Eisen van C.A.B. voor K.L.M. zeer ongunstig Krapte op de geldmarkt is nu spoedig verdwenen - DE BEURS - KREMER Bod op oprichtersbewijzen van de Amsterdam Bandar Vice-president K.L.M: DAF-fabrieken hadden een goed jaar Bankbiljetten vloeiden terug EEG-functionaris vergat data te vermelden SCHEEPVAARTBERICHTEN Verolme bouwt ook boortorens Emissie Inventum WOENSDAG 10 JANUARI 1962 11 Omzetbelasting bij invoer wordt gewijzigd Indonesische tabak wordt te Bremen goed verkocht Seizoensstijging der werkloosheid in de V.S. DE WEEKSTAAT Goede orderportefeuille bij Blijdenstein-Willink Ontkenning revaluatie geruchten Italiaanse lire Dan Air Service op Rotterdam Kort economisch nieuws 370.000; 12; 300 WEEKABONNEMENTEN De K.L.M. verklaarde gisteren dat de in Amerika voorgestelde beperkingen op buitenlandse luchtvaartmaatschappijen het internationale luchtvaartverkeer ernstig zouden kunnen belemmeren. Victor H. L. Duboureq, vice-president van de K.L.M., zei dat de eis om het luchtrooster en de transportcapaciteiten op te geven aan de Raad voor de Burgerluchtvaart (C.A.B.) ..financiering op lange termijn voor de K.L.M. mociiyk, zo niet onmogelijk" zou maken. Duboureq verklaarde op een be spreking die de C.A.B. belegd had over deze voorstellen, dat de onzekerheid over de wijze waarop de C.A.B. bovengenoemde gegevens zal gebruiken een slechte invloed zou hebben op de betrekkingen tussen de K.L.M. en haar aandeelhouders en krediet verstrekkers. „De voorgestelde vereisten zouden voor de K.L.M. een zeer ongunstige uitwerking hebben", aldus Duboureq, „de dienstroosters van de K.L.M. zouden ont wricht worden, onze ontwikkeling zou geremd worden en onze mogelijkheid tot concurreren zou verkleind worden". Duboureq verklaarde dat de KLM twij felt aan de bevoegdheid van de CAB om de voorschriften te wijzigen die voor bui tenlandse maatschappijen gelden. De Ne derlandse regering, aldus Duboureq, had de KLM meegedeeld dat het optreden van de KLM in overeenstemming was met het Amerikaans-Nederlandse lucht vaartverdrag en „voorzover het de KLM betreft houden we ons aan die medede ling". „Ingeval de Amerikaanse regering het Nederlandse standpunt wenst te be strijden dient zij zich rechtstreeks tot de Nederlandse regering te wenden", aldus de KLM-functionaris. Ook verwees Duboureq naar een nota van 22 maart 1961 waarin de Nederland se regering het State Department mee deelde dat „de voorgestelde unilaterale actie van de CAB strijdig is met de voor waarden van de bilaterale overeenkom sten" tussen beide landen. De CAB, aldus Duboureq, zou volgens de voorgestelde nieuwe regeling vlucht- roosters en materieel op elk willekeurig ogenblik kunnen afkeuren en de raad zou de invoering van nieuwe dienstregelingen en nieuw materiaal kunnen verbieden ten zij een termijn van twintig dagen in acht wordt genomen en tenzij de raad zijn goedkeuring heeft gegeven. Bovendien, aldus Duboureq, behelst de nieuwe regeling een „openlijke uitnodi ging aan de Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen" om verzet aan te tekenen te gen dienstregelingen en materieel van concurrerende maatschappijen zonder dat deze daartegen verweer hebben. Hij weet dit aan de clausule waarin „belangheb bende" derde partijen het recht wordt toegekend protest aan te tekenen. Du boureq zette uiteen dat aanvaarding van de nieuwe regeling door de VS een enor me belemmering zou betekenen in het contact tussen luchtvaartmaatschappijen en de regeringen van vreemde landen. Evenals Amerikaanse maatschappijen, Bjj de Tweede Kamer Is ingediend een wetsontwerp houdende goedkeuring van het K.B. van 12 oktober 1961 tot wijziging van het K.B. van 12 februari 1960, dat de goederen aanwijst waarvoor de omzetbe lasting bij invoer wordt verhoogd. In de Memorie van Toelichting wordt verklaard, dat nog steeds op verzoek van het bedrijfs leven nieuwe onderzoekingen worden ver richt om te beoordelen, of het, ten einde een neutrale werking van de omzetbelas ting zo goed mogelijk te verzekeren, ge wenst is verhogingen in te stellen voor goederen waarvoor dit nog niet was ge schied of om wijzigingen aan te brengen in reeds bestaande verhogingspercentages. Als resultaat van de jongste onderzoe kingen was duidelijk geworden dat het gewenst was weer