Manifestaties verliepen in Parijs incidentloos Sovjet memorandum aan de Westduitse regering Poststukken hopen zich op in Londen WERELDNIEUWS Weer wapenroof door OAS-leden Flat van Sartre door bomaanslag zwaar beschadigd Gesprek Algerijnse leiders in Rabat Maatregelen in Rusland tegen de Joden Koop op akLoord tussen Katanga en Kongo Komplot tegen president van Togo gemeld Minuteman voor de derde maal goeT gelanceerd ^"Pracitótoel Particulieren werven vrijwilligers voor een noodpostdienst Op de 2 MAANDAG 8 JANUARI 1962 3 Sal an niet in België m Bonn ontkent met Moskou in zee te zullen gaan Cholera-epidemie kost 1.153 Filippino's het leven Opperrabbijn van Bulgarije veroordeeld wegens smokkel Attlee uit het ziekenhuis WEEKABONNEMENTEN President NKroemah zou er de hand in hebben Elias Kroesjtsjev is hersteld; Soeslov in ziekenhuis (Van onze correspondent) TARIJS De vijfduizend republikeinse "listen, die vrijdagnacht, zoals we reeds •- Jiden. na<ir Parijs werden gedirigeerd, bben zaterdagmiddag de hele wijk rond st hoofdkwartier van de communistische irtij in de Franse hoofdstad afgezet. On- nlis het feit, dat een twintigduizend colu mnisten gehoor hadden gegeven aan de roep van hun partijbestuur tegen het ro-fascistische terrorisme van de O.A.S. komen demonstreren, kon ditmaal toch ike botsing tussen betogers en politie ver leden worden. Ook communistische demonstraties in ndére steden van Frnakrijk zijn zater- ag zonder incidenten verlopen. Intussen eeft de partij van Maurice Thorez ook oor de komende dagen in fabrieken en p straat tot nieuwe protestbetogingen op geroepen Niet ten onrechte voelen de -ommunisten, door het beproefde procédé, waarvan dertig jaar geleden Adolf Hitler n Duitsland al het voorbeeld heeft ge- ceven, zich nu wel het eerst en het zwaarst bedreigd door Frankrijks neo-nazi's, die 'angs deze weg een wit voetje bij de recht se partijen hopen te krijgen. Zo moet de communistische vakvereni- ".ingsleider en oud-minister van generaal De Gaulle, Marcel Paul, wiens huis al eer- Ier werd „geplastiqueerd", nu een per- oonlijk bericht van de O.A.S. ontvangen ebben, dat hij op de nominatie staat poedig uit de weg geruimd te zullen wor- 'en. Nu helaas wel bezwaarlijk beweerd an worden dal het officiële politie-appa- •aat de Franse burgers van afdoende be scherming tegen het fascistisch gespuis veet te verzekeren, zien zowel de com munisten als andere linkse partijen en or- anisaties zich verplicht hun eigen veilig- eidskorpsen op te richten. Tot rlusver heeft de regering zich over 'eze initiatieven nog niet officieel uitge broken. Dat het fascistische gevaar ook 'i Frankrijk zelf nu moeilijk meer kan orden onderschat, werd het afgelopen veekeinde nog eens ten overvloede bewe en in Versailles, waar O.A.S.-leden zich ioegang wisten te verschaffen tot het mu nitiedepot van het garnizoen, dat ze met een flinke lading mitrailleurs en spring stoffen weer verlieten, zonder dat er blijk baar een haan naar kraaide. Volgens de discrete gegevens, die offi cieel over deze tweede wapenroof binnen koite tijd werden verstrekt, moeten de dieven zich in een militaire truck en in officiersuniform vermomd zaterdag bii de controlepost in Versailles hebben aange meld, die ze, met een onberispelijk saluut van de wachthoudende soldaten, een kwar tier later in tegenovergestelde richting op nieuw passeerden. Of de omvangrijke troepenversterkin gen, die in de nacht van vrijdag op zater dag naar Parijs gezonden werden, hun enige of voornaamste motief in de com munistische betoging vonden, is van offi ciële zijde nog altijd niet onthuld. Belgi sche autoriteiten hebben van hun kant daarentegen wel het gerucht tegengespro ken dat ex-generaal Salan zich in België zou hebben opgehouden. Eveneens werd van die kant ontkend dat een hoge Franse officier gisteren in de buurt van Luik ge arresteerd zou zijn. Niettemin had het de algemene aandacht getrokken dat