vernietigen. Wel heeft de gemeente tenslotte besloten een nieuwe verbrandingsoven te laten bouwen, doch het zal nog wel even duren voordat die er is. De officier van Justitie gaf toe, dat de door de gemeente gestelde voorwaarden inderdaad „nogal indrukwekkend" waren. Doch hij meende, dat de verdachte van te voren wist, waar men aan begon. „U zult er, zolang er geen oplossing voor is ge vonden, toch mee moeten stoppen", zei hij. Hij sloot zich aan bij het door de kan tonrechter uitgesproken vonnis. Mr. C. W. A. Schiirmann, de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N., die zondagmorgen van Schiphol naar New York vertrok, heeft tegenover het ANP verklaard, dat er van persoonlijk, direct overleg tussen presi dent Soekarno en premier De Quav geen sprake is. Zo'n persoonlijke ontmoeting zou een wens zijn geweest van Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N., die pogingen doet Nederland en Indonesië tot onderhandelingen te brengen. Mr. Schiirmann zei een week in Neder land te hebben doorgebracht wegens ziekte van zijn moeder. Tijdens zijn verblijf in Den Haag had hij uiteraard overleg ge pleegd met minister Luns, doch hij keer de niet met speciale nieuwe opdrachten naar Washington terug. „Ik heb al een hele tijd in nauwe sa menwerking met onze ambassadeur in Washington, dr. Van Roijen, besprekingen gevoerd met Mongi Slim, voorzitter van de Algemene Vergadering en met Oe Thant over de mogelijkheden, die er zijn om tot een gesprek te komen in aanwezigheid van een derde partij. Die besprekingen zal ik gaan voortzetten. Wij hebben als derde partij de Commissie van Zeventien of Oe Thant zelf op het oog gehad. Die Com- Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Het Amsterdams Volkstoneel, o.l.v. Beppie Nooy, met „Op hoop van zegen", van Heijermans. BIOSCOPEN h Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De dolle generaal", a.l. Frans Halsthcater, 14, 19 en 21.15 u„ dinsdag 14 en 20 u.: „Een pyama voor twee", 14 j. Lido Theater, in de avondvoorstellingen (19 en 21.15 u.): „De terreur van de rode draak", 18 j. In de middagvoorstellingen (14 u.): „De lord, de lady en de butler", a.l. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u., „Hel dencommando", 14 j. Minerva Theater, tot en met donderdag 19.30 u., „Ben Hur", a.l. Rembrandt Theater, 14, 19 en 21.15 u., „Pa krijgt de klappen", a.l. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u: ,Des- try", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „L'Amérique insolite", 14 jj. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag en dinsdag 20 u.: „De onsterfelijke sheriff", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Groepstentoonstelling van „Kunst Zij Ons Doel" 10-12 en 13.30-17 u., zondag 14-17 u. Totjl jan. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van de IJmuidense schilder I. van der Gaag: 9-17 u. Tot 4 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten): 10-22 u. Tot 1 fevr. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 5 jan.) MAANDAG 8 JANUARI City-theater, 20 u.: „De dolle generaal". Rcx-theater, 20 u.: „Misdaad na school tijd". DINSDAG 9 JANUARI City-theater, 20 u.: „De dolle generaal". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. MAANDAG 8 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: onderwereld van Amerika". Luxor Theater, 19.30 u.: „Exodus" voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „De wurgers Bombay". DINSDAG 9 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: onderwereld van Amerika". Luxor Theater, 19.30 u.: „Exodus" voorstelling). W.B. Theater, géén voorstelling. „De (één van „De (één Het college van B. en W. van Gouda heeft, overeenkomstig het advies van de beoordelingscommissie, besloten de aan moedigingsprijs voor de kunst voor het jaar 1961 toe te kennen aan de beeld houwster Sonja Meijer voor de door haar ingezonden „Mannekop" (brons). De jury heeft verder in haar rapport eervol vermeld een inzending van de fotograaf Bob de Wit en een inzending van Aad de Wit. Er werden in totaal 43 wer ken ter beoordeling ingezonden, waarvan naar het oordeel van de jury de kwaliteit op een hoger niveau lag dan in 1960. missie van Zeventien achtte mr. Schiir mann thans geen waarschijnlijke derde partij meer, aangezien de leden van deze onder de dékolonisatie-resolutie ingestelde commissie, nog steeds niet zijn benoemd. Het request Gevraagd naar zijn mening over het re quest, dat een groep vooraanstaande Ne derlanders, onder wie figuren uit de rech terlijke macht, burgemeesters en zelfs een of meer Commissarissen van de Koningin, aan de Koningin hebben gezonden, zei mr. Schürmann, dat hij in onderhandelingen met Soekarno. buiten de regering om, zo als die. naar hem was verteld, in het re quest werden voorgesteld, geen enkel heil zag. „Een oplossing van het conflict kan alleen door onze regering worden goedge keurd. Wat zouden onderhandelaars, die buiten de regering staan, kunnen berei ken? Een onderhandelaar moet toch in structies hebben van de regering en weten wat hij wel en wat hij niet kan doen. Trouwens, Soekarno heeft destijds zelf gezegd niet bereid te zijn te praten met mensen, die geen opdracht van de rege ring hadden". Mr. Schürmann huldigde nog steeds enig optimisme over de mogelijkheid van be sprekingen in aanwezigheid van een derde partij. Dat een gesprek alleen de over dracht van de souvereiniteit van Nieuw- Guinea aan Indonesië tot resultaat zou kunnen hebben, sprak hij tegen. „Ik meen, dat pogingen om tot de reeds vroeger voorgestelde oplossing te .komen, dus met name die, waarbij de V.N. Nieuw-Guinea tijdelijk zullen besturen, niet moeten wor den gestaakt. Aan Indonesië moet dan bij voorbeeld de volle mogelijkheid worden ge geven, gedurende die periode in Nieuw- Guinea zelf propaganda onder de bevol king te maken voor de Indonesische ver langens en voorstellen. Wellicht is het mo gelijk Indonesië voor dit toch alleszins re delijke voorstel te winnen. Pogingen daar toe moeten naar mijn mening althans niet worden opgegeven". Dat Soekarno tot een gewapende actie tegen Nieuw-Guinea zou overgaan achtte mr. Schürmann op dit moment niet aan nemelijk. „Hij heeft er geen enkele steek houdende reden voor, nu Nederland duide lijk kenbaar heeft gemaakt, dat het tot practisch iedere mogelijke vreedzame op lossing bereid is. Alleen als Nederland het standpunt had ingenomen dat het niet tot een gesprek bereid zou zijn, zou dit een aanwijzing kunnen zijn voor een militaire actie", zo besloot hij. Evacuatie plannen De Nederlandse ambassadeur in Austra lië dr. J. G. de Beus, heeft in Melbourne gezegd: „Er liggen plannen gereed voor de eventuele evacuatie van Westelijk Nieuw-Guinea door de Europeanen. Som mige Nederlanders willen naar Australië gaan, als ze genoopt mochten worden De raadsman betoogde daarna, dat in de Zaanstreek langzamerhand een situatie is gegroeid, waarmee de autoriteiten geen raad weten. Uiteindelijk is de gemeente tot de conclusie gekomen dat er een nieuw compostbedrijf moet komen, doch veel te laat. Hij deelde mee, dat fabrieksdirecties en gemeentebestuur binnenkort rond de ta fel gaan zitten om het probleem nog eens te bepraten en een oplossing te vinden Hij drong er bij de rechtbank op aan, de firma De Vries slechts tot een geldboete te veroordelen. De