voor een aantal nog niet aangewezen goederen verhogingspercen tages vast te stellen. Voor enkele reeds aangewezen goederen kon de bestaande verhoging vervallen omdat die goederen hier niet (meer) worden vervaardigd. Enkele andere percentages moesten wor den verhoogd of verlaagd. Tenslotte moes ten enkele omschrijvingen worden ver ruimd. Met België en Luxemburg is ter zake overlegd gepleegd; de EEG-commissie heeft geen bezwaar gemaakt. Het onder zoek gaat nog geregeld door en mogelijk zullen te zijner tijd nieuwe voorstellen volgen. Op de markt voor Indonesische tabak te Bremen zijn het vorige jaar aanzienlijk betere resultaten geboekt dan in I960, zo heeft de Kamer van Koophandel te Bre men gisteren bekendgemaakt. De afzet en de prijzen voldeden voortdurend aan de verwachtingen van de betrokken partijen en werden ook door de vertegenwoordi gers van de Indonesische regering bevre digend geacht. De deelneming van het buitenland aan de handel op de markt, vooral door Ne derland, België. Denemarken, Zwitserland. Groot-Brittannië en de monopolie-landen Frankrijk en Italië was buitengewoon le vendig. Gebleken is, dat de markt voor Indone sische tabak meer en meer een „gewone instelling" is geworden. Indonesië heeft in 1961 zijn tweede plaats onder de tabakle- verende landen in West-Duitsland kunnen behouden, aldus de Kamer. De Verenigde Staten staan nog steeds vooraan. De der de plaats wordt thans ingenomen door Rhodesië en Nyasaland. Het aantal werklozen is in december m de Verenigde Staten door seizoensomstan digheden met 100.000 tot 4.091.000 gestegen. Het totale aantal arbeidplaatsen daalde met 882.000 tot 66.467.000. De Amerikaanse minister van Arbeid, Arthur J. Goldberg, zei bij het bekend maken van deze cijfers, dat de december- wijziging normaal was voor de tijd van het jaar. Hij merkte op, dat de daling van het aantal arbeidsplaatsen zich vrijwel geheel in de agrarische sector voltrokken heeft, waar in het koude seizoen normaliter min der gewerkt wordt. Buiten de landbouw bleef de werkge legenheid in november vrijwel ongewijzigd op 62 miljoen arbeidsplaatsen, hoewel daar in deze tijd van het jaar gewoonlijk een kleine toeneming te constateren valt. heeft ook de KLM nu en dan kennis ge maakt met de neiging van sommige re geringen om unilateraal beperkingen in te voeren. „Het feit dat de luchtvaart instantie van de VS, die in de wereld als leider wordt erkend, zulke beperkin gen niet oplegt, is steeds een krachtig argument geweest om de oplegging van eenzijdige beperkingen elders te voorko men", aldus Duboureq. Hij voegde hier aan toe dat goedkeuring van vluchtroos- ters en materieel op basis van „her- komst- en bestemmingsstatistieken" zo als de CAB voorstelt, „de zekerste ma nier is om het internationale luchtver keer de doodsteek toe te brengen". Verkoop en produktie van de DAF- bedrljven in Eindhoven hebben in 1961 een bevredigende stijging te zien gege ven, zo heeft de directie van dit bedrijf medegeeld. Dit geldt voor alle sectoren van het bedrijf. Op de bedrijfsautomarkt handhaafde de DAF haar positie met een marktaandeel van ruim 34 percent het geen een stijging van 18 percent bete kent ais men rekent met aantallen wa gens. Zeer succesvol werkte de bedrijfs autosector. Vergeleken met 1960 steeg het marktaandeel van DAF in de sector per sonenwagens met 26 percent. De verkoop van de in 1961 gelanceer de nieuwe types, namelijk de DAF 750 en de Daffodil heeft gunstige verwachtin gen gewekt voor het lopende jaar. In 1961 waren de omzetten in militai re voertuigen iets groter dan in 1960. Voor 1962, zo zegt het bedrijf, moet ech ter gerekend worden met een geringe om zet in deze sector. Produktie en verkoop van losse motoren hebben zich in 1961 gunstig ontwikkeld. De resultaten van de aanhangwagenfabriek zijn in het afgelo pen jaar zeer gunstig geweest. De totale omzet daarvan lag ongeveer 45 percent boven die van het voorgaande jaar. Nog dit jaar zal de nieuwe aanhang wagenfabriek in Geldrop in bedrijf komen. De export heeft in 1961 in sterke mate gevolgen ondervonden van de revaluatie van de gulden. De export is in vergelij king met 1960 enigszins gedaald. Het aan tal werknemers is in de loop van 1961 gestegen van 5.000 tot 5.700. Ook de DAF- fabrieken