Nog geen officiële cijfers Koningin Juliana keert terug Friese trein vrijwel zeker door onveilig sein gereden w «BBS» HET WEER SOEK ARNO eist binnen tien dagen resultaat van diplomatiek overleg 'li !|®Ph w Voorschot van 4 voor ambtenaren over het eerste kwartaal Overleg in New York over gesprek onder auspiciën der VerNaties Israëlische spion krijgt vijf jaar WITTE KRUIS Xy.» de cckte èeè MORRIS beforeijou êiuj! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMDIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Het woord is aan Onderzoek V I |M ImÊrMLürc-<-£ fclÜ Koudere nacht REGEN- EN TWEEDJASSEN In de krant van heden: 47e JAARGANG NUMMER 55 DINSDAG 9 JANUARI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de Mija Tegen de honderd doden bij treinramp Het aantal slachtoffers van de treinramp bij Harmeien is nog steeds niet nauwkeurig bekend, maar het staat wel vast dat het tegen de honderd loopt. Vaststelling van het juiste aantal levert nog moeilijkheden op omdat de identifi catie der stoffelijke resten in een aantal gevallen nog niet mogelijk is geweest. Bij het opruimingswerk in de afgelopen nacht heeft men onder één der rijtuigen nog de lichamen van zeven verongelukte reizigers aangetroffen, onder wie een kind. Tevoren had de identificatiedienst in Utrecht 81 namen van slachtoffers opgegeven. Deze werden gisteravond na tien uur bekendgemaakt. Van van morgen negen uur af bestaat voor nabestaanden van de slachtoffers gelegenheid om de tot chapelle ardente ingerichte Buurkerk in Utrecht te bezoeken. Deze nabestaanden worden van het station te Utrecht door leden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers naar de Buurkerk begeleid. In overleg met de families zullen de spoorwegen de begrafenissen regelen, die zij ook voor hun rekening nemen. De spoorwegen hebben zich namelijk geheel aansprakelijk gesteld voor alle schade die door de ramp is veroorzaakt. "Deze luchtfoto van de spoorwegsplitsing bij Harmeien, waar maandag de grootste ramp geschiedde uit de historie van de Nederlandse spoorwegen, markeert, duidelijk welke rampzalige gevolgen de treinbotsing heeft gehad. (Luchtfoto N.F.P.) Wallis: Hoe benijdenswaardig is hij, die iets bezit waarvoor hij offers kan brengen! In acht verschillende ziekenhuizen, Utrecht, Woerden, Rotterdam, Amersfoort en Almelo worden nog 75 gewonden ver pleegd. Wanneer de herstelwerkzaamheden van daag in hetzelfde vlotte tempo als van nacht kunnen doorgaan, zal het treinver keer tussen Utrecht en Woerden tegen de avond over twee sporen hervat kunnen wor den. Vergeleken met de chaos van giste ren maakte het baanvak bij. Harmeien vanmorgen een opgeruimde indruk. De over een lengte van een halve kilometer gehavende bovenleiding was over één spoor reeds geheel hersteld, aan het an dere werd druk gewerkt. Beide hoofdsporen waren reeds herlegd op nieuwe dwarsliggers en een nieuw bal- lastdek. De wagens van de verongelukte treinen waren aan de kant gezet, waar zij onder dekzeilen schuil gingen. Voordat dit materieel gesloopt zal worden zal het eerst op mogelijke nog aanwezige waardevolle onderdelen worden onderzocht. De procureur-generaal, mr. H. R. de Zaaijer, tevens voorzitter van de Spoor wegongevallenraad, heeft medegedeeld dat de Spoorwegongevallenraad volgende week reeds bijeen zal komen in verband met de treinramp bij Harmeien. Men zal zich dan beraden over de verdere stappen die moeten worden ondernomen. Mr. De Zaaij er wil deze zaak zoveel mogelijk bespoe digen. Hij verwacht dat vrij snel begonnen kan worden met het openbaar onderzoek. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp zal worden bemoeilijkt doordat bei de machinisten om het leven zijn geko men. De conducteurs van beide treinen zijn echter in leven. De Koningin is in verband met de treinramp bij Harmeien vanochtend uit Lech naar Zürich vertrokken om vandaar per vliegtuig naar Nederland terug te keren. De vorstin wordt in de loop van de namiddag op het vliegveld Soesterberg verwacht, zo wordt officieel medegedeeld. Prinses Wilhelmina heeft de directie van de Nederlandse Spoorwegen een tele gram gezonden van de volgende inhoud: „Diep geschokt door de droevige berich ten van het spoorwegongeluk, verzoek ik u, alle getroffenen mijn hartelijke deelne ming over te brengen." Op het hoofdkantoor van de spoorwegen in Utrecht zijn voorts telegrammen