in het bijzonder ook aan de Frans-Belgische grens eind vorige week speciale veilig heidsmaatregelen waren genomen. Naar AFP meldt heeft zich in de nacht van vrijdag op zaterdag een hevige ont ploffing in het gebouw der communistische partij te Marseille voorgedaan. Er werd grote schade aangericht, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. Het Franse ministerie van binnenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat gelden zullen worden uitgetrokken om schadever goeding uit te keren voor schaden, toege bracht door terroristische aanvallen. Er is een wetsontwerp in studie betreffende het instellen van een permanent apparaat voor hulpverlening aan zakenlieden en huiseigenaars, wier eigendommen zijn be schadigd door kneedbommen en andere explosieven van activisten. (Van onze correspondent) PARITS Het laatste slachtoffer, dat de OAS-gangsters in Parijs op hun lange „straflijst" hebben geschreven is de be roemde schrijver-filosoof Jean Paul Sartre, wiens huis in de Rue Bonaparte afgelopen nacht voor een deel door kneedbommen werd vernield. De schrijver, zijn echtge note en zijn moeder, die het appartement samen bewonen, waren op reis en per soonlijke slachtoffers zijn er zo gelukkig niet gevallen. De schade is echter zeer aanzienlijk, zowel bij de hoofdingang van het huis aan de straat als aan de voordeuren van Sar tres appartementen op de vijfde en zesde verdieping, waar verschillende plastiek ladingen zijn geëxplodeerd. Eén der buren van de schrijver had gisteravond laat bij zijn thuiskomst voor de deur van Sartres j flat een verdacht pakketje zien liggen Hij maakte onmiddellijk rechtsomkeert om de commissaris van politie te gaan waar schuwen. Toen de buurman samen met i twee agenten een half uur later weer te- i rugkeerde, was het onheil echter al ge- schied. De politie schijnt ook hier voor alsnog. geen enkel spoor van de daders ge- j vonden te hebben. RABAT, Marokko (AP) De leiders van de Algerijnse opstand zijn in Rabat een reeks besprekingen begonnen, die wel "ens van beslissende betekenis zouden kunnen worden voor het verdere verloop •an de Algerijnse geschiedenis. Voor het erst sinds ze' in 1958 werd gevormd, is de ohele Algerijnse regering in ballingschap an Tunis naar Marokko gereisd. Onderwerpen van de besprekingen zijn, aar verluidt, de Marokkaanse aanspraken p een deel van de Sahara, Marokko's di plomatieke acties ten gunste van de Al gerijnse nationalisten, en de vredeskansen m Algerije. Na de besprekingen met de Marokkaanse autoriteiten zullen de Algerijnen naar Mo- ïammedia bij Casablanca gaan, om daar enkele dagen over andere kwesties te spreken. Volgens de officiële gegevens van Franse zijde zijn gisteren in Algerije veertien mensen, onder wie vijf Fransen, om het leven gekomen en negentien anderen, on der wie zeven Fransen, gewond. De politie van Algiers heeft voor van daag alle verkeer in de hoofdstraten ver boden, kennelijk met de bedoeling om de wegen vrij te houden voor een snelle ver plaatsing van de veiligheidstroepen. De maatregel werd genomen, nadat het ge heime leger (OAS) de Europese bevolking ha'd opgeroepen tot een algemene staking van 9 tot 11 uur als protest tegen be weerde politie-inmenging in de zieken huizen. De politie heeft de veiligheids maatregelen in ziekenhuizen verscherpt, nadat patiënten, die ervan worden ver dacht lid van het geheime leger te zijn, waren ontsnapt. Volgens pamfletten van de OAS zal er vandaag ook een artsenstaking van 24 uur worden gehouden, eveneens uit protest tegen de politiemaatregelen. MANILLA (AFP) Op de Filippijnen is de noodtoestand afgekondigd als gevolg van een cholera-epidemie, waardoor 26 olaatsen getroffen zijn. Het ministerie van Gezondheid heeft bekendgemaakt dat er eeds 1.153 doden gevallen zijn; 9.363 per sonen zijn ernstig ziek. President Maca- oagal heeft bevel gegeven alle nodige kre dieten voor aankoop van geneesmiddelen beschikbaar