hebben de gevolgen van de span ning op de arbeidsmarkt ondervonden. Het belangrijkste kenmerk van de week staat van de Nederlandsche Bank per 8 ja nuari is de drastische inkrimping van de chartale circulatie met 192 miljoen tot 5.031 miljoen. Zo snel ais de circulatie in de laatste week van 1961 uitzette, als gevolg van salarisbetalingen, kerstgratifi caties etc., verloopt de inkrimping echter niet. Toch is in de eerste acht dagen van het nieuwe jaar 296 miljoen aan bank biljetten teruggekeerd. De totale uitzetting heeft 430 miljoen bedragen. Naast de grote verruiming van de mid delen der geldmarkt, staat nog een over boeking van 31 miljoen van de rekening „andere ingezetenen". Deze rekening steeg vorige week hoofdzakelijk ten gevolge van de rentebetaling en aflossing door de staat met 33 miljoen tot 170 miljoen. Zij daalde nu tot 139 miljoen. Verder kwam door overdracht van deviezen f 38 miljoen in de markt. De goud- en devie zenvoorraad beloopt thans 6.082 miljoen, waarvan onveranderd 5 698 miljoen aan goud. De banken moesten veel belastingbeta lingen verrichten. Het betalingsverkeer met de schatkist vergde, mede hierdoor, in totaal 118 miljoen, waardoor het saldo ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden. Engels pond 10,0810,18, Amerikaanse dollar 3,57'/!3,61":. Canadese dollar 3,41—3,46, Franse frank (100) 72,25 —72,75, Belgische frank (100) 7,21—7,26. Duitse mark (100 89,8590,35, Zweedse kroon 100) 69,00 —70,00. Zwitserse frank (100 83.25 - 83,75, Itali aanse lire (10.0001 57,0059,00, Deense kroon (100) 51,70-72.70, Noorse kroon (100) 50.00-51,00. Oos tenrijkse schilling (100) 13,95—14,05, Portugese escudo (100) 12,5012,65, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92'/i6,07'/«. van de schatkist steeg tot 898 miljoen. Verder hebben de banken van hun ver beterde positie gebruik gemaakt om 36 miljoen aan „dure voorschotten" af te los sen, waarna deze rekening 18 miljoen bedraagt. Door de vele mutaties steeg het tegoed van de banken bij de centrale bank met 98 miljoen tot 492 miljoen. Hier mede zijn de banken weer ruim boven het verplicht aan te houden kasreservegemid- delde gekomen. Op 11 januari vervalt er een flink be drag schatkistpapier. Ook zullen nog be langrijke bedragen bankbiljetten terug vloeien. In geldkringen verwacht men dan ook, dat de krapte op de geldmarkt binnen enige dagen voorlopig tot het verleden zal behoren. BRUSSEL (AP) De mogelijkheid dat de besprekingen tussen de E.E.G. en En geland, Ierland en Denemarken over hun lidmaatschap uitgesteld zouden worden, is van de hand gewezen door de officiële ver klaring, dat vergeten werd de data van de besprekingen op de officiële kalender te vermelden. Een woordvoerder voor de E.E.G. zei, dat dit gekomen is doordat de man die de data had moeten verschaffen met vakantie was. Daardoor zijn zij niet op de kalender, die uitgegeven wordt dooi de E.E.G., verschenen. Deze besprekingen, op ministerieel ni veau, zullen gehouden worden op 18 janu ari voor Engeland en Ierland. Op 22 ja nuari zullen andere vergaderingen worden gehouden met de Ierse ministers en op 6 februari met de Deense ministers. De directie van Blijdenstein-Willink n.v. te Enschede deelt over de huidige stand van zaken het volgende mede: Ondanks een zekere terughoudendheid van de afnemers in de nazomer van het zojuist bestreken boekjaar handhaafde de binnenlandse omzet zich ongeveer op het peil van het topjaar 1960. De export werd bemoeilijkt door de revaluatie van de gul den en invoerbeperkingen in enkele van de overzeese afzetgebieden, waardoor een lichte achteruitgang in de omzet moet ge constateerd worden. De afzet in de voor Blijdenstein-Willink qua omzet vooralsnog minder belangrijke modische sector viel tegen. De orderportefeuille is gezond, dekt ge middeld verscheidene maanden produktie en ligt belangrijk boven het gepubliceerde gemiddelde van de katoenrayon- en lin nenindustrie De produktiekosten zullen wederom stij gen, waartegen de directie vertrouwt zich teweer te kunnen stellen door verdere in voering van arbeidsbesparende machines, doorvoering van rationele fabricagemetho den en door besparingen. Op de Londense wisselmarkt gingen ge ruchten dat er wijziging zou komen in de koers van de lire ten