van deelneming binnengekomen van de direc tie van de KLM, van directie, bestuur en personeel van de ANVV, van de voorzit ter van de Tweede Kamerfractié van de KVP, van de Personeelraad van de Spoorwegen en van het NVV. Namens de paus is aan de pauselijke nuntius een te legram van deelneming gezonden. (Vervolg op pag. 2 onder: Hulpverlening) (Van onze reportageredacteur) De oorzaak van de spoorwegramp bij Harmeien is opnieuw het gevolg van een menselijke fout. Hoewel het officiële onderzoek van de N.S. pas vrijdag begint, wezen de maandag gebleken feiten reeds zo duidelijk in één richting, dat als vrijwel zeker wordt aangenomen dat de machinist van de sneltrein uit Friesland door een onveilig sein is gereden en de uit Rotterdam komende trein naar.Amsterdam heeft geramd. De belangrijkste stille getuige vormt het N.X.- tableau op het station te Woerden, waaruit duidelijk bleek dat het sein bij de splitsing te Harmeien op veilig stond voor de afbuigende trein naar Amsterdam. Dit betekent, dat de seinen voor de Friese trein naar Rotterdam dan automatisch rood licht gaven. Dit zou ook het geval zijn geweest, wanneer de N.X.-beveili- ging onklaar zou zijn geraakt. Dan springen namelijk alle seinlichten op rood ol zij geven in het geheel geen licht. In heide gevallen heeft de machinist de uitdrukkelijk voorgeschreven plicht te stoppen en via de zich bij elk sein be vindende telefoon instructies aan de treindienstleider te vragen. Bij het N.X.- svsteem zijn ongelukken ten gevolge van verkeerde wisselstanden of foutieve seinbeelden volkomen uitgesloten. Alles hangt af van de oplettendheid van de machinisten. Het is mogelijk dat de bestuurder van de sneltrein uit Friesland door de mist de seinen niet heeft kunnen zien. &w- ftm r.j. yX■4.- ..-Uw. i Volgens de voorschriften dient de ma chinist zich echter in elk geval van de stand van het sein te vergewissen. Wan neer hij het seinbeeld door de mist niet ziet, dient hij zijn trein tot stilstand te brengen. Ten behoeve van de naleving van dat voorschrift moet de machinist het gehele baanvak, waarop hij dienst doet, uit het hoofd kennen, met name dus de plaatsen van seinen en wissels. Hij wordt over dat onderwerp dan ook gere geld geëxamineerd. Uiteraard is nu de vraag weer actueel, of het niet mogelijk is technisch in te grij pen wanneer de machinist om de een of andere reden een fout maakt. Volgens on ze inlichtingen is dat in Zwitserland op be perkte schaal reeds het geval en in Frank rijk, waar men reeds proeven heeft geno men met onbemande treinen, is daarmee ook al geëxperimenteerd. Bij de Neder- landsche Spoorwegen heeft men eveneens dergelijke onderzoekingen gedaan, maar om praktische redenen schijnt men daar mee niet te zijn doorgegaan. De vorige president-directeur van de N.S., prof. dr. ir. F. Q. den Hollander, vond het ook uit psychologisch oogpunt minder gewenst dat de verantwoordelijkheid van het trein personeel te veel verlegd zou worden naar de techniek. Toch is dit een vraagstuk waarover het inzicht zich in de loop der jaren kan wijzigen. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Koudere nacht met weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag en tot matig of krachtig toenemende wind tussen zuid oost en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. Jsselmeêr^?" RAMP Amsrerdgm Utrechj; uit Utrecht Harmeie Vifoerdene Trein uit Rotterdam Den Haag otterdam spoorlijn Een groter raadsel dan de oorzaak van het ongeluk vormde de vraag of de trein naar Amsterdam die uit Utrecht had ge ramd of omgekeerd. De ravage was zó groot dat uit de stand der rijtuigen niet onmiddellijk het ant woord viel af te leiden Zelfs de president-directeur van de De regering wil haar standpunt over de salarismaatregelen voor het overheidsper soneel aan de Tweede Kamer meedelen in een nadere nota op de memorie van Antwoord op het hoofdstuk over Binnen landse Zaken van de rijksbegroting. Deze nota kan over veertien dagen tegemoet worden gezien. Dit is hedenmorgen van de zijde van het departement van Binnen landse Zaken meegedeeld. Het begrotingshoofdstuk zal in behande ling komen op 27 en 28 februari. De voor genomen salarisverbeteringen kunnen daarom eerst tot uitdrukking komen bij de over april te betalen salarissen. Wel zullen de ambtenaren binnen de kortst mo gelijke termijn een voorschot ontvangen van vier