te stellen. Onder de regering van president Garcia was de ziekte „cho lerische enteritis" genoemd, wat een lichte vorm van cholera zou zijn. (Van onze correspondent) BONN De kern van het nieuwe Rus sische memorandum aan de Westduitse bondsregering over Berlijn lijkt te zijn een aanbod tot directe onderhandelingen tussen Moskou en Bonn. Wat er verder in de achttien bladzijden lange tekst staat, wordt in Bonn angstvallig geheim gehou den. Desondanks is wel bekend geworden, dat de Russen ook aandringen op bespre kingen tussen West en Oost-Duitsland om alle kwesties inzake verkeer tussen beide delen van Duitsland en de toegang tot Berlijn te regelen. Tenslotte bevat het memorandum voor namelijk een herhaling van alle oude Rus sische eisen. De regering in Bonn heeft met nadruk verkondigd, dat er geen spra ke van kan zijn dat een overleg tussen Bonn en Moskou builen de westelijke bondgenoten om zou plaatshebben. Het Russische memorandum zal dan ook geen enkele invloed hebben op de polsingsacti- viteiten in Moskou van de Amerikaanse ambassadeur Thompson, aldus een woord voerder te Bonn. De eerste berichten over de inhoud van het memorandum kwamen niet uit Bonn, maar uit Washington. De Russen schijnen namelijk onmiddellijk de Amerikanen te hebben ingelicht over de tekst. De bedoe ling hiervan was ongetwijfeld wantrouwen te zaaien tussen de Amerikanen en de Westduitse bondgenoten, iets wat enigszins gelukt schijnt te zijn, omdat men in Bonn aanvankelijk op geruchten over recht streeks contact tussen de Westduitse anew bassadeur Kroll en de Russische regering alleen met volstrekte ontkenningen rea geerde. Pas op 4 januari gaf men toe, dat Kroll op 27 december een gesprek had ge voerd op het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken. Op 5 januari erkende men tenslotte dat daarbij een nieuw me morandum was aangeboden. Deze Westduitse geheimzinnigdoenerij heeft in sommige landen de vrees weer boven doen komen, dat de Duitsers, in na volging van Bismarck's evenwichtspolitiek, zullen pogen op eigen houtje een akkoord met Rusland te sluiten. Vooral in Londen bestaat die vrees. De regering-Adenauer krijgt echter de kans deze Britse vrees meteen weg te nemen, daar premier Mac- millan vkndaag naar Bonn komt. NEW YORK (Reuter) De correspon dent van de „New York Times" in Bonn meldt van betrouwbare kringen te hebben ernomen dat de Sovjet-Unie zou hebben voorgesteld, dat de regering in Bonn het initiatief neemt voor het opnemen van be sprekingen met de Russische regering. Dit voorstel zou gepaard gaan met de „vage verlókking" van de mogelijkheid van een hereniging van Oost- en West-Duitsland en het vooruitzicht op „enorme Russische markten in geval van een toenadering tus sen West-Duitsland en de Sovjet-Unie." In Bonn ziet men het memorandum aan dr. Kroll als een „tweesnijdende" poging om wantrouwen tussen West-Duitsland en ijn bondgenoten te zaaien tijdens deze ge voelige periode waarin Je Verenigde Sta ten, namens de westelijke bondgenoten, met de Sovjet-Unie besprekingen voeren over de mogelijkheid van een regeling van het Berlijnse vraagstuk. De ene kant zou gericht zijn op de West-Duitsers, met de bedoeling om hun banden met het Atlantisch bondgenootschap losser te ma ken, terwijl de andere is gericht op de ge allieerden om de latente vrees in het Wes ten voor een verdrag tussen Moskou en Bonn aan te wakkeren aldus de corres pondent van de „New York Times". SOFIA (AFP) Het Bulgaarse pers bureau BTA meldt, dat de opperrabbijn van Bulgarije, Asher Isaac Hananel, te zamen met enige andere beklaagden op 4 en 5 januari in Sofia terecht heeft ge staan wegens het smokkelen van juwelen. Twee westerse diplomaten zouden daarbij behulpzaam zijn geweest. Volgens een communiqué was de synagoge van Sofia „het centrum van sp_eculatie en wissel transacties". De opperrabbijn werd veroordeeld tot drie *aar en zes maanden gevangenisstraf, doch wegens zijn gezondheidstoestand on der borgstelling in vrijheid gesteld. LONDEN (AFP) Lord Attlee, die een maand in het ziekenhuis heeft gelegen waarbij een ogenblik gevreesd is voor zijn leven, is zaterdag naar zijn huis in Great Missenden (Buckinghamshire) terugge keerd. De 78-jarige oud-premier werd op een draagbaar vervoerd. Lady Attlee die in hetzelfde ziekenhuis is verpleegd we gens spit heeft verklaard dat haar man enige tijd naar „een land wil waar het warm is" wanneer hij volledig hersteld is. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE öonoooooooocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooó Een studio-assistent tracht het maken van deze foto te verhinderen, terwijl regisseur Mark Robson (l.) een scène uitlegt aan „Mahatma Gandhi" de acteur J. S. Casshyap die een rol speelt in de nieuwe film „Nine hours to Rama". De gelijkenis van Casshyap met de overleden Indiase leider is zo frappant (slechts een valse neus was noodzakelijk) dat de figuranten, die zo maar van de straat waren „opge pikt", aanvankelijk werkelijk geloof den hun geliefde leider te zien en ter nauwernood hun ontroering konden verbergen. WASHINGTON (AP) De Joodse Broe derschap B'Nai Brith heeft zondag een rapnort gepubliceerd over nieuwe onder drukkingsmaatregelen tegen de Joden in de Sovjet-Unie. Label A. Katz, voorzitter van de Broederschar), heeft verklaard, dat de Russische autoriteiten in juni en juli 1961 de belasting, die van geestelijken ge heven wordt, met terugwerkende kracht tot 1959 verviervoudigd hebben. Verder is de directeur van de Moskouse Yeshiva. het enige Joodse seminarium in de Sovjet-Unie, ontslagen en vervangen door een man, die door de regering geko zen is.' Tenslotte is het bestuurscollege van de Yeshiva ontslagen. De school is onder de opperrabbijn van Moskou geplaatst. Volgens Katz gelden de belastingmaat regelen voor alle sekten, maar worden de rabbijnen er bijzonder zwaar door getrof fen, omdat het Jodendom geen toestem ming heeft voor een gecentraliseerde structuur om de individuele geestelijken te helpen bij het betalen van de heffing. ELISABETHSTAD (AP) Er heerst in Elisabethstad meer optimisme over de be slechting van de geschillen tussen Katan ga en de centrale Kongolese regering van Adoela dan er sinds maanden is geweest. De klaarblijkelijke bereidwilligheid van het Katangaanse parlement en van pre sident Tsjombe en diens kabinet tot aanvaarding van de grondwet en verzoe ning met Katanga's status als provincie en niet als deelstaat, heeft de hoop doen herleven dat er een verzoening tussen Eli sabethstad en Leopoldstad kan worden be reikt.' De enige hinderpaal schijnt op dit ogen blik de rol te zijn die aan de internationale politiemacht moet worden toegedacht bij de uitvoering van de UNO-resoluties, waar in het terugtrekken van alle buitenlandse huursoldaten en adviseurs uit' Katanga wordt geëist. Terwijl Tsjombe, naar ver luidt, wel bereid is zich. onder voorbehoud van een vreedzame regeling, van zijn bui tenlandse beroepsmilitairen te ontdoen, heeft hij de diplomaten in zijn hoofdstad doen weten dat uitwijzing van zijn blanke adviseurs een vermindering van de doel treffendheid van zijn overheidsapparaat zou betekenen, eenvoudigweg omdat hij nog niet kan beschikken over voldoende Afrikaanse krachten die het werk kunnen overnemen. Hij gelooft niet dat de UNO vóór vervangers kan zorgen. PARIJS (Reuter) De politie van Tou louse heeft bekendgemaakt, dat de voor malige Franse officier Paul Robagnol, is gearresteerd wegens het werven van „technici" voor Katanga. LOME (Togo) (AFP) De directeur van het kabinet van president Olympio van Togo heeft tijdens een persconferentie de beschuldiging geuit, dat president NKroe- ma van Ghana officieuze steun zou heb ben verleend aan een komplot om presi dent Olympio te vermoorden. Op 1 december werden in Lome, de hoofdstad van dit Westafrikaanse land, veertien goed bewapende