opzichte van de Amerikaanse dollar. Een woordvoerder van het Italiaanse douanebureau heeft gis teren tegengesproken, dat er maatregelen verwacht worden in verband met de wis selkoersen. Van banken in Milaan wordt vernomen dat zij evenmin iets hadden ge hoord over dergelijke maatregelen. Gisteren heeft de Britse maatschappij Dan Air Service een nieuwe verbinding tussen Rotterdam-Zestienhoven en Liver pool Airport tot stand gebracht. De dienst wordt gevlogen door een Elisabethan ma chine, die passagiers en vracht kan ver voeren. Twee maal per week op dinsdag en donderdag arriveert de machine om 13.50 op Zestienhoven om een uur later weer te vertrekken. De eerste vlucht verliep goed. Er waren enige passagiers en ook werd vracht vervoerd. STEMMING VIEL MEE Unilever heeft gisteren de forse koers daling van de vorige dag niet verder voort gezet en herstelde met een openingskoers op 177,70, waarna 178,30 werd gedaan. De slotkoers van gisteren was 177. De prijs lag boven pariteit New York. Door het buitenland werd weinig door de arbi trage ondernomen. De Philipsaandelen bleven op 980 onveranderd. AKU opende op 387Vz en bleef op dat niveau.. Kon. Olie liep op van 122,30 tot 122,90. 122,50) Hoogovens viel werkelijk tegen. Het fonds herstelde tot 750, na een laagste koers van 744'/z, verloor het toch nog drie punten. Er was in deze hoek één verkoper aanwezig die de koers drukte. De omvang van de handel was in alle hoeken van de inter nationale waarden gering. In de cultuur sector viel bitter weinig te beleven. Aan delen HVA daalden twee punten tot 128. De scheepvaartaandelen gaven doorelkaar een licht koersherstel te zien. Aandelen Kon. Boot, die gisteren flauw in de markt lagen, herstelden enige punten. Staats fondsen op het slotniveau van gisteren met weinig zaken. Wederom noteerden aan delen Van Vlissingen Katoen lager. Aan delen Van Heek (Schuttersveld) werden lager geadviseerd op de aanvraag door de directie voor een vierdaagse werkweek. Aandelen Fitting, die de vorige week nog iets beneden pari noteerden, hebben zich intussen goed hersteld. Deze aandelen wer den op llO'/z geadviseerd. Ook de aandelen van „Blaauwhoed" liggen goed in de markt. Boeke Huidekoper van 236 op 234; Figee van 209 op 20914; Spaarnestad van 860 op 850. Lloyd-Motorenwerke De krediteuren van de tot het Borgward-con- cern behorende gefailleerde Lloyd-Motorenwerke kunnen rekenen op een uitkering van 45,5 per cent, zo heeft ae curator dr. Wilhelm Reinstorf in Bremen medegedeeld. Volgens gegevens van Reinstorf bedraagt het totaal van de vorderingen op de Lloyd-Motorenwerke 222 miljoen mark Hierin heeft de Argentijnse Borgward-onderne- ming „Hansa-Argentinië" in Buenos Aires een aandeel van 161 miljoen mark. In de Lloyd-fa- briek, die op 25 novèmber 1961 failliet is ver klaard, zijn nog 510 arbeiders aan het werk. Er worden voornamelijk reserve-onderdelen ver vaardigd. Advertentie De directie van de Amsterdamsche Bank deelt mede dat zij, door committenten daartoe gemachtigd, een bod uitbrengt op de oprichtersbewijzen van de Amsterdam Bandar Maatschappij n.v., voorheen Bandar Oliepaimen Cultuurmaatschappij n.v. tot de prijs van 500 per stuk. Dit aanbod geschiedt onder het gebruikelijk voor behoud, dat naar het oordeel van committenten een voldoend aantal oprichtersbe wijzen zal zijn aangemeld. Houders die van bovenstaand aanbod gebruik wensen te maken, dienen hun oprichtersbewijzen uiterlijk op 22 januari ter overname aan te bieden. Uiterlijk 24 januari zal worden bekendgemaakt of het aanbod definitief gestand wordt gedaan. Commissarissen en directie der Amster dam Bandar Maatschappij delen mede dat de uitstaande preferente en gewone aan delen van de vennootschap, die zich sedert enkele jaren bijna in één hand bevinden, binnenkort door de huidige eigenaar zullen worden verkocht. De aspirant-koper be schikt reeds over een meerderheid van de uitstaande oprichtersbewijzen. Gezien de beperkte statutaire rechten van houders van oprichtersbewijzen achten commissa rissen en directie het bod van 500 alles zins aanvaardbaar. Over het boekjaar 1960 wordt het dividend wederom gepasseerd. De winst over 1961 zal circa 80.000 be dragen. De intrinsieke waarde van de aandelen laat zich nu berekenen op 10754 percent. In