uitspraak is op 18 ja nuari. „Het fascisme steekt in ons land weer de kop op. Niet in incidentele gevallen, maar in een verband dat zich tot over de grenzen uitstrekt. Er zijn in ons land fascistische organisaties als de „Euro divisie", de Nationale Oppositie Unie" en de „HINAG". Deze waarschuwing liet zaterdagmiddag de heer Spier, lid van de Raad Voormalig Verzet Nederland, horen in een voordracht, die hij in Utrecht hield voor het werk comité van de „Nederlandse Vriendenkring Sachsenhausen". Deze organisatie van overlevenden van de Duitse concentratie kampen wil een waarschuwing laten horen tegen iedere vorm van fascisme, rassenhaat en concentratiekampen. En in het bijzonder tegen de toenemende invloed van ex-ngzi- leiders en ex-nazigeneraals in het poli tieke, militaire en economische leven van Europa. De heer Spier sprak naar aanleiding van de brochure, die de Raad Voormalig Ver zet Nederland heeft uitgegeven tegen de organisatie van ex-S.S.'ers HINAG, en de aanklacht die een der leiders, P. van Tie nen, daartegen heeft ingediend bij de Haagse officier van Justitie. Van Tienen verspreidt door middel van zijn „Neder lands Archief van de Conservatieve Revo lutie" en zijn militaire boekendienst Scharenhorst" brochures met titels als; Musserts verantwoording" en „De mis lukking van Eichmanns emigratiepolitiek". In Duitsland zijn de S.S.-Verbande ge coördineerd in de HIAG onder leiding van Sepp Dietrich, die het bombardement op Rotterdam commandeerde. Deze organisa tie, die onder meer door de Westduitse re gering ondersteund wordt, heeft nauwe banden met zijn Nederlands filiaal de HI NAG, onder leiding van de Amsterdamse ex-S.S.-Sturmbahnführer J. Hartman, al dus de heer Spier. Het verontrustte hem dat oud-nazi's hun propaganda kunnen spuien, zonder dat de overheid ingrijpt, op grond van een Koninklijk Besluit van april 1944, waarbij de N.S.B. en alle or ganisaties die fascistische ideeën voorstaan buiten de wet zijn gesteld. HINAG-leider Hartman kon, ofschoon hij een gevangenis straf wegens belastingfraude nog moest uit zitten en statenloos is, in oktober 1961 on gehinderd de grens overgaan om in Rens- burg een herdenkingsbijeenkomst onder leiding van Dietrich bij te wonen, aldus de heer Spier. In het ziekenhuis Sint Joannes de Deo in H a a r 1 em is zondagmiddag overleden de 75-jarige mevrouw C. Schoenmakers Van der Knaap uit de Saenredamstraat. Zij werd zaterdagmiddag, toen zij plotseling de Schoterweg by de Generaal Cronjé- straat overstak aangereden door een be stelauto. Zij viel, raakte buiten kennis en werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. In Heer Hugowaard is de 33-jarige bol lenkweker P. A. M. Twisk uit Egmond aan den Hoef met zijn auto met grote snelheid van de weg gereden en om het leven ge komen. De auto kwam met een sprong over een vier meter brede sloot in een weiland terecht. Men veronderstelt dat de bestuurder onwel is geworden. Zijn echt genote brak een arm en liep een shock op. Haar 6-jarig zoontje krebg een kaakfrac- tuur. Bij Wellerlooi (Noord-Limburg) is de 60-jarige wielrijder G. Gerrits uit Weller looi door een auto aangereden. De mai overleed in het ziekenhuis. Nieuw-Guinea te verlaten. Hij verklaarde dat Nederland geen toezeggingen van bui tenlandse hulp had ontvangen voor het geval dat er om Nieuw-Guinea gevochten zou worden. „Maar we zouden vechten zo goed als we kunnen", zei hij. De Nederlanders hebben hun strijdkrach ten op Nieuw-Guinea sinds mei 1960 niet meer verstrekt, zei hij, terwijl de Indo nesiërs een vijftigvoudige overmacht heb ben: 250.000 man tegen 5.000 man. Dr. De Beus verklaarde voorts dat Neder land