percent op de salarisverbetering over het eerste kwartaal van dit jaar. Het standpunt van de regering zoals dat in de nota tot uitdrukking zal komen, wordt, zo verklaart men verder, vooraf aan de cen trale commissie voor Georganiseerd Over leg meegedeeld. Advertentie r> m.m v w PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. N.S., ir. J. Lohmann, die de gehele dag op het terrein van de ramp aanwezig bleef en wie soms, bij de aanblik van al le ellende, de tranen in de ogen sprongen, kon er 's middags nog geen uitsluitsel over geven. Langzamerhand werd het ech- ter duidelijk dat de trein uit Friesland niet alleen die uit Rotterdam in de flank had gegrepen, maar zelfs doorboord. Dit is ook logisch, wanneer men rekening houdt met de snelheid en het treingewicht van de Friese expres, 110 km. en 1000 ton. De uit Rotterdam komende trein reed met de voorgeschreven snelheid van on geveer 60 km. wegens het kruisen van het spoor en was, bestaande uit twee ge> stroomlijnde treinstellen, ook belang rijk lichter in gewicht. President Soekarno heeft een termijn van tien dagen vastgesteld voor een re eling van de kwestie-Nieuw-Guinea angs diplomatieke weg. Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken Soe- bandrio aan de pers medegedeeld na een bijeenkomst van de Indonesische Nationale Defensieraad, het hoogste militaire orgaan. Hij zei dat Soekarno „tot de conclusie is gekomen dat er op het ogenblik nog steeds geen tekenen zijn dat diplomatieke stappen kunnen bijdragen tot de oplossing van de kwestie-Nieuw-Guinea". Soekarno staat aan het hoofd van de Nationale Defensieraad en presideerde de bijeenkomst van de raad in zijn paleis. Soebandrio zei, dat president Soekarno binnen een week of tien dagen „zal be slissen over de kwestie van oorlog of vrede met betrekking tot Nieuw-Guinea". Als „commandant van de operaties tot bevrijding van West-Irian" is benoemd HAIFA (Reuter, AP) Aharon Cohen, een 54-jarig voormalig lid van de uiterst linkse Mapai partij, is vandaag in Half, tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld Cohen is schuldig bevonden aan drie spio nagedaden. ten gunste van een niet met name genoemd Oosteuropees land. De zaak werd grotendeels met gesloten deu ren behandeld. generaal Soeharto. Zijn hoofdkwartier zal in Makassar worden gevestigd. NEW YORK (AP) - Afgevaardigden van Engeland, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie» hebben gisteren een onderhoud gehad met de voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenig de Naties, Mongi Slim. Naar verluidt hebben zij gesproken over de vorming van een commissie van zeventien landen die zich onder meer zou moeten be ijveren voor onderhandelingen over het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Slim heeft afzonderlijk gesproken met de Russische onderminister van Buiten landse Zaken Zorin, de Britse permanente afgevaardigde Sir Patrick Dean en de Amerikaan Charles .Yost. De commissie van zeventien landen is vorig, jaar november door de Assemblee in het leven geroepen voor het behandelen van kwesties betreffende het onafhankelijk worden van koloniale gebieden. Slim is verzocht de leden van deze commissie te benoemen voor het eind van de huidige zitting van de Assemblee. De commissie van zeventien heeft opdracht de tenuit voerlegging te controleren van de resolutie waarin de V.N.-leden worden opgeroepen Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 523596 onmiddellijk stappen te nemen voor het onafhankelijk maken van koloniale ge bieden. De Nederlanders zouden hebben laten doorschemeren dat zij onderhandelingen met Indonesië onder auspiciën van de zeventien-landencommissie zouden toe juichen. Onze correspondent te Washington meldt dat het hoofd van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties, mr C. W. A. Schürmann, na zijn terugkeer uit Nederland gisteravond een bespre king heeft gevoerd met de secretaris generaal van de volkenorganisatie Ot Thant. (Voor vervolg zie pag. 2 onder: Soekarno) Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Fotoreportage treinramp3 Op de Praatstoel4 Buitenlands nieuws4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee6 Horen en ZienQ Kunst 6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen7 Economisch nieuws9 Beurs g Scheepsberichten 9 Sport U Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1