verband met de overdracht der aan delen zal binnenkort bij statutenwijziging worden voorgesteld de gewone aandelen en oprichtersbewijzen, welke tot dusverre aan toonder luidden, te vervangen door gewone aandelen en oprichtersbewijzen, luidende op naam. Uit het jaarverslag over 1960 van de Amsterdam Bandar Maatschappij n.v. (voorheen Bandar Oliepaimen Cultuur Maatschappij n.v.) blijkt, dat gedurende het verslagjaar fnéf'dè belastinginspectie overeenstemming werd bereikt over de aanslagregeling vennootschapsbelasting voor 1950 tot en met 1957, zodat over die periode geen belasting verschuldigd is, ter wijl winsten in de komende jaren tot een aanzienlijk bedrag met het onteigenings- verlies zullen kunnen worden gecompen seerd. In de situatie der onderneming in Indonesië is geen verandering gekomen. De vrijgekomen belastingreserve stelt de maatschappij in staat de „reserve tegen ad ministratie Sumatra" zodanig te verhogen, dat deze een volledige voorziening vormt tegenover het Indonesische belang. De winst- en verliesrekening sluit met een voordelig saldo van 25 000. Voorgesteld wordt dit bedrag over te brengen naar 1961. Het resultaat van de handelszaken in 1961 is, ook onder invloed van de revalua tie, aanzienlijk achtergebleven bij dat van voorafgaande jaren. AagtedijK 9 100 m. z.o. Daedalus n. Aden. Aagtekerk 9 v. Genua n. Lissabon. Abidó 9 45 m. o. Recife n. Buenos Aires. Achilles 9 v. Amsterdam n. Noordzee. Acila 9 500 m. z.w. Azoren n. Curacao. Acmaea 18 te Trinidad verwacht. Acteon 16 te Abadan verwacht. Adara 8 430 m. z.o. Norfolk n. Norfolk. Aegis 9 v. Port of Spain n. Carupano. Akkrumdijk 8 240 m. n.w. Golf v. Tehuantèpec naar Antwerpen. Alamak pass. 9 Ras Al Hadd n. Zubaya. Alca 10 te Bremen. Algol 9 te Amsterdam n. Hamburg. Algorab 9 te Rotterdam Alkaid 9 245 m. n.w. K. Verd. eil. n. Rio Grande. Alkes 10 te Napels. Alkmaar 9 1000 m. z.w. Azoren n. Curagao. Almdijk 10 te Durban. Alnati 9 v. Hamburg n. Rotterdam. Alphard 9 te Fort Aleza. Alwaki 9 50 m. z. Capri n. Genua. Ameland 9 te Ramseybay. Ampenan 9 231 m. w.z.w. Karachi n. Bombay. Amsteldijk 9 te Rotterdam. Amstelkroon 9 220 m. z. Colombo n. Durban. Amstelsluis 9 v New Orleans n Cristobal. Angolakust 9 v Pt, Harcourt, 12 te Douala verw. Annenkerk 10 v Hamburg n. n. Antwerpen. Appingedijk 10 v Rotterdam n. Bremen. Archimedes 9 te Antwerpen. Arendskerk 9 440 m z.z.w. Hongkong n. H'kong Ares 9 v. Curagao n. Balboa. Argos 9 te Palermo Arkeldijk 9 400 m. o.z.o. Kp. Race n. Le Havre. Arnedyk 10 te Tampa. Artemis 9 ten anker Goneve n. Petit Gouave. Attis 9 dwars Ostende n. Gent. Atys 9 50 m. n n o. Cochin n. Madras. Averdijk 9 te Amsterdam. Axeldijk 9 te Hamburg verwacht. Bali 9 te Lissabon. Barendrecht 9 220 m. z.o. Pt. Sudan n. Portlland. Bawean 9 v. Nossibe n. Majunga. Beninkust pass 9 Teneriffe n. Duinkerken. Bennekom 12 te Curagao verwacht. Bintang pass. 9 Kp. Bougaroni n. Immingham. Blitar 9 v. Aden n. Suez. Bonita 9 190 m n Kp. Gracias n. Cristobal. Borneo 8 te Bahrein. Bovenkerk 10 v Alexandrië, 13 te Genua verw. Breda 10 te Maracaibo verwacht. Caltex Amsterdam 10 t Bahrein. Caltex Arnhem 9 te Suez v. Kharg eiland. Caltex Delft 9 80 m. o. Muscat n. Bahrein. Caltex Gorinchem '9 dw. Borkum n. Fredericia. Caltex Napels 10 te Mena Al Ahmadi. Caltex Rotterdam 10 te Rotterdam. Caltex Utrecht 9 50 m. o. Algiers n. Bahrein. Camerounkust 9 te Antwerpen. Camitia 9 530 m. z.w. Horta n. Landsend. Camphuys 10 Mombasa verwacht. Cartago 10 te Cortes. Castor 9 te Antwerpen. Charis 5 v. New York n. Port de Pax. Cinulia 13 te Alexandrië verwacht. Cities Service Valley Forge pass. 9 Kp. Bon n. Cory ton. Congokust 8 v. Bremen n. Hamburg Cradle of Lib. 8 40 m. z.w. Aruba n. Rio de Jan. Crania 9 te Barton. Dahomeykust 9 te Rotterdam. Daohnis 9 v. Curacao n Jacksonville. Delft 8 120 m. o n.o. Flores n. Rotterdam. Diemerdijk 700 m. n.n.w. Azoren n. Londen. Dorestad 8 90 m. z.o. Natal n Curagao. Eenhoorn 9 v. Chalkis n. Izmir. Eos 9 te Alexandrië verwacht. Esso Amsterdam 9 v. Sidon n. Fawley. Forest Lake 9 180 m ozo Pt. Sudan n. Venetië Forest Town 9 75 m. z.o. Muscat n. Abadan. Fravizo 9 te Amsterdam. Friesland KRL 4 v. Seattle n. San Francisco. Gaasterdijk 9 te Antwerpen. Gabonkust 9 42 m. w. Monrovia n. Lagos. Ganimedes 