zou blijven vasthouden aan onafhan kelijkheid en zelfbeschikking voor weste lijk Nieuw-Guinea. „Wij kunnen dit deel van het eiland niet aan zijn lot overlaten, tenzij we de zekerheid hebben dat het volk onafhanke lijk zal worden. Wij wensen er niet aan vast te houden als kolonie, maar we wil len het ook niet in de steek laten zon der enige zekerheid over wat er met de bevolking gaat gebeuren". Dit voorjaar zullen proeven worden ge nomen met drie verschillende systemen voor automatische koppeling van treinen In Frankrijk zal men deze systemen in laboratoria beproeven op hun trekkracht Bovendien worden tweehonderd goederen wagens uitgerust met automatische kop pelingen, teneinde de waarde hiervan in de praktijk te toetsen. Aan het eind van het jaar zal de O.R.E. het research-instituut van de Union inter nationale des Chemins de Fer, een ad vies uitbrengen over het systeem dat het meest geschikt is voor de Europese spoor wegmaatschappijen. De eventuele ihvoe- ring van deze modernisering van de trei nen in Europa zal zes miljard gulden kosten. Voor Nederland zal het neerko men op een investering van rond zestig miljoen gulden. Dit heeft de directeur van de N.S., ir. J P. Koster, die tevens president is van de O.R.E., in een onderhoud met het A.N.P, meegedeeld. Een grote zorg noemde de heer Koster de financiering van dit gigantische pro ject. Er zal een beroep op de regerin gen moeten worden gedaan, waarbij men de steun heeft van de ministerraad van de Europese verkeersconferentie. Aan 93 industrieën uit alle werelddelen is destijdes verzocht een voorstel voor een automatisch koppelingssysteem in te dienen. Aan het systeem werden zeer ho ge eisen gesteld, zodat tenslotte slechts drie systemen overbleven die voor be proeving in aanmerking kwamen. Ook de Nederlandse industrie was ver zocht een plan in te dienen, maar hier op is door onze industrie niet gereageerd De opdracht voor de industrieën luidde een automatisch koppelingsysteem te ont werpen dat tevens geschikt is voor aan sluiting op het systeem dat Rusland reeds geruime tijd geleden heeft ingevoerd Daarnaast moest terwille van een over' gangsperiode het systeem ook geschikt zijn voor de schroefkoppeling die mo menteel nog in de Europese landen wordt toegepast. Ook moet het een mogelijk heid bieden om de luchtremmen en de elektrische leidingen door te voeren. Bij de automatische koppeling behoeft men slechts de wagens tegen elkaar te drukken en de wagens zijn met elkaar verbonden. De ontkoppeling kan geschie den door middel van een hefboom. Een voordelen van een automatische koppe ling is de verhoogde veiligheid. De ran geerder behoeft niet meer tussen de wa gens te staan, hetgeen tot nu toe veel ongevallen veroorzaakt. Verder brengt een automatische koppeling grote econo mische voordelen met zich mee doordat veel sneller kan worden gewerkt dus de capaciteit van het wagenpark veel beter kan worden benut. Een automatische kop peling is sterker dan de tot dusver toe gepaste. De zwaarte van de treinen wordt tot nu toe bepaald door de sterkte van de schroefkoppeling. Bij de Europese spoorwegmaatschappijen bestaat de be hoefte de samenstelling van de treinen te vergroten. In Amerika en Rusland zijn de treinen veel zwaarder. Een trein van 10.000 ton is daar vrij normaal. In Euro pa gkat men niet verder dan 2400 toh. Daarnaast speelt een rol het feit, dat men moeilijk rangeerders kan krijgen die bij nacht en ontij hun werkzaamheden onder vrij moeilijke omstandigheden moe ten verrichten. De animo voor dit wérk wordt steeds minder. Het zal ongeveer zes jaar duren voor dat alle treinen in Europa voorzien zijn van een automatische