personen aange houden, die volgens de directeur van het kabinet zouden hebben bekend Togo te zijn binnengekomen om de president te vermoorden. Zij hadden naar zij verklaar den hiervoor een speciale opleiding in Ghana ondergaan. De wapens waarover zij beschikten, waren hun door de Gha- nese politie verstrekt. Het had in de bedoeling gelegen, dat op 1 december een honderdtal mannen, van wie er veertig afkomstig waren van een Ghanees opleidingskamp, de voornaamste punten van Lome zouden bezetten en een aanval zouden doen op het presidentiële paleis. CAPE CANAVERAL (AP) Een inter continentaal projectiel van het type Minu- teman is vrijdag uit een ondergrondse lan- ceerplaats gelanceerd en heeft een doel geraakt in de Atlantische Oceaan op 5800 kilometer van de lanceerplaats. Het was de derde achtereenvolgende succesvolle on dergrondse lancering van de raket die de ze zomer in het operationele stadium moet komen. In Washington schatten deskundigen van de inlichtingendienst dat Rusland op het gebied van dergelijke intercontinenta le ballistische projectielen een achterstand van ongeveer een half jaar'op de Ameri kanen heeft. De Amerikaanse luchtmacht heeft mee gedeeld, dat alle doelstellingen van de proef volledig zijn bereikt. De minuteman is een drietrapsraket van achttien meter lengte. Hij werd gelanceerd uit een 26 me ter diepe silo. Opgeblazen opkikkertje We hebben er het nieuwe woord sta- tus-zoeken voor gevonden, maar het be grip is al vele jaren oud, vermoedelijk wel een paar duizend jaar, want het is een doodgewoon menselijke eigenschap zich mooier voor te doen dan men is en zich met kinderachtige en kinderlijke hulp middelen een hogere positie te verschaf fen dan die men in feite bezit. Onlangs vertelde een Amerikaanse cor respondent van de Londense Daily Ex press dat in Amerika de straatveger sur face maintenance specialist en de vuilnis man sanitation engineer heet en dat de witgejaste retiradeurs zich personal groo ming foremen noemen. Wij doen hetzelfde: niemand behoeft meer derde klas te reizen omdat wij die tweede zijn gaan noemen, de daghit (in dien beschikbaar) heet hulp in de huis houding, de tikster secretaresse en er gaan tegenwoordig dertien ambassadeurs in een dozijn voormalige gezanten. Men is onmiddellijk functionaris als jongste bediende en top-dito als oudste en hebt u er wel eens over nagedacht waar om u eigenlijk iedere kelner met ober aanroept? Het in Nederland gebruikelijk vrouwe staat op één lijn (wat belachelijkheid be treft) met de personal grooming foreman en de sanitation engineer. Het is een krampachtige poging om deftigheid te sug gereren in een soort adellijk aandoende benaming, die iedereen zich mag aanme ten. Waarom zou de dame met het cen tenbakje bij de jeweetwel zich niet vrouwe mogen noemen? Deze vrouwe-rij vind ik een van de belachelijkste statuszoekerij- en. En waarom zou de echtgenoot van vrouwe Jansen van dat bakje zich eigen lijk niet manne Jansen noemen? Het zijn natuurlijk altijd juist de men sen die zo'n uiterlijk statussymbool no dig hebben, die zich ervan bedienen. Onlangs las ik nog iets over een „doc tor" Zo en Zo, dat mij even deed glim lachen, omdat ik wist dat dit „doctor schap" hem (en dat nog wel honoris causa) verleend was door een kleine Amerikaanse universiteit, die daarmee ook verdienstelijke baseballspelers, humo risten en leiders van amusementsorkesten pleegt te eren. Overigens: die man is dr. hij kan u de bul laten zien maar ik mag er toch wel even om glimlachen? Ach, de meesten van ons kunnen zo'n zelf opgeblazen kikkertje best gebruiken en daar berokkenen wij niemand nadeel mee. Ik zit al jaren te peinzen over iets voor mij zelf. Letterkundige heeft niet genoeg status. Wat zoudt u zeggen van topentre- filetteur? (Het Op de Praatstoel-cursiefje „Logé's" van zaterdag j.l. was geschreven door Cri Stelweg. Haar naam was door een abuis ter zetterij niet onder het