9 v. Amsterdam n. Bremen. Garoet 9 te Rotterdam. Geestland 9 135 m. o.z.o. Sta. Maria n. Barbados. Giessenkerk 9 v. Madras n. Colombo. Graveland 10 te Recife. Groote Beer 9 te Napels verwacht. Hathor 10 te Rotterdam. Hecuba 9 200 m. z.w. Bermuda n. La Coruna. Heelsum 9 85 m z.w. Kp. Palmas n. Lobito. Houtman 9 te Abidjan verwacht. Hydra 8 268 m z. Balboa n. Arica Ivoorkust 9 te Port Amboin verwacht v. Lobito Jason 8 540 m. n.w. Kp. Verd. eil n. Paramaribo. Java 9 v. Calcutta n. Chalna. Johannes Frans 11 te Ilo verwacht v. Balboa. Kabylia 12 te Dakar verwacht. Kalydon 9 v. Turku n. Curagao. Kara 9 'e Boston verwacht v. Cardon. Karimata 10 v. Timaru n. Cristobal. Kasimbar 11 te Merauke verw. v. Port Moresby. Katelysia 22 te Rotterdam verwacht. Katendrecht 9 te Marseille verwacht. Kelletia 9 100 m n.o. Santa Maria n. Rotterdam. Kenia 10 te Curacao. Kennemerland 9 v. Bremen n. Hamburg. Kermia 12 te Stanlow verwacht. Khasiella 10 te Punta Cardon. Kinderdijk 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Koningswaard 9 et Puerto Miranda v. Boston. Kopionella verm. 11 v. Rouen n. Curagao. Koratia 13 te Curagao verwacht. KorendijK 8 280 m. z.o. Kp Race n. New York. Korenia 11 te Perth Amboy verwacht. Korovina 10 te Geelong verwacht. Kosicia 14 te Curagao verwacht Krebsia 10 v. Thameshaven n. Hamburg. Kreeft 9 885 m z.w. Flores n Rotterdam. Kreon 10 v. Rotterdam n. Amsterdam. Kryptos 9 te Cardon verwacht. Kylix 12 te Shellhaven verwacht. Lawak 9 te New York. Leersum 9 v. Karachi n. Port Okha. Leiderkerk 9 v. Londen n. Genua. Lemsterkerk 9 rede Kuwait v. Damman. Leto 9 v Norfolk n. New Orleans. Liberiakust 9 57 m. w. Kp. Threepoint n. Douala. Lombok 9 960 m. o.z.o Paramaribo n. Kaapstad Maasdam pass 9 Kp. Villano n. Southampton. Maaslloyd 9 v. Calcutta n. Penang. Madisonlloyd 10 te Moji verwacht v Sorong. Marnelloyd verm. 9 v. Wellington n. Lyttleton. Maron 9 110 m n n.o. S Salvador n. Charleston. Meerkerk 9 215 m. z o. Messina n. Port Said. Meliskerk 9 te Mombasa verwacht. Memnon 9 te Puerto- Cabello. Mentor 9 et Amsterdam. Merwede 9 te Antwerpen. Merwelloyd 9 te Bangkok v Shanghai. Minos 9 dwars Oland n. Turku. Mississippilloyd pass. 9 Key West n. New York. Mitra pass. 9 Barbados n Engeland. Modjokerto 9 50 m w. Singapore n. Djibouti. Munttoren 10 te Rotterdam. Musilloyd 9 v. Vlissingen n. Antwerpen. Mylady 9 te Walton. Naess Commander 9 te Mena Al Ahmadi. Naess Lion 9 v. Port Said n. Napels Naess Tiger 9 v. Casablanca n. Port Said. Nanusa 9 100 m. n.w. Lissabon n. Amsterdam. Nashira 6 v. New York n. Asuncion. Neder-Waal 9 140 m. o.z.o Pt. Sudan n. Djibouti. Neder-Weser 9 te Djibouti v. Colombo. Nestor 9 te Amsterdam n. Tunis. Nonrdwijk 9 240 m. n.n.o. L. Palmas n. IJmuiden, Nijkerk pass 9 Gibraltar n. Marseille. IOldekerk 9 te Port Said verwacht v. Genua. Ondina 9 70 m. z.w. Kuria Murla n. Suez. Ootmarsum 8 800 m. o. Hawaii n. Osaka Oranjefontein 9 te Antwerpen. Osiris pass. 8 Vlissingen n Point a Pitre. Parthenon 11 te Cartagena verwacht. Pendrecht 9 60 m. o. Gibraltar n. Dakar. Pericles 10 v. Guayaquil, 11 te Paita verwacht. Philidora 10 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Philippia 9 30 m. z.o. Ras Marbat n. Suez. Prins Frederik Hendrik 9 rede alencia. Prins Fred. Willem 9 nog op rede alencia Prins Willem II 9 te Port Said verw. v. Genua Prins Willem IV 9 350 m. z. L'end n. Liverpool. Purmerend 9 te Punta Cardon. Pygmalion 10 v. Amsterdam n. Bremen. Radja 9 ie Genua verwacht. Rempang 9 120 m. z.w. Karachi n. Karachi. Riouw 10 te Marseille verwacht. Roebiah 9 te Amsterdam. Roepat 10 te Antwerpen. Rotterdam 10 le Antiqua. Salatiga 16 te Talcahuano verwacht. Sarpedon 8 v. Curagao n. Barranquilla. Schiedijk 9 v. Antwerpen n Rotterdam. Serooskerk 9 500 m. n.n.o. St. Helena n. Kaapst. Silindoeng 10 v. Assab te Massawah verwacht. Simonskerk 9 te Antwerpen v. Marseille. Sinabang pass 9 Waigeo (N.