koppeling. Men wil dit geleidelijk doen en niet het voorbeeld van Japan volgen, dat twee maal veer tien dagen geen goederentreinen liet rij den en op die manier binnen een jaar was overgeschakeld. Er zullen in Europa ruim drie miljoen wagons van een auto matische koppeling moeten worden voor zien. Voorzitter Ch. Schippershond: In de 41ste algemene vergadering van de Nederlandse Protestants Christelijke Schippersbond, die in Amsterdam is ge houden, heeft de voorzitter, het Tweede Kamerlid F.. H. van de Wetering een beeld gegeven van de problemen en op lossingen die het bestaan van de particu liere binnenscheepvaart raken. De heer Van de Wetering zei dat de binnenvaart veel concurrentie ondervindt van spoor- en wegvervoer, waaraan in de afgelopen ja ren belangrijke verliezen zijn geleden. Het zo genoemde uitzonderingsvervoer is door een vreemd beleid van de over heid verre boven en buiten de bedoeling van de wetgever uitgegroeid. Verder wees hij op de snelle ontwikkeling van de duwvaart, vooral op de internationale wa teren, die ook een concurrent van groei ende betekenis is. Hij vroeg zich af of het geen tijd wordt dat ook particuliere schippers in coöperatief verband zich op de duwvaart gaan toeleggen. Hij vroeg zich af hoe en met welke mid delen de particuliere binnenschipper zien aan de structuurwijzigingen tijdig kan aanpassen. Het grootste gevaar voor de binnenscheepvaart zou volgens hem zijn als „de schippers verdoofd zouden ontwa ken bij de afbraak van hun historisch, ro mantisch maar niet minder economisch beroep". „Wij moeten oppassen dat wij door het heden niet te verstaan, dus door niet tijdig een passende koers te kiezen, de toekomst van onze kinderen zouden be derven. De oplossing moet gezocht worden in gemeenschappelijke activiteiten", aldus de heer Van de Wetering. Hij achtte de bewering dat de particu liere binnenvaart niet in staat zou zijn vervoerszekerheid te bieden, ongegrond. Een speciaal probleem noemde hij de her ziening van de bevrachtingsvoorwaarden 1952. De veranderingen in de bevrachtings verhouding met name door de invoering van de vrije zaterdag, zijn zodanig ingrij pend dat op bespoediging bij de onderhan delingen moet worden aangedrongen. Daarbij mag niet worden afgeweken van de bevrachtingsvoorwaarden 1952, anders bestaat het gevaar dat allerlei misbrui ken en verkeerde regelingen, zoals het.los sen op zondagavond en het invoeren van vertragende bevrachtingen, laad- en los- meldingen, ongemerkt binnensluipen, al dus de heer Van de Wetering. Nederlandse onderscheiding. Francis E. Walter, lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voor Pennsylvanië, heeft de „Le Sage ten Broek-vereniging" sade in Washington uit handen van am bassadeur dr. J. H. van Roijen de gouden Olivier van Noort-plaquette ontvangen. De onderscheiding is hem toegekend voor zijn werk in verband met de intergouverne mentele commissie voor Europese migra tie. In 1957 heeft hij, eveneens voor dit werk, een Nederlandse koninklijke onder scheiding ontvangen. Voorzitter. In een vergadering van het hoofdbestuur der Kon, Nederlandse Vereniging tot Bevordering der Genees kunde is tot voorzitter voor 1962 benoemd dr. D. W. Swijgman, specialist in Leeuwar den. Tot vice-voorzitter is gekozen dr. C, L. van Woelderen, specialist in Den Haag. Vijf jaar gesproken boek. In Grave heeft de „Le Sage ten Broek-vereniging het eerste lustrum van haar afdeling „Ge sproken Boeken" gevierd. De blindenbi bliotheek te Grave heeft vijf jaar geleden als eerste Nederlandse instelling het ge sproken boek ingevoerd. In deze vijf jaren is de afdeling uitgegroeid tot een onder neming, waar