stukje in kwes tie vermeld. - Red.) (Van onze correspondent) LONDEN De situatie bij de Britse PTT, waarvan het personeel, uit protest tegen de tijdelijke loonstop en het onge daan maken van loonarbitrage, model werkt, is weinig opwekkend. Op het Lon dense hoofdpostkantoor is men gedurende het weekeinde iets ingelopen op de achter stand. maar deze bedraagt toch nog altijd anderhalve dag In de provincie is het iets beter. Daar bedraagt de vertraging bij de sorteerafdelingen enkele uren. De poste rijen hebben hun verzoek herhaald voorlo pig geen circulaires en advertentiemateri aal te verzenden. Het is niet onmogelijk dat ook de pakketpost tijdelijk zal moeten worden stopgezet. Zaterdag stapelde zich op het Londense hoofdpostkantoor naar schatting tien mil joen brieven op. Op de Londense spoor wegstations liggen op de perrons bergen postzakken. Soms moeten de treinreizigers zich daarover springend en kruipend een weg banen. Ook buiten Londen dreigt de postdienst ontwricht te raken, doordat besloten werd de poststukken, welke normaal via het Londense hoofdkantoor worden doorgezon den, naar andere steden te sturen. In die enorme omwegen is zelfs Edinburgh op genomen. Voor de miljoenen die gokken in de voetbalpools vormt de vertraging in de postbestelling een ernstige tegenslag, omdat duizenden coupons te laat op hun bestemming kwamen. De bond van F.T.T.-personeel zal donder dag beslissen of de actie al of niet volgen de week wordt voortgezet. Het personeel van het Londense hoofd postkantoor heeft van de P.T.T.-autoritei- ten opdracht gekregen volgende week da gelijks drie uur over te werken. Aangezien zulks in overeenstemming is met de re glementen heeft de vakbond hiertegen geen bezwaar. Van particuliere zijde probeert men de vertragingsactie te breken. De Volksliga voor de verdediging der vrijheid heeft aan gekondigd de post te gaan bestellen, zon der dat inbreuk zal worden gemaakt op de voorrechten van de kroon. Het post vervoer is namelijk staatsmonopolie. De Liga wil in Londen 21 ontvangstoentra voor brieven en andere poststukken ope nen en deze post met behulp van vrij willigers verzenden. De P.T.T. heeft nog geen commentaar op dit bedenkelijke plan geleverd. Als werkgeefster voelt de regering wei nig voor verplichte arbitrage. Vandaar dat zij de actie van het P.T.T.-personeel op de koop toe neemt, omdat de daaruit voortvloeiende nadelen kleiner worden ge acht dan een breuk in de loonstop. Het publiek staat voor de keus met het klei nere kwaad van de vertraagde postbestel lingen en uitvoering van telefoon- en tele gramdiensten genoegen te nemen, of te worden getroffen door een nieuwe inflatie- golf. De regering wil de lonen van het overheidspersoneel zeker tot het voorjaar ongewijzigd laten en stuurt daarna aan op een voor iedereen geldende vrijwillige be heersing van lonen, salarissen en dividen den. Zover is het echter nog lang niet. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesj tsjev, die begin-vorige week het bed moest houden wegens een aanval van influenza, is volgens een regeringswoordvoerder za terdag weer aan het werk gegaan. Kroesj tsjev heeft door zijn ziekte een jachtpartij met de Poolse partijleider Gomoelka in Wit-Rusland moeten uitstellen. (AFP) Michael Soeslov, lid van het presidium van de partij en secretaris van het centrale comité, belast met de betrek kingen met de buitenlandse communis tische partijen, wordt in een ziekenhuis in Moskou behandeld. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen heeft hij tuberculose. Soeslov werd op het partijcongres eind oktober voor het laatst in het openbaar gezien. Bij de nieuwjaarsreceptie op het Kremlin was hij niet aanwezig.' Eurafrika. Hans Furler, voorzitter van de Europese Assemblee te Straatsburg, is naar Abidjan aan de Ivoorkust vertrok ken, om daar een Europees-Afrikaanse conferentie bij te wonen. Furler was ver gezeld door de premier van Senegal, La- mine Gueye. i'/t jaar bewusteloos. In Oxford is zondag de 23-jarige Veronica Wise overleden, die drie en een half jaar geleden bij een auto-ongeluk werd gewond en be wusteloos raakte. Zij is van die tijd af tot haar dood niet meer bij be\vustzijn geweest. Eigen inkomen. Het Britse blad Daily Sketch meent -te weten dat prinses Mar garet van plan is koningin Elizabeth voor te stellen haar toelage, 15.000 pond sterling per jaar, in te trekken. Talrijke Britse bladen menen dat uit het feit dat de echtgenoot van de prinses, Lord Snowdon, artistiek adviseur van de Sun day Times wordt, afgeleid kan worden dat de prinses zich wenst los te maken van de protocollaire eisen die het ge volg zijn van haar afhankelijke positie. Eindelijk. Waarvan talloze soldaten in de loop der tijden hebben gedroomd, dat heeft de 22-jarige soldaat van de Ameri kaanse luchtmacht Sidney Harding ge daan. Sidney liep, nadat hij zijn eervol ontslag uit de militaire dienst had gekre gen, nog even naar het compagniesbu reau en sloeg daar zijn voormalige ser geant, de 32-jarige Cletus Lewis, door een venster heen. Een wonde in het hoofd van de sergeant moest met acht steken worden gehecht. Tegen Harding werd een aanklacht ingediend. Die Fahnen hochDe Italiaanse poli tie stelt een onderzoek in naar de om standigheden, waaronder het „Deutsch- land über Alles" en het „Horst Wessel Lied" in het openbaar weerklonken heb ben over een ijsbaan bij Bolzano. Het spelen van beide liederen is volgens de Italiaanse wet strafbaar. Eigen groente. Opvarenden van Ameri kaanse polaris-onderzeeboten kunnen voortaan op reis onder water hun eigen groente kweken. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat voor sla drie weken en voor wortelen en erwten vier weken no dig zijn. Dit soort boten zijn weieens zestig dagen achtereen op zee. Destalinisatie. De hoogste berg van de Sovjet-Unie, de Stalintop in het Pamir- gebergte, die 7.495 meter hoog is, zal voortaan de berg van de Sovjet-Unie wor den genoemd. De Stalin-prijs zal voort aan staatsprijs heten en het metro-sta tion in Moskou Stalinskaya heeft de naam Semenovskaya gekregen. De Oekrainse stad Vorosjilowska is omge doopt in Kommoenarsk en het district Vorosjilowski in Kommoenarski. Vrijheid. Het nummer van zondag van de Russische Pravda, is gewijd aan de vrij heid. Het blad zegt, dat de socialistische democratie niet alleen politieke vrijheid maar ook vrijheid van meningsuiting en vergadering en stemrecht inhoudt. Wat kan een burgerlijke maatschappij in on ze dagen bieden om deze vrijheid en de mocratie te evenaren? Alleen maar ijdel gepraat over vrijheid en democratie. Het blad zegt, dat het speciale nummers zal uitgeven, die handelen over de ge lijkheid. de broederschap en het geluk van de volkeren. Recordvlucht. Een Boeing 720b straalma- chine van de Lufthansa heeft op de 3004 km lange lijnvlucht van Hong Kong naar Tokio met een tijd van 2 uur en 39 minuten een nieuw record gevestigd. De gemiddelde snelheid lag met 1185 km per uur ruimschoots boven die van het geluid. Sneeuwgevecht. Verscheidene Münchense vrijwillige sneeuwruimers hebben zater dag een bloedneus of een blauw oog opgelopen toen er een strijd om de be schikbare schoppen uitbrak. Het ge meentebestuur had namelijk personen opgeroepen, vrijwillig te gaan sneeuw ruimen, en daarbij een dubbele beloning in het vooruitzicht gesteld omdat Drie koningen een officiële feestdag is. Het normale tarief zou 17,70 mark per dag zijn geweest. Te grote sfeer. Eichmann zal het rode ge vangenispak, dat hij als ter dood veroor deelde droeg, niet meer dragen, zo is zondag van welingelichte zijde meege deeld. Hij krijgt nu het gewone grijze gevangenispak aan. Men had er in Is rael op gewezen, dat het rode pak, dat Joodse verzetshelden droegen die door de Britten ter dood waren veroordeeld, een te grote eer voor Eichmann was.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3