-Guinea n Tawao. Sinon 8 350 m z.w. Bermuda n. Curagao. Slamat 9 te Djibouti v. Djeddah. Sloterdtjk 9 te Rotterdam. Sloterkerk 9 v. Genua n. Duinkerken. Socrates 18 te Guayaquil verwacht v. Callao. Soestdijk 9 et Philadelphia verwacht v. Boston. Sommelsdijk 10 te Bremerhaven. Stad Dordrecht 9 120 m. z.z.w Marseille n. Genua Stad Gouda 9 100 m. n. Madeira n. Rotterdam Stad Maassluis 9 rede Melilla v. Reggio. Stad Maastricht 9 70 m. n.w. Oporto n. Savona. Statendam 9 te Port Au Prince. Statue of Liberty 9 120 m. z. Djeddah n Suez. Steenwijk 9 150 m. z.z.o. Suez n. Karachi. Stentor 9 35 m z w. Ushant n. Malta. Straat Bali 8 1080 m. w. Kaapstad n. Kaapstad. Straat' Clarence 9 v. Karachi n. Bombay. Straat Cook 9 te Port Swettenham. Straat Cumberland 9 v. Zanzibar n Mombasa. Straat Lombok 9 v. Fremantle n Adelaide, Straat Madura 9 540 m. w. Amsterdam eil. naar Melbourne, Straat Malakka 9 195 m. z.o. Mombs n. Mauritius. Straat Mozambique 10 te Durban. Straat Torres 9 te Walvisbaai verwacht v. Lobito. Sumatra 9 te Beyrouth. Sunetta 9 v. Thameshaven n. Rotterdam. Tabian 9 240 m. o. Lor. Marques n. Mombasa. Tamara nass. 9 Soeotra n Kaapstad Tamo 9 310 m. w.z.w. Cochin n. Aden. Tegelberg 9 B5 m. w. Natuna eil. n. Hongkong Telamon '0 te Barbados Tjipanas 10 te Singapore verwacht. Togokust 9 v Bordeaux n. Dakar. Towa 9 230 m. 7 w. Tenerife n. Rio de Janeiro. Triton 9 le Port of Spain. Van der Hagen 9 360 m. o. Seycellen n Kaapst. Van Spilbergen 9 250 m. w Sabang n. Singapore. Van Waerwijck 9 348 m. o.n.o. Maurit. n Reunion Vasum 10 te Rotterdam. Viana pass. 9 Gibraltar, 12 te Tranmere verw. Videna 9 600 m. n o. Guadeloupe n. Landsend. Vivipara 9 v. Suez n. Mena Al Ahmadi W. Alton Jones 9 450 m. w.n.w. Landsend naar Slangenstangen. Waterland 10 'e Brake. Weltevreden 9 te Barcelona. Westerdam 9 te New York verw. v. Rotterdam Westertoren 9 300 m. n w. Azoren n Rotterdam Westland pass. 9 Santos n. Montevideo. Willem Ruys 10 te Port Said. Witmarsum 9 163 m. w.z.w. Ouess. n. Le Havre Woensdrecht 9 200 m. O. Gibraltar n. Banias. Woltersum 9 v. Antwerpen n. Le Havre. Zaanland 9 v. Santos, 11 te Ilheus verwacht. Zaria 9 780 m. r, o. Barbados n. Las Palmas. Zonnekerk 9 te Rotterdam. Zwijndrecht 9 et Yokohama v. Balboa. KLEINE VAART Adine 9 J0 m z.w. Beachyhead n Antwerpen Amyntas 9 te Amsterdam n. Hamburg Areas 8 te Barcelona.n Tarragona. Atlas 9 in Golf v. Taranto n. Bari, Binnenhaven 9 v. Liverpool n. Duinkerken. Bloemgracht 9 te Kotka. Boezemsingel 9 10 m. o Sandetti n. NÈwros. Delfdijk pass. 9 Terschellingerbank n. AalbOrg Eems 10 te Antwerp enverwacht. Eyo S 8 v Ipswich te Great Yarmouth. Fiducia verm. S v. Boston n Fosdyke. Flores 10 te Bremen verwacht. Geestdiep 9 in Washbay n. Boston. Goote 9 te Liverpool verwacht. Hunzestroom 9 op Thames n. Amsterdam. Huybergen 9 te Dagenham. Inspecteur Meliema 10 te Malaga verwacht. Joost 9 op Humber n. Gayane. June pass. 7 Lizard n. Sligo Kastanjesingel D te Bayonne. Leliegracht 9 te Helsinki. Libertas 9 te Amsterdam n. Rotterdam. Lindesingel 9 te Southampton. Looiersgracht 9 te Helsinki. Lijnbaansgracht pass. 9 JE-6 n. Amsterdam. Maarsbergen 9 te Belfast. Manto 9 te Bremen n Gdynia. Marianne 9 te Helstngborg Markab 9 15 m no. Sandettie n Las Palmas. Meidoorn9 te Rotterdam verwacht Merwehaven 9 70 m. n. Burlings n. Casablanca. Nassauhaven 9 10 m. n.w. Schevening. n. R'dam Nero 8 te Kalamaki n. Gibraltar. Philctas 9 v. Lelxoes n. Algiers. Plato 8 te Malaga n. Cadiz. Rochab 10 te Havana verwacht. Rljsbergen verm 9 v. Barcelona n Casablanca. Sheratan verm 9 v. Amsterdam n Rotterdam. Sporonia 9 35 m. z w. Texel n. Avonmouth. Statenlaan pass. 9 Beachyhead n. Dublin. Strabo 8 te Leixoes n Oporto. Strijpe verm 9 v Waterford n. Shoreham. Twee Gebroeders 9 te Rotterdam n Amsterdam Urkersingel 9 v Bayonne n. Bordeaux. Wedloper pass 9 Borkumrif n. Amsterdam Westzaan 9 op Orinoco-rivier n Paramaribo. SLEEPVAART Argus. Gele Zee en Steenbank met Aldebaran te Hoek van Holland. Clyde 9 te Hamburg. Cycloop 10 te Colombo. Elbe 6 te Bahrein. Friesland 8 730 m. o. St. Helena n. Pointe Noire. Humber 7 te Tzmatave. Loire verm. 8 v St. Nazaire. Mississippi 6 v. Bahrein n. Port Said. Noordzee 7 v. Milazzo n. La Spezia. Oostzee 8 100 m z. Monrovia n. Port Harcourt. Poolzee 7 v. Dover te Dartmouth, Rode Zee en Maas ass. m.s. Machitis bij Cuba. Schelde 8 600 m. w.z.w. Madeira n. Kuweit. Schouwenbank 8 met Elizabeth op Nieuwe Wa terweg naar Rotterdam Stentor verm. 10 v. IJmuiden naar zee. Thames 9 te Hamburg. Titan 9 40 m. w. Scheventngen Affirmity vastge maakt. naar Great Yarmouth. Tyne 8 1100 m. n o. Barbados n. Castellon Plana Witte Zee 8 850 m z. Calcutta n. Calcutta Zeeland 2 v Lissabon n zee Zwarte Zee-3 8 450 m. z.w. Finisterre n, Bilbao. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 3de tijdv. A.K.U 388 Kon. Olie122,00—122,10 122,00 Philirs 970 gb—972 970Vz Unilever 177,30—177,80 177,70 Hoogovens 750 750 Vorige slotkoers A'darr Rubber.... 112Vj H.V.A 128 388Vz Deli Mij 146,— Hoogovens 750 Philips. Gem Bez. 979 178,60 Dordtsche Petr. 571% K Ned Petr. Mij. 123,20 Holl. Am. Lijn. 149'/j K.L.M 63,— K.NS.M 189 Ned Stoomv. Mij. 160 Ommeren. Phs. v 342 Scheepv Un. Ned. 152 225 248,50 Unita' 517,— Ver Bezit v. 1894 143,50 Amsterd. Bank 398 Ned. Handel Mij. 345 Rotterd Bank 392 Twentsche Bank. 338 Albert Heijn 705 Amstei Brouwerij 485 Berkel's Patent 299 Bols 785 Bührmann Pdpier 695 441 765 Gelder Kor Pap 366 Gist Spir.f Kon. 398 Van der Heem 348 Heineken's Bier 610 b Hoogenbosch Sch 287 Indoh 525 Kon Zout-Ketier. 1040 Müilr Nat. Bezi* 458Vt Ned. Kabel fabr. 571 Philips Pref 294Vz Sikkens Groep 915 Stokvis 253 Thomassen 8 Dr. 685 Ver. Machinefabr 249 Wessanen 385 Wilton Fiienoord 284 Z wa n enberg- Org. 1020 Billitor. Mij II 490 Aluminium Ltd... 28% American Motors 17% Anaconda 52 Bethlehem Steel. 43'A Cities Service 54 Vz General Motors.. 53% Kennecott Conper 84 Vz Republic Steel 59% Shell Oil 38 U.S Steel 77Vz Gedane noteringen. (Verst. ek( door de Amsterdamscbe Bank) NEW YORK: LICHT VERDEELD De aandelenmarkt sloot gisteren licht verdeeld bij een vrij actieve handel. De markt opende hoger en liep gedurende de eerste twee uren stevig op. Door winstne mingen sloot de markt verdeeld. De schommelingen waren niet groter dan één dollar in beide richtingen. Staalwaarden sloten lager, terwijl spoorwegen en open bare nutsbedrijven hoger sloten. De omzet was 3 600.000 aandelen. In totaal werden 1.305 aandelen verhandeld, waarvan 591 hoger en 471 lager waren. Het industrie gemiddelde kwam van 708,98 op 707,64; dat van spoorwegen van 146,65 op 147,42 en dat van openbare nutsbedrijven van 124,43 op 124,30 (AP). Bij Verolme op Rozenburg worden in opdracht van de Pan American Internatio nal Oil Corporation drie .boortorens ge bouwd, die ieder een gewicht zullen hebben van 300 ton, een hoogte van 62 meter en een bordes van 20 x 22 meter. Volgens de contracten zullen deze gevaarten 17 fe bruari naar de Perzische Golf worden ge bracht, waar zij dan op lange holle poten in de zeebodem worden geheid zodat het bordes ruim boven de waterspiegel komt en men van daaruit het boormechanisme zal kunnen bedienen. De bouw van deze installaties was geen probleem van betekenis, maar het vervoer van Rozenburg naar de Perzische Golf wel Ook dat probleem is echter opgelost. In Saint Nazaire lag nog een grote drij vende bak, daar destijds door het Ameri kaanse leger heengebracht, een log ge vaarte, 90 meter lang, 27 meter breed en met een diepgang van vier meter. Deze bak bleek geknipt voor het vervoer. De sleepboot „Loire" van L. Smits Internatio nale Sleepdienst haalt nu de bak in Saint Nazaire op. Wegens slecht weer ter plaatse is de reis nog niet begonnen. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede, dat blijkens een door haar ont vangen mededeling van de emittent wordt aangekondigd de uitgifte van nominaal 370.000 ten volle in de resultaten van het boekjaar 1962 delende, gewone aandelen Koninklijke Fabriek Inventum, Fabriek van Instrumenten en Electrische Appara ten n.v. te De Bilt, tot de koers van 300 percent. De inschrijving is uitsluitend voor houders van claims in de verhouding van één nieuw aandeel op twee oude aandelen. De inschrijving vindt plaats op maandag 22 januari 1962. De claimhandel vangt aan op vrijdag 12 januari 1962. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Bruto-investeringen in vaste activa De totale bruto-investeringen in vaste activa hebben, blijkens het C.B.S., in het derde kwar taal van 1961 2665 miljoen belopen tegen 2916 miljoen in het voorgaande kwartaal en f 2467 miljoen in het derde kwartaal van 1960 Het hoeveelheidsindexcijfer (1953 100) was voor de totale bruto-investeringen in het derde kwartaal 170 tegen 188 in het voorgaande kwartaal en 158 in het derde kwartaal van 1960.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11