bijna 1500 abonnees, indivi dueel of in groepsverband, totaal 300.000 banden leenden, welke naar zeventien lan den werden verzonden, waaronder ver scheidene landen achter het ijzeren gordijn. Er bestaan plannen voor nieuwe studio's te Eindhoven, Tilburg en Nijmegen. Vijf opvarenden gered Bij het vertrek uit de haven van Rotter dam heeft het Duitse schip „Werrastein" (6.000 ton) gistermiddag tijdens mistig weer het Nederlandse binnenvaartschip „Richard III" (913 ton) overvaren. Het met erts geladen binnenvaartuig zonk vrij snel. De vijf opvarenden konden door de bemanning van een sleepboot uit het water worden gehaald. Onder hen was een baby van acht maanden. De schipper, de 31-jarige S. Steekstra en zijn vrouw, en een matroos met vrouw en kind, zijn in een ziekenhuis van droge kleren voorzien en enige tijd in observatie gehouden. Allen konden daarna naar hun huizen in Schie dam terugkefen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Sommelsdijk A. Kastelein te Hei- en Boeicop voor Kerkwerve-Se- i ooskerke W. van den Hoek, voorheen zen dingspredikant, woonachtig te Leiderdorp voor Bergambacht J. C. Stelwagen te Woudenberg. Illllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiüinïïlinilll! Het K.N.M.I, deelt mede: Er is sinds vrijdag op de oceaan een grote depressie-activiteit ontstaan. De be langrijkste depressie, die in wijde omtrek om zich heen zware stormen veroorzaak te, trok van Newfoundland naar IJsland. Zij deed zachte lucht naar de Britse eilanden stromen. In het zuiden van Enge land werden zondag temperaturen van 9 tot 11 graden berejkt. De zachte lucht drong ook tot Nederland door en veroor zaakte hier op uitgebreide schaal mist. Tijdelijk stroomde in de noordelijke pro vincies nog meer polaire lucht binnen, waarin opklaringen voorkwamen. Deze ga ven aanleiding tot temperaturen om het vriespunt, waardoor vele wegen glad wer den. Een nieuwe, zeer actieve storing nadert Ierland Zij zal op de Britse eilanden en de Noordzee de luchtdrukverschillen sterk doen toenemen, zodat de zuidwestelijke wind flink gaat aanwakkeren. De mist zal daardoor grotendeels verdwijnen. Er blijft veel bewolking en het zal tijdelijk gaan regenen. Maximum-temperaturen «0 c De k e binnen- en buitenland. d "w 5 Neerslag, laatste 24 uur. E 0/ ita Den Helder mist zzw 6 0,6 Ypenburg mist zzw 7 0,5 Vlissingen mist z 7 1 Eelde mist zzw 4 0,3 De Bilt mist z 6 0,4 Twente mist zw 5 1 Eindhoven mist wzw 6 3 Zd-Limburg geheel bew. zw 6 2 Helsinki sneeuw zzw -8 0,2 Stockholm gehee] bew wzw -3 0 Oslo onbewolkt wnw 2 3 Kopenhagen motregen zw 2 4 Aberdeen zwaar bew. z 7 0 Londen mist windst. 11 0 Amsterdam mist z 6 0,6 Brussel motregen zw 7 4 Parijs geheel bew. z 10 0,2 Bordeaux mist windst. 13 0 Grenoble onbewolkt windst. 8 0 Nice onbewolkt nnw 15 0 Berlijn motregen w 4 1 Frankfort regen zw 3 0,4 München geheel bew z 3 0,3 Zürich mist n 4 0 Genève gehee] bew. windst. 6 0 Locarno onbewolkt windst. 3 0 Wenen onbewolkt windst. 5 0 Innsbruck onbewolkt w 4 0 Belgrado zwaar bew. windst. -1 0,1 Athene zwaar bew. nno 14 0 Rome onbewolkt windst. 14 0 Madrid onbewolkt n 10 0 Mallorca licht bew. windst. 17 0 Dinsdag 9 januari Zon op 8.46 uur, onder 16.48 uur. Maan op 10.39 uur, onder 20.52 uur. Maanstanden 13 januari 6.02 uur eerste kwartier 20 januari 19.17 uur volle maan 29 januari 0.37 uur laatste kwartier Hoog en laag water in ÏJmuiden Maandag 8 januari Hoog water 4 50 en 17 03 uur. Laag water 0.30 en 12.53 uur. Dinsdag 9 januari Hoog water 5.36 en 17.53 uur. Laag water 1.17 en 13.40 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te ÏJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2